Island je nejenom nádherný a rozmanitý ostrov, který si zaslouží pozornost každého cestovatele. Je to t aké ekonomicky výhodná pracovní destinace. Island není členem Evropské unie, je ale členem Evropského hospodářského prostoru.
Díky tomu je pro Čechy i Slováky velmi jednoduché za prací na Island vyjet a nezbytná byrokracie je snížena na minimum. Nejsou potřebná žádná pracovní povolení ani víza.
Pokud se vydáte za prací na Island, odměnou vám bude život na čistém vzduchu v krásné zemi a v pohodové vyspělé společnosti.
Co zařídit před odjezdem, jak si hledat práci či bydlení, co udělat po příjezdu na Island, kolik je možné si vydělat a další informace a tipy – to vše se dočtete v průvodci od Evy Valentové, která na Islandu strávila rok života.

Pohoří Esja nedaleko Reykjavíku
Proč jet za prací na Island
Je mnoho inspirativních důvodů, proč lidé odcházejí za prací na Island:
- touha po dobrodružství, chuť vyzkoušet si žít v jiné zemi
- procestovat tento krásný ostrov (vidět polární záři, koupat se v horkých pramenech nebo pozorovat papuchalky)
- vydělat si a našetřit peníze na cokoliv (vlastní bydlení, dlouhodobé cestování, podnikání)
- poznat islandskou kulturu a učit se islandsky
- přestěhovat se a žít zde několik let / natrvalo

Vodopád Gullfoss
Než sbalíte kufry
Kdy a na jak dlouho vyjet
Island je velmi oblíbená sezónní destinace. Mnoho pracovníků přijíždí především na léto, kdy je na ostrově nejvíc turistů. Pokud chcete vyjet pracovat o prázdninách, doporučuji alespoň na 3–4 měsíce, aby se vám pobyt vyplatil i finančně. V letním období jsou navíc pracovní nabídky po celém Islandu.
TIP Marka Rybáře: Práce mimo Reykjavík bude do startu jednodušší, a to i celoročně. Mimo Reykjavík je téměř pravidlem ubytování od zaměstnavatele, často i s jídlem, takže počáteční náklady minimální. Za sebe bych start v Reykjavíku, Selfossu a ani Akureyri nedoporučoval, pokud mají lidé omezené finance a nehledají velice specifické zaměstnání, které je pouze ve větších městech.
Finanční rezerva
Vytvořte si finanční rezervu na začátek. Největší investicí je první nájem, záloha na ubytování (zpravidla ve výši měsíčního nájmu) a veškeré výdaje, které budete mít, než si najdete práci a přijde vám první výplata.
Počítejte s letenkou, nakupováním potravin a dopravou na místě. Mějte připravených minimálně 35 tisíc, ideálně až 50 tisíc Kč na osobu. Island je velmi drahá země (stejně jako zbytek severní Evropy). Ceny jsou až 3x vyšší než v ČR.

Kostel Búðakirkja
Zdravotní a sociální pojištění
Pokud jedete pracovat na déle než půl roku, odhlaste se v ČR ze zdravotní pojišťovny. Na prvních pár týdnů si zařiďte cestovní pojištění. Až začnete pracovat, nahlásíte se na islandskou zdravotní pojišťovnu. Ze sociálního pojištění se také odhlaste, budete ho povinně odvádět ze své islandské výplaty.
Vyjíždíte-li na kratší dobu než šest měsíců, pak své stávající zdravotní pojištění v ČR ponechejte (pojišťovna vás odhlásí na dlouhodobý pobyt v zahraničí jen, pokud bude trvat déle než půl roku). Před odjezdem si ovšem zajistěte cestovní pojištění, které bude mít trvání po celou dobu vašeho pobytu na Islandu.
Student vyjíždějící na sezonní práci přes léto zdravotní ani sociální pojištění v ČR řešit nemusí, platí je stále stát. Nezapomeňte však na cestovní pojištění na celou dobu pobytu.
TIP Marka Rybáře: Já osobně jsem se z pojišťovny neodhlašoval. Stačilo doložit pracovní smlouvu a výplatnici, ze které je zřejmé, že mám islandské pojištění. Jsem u ČPZ a šikovní úředníci si to mezi sebou už vykomunikovali sami.
Co zařídit v ČR před odjezdem
Myslete také na závazky, které máte ve své domovině. Zjistěte si dopředu, s jakým předstihem musíte dát výpověď v práci a kdy vypovědět nájem. Pokud bydlíte na místě, které máte opravdu rádi, zvažte, zda nemáte kamarády nebo známé, kteří by tam zatím bydleli, než se vrátíte.
Jestliže jste vlastníci nemovitosti, nabídněte ji na dlouhodobý pronájem během doby, kdy budete v zahraničí. Nebo ji nabídněte na pronájem přes Airbnb turistům, ovšem v tomto případě budete potřebovat někoho, kdo se bude starat o úklid, předávání klíčů apod.
Nezapomeňte na uskladnění věcí, které s sebou nebudete stěhovat – to můžete poprosit rodinu, kamarády nebo známé, kteří mají vhodné skladovací prostory. Ve větších městech si můžete uskladnit věci v prostorách firem, které se na tuto službu specializují.
Výhod, které plynou z toho, že byl zrušený roaming v EU, si můžete užívat i na Islandu. České telefonní číslo se může hodit, když budete během pobytu na Islandu vyřizovat cokoli v ČR, nebo je to skvělé pro kontakt s rodinou a kamarády.
Hledání práce a bydlení předem
Ještě před odjezdem zkuste hledat práci, vězte ale, že Islanďané dají hlavně na osobní kontakt. Odpovídání na maily s žádostí o práci mezi jejich oblíbené aktivity zrovna nepatří.
Pokud chcete bydlet v Reykjavíku nebo Akureyri (druhé největší město na Islandu, leží na severu ostrova) a práci hledat na místě, tak si dohodněte bydlení předem, ať nemusíte utrácet za drahé hostely.
Obecně platí, že obtížnější je sehnat dobré bydlení, než si najít práci. Poptávka po bydlení převyšuje nabídku.
Většina lidí přijíždějících za prací volí jednu z těchto možností:
- najít si bydlení v Reykjavíku (popř. Akureyri) a práci hledat až na místě
- najít si práci předem na farmě či hotelu (ubytování i strava pak jsou většinou zajištěné zaměstnavatelem)
Vytisknuté životopisy
Pokud se chystáte hledat práci na místě a rozdávat životopisy, doporučuji vytisknout si je ještě doma. Může se stát, že budete muset rozdat i víc než 50 životopisů.
Vytisknutí jedné A4 v knihovně v Reykjavíku stojí 50 ISK (cca 10 Kč). Za 50 CV už to je cca 460 Kč. I za tento ušetřený výdaj budete určitě na začátku vděční.
Možnosti práce na Islandu
Většina článku je přístupná pouze členům Travel Bible. Co se ještě dozví?
- Jak a kde hledat práci
- Co zařídit po získání práce
- Kolik si lze na Islandu vydělat
- Pracovní podmínky
- Jak snížit životní náklady
- Návrat z Islandu do ČR
- Aktuální problémy při hledání práce
Jediné knihy, kterou na cestách nedáš z ruky. Stáhni si zdarma ukázku Travel Bible
Moje osobní zkušenost
Vydala jsem se s přítelem na Island za prací na podzim roku 2018. V Reykjavíku jsme pracovali 10 měsíců a potom celý jeden měsíc v létě už jenom cestovali po celém ostrově.
Ubytování jsme měli dohodnuté předem. Během roznášení našich životopisů po Reykjavíku jsme práci našli už po prvním týdnu. Já pracovala jako baristka v kavárně/bistru ve čtvrti Vesturbæjar, kde byla především islandská klientela.
Přítel Andrej pracoval pro hotel v centru města v rámci jedné velké islandské hotelové sítě. Tam byli hosté převážně zahraniční. Vystřídal víc pozic: nejprve housekeeping, pak umývání nádobí a pomoc v kuchyni, nakonec práce v hotelovém baru.
Díky vydělaným a ušetřeným financím jsme mohli nejen procestovat celý Island, ale poté, co jsme se z Islandu odstěhovali, jsme ještě dalších pět měsíců strávili jenom cestováním. Island nás ovšem natolik očaroval, že určitě plánujeme vrátit se. Ať už jako pracující, nebo jako cestovatelé.
Eva Valentová
Po vysoké škole vyrazila hledat práci a dobrodružství na Island, kde nakonec strávila jeden rok života prací jako baristka. Po půlroční cestovatelské pauze opět vyjíždí za prací, tentokrát do Norska. Svět jejíma očima můžete vidět na Instagramu.
Eva sepsala a sdílí své zkušenosti z roku 2020, ale situace v cestovním ruchu nepřála vydání. Aby byl obsah co nejaktuálnější, požádali jsme o revizi Marka Rybáře, který strávil na Islandu pracovně léto a podzim 2021. Děkujeme.
Kam dál mohou vést vaše cesty?
- Island – Krása stíhá nádheru
- Průvodce pozorovatele polární záře – kdy, kde a jak ji pozorovat
- Reykjavík – nejsevernější hlavní město světa
- Tomáš Mähring: Raftovým průvodcem v Norsku, Kanadě i Argentině & kempování nadivoko
- Norsko pod lupou aneb stěhuji se za prací do země fjordů
- Nový Zéland pod lupou aneb stěhuji se za prací k protinožcům
- Kde sehnat nejlepší roční cestovní pojištění
Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.
Najděte nejlevnější letenky
To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Knize o tom, jak cestovat levně, chytře a dlouho. Letenkám jsme věnovali jednu z nejdelších kapitol. Dozvíte se nejen základní pravidla k hledání nejlepších cen, ale i spoustu triků, jak získat co nejvíc za co nejméně peněz. Nechcete číst celou knihu? Několik základních tipů se dočete na blogu:- Jak najít nejlevnější letenky po Evropě a blízkém okolí?
- Jaké při hledání letenek používat vyhledávače?
Co když nechcete letět?
Po Evropě se snadno dá jezdit i vlakem či autobusy. Hlavně u vlaků mohou ceny na první pohled vypadat dost astronomicky, stačí ale vědět, jak na to, a mnohdy cenu za jízdenku srazíte na méně než polovinu.- Jak cestovat levněji vlakem po Evropě?
- Jak ušetřit na cestování vlakem u našich sousedů
- Jak na cestování autobusem po Evropě
Jak najít bydlení?
My nejčastěji využíváme Airbnb a Booking.com. První na pronájem běžných bytů a domů, či jen pokojů ve sdíleném bydlení s hostitelem. Booking je fajn na různé penziony a samozřejmě hotely. Na Airbnb využijte 725 Kč slevu na první bydlení. Stačí se registrovat přes odkaz bit.ly/bibleairbnb. Zároveň pro vás máme 11 tipů, jak vybrat nejlepší bydlení přes Airbnb.Vybíráte vybavení?
V první řadě se podívejte, jestli využijete některou ze slev, které jsme pro vás připravili ve VIP členské sekci Travel Bible. Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty, kde pravidelně aktualizujeme to nejlepší z nabídky. Stačí zvolit, jestli jedete na dlouhou nomádskou cestu, na pár dní do města, kempovat do přírody či na pořádný trek do hor.
- Dvakrát 5 vychytávek, které s sebou vozíme na cesty
- Jak vybrat batoh, který vydrží a je zároveň funkční
- Jak vybrat trekové boty
Potřebujete si na cesty nejdřív našetřit?
Cestování dnes už rozhodně není drahé. Většinou se stačí v pár věcech uskromnit – a můžete mít na cestu našetřeno celkem brzy. Máme pro vás pár tipů:- Přečtěte si článek 16 tipů, jak ušetřit na cesty
- Buďte minimalisté
Napsat komentář