Nový Zéland pod lupou aneb stěhuji se za prací k protinožcům

01.11.2016|Kategorie: Austrálie a Oceánie, Tipy a triky|

Rozhodli jste se prozkoumat Nový Zéland a nějakou dobu tam zůstat a pracovat? Máte před sebou tunu zařizování. Ani po příletu do země ptáka kiwi vás s tímto návodem nic nepřekvapí. Hravě během prvních dní získáte daňové číslo, vyberete auto dle vašich představ a budete vědět, kde hledat práci.

Lukáš s Bárou si tím sami prošli a připravili pro vás checklist, díky kterému jednotlivé kroky začnete řešit včas. Víza, letenky, očkování, zřízení novozélandského bankovního účtu ještě před odletem, objasnění, proč si musíte důkladně vydrhnout stan a pohory – to je, oč tu poběží. A nezapomenete na to nejdůležitější – party na rozloučenou.

Nikdy neomrzí

Nikdy neomrzí

Stáhněte si check list a vyřešte vše potřebné včas!

Více než 90 dní před odletem 

Víza

Rozhodnutím odletět na druhou stranu zeměkoule vše začíná. Na jak dlouho se přesouváte? Jak dostat správné vízum? Nový Zéland má přísnou imigrační politiku, takže pokud chcete v zemi zůstat déle než 3 měsíce, nebo dlouhodobě pracovat, musíte požádat o správnou kategorii víz. Pokud je vám méně než 35 let, nejjednodušší vstupenkou k práci a cestování po Novém Zélandu jsou Working Holiday víza. Každoročně jsou udělena 1200 Čechům a 100 Slovákům. Pozor! Je o ně velká rvačka a bývají rozebrány během půl hodiny po otevření kvóty.

Detailnější představení jednotlivých kategorií novozélandských víz a termíny pro žádost o Working Holiday víza najdete v článku Víza na Nový Zéland.

Letenka

Po vízech přichází na řadu letenka. Zpáteční, nebo jednosměrná? To je časté dilema cestovatelů. Zpáteční letenka je většinou levnější než dvě jednosměrné a čas návratu můžete na správně zvolené zpáteční letence měnit (za poplatek či případný doplatek) a vyrazit do ČR i dříve, pokud to nenadálé okolnosti vyžadují.

Zpáteční letenka platí maximálně rok od data odletu, takže není vhodnou volbou, pokud plánujete odletět na Working Holiday víza a následně cestovat po Asii, nebo si víza dokonce prodlužovat.

Základem jsou správná víza

Základem jsou správná víza

Let na Zéland vám díky časovému posunu zabere cca 24 hodin, zvažte tedy možnost stopoveru (přerušení cesty), nebo alespoň rychlé prohlídky některé z asijských metropolí, kde budete tak jako tak čekat na další let. Našimi tipy pro několikadenní stopover jsou Hong Kong, Taipei, Singapore, Shanghai nebo Bangkok.

Stáhni si zdarma ukázku Travel Bible

Jediné knihy, kterou na cestách nedáš z ruky.

Přesun věcí

Plánujete převážet na Zéland víc věcí? Zohledněte to již při volbě vhodné letenky. Limit zavazadel nabízený jednotlivými aerolinkami se pohybuje mezi 23 a 46 kg, což někdy ospravedlní i dražší letenku nebo delší dobu letu.

Případně zvažte poslání balíku Českou poštou. U balíků do 10 kg neplatíte DPH, takže se vyplatí poslat více menších zásilek. Ekonomický balík, který dorazí do cca 90 dní, stojí 1532 Kč, prioritní balík pak 3955 Kč a dorazí za 2–4 týdny. Pokud chcete přesouvat celé vybavení bytu, budete potřebovat pronajmout kontejner, nebo jeho část. Nejvyšší čas udělat průzkum společností.

Očkování

Na Nový Zéland nejsou žádná povinná očkování, ale pokud cestou plánujete stopover nebo dovolenou v Asii, zvažte očkování proti žloutence typu A, B a břišnímu tyfu.

Auckland

Auckland

60–90 dní před odletem

Výpověď v práci?

Pokud pracujete, nastala vhodná doba oznámit zaměstnavateli, že v několika nadcházejících měsících nebudete žít v České republice a každodenní dojíždění z Nového Zélandu by nebylo nejefektivnější. Výsledkem může být, že se domluvíte na podání výpovědi, nebo na několika měsících neplaceného volna.

Co s bydlením a kam s věcmi?

Pokud vlastníte (nebo si pronajímáte) byt, je nejvhodnější chvíle zamyslet se, co s nemovitostí a vybavením uděláte během pobytu v zahraničí. Tomuto tématu se skvěle věnuje celá kapitola v Travel Bibli, volbou je například pronájem přes Airbnb. Návod si můžete přečíst zde.

O nové kamarády nebude nouze

O nové kamarády nebude nouze

Mobil

Pokud využíváte některý z mobilních tarifů, můžete přejít na předplacenou kartu a číslo si ponechat, nebo jej kompletně zrušit. Při komunikaci s mobilními operátory se obrňte trpělivostí, někdy je to boj. Raději s vyjednáváním začněte dříve.

30 dní před odletem

Plná moc, datová schránka, elektronický podpis

Měsíc před odletem začíná kromě předodletového stresu i honička po úřadech. Přehledný popis, co vše ohledně úřadů a pošty zařídit, najdete v Travel Bibli.

My osobně máme pro dlouhodobý pobyt v zahraničí zařízenu plnou moc, datovou schránku i elektronický podpis. V praxi je využíváme pro podání daňového přiznání, komunikaci s úřady a vyzvedávání doporučené pošty kamarády a rodiči.

Mezinárodní řidičák

Na Zélandu se pravděpodobně nevyhnete řízení, před cestou si tedy nezapomeňte pořídit mezinárodní řidičský průkaz. Seženete ho na stejném úřadu, kde vydávají české řidičáky, jeho platnost je jeden rok. Ušetřete čas a formulář si stáhněte a vyplňte předem.

S sebou na úřad si přineste  český řidičák, fotku pasového formátu, 100 Kč a mezinárodní řidičák dostanete na počkání na místě. 

Cesta na horu Osudu

Cesta na horu Osudu

Pojištění

Před odletem si sjednejte cestovní pojištění. Pokud odlétáte na delší dobu, myslete na to, že cestovní pojištění k bankovní kartě apod. mají omezení pobytu v cizině pouze na 60–90 dní, potom se musíte vrátit do ČR. Před sjednáním pojištění přečtěte článek, jak funguje zdravotní systém na Zélandu, zjednoduší vám to volbu, jaké cestovní pojištění sjednat.

Pokud odlétáte mimo ČR na dobu minimálně 6 měsíců, zaniká vám povinnost platit v ČR zdravotní pojištění. Zdravotní pojišťovně to však musíte oznámit a vrátit jí kartu pojištěnce. Pro odhlášení je nejlepší odevzdat kartičku přímo do kanceláře pojišťovny. Vystaví vám zároveň dočasné potvrzení o pojištění platné do data odletu.

Po návratu se musíte ke zdravotnímu pojištění opět přihlásit a doložit, že jste po celou dobu pobytu mimo ČR byli pojištěni (například formou cestovního pojištění). Pokud toto nedoložíte, hrozí, že vám vyměří pojištění i s penále.  

Přehledné srovnání ročního cestovního pojištění zpracoval po návratu z Asie Petr.

Pozadí operačního systému Windows na vlastní oči

Pozadí operačního systému Windows na vlastní oči

Léky

Pokud pravidelně užíváte nějaké léky na předpis, vezměte je s sebou, ať nemusí vaše první kroky na Novém Zélandu vést k lékaři. Pro jistotu přibalte i kopii receptu, abyste mohli při případné kontrole na letišti doložit, že léky máte předepsány od lékaře.

Banka

Pokud u své banky máte účet „zdarma“, jehož bezplatné vedení je podmíněno minimálním obratem na účtu, platbami českou kartou atd., zvažte, zda budete schopni tyto podmínky dlouhodobě plnit. Pokud ne, přejděte na jinou variantu účtu, která bude vyhovovat vašim požadavkům.

Zároveň si ověřte, zda během vašeho plánovaného pobytu v zahraničí nevyprší platnost některé z platebních karet, které plánujete využívat, a že s vaší kartou lze platit v zahraničí. Případně požádejte o dřívější vystavení nové karty.

Rezervace ubytování pro první dny na NZ

Mnoho Čechů hledá počáteční ubytování prostřednictvím facebookových skupin sdružujících Čechy a Slováky na Novém Zélandu. Pro vás to přitom znamená příležitost mít po ruce někoho, kdo mluví stejným jazykem a ví, jak to chodí. Alternativně můžete pohledat na Couchsurfing.com, Booking.com či Airbnb.com.

Určitě začněte trekkovat na Zélandu!

Určitě začněte trekkovat na Zélandu!

Tip navíc: založení bankovního účtu na Zélandu z ČR

Tento bod přidáváme pro případ, že se rozhodnete založit účet u novozélandské banky on-line ještě před odletem z ČR. Má to totiž výhody:

 • Při první návštěvě pobočky již na vás bude čekat platební karta.
 • Na takto vytvořený účet si hned můžete poslat peníze.

O tom, jak založit účet u novozélandské banky, se dočtete v článku Založení bankovního účtu.

Týden před odletem

Příprava a tisk dokumentů

Před odletem si nezapomeňte připravit a vytisknout následující:

 • Letenky.
 • Potvrzení o sjednání cestovního pojištění.
 • Elektronická víza.
 • Dokumenty, které po vás může chtít vidět imigrační. Požadavky se liší dle typu víz. Specifické podmínky mohou být popsány přímo ve vašich vízech.
 • Mezinárodní řidičský průkaz.

Příprava na biosecurity check na novozélandském letišti

Vydrhněte veškeré sportovní vybavení včetně stanu a bot, které berete s sebou. Neměly by na nich zůstat zbytky hlíny a dalších biologických nečistot. Nový Zéland velmi střeží svou přírodu a provádí na letištích důkladnou kontrolu, zda sem nepřivážíte nějakou chorobu, škůdce atd. Pro detailnější informace si přečtěte článek Co (ne)můžete přivézt na Zéland.

"Přelidněná" pláž

“Přelidněná” pláž

Rozlučka

Party musí být! Rozlučte se s kamarády a rodinou, přece jen budete až na druhé straně světa.

Co zařídit po příletu na NZ?

Bankovní účet

Bankovní účet není potřeba zakládat předem. Navštívit banku musíte tak jako tak a kartu dostanete vždy hned. Je to standard. Založení předem jen ušetří čas na místě, ale jinak je proces rychlý i když přijdete přímo z ulice. Za půl hodiny odcházíte s funkčním účtem a kartou v kapse. Tedy hned dostanete čistou kartu bez jména, tu se jménem o týden později, ale funkční jsou obě. Spousta lidí používá trvale tu beze jména, jelikož v případe ztráty je nižší riziko zneužití (např. nelze zaplatit online, jelikož chybí jméno).

Většina bank nabízí vedení účtu a vydání platební karty zdarma. Mezi největší banky patří ANZ BankASB BankBNZ, Kiwibank a Westpac. Vzhledem k možnosti založit účet jednoduše on-line doporučujeme zvolit ANZ. Této bance totiž stačí doložit adresu v ČR a celý proces je výrazně jednodušší.

Počítejte s tím, že se nevyhnete osobní návštěvě pobočky po příletu. Banka má povinnost zkontrolovat vaši identitu při fyzické návštěvě. Hlavní výhodou on-line založení je, že na vás po příletu bude čekat platební karta a na účet si budete moci převést peníze.

Cestování autem se ani vyhnout nechcete

Cestování autem se ani vyhnout nechcete

Žádost o daňové číslo IRD

Aby vám zaměstnavatel mohl začít vyplácet mzdu, potřebujete mu poskytnout novozélandské daňové číslo, tzv. IRD number. Pokud plánujete pracovat, určitě požádejte o IRD co nejdříve od nashromáždění všech potřebných dokumentů. 

K žádosti o IRD potřebujete vyplnit formulář IR742, ke kterému doložíte ověřenou kopii cestovního pasu, doklad současné nebo poslední adresy a důkaz o plně funkčním bankovním účtu na NZ. Pro detailní návod, jak hravě zvládnout administrativu spojenou s IRD, si přečtěte článek Jak žádat o daňové číslo.

Na sledování televize už ani nepomyslíte

Na sledování televize už ani nepomyslíte

Mobilní telefon a internet

Na Novém Zélandu jsou 3 hlavní operátoři: Spark2degrees a Vodafone. Z mobilních operátorů je dobré poznamenat, že případný přechod k jinému operátorovi trvá (ze zkušenosti) cca 2 hodiny (u předplacené karty). Jediná drobnost je, že SIM karty nejsou zdarma jako u nás (pokud se to náhodou nezměnilo za poslední 4 roky).

Spark zároveň provozuje virtuálního operátora Skinny, který poskytuje předplacené služby. Nabídka tarifů je hodně podobná tomu, co znáte z Česka. Nabízejí se tzv. prepaid SIM karty, kdy si dobijete na účet kredit a následně ho čerpáte. Z kreditu si můžete zaplatit také měsíční předplacený tarif, který funguje podobně jako klasický tarif placený zpětně (pay monthly plan).

Další variantou je klasický měsíční tarif. Pro více informací o jednotlivých operátorech, nabídce jejich služeb, pokrytí signálem i o zákaznických zkušenostech si přečtěte článek Mobilní telefon a internet.

Stáhni si zdarma ukázku Travel Bible

Jediné knihy, kterou na cestách nedáš z ruky.

Auto

Pokud chcete objevovat přírodní krásy Nového Zélandu, bez auta to jde komplikovaně. Mezi populární weby pro hledání aut patří trademe.co.nz a turners.co.nz. Češi a Slováci také s oblibou nakupují auta od krajanů, kteří ze země odjíždějí. Inzeráty kolují např. na řadě facebookových skupin.

Další možností jsou takzvané Car Fairs, tedy trhy aut, které probíhají o víkendu ve větších městech. Jejich návštěva umožní udělat si představu o aktuální nabídce a ceně aut. Car Fairs většinou fungují tak, že kdokoliv má zájem prodat, přiveze své auto a za poplatek ho vystaví. Jako kupující se můžete zadarmo přijít podívat, auto si prohlédnout, vyptat se, co vás zajímá, zdarma si vyzkoušet auto řídit a za poplatek si nechat zkontrolovat jeho technický stav nezávislým mechanikem. Kvalita aut nabízených na trzích může být opravdu různá, proto zaplacení kontroly mechanikem stojí za zvážení, obzvláště pokud se chystáte investovat více peněz.

Letiště Wellington

Letiště Wellington

Ubytování

Pokud hledáte sdílené ubytování, můžete kromě řady skupin na sociálních sítích využít některý z následujících webů: Trademe Flatmates Wanted, NZ Flatmates, Easy Roommate a graficky ne zcela vydařený Flat Finder.

Pokud si chcete pronajmout dům či byt jen pro sebe, dobrou nabídku najdete na Trademe. Ceny se hodně liší v závislosti na lokalitě. Choďte na prohlídky bytů a počítejte s tím, že pro získání vlastního podnájmu můžete potřebovat doporučení z předchozího bydliště nebo od zaměstnavatele.

Roys peak trek Wanaka

Roys peak trek Wanaka

Práce

Na internetu můžete hledat podle typu práce (sezonní/trvalé) například na serverech FarmSource, Trademe Jobs, Jobted, MyJobSpace, New Kiwis, Seek, Seasonal Jobs, Seasonal Work, Work Here nebo na webech pracovních agentur – např. Adecco, Hudson, Hays, Kinetic, Kelly, Madison, Manpower, Randstad a podobně. Nejvíc se osvědčuje osobně navštívit s životopisem vámi vybrané zaměstnavatele, nebo je kontaktovat e-mailem.

Občas se nabídka práce objeví na sociálních sítích v některé ze skupin Čechů na NZ.

Nepotřebujete vydělávat peníze, ale chcete dělat něco smysluplného? Pak můžete hlídat maják, kemp nebo kroužkovat ptáky s DOC (Department of Conservation). Jen pozor, některé aktivity vyžadují finanční příspěvek od dobrovolníka. Většinou máte při dobrovolničení pro DOC nárok na ubytování zdarma.

Pokud máte zájem pracovat za byt a stravu, zkuste WWOOF, WorkAway nebo HelpX.

Hledáte lepší job? Zaměstnavatelé chtějí doporučení z předchozích zaměstnání vč. kontaktu a skutečně si volají pro ověření doporučení. Pokud tedy hledáte něco lepšího než manuální práce, dost se doporučení hodí. Zajistěte si je předem v angličtině.

Hodně štěstí při hledání nového příbytku

Hodně štěstí při hledání nového příbytku

Stáhněte si check list a vyřešte vše potřebné včas!

Seznamte se s místními i s krajany

Není nad to mít na vaší straně světa někoho, kdo zná místní prostředí, uvažuje podobně, protože pochází ze stejné kultury, a prošel si stejnými začátky jako vy. Seznamte se s místními, s expaty a krajany. Využít můžete meetup.com, sociální sítě nebo československé spolky. Například v Aucklandu organizuje akce pro krajany CS Club Auckland, v Christchurch existuje Czech & Slovak Community Christchurch, ve Wellingtonu Český a Slovenský klub a krajany napříč NZ najdete na facebookových skupinách. Na mapce na stránkách CZECHKiwis najdete kontakty na Čechy a Slováky, kteří na Zélandu nabízí své služby. Mimoto věřte, že na Čechy budete na Zélandu narážet pořád.

Volný čas a výlety

Na Zéland létá naprostá většina lidí kvůli nádherné krajině. Po veškerém předodletovém a popříletovém zařizování si přece zasloužíte vidět nejkrásnější místa. Kde je ale hledat, když nechcete používat komerční průvodce? Pro mapky, brožury a rady se vydejte do i-Site, které najdete v každém městečku nebo zajímavém místě. Rádi a ochotně vám poradí prakticky se vším. Pro treky, přilehlé kempy a chaty navštivte stránky DOC.

Routeburn trek

Routeburn trek

Pokud máte nějaké otázky či starosti se zařizováním nového života na Zélandu, neváhejte se obrátit na CZECHKiwis.

Objevovat Nový Zéland můžete i v průvodci ve členské sekci.

Ať se vám v zemi Pána prstenů líbí!

Chystáš se na dlouhou cestu? Nezapomeň se správně vybavit!

Cestovní pojištění na dlouho

Máme pro tebe srovnání těch nejlepších pojištění.

Vybavení na cesty

Pořádné vybavení na cesty, které vydrží i ty nejdrsnější podmínky, je základ. To nejlepší koupíš u Hanibala!

Energii pro tvůj notebook nebo mobil

Bez náhradní baterie se dneska obejde jen málokdo. Ty nejlepší ti dodá Ilin.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Najděte nejlevnější letenky

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Knize o tom, jak cestovat levně, chytře a dlouho. Letenkám jsme věnovali jednu z nejdelších kapitol. Dozvíte se nejen základní pravidla k hledání nejlepších cen, ale i spoustu triků, jak získat co nejvíc za co nejméně peněz. Nechcete číst celou knihu? Několik základních tipů se dočete na blogu:

Co když nechcete letět?

Po Evropě se snadno dá jezdit i vlakem či autobusy. Hlavně u vlaků mohou ceny na první pohled vypadat dost astronomicky, stačí ale vědět, jak na to, a mnohdy cenu za jízdenku srazíte na méně než polovinu.

Jak najít bydlení?

My nejčastěji využíváme Airbnb a Booking.com. První na pronájem běžných bytů a domů, či jen pokojů ve sdíleném bydlení s hostitelem. Booking je fajn na různé penziony a samozřejmě hotely. Na Airbnb využijte 725 Kč slevu na první bydlení. Stačí se registrovat přes odkaz bit.ly/bibleairbnb. Zároveň pro vás máme 11 tipů, jak vybrat nejlepší bydlení přes Airbnb.

Vybíráte vybavení?

V první řadě se podívejte, jestli využijete některou ze slev, které jsme pro vás připravili ve VIP členské sekci Travel Bible. Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty, kde pravidelně aktualizujeme to nejlepší z nabídky. Stačí zvolit, jestli jedete na dlouhou nomádskou cestu, na pár dní do města, kempovat do přírody či na pořádný trek do hor. Outdoor vybavení doporučujeme nakupovat v obchodě Hanibal.cz. Sami od nich rádi (a k plné spokojenosti objednáváme), ale hlavně si necháme poradit. Všichni totiž cestováním, outdoorem a sportem žijí.  Hodit se vám může i několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Potřebujete si na cesty nejdřív našetřit?

Cestování dnes už rozhodně není drahé. Většinou se stačí v pár věcech uskromnit – a můžete mít na cestu našetřeno celkem brzy. Máme pro vás pár tipů:

Jedete na hodně dlouho?

Poradíme, jak vybrat nejlepší dlouhodobé cestovní pojištění. V knize Travel Jobs se pak dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Vybavte se na cestu – nejprodávanější produkty na Travel Bibli

 • Přidat do košíku


  Details

 • Přidat do košíku


  Details

 • Přidat do košíku


  Details

 • Přidat do košíku


  Details

Napsat komentář

0

Nech si posílat novinky na email a žádný článek ti už  neuteče!