04.01.2016|Kategorie: Asie, Členská sekce|

Laos je hned po Barmě druhá nejchudší a nejméně turistická země jihovýchodní Asie. Hned po přejetí hranice s Thajskem poznáte velké výhody i nevýhody, které z toho pro vás plynou. Laos je ale v první řadě až neuvěřitelně krásný, surový, nedotčený a pohostinný. Stačí vědět, kam jet.

Proč tam jet?

Chrámy a mniši jsou v Asii všude. Takže tohle klišé přeskočme – i když je fakt, že v Laosu jich je opravdu hodně. Pokud jste alespoň trochu podobný typ cestovatele jako já, do Laosu se ale na 100 % zamilujete – nikdo nikam nespěchá, čas jako by neexistoval a život má najednou úplně jiný spád…

Vieng Kham, Laos

Vieng Kham, Laos

V téhle zemi mě dostali hlavně 4 věci:

Příroda
Z fotek je to pořád slabota. V Laosu najdete opravdu drsné, nádherné hory, některé stále porostlé původní džunglí. Spousta míst tu vyloženě vybízí k několikadenním trekům a rozhodně doporučuji na nějaký vyrazit. Najdete tu krasové jeskyně, neuvěřitelný Mekong, vodopády, rýžová políčka i kávové plantáže.

Vesnice v horách a život v nich
Tady ještě máte šanci poznat, jak vypadá skutečný život na venkově, civilizací téměř nepolíbený. V některých oblastech ani není signál, jen málokdo má alespoň motorku, vše – včetně domů – se staví z bambusu, vaří se na ohni, místo peněz někdy slouží rýže a slepice (a bambus, jak jinak) a lidi tam ještě nezapomněli na základní hodnoty. Krom toho vás rádi pozvou k sobě domů, i když si vzájemně krom sabaidee nebudete rozumět ani slovo. Takových míst ale rychle ubývá, proto vyražte, dokud je čas…

_FXC8345

Komunismus
Až v Laosu jsem si konečně naplno uvědomil, jak šíleně působí nedemokratické vlády na lidi. Hlavně ty vlády, které u moci drží jen a jen strach. Hned, jak jsem přejel hranici, mi celková atmosféra přišla zvláštní, napjatá. Lidi se bojí naplno projevit. Tohle by si měl zažít každý, aby si uvědomil, v jakém krásném státním zřízení v Evropě teď žijeme.

Travelleři
Nikde jinde na světě jsem zatím nepotkal tolik super lidí, kteří jen tak hodí batoh na záda a vyrazí do neznáma. Potkávali jsme se většinou jen na jeden večer, ale bylo to, jako bychom odjakživa byli nejlepší přátelé. Právě „zaostalost” Laosu odfiltruje všechny senzacechtivé turisty (ti se zastaví maximálně v Luang Prabang), a po zemi tak cestují převážně skuteční cestovatelští „srdcaři”, dobrodruzi a podobní blázni.

_FXC8288

Co se o Laosu dozví pouze členové Travel Bible?

  • Jak se tam dostat?
  • Kdy tam jet?
  • Potřebujete víza?
  • Ceny
  • Lokální doprava
  • Jaké je jídlo?
  • Nemoci a hygiena
  • Bezpečnost
  • Náboženství a zvyky
  • Kam se určitě podívat

Stáhni si ukázku Travel Bible

Jediné knihy, kterou na cestách nedáš z ruky.

OBSAH POUZE PRO VIP ČLENY TRAVEL BIBLE

Přihlásit

Nemáš přístup?

vipcardDo VIP členské sekce je vstup pouze pro ty, co si koupili boží Travel Bibli v tištěné nebo elektronické podobě zde na webu.

Máš knihu z knihkupectví? Vstup do členské sekce si můžeš dokoupit.

Kde zjistit více?

Travelfish
Nejlepší zdroj pro cestování po JV Asii. Praktické tipy pro cestovatele, ne pro turisty.

Laos Guide 999
Velice pěkně zpracovaný web se všemi základními informacemi k zemi a nejzajímavějšími destinacemi.

Wikitravel
Náš nejoblíbenější projekt Wiki. Vše hezky přehledně na jednom místě.