Myanmar – stále ještě neprofláknutý poklad jihovýchodní Asie

05.09.2017|Kategorie: Asie, Členská sekce, Země|

Hlučná a sálající města plná neoblomných prodávajících střídají poklidně v poli pracující farmáři. Hory a vodopády, jinde písečné pláže s luxusními resorty. Země plná protikladů. Země plná nadějí a pučícího kapitalismu. Země plná příležitostí. To je Myanmar. Ještě stále turisty nezkažený kousek jihovýchodní Asie, který netrpělivě čeká na objevení.

Na východ slunce v Baganu se vyplatí přivstat

Na východ slunce v Baganu se vyplatí přivstat

Proč Myanmar navštívit

Důvodů je hned několik. Pro mě byla tím nejsilnějším důvodem možnost vidět Myanmar jen několik let poté, co se otevřel turistům. Těšila jsem se, že konečně uvidím zemi předtím, než ji turistický ruch změní. To se mi povedlo. Nepředstavujte si, že budete jediní cizinci široko daleko, protože na další cestovatele určitě narazíte. V porovnání s jinými zeměmi jihovýchodní Asie jich ale uvidíte mnohem méně.

V Myanmaru máte pláže, je zde pár krásných treků a spousta buddhistických chrámů, na které narazíte na každém kroku. Kromě toho všude potkáte neskutečně milé a usměvavé lidi, snažící se pomoci vám ze všech sil, i když třeba vůbec nemluví anglicky. Viděla jsem zde nejkrásnější východ slunce nad pagodami v Baganu a užila si nejlepší trek s přespáním u místních lidí na vesnici. Pokud rádi cestujete s báglem na zádech, máte rádi dobrodružství a nevyžadujete každodenní luxus, Myanmar si lehce zamilujete.

V oblastech mimo města, se většina lidí stále živí farmařením

V oblastech mimo města, se většina lidí stále živí farmařením

Jak se do Myanmaru dostat

V Myanmaru jsou 2 mezinárodní letiště – v Yangonu a Mandalay. Jde o velká města, která turistům mají hodně co nabídnout. Je jedno, které letiště vyberete, pravděpodobně bude rozhodovat cena letenky. Neexistují přímé lety z České republiky, takže vždycky budete muset letět přes velká letiště v jihovýchodní Asii – Bangkok, Kuala Lumpur, Singapore nebo některé letiště v Číně. Najdete také přímé lety z Turecka.

Tipy na vyhledávání levných letenek najdete v článku nebo na kurzu TravelHackingu.

Kdy tam letět a proč v tuto dobu

Nejlepší sezona je od listopadu do března. Je to období sucha, takže se nemusíte bát, že zmoknete, navíc teploty ještě nejsou tak vysoké. V horských vesničkách vám dokonce může být i zima.

Cestovat do Myanmaru se dá i v období dešťů (od června do října), ale musíte samozřejmě přibalit pláštěnku. V dubnu a květnu bývají teploty opravdu vysoké, v některých místech můžou dosáhnout až k 40 stupňům. My jsme Myanmar navštívili v druhé půlce února. Teploty se pohybovaly kolem třicítky, ale na horách v ranních a večerních hodinách poklesly k 5–10 stupňům.

Víza a podmínky vstupu

OBSAH POUZE PRO VIP ČLENY TRAVEL BIBLE

Přihlásit

Nemáš přístup?

vipcardDo VIP členské sekce je vstup pouze pro ty, co si koupili boží Travel Bibli v tištěné nebo elektronické podobě zde na webu.

Máš knihu z knihkupectví? Vstup do členské sekce si můžeš dokoupit.

Většina článku je přístupná pouze členům Travel Bible. Co se o zemi dozví?

  • Jak je to s podmínkami vstupu
  • Kolik potřebují peněz a jaké jsou ceny
  • Jak funguje lokální doprava
  • Jaké je jídlo
  • Je země bezpečná?
  • Jaké se k zemi vážou svátky a tradice
  • Kam se určitě podívat

Stáhni si ukázku Travel Bible

Jediné knihy, kterou na cestách nedáš z ruky.

Chystáš se na dlouhou cestu? Nezapomeň se správně vybavit!

Cestovní pojištění na dlouho

Máme pro tebe srovnání těch nejlepších pojištění.

Vybavení na cesty

Pořádné vybavení na cesty, které vydrží i ty nejdrsnější podmínky, je základ. To nejlepší koupíš u Hanibala!

Energii pro tvůj notebook nebo mobil

Bez náhradní baterie se dneska obejde jen málokdo. Ty nejlepší ti dodá Ilin.

Kde zjistit více

101 words of travel
Víc informací o životě v Myanmaru i další důvody, proč tuto zemi navštívit, si přečtěte na mém blogu. Články jsou sice v angličtině, ale věřím, že si s nimi každý cestovatel poradí. A pokud ne, každý přece máme po ruce pomocníka Google Translate.

Travelfish
Spolehlivým zdrojem je cestovatelský blog Travelfish zaměřený na jihovýchodní Asii, nebo stránka Myanmar travel blog.

Lonely Planet
Někdo rád průvodce na starém dobrém papíru. V členské sekci najdete slevu.

Do Myanmaru vás pozvala Johana Adámková, fanynka krásných pláží a cestovatelka s báglem na zádech, která uplynulých 7 měsíců strávila cestováním po jihovýchodní Asii. Její zážitky z cest a tipy k cestování a práci na dálku najdete na blogu 101 words of travel.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Najděte nejlevnější letenky

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Knize o tom, jak cestovat levně, chytře a dlouho. Letenkám jsme věnovali jednu z nejdelších kapitol. Dozvíte se nejen základní pravidla k hledání nejlepších cen, ale i spoustu triků, jak získat co nejvíc za co nejméně peněz. Nechcete číst celou knihu? Několik základních tipů se dočete na blogu: Pokud se rozhodnete využít akční ceny z letišť mimo ČR, přečtěte si jak se nejsnáz dostat na okolní letiště.

Co když nechcete letět?

Po Evropě se snadno dá jezdit i vlakem či autobusy. Hlavně u vlaků mohou ceny na první pohled vypadat dost astronomicky, stačí ale vědět, jak na to, a mnohdy cenu za jízdenku srazíte na méně než polovinu. U autobusů se zase často objevují velmi výhodné jednorázové akce. Jak na cestování autobusem po Evropě se také dočtete ve článku pro Travel Bibli.

Jak najít bydlení?

My nejčastěji využíváme Airbnb a Booking.com. První na pronájem běžných bytů a domů, či jen pokojů ve sdíleném bydlení s hostitelem. Booking je fajn na různé penziony a samozřejmě hotely. Na Airbnb využijte 725 Kč slevu na první bydlení. Stačí se registrovat přes odkaz bit.ly/bibleairbnb. Zároveň pro vás máme 11 tipů, jak vybrat nejlepší bydlení přes Airbnb.

Vybíráte vybavení?

V první řadě se podívejte, jestli využijete některou ze slev, které jsme pro vás připravili ve VIP členské sekci Travel Bible. Outdoor vybavení doporučujeme nakupovat v obchodě Hanibal.cz. Sami od nich rádi (a k plné spokojenosti objednáváme), ale hlavně si necháme poradit. Všichni totiž cestováním, outdoorem a sportem žijí. Lezou po horách, po skalách, poznávají zapadlé kouty naší planety. Najdete u nich hlavně dražší kvalitnější značky, které osobně testují. Hodit se vám může i několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Fotíte a hledáte vhodnou techniku?

Matouš fotí celkem hodně a už hezkých pár let dost aktivně sleduje, co se na trhu s fotovybavením děje. Už hezkých pár let nedá z ruky zrcadlovku Nikon D610 a pevné objektivy 28mm a 50mm. Ale také ví, že to zdaleka není jediná možnost. Mrkněte na článek.
Který foťák vybrat na cesty?
Jestli vás baví i video, máme pro vás hodně podrobný Úvod k videu na cestách

Jedete na hodně dlouho?

Poradíme, jak vybrat nejlepší dlouhodobé cestovní pojištění.

Pánské cestovatelské tričko
Před 5 hodinami zakoupil(a) Jana z města: Dvůr Králové nad Labem
 
VIP členství na 6 měsíců
Před 6 hodinami zakoupil(a) tester z města: tester.sk.a@increver.com
 
Ebook + roční VIP členství
Před 6 hodinami zakoupil(a) tester z města: tester.sk.a@increver.com
 
Ebook + roční VIP členství
Před 6 hodinami zakoupil(a) tester z města: tester.sk.a@increver.com
 
Ebook + roční VIP členství
Před 7 hodinami zakoupil(a) Tester z města: tester.sk.a@increver.com
 
Tištěná kniha Travel Jobs + e-book
Před 8 hodinami zakoupil(a) Martin z města: Hradec Králové
 
Ebook + roční VIP členství
Před 13 hodinami zakoupil(a) Blanka z města: Horní Slavkov
 
Roční VIP členství + ebook Travel Bible
Před 14 hodinami zakoupil(a) Veronika z města: Praha
 
Online kurz: Digitální nomádství & Práce na dálku + 1 Item
Před 23 hodinami zakoupil(a) Katherine z města: Hrušová
 
Ebook + roční VIP členství
Před 1 dnem zakoupil(a) Petr z města: Liberec
 
E-kniha: Travel Jobs
Před 1 dnem zakoupil(a) Nikola z města: Nýdek