Hlučná a sálající města plná neoblomných prodávajících střídají poklidně v poli pracující farmáři. Hory a vodopády, jinde písečné pláže s luxusními resorty. Země plná protikladů. Země plná nadějí a pučícího kapitalismu. Země plná příležitostí. To je Myanmar. Ještě stále turisty nezkažený kousek jihovýchodní Asie, který netrpělivě čeká na objevení.

Na východ slunce v Baganu se vyplatí přivstat

Na východ slunce v Baganu se vyplatí přivstat

Proč Myanmar navštívit

Důvodů je hned několik. Pro mě byla tím nejsilnějším důvodem možnost vidět Myanmar jen několik let poté, co se otevřel turistům. Těšila jsem se, že konečně uvidím zemi předtím, než ji turistický ruch změní. To se mi povedlo. Nepředstavujte si, že budete jediní cizinci široko daleko, protože na další cestovatele určitě narazíte. V porovnání s jinými zeměmi jihovýchodní Asie jich ale uvidíte mnohem méně.

V Myanmaru máte pláže, je zde pár krásných treků a spousta buddhistických chrámů, na které narazíte na každém kroku. Kromě toho všude potkáte neskutečně milé a usměvavé lidi, snažící se pomoci vám ze všech sil, i když třeba vůbec nemluví anglicky. Viděla jsem zde nejkrásnější východ slunce nad pagodami v Baganu a užila si nejlepší trek s přespáním u místních lidí na vesnici. Pokud rádi cestujete s báglem na zádech, máte rádi dobrodružství a nevyžadujete každodenní luxus, Myanmar si lehce zamilujete.

V oblastech mimo města, se většina lidí stále živí farmařením

V oblastech mimo města, se většina lidí stále živí farmařením

Jak se do Myanmaru dostat

V Myanmaru jsou 2 mezinárodní letiště – v Yangonu a Mandalay. Jde o velká města, která turistům mají hodně co nabídnout. Je jedno, které letiště vyberete, pravděpodobně bude rozhodovat cena letenky. Neexistují přímé lety z České republiky, takže vždycky budete muset letět přes velká letiště v jihovýchodní Asii – Bangkok, Kuala Lumpur, Singapore nebo některé letiště v Číně. Najdete také přímé lety z Turecka.

Tipy na vyhledávání levných letenek najdete v článku nebo na kurzu TravelHackingu.

Kdy tam letět a proč v tuto dobu

Nejlepší sezona je od listopadu do března. Je to období sucha, takže se nemusíte bát, že zmoknete, navíc teploty ještě nejsou tak vysoké. V horských vesničkách vám dokonce může být i zima.

Cestovat do Myanmaru se dá i v období dešťů (od června do října), ale musíte samozřejmě přibalit pláštěnku. V dubnu a květnu bývají teploty opravdu vysoké, v některých místech můžou dosáhnout až k 40 stupňům. My jsme Myanmar navštívili v druhé půlce února. Teploty se pohybovaly kolem třicítky, ale na horách v ranních a večerních hodinách poklesly k 5–10 stupňům.

Víza a podmínky vstupu

Každý turista (kromě obyvatel zemí jihovýchodní Asie) se musí při vstupu do země prokázat platným vízem. Získat vízum je poměrně jednoduché, žádost se podává elektronicky a občana České republiky stojí 50 dolarů. Stačí jít na web, vyplnit žádost, přiložit fotku, zaplatit a pak 3 dny čekat, zda vaše žádost bude schválena.

Pokud schválena je, musíte si potvrzení o obdržení víza vytisknout a mít s sebou. Na základě tohoto kusu papíru vám totiž v Myanmaru udělí na pasové kontrole razítko. Už při podání žádosti je nutné mít zakoupenou zpáteční letenku. Pokud ji nemáte, možná vám vízum udělí i tak, jenže vás s největší pravděpodobností nepustí do letadla, dokud si zpáteční letenku nekoupíte.

Pokud plánujete Myanmar navštívit a pak po zemi cestovat do jiné země jihovýchodní Asie, můžete to tak udělat, ale zpáteční letenku pravděpodobně stejně budete muset koupit.

Aktualizované informace o podmínkách vstupu najdete na stránkách MZV ČR.

Peníze a přibližné ceny

Měnou je kyat (0,02 Kč). Koruny ale nechte doma a vybavte se radši dolary. Ty směňte na místní měnu ve směnárně na letišti nebo si je nechce na horší časy. Na rozdíl od směnáren jsou bankomaty ve velkých městech poměrně dostupné. V menších městech na směnárnu nenarazíte a bankomat budete hledat poměrně dlouho. Proto vás dolarový cash může leckdy zachránit, protože na hodně místech lze platit dolary. My jsme směnárnu ani jednou nevyužili a raději vybírali peníze z bankomatu, i když s poplatkem kolem 80 Kč.

V Myanmaru je všechno kromě ubytování levnější než v okolních státech jihovýchodní Asie. Ubytování je o něco dražší, buďte připraveni zaplatit od 15 eur za pokoj. Nejsnáz ubytování najdete přes Booking.com nebo Agoda. Mnohdy se také vyplatí zavolat do ubytování přímo, protože cena bude levnější než přes vyhledávače. Ubytování také můžete zajistit až na místě v den příjezdu, ale v hlavní sezoně to bývá vzhledem k větší poptávce oříšek.

  • Ubytování: od 375 Kč na noc za dvoulůžkový pokoj se soukromou koupelnou.
  • Cena jídla: na ulici ve stáncích se najíte za 30 Kč, někdy i levněji. Jídlo v restauracích stojí od 50 Kč.
  • Cena pití: za plechovku coly nebo jiného soft drinku dáte v přepočtu 6 Kč. Za džus z čerstvého ovoce kolem 20 Kč a za 0,4 l točeného piva 25 Kč. Dalším populárním alkoholickým nápojem je rum, který je dokonce levnější než cola (0,7 l rumu je za 30 korun).
  • Vstupy do památek: za návštěvu města Bagan se platí jednorázově 420 Kč/osobu. Za dvoudenní trek (ještě jej zmíním) dáte od 800 Kč/osobu (zahrnuje jídlo, ubytování, průvodce, dopravu vašich zavazadel do cílového hotelu, lodní lístek na Inle Lake). Ceny ostatních památek se pohybují kolem 100 Kč a méně.

Lokální doprava

Cestovat po Myanmaru se dá autobusem nebo mikrobusem, na motorce (pouze v některých městech), vlakem a taxíky. Záleží, kam a jak daleko chcete jet. Vězte, že Myanmar je obrovská země s ne zcela kvalitní infrastrukturou, takže veškeré přejíždění dost trvá.

V oblastech Inle Lake se místní dopravují jen po vodě

V oblastech Inle Lake se místní dopravují jen po vodě

Autobus

Právě kvůli horší infrastruktuře je na větší vzdálenosti nejlepší využít autobus. V Myanmaru jezdí i noční autobusy, které jsou bezpečné, pohodlné a spolehlivé. Ušetří vám během cestování čas, protože nebudete trávit 8 hodin v autobuse během dne. Jedinou nevýhodou je, že používají klimatizace opravdu naplno, takže bez dlouhých kalhot, teplé mikiny a bundy se neobejdete, i když je v každém autobuse deka na přikrytí.

Sehnat autobus není složité, stačí zeptat se na recepci hotelu, zda to zprostředkovávají. Většina ubytování má totiž nasmlouvané některé autobusové společnosti, jejichž lístky vám zařídí. Autobus zamlouvejte alespoň den předem. V hlavní turistické sezoně se totiž stává, že jsou autobusy rychle vyprodané.

Taxi

jezdí ve větších městech a cena se domlouvá dopředu. Je také možné smlouvat. Taxíků většinou jezdí dostatek, takže pokud se vám zdá cena drahá, s klidem stopněte taxík jiný. Na turisticky rušných místech je možné domluvit sdílené taxi, které je cenově výhodnější.

Vlaky

jsou ještě pomalejší než autobusy, ale na druhou stranu na určitých trasách nabízí opravdu pěkné výhledy. Lístky je nutné koupit aspoň den předem, ovšem na hotelu vám s tím nepomohou. Je nutné zajít na nádraží osobně a s pasem, který je potřeba k vystavení lístku.

Motorka

se dá využít k dopravování na menší vzdálenosti, ale jen v některých místech. V Yangonu například motorky nesmí vůbec jezdit a v Baganu je nepůjčují turistům. Motorka se tedy dá zapůjčit například v Mandalay. Pokud nemáte zkušenosti s řízením motorky, pořádně si její půjčení promyslete. Doprava v Myanmaru je totiž hodně rušná a pro motorkáře začátečníka to může být šok. Určitě to není nejlepší místo, kde se na motorce učit jezdit.
K půjčení motorky je potřeba pas a mezinárodní řidičák.

Na motorce místní převáží úplně vše. Od 4 členů své rodiny, až po matrace na manželskou postel

Na motorce místní převáží úplně vše. Od 4 členů své rodiny, až po matrace na manželskou postel

Jídlo

se hodně podobá ostatním zemím jihovýchodní Asie. Klasikou jsou různá kari, ke kterým se podává rýže. Na většině meníček také najdete nudle se zeleninou nebo masem. Většina jídel se podává s kuřecím, nebo vepřovým masem (hovězí maso je v buddhistických zemích považováno za posvátné).

Typickým jídlem je nudlová polévka Shan a salát z čajových lístků. Najdete zde taky indické, čínské nebo thajské restaurace, především pak ve větších městech. Kromě restaurací se dá najíst i v pouličních stáncích. Většinou to je nejlevnější varianta a jídlo je stejně dobré jako v restauracích. Pokud u stánku jí hodně místních, je to známka dobrého jídla. Spousta stánků nabízí i stoly a židle přímo na ulici, takže si sednete.

Co se týče pití, platí zde stejné pravidlo jako ve zbytku zemí jihovýchodní Asie. Vodu si kupujte balenou a ledu se snažte vyhýbat.

Trh s jídlem

foto: Matouš Vinš

Tipy ohledně nemocí a hygieny

Obecně platí, že (stejně jako do ostatních zemí jihovýchodní Asie) se doporučuje očkování na žloutenku typu A/B i na břišní tyfus. Jiné očkování není potřeba. Pro jistotu je ale vhodné konzultovat očkování s odborníkem. Já před každou cestou navštěvuji centrum Očkování a cestovní medicíny Avenier.

Rozhodně se nedoporučuje pít vodu z vodovodu, vždy pijte vodu balenou. Doporučuji také vyvarovat se ledu, i když dle zákona by restaurace měly vyrábět led z balené vody. Jídla na ulici jsou většinou nezávadná, obzvláště pokud se u stánku vyskytuje hodně místních.

V případě potřeby jsou léky dostupné v pouličních stáncích, ovšem doporučuji vzít s sebou vybavenou lékárničku, přibalte také antibakteriální gel. V případě vážné nemoci a nutnosti hospitalizace doporučuji (pokud to zdravotní stav umožní) spíše nemocnice v Thajsku, Malajsii nebo Singaporu, kde je zdravotní péče mnohem vyspělejší.

Jak má vypadat správně vybavená cestovní lékárnička? Přečtěte si článek Cestování a zdraví: Jak se připravit a nic nepodcenit

Bezpečnost

Cestování po turistických oblastech Myanmaru je relativně bezpečné. Stále však existují části země, kde probíhají nepokoje, turistům je vstup na tato území zakázán. Jedná se o oblasti na hranicích s Čínou, Thajskem, Bangladéšem a Indií – tedy oblasti, které jsou několik set kilometrů vzdálené od turistických oblastí.

Pokroku neutečeš

Pokroku neutečeš

Náboženství, svátky, tradice

Když se řekne náboženství a Myanmar, okamžitě se mi vybaví buddhističtí mniši, kteří jsou k vidění na každém kroku. Řekla bych, že – v porovnání s jinými zeměmi jihovýchodní Asie – pro místní je buddhismus neoddělitelnou součástí jejich života.

Ještě stále zde platí pravidlo, že každý muž se musí za svůj život alespoň jednou a minimálně na sedm dní stát mnichem v klášteře. Narazíte proto na mnichy sedmileté, stejně jako sedmdesátileté. Všichni mají společnou víru, oblek, sestřih a způsob života. Chodí bosi, na sobě mají tmavě fialový obleček, pod který schovají chytrý telefon a nádobu na jídlo.

Místní jim do této nádoby dávají jídlo v podobě rýže, zeleniny, v nejlepším případě i kousek masa. Dle tradice se mnich nesmí dívat dárci do očí a nesmí za dar poděkovat. Na znamení díků odříká modlitbu.
Když potkáte mnicha na ulici, není zdvořilé na něj zírat nebo se ho dotýkat. V autobusech a vlacích mají mniši vyhrazená místa.

Mniši čekající na porci jídla

foto: Matouš Vinš

Buddhismus sice není jediné náboženství v Myanmaru (najdete zde i věřící v křesťanství, islám a hinduismus), je ale s 90% podílem nejrozšířenější. Tomu také odpovídají i největší svátky, které se v Myanmaru slaví.

Únor/březen: Shwedagon festival

Festival probíhá během jednoho dne v Shwedagonově pagodě. Návštěvníci pokládají dary v podobě vody, světla a kytek k jednotlivým buddhistickým soškám.

Duben/květen: Vodní festival

Svátek slaví na začátku nového roku a symbolizuje nový začátek. Vodou jsou pokropeny špatné skutky. Hlavní vodní bitvy se konají v Yangonu a Mandalay.

Září/říjen: Thadingyut – festival světla

Oslavuje den, kdy Buddha sestoupil z nebe po tříměsíčním půstu. Lidé většinou slaví prostřednictvím ohňostrojů nebo balónků, které vypouští k nebi.

Prosinec/leden: Ananda festival

Během tohoto festivalu jsou u chrámu Ananda v Baganu zástupy mnichů obdarovány dary v podobě jídla (rýže, zelenina…).

Co byste ještě měli vědět

  • Při návštěvě chrámů je nutné dodržovat pravidla oblékání. Kolena musí být zakrytá a ženy nesmí nosit tílka s úzkými ramínky. Do všech chrámů se chodí naboso.
  • I mimo chrámy platí, že oblečení má být voleno usedlejší a co nejméně vyzývavé.
  • Paty by nikdy neměly směřovat k Buddhovi, proto všichni klečí, když se modlí.
  • Mnichy v buddhistických oblečcích potkáte na každém kroku. Ještě stále žijí tradičně po vzoru Buddhy, takže například každé ráno obchází dům od domu a získávají jídlo na celý den.
  • Peníze při placení jsou vždy podávány pravou rukou, zatímco levá je na té pravé jemně položena.
  • Vyhněte se dlouhým polibkům a jiným projevům náklonnosti, Myanmar je velmi konzervativní země.
  • Nedotýkejte se ničí hlavy. Ta je považována za nejspirituálnější část těla.
  • Časová zóna v Myanmaru je UTC+6.30.
  • Země občas bojuje s výpadky elektrického proudu. Zásuvky jsou stejné jako naše.
  • Internet je pomalý a často nespolehlivý. I když se většina hotelů pyšní wifi, v převážné míře wifi spíše nefunguje, takže je potřeba obrnit se velkou trpělivostí.

Pár osobních tipů, kam se podívat

Yangon

býval hlavním městem Myanmaru. Ačkoli už tento status ztratil, i nadále zůstává kulturním centrem celé země. Během 2–3 dnů ve městě doporučuji navštívit Shwedagonovu pagodu, zajet na okružní jízdu místním vlakem, nebo se jen tak procházet uličkami a pozorovat život místních.

Shwedagon pagoda v Yangon, kterou navštívil i bývalý prezident Obama

Shwedagon pagoda v Yangon, kterou navštívil i bývalý prezident Obama

Bagan

Bagan je některými turisty přirovnáván k památce Angkor Wat. Tímto starověkým městem se můžete projet na (elektro)kole a kochat se krásami pozůstatků buddhistických chrámů a pagod. Doporučuji ráno přivstat a pokochat se východem slunce. Milovníci horkovzdušných balónů mohou vidět Bagan i z ptačí perspektivy. V okolí Baganu stojí za půldenní výlet také výstup na horu Mount Popa.

V Baganu se zachovalo přes 2000 chrámů, pagod nebo stůp až do dnešní doby

V Baganu se zachovalo přes 2000 chrámů, pagod nebo stůp až do dnešní doby

Mandalay

Město nabízí samo o sobě spoustu památek. Kromě chrámů v samotném městě je možné na půjčené motorce jet i do okolních měst. Doporučuji zastavit u nejdelšího mostu z teakového dřeva U Bein Bridge a dát si výlet vlakem nebo na motorce do horského městečka Pyin Oo Lwin.

Nejdelší dochovaný most z teakového dřeva U-Bein Bridge

Nejdelší dochovaný most z teakového dřeva U-Bein Bridge

Kalaw – Inle Lake

Mým nejoblíbenějším zážitkem z Myanmaru byl bezesporu trek z Kalaw do Inle Lake. Sám o sobě trek není náročný. Jeho součástí je i přespání u místních, které vám v pravém světle ukáže život místních farmářů. Během treku máte k dispozici průvodce s dobrou angličtinou, který vám odpoví na všechny otázky.

Během výletu na Inle Lake opravdu poznáte život místních farmářů

Během výletu na Inle Lake opravdu poznáte život místních farmářů

Inle Lake

Po absolvování treku doporučuji zůstat 2–3 dny v oblasti Inle Lake a trochu odpočinout. Je možné půjčit si kolo a projet okolí, nebo zaplatit výlet lodí a podívat se do vesniček, které byly vybudovány přímo na jezeře.

Místní rybáři pádlují místo ruky nohou

Místní rybáři pádlují místo ruky nohou

Dalšími místy, která si získávají oblibu turistů, jsou pláže v Bengálském zálivu a Golden Rock Pagoda na jihu země.

Chystáš se na dlouhou cestu?

Nezapomeň se správně vybavit!

Cestovní pojištění na dlouho

Máme pro tebe srovnání těch nejlepších pojištění.

Zjistit více o pojištění
Vybavení na cesty

Vybavení na cesty, které vydrží i ty nejdrsnější podmínky.

Chci se vybavit
Nejlepší karty pro cestovatele

Jak a čím platit na cestách aby člověk nenaletěl?

Zjistit více o kartách

Kde zjistit více

101 words of travel
Víc informací o životě v Myanmaru i další důvody, proč tuto zemi navštívit, si přečtěte na mém blogu. Články jsou sice v angličtině, ale věřím, že si s nimi každý cestovatel poradí. A pokud ne, každý přece máme po ruce pomocníka Google Translate.

Travelfish
Spolehlivým zdrojem je cestovatelský blog Travelfish zaměřený na jihovýchodní Asii, nebo stránka Myanmar travel blog.

Lonely Planet
Někdo rád průvodce na starém dobrém papíru. V členské sekci najdete slevu.

Do Myanmaru vás pozvala Johana Adámková, fanynka krásných pláží a cestovatelka s báglem na zádech, která uplynulých 7 měsíců strávila cestováním po jihovýchodní Asii. Její zážitky z cest a tipy k cestování a práci na dálku najdete na blogu 101 words of travel.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled