Ázerbájdžán – země na pomezí Evropy a Asie

21.05.2019|Kategorie: Asie, Členská sekce, Země|

Tato kavkazská země má vše – moře, hory, historické památky, bohatý společenský život, milé obyvatele i pěknou přírodu. Navíc se tu mísí různé kulturní vlivy – orientální, evropský, ruský, sovětský a turecký –, vznikla tak zvláštní osobitá kultura.

Proč jet do Ázerbájdžánu

Tato země leží na pomezí Evropy a Asie a mísí v sobě od každého kontinentu něco, navíc se tu objevují i vlivy ruské, sovětské a turecké. Výsledkem je zajímavá kultura i mentalita místních obyvatel.

Země nabízí pro každého turistu něco. Na své si přijdou milovníci horských túr, plážoví turisté, lidé se zájmem o historii, návštěvy kulturních či sportovních akcí, ale i ti, kteří cestují za levnými nákupy.

Albánský kostelík z přelomu letopočtu, Šeki

Albánský kostelík z přelomu letopočtu, Šeki

Jak se do Ázerbájdžánu dostat

Nejrychleji, nejpohodlněji a pravděpodobně i nejlevněji letadlem. Z Prahy žádný přímý spoj nelétá, ale s jedním přestupem můžete volit spojení hned mezi několika leteckými společnostmi, např. Aeroflot, Ukraine Airlines, Belavia a Turkish Airlines. Tyto společnosti nabízejí zpáteční letenky za cenu kolem 8000 Kč, ostatní společnosti jsou dražší.

Ukrajinské aerolinky již několik roků létají z Prahy tak, že cestující má při cestě tam celý jeden den volno v Kyjevě. Toto zpestření cesty vůbec není špatné. Z nízkonákladovek létá do Baku z Budapešti společnost Wizz Air.

Vlakem se do země dostanete pouze z Ruska – z Moskvy jezdí pravidelná linka několikrát týdně.

Přijet můžete lodí, protože mezi Ázerbájdžánem a všemi zeměmi ležícími na pobřeží Kaspického moře jezdí pravidelné spoje trajekty.

A samozřejmě taxíkem, sdíleným taxíkem a minibusy. Autobusových linek do zahraničí není moc, jen do gruzínského Tbilisi a několika měst na jihu Ruska.

Pozor: Hranice mezi Ázerbájdžánem a sousední Arménií je z důvodu územních sporů zavřená, proto se po zemi dostanete jen do sousedního Ruska, Gruzie a Íránu. Ze sousední Arménie se po zemi do Ázerbájdžánu dostanete jen přes Gruzii.

Navíc má Ázerbájdžán část území – Nachičevan – oddělenou od své hlavní části pásem patřícím Arménii. Nachičevan je z vlastního Ázerbájdžánu dostupný jen letecky, po zemi se odtud dostanete do Íránu.

Park a budova filharmonie v centru Baku

Park a budova filharmonie v centru Baku

Kdy vyrazit a proč v tuhle dobu

Nejpříjemnějšími měsíci jsou červen a září, kdy se průměrná teplota dlouhodobě pohybuje kolem 25 °C. V květnu tu je příjemných 20 °C. Letní měsíce jsou teplejší, ale teploty nad 35 °C časté nejsou. V nížinách v zimě jen málokdy padá teplota pod bod mrazu.

V horách je potřeba počítat s výkyvy teplot a častými změnami počasí celoročně.

Víza a podmínky vstupu

OBSAH POUZE PRO VIP ČLENY TRAVEL BIBLE

Přihlásit

Nemáš přístup?

vipcardDo VIP členské sekce je vstup pouze pro ty, co si koupili boží Travel Bibli v tištěné nebo elektronické podobě zde na webu.

Máš knihu z knihkupectví? Vstup do členské sekce si můžeš dokoupit.

Pokud ti členství vypršelo, můžeš ho za 270 Kč na další rok obnovit ve svém účtu.

Většina článku je přístupná pouze členům Travel Bible. Co se o zemi dozví?

  • Jak je to s podmínkami vstupu
  • Kolik potřebují peněz a jaké jsou ceny
  • Jak funguje lokální doprava
  • Jaké je jídlo
  • Je země bezpečná?
  • Jaké se k zemi vážou svátky a tradice
  • Kam se určitě podívat

Stáhni si zdarma ukázku Travel Bible

Jediné knihy, kterou na cestách nedáš z ruky.

Kde najdu víc info

Azerbaijan

Ázerbájdžánský turistický portál.

Nakchivan Autonomous Republic

Informace o této autonomní oblasti.

Lonely Planet

Někdo rád průvodce na starém dobrém papíru. V členské sekci najdete slevu.

Veronika Škvárová

Pracuje jako učitelka a překladatelka německého a ruského jazyka. Proto podniká časté soukromé cesty do Německa a postsovětských zemí. Nestačí totiž jen ovládat jazyk, je potřeba o zemi také něco vědět. Pár tipů na výlety v sousedních zemích najdete v její knize 77 výletů s dětmi přes hranice a za českou historií vykročíte v knížce 77 výletů po stopách Starých pověstí českých. Je také autorkou prvního českého průvodce poutní cestou do Santiaga de Compostela. Napsat jí můžete na e-mail skvarova@volny.cz.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Najděte nejlevnější letenky

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Knize o tom, jak cestovat levně, chytře a dlouho. Letenkám jsme věnovali jednu z nejdelších kapitol. Dozvíte se nejen základní pravidla k hledání nejlepších cen, ale i spoustu triků, jak získat co nejvíc za co nejméně peněz. Nechcete číst celou knihu? Několik základních tipů se dočete na blogu:

Co když nechcete letět?

Po Evropě se snadno dá jezdit i vlakem či autobusy. Hlavně u vlaků mohou ceny na první pohled vypadat dost astronomicky, stačí ale vědět, jak na to, a mnohdy cenu za jízdenku srazíte na méně než polovinu.

Jak najít bydlení?

My nejčastěji využíváme Airbnb a Booking.com. První na pronájem běžných bytů a domů, či jen pokojů ve sdíleném bydlení s hostitelem. Booking je fajn na různé penziony a samozřejmě hotely. Na Airbnb využijte 725 Kč slevu na první bydlení. Stačí se registrovat přes odkaz bit.ly/bibleairbnb. Zároveň pro vás máme 11 tipů, jak vybrat nejlepší bydlení přes Airbnb.

Vybíráte vybavení?

V první řadě se podívejte, jestli využijete některou ze slev, které jsme pro vás připravili ve VIP členské sekci Travel Bible. Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty, kde pravidelně aktualizujeme to nejlepší z nabídky. Stačí zvolit, jestli jedete na dlouhou nomádskou cestu, na pár dní do města, kempovat do přírody či na pořádný trek do hor. Outdoor vybavení doporučujeme nakupovat v obchodě Hanibal.cz. Sami od nich rádi (a k plné spokojenosti objednáváme), ale hlavně si necháme poradit. Všichni totiž cestováním, outdoorem a sportem žijí.  Hodit se vám může i několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Potřebujete si na cesty nejdřív našetřit?

Cestování dnes už rozhodně není drahé. Většinou se stačí v pár věcech uskromnit – a můžete mít na cestu našetřeno celkem brzy. Máme pro vás pár tipů:

Jedete na hodně dlouho?

Poradíme, jak vybrat nejlepší dlouhodobé cestovní pojištění. V knize Travel Jobs se pak dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Napsat komentář

0

Nech si posílat novinky na email a žádný článek ti už  neuteče!