Arménie je zemí nádherné přírody, úžasných starých staveb, staré kultury, skvělého vína, výborného jídla a hlavně srdečných lidí. Během putování po Arménii se vám budou stávat věci, které jsou jinde v podstatě nemožné.

Navštivte arménské kostely, vylezte na nejvyšší horu, jeďte vlakem, stopujte, vykoupejte se v horkých pramenech, ochutnejte místní speciality.

ararat

Proč jet do Arménie

Arménie je malá, poměrně chudá země s nevelkým hlavním městem, nemá moře a jako taková zůstává často mimo zájem turistů. A to je právě dobře, nejsou tu čínské autobusy, místní na turisty nekoukají jako na chodící peněženky, a když potkáte jiné turisty, určitě se dáte do řeči.

Arménie má naprosto nádhernou přírodu, je zde čtyřtisícovka Aragats a spousta třítisícovek. Širé pláně se střídají s kopci a horami, kde můžete příležitostně narazit na horké prameny. K tomu přidejte jezera, kaňony řek, staré kostely nejstarší křesťanské země světa a prastaré tvrze, které měly chránit zemi před dobyvateli.

horké prameny zuar

horké prameny Zuar

Místní jsou naprosto úžasní a patří mezi nejpohostinnější lidi na světě, budete pozitivně přijímaní skoro všude, kam vstoupíte.

Jak se do Arménie dostat

Do Arménie bude nejpohodlnější letět. Zpáteční letenka vyjde minimálně na 6000 Kč, níž se dostanete jen s velkou dávkou štěstí. Příliš si nepomůžete, pokud byste chtěli do Arménie letět z Německa, Polska či Rakouska.

O něco levnější a o poznání náročnější variantou bude letět do Gruzie (Kutaisi) z Polska (Katowice, Wroclaw) nebo Německa (Berlín) se společností Wizz Air. Se zpáteční letenkou se s trochou štěstí a flexibility vejdete do 2000 Kč, dále zaplatíte dopravu navíc na výchozí letiště (700 Kč), v Gruzii přejezd z Kutaisi do Tbilisi (300 Kč), z Tbilisi do Jerevanu (500 Kč). Pokud se budete opět vracet do Kutaisi, zaplatíte to dvakrát, takže celkově jste tak na 5000 Kč. Nabízí se tedy varianta návštěvu těchto zemí spojit.

Nevíte si rady s lovem výhodných letenek? Zkuste Petrův #TravelHacking: Kurz o tom, jak procestovat svět levně nebo zdarma.

Pokud chcete do Arménie po zemi, vězte, že hranice jsou kvůli politickým záležitostem otevřené jen s Íránem a Gruzií.

Kdy vyrazit a proč v tuhle dobu

Vhodné období pro návštěvu je závislé hlavně na počasí. V zimě (je ve stejnou dobu jako u nás) bývá pod nulou, což pro cestování není zrovna ideální. V létě je zas příliš vedro. Nejdeštivějšími měsíci jsou duben a květen. Ideální dobou pro návštěvu je tedy červen a září.

Víza a podmínky vstupu

Budete potřebovat cestovní pas. Vízum není třeba. Na dobu 180 dnů stačí razítko do pasu, které dostanete při příletu nebo přechodu hranic z Gruzie či Íránu. Do tří dnů od příjezdu byste měli být registrovaní na policii (zařídí váš hotel/hostel). Registrace je povinná a hostel ji udělá automaticky, proto doporučuji na jednu z prvních nocí najít hostel – nemusí to být zrovna v Jerevanu, klidně kdekoliv jinde.

Pokud máte v pase vízum z Ázerbájdžánu, může se stát, že budete podrobení menšímu výslechu, do země vás však s největší pravděpodobností pustí. S předchozí návštěvou v Náhorním Karabachu na vstup do Ázerbájdžánu rovnou zapomeňte.

Informace si předem můžete ověřit na stránkách MZV ČR.

Peníze a přibližné ceny

Měnou je arménský dram. V Arménii je velmi levná doprava, i ubytování, zboží v supermarketech a restaurace pro místní jsou poměrně levné. Turistické restaurace mohou být dražší.

Karty jsou akceptované v supermarketech, lepších restauracích. Bankomaty jsou běžně dostupné i v menších městech a fungují dobře. Přesto je dobré vzít si rezervu v podobě eur či USD. Ty pak lze kdekoli vyměnit. Směnárny najdete hlavně v Jerevanu a dalších velkých městech, měly by také být na všech hraničních přechodech. Pokud se z hranic nebo hlavního města chystáte do přírody, vyměňte si raději víc peněz, mimo větší centra by byla výměna problém.

  • Bydlení: dormitory od 100 Kč, dvoulůžkový pokoj od 200, Airbnb od 250 Kč za pokoj.
  • Jídlo: na ulici 40 Kč, levná restaurace 50–100, restaurace střední třídy 150 Kč.
  • Nápoje: voda 7 Kč / 0,5 l, pivo 15 Kč, víno Areni 70 Kč (platí pro obchod, restaurace dvojnásobek).
  • Potraviny v obchodě: plněné pečivo 5 Kč, banány 30 Kč/kg, jogurt 5 Kč, čokoláda Milka 30 Kč.
  • Památky: chrám Garni 50 Kč, Erebuni museum 50 Kč, na většinu míst zdarma.
  • MHD: metro Jerevan 5 Kč jízda, maršrutka Jerevan 510 Kč, taxi po městě 50 Kč.
  • Internet: wifi zdarma na hotelu, můžete si také koupit SIM kartu s daty, např. 3 GB na měsíc u společnosti Beeline za 300 Kč.

Lokální doprava

Letadla

Arménie je natolik malá, že vnitrostátní přelety jsou úplně mimo hru.

Vlaky

V Arménii je v provozu několik železničních drah, všechny vychází z Jerevanu. Jedna z tratí vede přes druhé největší město Gyumri až do gruzínského Tbilisi.

Vlaková doprava je obecně pomalejší, levnější a relativně pohodlnější než maršrutky. Jedinou výjimkou je nově zakoupený elektrický vlak, kterým se z Jerevanu do Gyumri a obráceně dostanete za 2 hodiny, je ale dražší.

Auta (autopůjčovny)

Velmi dobrou možností procestování země jsou auta z půjčovny. V podstatě stačí mít řidičský průkaz a k němu mezinárodní řidičský průkaz, dostatek peněz na zálohu – a auto je vaše. Půjčoven je dost hlavně v Jerevanu. Za příplatek je možné se dohodnout a auto nechat někde jinde (např. v Tbilisi).

Doprava Arménie

Dopravní situace na hlavní ulici

Taxíky

Taxi jezdí po celé zemi a nejen ve velkých městech, v podstatě jsou k nalezení kdekoliv, kde je jen náznak turistů. Taxikáři jsou slušnější než ve většině zemí světa. Taxi je v Arménii neuvěřitelně levné, stojí něco málo přes 5 Kč/km. Například z Jerevanu do druhého největšího města Gyumri (125 km) se proto dostanete za nějakých 700 Kč. Můžete natrefit na několik taxi společností (např. ruský Yandex), u kterých si můžete taxi i objednat na daný čas a místo, není však problém kdykoliv někoho chytit na ulici. Ne všichni budou mít taxametry, Arménie je plná „neoficiálních taxi“, s těmi si musíte domluvit cenu.

Od jara 2018 v zemi funguje také Uber.

MHD

Městská hromadná doprava funguje výborně a je velmi levná. Za metro či maršrutku po Jerevanu zaplatíte okolo 5 Kč a místní vám jistě rádi pomohou s orientací.

Autostop

Troufám si říci, že Arménie je jedna z nejpřívětivějších zemí na světě pro stopaře. Platí přitom pravidlo, že čím méně aut jezdí, tím rychleji chytnete stop. Pokud tedy jezdí alespoň něco. Arménie je země, kterou jsem skoro celou projel stopem, bylo to velmi dobré rozhodnutí.

armenie stopovani

Stopování s výhledem

Díky stopu jsme se totiž seznámili se spoustou skvělých lidí a zažili nezapomenutelné. Stávalo se nám, že Arméni zastavovali, i když jsme jen stáli či šli a vůbec nestopovali. Občas zastavovala i protijedoucí auta a jako stopaře nás několikrát zdarma vzal i taxikář.

Kuchyně

Najíst se v Arménii dá poměrně levně a velmi dobře. Jerevan a větší města nabízí velké množství restaurací s velkým výběrem. V menších městečkách je často jen několik restaurací, které nabízí jedno či dvě jídla. Všude jsou také obchůdky, přinejhorším vždy seženete aspoň chléb a sýr.

Street food není v Arménii příliš rozšířený. Za street food můžeme považovat asi jen různé druhy plněného pečiva nebo šaurmy (název pro kebab v zemích bývalého SSSR), které se prodávají v četných stáncích ve větších městech.

Arménská kuchyně není příliš pálivá, víc než chilli používají bylinky. Jedí zde všechny druhy masa včetně jehněčího, přílohou bude nejspíš brambor či chléb, může být i bulgur nebo rýže. Používají také luštěniny, velmi oblíbené jsou mléčné výrobky – máslo, sýr a jogurt. Vyhledávanou zeleninou jsou rajčata a okurky.

Chaš

Chaš

Tady se prolíná mnoho kuchyní, tradiční či nejběžnější jídla v Arménii bývají běžná i v okolních zemích. U některých pokrmů není jisté, odkud přesně pochází, a jako své kulturní dědictví je definuje víc zemí.

  • Lavaš je tradiční arménský chléb. Jde o velmi širokou a dlouhou měkkou placku, která se dá jíst v podstatě ke všemu a všelijak. Většinou se ale do ní směs jídla zabalí, nebo se chléb trhá a k jídlu přikusuje, jindy se do jídla přímo dává.
  • Tolma jsou tradiční arménské závitky z listů vinné révy s jehněčím, hovězím či vepřovým masem, cibulí, česnekem, bylinkami a rýží. Variací je po světě spousta od Řecka až po Indii, Arméni si však toto jídlo nárokují jako své.
  • Chaš je dnes národním jídlem, původně to však byl pokrm chudých, kterým se zahřívali v zimě. Chaš se připraví vařením hovězích nohou; když se dostatečně vyvaří, přidává se do něj česnek, ocet, sůl, citron či další dochucovadla. Servíruje se s lavašem.
  • Šaurma je v podstatě kebab.
  • Šašlik je jehněčí, skopové, hovězí, vepřové či kuřecí maso grilované na speciálních jehlicích.
  • Gata je nejznámější dezert – sladké pečivo plněné například vlašskými ořechy.
  • Sujuk je cukroví vyráběné z vlašských ořechů, které jsou spojené zahuštěným vinným moštem a upravené do tvaru klobásy.
  • Mezi nápoji dominuje spíše alkohol – výborné arménské víno či koňak. Vysoké oblibě se mimo alkoholické nápoje těší minerální voda Jermuk z arménských hor.
Arménie

Arménská příroda a vína

Nemoci a hygiena

Očkování je potřeba jako všude po světě na žloutenku A i B, to je naprostý základ. Do Arménie bych doporučil ještě očkování proti břišnímu tyfu. Další očkování, které stojí za zvážení, je vzteklina. Komáři v Arménii do jisté míry jsou, ale malárie téměř nehrozí.

Kohoutková voda je v Arménii pitná všude díky skvělým horským zdrojům, které jsou po celé zemi. My jsme pili vodu také z potoků a pramenů a bez problému, to ale všem doporučit nemohu.

Bezpečnost

Arménie je obecně řečeno velmi bezpečná země, i tak samozřejmě platí základní pravidla bezpečnosti – nechodit o samotě v noci po městě, dávat pozor na svoje věci.

Největší nebezpečí asi plyne ze stále běžícího konfliktu mezi Arménií a Ázerbájdžánem o oblast Náhorního Karabachu. Občas dochází k přestřelkám s mrtvými na obou stranách. Nejkritičtější bývá situace na hranicích Náhorního Karabachu a Ázerbájdžánu. Do nebezpečných oblastí máte vstup zakázán.

Náboženství, svátky, tradice

Arménie se v roce 301 stala první křesťanskou zemí na světě, na což jsou Arméni velmi hrdí (krom toho, že údajně vynalezli víno a boty). Většina obyvatel země se hlásí k Arménské apoštolské církvi.

V kostelech je nutné mít slušné oblečení (zahalená ramena a nohy) a platí pravidla slušného chování (žádné žvýkačky, hlasité projevování se). Focení bývá vnímané poměrně negativně.

Arméni slaví Vánoce na začátku ledna. Další zajímavý náboženský svátek je Velebení svatého kříže (16. 9. 2019), připadá každoročně na září, datum je však pohyblivé.

Arméni jsou hrdí na svou zemi, historii, jídlo a pití (víno, koňak). Znevažovat cokoliv z toho se nedoporučuje. Nejožehavějším tématem je arménská genocida z počátku 20. století či současná politická situace s Ázerbájdžánem. Ačkoliv o tom prvním pravděpodobně mluvit nebudou, může se stát, že vám Arméni začnou vyprávět o válce a bezpráví (aby se ujistili, že jste na jejich straně). Není dobré v takovém hovoru zabřednout příliš do hloubky a vy sami tato témata nevytahujte.

kostel Khor Virap

Kostel Khor Virap

Arméni jsou velmi pohostinní a přátelští, nezneužívejte toho. Lidé vás budou odvážet zadarmo, dávat vám jídlo, pozvou vás domů. Samozřejmě to neodmítejte (mohli byste někoho urazit), ale vždycky je potřeba najít nějakou hranici. Když vás někdo ubytuje doma, udělá vám večeři, snídani a opije vás, aspoň mu dejte něco jako dárek. Odejděte ve správný čas.

Co byste ještě měli vědět

  • Hlavním cizím jazykem používaným v zemi je ruština, angličtinou vládne mladší generace v Jerevanu, jinde jen výjimečně.
  • V Arménii mají stejné zásuvky jako u nás, takže redukce není třeba.
  • Spropitné se téměř nedává, výjimkou mohou být lepší hotely (hotelová restaurace, poslíček) a řidič či místní průvodce při nějakém organizovaném výletu.
  • Wifi je dostupná v každém hotelu a ve většině restaurací. SIM karta a internet vyjdou (jako téměř všude) daleko levněji než u nás. Pokud si koupíte arménskou SIM (například Beeline), nebude vám fungovat v Náhorním Karabachu.
  • V Arménii se používá čas GMT+4, který je platný celoročně.

Osobní tipy, kam se podívat

Jerevan

Hlavní město Arménie je s milionem obyvatel jednoznačně největším městem. Běžte se podívat na náměstí Republiky, jerevanské Kaskády, do historického muzea, na trh pod širým nebem Vernisáž nebo zhlédněte fascinující výhled na město s Araratem v pozadí.

Jerevan

Khor Virap

rásných kostelů jsou v Arménii desítky a je těžké jeden vybrat. Khor Virap si získal naše sympatie díky Araratu, který je od něj krásně vidět. Kostel leží nedaleko Jerevanu na hranicích s Tureckem.

Tatev

Tatevě je naprosto úžasná příroda s horkými prameny a překrásným klášterem nad roklí, přes kterou vede téměř 6 kilometrů dlouhá lanovka (nejdelší lanovka na světě bez zastávek a s dvoulanovým systémem).

kaňon Vorotan u Tateva

Areni

Nejstarší známé vinařství je podle mnoha (ne všech, opovažte se to říci v Gruzii) historiků v Arménii. Jeďte se podívat do srdce výroby arménského vína.

Náhorní Karabach

je sporné území mezi Arménií a Ázerbájdžánem, kde ale v podstatě žijí a spravují ho Arméni. Navštivte hlavní město Štěpanakert, kaňon Hunot a nezapomeňte na horké prameny Zuar.

kaňon Hunot

Kaňon Hunot

S vízem z Karabachu, které získáte na ministerstvu zahraničních věcí v Štěpanakertu, nebudete moci navštívit Ázerbájdžán (alespoň ne se stejným pasem, Ázerbájdžán to chápe jako nepovolený vstup na své území). Vízum musíte získat do několika dní od příjezdu do oblasti a musíte udat místo, kde budete další noc spát.

Sevan

Zaplavte si v největším arménském jezeru, které leží ve výšce 1900 metrů nad mořem. Můžete pár dní zakotvit v četných kempech kolem jezera a navštívit přitom některý z kostelů.

jezero Sevan

Amberd

Navštivte prastarou tvrz ze 7. století, která se tyčí kousek od Jerevanu v nadmořské výšce 2300 metrů, a užijte si nádherný výhled na okolní krajinu.

tvrz Amberd

Aragats

Nejvyšší hora země měří 4090 metrů. Výstup na Aragats není s dobrými fyzickými dispozicemi, horskými zkušenosti a dobrým vybavením nikterak náročný. Můžete si na výstup najmout horského vůdce.

Kde najdu víc info

Armenia

Oficiální stránky arménského turismu – popis destinací, dopravy, ubytování…

Lonely Planet

Někdo rád průvodce na starém dobrém papíru. V členské sekci najdete slevu.

Patrik Balcar

Cestování je moje velká vášeň, na škole jsem se dostal k možnosti studovat půl roku na Tchaj-wanu, pracoval jsem pár měsíců v USA a teď už 2 roky pracuji jako průvodce, především v jihovýchodní Asii, na Srí Lance, v Nepálu, Číně a Mongolsku. Arménii jsem procestoval stopem během několika týdnů s kamarádem a tuhle zemi jsem si prostě zamiloval. Můžete mě sledovat na webu Patrik Balcar, na Instagramu @balcarpatrik a Facebooku.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled

Jeden komentář

  1. Mně v Arménii úplně nejvíc chutnalo jídlo, které tu není uvedeno, a to tjvjik.
    Játra já prostě můžu a tohle je jejich skvělá úprava.
    https://www.jidlonacestach.cz/tjvjik/