Arménie – země srdečných lidí

09.04.2019|Kategorie: Asie, Členská sekce, Země|

Arménie je zemí nádherné přírody, úžasných starých staveb, staré kultury, skvělého vína, výborného jídla a hlavně srdečných lidí. Během putování po Arménii se vám budou stávat věci, které jsou jinde v podstatě nemožné.

Navštivte arménské kostely, vylezte na nejvyšší horu, jeďte vlakem, stopujte, vykoupejte se v horkých pramenech, ochutnejte místní speciality.

ararat

Proč jet do Arménie

Arménie je malá, poměrně chudá země s nevelkým hlavním městem, nemá moře a jako taková zůstává často mimo zájem turistů. A to je právě dobře, nejsou tu čínské autobusy, místní na turisty nekoukají jako na chodící peněženky, a když potkáte jiné turisty, určitě se dáte do řeči.

Arménie má naprosto nádhernou přírodu, je zde čtyřtisícovka Aragats a spousta třítisícovek. Širé pláně se střídají s kopci a horami, kde můžete příležitostně narazit na horké prameny. K tomu přidejte jezera, kaňony řek, staré kostely nejstarší křesťanské země světa a prastaré tvrze, které měly chránit zemi před dobyvateli.

horké prameny zuar

horké prameny Zuar

Místní jsou naprosto úžasní a patří mezi nejpohostinnější lidi na světě, budete pozitivně přijímaní skoro všude, kam vstoupíte.

Jak se do Arménie dostat

Do Arménie bude nejpohodlnější letět. Zpáteční letenka vyjde minimálně na 6000 Kč, níž se dostanete jen s velkou dávkou štěstí. Příliš si nepomůžete, pokud byste chtěli do Arménie letět z Německa, Polska či Rakouska.

O něco levnější a o poznání náročnější variantou bude letět do Gruzie (Kutaisi) z Polska (Katowice, Wroclaw) nebo Německa (Berlín) se společností Wizz Air. Se zpáteční letenkou se s trochou štěstí a flexibility vejdete do 2000 Kč, dále zaplatíte dopravu navíc na výchozí letiště (700 Kč), v Gruzii přejezd z Kutaisi do Tbilisi (300 Kč), z Tbilisi do Jerevanu (500 Kč). Pokud se budete opět vracet do Kutaisi, zaplatíte to dvakrát, takže celkově jste tak na 5000 Kč. Nabízí se tedy varianta návštěvu těchto zemí spojit.

Nevíte si rady s lovem výhodných letenek? Zkuste Petrův #TravelHacking: Kurz o tom, jak procestovat svět levně nebo zdarma.

Pokud chcete do Arménie po zemi, vězte, že hranice jsou kvůli politickým záležitostem otevřené jen s Íránem a Gruzií.

Kdy vyrazit a proč v tuhle dobu

Vhodné období pro návštěvu je závislé hlavně na počasí. V zimě (je ve stejnou dobu jako u nás) bývá pod nulou, což pro cestování není zrovna ideální. V létě je zas příliš vedro. Nejdeštivějšími měsíci jsou duben a květen. Ideální dobou pro návštěvu je tedy červen a září.

Víza a podmínky vstupu

OBSAH POUZE PRO VIP ČLENY TRAVEL BIBLE

Přihlásit

Nemáš přístup?

vipcardDo VIP členské sekce je vstup pouze pro ty, co si koupili boží Travel Bibli v tištěné nebo elektronické podobě zde na webu.

Máš knihu z knihkupectví? Vstup do členské sekce si můžeš dokoupit.

Pokud ti členství vypršelo, můžeš ho za 270 Kč na další rok obnovit ve svém účtu.

Většina článku je přístupná pouze členům Travel Bible. Co se o zemi dozví?

  • Jak je to s podmínkami vstupu
  • Kolik potřebují peněz a jaké jsou ceny
  • Jak funguje lokální doprava
  • Jaké je jídlo
  • Je země bezpečná?
  • Jaké se k zemi vážou svátky a tradice
  • Kam se určitě podívat

Stáhni si zdarma ukázku Travel Bible

Jediné knihy, kterou na cestách nedáš z ruky.

Kde najdu víc info

Armenia

Oficiální stránky arménského turismu – popis destinací, dopravy, ubytování…

Lonely Planet

Někdo rád průvodce na starém dobrém papíru. V členské sekci najdete slevu.

Patrik Balcar

Cestování je moje velká vášeň, na škole jsem se dostal k možnosti studovat půl roku na Tchaj-wanu, pracoval jsem pár měsíců v USA a teď už 2 roky pracuji jako průvodce, především v jihovýchodní Asii, na Srí Lance, v Nepálu, Číně a Mongolsku. Arménii jsem procestoval stopem během několika týdnů s kamarádem a tuhle zemi jsem si prostě zamiloval. Můžete mě sledovat na webu Patrik Balcar, na Instagramu @balcarpatrik a Facebooku.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Najděte nejlevnější letenky

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Knize o tom, jak cestovat levně, chytře a dlouho. Letenkám jsme věnovali jednu z nejdelších kapitol. Dozvíte se nejen základní pravidla k hledání nejlepších cen, ale i spoustu triků, jak získat co nejvíc za co nejméně peněz. Nechcete číst celou knihu? Několik základních tipů se dočete na blogu:

Co když nechcete letět?

Po Evropě se snadno dá jezdit i vlakem či autobusy. Hlavně u vlaků mohou ceny na první pohled vypadat dost astronomicky, stačí ale vědět, jak na to, a mnohdy cenu za jízdenku srazíte na méně než polovinu.

Jak najít bydlení?

My nejčastěji využíváme Airbnb a Booking.com. První na pronájem běžných bytů a domů, či jen pokojů ve sdíleném bydlení s hostitelem. Booking je fajn na různé penziony a samozřejmě hotely. Na Airbnb využijte 725 Kč slevu na první bydlení. Stačí se registrovat přes odkaz bit.ly/bibleairbnb. Zároveň pro vás máme 11 tipů, jak vybrat nejlepší bydlení přes Airbnb.

Vybíráte vybavení?

V první řadě se podívejte, jestli využijete některou ze slev, které jsme pro vás připravili ve VIP členské sekci Travel Bible. Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty, kde pravidelně aktualizujeme to nejlepší z nabídky. Stačí zvolit, jestli jedete na dlouhou nomádskou cestu, na pár dní do města, kempovat do přírody či na pořádný trek do hor. Outdoor vybavení doporučujeme nakupovat v obchodě Hanibal.cz. Sami od nich rádi (a k plné spokojenosti objednáváme), ale hlavně si necháme poradit. Všichni totiž cestováním, outdoorem a sportem žijí.  Hodit se vám může i několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Potřebujete si na cesty nejdřív našetřit?

Cestování dnes už rozhodně není drahé. Většinou se stačí v pár věcech uskromnit – a můžete mít na cestu našetřeno celkem brzy. Máme pro vás pár tipů:

Jedete na hodně dlouho?

Poradíme, jak vybrat nejlepší dlouhodobé cestovní pojištění. V knize Travel Jobs se pak dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Napsat komentář

0

Nech si posílat novinky na email a žádný článek ti už  neuteče!