Turecko – země skvělého jídla, bohaté historie a milých lidí

25.01.2017|Kategorie: Asie, Členská sekce, Evropa, Země|

Když se řekne Turecko, většině lidí se vybaví zamilované telenovely, turistické město Alanya a Modrá mešita. Turecko ale nabízí mnohem víc. Orient křížící se s modernou, jídlo patří mezi nejlepší na celém světě, pohostinní lidé vám při šálku horkého čaje budou vyprávět právě o Turecku, na které jsou tak pyšní.

Proč tam jet

Turecko by se dalo nazvat jako poevropštělý orient. V jedné ulici procházíte kolem moderních budov a podnikatelů v oblecích, hned za rohem na zemi klečí hospodyňka v barevných šalvárech (širokých kalhotách) a čistí koberec, opodál sedí stařík v kavárně, kam si zašel na vodní dýmku. Turecko a jeho vstřícná atmosféra vás prostě dostanou.

Lidé jsou milí a všude vás čeká něco, co jste ještě nezažili. Můžete chodit po horách, prohlížet si památky nebo plavat v moři, zkrátka cokoliv se vám zamane. Už balíte? Ne? Tak si pusťte toto krátké video.

Jak se tam dostat

Cesta do Turecka je poměrně rychlá, letecky něco málo přes dvě hodiny. Například v Istanbulu jsou hned dvě letiště (na asijské a evropské straně), z Prahy se tam dostanete již od 1000 Kč jedním směrem. Občas se vyplatí letět z Vídně – můžete trefit na ceny i o polovinu nižší. Na pravidelných linkách létají společnosti Pegasus Airlines a Turkish Airlines. Obě společnosti často pořádají různé akce, například 1 + 1 letenka zdarma, nebo jeden den letenky za půlku ceny, přihlaste se tedy k odběru newsletterů, aby vám nic neuniklo.

Do Antalye lze v sezoně koupit zpáteční letenku již od pěti tisíc korun s mezipřistáním v Istanbulu.

Mezi jednotlivými městy můžete létat za částky pohybující se v řádu stokorun. Samozřejmě jezdí i autobusy, ale Turecko je obrovská země, takže se to časově rozhodně nevyplatí.

Toužíte-li po troše dobrodružství, můžete jet trasu Česká republika – Istanbul i autobusem. Vede přes Slovensko, Maďarsko, Srbsko a Bulharsko a trvá zhruba 36 hodin včetně přestupu v Sofii, kde vyměníte autobus za turecký, který vás doveze na obrovské autobusové nádraží Bayrampasa. V tomto případě vychází cena na zhruba 1500 korun.

Pokud pojedete na vlastní pěst, tedy autem, cesta potrvá zhruba 36 hodin včetně přestávek. Silnice jsou ve všech státech, přes které pojedete, kvalitní, pravděpodobně se zdržíte na bulharských a tureckých hranicích, kde jsou celníci velmi pečliví.

Kdy tam jet a proč v tuhle dobu

Počasí v Istanbulu není stejné jako například na jihu Turecka, nejlépe jej zjistíte na těchto stránkách. Nedoporučuji návštěvu Istanbulu v letních měsících, protože bývá opravdové horko, teploměry ukazují víc jak 40 °C a věřte, že byste si chození po městě vůbec neužili. Vyrazte v dubnu nebo červnu, do přímořských letovisek se vydejte koncem jara, v létě či začátkem podzimu a stále budete mít jistotu vysokých teplot. Ač se spousta lidí diví, i v Turecku padá sníh, především na východě země, kde teploty sahají dokonce hluboko pod bod mrazu.

Kemer, Olympos

Víza a podmínky vstupu

Vydáváte-li se do Turecka jako turista na dobu kratší než tři měsíce v průběhu 180 dnů, není potřeba žádných víz ani jiných dokumentů. Podmínky vstupu do Turecka můžete ověřit na stránkách MZV ČR.

Cestujete-li autem, nebuďte překvapení, až ho celníci na hranicích zapíší do vašeho pasu. V případě, že auto není vaše, je důležité mít plnou moc majitele. Automobil smí zůstat v zemi maximálně 180 dní a odjet může pouze s člověkem, který s ním také přijel.

Stáhni si zdarma ukázku Travel Bible

Jediné knihy, kterou na cestách nedáš z ruky.

Peníze a přibližné ceny

Turecko lze cenově přirovnat k České republice. Utratit můžete majlant, nebo téměř nic. Místní měnou je turecká lira (TRY), v turistických oblastech běžně přijímají i eura a US dolary. Prodavači si ale určují vlastní kurz, který je samozřejmě výhodný především pro ně, takže doporučuji platit výhradně místní měnou. Proměňte na ni ve směnárně už v ČR, v Turecku koruny téměř nikde neberou. Prakticky všude se dá platit kartou, k dispozici jsou i bankomaty, které vydají jak eura, tak dolary a liry.

Turecký čaj

 • Ubytování: od 150 Kč/noc
 • Jídlo na ulici: doner kebab ve stánku od 20 Kč
 • Jídlo v restauraci: menu pořídíte od 150 Kč
 • Nápoje: čaj od 10 Kč, turecká káva od 50 Kč, voda 0,5 l od 5 Kč
 • Vstupy do památek: pokud jsou zpoplatněné, pak od cca 200 Kč za osobu, v Istanbulu může být výhodná karta Museum Pass, kdy zaplatíte 85 TRY a na pět dní máte vstupy do vybraných míst zdarma
 • Místní doprava: 20 Kč

Najděte si bydlení na Booking.comBooking.com

Lokální doprava

Turecko je obrovská země. Při cestování z jednoho města do druhého můžete využít dálkové autobusy. Už samotná jízda po silnici je zážitek a možná vám přijde, že jedete na horské dráze, ale věřte, že Turci mají řízení v malíčku a není se čeho bát. Spolehlivá je třeba společnost Metro Tourism, která jezdí po celé zemi. Například lístek z Istanbulu do Ankary koupíte on-line nebo na některé z poboček, vyjde na necelých 500 Kč a cesta potrvá šest hodin. Na palubě autobusu můžete využít služeb hostesky, která vám nabídne čaj, nebo lze  surfovat na internetu, k dispozici je totiž i wifi připojení.

Dál můžete pokračovat třeba vlaky. Jsou moderní, klimatizované a vybavené postelemi pro delší tratě. Hodí se například v případě, že jedete z Ankary do Izmiru, kdy budete na cestě 15,5 hodiny včetně jednoho přestupu. Lístek koupíte on-line zde, ovšem myslete na to, že se linky zobrazí méně než měsíc před plánovanou jízdou, takže nespěchejte. Lístek vytiskněte a ukažte až ve vlaku.

Nejrychlejším způsobem cestování je bezpochyby letadlo. Zatímco byste z Istanbulu do Antalye jeli autobusem přes 10 hodin, letadlem tam jste za necelou hodinu, ceny se pohybují v řádu stokorun. Využít můžete nízkonákladových společností (AnadoluJet, Turkish Airlines, Pegasus, AtlasGlobal a další), Skyscanner vám vyhledá ta nejlepší spojení.

Jestli si chcete cestování udělat trošku nevšedním, vsaďte na lodní dopravu. Cesta z Istanbulu do Bursy (kde mají ten nejlepší iskender kebab) stojí od stokoruny za osobu a trvá dvě hodiny. Jízdní řád a místa, kam lodní doprava jezdí, najdete na stránkách IDO.

V Turecku jsou rozšířené i skútry a pohled na ně je občas vskutku komický. Nejednou jsem viděla tímto způsobem cestovat celou rodinu včetně dětí v batolecím věku. Nespornou výhodu skútry opravdu mají – dostanete se rychleji z kolony stojících aut. Půjčit si je můžete například zde.

Chcete-li sportovat a zároveň si prohlédnout třeba istanbulskou část Kadikoy, půjčte si kolo. Podél pobřeží je několik stanovišť isbike. Hned vedle bývá i stánek, kde vyřídíte kartu (zhruba 200 Kč). Bicykl nemusíte vracet na stejném místě, ale klidně někde jinde.

Po celé zemi samozřejmě můžete využít služeb taxi – klasická žlutá auta. Nasedejte jen do těch, která na boku mají napsané poznávací značky, ostatní jsou nelegální. Dobrým pomocníkem může být aplikace BiTaksi, která vám cestování značně usnadní, například vypočítá cenu trasy.

Specifickým dopravním prostředkem je i dolmuš, hromadný miniautobus. Mávnete na něj a řidič vám zastaví. Když budete chtít vystoupit, stačí říct, nemusíte hlídat zastávky. Peníze dáte řidiči do ruky, případně pošlete po cestujících, kteří stojí před vámi (takhle se vám také vrátí drobné nazpět).

Městskou hromadnou dopravu můžete využívat bez neustálého kupování lístků. Kupte Istanbulkart v Istanbulu, Antalyakart v Antalyi…, prodávají ji v každé trafice s nápisem Akbil a v automatech Biletmatik. Samotná karta stojí zhruba 50 Kč a při odjezdu ji nikam nemusíte vracet, je vaše (třeba na památku). Je dobíjecí a sami určujete, kolik peněz si přednabijete. Na kartu lze jezdit autobusem, lanovkou, tramvají, metrobusem, metrem a v Istanbulu i Marmaray (metro vedoucí pod Bosporem) nebo lodí, která vás přepraví z asijské strany na evropskou a naopak.

Lodě sloužící jako MHD

Můžete také pořizovat žetony v automatech zvaných Jetonmatik, ale osobně to považuji za nepraktické, protože je budete muset koupit před každou jízdou (můžete jich koupit naráz i více, ale hromadu kovu u sebe asi nosit nechcete), ne všude Jetonmatiky jsou… Navíc vás cestování s nimi vyjde dráž než např. s Istanbulkart.

Pokud v Istanbulu nevíte kudy kam, doporučuji využít plánovač trasy.

Cena jízdy:

 • Istanbulkart – cca 20 Kč za první jízdu, při navazující jízdě máte slevu 25 kurušů
 • Žeton – 40 Kč
 • Děti do 6 let cestují zdarma
 • Dolmuš – zhruba od 8 Kč za jízdu dle délky trasy

Na zastávkách jsou vyvěšeny jízdní řády, které z nástupiště odjíždějí na čas, nicméně např. v Istanbulu už na druhou zastávku zpravidla přijíždějí později kvůli zácpám, které jsou zde samozřejmostí.

Cestování v MHD je bezpečné, jen pozor na kapesní zloděje. Autobusy často bývají přeplněné a cesta se může protahovat vzhledem k zmíněným zácpám.

MHD kartami můžete platit i na některých veřejných záchodcích.

Jaké je jídlo

Turecká kuchyně se řadí mezi jedny z nejchutnějších na světě, a to rozhodně právem. Skládá se především ze zeleniny, rýže a masa. Používané potraviny jsou lokální a sezonní, což se na chuti výrazně projevuje. Hlavním denním jídlem bývá snídaně. Na stůl vyskládají různé druhy sýrů, salámy, olivy, vejce na tisíc způsobů, marmelády, zeleninu, helvu a různé plněné i neplněné pečivo. Vše zapíjí litry horkého čaje. Lidé se zde často zvou nikoli na oběd, ale právě na snídaně, takže pokud máte možnost, rozhodně na ni někam skočte.

Místní kuchyně spoléhá na čerstvé lokální potraviny

Jako turisté se budete stravovat především na ulici, hlad ale určitě mít nebudete. Na každém rohu je totiž přinejmenším stánek s kebabem. Nepočítejte ale s kebabem, na který jste zvyklí z Česka. Kebab obecně je maso, přičemž to grilované na tyči a vložené mezi rozkrojený chléb se jmenuje doner kebab; zabalené v pita chlebu je zase durum. Je to levné, rychlé a dobré, takže určitě ochutnejte! Na ulici taky můžete narazit na nabídku balik ekmek, což je sendvič s rybou. Výborné!

Pokud zavítáte do restaurace, čeká vás bohatá nabídka. Ať zvolíte cokoliv, rozhodně neprohloupíte. Mleté maso na tisíc způsobů, hovězí či kuřecí maso, rýže, bulgur nebo různě připravená zelenina zasytí každého. K pití si dejte ayran, turecký jogurtový nápoj, a uvidíte, že budete chtít nášup!

Rychlé, levné, dobré – balik ekmek – ryba v chlebu

Turecké dezerty jsou velice sladké, například typická baklava je hojně zalitá přesladkým sirupem. Nic pro diabetiky. Po jídle nezapomeňte na pravou tureckou kávu nebo čaj.

Kunefe – jeden z přesladkých tureckých dezertů

Tipy ohledně nemocí a hygieny

Turecko je civilizovanou zemí, kde nečekají žádné nepříjemnosti. Pozor dejte jen na vodu z kohoutku, nepijte ji.

Bezpečnost

Turecko je bezpečné, pozor dávejte snad jen na kapesní zloděje, kteří se pohybují především v turistických místech. Kdybyste se z jakéhokoliv důvodu ocitli v nesnázích, obraťte se klidně na prvního kolemjdoucího, Turci jsou velice pohostinní a rádi vám pomohou.

Muži si rádi poklábosí v kavárnách

Náboženství, svátky, tradice

Turecko je muslimská země, to ale neznamená, že během návštěvy budete nějak omezováni, naopak. Nikdo nebude po ženách chtít, aby se zahalovaly, s výjimkou mešit, kam je vstup zakázaný s odkrytými koleny a rameny, což platí pro ženy i muže. Ženy si navíc musí zakrýt vlasy šátkem. Nemusíte ho nosit u sebe, vše dostanete před vstupem. Zároveň je nutné se vyzout.

Osobně doporučuji vynechat návštěvu mešit v pátek, který je pro muslimy něco jako neděle, tudíž je v mešitách plno. Pokud i v kterýkoli jiný den uslyšíte z minaretů svolávání k modlitbě, počítejte s tím, že vás dovnitř pustí až poté, co modlitby skončí. Zatím si dejte třeba čaj.

Turecko se dělí na dva tábory – první zbožňuje Ataturka, zakladatele sekulární turecké republiky, a ten druhý současného proislámského prezidenta R. T. Erdogana. Ani o jednom z nich nemluvte hanlivě, pro určité skupiny lidí jsou to národní hrdinové. Totéž se týká kurdských otázek. Tahle témata nejsou zakázaná, ale nikdy nevíte, kdo vás uslyší, takže předcházejte zbytečným problémům.

Nejvýznamnějším dnem Turecka je rozhodně Den založení Turecké republiky, který se slaví 29. října. Všude uvidíte turecké vlajky, děti oblečené do červeno-bílé (národní barvy), pořádají se různé oslavy, lidé tančí, zpívají a ukazují, jak moc jsou na svou zemi a na zakladatele republiky Ataturka pyšní.

Ramadán je pohyblivý svátek, kdy muslimové od východu do západu slunce nejí, nepijí a celkově se chovají nejlépe, jak mohou. Některé obchody jsou v této době zavřené, nebo otevírají až po večeři. Jednotlivá města pro své obyvatele často pořádají hromadné večeře, takže až na ulici uvidíte obrovský stůl plný jídla, nebojte a přidejte se!

Víte, že tulipány původně nepochází z Holandska, ale byly dovezeny právě z Turecka? Každý rok je po celé zemi vysázeno několik milionů tulipánů, například v roce 2016 jich bylo jen v Istanbulu přes třicet milionů. Když sem přicestujete v dubnu, můžete si tulipánový festival užít také.

Turecko je skutečně rozmanité, proto na ulicích potkáte ženy oblečené „po evropsku“, ženy se šátkem okolo hlavy, nebo ty, kterým jsou vidět třeba jenom oči. Nezírejte na ně – nekoušou ani nepochází z jiného světa.

Turci nerespektují osobní prostor. Cestujete-li s dětmi, budou je hladit nebo líbat na čelo či tváře. Nemyslí to zle, stejně jako je úplně normální, že se na ulici vedou dva muži kolem ramen a na uvítanou se líbají na tváře.

Co byste ještě měli vědět

Turecko se od ČR liší ve všech směrech.

 • Místní lidé jsou velmi vřelí. Rádi si popovídají – budou se ptát, budou se zajímat.
 • Pokud vás například prodavač pozve k sobě do krámu na čaj, nebojte a čaj si dejte, uvidíte, že se dozvíte věci, které by vám žádný průvodce neřekl.
 • Turecké záchody původem nejsou turecké, ale maďarské, ovšem Turkům už je nikdo neodpáře. Najdete je téměř všude. Na veřejných záchodcích často bývají i normální, „naše“ záchody. Pokud ne, berte to jako dobrodružství.
 • Bakšiš neboli spropitné se přímo očekává. V restauracích například bývají krabičky s nápisem „bahšiš“, kam můžete vhodit nějakou tu minci jako výraz spokojenosti.
 • Na trzích se smlouvá. Pokud vám prodejce sdělí částku třeba 100 lir, vy řekněte 50. On bude snižovat, vy zvyšovat, až se dostanete zhruba na 65 nebo 67 lir, což je přijatelné pro oba.
 • Může se stát, že se nákup protáhne o čaj nebo konverzaci o českých fotbalistech, užívejte si to.
 • Naprosto neslušné je smrkat u stolu, proto raději poodejděte na toaletu.

Na trzích koupíte všechno – od ovoce po cetky, které nutně potřebujete jako památku na Turecko

Pár osobních tipů, kam se podívat

Istanbul – Princovy ostrovy – Adalar

Menší ostrůvky sice náleží k Istanbulu, ale když je navštívíte, budete mít pocit, že jste v jiné zemi. Dostanete se tam jen lodí vyplouvající jak z evropské, tak z asijské strany. Na ostrovech jsou zakázaná auta, o to víc si ale můžete procházku užít, pokochat se starými honosnými vilami a pak v restauraci u čerstvé ryby vychutnávat pohled na protější Istanbul.

Jeden z Princových ostrovů

Side

Pobřežní městečko na jihu Turecka (jen pár kilometrů od Antalye) bylo založeno Alexandrem Velikým, proto není divu, že zde najdete zbytky antických památek. Aby bylo zachováno původní, historické kouzlo města, je zakázáno stavět budovy vyšší než pět pater. Side má svoje nepopsatelné kouzlo, hlavně večer, když zapadá slunce. Neuvěřitelná romantika!

Konya

Tančící dervišové, kteří se tancem dostávají do transu, aby se propojili s Alláhem, město uctívající Rumiho a město, jehož obyvatelé vypijí nejvíc pálenky Raki v celém Turecku! Z Prahy se tam dostanete za pět hodin včetně přestupu v Istanbulu.

Sanliurfa

je místem, kde se narodil prorok hned tří náboženství – prorok Abraham. Narodil se sice v jeskyni, to ale nic neubírá na až duchovní atmosféře, která je s místem spojená. Celé město dýchá historií, a když se k tomu ještě přidá volání muezzinů k modlitbě, dostane vás to!

Fethiye

Fethiye je ráj dovolenkářů. Písečné pláže s nádherně modrým mořem… Ačkoliv to zní jako reklama z katalogu, věřte, že Fethiye je dokonalé místo, kde musíte strávit dovolenou.

Ukázka TRAVEL JOBS - Novinky od autorů Travel Bible

Proč jezdit do světa na pár týdnů, když tam můžeš strávit několik měsíců a přitom si ještě vydělávat. Jak? Objev 135 způsobů jak si vydělávat na cestách. Stáhni si ukázku 44 stran zdarma. 

envelope

Cappadocia

Oblast, kterou rozhodně nemůžete vynechat. Je až neuvěřitelné, jak lidé před tisíci lety budovali své domovy tak, že je tesali do skal. Přespat můžete právě v takovém hotelu. Ráno si přivstaňte a užijte let balonem nad celým územím.

pláž ve Fethiye

Chystáš se na dlouhou cestu? Nezapomeň se správně vybavit!

Cestovní pojištění na dlouho

Máme pro tebe srovnání těch nejlepších pojištění.

Vybavení na cesty

Pořádné vybavení na cesty, které vydrží i ty nejdrsnější podmínky, je základ. To nejlepší koupíš u Hanibala!

Energii pro tvůj notebook nebo mobil

Bez náhradní baterie se dneska obejde jen málokdo. Ty nejlepší ti dodá Ilin.

Kde najdu více informací

Turkish travel blog
Blog o věcech týkajících se Turecka, o kterých jste neměli ani tušení.

Home Turkey, Turkey
Oficiální turistické informace.

Wikitravel
Stále lepší a lepší projekt Wikipedie, kde dnes najdete téměř vše, co na cestách potřebujete.

Lonely Planet
Někdo to rád tištěné a na Lonely máte v členské sekci slevu.

Miniprůvodce Tureckem zpracovala Bára Aydin, copywriterka žijící s manželem a dcerou v Turecku. O svém životě bloguje, sledovat ji můžete i na Facebooku. Není tam nuda – Turci neustále něčím překvapují, tak je pořád o čem psát.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Najděte nejlevnější letenky

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Knize o tom, jak cestovat levně, chytře a dlouho. Letenkám jsme věnovali jednu z nejdelších kapitol. Dozvíte se nejen základní pravidla k hledání nejlepších cen, ale i spoustu triků, jak získat co nejvíc za co nejméně peněz. Nechcete číst celou knihu? Několik základních tipů se dočete na blogu:

Co když nechcete letět?

Po Evropě se snadno dá jezdit i vlakem či autobusy. Hlavně u vlaků mohou ceny na první pohled vypadat dost astronomicky, stačí ale vědět, jak na to, a mnohdy cenu za jízdenku srazíte na méně než polovinu.

Jak najít bydlení?

My nejčastěji využíváme Airbnb a Booking.com. První na pronájem běžných bytů a domů, či jen pokojů ve sdíleném bydlení s hostitelem. Booking je fajn na různé penziony a samozřejmě hotely. Na Airbnb využijte 725 Kč slevu na první bydlení. Stačí se registrovat přes odkaz bit.ly/bibleairbnb. Zároveň pro vás máme 11 tipů, jak vybrat nejlepší bydlení přes Airbnb.

Vybíráte vybavení?

V první řadě se podívejte, jestli využijete některou ze slev, které jsme pro vás připravili ve VIP členské sekci Travel Bible. Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty, kde pravidelně aktualizujeme to nejlepší z nabídky. Stačí zvolit, jestli jedete na dlouhou nomádskou cestu, na pár dní do města, kempovat do přírody či na pořádný trek do hor. Outdoor vybavení doporučujeme nakupovat v obchodě Hanibal.cz. Sami od nich rádi (a k plné spokojenosti objednáváme), ale hlavně si necháme poradit. Všichni totiž cestováním, outdoorem a sportem žijí.  Hodit se vám může i několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Potřebujete si na cesty nejdřív našetřit?

Cestování dnes už rozhodně není drahé. Většinou se stačí v pár věcech uskromnit – a můžete mít na cestu našetřeno celkem brzy. Máme pro vás pár tipů:

Jedete na hodně dlouho?

Poradíme, jak vybrat nejlepší dlouhodobé cestovní pojištění. V knize Travel Jobs se pak dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Vybavte se na cestu – nejprodávanější produkty na Travel Bibli

 • Přidat do košíku


  Details

 • Přidat do košíku


  Details

 • Přidat do košíku


  Details

 • Přidat do košíku


  Details

Napsat komentář

0

Nech si posílat novinky na email a žádný článek ti už  neuteče!