Mauritánie – země písku, Atlantidy a zase písku

03.06.2019|Kategorie: Afrika, Členská sekce, Země|

Mauritánie. Mnoho lidí jen ví‚ že „je to tam nebezpečné“, málokdo už ale umí odpovědět proč. Ještě méně lidí umí vyjmenovat jediný důvod, proč do Mauritánie zajet. Co takhle projet se nákladním vlakem stovky kilometrů do pouště přímo v nákladním vagonu? Nebo navštívit město založené v roce 777? Pokud ani to nestačí, přihodíme vám ještě Oko Sahary a pár (set) oáz. Mauritánie toho může nabídnout mnohem víc než jen poušť – a i v té se dá dělat ledacos. Jen pro odvážné turisty, kteří rádi sejdou z frekventované cesty na tu méně známou.

mauritanie

Velbloudi jsou v Mauritánii všudypřítomní. Jsou hlavním zdrojem mléka, masa i transportu ve vesnicích

Proč jet do Mauritánie

Mauritánie byla – a pro mnoho zemí stále je – na červeném listu nedoporučených zemí. To proto, že asi před deseti lety zde někdo napadl francouzský pár v karavanu na pláži a ženu znásilnil. Mauritánie má nyní, po deseti letech, menší „terorist index“ než třeba Německo nebo Francie. Index Mauritánie je totiž nula. Takže: když už teď víte, že nebezpečné to tam opravdu není, můžeme se podívat na důvody, proč se do Mauritánie zajet podívat.

Historicky, do roku 1980, většina lidí stále žila kočovným nomádským stylem. Stáda ovcí a koz se postarala o neustálou zásobu mléka a masa, lidé tak putovali z místa na místo, hledajíce pastviny. Během dekády 1980–1990 začala být období dešťů nepravidelná, sucha uhodila častěji než jindy a se stále větším vlivem technologií urbanizace se začala měnit společnost, zvyky i tradiční způsob života.

tále víc lidí než ve městech dnes žije na venkově, kolem oáz a ve vesnicích v poušti, i když procentuálně se to už blíží 50 : 50. To ale neznamená, že občas nemůžete narazit na karavanu. Komunity o velikosti i 300–400 stanů stále cestují společně nomádským způsobem života. A není neobvyklé, že „měšťáci“ (jen docela „čerstvě“ ukotvení v budovách, bytech a pokojích o 4 stěnách), kteří potřebují vydechnout, čas od času vyjedou i na 3–6 týdnů se k takové karavaně přidat. Mauritánci svou poušť milují.

mauritanie

Několik set let starý korán v knihovně v Chinguetti

V Mauritánii najdete spoustu historických míst. Chinguetti, město založené v roce 777, je jen jednou ukázkou toho, co může Mauritánie nabídnout. Se starou mešitou a ještě starší knihovnou plnou nádherných vzácných exemplářů je to jako z filmu Indiana Jones. Tato páteční mešita města Chinguetti je dodnes považovaná za symbol Mauritánie. Město je společně s Ouadane, Tichit a Oualata – městy ležícími nedaleko sebe – na seznamu UNESCO.

Pokud vás bere víc adrenalin než historie, v okolí Chinguetti se díky pomalu rostoucímu turismu můžete projet na velbloudech, sjet na sandboardu pár písečných dun, nebo v poušti rovnou přenocovat. Pokud to někde stojí za to, tak tady – hluboko v poušti Sahary, v městě, které dřív kvetlo, bylo plné zvěře a zeleně (jak tomu napovídají nedaleké jeskynní malby v  Amoghar Pass), ale kde už písek vyhnal obyvatele z jejich domů.

Další dávku adrenalinu vám může dát nocleh v nákladním vlaku, pokud do něj naskočíte v Nouadhibou a necháte se odvézt až do Zouérat – je to zdarma. Připravte si ale jídlo, vodu a nejlépe dva páry teplých ponožek. Jízda trvá i 12 hodin (záleží, kde naskočíte). Zimě, kraválu a nejspíš i troše uhelného prachu se nevyhnete.

V Mauritánii spatříte i místo, kde dříve mohla stát všemi hledaná Atlantida – tedy kráter Oko Sahary. A ať už cestujete odkudkoliv kamkoliv, vždy cestou narazíte na nějaké oázy. Místa, kde zničehonic rostou palmy uprostřed písečné planiny, kolem toho tráva, stín a trocha zeleně. Často jsou u takových míst založené vesnice.

Kromě historie můžete v Mauritánii vidět, jak se žije v poměrně konzervativní kultuře islámu, který je ale přísně praktikovaný většinově pouze Araby a „bělochy“. Afričtí Mauritánci jsou značně svobodomyslnější, takže pokud budete mít chuť třeba na pivo nebo alkohol, musíte se jen zeptat těch správných lidí. Oficiálně, jen tak na ulici, totiž v Mauritánii alkohol neseženete.

mauritanie

Městečko Chinguetti je zapsané na seznamu UNESCO. Krásné, staré město v poušti vám připomene dobrodružství z filmu Indiana Jones

Ve dvou největších městech Nouakchott a Nouadhibou můžete navštívit místní rybářské komunity, které jsou většinově tvořené tradičními rybáři ze Senegalu nebo obrovskými společnostmi a loďmi, které jsou ve vlastnictví Číňanů. Mauritánie je poměrně mladá země s jednou konstitucí, jediným právním systémem, hlavním městem a historií jedné národnosti. Dokonce ani během kolonizace Francouzi nepostavili v Mauritánii žádnou významnou budovu.

Historii a zajímavá místa najdete spíš v poušti, kde karavany putovaly tradičně až do Mekky v Saúdské Arábii. Města vám nabídnou větší množství restaurací i ovoce a zeleniny dovezené ze Senegalu nebo Maroka. Randění mladých, popíjení alkoholu a páteční večery tady rozhodně nezažijete ve způsobu, na jaký jste zvyklí. Vězte, že Mauritánii zažijete úplně jinak očima tradičních Mauritánců (Arabů) a jinak očima západních Afričanů.

Jak se do Mauritánie dostat

Mauritánie má dvě velká letiště – v Nouakchott a v Nouadhibou. Z Prahy nebo Vídně stojí zpáteční letenka do hlavního města okolo 22 000 Kč. Přestup je většinou v Istanbulu. Pokud vám nevadí extra přestup v Tunisu, letenky můžete najít i za 19 000. Mnoho lidí jede autem z Evropy až do Senegalu. Při takovém výletě se Mauritánii nevyhnete a určitě bych doporučila strávit zde víc času, než jen zemi projet.

Cenově příliš nedává smysl doletět do okolních zemí a pak do Mauritánie přejet po zemi.

mauritanie

Mauritánie je v poušti, to ale neznamená, že uvidíte jen písek. Spousty krásných skalních útvarů jsou všude po zemi

Kdy tam jet a proč v tuhle dobu

Mauritánie leží v poušti, což znamená, že k večeru je vždy chladněji. Protože ale leží na severu Afriky, tedy nad rovníkem, roční období (hlavně nejteplejší a nejchladnější měsíce) jsou podobná těm našim. Přes den v létě teploty ve vnitrozemí můžou dosahovat opakovaně i 40 °C, večer naopak padat až k 7 °C.

Přes naši zimu (listopad–únor) jsou denní průměrné teploty kolem 20–23 °C. Když je u nás jaro/podzim, je to asi nejpříjemnější, co se počasí týče. Období dešťů nejsou nijak dlouhá ani náročná a dnes bohužel ani pravidelná.

Víza a podmínky vstupu

OBSAH POUZE PRO VIP ČLENY TRAVEL BIBLE

Přihlásit

Nemáš přístup?

vipcardDo VIP členské sekce je vstup pouze pro ty, co si koupili boží Travel Bibli v tištěné nebo elektronické podobě zde na webu.

Máš knihu z knihkupectví? Vstup do členské sekce si můžeš dokoupit.

Pokud ti členství vypršelo, můžeš ho za 270 Kč na další rok obnovit ve svém účtu.

Většina článku je přístupná pouze členům Travel Bible. Co se o zemi dozví?

  • Jak je to s podmínkami vstupu
  • Kolik potřebují peněz a jaké jsou ceny
  • Jak funguje lokální doprava
  • Jaké je jídlo
  • Je země bezpečná?
  • Jaké se k zemi vážou svátky a tradice
  • Kam se určitě podívat

Stáhni si zdarma ukázku Travel Bible

Jediné knihy, kterou na cestách nedáš z ruky.

Kde najdu víc info

Wikitravel

Wikipedia nabízí poměrně obsáhlého průvodce po Mauritánii v angličtině. Většina informací jinak je dostupných ve francouzštině – a i to je limitované.

Brendans Adventures

Cestovatel Brendan popisuje několik z nejnavštěvovanějších míst Mauritánie, včetně toho, jak se připravit na nejbláznivější jízdu vlakem.

Ask Gudmundsen

Čtyři obsáhlé články o cestování po Mauritánii včetně města Chinguetti, známého vlaku, národního parku i všeobecných informací.

Alena Machálková

Stopařka a cestovatelka tělem i duší, milovnice cizích kultur, jazyků a exotického jídla. Ve svých šestadvaceti už stihla něco přes 60 států na čtyřech kontinentech, a to hlavně díky studiu v zahraničí (Hongkong a Skotsko, Jihoafrická republika, Bolívie). Mimo jiné založila neziskovou organizaci Bookfeeding Project, která se soustředí na stavbu soběstačných knihoven v Africe a Asii.

Nedávno dokončila magisterský program v Kapském Městě a právě stopuje a cestuje po Zemi až do Evropy v rámci svého nového projektu Neočekávaná Expedice (též na Facebooku), kterým se snaží zbořit stereotypy v názorech na Afriku, navázat vztahy s místními lidmi a ukázat světu, že Afrika toho má v sobě mnohem víc než jen malárii, chudobu, lvy a války.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Najděte nejlevnější letenky

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Knize o tom, jak cestovat levně, chytře a dlouho. Letenkám jsme věnovali jednu z nejdelších kapitol. Dozvíte se nejen základní pravidla k hledání nejlepších cen, ale i spoustu triků, jak získat co nejvíc za co nejméně peněz. Nechcete číst celou knihu? Několik základních tipů se dočete na blogu:

Co když nechcete letět?

Po Evropě se snadno dá jezdit i vlakem či autobusy. Hlavně u vlaků mohou ceny na první pohled vypadat dost astronomicky, stačí ale vědět, jak na to, a mnohdy cenu za jízdenku srazíte na méně než polovinu.

Jak najít bydlení?

My nejčastěji využíváme Airbnb a Booking.com. První na pronájem běžných bytů a domů, či jen pokojů ve sdíleném bydlení s hostitelem. Booking je fajn na různé penziony a samozřejmě hotely. Na Airbnb využijte 725 Kč slevu na první bydlení. Stačí se registrovat přes odkaz bit.ly/bibleairbnb. Zároveň pro vás máme 11 tipů, jak vybrat nejlepší bydlení přes Airbnb.

Vybíráte vybavení?

V první řadě se podívejte, jestli využijete některou ze slev, které jsme pro vás připravili ve VIP členské sekci Travel Bible. Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty, kde pravidelně aktualizujeme to nejlepší z nabídky. Stačí zvolit, jestli jedete na dlouhou nomádskou cestu, na pár dní do města, kempovat do přírody či na pořádný trek do hor. Outdoor vybavení doporučujeme nakupovat v obchodě Hanibal.cz. Sami od nich rádi (a k plné spokojenosti objednáváme), ale hlavně si necháme poradit. Všichni totiž cestováním, outdoorem a sportem žijí.  Hodit se vám může i několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Potřebujete si na cesty nejdřív našetřit?

Cestování dnes už rozhodně není drahé. Většinou se stačí v pár věcech uskromnit – a můžete mít na cestu našetřeno celkem brzy. Máme pro vás pár tipů:

Jedete na hodně dlouho?

Poradíme, jak vybrat nejlepší dlouhodobé cestovní pojištění. V knize Travel Jobs se pak dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Napsat komentář

0

Nech si posílat novinky na email a žádný článek ti už  neuteče!