Jak procestovat Austrálii karavanem s minimálními náklady. Vyzkoušejte campervan relocation

07.05.2018|Kategorie: Bydlení na cestách, Doprava, Tipy a triky|

Většina lidí, kteří si v Austrálii pronajmou karavan, se nechce vracet stejným směrem. Karavan půjčí v jednom místě, vrátí ho ale v jiném. Společnosti proto potřebují někoho, kdo karavan opět přiveze zpátky. A to můžete být vy. Relokace neboli campervan relocation je skvělý způsob, jak se dostat z jednoho místa na druhé, vidět přitom úžasnou australskou krajinu a zažít nevšední dobrodružství za málo peněz.

Lucie je digitální nomádka, která do Austrálie vyrazila poprvé v lednu roku 2018. Protože s manželem plánovali zůstat 3 měsíce, zajímali se o způsob, jak procestovat alespoň část Austrálie za co nejméně peněz. Kamarád jim doporučil cestovat pomocí relokace karavanů. Na první relokaci se vydali ze Sydney do Melbourne. Na cestu měli dva a půl dne a zvolili delší trasu podél pobřeží, zhruba 1120 km. Celé dobrodružství je stálo rezervační poplatek (25 dolarů), benzin (130 dolarů) a pronájem karavanu (3 dolary). Relokace je úžasná, komfortní a velmi populární možnost, jak procestovat Austrálii.

relokace karavanu austrálie

Cesta v karavanu je pohodlná skoro jako doma na sedačce s krásným výhledem do krajiny

Jak to tedy funguje

Aktuální nabídky relokace najdete na stránkách zprostředkovatele Imoova, který je sbírá od všech společností. Najdete tam podstatné informace:

 • odkud, kam a kdy
 • počet dní na cestu s možností prodloužení
 • příspěvek na benzin
 • druh karavanu
 • cena nájmu na den (většinou jeden dolar)

Když nabídku rozkliknete, dočtete se další podrobnosti – například maximální počet kilometrů, které můžete ujet, nebo výši zálohy, která bude blokovaná na vaší kreditní kartě. Karavan si můžete přímo zarezervovat. Společnost vám tuto rezervaci musí potvrdit e-mailem, aby byla platná. Seznam se aktualizuje několikrát denně.

Nejlepší nabídky jsou pryč během minut od jejich zveřejnění. Pokud jsou relokace pro společnosti urgentní, nabízí dokonce příspěvek na benzin při předložení účtenek. Výši tohoto příspěvku najdete přímo v nabídce Imoova. Doporučuji zaregistrovat se na „waiting list“, budete dostávat nabídky e-mailem. Pokud máte možnost zavolat přímo společnosti ještě před rezervací, určitě vám to doporučuji. Během telefonátu se dozvíte podrobnosti a také, zda je nabídka ještě aktuální.

relokace karavanu austrálie

E-mailem vám přijde potvrzení s lokalitou a časem vyzvednutí. Většina lokalit je mimo město, ale dostupná veřejnou dopravou. Připravte se na dlouhou cestu. Pokud si ji chcete ulehčit a nepotřebujete tolik šetřit, objednejte si na část cesty Uber. Doporučuji, abyste si ten den přivstali a byli na místě v nejčasnější možnou dobu. Každá hodina se totiž u relokace počítá. My měli karavan vyzvednout v 10.00, ale dorazili jsme na místo až ve 12.00. To už byla kancelář plná dalších lidí a my čekali téměř dvě hodiny. Když pak ještě cestou narazíte na dopravní omezení, ztratíte spoustu drahocenného času.

Při vyzvednutí:

 • ukažte mezinárodní řidičský průkaz
 • předložte kreditní kartu na zálohu
 • za 10 dolarů na osobu si můžete pronajmout povlečení, peřiny, polštář a ručníky
 • v každé kanceláři je místo, kam ostatní cestovatelé odkládají nepotřebné věci (jar na nádobí, toaletní papír, džemy apod.) volně k dispozici ostatním
 • zeptejte se na vše, co vás zajímá
 • než odjedete, označte na papír veškerá viditelná poškození vozidla, pořiďte si také fotky, může vám to ušetřit spoustu peněz

Karavan – dům na kolech

Většina karavanů má k dispozici pitnou vodu, plyn a elektřinu. Elektřinou se nemusíte zabývat. Funguje pouze v kempu, pokud na ni jste napojení. Lednička běží na baterii. Když budete používat vodu rozumně, vydrží vám i několik dní. Na sprchu, mytí nádobí a vaření. My jsme se rozhodli toaletu nepoužívat, protože ji před vrácením musíte vyprázdnit na speciálním místě, které je v karavanových parcích (i když bych této variantě dala v noci přednost před australským bušem).

relokace karavanu austrálie

Zeptejte se, kde a jak máte vypustit takzvanou „grey water“, čili vodu, kterou spotřebujete na sprchu a nádobí. Liší se to podle regionů. Některé vám dovolí vypustit ji v buši. Nezapomeňte na výšku karavanu a výškové omezení na parkovištích. Pamatujte, že čím větší karavan, tím hůře se vám bude parkovat na polních cestách – budete možná odkázáni na vyhrazená parkoviště. Karavan není dovolené řídit v noci.

Pokud si netroufáte na relokaci karavanu, přečtěte si článek na blogu a zkuste Půjčení auta zdarma? Ano, jde to! Nejlepší tipy na půjčení auta kdekoli.

Osobně vám doporučuji cestu dopředu trochu naplánovat (pokud nedáváte přednost přístupu „nechám se překvapit“). Existují aplikace, které vám řeknou, kde kempovat zdarma. Zjistěte předem, zda má vaše trasa dálniční poplatky (takzvané „toll“). Pokud ano, bude možné se jim vyhnout objížďkou? My jsme hledali přes Google. Pokud si nejste jistí, zaplaťte při pronajmutí karavanu paušál, který je zhruba 39 dolarů.

„Toll“ neboli mýtné je v Austrálii jen ve městech. Je to způsob, jak rychleji projet středem města. Pokud se rozhodnete jet po silnici s mýtným, musíte se předem zaregistrovat on-line. Vše vám vysvětlí při převzetí karavanu. Silnice s mýtným mají různé provozovatele v regionech. Cena jednoho projetí silnicí s mýtným je závislá na velikosti auta. Pro náš karavan to bylo 12 dolarů. Proto jsme se rozhodli mýtnému jednoduše úplně vyhnout a strávit na cestě o půl hodiny déle.

Pokud se nebudete registrovat a ani nezaplatíte paušál, přesto ale projedete silnicí s poplatkem, pokuty bývají ve výši stovek dolarů.

Víte už teď, že cestou chcete sjet a navštívit jiné destinace? Předem spočítejte, kolik to bude kilometrů. Společnost vám dá omezení a za každý dodatečný kilometr bude účtovat určitou sumu. I tak se to ale může vyplatit. Zeptejte se na možnost prodloužení pronájmu karavanu a cenu.

relokace karavanu austrálie

Vzhůru za dobrodružstvím

Relokace je úžasná zkušenost a doporučuju ji všem, kteří nechtějí utrácet za klasický pronájem karavanu.

Na kolik to tedy celé vyjde?

 • cena za nájem (1–5 dolarů za den)
 • poplatek za rezervaci (25 dolarů)
 • pohonné hmoty (případně cena za kilometry ujeté navíc)
 • lůžkoviny, toaleta a další (10–15 dolarů)
 • cestu si někdy můžete o den a více prodloužit za poplatek

Vratná záloha je většinou 1000 dolarů. I když vám ji při předání karavanu vrátí, banka ji bude nejspíš blokovat ještě další dva až tři týdny. Zálohu můžete za poplatek snížit. Zeptejte se na tuto možnost přímo v kanceláři.

Vyzkoušejte si campervan relocation při Roadtripu australským outbackem.

Má osobní zkušenost

Relokace je skvělá možnost, jak projet Austrálii a zároveň zažít skvělé dobrodružství. Počítejte však s tím, že je to hlavně o jízdě, ne o zastávkách. Naše první relokace byla ze Sydney do Melbourne. Na cestu jsme měli tři dny (podle nabídky). Tři dny však neznamená 3 x 24 hodin, ale znamená to dvě noci. Vyjížděli jsme v neděli a karavan musel být vrácený v úterý ve 14.30.

Celá cesta byla podle mapy zhruba 1000 km. Povolených jsme měli 1020 km. První den jsme ujeli asi 300 km, to nám trvalo 4,5 hodiny. Jeli jsme bez zastávek a přespali na vyznačeném parkovišti kousek od supermarketu. Druhý den jsme museli ujet alespoň 500 km, abychom to stihli. Počítejte s tím, že silnice tady jsou jiné než v Evropě. Jsou užší a často mají úseky, kde to pěkně drncá. Nejen že nemůžete jet 100 km v hodině, ale také vás to unaví. Druhý den jsme dali tři zastávky, celkem 2,5 hodiny. Viděli jsme malé městečko, krásný park v lese a večer jsme zastavili na fish and chips v rybářské vesničce. Podařilo se nám zaparkovat kousek od silnice mezi kravími pastvinami. Náš plán být nenápadní překazilo obrovské stádo krav, které se seběhlo a zvědavě náš karavan prohlíželo ještě další hodinu.

Třetí den jsme se na cestu vydali brzy a jeli bez přestávky. Dávali jsme pozor, abychom se v Melbourne vyhnuli dálničním poplatkům. Ujeli jsme zbylých 300 km a ve 14.00 vraceli karavan. Stejným způsobem jsme se chtěli vrátit zpět do Sydney, ale bohužel zrovna nebyly volné karavany, tak jsme nakonec zvolili letadlo.

relokace karavanu austrálie

Na cestě – nekonečné lesy Gumtree

Co byste měli o relokaci vědět

 • relokace nemusí být nejlevnější způsob dopravy (letenky po Austrálii koupené dopředu mohou vyjít levněji)
 • relokace je hlavně o jízdě
 • pojedete pomaleji, než si myslíte
 • relokace je zodpovědnost (čím větší karavan, tím víc se toho může pokazit)
 • pokud chcete kempovat „na divoko“, ne každý karavan je tou nejlepší volbou (jsou malé karavany, ale také obří)
 • pokud se rozhodnete pro kempy, budou to dodatečné náklady
 • na některých úsecích cesty není telefonní ani rozhlasový signál
 • budete unavení
 • australská příroda je divoká – deště, vedra, požáry není dobré podceňovat
 • vždy mějte dostatečné zásoby pitné vody
 • nezapomeňte si USB nabíječku do zapalovače na váš telefon

Kdy bych relokaci nedoporučovala

 • pokud se vám nechce zaručovat kreditní kartou a přebírat zodpovědnost
 • pokud máte omezený čas (například pouze dva týdny v Austrálii)
 • pokud musíte být v určitý čas na určitém místě
 • cestování v období Vánoc a také v lednu, kdy jsou v Austrálii hlavní prázdniny
 • od února začíná na severu období dešťů
 • pokud chcete výletovat, navštívit po cestě pláže, národní parky, města a další místa

Kdy bych relokaci doporučovala

 • pokud máte rádi dobrodružství
 • pokud vás baví řídit
 • pokud vás zajímá cestování karavanem a chcete si ho vyzkoušet
 • pokud chcete levně cestovat po Austrálii
 • pokud máte dostatek času
relokace karavanu austrálie

Postel s výhledem

Relokace je o jízdě a také přemísťování se. Mnozí lidé takhle procestují celou Austrálii. Je ale potřeba čas. Jedna jízda může trvat i týden. Jde o to ušetřit peníze a okusit zážitek samotný. Pro lidi, kteří přijedou na jeden dva týdny na dovolenou, relokace není (pokud plánují navštívit národní parky, pláže a tak). Třeba pro nomády je to ale úplně skvělé.

Lucie Carthy

Pracuje jako koučka a pomáhá lidem dělat životní změny. Část roku tráví životem digitálního nomáda. Lucii najdete na jejím webu Coachingbylucie.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Najděte nejlevnější letenky

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Knize o tom, jak cestovat levně, chytře a dlouho. Letenkám jsme věnovali jednu z nejdelších kapitol. Dozvíte se nejen základní pravidla k hledání nejlepších cen, ale i spoustu triků, jak získat co nejvíc za co nejméně peněz. Nechcete číst celou knihu? Několik základních tipů se dočete na blogu:

Co když nechcete letět?

Po Evropě se snadno dá jezdit i vlakem či autobusy. Hlavně u vlaků mohou ceny na první pohled vypadat dost astronomicky, stačí ale vědět, jak na to, a mnohdy cenu za jízdenku srazíte na méně než polovinu.

Jak najít bydlení?

My nejčastěji využíváme Airbnb a Booking.com. První na pronájem běžných bytů a domů, či jen pokojů ve sdíleném bydlení s hostitelem. Booking je fajn na různé penziony a samozřejmě hotely. Na Airbnb využijte 725 Kč slevu na první bydlení. Stačí se registrovat přes odkaz bit.ly/bibleairbnb. Zároveň pro vás máme 11 tipů, jak vybrat nejlepší bydlení přes Airbnb.

Vybíráte vybavení?

V první řadě se podívejte, jestli využijete některou ze slev, které jsme pro vás připravili ve VIP členské sekci Travel Bible. Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty, kde pravidelně aktualizujeme to nejlepší z nabídky. Stačí zvolit, jestli jedete na dlouhou nomádskou cestu, na pár dní do města, kempovat do přírody či na pořádný trek do hor. Outdoor vybavení doporučujeme nakupovat v obchodě Hanibal.cz. Sami od nich rádi (a k plné spokojenosti objednáváme), ale hlavně si necháme poradit. Všichni totiž cestováním, outdoorem a sportem žijí.  Hodit se vám může i několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Potřebujete si na cesty nejdřív našetřit?

Cestování dnes už rozhodně není drahé. Většinou se stačí v pár věcech uskromnit – a můžete mít na cestu našetřeno celkem brzy. Máme pro vás pár tipů:

Jedete na hodně dlouho?

Poradíme, jak vybrat nejlepší dlouhodobé cestovní pojištění. V knize Travel Jobs se pak dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Vybavte se na cestu – nejprodávanější produkty na Travel Bibli

Tištěná kniha + roční VIP členství
Před 8 hodinami zakoupil(a) Lukas z města: Brno
 
Obnovené roční VIP členství
Před 9 hodinami zakoupil(a) Viktor z města: Měnín
 
Pánské cestovatelské tričko + 1 další položka
Před 1 dnem zakoupil(a) Kamila z města: Praha 4 - Háje
 
Dámské merino tričko Icebreaker
Před 1 dnem zakoupil(a) Marek z města: Brno
 
Travel Bible a Travel Jobs + roční VIP členství + 2 další položky
Před 1 dnem zakoupil(a) Daniel z města: Říčany
 
Dámské merino tričko Icebreaker + 1 další položka
Před 1 dnem zakoupil(a) Kristýna z města: Brno
 
Travel Bible a Travel Jobs + roční VIP členství + 2 další položky
Před 1 dnem zakoupil(a) Věra z města: Plzeň
 
Travel Bible a Travel Jobs + roční VIP členství + 2 další položky
Před 2 dny zakoupil(a) Lenka z města: Humpolec
 
Boží notes
Před 2 dny zakoupil(a) Tereza z města: Hradec Králové
 
Obnovené roční VIP členství
Před 2 dny zakoupil(a) Hašek z města: Broumov
 
Travel Bible a Travel Jobs + roční VIP členství + 2 další položky
Před 2 dny zakoupil(a) Beata z města: Novy Jicin
 
Obnovené roční VIP členství
Před 2 dny zakoupil(a) Jiří z města: Svárov
 
Travel Bible a Travel Jobs + roční VIP členství + 2 další položky
Před 2 dny zakoupil(a) Taťána z města: Třinec
 
Obnovené roční VIP členství
Před 2 dny zakoupil(a) Ladislav z města: Rakovník
 
Pánské cestovatelské tričko
Před 3 dny zakoupil(a) Kateřina z města: Praha 5
 
Boží notes
Před 3 dny zakoupil(a) Jana z města: Zábřeh
 
Tištěná kniha + roční VIP členství
Před 3 dny zakoupil(a) Matej z města: Praha
 
Dámské cestovatelské tričko
Před 3 dny zakoupil(a) Petr z města: Praha 9
 
Tištěná kniha + roční VIP členství
Před 3 dny zakoupil(a) Štěpánka z města: Braškov
 
Tištěná kniha + roční VIP členství
Před 3 dny zakoupil(a) Alena z města: Lanškroun
 
0

Nech si posílat novinky na email a žádný článek ti už  neuteče!