Většina lidí, kteří si v Austrálii pronajmou obytné auto, se nechce vracet stejným směrem. Obytné auto půjčí v jednom místě, vrátí ho ale v jiném. Společnosti proto potřebují někoho, kdo obytné auto opět přiveze zpátky. A to můžete být vy. Relokace neboli campervan relocation je skvělý způsob, jak se dostat z jednoho místa na druhé, vidět přitom úžasnou australskou krajinu a zažít nevšední dobrodružství za málo peněz.
Lucie je digitální nomádka, která do Austrálie vyrazila poprvé v lednu roku 2018. Protože s manželem plánovali zůstat 3 měsíce, zajímali se o způsob, jak procestovat alespoň část Austrálie za co nejméně peněz. Kamarád jim doporučil cestovat pomocí relokace karavanů. Na první relokaci se vydali ze Sydney do Melbourne. Na cestu měli dva a půl dne a zvolili delší trasu podél pobřeží, zhruba 1120 km. Celé dobrodružství je stálo rezervační poplatek (25 dolarů), benzin (130 dolarů) a pronájem obytného auta (3 dolary). Relokace je úžasná, komfortní a velmi populární možnost, jak procestovat Austrálii.

Přemístění obytných dodávek je skvělý způsob, jak projet Austrálii křížem krážem
Jak relokace obytných vozů funguje
Aktuální nabídky relokace najdete na stránkách zprostředkovatele Imoova, který je sbírá od všech společností. Najdete tam podstatné informace:
- odkud, kam a kdy
- počet dní na cestu s možností prodloužení
- příspěvek na benzin
- druh obytného auta
- cena nájmu na den (většinou jeden dolar)
Když nabídku rozkliknete, dočtete se další podrobnosti – například maximální počet kilometrů, které můžete ujet, nebo výši zálohy, která bude blokovaná na vaší kreditní kartě. Obytné auto si můžete přímo zarezervovat. Společnost vám tuto rezervaci musí potvrdit e-mailem, aby byla platná. Seznam se aktualizuje několikrát denně.
Nejlepší nabídky jsou pryč během minut od jejich zveřejnění. Pokud jsou relokace pro společnosti urgentní, nabízí dokonce příspěvek na benzin při předložení účtenek. Výši tohoto příspěvku najdete přímo v nabídce Imoova. Doporučuji zaregistrovat se na „waiting list“, budete dostávat nabídky e-mailem. Pokud máte možnost zavolat přímo společnosti ještě před rezervací, určitě vám to doporučuji. Během telefonátu se dozvíte podrobnosti a také, zda je nabídka ještě aktuální.
E-mailem vám přijde potvrzení s lokalitou a časem vyzvednutí. Většina lokalit je mimo město, ale dostupná veřejnou dopravou. Připravte se na dlouhou cestu. Pokud si ji chcete ulehčit a nepotřebujete tolik šetřit, objednejte si na část cesty Uber. Doporučuji, abyste si ten den přivstali a byli na místě v nejčasnější možnou dobu. Každá hodina se totiž u relokace počítá. My měli obytné auto vyzvednout v 10.00, ale dorazili jsme na místo až ve 12.00. To už byla kancelář plná dalších lidí a my čekali téměř dvě hodiny. Když pak ještě cestou narazíte na dopravní omezení, ztratíte spoustu drahocenného času.
Při vyzvednutí:
- ukažte mezinárodní řidičský průkaz
- předložte kreditní kartu na zálohu
- za 10 dolarů na osobu si můžete pronajmout povlečení, peřiny, polštář a ručníky
- v každé kanceláři je místo, kam ostatní cestovatelé odkládají nepotřebné věci (jar na nádobí, toaletní papír, džemy apod.) volně k dispozici ostatním
- zeptejte se na vše, co vás zajímá
- než odjedete, označte na papír veškerá viditelná poškození vozidla, pořiďte si také fotky, může vám to ušetřit spoustu peněz
- ujistěte se, jak je to s pojištěním
Obytné auto – dům na kolech
Většina obytných aut má k dispozici pitnou vodu, plyn a elektřinu. Elektřinou se nemusíte zabývat. Funguje pouze v kempu, pokud na ni jste napojení. Lednička běží na baterii. Když budete používat vodu rozumně, vydrží vám i několik dní. Na sprchu, mytí nádobí a vaření. My jsme se rozhodli toaletu nepoužívat, protože ji před vrácením musíte vyprázdnit na speciálním místě, které je v karavanových parcích (i když bych této variantě dala v noci přednost před australským bušem).
Zeptejte se, kde a jak máte vypustit takzvanou „grey water“, čili vodu, kterou spotřebujete na sprchu a nádobí. Liší se to podle regionů. Některé vám dovolí vypustit ji v buši. Nezapomeňte na výšku auta a výškové omezení na parkovištích. Pamatujte, že čím větší obytné auto, tím hůře se vám bude parkovat na polních cestách – budete možná odkázáni na vyhrazená parkoviště. Obytné auto není dovolené řídit v noci.
Jak cestovat karavanem nebo autem a netrpět hlady? Přečtěte si tipy v článku Jídlo na cesty autem a karavanem
Osobně vám doporučuji cestu dopředu trochu naplánovat (pokud nedáváte přednost přístupu „nechám se překvapit“). Existují aplikace, které vám řeknou, kde kempovat zdarma a kde naopak kempovat vůbec nemůžete. Zjistěte předem, zda má vaše trasa dálniční poplatky (takzvané „toll“). Pokud ano, bude možné se jim vyhnout objížďkou? My jsme hledali přes Google. Pokud si nejste jistí, zaplaťte při pronajmutí obytného auta paušál, který je zhruba 39 dolarů.

Občas narazíte i na nabídky relokace osobních aut
Registrace k mýtnému
„Toll“ neboli mýtné je v Austrálii jen ve městech. Je to způsob, jak rychleji projet středem města. Pokud se rozhodnete jet po silnici s mýtným, musíte se předem zaregistrovat on-line. Vše vám vysvětlí při převzetí obytného auta. Silnice s mýtným mají různé provozovatele v regionech. Cena jednoho projetí silnicí s mýtným je závislá na velikosti auta. Pro náše auto to bylo 12 dolarů. Proto jsme se rozhodli mýtnému jednoduše úplně vyhnout a strávit na cestě o půl hodiny déle.
Pokud se nebudete registrovat a ani nezaplatíte paušál, přesto ale projedete silnicí s poplatkem, pokuty bývají ve výši stovek dolarů.
Omezení najeté vzdálenosti
Víte už teď, že cestou chcete sjet a navštívit jiné destinace? Předem spočítejte, kolik to bude kilometrů. Společnost vám dá omezení a za každý dodatečný kilometr bude účtovat určitou sumu. I tak se to ale může vyplatit. Zeptejte se na možnost prodloužení pronájmu obytného auta a cenu.
Vzhůru za dobrodružstvím
Relokace je úžasná zkušenost a doporučuju ji všem, kteří nechtějí utrácet za klasický pronájem obytného auta.
Na kolik celá relokace vyjde?
- cena za nájem (1–5 dolarů za den)
- poplatek za rezervaci (25 dolarů)
- pohonné hmoty (případně cena za kilometry ujeté navíc)
- lůžkoviny, toaleta a další (10–15 dolarů)
- cestu si někdy můžete o den a více prodloužit za poplatek
Vratná záloha je většinou 1000 dolarů. I když vám ji při předání obytného auta vrátí, banka ji bude nejspíš blokovat ještě další dva až tři týdny. Zálohu můžete za poplatek snížit. Zeptejte se na tuto možnost přímo v kanceláři.
Vyzkoušejte si campervan relocation při Roadtripu australským outbackem.
Má osobní zkušenost
Relokace je skvělá možnost, jak projet Austrálii a zároveň zažít skvělé dobrodružství. Počítejte však s tím, že je to hlavně o jízdě, ne o zastávkách. Naše první relokace byla ze Sydney do Melbourne. Na cestu jsme měli tři dny (podle nabídky). Tři dny však neznamená 3 x 24 hodin, ale znamená to dvě noci. Vyjížděli jsme v neděli a auto muselo být vrácené v úterý ve 14.30.

Auta se většinou přepravují mezi velkými městy. Vyzvednout je ale budete muset někde na okraji města, kam se hůře dostává
Celá cesta byla podle mapy zhruba 1000 km. Povolených jsme měli 1020 km. První den jsme ujeli asi 300 km, to nám trvalo 4,5 hodiny. Jeli jsme bez zastávek a přespali na vyznačeném parkovišti kousek od supermarketu. Druhý den jsme museli ujet alespoň 500 km, abychom to stihli. Počítejte s tím, že silnice tady jsou jiné než v Evropě. Jsou užší a často mají úseky, kde to pěkně drncá. Nejen že nemůžete jet 100 km v hodině, ale také vás to unaví. Druhý den jsme dali tři zastávky, celkem 2,5 hodiny. Viděli jsme malé městečko, krásný park v lese a večer jsme zastavili na fish and chips v rybářské vesničce. Podařilo se nám zaparkovat kousek od silnice mezi kravími pastvinami. Náš plán být nenápadní překazilo obrovské stádo krav, které se seběhlo a zvědavě naše auto prohlíželo ještě další hodinu.
Třetí den jsme se na cestu vydali brzy a jeli bez přestávky. Dávali jsme pozor, abychom se v Melbourne vyhnuli dálničním poplatkům. Ujeli jsme zbylých 300 km a ve 14.00 vraceli obytné auto. Stejným způsobem jsme se chtěli vrátit zpět do Sydney, ale bohužel zrovna nebyly volná auta, tak jsme nakonec zvolili letadlo.
Co byste měli o relokaci vědět
- relokace nemusí být nejlevnější způsob dopravy (letenky po Austrálii koupené dopředu mohou vyjít levněji)
- relokace je hlavně o jízdě
- pojedete pomaleji, než si myslíte
- relokace je zodpovědnost (čím větší auto, tím víc se toho může pokazit)
- pokud chcete kempovat „na divoko“, ne každé obytné auto je tou nejlepší volbou (jsou malá auta, ale také obří)
- pokud se rozhodnete pro kempy, budou to dodatečné náklady
- na některých úsecích cesty není telefonní ani rozhlasový signál
- budete unavení
- australská příroda je divoká – deště, vedra, požáry není dobré podceňovat
- vždy mějte dostatečné zásoby pitné vody
- nezapomeňte si USB nabíječku do zapalovače na váš telefon

Cesta napříč australskou krajinou je mnohdy unavující
Kdy bych relokaci nedoporučovala
- pokud se vám nechce zaručovat kreditní kartou a přebírat zodpovědnost
- pokud máte omezený čas (například pouze dva týdny v Austrálii)
- pokud musíte být v určitý čas na určitém místě
- cestování v období Vánoc a také v lednu, kdy jsou v Austrálii hlavní prázdniny
- od února začíná na severu období dešťů
- pokud chcete výletovat, navštívit po cestě pláže, národní parky, města a další místa
Pokud si netroufáte na relokaci obytného auta, přečtěte si článek na blogu a zkuste Půjčení auta zdarma? Ano, jde to! Nejlepší tipy na půjčení auta kdekoli.
Kdy bych relokaci doporučovala
- pokud máte rádi dobrodružství
- pokud vás baví řídit
- pokud vás zajímá cestování obytným autem a chcete si ho vyzkoušet
- pokud chcete levně cestovat po Austrálii
- pokud máte dostatek času
Relokace je o jízdě a také přemísťování se. Mnozí lidé takhle procestují celou Austrálii. Je ale potřeba čas. Jedna jízda může trvat i týden. Jde o to ušetřit peníze a okusit zážitek samotný. Pro lidi, kteří přijedou na jeden dva týdny na dovolenou, relokace není (pokud plánují navštívit národní parky, pláže a tak). Třeba pro nomády je to ale úplně skvělé.
Lucie Carthy
Pracuje jako koučka a pomáhá lidem dělat životní změny. Část roku tráví životem digitálního nomáda.