Už při vyslovení slova Nepál se mnohým vybaví mystická země ukrytá vysoko v Himálajích.

Podmanivá krajina nejvyšších velehor světa sice stále působí magicky, ale turismus už zde několik let běží na plné obrátky. Není se čemu divit. Osm z deseti nejvyšších hor světa ukrývá právě Nepál a k většině těchto majestátních vrcholů se můžete přiblížit na dosah.

V tomto průvodci vám ukážeme, jak na to. Jak procestovat Nepál, který trek si vybrat, kde se ubytovat v Kathmandu nebo jaké jídlo ochutnat.

večerní kathmandu

Proč tam letět?

Nepál rozhodně není typ dovolené, kde byste si „váleli šunky“ a poflakovali se z jedné pláže na druhou. Do Nepálu se jezdí především kvůli vysokohorské turistice. Několikadenní trekování mezi osmitisícovými velikány je dost často považováno za top zážitek mnoha cestovatelů. Kouzlo Nepálu tkví také v místní tisíce let staré kultuře. Během treku můžete navštěvovat staleté gompy a chrámy, jejichž interiéry jsou stejně barevné jako modlitební praporky kmitající ve větru drsné přírody. Pokud jsou vaše nohy příliš unavené, zavítejte do národních parků v nížinných terajích a setkejte se tváří v tvář s divokým nosorožcem nebo tygrem bengálským.

vlajky při výstupu nepál

Jak se tam dostat?

Do Nepálu se nejčastěji létá z Prahy či Vídně, kdy Vídeň je levnější varianta. Přímé lety z Evropy bohužel nejsou dostupné, takže počítejte s minimálně jedním přestupem. Mezi časté přestupní uzly patří města jako Istanbul, Dubaj, Doha, Dillí nebo Abú Dhabí. Do Nepálu doletíte na Tribhuvan International Airport (KTM), hlavní mezinárodní letiště v zemi. Nově vzniklé mezinárodní letiště v Pokhaře zatím díky geopolitické situaci nefunguje naplno a nepřijímá lety ze západu.

Například Qatar Airways, Emirates, Turkish Airlines nebo Flydubai často nabízejí pohodlné spojení s jedním přestupem a relativně krátkými čekacími dobami. Pokud vám nevadí delší doba cestování a chcete ušetřit, můžete hledat lety s více přestupy, které bývají levnější. Aerolinky jako Air India nebo IndiGo mohou být také zajímavou volbou při hledání budgetových variant.

Ceny letenek se v roce 2025 pohybují mezi 18–25 000 Kč za zpáteční letenku ve třídě economy.

Hledáte levné letenky a nevíte, jak na to? Inspirujte se Petrovým kurzem Travelhackingu.

Kdy vyrazit?

Jelikož se do Nepálu jezdí převážně kvůli trekingu, není vhodné zimní období. Optimální dobou návštěvy je podzim (říjen a listopad) nebo jaro (březen, duben). Hory totiž nejsou zahaleny mraky, obloha je čistá a teplota na túry ideální. Léto patří deštivým monzunům.

nepál trek

Víza

Pro české občany nabízí Nepál tzv. „visa on arrival“. Vízum tak jednoduše vyřídíte při příletu na mezinárodní letiště v Kathmandu. Pokud cestujete po pevnině (například z Indie), vízum získáte na hraničních přechodech nebo na nepálských ambasádách v zahraničí.

Turistická víza, ceny pro rok 2025:

  • 15 dní – 30 dolarů
  • 30 dní – 50 dolarů
  • 90 dní – 125 dolarů

Prodloužit vízum o 15 dní za poplatek 30 dolarů lze na imigračním úřadě v Kathmandu. Aktuální informace najdete na stránkách MZV ČR.

nepálštví mnichové

Peníze

Hlavní měnou je nepálská rupie, akceptovány ale jsou také americké dolary. Ve většině měst najdete bankomaty, ovšem na trek je nutné vzít zásobu hotovosti, jelikož v horách na bankomaty netrefíte. Dolary můžete směnit za místní měnu ve větších městech ve směnárnách. Dolary se dá i platit, ale většinou vám při placení nabídnou nevýhodný kurz.

Nezapomeňte se na cestu vybavit platebního kartami vhodnými pro cesty do zahraničí. Naše tipy a doporučení jsme shrnuli do článku Platební karty na cestách a jak z nich vytěžit co nejvíc.

Ceny

Nepál patří mezi nejchudší země na světě, služby jsou zde proto velice levné. Turistická čtvrť Thamel uprostřed Kathmandu nabízí nespočet variant ubytování od levných guesthousů až po luxusní resorty. Ceny v horských lodžiích, kde je jednoduché ubytování, jsou velmi nízké. Jídlo a nápoje jsou naopak v horách dražší – často i dvojnásobek cen v údolí.

Kathmandu

Kathmandu

Stále ale platí, že ceny se vždy odvíjí od lokality a sezóny, kdy do Nepálu přijedete. V centru Pokhary a Kathmandu se budou ceny blížit cenám v ČR, někdy je i převýší. Na venkově pak budou zlomkové. Záleží také jestli přijedete do Nepálu v sezóně (jaro/podzim), či mimosezónu.

  • Cena bydlení: pokoj v Kathmandu/Pokhaře pro 2 osoby od 200 Kč za guesthouse, hostel od 100 Kč, komfortnější pokoj v tříhvězdičkovém hotelu od 700 Kč, cena za noc v lodžiích 40–100 Kč za 2 osoby.
  • Cena lokálního jídla: 30–60 Kč.
  • Cena západního jídla: 80–150 Kč.
  • Cena dopravy: místní doprava je velice levná. Ve městě můžete využít dražší rikšu, anebo levné lokální autobusy.
  • Cena vstupních povolení: vstup do památkových rezervací (Conservation Area Entry Fee) je jednorázový a bývá od 400 Kč na osobu. To platí v případě, že absolvujete některý z populárnějších treků (Annapurna Circuit, Annapurna Base Camp, Everest Base Camp, Langtang atd.). Pokud byste chtěli zavítat do vzdálenějších a před turisty chráněných oblastí jako Mustang, zaplatíte daleko víc. Desetidenní vstup do zapomenutého království Mustang stojí 12 000 Kč.
  • Cena nosiče: od 20 USD/den (500 Kč).
  • Cena průvodce: od 25 USD/den (620 Kč).

Pozor! Průvodce je do chráněných oblastí národních parků (Annapurna, Manaslu, Daulaghiri, Khumbu, Kanchenjunga, Langtang, atd.) od roku 2024 povinný.

výhled nepál

Doprava

Nejběžnější dopravou jsou autobusy. Pokud se do Nepálu vydáte na vlastní pěst a chcete ušetřit, autobusová doprava je ideální. Místní autobusy vás po městě přepraví za pouhých 50–300 rupií (cca 9–50 Kč), ale připravte se na těsné prostory a možnost, že si budete muset sednout vedle kvočny s kuřaty.

Nepál sice není velká země a může se zdát, že vzdálenosti nejsou dlouhé, jenže lokální infrastruktura není natolik rozvinutá, a proto i krátká vzdálenost může trvat několik hodin. Krajina Nepálu je hornatá a těžké autobusy tak do kopců jedou velmi pomalu. Na delší vzdálenosti máte na výběr z lokálních nebo turistických autobusů. Cena není závratně odlišná a turistický nabízí lepší komfort, na trase Kathmandu–Pokhara (200 km) za něj dáte cca 250–600 Kč. Ten běžný stojí cca 100–250 Kč.

Pokud si na místě domluvíte trek přes agenta, často vám agentura zajistí i dopravu vlastním džípem. Počítejte však s vyšší cenou.

Nechce-li se vám absolvovat sedmihodinovou cestu Kathmandu–Pokhara autobusem, můžete využít leteckou dopravu (v tomto případě okolo 1 200–2 500 Kč za jednu cestu). Chcete-li ušetřit čas a během mžiku být vysoko v horách, můžete letět do Lukly (Everest Base Camp trek), anebo do Jomsomu (Annapurna Circuit). Tyto lety však nedoporučuji, protože se dostatečně neaklimatizujete na horskou výšku a připravíte se o krásné scenerie spojené s výšlapem.

O tom, že není radno výškovou nemoc podceňovat jsme psali v článku Horská nemoc: Tipy, jak jí předejít a co dělat, když už nastane.

Nepál nemá železniční síť, jediným pozemním dopravním prostředkem je autobus nebo auto. Na kratší vzdálenosti můžete využít i taxi, cenu si však ohlídejte a domluvte předem – taxikáři dost často nadhodí i dvojnásobek, neváhejte proto smlouvat. Cena se pohybuje kolem 300–1 000 rupií za delší trasu (cca 50–180 Kč).

festival nepál

Ubytování

Nepál nabízí nepřeberné množství ubytování, kde můžete nejen přespat, ale také si pořádně dopřát. Prostý guesthouse v rušných uličkách Káthmándú, nebo stylový hotel s výhledem na zasněžené vrcholky Himalájí – všechno tu mají.

 

Levné ubytování pro batůžkáře

Pokud cestujete zalevno, dobrou volbou jsou hostely a menší guesthousy, které najdete hlavně v turistických čtvrtích, jako je Thamel v Káthmándú. Tady můžete najít sdílený pokoj (dormitory) už od 700–1500 NPR za noc (cca 125–250 Kč). Mezi osvědčené a cenově dostupné hostely patří například:

  • Alobar1000 Hostel – legendární hostel s komunitní atmosférou, kde se snadno seznámíte s dalšími cestovateli. Nabízí sdílené i soukromé pokoje, přátelský personál a skvělou lokaci přímo v srdci Thamelu. Cena za postel ve sdíleném pokoji začíná na 800 NPR (cca 140 Kč).
  • Gurung’s Home – rodinný guesthouse s domáckou atmosférou, velmi čistým prostředím a výbornou snídaní. Ideální pro cestovatele, kteří hledají klid a nepálskou pohostinnost za skvělé ceny. Ceny za pokoj začínají na 1200 NPR (cca 200 Kč).
  • Nepalaya Home Hostel – cenově dostupné ubytování s přátelským personálem, čistými pokoji a skvělou polohou v klidnější části Thamelu. Najdete tu jak dormitory tak soukromé pokoje s cenami začínajícími na 900 NPR (cca 160 Kč).

Střední třída – pohodlí za rozumnou cenu

Pokud dáváte přednost většímu pohodlí, v Káthmándú i Pokhaře najdete slušné tříhvězdičkové hotely v cenovém rozmezí 1 500–3 000 NPR za noc (cca 250–600 Kč). Tyto hotely často nabízejí vlastní koupelnu, snídani v ceně a někdy i krásný výhled na město nebo hory. Mezi oblíbené hotely patří:

  • Flock Kathmandu – jedná se sice o parádní hostel, ale kromě sdílených pokojů tu najdete i ty soukromé. Ceny od 1000 NPR (cca 180 Kč), za soukromý pokoj potom od 500 Kč.
  • Kathmandu Peace Guesthouse – klidný a útulný hotel, v docházkové vzdálenosti od centra Thamelu. Jeho velkou výhodou je krásná zahrada. Ceny od 1 700 NPR (cca 300 Kč).
  • Hotel Buddha – elegantní hotel v centru Káthmándú s moderním vybavením a vynikajícími službami. Ceny začínají na 2 800 NPR (cca 500 Kč).
  • Hotel Yala Peak – ideální pro ty, kteří chtějí mít pohodlí a přitom zůstat v centru dění. Pokoje jsou čisté a útulné, ceny kolem 1 800 NPR (cca 320 Kč).

Za zmínku také stojí Hotel Friends Home a Darbar Heritage Inn.

Luxusní hotely – když chcete něco extra

Chcete-li si užít trochu luxusu, v Nepálu najdete nádherné čtyř- a pětihvězdičkové hotely, které nabízejí bazény, wellness centra a panoramatické výhledy na hory. Ceny za noc v těchto hotelech začínají kolem 6 000 NPR (cca 1000 Kč) a mohou dosáhnout až 15 000 NPR za noc (cca 2 500 Kč). Doporučené hotely:

  • Baber Mahal Vilas – The Heritage Hotel – luxusní hotel kombinující tradiční nepálskou architekturu a moderním stylem. Najdete tu elegantní pokoje, prvotřídní restaurace a luxusní wellness služby.
  • Basera Boutique Hotel – butikový hotel s krásně zařízenými pokoji, vynikající gastronomií a klidnou atmosféru uprostřed rušného Káthmándú.
  • Hotel Barahi Kathmandu – krásný moderní hotel se skvělým zázemím. Nabízí bazén, fitness centrum i parádní výhledy.

nepálské slečny

Jídlo

se velmi prolíná s indickou, tibetskou a čínskou kuchyní. Národním jídlem je Dal Bhat, který místním slouží nejčastěji jako snídaně a večeře. Tato strava je často vegetariánská a je podávaná na nerezovém talířku s jamkami pro různé chuťově odlišné přílohy. Jídlo vyjde na 350–1 500 rupií (cca 60–270 Kč) a tento pokrm má navíc jedno kouzelné pravidlo: neomezené nášupy. V některých restauracích vám budou misky doplňovat tak dlouho, dokud budete mít hlad.

Dal Bhat – základem je rýže s čočkovou omáčkou. Další přílohou je zelenina, nejčastěji vařený brambor, květák a mrkev, ale třeba i pickles, což je naložená zelenina velmi pálivé chuti.

Thukpa – hustá nudlová polévka s masem je okořeněná červeným chilli a kořením garam masala. Toto jídlo je původem z východního Tibetu.

Momo knedlíčky – taštičky (původem opět tibetské jídlo) uvařené z mouky, vody a soli, plněné nejčastěji mletým masem nebo zeleninou. Podávají se buď smažené, nebo připravené v páře.

Chow mein – vychází z čínské kuchyně a jde o smažené nudle se zeleninou nebo masem.

Curd – mléčný produkt podobný jogurtu, podávaný často spolu s Dal Bhatem na zjemnění chuti po pálivém jídle.

Doporučuji klasické stravovací pravidlo – jezte tam, kde je hodně místních lidí. Máte tak záruku dobrého a bezpečného jídla.

Pokud si chcete dopřát něco „západního“, jako je pizza nebo hamburger, v turistických oblastech vás to vyjde na 500–1 500 rupií (cca 85–270 Kč). Jídlo na ulici, jako smažené momo knedlíčky nebo samosy, vás ale zasytí za pár drobných – většinou kolem 150–300 rupií (cca 25–50 Kč).

Nápoje jsou v neturistických místech levné. Na treku pak nejvíce utratíte za teplé nápoje v lodžiích. Termosky s čajem stojí 200–2 000 rupií (28–360 Kč). Nejdražšími položkami pro našince bývá alkohol, zejména pivo. To dostanete v plechu 0,5 litru, či ve skle 0,66 litru. Ceny se pohybují od 360–1 000 rupií (60–180 Kč) za jedno.

14

Nemoci a hygiena

Očkování není povinné, je na zvážení každého cestovatele. Už tradičně ale doporučujeme břišní tyfus a komplet žloutenky. Problematický je pouze jih Nepálu, tzv. teraje, kde hrozí riziko nákazy malárií. Hygiena není (jako všude v Asii) na takové úrovni, jakou máme v Evropě, doporučuji proto dodržovat základní hygienická pravidla.

Zpočátku navštěvujte lepší restaurace a poté přejděte na jídlo na ulici. Zabráníte tím průjmovému onemocnění. Pro mnoho zahraničních návštěvníků jsou střevní potíže běžnou záležitostí. Vodu z kohoutku rozhodně nedoporučuji pít, kupujte balenou (výše v horách je z důvodu složitější dostupnosti dražší). Pokud chcete ušetřit vaší peněžence i životnímu prostředí, v horách můžete vodu z kohoutku (popř. z čistých vodních toků) desinfikovat jodovými nebo chlorovými přípravky. Jen dejte pozor, aby se v místě odběru vody nepásl dobytek.

nepál trek

Kuba Frank dodává: Dneska jsou velice dobrou variantou, jak ulehčit životnímu prostředí filtry na vodu. Uhlíkové, s pevnými částicemi, či UV filtry. Během našich výprav takto filtrujeme veškerou vodu, včetně městské a z 95 % jsme v pohodě. Doporučujeme také dezinfekční panák slivovice po ránu a večer. Nebojte se jíst pikantní jídlo. Pomáhá s mikroflórou a zažíváním. První týden až dva se vyhýbejte masu.

V hlavním městě Kathmandu ohrožuje lidi smog, spousta obyvatel nosí ochranné roušky.

Bezpečnost

Nepál je relativně bezpečná země s kriminalitou na velmi nízké úrovni. Nicméně vždy je lepší být obezřetný a cennosti pečlivě hlídat. Předejdete tak drobným krádežím.

hory nepál

Náboženství, svátky, tradice

Lidé mají Nepál za buddhistickou zemi plnou moudrých mnichů. Pravdou je, že většina populace (téměř 90 %) vyznává hinduistickou víru. Tibetský buddhismus vyznává necelých 8 % Nepálců, a to především v horských oblastech. Náboženství je nedílnou součástí každodenního života a s všedními rituály se dostanete do styku téměř na každém rohu.

Pokud se vydáte do Nepálu na podzim, neměly by vám uniknout dva zásadní festivaly – Dashain a Tihar.

Dashain neboli Durga Puja – probíhá na přelomu září a října a jedná se o největší festival, který trvá 15 dní a slaví ho všichni Nepálci bez ohledu na náboženskou či etnickou příslušnost. Festival slouží k rodinným oslavám a návštěvám chrámů, kde se provádí puja – obětování bohům. Lidé oslavují sklizeň rýže, uvidíte průvody, velké bambusové houpačky pro děti a nejspíš dostanete i tikku na čelo.

Tihar – často nazýván také jako svátek světel. Probíhá v říjnu nebo v listopadu. Je po Dashainu druhým největším festivalem (trvá 5 dní) a je spojován s Lakšmí, bohyní štěstí a hojnosti. Lidé uklízejí své domovy a rozsvěcují svíčky a žárovky, aby k nim bohyně snadněji našla cestu. Lampičky a lucerny tak zdobí většinu domácností a chrámů.

Stáhni si ZDARMA 64 tipů a triků

Ověřené tipy ostřílených cestovatelů, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.

Co byste ještě měli vědět

  • V Nepálu není zvykem moc se odhalovat, proto zejména při návštěvě chrámů dbejte, abyste měli zahalená ramena, popřípadě dlouhé kalhoty.
  • Chrámy obcházejte vždy po směru hodinových ručiček.
  • Pokud přijmete pozvání usednout k jednomu stolu spolu s Nepálci, pamatujte, že před vchodem je třeba si vyzout boty (stejně tak při vstupu do chrámu).
  • K jídlu se používá pouze pravá ruka, levá slouží k očistě těla po vykonání potřeby.
  • Nepálci nepoužívají příbory, jedí rukou.
  • Pokud budete pít ze společné nádoby, snažte se nedotýkat rty. Místní zvyk říká, že pokud se něčeho dotknete rty, je to navždy znečištěné.
  • V Nepálu se zpravidla nepoužívá toaletní papír. K očištění slouží nádobka s vodou.
  • Dejte si pozor, abyste malým dětem nesahali na hlavu. Je považována za duchovně nejčistší část těla, není proto vhodné se jí dotýkat.

12

Pár osobních tipů, kam se podívat

Kathmandu

Pokud se zdržíte pár dní v Kathmandu, rozhodně stojí za návštěvu dominantní stúpa Swayambhunath (díky množství opic v okolí zvaná „opičí chrám“), ze které je krásný výhled na celé hlavní město. V centru Kathmandu můžete za vyšší poplatek (v noci zadarmo☺) navštívit Durbar Square. Tento dříve královský palác, který je zapsaný na seznamu památek UNESCO, je tvořen několika starými dřevěnými pagodami. Silným zážitkem může být návštěva chrámu Pashupatinath. U tohoto chrámu, zasvěcenému bohu Šivovi, můžete na břehu řeky Bagmati sledovat kremaci mrtvých těl. Vidět můžete i upomínkové místo Jimiho Hendrixe, který zde v jeskyni meditoval.

stupa v kathmandu

Nejznámější treky

Everest Base Camp

  • 14–18 dní
  • střední obtížnost
  • max. výška: 5 600 m n. m.
  • výhledy na osmitisícovky Lhotse, Nuptse a nejvyšší horu Mount Everest

Annapurna Circuit

  • 14–20 dní
  • střední obtížnost
  • max. výška: 5 416 m n. m.
  • velmi populární trek s úžasnou, rozmanitou okolní krajinou

Manaslu trek

  • 15–20 dní
  • obtížný
  • max. výška: 5 115 m n. m.
  • není příliš vytížený turisty

Annapurna Base Camp (ABC)

  • 10–12 dní
  • mírná obtížnost
  • max. výška: 4 320 m n. m.
  • možnost přiblížit se na dosah k jedné z nejnebezpečnějších hor světa

Langtang trek

  • 7–13 dní
  • mírná obtížnost
  • max. výška: 4 984 m n. m.
  • velmi populární trek nabízející kulturní náhled do buddhistických chrámů a lokálních vesniček

Dhaulagiri trek

  • 11–14 dní
  • obtížný
  • max. výška: 5 336 m n. m.
  • málo frekventovaný trek, horší dopravní dostupnost, doporučuje se průvodce/nosič

Upper Mustang

  • 15–25 dní
  • střední obtížnost
  • max. výška: 3 810 m n. m.
  • trek do zapomenutého království Mustang, kde můžete obdivovat starou tibetskou kulturu; Mustang se nachází v tzv. „restricted areas“, tzn. přístup je více omezený a dražší – 500 $ na 10 dní a 50 $ za každý další den

Poonhill trek

  • 4–7 dní
  • lehká obtížnost
  • max. výška: 3 210 m n. m.
  • ideální volba, pokud nemáte mnoho času a chcete se pokochat alespoň krásnými výhledy na Annapurnu a Dhaulagiri

18

Národní park Chitwan

Po náročném treku se můžete vydat do nejstaršího nepálského národního parku Chitwan, zapsaného do světového dědictví UNESCO. Nachází se v jižní tropické části Nepálu v tzv. terajích. Chitwan je bohatý svou faunou i flórou. Spatřit můžete divokého nosorožce indického, tygra bengálského, medvěda pyskatého nebo krokodýla bahenního.

Cestovní agentury nabízí jednodenní i vícedenní treky džunglí džípem nebo pěšky.

Kde zjistit více

Amigo Treks & Expedition

Aktualizovaný přehled jednotlivých treků.

Nepál

Spousta důležitých informací o Nepálu v češtině.

VisitNepal.com

Nabízí seznam zprostředkovatelských agentur, hotelů a dalších informací týkajících se pobytu v Nepálu.

TravelNative

Cestovatelská agentura, která pořádá dobrodružné cesty nejen do Nepálu. Jejich cílem je přinášet zážitky, které nejen potěší, ale zároveň otevřou oči, rozšíří obzory a vytvoří nové hluboké vazby s místem i jeho obyvateli. A to vše s ohledem na principy odpovědného cestování.

Za zpracování průvodce Nepálem děkujeme Petru Kopalovi, který v Nepálu strávil celkem 3 měsíce. V roce 2025 jej rozšířil o další informace a aktualizace Kuba Frank z TravelNative. Fotky pro TravelNative fotil Petr Bohdan Varga.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na SkyscannerKayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Napište svůj komentář ke článku