Na světě nenajdete jiné místo, které by vás vtáhlo do světa neomezeného luxusu a dobrodružství… kde mrakodrapy doslova líbají oblohu a pouštní duny lákají na adrenalinové zážitky. Dubaj vás ohromí kontrasty, které přitahují dobrodruhy, milovníky moderního designu i cestovatele hledající autentickou kulturu.
Proč jet do Dubaje?
Dubaj přitahuje návštěvníky z celého světa svou působivou kombinací moderny v jinak celkem konzervativní zemi. Čeká vás luxus, dobrodružství i kultura – od výhledu z nejvyšší budovy světa až po jízdu na dunách pod hvězdným nebem. V Dubaji najdete všechno – a vždy o něco víc, než jste čekali.
Kromě toho je to brána do arabské kultury – přívětiví obyvatelé ctí tradice, zároveň se ale nebojí směřovat do budoucnosti. Dubaj je také skvělým útočištěm před českými zimami. Během pár hodin se dostanete do míst, kde můžete vyměnit zimní kabáty za plavky a užít si dovolenou se vším všudy.
Co vidět a navštívit v Dubaji
Moderní architektura a stavby
Pokud máte rádi moderní design, velkolepé výhledy a architektonické zázraky, Dubaj vás nezklame. Vždyť právě tady je nejvyšší budova světa a také umělý ostrov ve tvaru palmy.
Burj Khalifa
Burj Khalifa je se svou výškou 828 metrů nejvyšší budovou světa. Odkud byste mohli mít lepší výhled na město a Arabské moře než právě odsud?
Vyjeďte výtahem na vyhlídky ve 124. a 148. patře a užijte si panoramatický pohled na Dubaj z výšin. Ve večerních hodinách můžete z vyhlídky sledovat dechberoucí představení fontány pod budovou.
Nejlépe uděláte, když si lístky na vyhlídku zarezervujete online předem – zejména pokud se chystáte v době západu slunce, kdy je poptávka nejvyšší.
Abyste si západ slunka mohli pořádně užít, naplánujte návštěvu tak, ať jste na místě přibližně hodinu před plánovaným západem slunce. To vám umožní vychutnat si panoramatický výhled na Dubaj za denního světla, sledovat postupný západ slunce a poté obdivovat město osvětlené nočními světly.
Pro vstup na vyhlídku ve 124. patře není žádný časový limit, proto je ideální rezervovat vstup mezi 16:00 a 16:30. Tím získáte dostatek času na bezpečnostní kontroly, výjezd výtahem a nalezení vhodného místa pro sledování západu slunce.
Na vyhlídkové plošině ve 148. patře, známé jako „At the Top SKY“, je délka pobytu omezená na 45 minut.
Dubai Mall
Je to sice nákupní centrum, ne však ledajaké. S více než 1200 obchody, akváriem s obřími žraloky, ledovou plochou a mnoha dalšími atrakcemi je to také centrum zábavy. Dubai Mall najdete poblíž Burj Khalifa, nejvyšší budovy světa, a dubajských fontán, velmi pravděpodobně se tak budete v jeho okolí už pohybovat. Projděte se rozlehlými pasážemi, obdivujte luxusní butiky nebo si užijte různé zábavní zóny – od dětského parku KidZania po zónu virtuální reality VR Park.
Dubajské fontány
Pokud si opravdu nechcete něco nechat ujít, tak jsou to dubajské fontány – největší choreografické fontány na světě. Jsou u paty ikonické Burj Khalifa a každý večer nabízejí úchvatnou světelnou a hudební show, která láká tisíce návštěvníků. Proud vody stříká až do výšky 150 metrů a tančí do rytmu arabské i světové hudby.
Show fontán je zdarma a můžete si ji užít z mnoha míst – z promenády Dubai Mall, z lodi na jezeře nebo z vyhlídek v okolí. Pokud si chcete fontány užít opravdu maximálně, doporučujeme zakoupit lístky na jedno z těchto míst, jinak se totiž připravte na mačkanici v davu turistů.
Konkrétní časy show najdete tady.
Palm Jumeirah
Palm Jumeirah je jedním z nejodvážnějších inženýrských projektů na světě – umělý ostrov ve tvaru palmy, který se stal ikonou Dubaje a symbolem luxusu. Ostrov je lemovaný řadou exkluzivních hotelů, resortů, restaurací a soukromých vil. Nejznámější z nich je Atlantis The Palm, kde najdete luxusní ubytování, akvapark Aquaventure a podmořské akvárium The Lost Chambers.
Ostrov je veřejně přístupný a můžete jej prozkoumat pěšky, autem nebo využít Palm Monorail, který spojuje různé části ostrova. Přístup na samotný ostrov je zdarma, některé atrakce, hotely a pláže na Palm Jumeirah ale mohou vyžadovat vstupné nebo rezervaci.
Dubai Frame
Dubai Frame je obrovská, 150 metrů vysoká a 93 metrů široká zlatá konstrukce, která slouží jako symbolická brána mezi starou a moderní Dubají. Kromě toho slouží i jako vyhlídka. Návštěvníci mohou vyjet výtahem na vrchol a užít si výhled na celé město – jeho tradiční část na jedné straně a moderní mrakodrapy na straně druhé.
Projděte se po skleněném mostě a budete mít pocit, jako byste stáli nad městem. Součástí vstupenky je také interaktivní výstava ve spodním patře rámu, která vám přiblíží vývoj Dubaje od malé vesničky po metropoli budoucnosti.
Vstupné je přibližně 350 Kč (50 AED) za dospělého a lístky jsou k dostání na oficiálních stránkách nebo v kombinaci s dalšími atrakcemi na portále GetYourGuide.
Historie, kultura a umění
Asi žádný z cestovatelů nevyráží do Dubaje za historií a kulturou, přesto v původní části města najdete hned několik kulturních pokladů, které stojí za návštěvu.
Dubai Creek a tradiční trh
Projděte se podél historického zálivu známého jako Dubai Creek, který dříve byl hlavním obchodním uzlem města. Právě v této oblasti zažijete autentickou atmosféru staré Dubaje, kde se zboží přepravovalo na tradičních dřevěných lodích zvaných „abra“. Navštivte trhy (souks), jako je asi nejznámější Zlatý trh, a potěšte se pohledem nebo i nákupem třpytivého suvenýru.
Nedaleko Zlatého trhu máte trh s kořením. Nemusíte mít obavy, že byste jej nenašli – vůně orientálního koření vás navede správným směrem.
Před cestou na trh si nezapomeňte připravit hotovost a nebojte se vyzkoušet své vyjednávací schopnosti – smlouvání je tu běžné.
Al Fahidi Historic District
Tato historická čtvrť, také známá jako Al Bastakiya, vás přenese zpátky v čase. Zapomeňte na mohutné mrakodrapy – zde na vás čekají úzké uličky, tradiční domy s typickými větrnými věžemi, které sloužily k pasivnímu chlazení domů tím, že zachytávaly a přiváděly vítr do interiéru, čímž ochlazovaly prostory.
Dnes je spousta domů přestavěná na galerie, kavárny nebo kulturní centra. Al Fahidi tak nabízí nejen unikátní pohled na architekturu staré Dubaje, ale také skvělou příležitost pochutnat si na tradiční arabské kávě a datlích v místních kavárnách.
Jumeirah Mosque
Jumeirah Mosque je jednou z mála mešit v Dubaji, které jsou přístupné i nemuslimům. Pokud se chcete dozvědět víc o islámu a arabských tradicích, zúčastněte se některé z veřejných prohlídek, kde se během komentovaného programu můžete ptát na své otázky.
Mešita je známá krásnou architekturou, která kombinuje tradiční islámské prvky a moderní design. Prohlídky probíhají několikrát denně (mimo pátku) a vedle vhodného oblečení (dlouhé rukávy a kalhoty) si ženy musí přinést také vlastní šátek.
Dubajské muzeum
Dubajské muzeum je v pevnosti Al Fahidi, jedné z nejstarších staveb v Dubaji. Muzeum přibližuje bohatou historii města od dob, kdy bylo rybářskou a obchodní osadou, až po dnešní moderní metropoli. Uvnitř pevnosti najdete diorámata zobrazující každodenní život Beduínů, rybářů, lovců perel a obchodníků.
Bohužel je nyní z důvodu rekonstrukce uzavřené.
Za návštěvu však stojí také další dubajská muzea, jako jsou Muzeum budoucnosti, Muzeum Etihad nebo Muzeum kávy.
Dubai Opera
Budova Dubajské opery vás zaujme už svou jedinečnou architekturou – je navržená ve tvaru tradiční arabské lodi dhow. Uvnitř se konají koncerty, baletní představení, opery i divadelní hry na té nejvyšší úrovni. Vstupenky na jednotlivá představení a podrobný program najdete zde.
Madinat Jumeirah
Madinat Jumeirah je luxusní komplex inspirovaný tradiční arabskou architekturou a designem. Skládá se z několika luxusních hotelů, vil, butiků, restaurací a soukromých pláží. Celou oblastí protékají umělé kanály, po kterých se můžete projet na tradiční dřevěné loďce zvané „abra“. Madinat Jumeirah také zahrnuje autentické arabské trhy (souky), které nabízejí řemeslné výrobky, šperky a suvenýry. Tohle místo dokonale spojuje historii a tradici s moderním luxusem.
Příroda a pláže
Dubaj je ideální zimní destinací díky svým krásným plážím s jemným bílým pískem a čistou vodou. Pláže v okolí města nabízejí široké možnosti vyžití – od plážových barů a kaváren po vodní sporty – i klidná místa, kde můžete uniknout od městského ruchu a relaxovat v poklidném prostředí.
La Mer
La Mer je moderní plážový komplex, kde najdete téměř vše – od relaxace na pláži, nákupů v buticích, skvělého jídla, stylových kaváren až po adrenalinové zážitky. Mezi všemi atrakcemi leží dvě hlavní pláže – živější Severní pláž s restauracemi, kavárnami a obchody, a klidnější Jižní pláž.
Vstup do La Mer je zdarma, některé služby a atrakce jako pronájem lehátek či vodní sporty jsou ale zpoplatněné.
Jumeirah Beach
Na pláž Jumeirah zavítá většina turistů. Je krásná, čistá, s bílým pískem a klidnou modravou vodou, lemovaná palmami. Navíc je odtud krásný výhled na Burj Al Arab, ikonický luxusní hotel ve tvaru plachetnice.
Sunset Beach (Umm Suqeim Beach)
Pokud si rádi vychutnáváte romantické západy slunce nebo surfujete, vydejte se na Sunset Beach. Kromě toho je odtud také skvělý výhled na Burj Al Arab.
Kite Beach
Perfektní místo pro nadšence vodních sportů – zde si můžete vyzkoušet kitesurfing, paddleboarding nebo plážový volejbal. K dispozici jsou také food trucky, kavárny a dětské hřiště.
Marina Beach
V oblasti Dubai Marina leží Marina Beach obklopená moderními mrakodrapy. Díky strategické poloze poblíž restaurací, obchodů a možnosti příjemných procházek po promenádě JBR (Jumeirah Beach Residence) je oblíbená jak mezi turisty, tak místními.
Al Mamzar Beach Park
Al Mamzar je ideální místo, pokud hledáte zábavu pro děti. Najdete zde grilovací zóny, bazény, půjčovny kol i dětské hřiště. Park se skládá z několika pláží a zahrad.
Black Palace Beach (Secret Beach)
Black Palace Beach není mezi turisty tak známá, takže si zde můžete užít relativní klid, soukromí a výhled na Palm Jumeirah.
Dubai Miracle Garden
Dubai Miracle Garden, největší květinová zahrada na světě, vás ohromí záplavou barev a kreativity. Miliony květin tu vytvářejí neuvěřitelné tvary – od obřích srdcí po květinová letadla a pohádkové postavy. Pokud plánujete návštěvu, doporučujeme naplánovat ji mezi listopadem a dubnem, kdy je zahrada v plném květu.
Co zažít v Dubaji
Projet se v džípu po pouštní safari
Není safari jako safari – na tomto dubajském se vydáte na dobrodružnou pouštní jízdu v džípech. Čekají vás nekonečné duny a adrenalinová jízda mezi nimi. Nahoru, dolů, smyk… a zase dál. V koloně několika džípů si vychutnáte rychlost, zároveň ale klid a krásu dubajské pouště.
Po tomto adrenalinovém zážitku vás čeká relax v beduínském kempu, kde si pochutnáte na tradiční arabské večeři, vyzkoušet můžete malování hennou nebo si jen užívat kulturní program s břišními tanečnicemi a ohnivou show. Program jednotlivých poskytovatelů se liší – porovnat je můžete například na GetYourGuide a vyberete si ten, který nejlépe odpovídá vašim představám.
Užít si atrakce v Aquaventure Waterpark
Vstupte do světa vodních radovánek v Aquaventure Waterparku, největším akvaparku na světě s více než 105 skluzavkami a atrakcemi rozprostírajícími se na ploše 22,5 hektaru. Park se nachází v komplexu Atlantis The Palm a je známý svými rekordními atrakcemi, jako je například skluzavka Leap of Faith, kde zažijete volný pád.
Na své si přijdou i neadrenalinoví nadšenci nebo rodiny s malými dětmi. Děti si užijí speciální dětské zóny a ti, kteří hledají více klidu, mohou relaxovat na soukromých plážích nebo na líné řece. Připravte se, že v parku strávíte celý den – i kvůli frontám, které se před jednotlivými atrakcemi tvoří.
V areálu aquaparku jsou k dispozici také další atrakce, třeba delfinárium. Pro milovníky podmořského světa je zde také The Lost Chambers Aquarium, které nabízí prohlídku tematických akvárií inspirovaných ztraceným městem Atlantida. V expozici uvidíte víc než 65 000 mořských živočichů – od rejnoků až po žraloky.
Víc informací najdete na oficiálních stránkách.
Zažít večer v Dubai Marina
Dubai Marina je místem, kam byste měli vyrazit po setmění. Projděte se po dlouhé promenádě obklopené mrakodrapy a restauracemi s výhledem na slunce zapadající nad vodní hladinou. Nezapomenutelný západ slunka zažijete také z výletních lodí plujících v přístavu.
V nabídce najdete jak party lodě, tak romantické výlety na jachtě nebo plavby na tradičních dřevěných lodích dhow.
Užijte si mezinárodní atmosféru Global Village
Global Village je sezónní kulturní festival, který trvá od října do dubna a účastní se ho víc než 70 zemí. Ty jsou rozmístěné v jednotlivých pavilonech, kde svou kulturu a tradice prezentují nejen skrze jídlo a řemesla, ale také za pomoci kulturních vystoupení, tradičních oděvů a hudby.
Lístky a podrobné informace k programu naleznete na oficiálních stránkách nebo platformě GetYourGuide.
Projeďte se na Ain Dubai
Ain Dubai, největší ruské kolo na světě, je jednou z nejnovějších atrakcí Dubaje a nabízí výhledy, které vám vezmou dech. Kolo je na ostrově Bluewaters a s výškou přes 250 metrů vám umožní vidět celé město, pobřeží a ikonické stavby, jako jsou Burj Khalifa a Palm Jumeirah, zcela novou perspektivou. Každá kabina je klimatizovaná a jízda trvá zhruba 38 minut.
Doporučuji naplánovat návštěvu během západu slunce nebo večer, kdy je Dubaj osvětlená. Pro speciální příležitosti si můžete zarezervovat i soukromou kabinu.
Kam v Dubaji vyrazit s dětmi?
Chystáte se do Dubaje s dětmi? Žádné obavy, o zábavu budete mít postaráno. Město nabízí nespočet atrakcí a aktivit pro různé věkové skupiny, u kterých se děti zabaví, vzdělají a získají nové zážitky.
Asi největším lákadlem jsou zábavní parky, kde se zabaví celá rodina – například Legoland Dubai nebo IMG Worlds of Adventure, největší krytý zábavní park na světě. Zábavná je také interaktivní KidZania, kde si děti mohou hrát na různé profese.
Vydejte se také do Dubai Aquarium & Underwater Zoo a objevte spolu fascinující podmořský svět. Pokud máte chuť na trochu odpočinku a vodní zábavy, zamiřte na krásné pláže v oblasti La Mer. A jestli vás láká záplava barev a fantazie, Dubai Miracle Garden vás uchvátí – děti budete mít nadšené z kouzelných květinových soch a rozkvetlých zahrad.
Spousta hotelů v Dubaji je navíc přizpůsobená rodinám a nabízí dětské kluby, bazény nebo hlídání dětí.
Jaké události si v Dubaji nenechat ujít?
Dubai Shopping Festival (DSF)
Tento festival je každoroční událostí, která trvá téměř celý měsíc (obvykle leden–únor). Nabízí výhodné slevy, koncerty, ohňostroje a spoustu zábavy pro celou rodinu.
Global Village
Už výše zmíněná Global Village rozhodně stojí za návštěvu, pokud kromě Dubaje chcete zažít i mezinárodní prostředí. Od listopadu do dubna je zde více než 70 pavilonů, každý reprezentující jinou zemi. Užijete si mezinárodní jídla, hudební vystoupení, tradiční řemesla a spoustu zábavy.
Dubai Food Festival
Dalším festivalem vhodným pro milovníky dobrého jídla je Dubai Food Festival, který spojuje šéfkuchaře, restaurace a milovníky jídla. Nabízí speciální ochutnávky, kurzy vaření, food trucky a tematické večeře po celém městě. Odehrává se každoročně v únoru a březnu.
Dubai World Cup
Dubai World Cup je jeden z nejprestižnějších koňských dostihů na světě. V březnu se závodní dráha Meydan promění v centrum luxusu a sportovního napětí. Celá akce je ukončená obrovským ohňostrojem.
UAE National Day
Národní den Spojených arabských emirátů se slaví 2. prosince. Celé město se rozzáří barvami národní vlajky a vedle tolik oblíbených ohňostrojů se můžete těšit na pompézní oslavy, přehlídky a tradiční vystoupení.
Nový rok (1. ledna)
Oslavy Nového roku v Dubaji patří mezi nejvelkolepější na světě a přitahují tisíce návštěvníků, kteří se těší na ohňostroje, světelné show a další speciální akce. Největším lákadlem je ohňostroj u nejvyšší budovy světa Burj Khalifa. Celý Downtown Dubai pulsuje energií – světelné a laserové show se synchronizují s ohňostrojem a nabízejí zážitek, který vám vyrazí dech. Pokud ale chcete mít nejlepší místo, dorazte s předstihem, nebo si zajistěte lístky na prémiový výhled.
Palm Jumeirah přidává na silvestrovském kouzlu tematickými večírky a ohňostroji u ikonického Atlantis. Dubai Festival City láká na hudební projekce a ohňostroje přímo na nábřeží. Pro romantiky není nic lepšího než plavba lodí po Dubai Marina se slavnostní večeří pod hvězdami. A pokud preferujete komornější atmosféru, zamiřte na veřejné pláže, třeba Jumeirah Beach, odkud je úchvatný výhled na ohňostroje.
Zkrátka a dobře, silvestr v Dubaji je silný zážitek, na který se ale musíte připravit s dostatečným předstihem. Obzvlášť co se týče rezervace ubytování.
Gastronomie a kulinářské zážitky
V Dubaji se mísí kuchyně z celého světa, přesto zde můžete ochutnat i tradiční emirátské speciality. Jídla jsou kořeněná, ale ne vždy ostrá – nejčastěji narazíte na bohatě ochucené směsi koření jako kardamom, šafrán, skořice či zázvor.
Mezi místní speciality patří machboos (rýžový pokrm s masem a kořením), shawarma (arabský kebab) a hummus. Také doporučuji ochutnat ouzi (pečené jehněčí s rýží), balaleet (sladké nudle s vejcem) nebo fattoush (salát s chlebem).
Pokud máte rádi sladkosti, určitě okuste luqaimat (sladké smažené kuličky s medem), baklavu, kunafa (sýrový dezert se sirupem) a různé druhy datlí.
Dubajská gastronomie je také vhodná pro vegetariány a vegany. V nabídce bývá mnoho jídel z cizrny, čočky či grilované zeleniny, jako je falafel, tabbouleh nebo různé saláty.
Co se týče nápojů, tak ty nealkoholické jsou všudypřítomné – oblíbené jsou čaje s kardamomem nebo čerstvé džusy z tropického ovoce. Nevynechejte také pravou arabskou kávu s kardamomem.
Alkohol je k dispozici pouze v licencovaných restauracích a hotelech.
Kde jíst?
V Dubaji je téměř 20 restaurací oceněných michelinskou hvězdou, takže o gastronomické zážitky a luxusní restaurace není ve městě nouze. Uveďme třeba Armani Ristorante v ikonickém hotelu Armani v Burj Khalifa, Ossiano – restauraci v hotelu Atlantis The Palm nebo GAIA.
U luxusních restaurací doporučujeme rezervaci předem, zejména během víkendů a svátků. Nezapomeňte také na dress code – mnohé restaurace vyžadují smart casual oblečení.
Pro autentické chutě zamiřte do Arabian Tea House v historické čtvrti Al Fahidi. Nejlepší kebaby servírují v Al Ustad Special Kebab, v Bu Qtair si pochutnáte na čerstvých mořských plodech připravených na indický způsob a v Ravi Restaurant vyzkoušejte kari nebo jídla z grilu.
Ubytování
Dubaj je sice proslulá svým luxusem, ovšem ubytování tu najde každý – od batůžkářů přes rodiny s dětmi až po páry, které si chtějí užít luxus. V hlavní turistické sezóně doporučujeme rezervovat ubytování předem, abyste se vyhnuli nepříjemnému překvapení v podobě vyprodaných lůžek a pokojů.
Downtown Dubai, Dubai Marina a Palm Jumeirah patří mezi nejluxusnější čtvrti, které Dubaj nabízí. Pokud hledáte ubytování s přístupem k ikonickým památkám, luxusním restauracím a plážím, tyto oblasti vás nadchnou.
Downtown Dubai je skvělý pro ty, kdo chtějí být v centru dění s výhledem na Burj Khalifa, zatímco Dubai Marina je ideální pro milovníky pláží, večerních procházek a restaurací na promenádách. Ceny zde odpovídají exkluzivitě – jsou vyšší, zážitek ale stojí za to.
Al Barsha a Jumeirah Beach Residence (JBR) nabízejí kvalitní ubytování s dobrou dostupností k hlavním atrakcím za přijatelnější ceny než v samém centru. Deira je tradiční čtvrť s cenově dostupným ubytováním a autentickou atmosférou, ideální pro ty, kdo chtějí prozkoumat starou Dubaj a užít si historické trhy (souky) za rozumnou cenu.
Konkrétní tipy, kde se v Dubaji ubytovat
Luxusní hotely (nad 10 000 Kč/noc)
Burj Al Arab je ikonický luxusní hotel ve tvaru plachetnice, který se stal symbolem Dubaje. Čekají vás zde opravdu exkluzivní služby, včetně soukromé pláže, světově proslulých restaurací a luxusních apartmá s panoramatickým výhledem na Perský záliv.
Do hotelu se dostanou pouze jeho hosté, návštěvníci restaurace nebo ti, kteří si zakoupí lístky na speciální exkurzi, případně ochutnávku zlatého cappuccina.
Atlantis The Palm je další z luxusních resortů, tentokrát postavený na umělém ostrově Palm Jumeirah. Nabízí více než 1500 pokojů s úchvatným výhledem na Perský záliv a mimo jiné také volný přístup do aquaparku Aquaventure, podvodního akvária The Lost Chambers.
Armani Hotel Dubai se nachází přímo v ikonické budově Burj Khalifa, nejvyšší stavbě světa.
Střední třída (3000 – 10 000 Kč/noc)
Luxus si užijete také v následujících hotelech, které už cenově vycházejí příznivěji. Doporučuji prozkoumat nabídku Rove Downtown (moderní hotel v centru s výhledem na Burj Khalifa), Jumeirah Beach Hotel (rodinný hotel s přímým přístupem na pláž a množstvím aktivit) a JA Ocean View Hotel (hotel v JBR s výhledem na moře).
Cenově dostupné (do 3000 Kč/noc)
Pokud hledáte kvalitní ubytování za příznivou cenu, stojí za to prozkoumat nabídku Rove City Centre (moderní hotel poblíž letiště s výborným hodnocením), Premier Inn Dubai International Airport (komfortní pokoje s bezplatnou kyvadlovou dopravou na letiště) a Hampton by Hilton Dubai Al Seef (stylové ubytování v blízkosti Dubai Creek). Dobrou volbou je také Ibis Styles Dubai Jumeira (cenově dostupný hotel se slušným vybavením) a Citymax Hotel Bur Dubai (ubytování v historické čtvrti za skvělou cenu).
Hostely
V Dubaji se nabízí také několik kvalitních hostelů, které poskytují skvělý poměr cena/výkon. Dubai Youth Hostel je oblíbenou volbou díky své poloze v Deira a dostupnosti bazénu, At The Top Hostel láká skvělými výhledy na Dubai Marina.
Airbnb
V Dubaji můžete využít také Airbnb, přes které si lze zarezervovat ubytování v soukromí.
Přemýšlíte o Airbnb? Čtěte 11 tipů, jak najít nejlepší ubytování přes Airbnb.
Praktické tipy pro cestovatele
Jak se do Dubaje dostat
Letadlo
Nejrychlejší a nejpohodlnější způsob, jak se do Dubaje dostat, je letecky. Hlavní letiště, Dubai International Airport (DXB), patří mezi nejrušnější na světě a je snadno dostupné z mnoha evropských měst včetně Prahy. Letenky se dají sehnat za ceny od 7000 Kč za zpáteční let, v závislosti na sezóně a letecké společnosti ale mohou ceny kolísat.
Díky své poloze slouží Dubaj také jako hlavní přestupní bod pro letecké společnosti, jako jsou Emirates a flydubai. Mnoho cestovatelů zde má přestupní zastávku, kterou využívají k prohlídce města během jednodenního, nebo i několikadenního layoveru.
Z letiště do centra Dubaje se můžete dostat několika způsoby:
- Metro – Červená linka metra spojuje centrum města s letištěm a je to nejlevnější varianta. Jízdenky se platí prostřednictvím karty Nol, kterou lze zakoupit na stanici metra. Cena jedné cesty závisí na počtu projetých zón. Z letiště do centra obvykle zaplatíte 6–8,5 AED.
- Taxi – Služby taxi jsou pohodlné a základní jízdné začíná na 160 Kč (25 AED) plus 2,14 AED za každý ujetý kilometr. Jízda do centra vás vyjde přibližně na 330–500 Kč (50–70 AED) v závislosti na provozu.
- Autobus – Autobusy jsou cenově srovnatelné s metrem, pro cestu z letiště do centra obvykle zaplatíte 4–8,5 AED. Jsou samozřejmě o dost pomalejší.
Autobus
Pro cesty z okolních zemí, jako je Omán, je možné použít dálkové autobusy, které jsou pohodlné a cenově příznivé. Například jízda z Muscatu do Dubaje vás vyjde na přibližně 500 Kč (80–100 AED) a trvá sedm hodin.
Loď
Dubaj je přístavním městem a častou zastávkou výletních lodí plujících po Perském zálivu.
Jak se v Dubaji přepravovat
Dubaj nabízí moderní a efektivní systém veřejné dopravy, který zahrnuje metro, autobusy, tramvaje a vodní taxi.
Metro
Dubajské metro je páteří městské hromadné dopravy. Skládá se ze dvou hlavních linek:
- Červená linka: Prochází městem od severu k jihu a spojuje klíčové oblasti, včetně letiště, Downtown Dubai a Dubai Marina.
- Zelená linka: Spojuje starší části města, jako jsou Deira a Bur Dubai.
Metro je plně automatizované a klimatizované, což zajišťuje pohodlnou jízdu i během horkých dnů. Provozní doba metra je od časného rána do půlnoci – s prodlouženým provozem během víkendů.
Autobusy
Autobusová síť pokrývá oblasti, kam metro nedosahuje. Autobusy jsou moderní, klimatizované a jezdí v pravidelných intervalech. Hlavní autobusové stanice najdete u klíčových stanic metra, což příjemně usnadňuje přestupy mezi různými druhy dopravy.
Tramvaj
Tramvajová linka obsluhuje oblasti jako Dubai Marina a Jumeirah Beach Residence. Navíc je propojená s červenou linkou metra a Palm Jumeirah Monorail.
Vodní taxi (abra)
Pro tradiční zážitek můžete využít vodní taxi známé jako „abra“, které přepravuje cestující přes Dubai Creek mezi Deirou a Bur Dubai.
Nol Card
Dubajská veřejná doprava je integrovaná a pro její používání si musíte pořídit Nol Card. S hotovostí zde nepochodíte. Nol Card je bezkontaktní karta, se kterou zaplatíte jízdné ve všech veřejných prostředcích. Existuje několik typů Nol karet:
- Červená karta je jednorázová papírová jízdenka, která stojí 2 AED a v základu nemá žádný nabitý kredit na jízdné. Tato karta je určená pro příležitostné cestující a lze ji nabít až na 10 jednotlivých jízd nebo 5 celodenních jízdenek. Je platná po dobu 90 dnů od zakoupení a použitelná v metru, tramvajích a autobusech. Pro turisty nejvýhodnější varianta.
- Stříbrnou kartu využijete, pokud do Dubaje vyrážíte pravidelně. Stojí 25 AED, z toho šest je cena karty a 19 tvoří počáteční kredit na jízdné. Karta je platná pět let a lze ji dobíjet až do výše 1000 AED.
Nol karty koupíte a dobijete na stanicích metra, v prodejnách RTA a v některých obchodech.
Taxi
Taxislužby jsou v Dubaji široce dostupné a regulované. Všechny taxíky jsou vybavené taxametrem a mají jednotné sazby. Nástupní sazba činí 5 AED, za každý ujetý kilometr se účtuje 2,14 AED. Při cestě z letiště je nástupní sazba zvýšená na 25 AED.
Kdy vyrazit a proč v tuhle dobu
Ideální doba k návštěvě Dubaje je mezi listopadem a březnem. Teploty se pohybují mezi příjemnými 20–30 °C, což je ideální na objevování města, pláže i pouště. V létě (červen až září) jsou teploty extrémní – často přesahují 40 °C.
Náboženství, svátky, tradice
Dubaj je muslimské město, kde se silně ctí islámské zvyky a tradice, což ovlivňuje každodenní život i kulturu. Ačkoli je Dubaj kosmopolitní a otevřená cizincům, doporučujeme si před cestou načíst pravidla, která byste měli během svého pobytu dodržovat.
Oblečení
Na veřejných místech se očekává konzervativní oblékání. Krátké šortky, minišaty nebo příliš odhalující oblečení nejsou vhodné. Muži by měli nosit trička a kalhoty nebo šortky sahající alespoň po kolena. Při návštěvě mešit nebo jiných náboženských objektů je nutné mít zcela zakrytá ramena a nohy, často se také vyžaduje pokrývka hlavy pro ženy.
Na pláži nebo u hotelového bazénu vás samozřejmě nikdo do kalhot nutit nebude. Na takových místech jsou plavky povolené a tolerované. I tak se ale můžete setkat s jistými limity – například v Aquaventure není povolené mít plavková tanga, průsvitné nebo příliš odhalující plavky. Když opustíte pláž nebo bazén, přehoďte si přes plavky oblečení.
Pro návštěvy formálnějších zařízení nebo restaurací je vhodné mít elegantní oblečení. Muži by měli nosit dlouhé kalhoty a uzavřenou obuv, ženy mohou zvolit šaty, avšak ne příliš odhalující. V kraťasech vás nemusejí vpustit ani do Dubai Mall.
Veřejné projevy náklonnosti
Objímání, líbání nebo držení se za ruce na veřejnosti může být považované za nevhodné a je lepší se takovým projevům vyhnout.
Fotografování
V Dubaji platí přísná pravidla týkající se fotografování. Zakázané je pořizovat snímky vládních budov, vojenských objektů, policejních stanic a bezpečnostních složek. Fotografování na letištích může být omezené kvůli bezpečnostním opatřením.
Při fotografování lidí je třeba vždy získat souhlas, zejména u žen, rodin a dětí. Focení žen v tradičním oděvu bez jejich svolení je považované za vážné porušení soukromí. Stejně tak je zakázané fotografovat lidi na pláži nebo v bazénech bez jejich souhlasu.
Jídlo a pití během ramadánu
Během postního měsíce ramadán je zakázané jíst, pít a kouřit na veřejnosti během denního světla. Hotely a určité restaurace však často mají speciální místnosti pro turisty, kde se mohou občerstvit.
Peníze a přibližné ceny
V Dubaji se platí emirátským dirhamem (AED). Platební karty (Visa, Mastercard) jsou široce akceptované v hotelech, restauracích, nákupních centrech a většině obchodů. Bankomaty jsou dostupné na každém rohu ve městě, v nákupních centrech, na letištích a u větších obchodů. Peníze lze směnit v oficiálních směnárnách, na letišti a ve větších obchodních centrech, kde často nabízejí výhodnější kurz než v bankách.
Dubaj je cenově výrazně dražší než Česká republika, a to zejména v oblasti ubytování a restaurací. Přesto i zde se dají najít levnější možnosti, pokud hledáte například lokální jídlo nebo méně luxusní ubytování.
Přibližné ceny na den v Kč
- Hostel / guest house: 600–1000 Kč za noc.
- Hotel 3*: 2000–4000 Kč za noc.
- Airbnb (apartmán): 1500–3500 Kč za noc.
- Restaurace (střední cenová kategorie): 250–500 Kč za osobu.
- Pouliční jídlo: 100–200 Kč za porci.
- Balená voda (0,5 l): 10–20 Kč.
- Pivo (v licencovaných restauracích/hotelech): 150–250 Kč.
- Víno (sklenička v restauraci): 200–300 Kč.
- Chléb: 30–50 Kč.
- Mléko (1 l): 20–40 Kč.
- Ovoce (např. jablka/kg): 40–80 Kč.
- Burj Khalifa (vyhlídková plošina): 800–1500 Kč za osobu (v závislosti na čase a patře).
- Jednosměrná jízda metrem nebo autobusem: 20–50 Kč (v závislosti na vzdálenosti a typu Nol karty).
- Předplacená SIM karta s daty (cca 2 GB): 400–600 Kč.
- Wifi v hotelech a kavárnách jsou většinou zdarma.
Jak dlouho se v Dubaji zdržet?
Pro základní poznání Dubaje doporučuji strávit alespoň 3–4 dny. Tato doba vám umožní vidět hlavní památky a zažít atmosféru města. Pokud máte víc času, týdenní pobyt vám poskytne prostor k prozkoumání i ne tolik proslulých objektů, výlety do okolí a pořádný odpočinek.
Co dělat v okolí Dubaje?
Abu Dhabi (cca 1,5 hodiny jízdy)
Abu Dhabi, hlavní město Spojených arabských emirátů (SAE), leží na pobřeží Perského zálivu a i zde je toho spousta k vidění. Navštivte Velkou mešitu šejcha Zayeda, která je jednou z nejkrásnějších na světě, a Louvre Abu Dhabi, moderní muzeum s fascinujícími sbírkami. Milovníci adrenalinu mohou zamířit do zábavního parku Ferrari World.
Sharjah (cca 30 minut jízdy)
Sharjah je kulturním centrem Spojených arabských emirátů, známé pro nespočet muzeí, galerií a kulturních institucí. Navštivte jeho Islámské muzeum a historickou oblast Heart of Sharjah, která vás vtáhne do arabských tradic.
Hatta (cca 1,5–2 hodiny jízdy)
Tato horská oblast je skvělým útočištěm pro milovníky přírody. Nabízí turistiku, jízdy na kajaku a procházky kolem historické vesnice Hatta.
Fujairah (cca 2 hodiny jízdy)
Ideální pro milovníky potápění a šnorchlování, s možností objevovat bohatý podmořský svět Perského zálivu.
Al Ain (cca 1,5 hodiny jízdy)
Město plné zeleně s Al Ain Oasis, horkými prameny a tradičním velbloudím trhem.
Ras Al Khaimah (cca 1,5 hodiny jízdy)
Tato oblast je známá svým krásným pohořím Jebel Jais, kde si můžete vyzkoušet zipline nebo se vydat na turistické výšlapy.
Další praktické tipy
Zde je několik dalších praktických tipů, které se vám mohou hodit při cestování do Dubaje:
- Respektujte místní kulturu: I když je Dubaj moderní a kosmopolitní, stále platí pravidla ohledně oblékání na veřejných místech. Vyhněte se příliš odhalenému oblečení. Muži by měli oblékat trička a kalhoty/šortky, které sahají alespoň po kolena. Ženy by měly nosit šaty, sukně či kalhoty zakrývající ramena a kolena. Na plážích a v hotelových resortech jsou plavky povolené.
- S sebou šátek nebo šál: Hodí se pro zakrytí ramen při návštěvě mešit nebo jiných kulturních míst.
- Klimatizace: V Dubaji je klimatizace velmi silná téměř ve všech vnitřních prostorách – od nákupních center po veřejnou dopravu. Je dobré mít s sebou lehký svetr nebo šátek, abyste se chránili před přechodem mezi horkem a chladem.
- Ramadán: Pokud cestujete během ramadánu, připravte se na omezení – je zakázané jíst, pít a kouřit na veřejnosti během denního světla. Mnohé restaurace a obchody mohou být zavřené, nebo fungují jen v omezeném režimu.
- Nol Card: Pořiďte si bezkontaktní Nol Card pro snadné cestování veřejnou dopravou (metro, autobus, tramvaj). Kartu lze zakoupit a dobít na stanicích metra, autobusových stanicích a ve vybraných obchodech.
- Voda: Kohoutková voda není pitná.
- Alkohol: Konzumace alkoholu je povolená pouze v licencovaných restauracích, barech a hotelech. Na veřejnosti je konzumace alkoholu přísně zakázaná a opilost na veřejnosti je považovaná za trestný čin.
- Vyjednávání na trzích: Na tradičních trzích je běžné vyjednávat o ceně.
- Mobilní data: Pokud plánujete využívat mobilní data, doporučuji zakoupit předplacenou SIM kartu od místního operátora (např. Etisalat, Du). Mnoho hotelů a veřejných míst poskytuje wifi bezplatně.
- Elektrické zásuvky: V Dubaji používají tříkolíkové zásuvky britského typu.
- Zákony: Například vulgární gesta, veřejné projevy náklonnosti nebo fotografování lidí bez jejich souhlasu mohou mít právní následky.
- Hotovost: Připravte si hotovost na malé nákupy, protože na trzích nemusejí všichni přijímat karty.
Kde najdu víc informací
Oficiální turistický portál Dubaje. Kompletní informace o památkách, aktivitách, dopravě i aktuálních událostech.
Další užitečný web plný praktických informací o Dubaji.
Tohle je bohužel velmi odfláknutý, generický článek, jakých jsou na internetu tisíce a tento nepřináší oproti jiným žádnou přidanou hodnotu. Nejsem si jistá, jestli Pavla někdy v Dubaji byla, kdy, a na jak dlouho. Text mi přijde jako opsaný odjinud, bez vlastního vkladu, bez osobních tipů, které jinde člověk nenajde, dokonce i fotky jsou nejspíš z fotobanky – dříve bývalo zvykem, že autoři k článku dodávali fotky vlastní…
Informace jsou kusé, nelze je použít bez toho, aby člověk sám masivně googlil – chybí např. ceny, otevírací doby. Jasně, jsou to věci, co se v čase mění a články je pak potřeba časem updatovat, ale taková informace by aspoň člověku hned pomohla rozhodnout, jestli má o danou atrakci vůbec zájem, či ne. Chybí spousta důležitých informací, např. že na terminál 2 letiště DXB (kam létá třeba FlyDubai) metro nejezdí (jezdí jen na terminály 1 a 3). Úplně chybí informace o druhém letišti DWC, nebo že se dá do Dubaje dostat i trajektem z Íránu (resp. lodí do Šardžá a odtamtud autobusem veřejné dopravy). Chybí např. informace, že v autobusech veřejné dopravy ženy sedí v přední části a muži v zadní. Článek doporučuje “načíst si pravidla”, ale už je sám nezmiňuje nebo neodkazuje na to, kde se dají načíst. Celkově chybí jakýkoli “personal touch”, např. tipy na zajímavé suvenýry, na osobní oblíbená místa…
Zrovna Dubaj bych radši příště svěřila někomu, kdo tam žije a opravdu má místní informace a kulturu v malíku. Pavla je odbornice, ale bohužel hlavně na Indonésii.