Cesta na nový kontinent, zejména pokud se jedná o Asii, může leckomu připomínat těžko řešitelnou rovnici. Když do ní navíc jako konstanty přidáte několik kusů malých dětí, stojíte před pořádnou výzvou, které s ledovým klidem zvládnou čelit jen mimořádně chladnokrevní jedinci. Už přípravy na cestu bývají naplněné nervozitou, zvědavostí a nedočkavostí, což dokáže atmosféru v den odletu pořádně našponovat.

Přidejte nelidsky dlouhou cestu letadlem, neustálé čekání na letištích a přespříliš nahromaděné energie, a stojíte před výbušným koktejlem situací, které vyžadují notnou dávku trpělivosti a shovívavosti a také ždibec kreativity. Odměna je ale sladká – často i doslova: jihovýchodní Asie obohatí snad každý váš smysl o zážitky, na které budete ještě dlouho vzpomínat.

Lucie a Karel Tatransky cestují s 3 dětmi a minimem věcí za maximem zážitků. V roce 2014 při 1,5měsíční dovolené ve Španělsku zjistili, že jim vyhovuje slow travel propojený s worldschoolingem. Po roce příprav se vrhli do cestování na plný úvazek. Minulou zimu trávila celá rodina v Asii. Jak probíhaly přípravy, to si můžete přečíst v článku 8 měsíců v Asii se 3 dětmi – nejlepší nápad, na který jsme za posledních 20 měsíců přišli.

Jak přežít cestu

Desetihodinový let z velkého evropského letiště ve spojení s často mnohahodinovým čekáním na přestup a pěti nebo vícehodinový časový posun v destinaci dá zabrat i otrlým „single“ cestovatelům. S prcky v závěsu je to ještě o trošku složitější, takže je vhodné sáhnout po několika špinavých tricích, kterými si celý přesun usnadníte.

Pro začátek zjistěte, jestli „vaše“ přestupní letiště nemá dětské hřiště. Pokud ano, můžete zajásat. Celé čekání bude o chlup příjemnější, hlavně pokud máte menší děti. Dalším plusem je, když nejdelší část letu připadá na noc, kdy děti normálně spí. Nepodceňte ani přípravu na náročné hodiny v letadle, které vás čekají. Určitě přibalte lehčí svačinku, protože hladové dítě rovná se nespokojené dítě. Skvěle se hodí sušené ovoce, oříšky, raw kuličky nebo sušenky, nepřehánějte to ale s cukrem, abyste se nemuseli potýkat s přetaženým dítkem frčícím z posledních sil na vlně cukrové energie.

Inspirujte se tipy k zabavení dětí v článku Cestování s dětmi 1 – Jak zařídit, aby cestování bavilo děti i vás?

Nezapomeňte prázdnou plastovou láhev, kterou před vstupem do letadla naplníte na záchodcích vodou – zaoceánské letadlo pojme spoustu lidí a letuškám může trochu trvat, než vám donesou pití pro žíznivého potomka. Přibalte taky něco, čím děti zabavíte při všem tom nekonečném čekání (tablet, knihu, pastelky a papír, karty, malou krabičku lega, plastelínu atd.).

thajsko vaření

Kurz thajské kuchyně

Pokud letíte pouze s příručním zavazadlem, mějte na vrchu připravené ručníky, kterými děti můžete přikrýt. Na palubě bývá dost chladno a ne všechny letecké společnosti nabízejí deky. Hlavně starší děti se v letadle na dlouhé hodiny rozptýlí zábavním systémem zabudovaným v sedačkách. Je k nezaplacení, proto už při nákupu letenky ověřte, zda ho letecká společnost nabízí (některé ho mají jen za příplatek).

Zejména při letu s dětmi doporučujeme připlatit za výběr sedaček, protože pokud je letadlo plné a není možné check-in provést on-line, může se stát, že vaši rodinu rozsadí – a to není nic příjemného.

Pokud se chystáte na cestu letadlem s malými dětmi, přečtěte si článek Nebojte se cestovat letadlem s malými dětmi: kompletní návod od nákupu letenky až po samotnou cestu.

První kroky do neznáma

Po přistání neuděláte chybu, když ještě na letišti pořídíte místní SIM kartu. Ceny za datové balíčky jsou ve srovnání s českými zvyklostmi velmi příjemné a celý proces bývá naprosto bezproblémový. Místní číslo i data přijdou vhod hned od začátku, pokud nebudete chtít hrát ruskou ruletu s letištními taxikáři a odvoz z letiště si raději zařídíte na vlastní pěst přes Uber nebo v jihovýchodní Asii velice populární a podle nás povedenější Grab. V Thajsku, Malajsii a Vietnamu je to bez komplikací, zato na Bali nejspíš nepochodíte, protože tamní řidiči alternativních taxislužeb se k letišti (ale i dalším alespoň trochu rušnějším místům) kvůli agresivitě „normálních“ taxikářů raději moc nepřibližují.

motorky Asie

Často jste na silnicích v menšině

Připravte se na to, že na rozdíl od Evropy si tu nepotrpí na autosedačky – vlastně budete rádi, pokud se do auta všichni vmáčknete (další skvělý argument pro cestování s minimem zavazadel, ideálně jen s batohy). Lahůdkou je i rozdíl mezi venkovní teplotou a teplotou v taxíku, který může dosahovat klidně i 20 stupňů, takže mikiny si rozhodně nechte někde na dosah.

S angličtinou je na tom většina řidičů dost mizerně. Pokud se chcete dostat do místa vašeho ubytování, připravte název a adresu nejlépe v místním jazyce. I tady vám přijde vhod čerstvě pořízená SIM karta, protože je možné, že budete muset řidiči společně s Google Maps trochu vypomoct s navigací.

Stan nemáme, tak kam?

Volba ubytování je kvůli odlišným požadavkům každého z nás mimořádně individuální záležitost. A pokud je vás pět jako nás, celé se to trošku komplikuje. Nebudeme vás ale napínat – neřešitelný problém to nebyl, takže jsme nemuseli půl roku v Asii nocovat pod mostem.

Co se osvědčilo nám?

V Chiang Mai jsme si předem zajistili ubytování jen na prvních pár dní a na místě jednoduše obešli asi desítku bytových domů, na kterých byla cedule „Serviced Apartments“ – v okolí oblíbené Nimmanahaeminda Road (poblíž nákupního centra Maya s výborným food courtem) jsou takřka jeden vedle druhého, takže během půl dne jsme bydleli v čistém apartmánovém komplexu s velkým bazénem.

street food

Jezení na ulici se není třeba bát, stačí jen jíst tam, kde jí místní

Kuala Lumpur a Bangkok jsme řešili přes Airbnb, na Bali nám ubytování v krásné vile pomohli zařídit kamarádi z Život trochu jinak (zpětně znovu děkujeme), ve Vietnamu jsme kombinovali Airbnb (Da Lat, Saigon) s Google Maps (Da Nang, Nha Trang) a hledáním na místě (Phan Rang).

Po nastěhování je dobré upozornit děti na to, že v Asii nemusí téct z kohoutku pitná voda. My ji bez problému používali na čištění zubů i občasné vaření, ale napít jsme se neodvážili. Také doporučujeme psychicky se připravit, že na pokoji vám budou po celé JV Asii sem tam dělat společnost netradiční spolubydlící – švábi. Někdy se prostě i přes neutuchající snahu všech ubytovatelů dostanou dovnitř a vám nezbude nic jiného, než je ignorovat, nebo likvidovat.

Malé velké celebrity

„Západní“ děti jsou v Asii nepředstavitelně oblíbené. Počítejte s tím, že se s vašimi dětmi každou chvilku bude někdo chtít fotit nebo vám je bude pořád někdo „osahávat“. Někteří se ptají, jiní ne. Ze začátku je všechna tahle pozornost úsměvná, brzy ale může přerůst v hodně otravnou záležitost. Jednou se nám dokonce jakási Číňanka snažila poodnést naši nejmladší o kus dál, aby se s ní mohla vyfotit celá skupina.

kokos Asie

Na Lomboku jsme se učili osekávat staré kokosové ořechy

Oni na tom nevidí nic špatného a nechtějí dětem ublížit. Stejně jako oni pro nás, i my jsme pro ně exotičtí. Je dobré o tom s dětmi promluvit a připravit je na to. Na druhou stranu se vám díky dětem otevřou dveře, které by jinak zůstaly nejspíš zavřené. V Malajsii jsme se tak například naučili dělat roti canai, v Indonésii plést obětinky z palmových listů a ve Vietnamu vyhrabávat kraby z písku.

Rýži, prosím, ale ไม่เผ็ด

Mnozí z nás se do jihovýchodní Asie těší hlavně na místní kuchyni – ani my jsme nebyli výjimkou. Nabídka jídel všech barev a chutí vám – hlavně ve větších městech – skutečně vezme dech. Ve srovnání s naší kuchyní zde používají hodně bylinek, koření a hlavně chilli.

Doporučujeme vám, abyste si předem zjistili, jak se v místním jazyce řekne nepálivé“, protože v Asii jedí ostré věci i malí prckové. Našim dětem mohou nové chutě připadat nezvyklé, takže počítejte s tím, že jim bude chvilku trvat, než se otrkají (naše nejmladší jedla nejčastěji bílou rýži s vajíčkem a zeleninou). Nejlepší je vyzkoušet různé trhy, kde si každý vybere to, co ho láká.

Poslechněte si podcast s Petrem a Matoušem Jak ochutnat na cestách nejlepší jídlo.

Jedna stopa, nebo víc?

V naší domovině bychom nejspíš skončili za katrem a děti by nám odebrala sociálka, ale minimálně v Thajsku, Indonésii a Vietnamu je naprosto běžné, že se celá rodina včetně psa a dalšího domácího zvířectva přepravuje na skútru. Pokud jste ochotni překonat strach a přijmout nezanedbatelné riziko, které z jízdy na jednostopém motorovém vozidle bezpochyby vyplývá, získáte obrovskou svobodu pohybu.

Řídit skútr s automatickou převodovkou je velmi jednoduché, naučit se jezdit v levostranném provozu také není nic nepřekonatelného – hlavně díky tomu, že ve městech se jezdí spíše pomalu a místní jsou dost tolerantní. Doprava na skútru je levná, pohotová a výrazně vám rozšíří akční rádius pro zkoumání okolí.

Počítejte, že v Asii fungují trochu jiná pravidla, z nichž nejdůležitější je sledovat, co se děje před vámi, a jet s proudem. Plynulost a předvídatelnost jsou klíčové. Máte-li možnost přivézt si vlastní přilby, udělejte to, protože nabídka bezpečnostních doplňků v půjčovnách bývá dost tristní a pořádnou „integrálku“ v nich najdete jen s obrovským štěstím.

Ve Vietnamu můžete za pár korun pořídit dvojitý pás, kterým k sobě připoutáte potomka. Nemusíte se pak bát, že ho v zatáčce vyklopíte, nebo že při delší jízdě po usnutí odpadne z motorky. Každopádně nezapomeňte na kvalitní cestovní pojištění, protože stát se může cokoli.

Když to šlo, cestovali jsme na motorkách či skútrech

Pokud by na vás byl skútr příliš velká výzva, můžete využít všudypřítomné taxíky, tuktuky nebo (v Thajsku) místní minibusy zvané songthaew. Hlavně poslední dva dopravní prostředky budou pro děti a nejspíš i pro vás zajímavým zážitkem.

Náhoda je blbec

Během delšího pobytu skoro jistě nastanou situace, které pro vás budou nové, a řešit je v exotické cizině bude o to složitější. Nezapomínejte, že jste v zemích, které mají jiné tradice a kulturní zvyklosti, a i když nám mohou někdy připadat poněkud zvláštní, je vhodné je respektovat a snažit se jim maximálně přizpůsobit.

Když jsme například byli v Thajsku, zemřel jejich oblíbený král. Vedle koupě vhodného oblečení (na znamení smutku se nosí pouze bílé a černé oblečení) také nebylo vhodné o králi a jeho rodině vůbec mluvit. Přestože jsou místní k turistům tolerantnější, bylo znát, že si naší snahy cenili.

Spoustu perných chvilek nám připravil hlavně Vietnam. Kromě vynikajícího jídla jsme okusili také místní zdravotnickou péči: cestou na večeři se našim dvěma dětem podařilo zlomit při jízdě na elektroboardech zápěstí, a to v rozmezí asi 10 sekund. Lékaři v nhatrangské nemocnici nabyli dojmu, že děti nejspíš týráme (moc se nedivíme, vždyť pravděpodobnost dvou náhodně zlomených tlapek opravdu není moc vysoká), a tak povolali všechny kolegy a děti podrobně prohlíželi jako exponáty v muzeu. Nakonec se všechno podařilo vysvětlit a po dvou hodinách jsme odcházeli bohatší o dvě dlahy a poznání, že vietnamské zdravotnictví se od toho našeho (minimálně ve větších městech) vcelku neliší.

Jindy jsme na motorkách shodou náhod zabloudili na vojenskou leteckou základnu, a protože tam jsou lidé zvyklí postupovat podle pevně nastavených pravidel, nikdo nevěděl, co s námi. Logické řešení by bylo otevřít bránu a pustit nás ven, ale protože jsme neměli papír, který by nám dával povolení základnu opustit, strávili jsme hodinu vysvětlováním a přesvědčováním, že opravdu nejsme špioni.

Na Bali jsme bojovali s horečkou dengue, kterou chytly všechny tři děti najednou. Deset dní horeček nad 40 stupňů jsme nakonec zvládli bez pobytu v nemocnici a po dalším týdnu byli všichni tři naprosto fit.

thajský prales

Bambusové království v thajském pralese

Stojí to za to?

Pokud byste byli svědky vzdychání, které jsme při psaní tohoto článku nad fotkami a vzpomínkami vyluzovali, otázka v titulku by vám přišla zbytečná. Pro jistotu, aby bylo naprosto jasno: stoprocentně to za to stojí!

Jihovýchodní Asie je vesměs bezpečný, levný a turisticky či nomádsky velice příjemný region plný skvělého jídla. Naučili jsme se být zase o fous flexibilnější a přizpůsobovat se neustále proměnlivým okolnostem a plánům. Našli jsme spoustu nových přátel, tradic a zvyklostí a naučili se zvládat situace, které by nás dřív ochromily. Pořád je co objevovat, a pokud by vás snad jedno místo začalo nudit, není problém zabrousit na web některé z nízkonákladových aerolinek a za pár šupů se přepravit o kus dál.

Po osmi měsících, které jsme v této části světa strávili, jsme rádi, že jsme plán navštívit sedm států osekali na čtyři z nich. Měli jsme tak dostatek času v klidu zhlédnout všechno, co jsme si předsevzali, a aspoň trochu nahlédnout pod pokličku místní kultury. Přesto je jasné, že nám spousta věcí unikla, nemůžeme se proto dočkat, až zase s batůžky na zádech a flip flopy na nohou nasedneme do letadla směřujícího do Bangkoku.

JV Asie z našeho pohledu

Thajsko (Chiang Mai, Chiang Rai, Pai, Bangkok)

Těšte se na skvělé jídlo, přátelské domorodce a krásnou přírodu. Země je mimořádně kompatibilní s nomádským stylem života. Je bezpečná, levná a větší města (nebo turistická střediska) nabízí pestrou paletu aktivit pro děti i dospělé. Škoda nesrozumitelných klikyháků místo písma. :-)

Co nás dostalo? Kaňon v Pai, bílý chrám v Chiang Rai, královský palác v Bangkoku, všudypřítomné chilli a mango sticky rice. V Chiang Mai večeře na trhu, projížďky na skútrech po okolí, výrobna papíru ze sloních hovínek (nebojte, nesmrdí) a 3D muzeum.

thajsko chrám

Po nějaké chvíli vám budou chrámy připadat jeden jako druhý, ale tenhle byl opravdu jiný!

Malajsie (Kuala Lumpur)

Kulturně rozmanité a opravdu hlučné velkoměsto, které nikdy nespí. Nudit se tu určitě nebudete a jako bonus se dorozumíte anglicky. A když angličtina selže, díky latince a relativně jednoduchému jazyku vypomůže Google Translate. Se skútrem tu sice nepochodíte, ale doprava pomocí Grabu je za babku.

Co nás dostalo: nasi lemak, roti canai, národní tance, oslavy Deepavali, ptačí park, Petronas Towers, interaktivní muzeum Petrosains, venkovní bazén v 33. patře s parádním výhledem.

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Indonésie (Bali, Lombok)

Bali je plné barev, vůní, rituálů a krásné přírody – a taky odpadků a domorodců, pro které jste jen chodící peněženka (na oplátku se na vás ale budou pořád krásně smát). Když narazíte na kus moře, ve kterém se nemusíte brodit igelitovými pytlíky, budete v sedmém nebi z toho, jak je nádherně teplé. Přestože s angličtinou zde u místních moc nepochodíte, jazyk je podobný jako v Malajsii, takže se určitě neztratíte. V nejhorším vypomůže početná česká komunita. Budete-li mít čas, navštivte Lombok – po turisty a hipstery přeplněném Bali nám vzal dech klidnou a turistickým ruchem relativně nezkaženou atmosférou.

Kremační ceremonie Bali

Kremační ceremonie na Bali

Co nás dostalo: západy slunce a sledování surfařů na plážích v Canggu, rýžová pole Jatiluwih, chrámy, mentalita místních obyvatel, pláže na jihu Lomboku, nocování v džungli na Gili Meno, první zemětřesení, improvizační dovednosti místních amatérských elektrikářů.

Vietnam (Ho Či Minovo Město, Nha Trang, Da Lat, Phan Rang, Da Nang, Hanoj)

Vietnam pro nás byl jednoznačně jedničkou. Příroda je tu překrásná a milejší domorodce asi jen tak nenajdete. Skvěle se tu cestuje na motorkách (pro začátek můžete vyzkoušet trojúhelník Nha Trang – Da Lat – Phan Rang / Mui Ne), moře je teplé, pláže krásné a trhy velkolepé. A místní kuchyně? Jednoduše chuťové orgie. Píšou tu sice latinkou, ale nenechte se zmást: s trochou štěstí se naučíte pozdravit tak, aby vaše xin chào místní pochopili opravdu jako pozdrav, nikoli jako postesknutí nad množstvím úhořů ve vznášedle. Že zvládnete o moc víc, to ale opravdu nečekejte.

vietnam

Ve Vietnamu jsme lidi učili opékat bagety

Co nás dostalo: Asia Park a pláže (Da Nang), phở a bánh căn, průjezdy horskými průsmyky, společenský život v hanojských ulicích, Crazy House (Da Lat).

Lucie a Karel Tatransky

Třeba ten pocit znáte taky: jste jak na trní a říkáte si, že by to chtělo nějakou změnu. Vždycky jsme měli rádi cestování a po nepříjemné partnerské krizi jsme si řekli, že bychom onu změnu měli pojmout z gruntu. Po delší zkušební cestě jsme se na podzim 2015 zbavili většiny věcí, vypověděli nájem bytu, sbalili svých pět švestek a obuli se do cestování naplno. Od té doby společně s potomky Lilly (2008), Alexem (2010) a Mayou (2013) spíše pomalým tempem cestujeme světem.

Kam dál?

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled