Proč vůbec psát průvodce po Anglii, když už v ní byl téměř každý? Ze stejného důvodu, jako se píšou návody pro lego – vždycky je to pro někoho poprvé. A informací o různých zemích není nikdy dost. Anglie je místem, kam se vždycky těším, anglický způsob života a jejich styl vidění světa už mám hodně hluboko pod kůží.

k-uvodnimu-odstavci

Proč Anglie stojí za to?

Asi nejvíc se mi líbí typický anglický venkov – jeden z nejmalebnějších, pokud máte rádi rozlehlé pastviny se snad nejzelenější trávou na světě, dohladka vypasenou nespočtem ovcí. Příroda v národním parku Peak District (severně od Londýna) je opravdu dechberoucí. Na Anglii vás zřejmě neohromí mohutné vodopády, budete si ale neustále připadat jako v dílech Sira Arthura Conana Doyla, Emily Brontë nebo Jane Austen. Opravdu.

Velká spousta vesnic a městeček ve středu Anglie je jak vystřižená zhruba z přelomu minulého století. I když mají moderní nádech, architekturu si ponechávají z větší části tradiční. Za vidění určitě stojí i jih Anglie a Cornwall, kde ale musíte po většinu roku počítat s klasickým britským upršeným počasím (což ve zbytku Anglie ostatně taky).

Samozřejmě pak i města… za návštěvu rozhodně stojí Londýn, kde se míchá tolik kultur, kolik vás jich napadne, nebo města jako Bristol či Liverpool.

Jak se tam dostat?

Jako téměř každá země v Evropě je i Anglie jednoduše dostupná veškerými dopravními prostředky. Osobně jsem vyzkoušela 3 způsoby.

Letadlo je jednou z nejjednodušších a nejrychlejších variant. Letenky do Londýna se pohybují z Prahy i Brna v řádu několika málo tisíc. Na internetu jsou ale velmi často akce na zpáteční letenky např. za 500 Kč na několik nocí, takže finančně je letadlo na krátké výlety většinou nejvýhodnější (doporučuji sledovat např. skyscanner).

Autem jsem do Anglie i zpět jela třikrát, pokaždé v jiném vozidle. Pro mě osobně je cestování autem nejlepší varianta, i když člověk občas musí obětovat své pohodlí. S přítelem Jirkou jsme dokonce ve VW Multivan z roku 1998 tři měsíce bydleli. O své zážitky a tipy jsem se podělila v článku zde. Co se týče cen nafty a benzínu, počítejte s lehce zvýšenými náklady (kalkulačku cen můžete najít zde) a neopomeňte platbu za trajekt, nebo tunel přes kanál La Manche. Trajekt vychází ve většině případů levněji (až o několik tisíc), vždy si ale zkontrolujte aktuální ceny trajektů zde a za tunel tady a dle toho se rozhodněte. U jízdy autem je také dobré myslet na spaní, pokud nehodláte jet 12 hodin tahem. Přespíte na odpočívadlech, kterých je cestou opravdu hodně (v Německu, Belgii, Lucembursku i Francii), anebo si na Wild Camping Tips najděte místa, kde lze přenocovat zdarma. Pro snížení nákladů je také dobré zvážit spolujízdu (třeba přes BlaBlaCar), cena vám může výrazně klesnout s počtem spolucestujících.

Autobusem jsem do Anglie jela jen se školním zájezdem před několika lety. Z těchto tří variant mi přijde jako nejnepříjemnější, ovšem pokud je někdo zvyklý jezdit autobusem k moři, Anglie je asi docela snadný cíl – třeba s RegioJetem za zhruba 1250–1650 Kč, s Eurolines za cca 2000 Kč.

Mezi další dopravní prostředky může patřit třeba vlak nebo klidně i kolo, záleží v podstatě na vás, na jak dlouho plánujete samotnou cestu.

English breakfast

English breakfast

Kdy jet do Anglie

Nejvíce záleží na plánované destinaci, vždy ale v daném ročním období počítejte s klasickým anglickým počasím. Nemusí sice nezbytně pršet, skutečně slunných dnů je ale poskrovnu. Právě proto doporučuji návštěvu Anglie nejlépe na přelomu jara a léta, kdy je nejvyšší pravděpodobnost, že budete mít štěstí na hezké počasí. Na druhou stranu zima umí být v určitých částech Anglie taky dost kouzelná, ale musíte tomu přizpůsobit svůj program a počítat s tím, že mohou přijít dny, kdy venku nikdo nic dělat nebude.

Vízum

Jelikož je Anglie pořád ještě v EU, stačí vám obyčejná občanka, se kterou si vyřídíte i například NIN (National Insurance number), bankovní účet apod. Nejsem si jistá, jestli by vám všude uznali starý formát občanského průkazu, proto bych pro jistotu vždycky brala pas, ať máte nějaký záložní dokument dokládající vaše občanství. Aktualizované informace najdete na stránkách MZV ČR.

Kino

Kino

Peníze

V Anglii se platí librami (pounds), jejichž kurz po „brexitu“ je aktuálně v srpnu 2016 zhruba 32 Kč, čili pokud si chcete zajet na výlet, je ideální čas. Kdybyste tam ale chtěli odjet pracovat, zpět do Česka asi moc peněz nepřivezete.

Bankomaty k výběru hotovosti mají na každém rohu, pohlídejte si ale u vaší banky poplatky za výběr v zahraničí (např. Česká spořitelna má zpravidla za výběr z cizího bankomatu v zahraničí základní poplatek 125 Kč). Asi se hodí platit všude převážně kartou než řešit vybírání hotovosti.

Existuje také tzv. cashback, což je varianta, kdy si v obchodě necháte u pokladny vyplatit z vaší karty hotovost. Tento způsob jsem ale zatím nevyzkoušela, takže by bylo potřeba zjistit případné poplatky.

Zároveň jsou v Anglii (stejně jako v USA) oblíbené šeky, s nimiž se v Česku často nesetkáváme. Na šeky většinou vypisují výplaty od zaměstnavatelů a následně se s nimi musí zajít do banky, aby peníze připsala na účet.

Ceny

jsou zpravidla vyšší než v Česku, ale pokud jedete do Anglie za prací, hladina (i minimální) mzdy je podstatně vyšší než v ČR (aktuálně např. £6,70 pro lidi ve věku 21–24 let, tedy zhruba 215 Kč).

 

  • Jídlo v restauraci je drahé. Záleží na destinaci, hlavní jídlo v klasickém pubu obvykle stojí nejméně 7 liber (cca 230 Kč).
  • Doprava se liší město od města – v menších zhruba £2 za jízdu, v Londýně až £6,50 za cestování v jedné zóně. Ceny jízdenek pro londýnské metro se dají zkontrolovat zde.
  • Ubytování v Londýně bylo přes Airbnb v porovnání s hotely značně levnější (pokoj pro dva vyšel na 970 Kč/noc, což je dobrá cena, i když se byt nacházel zhruba 20 minut metrem od centra).
  • Ceny volnočasových aktivit – lístek do kina koupíte většinou okolo £8–10 (250–320 Kč). Pokud máte nějakou studentskou kartu (třeba ISIC), určitě si řekněte o slevu, většinou vás to vyjde až o několik liber levněji. Vstupy do velkého množství muzeí jsou zcela zdarma, popřípadě se opět dá většinou uplatnit studentská sleva.

Přehled o cenách základních potravin získáte na stránce Numbeo. Jídlo nás dva vyšlo na cca £25 (800 Kč) týdně s tím, že jsme nakupovali vše – maso, zeleninu, mléčné výrobky…

Nákup v Sainsbury

Nákup v Sainsbury

Opravdu drahé je pivo. V baru stojí od £3,50 (115 Kč) za pintu (cca 0,57 l), většinou ale i o několik liber víc. V obchodech koupíte půllitr piva v přepočtu za 45 Kč, víno od £6–7 (210 Kč), samozřejmě záleží na kvalitě. Existují i tzv. off licence obchody, kde pořídíte velká balení alkoholických nápojů. Např. 24 lahví piva (330ml) vás dohromady vyjde okolo £29. V případě nealko nápojů najdete v obchodech výhodná velká balení (např. Pepsi nebo Coca-Coly).

Bydlení při krátkodobých pobytech doporučuji přes Airbnb, popřípadě vyzkoušejte hostely/motely v dané lokalitě. Hodně záleží na destinaci – na periferiích a méně frekventovaných místech seženete ubytování mnohem levněji. Také je dobré zvážit například kempy, nebo dokonce pořízení ojetého karavanu (dá se sehnat už od £500), ve kterém můžete během cestování po Anglii bydlet docela jednoduše.

Doprava autem

Doprava autem

Lokální doprava

Všude po Anglii je opravdu spousta možností, jak se přepravovat. Jestliže přicestujete letadlem, zjistěte si v daném městě konkrétní linky MHD. V Londýně se drtivá většina obyvatel dopravuje metrem, kde se v automatech vyplatí pořídit Oyster card – dobíjecí kartu za £5. Nemusíte s ní řešit kupování jízdenek, peníze se vám strhávají podle počtu zastávek, které ujedete.

Doprava mezi městy pomocí MHD může být občas složitější, zvláště v méně frekventovaných oblastech. Zároveň se také zpravidla musí dát řidiči autobusu znamení, pokud chce člověk nastoupit/vystoupit. Ceny jízdenek mezi městy jsou většinou za několik málo liber, často okolo £2 a více. Kam nejede autobus, dá se dostat třeba vlakem.

Pokud u sebe neradi nosíte hotovost, ale přesto byste se rádi dostali rychle a (relativně) levně na přesně danou adresu, vyzkoušejte místo taxíku mobilní aplikaci Uber – spojuje lokální řidiče s lidmi, kteří potřebují odvézt. Výhodou je, že se platba strhne z karty až po skončení jízdy. Přeprava může být osobnější a mnohdy i pohodlnější než taxi (někteří řidiči se Uberem živí na plný úvazek a auto mají v perfektním stavu, třeba i s drobným občerstvením zdarma).

Na krátké vzdálenosti je nejjednodušší pořídit kolo (ve větších městech ho většinou lze půjčit). Počítejte přitom s anglickým počasím a investujte do pláštěnky.

Pokud hodláte strávit v Anglii delší dobu – několik měsíců a déle –, vhodným dopravním prostředkem je jednoznačně vlastní auto. Na eBay či Gumtree najdete velkou nabídku různě ojetých aut, která se dají sehnat levně, ovšem pozor na kvalitu – vybírejte pečlivě. Další možností je auto půjčit, porovnejte však ceny a zvažte, zda se z dlouhodobého hlediska vyplatí investovat do ojetého auta, nebo ho půjčovat z autopůjčovny.

Nákup junk food

Nákup junk food

Najděte si auto na Rentalcars

Anglická kuchyně

Anglie je známá kuchyní, na kterou si člověk musí docela zvykat. Britové mají rádi výrazné chutě – hodně sladké, slané, octové. Základem je fritování úplně všeho (viděla jsem anglickou snídani, kde kromě fazolí bylo fritované komplet všechno – ano, i rajčata). Mezi známé anglické lahůdky patří Fish and chips, fritovaná ryba, většinou treska, s hranolky a hromadou octa. Tohle je jedna z britských lahůdek, bez které se člověk dokáže i obejít.

Za ochutnání naopak stojí Shepherd’s Pie, je opravdu skvělý (když je dobře udělaný). Jde o zapečené maso se zeleninou, bramborovou kaší a sýrem.

Co se týče sladkého, Britové si potrpí na cukrové polevy (tzv. icing), pudingy a šlehačku úplně na všem. V Anglii je velký výběr sladkostí v Česku neznámých, mezi ty nejvíce oblíbené patří Cadbury čokolády.

I když značná část anglické kuchyně sestává z masa, v obchodech je velký výběr také pro vegetariány a vegany (příjemně bohatá nabídka je např. v Sainsbury’s) a tyto výrobky vyjdou někdy i levněji než v Česku.

Tipy ohledně nemocí a hygieny

Anglie je z větší části velmi udržovanou zemí. Platí to hlavně pro úzkostlivě uspořádaný venkov. Počasí je přece jen zrádné, návštěvníci občas trpívají nachlazením či chřipkou. Voda z kohoutku je nezávadná a vhodná k pití. Ovzduší je čisté, pouze v industriálních městech (např. Manchester) bývá o něco horší.

Bezpečnost

Anglie je považována za bezpečnou zemi. Jako všude na světě, i v Anglii je v určitých oblastech kriminalita vyšší než v jiných, zejména ve velkých městech, kde je značné množství lidí různých národností. Nejčastějšími zločiny jsou různé formy fyzického napadení, krádeže a vloupání. Ve větších městech dávejte pozor na kapsáře (zvláště v londýnském metru i v ostatních prostředcích MHD).

Haloween

Haloween

Náboženství, zvyky, tradice

Co se týče tradic a svátků, je docela fajn být v Anglii v období Halloweenu. Hodně se dodržuje a moji mladší sourozenci šli na „trick or treat“ od domu k domu. Svátky jako třeba Valentýn se v Anglii prožívají mnohem více, než jsme na to z Česka zvyklí, ve škole se dělají valentýnky a obchodní řetězce věnují Valentýnu opravdu velkou pozornost. Hojně se slaví také St. Patrick’s Day, původně irský svátek připadající na 17. března, který se ale rozšířil (nejen) po celé Anglii a většinou je příležitostí hodně se opít a celý pomalovat zelenou barvou.

Vánoce – podobně jako v USA – slaví 25. prosince ráno, kdy děti rozbalují dárky pod stromečkem nebo také z velkých ponožek zavěšených nad krbem. Na Vánoce se tradičně jí Christmas pudding, což je dezert z kandovaného ovoce, brandy a koření. Při podávání jej polijí brandy a zapálí, pak ozdobí snítkou cesmíny. Obvykle je se zmrzlinou, vaječným krémem nebo šlehačkou.

V Anglii se drží tzv. tea time, ve volném překladu „odpolední svačina“. Scházejí se přátelé na čaj a něco lehkého k zakousnutí, většinou toast s máslem a marmeládou. Tato tradice je stále ještě docela důležitou částí dne.

Anglie je primárně křesťanskou zemí, kde hlavním náboženstvím je anglikánská církev. Na severu země (hlavně v Irsku a Skotsku) bývají problémy mezi katolíky a protestanty, které občas přerůstají v nějaký konflikt. Ve větších městech je díky multikulturnímu zázemí mnoho dalších náboženství.

Ashbourne

Ashbourne

Co byste ještě měli vědět

  • Pro Anglii je typická jízda vlevo, na což hned při příjezdu upozorňují veliké značky. Nejproblematičtější jsou určitě kruhové objezdy, které zpočátku působí velmi chaoticky, ale jakmile člověk jednou pochopí způsob najíždění, jde to snadno.
  • Asi nejtradičnějším nápojem v celé Británii je černý čaj s mlékem, Britové ho pijí při naprosto každé příležitosti.
  • V Anglii mají jiný druh zásuvek, proto s sebou vezměte redukci (koupíte ji za pár korun třeba již předem v našem Tescu).
  • Kadeřnictví funguje ve větších městech jako u nás, ovšem na vesnicích lidé objednávají kadeřnici přímo k sobě domů.
  • Anglické fotbalové fanoušky poznáte okamžitě. Zvlášť je to vidět na dovolených, jelikož Angličané fotbal opravdu hodně prožívají.
  • V uzavřených prostorech (tedy i v restauracích a hospodách) je zákaz kouření. Platí v Anglii již několik let a úspěšně funguje, jinak by se majitel podniku vystavoval značné pokutě.
  • Alkohol ve větším množství seženete nejlépe v již zmíněných off licence obchodech.

Kam se podívat

Bristol Science Centre

Úžasné interaktivní muzeum, kde se i dospěláci dokážou na celý den naprosto bez problémů zabavit. Užijete si zvláště vy, kteří v muzeích rádi všechno osaháte, chcete mačkat všemožné čudlíky a podobně. Jako nejlepší část muzea mi přijde možnost „narodit se“, kde nejprve projdete chodbou, v níž vidíte vývin lidského plodu, poté vlezete do speciální komůrky a… zkrátka narodíte se. :-)

Waterstones

K navštívení určitě doporučuji kteroukoliv pobočku tohoto řetězce knihkupectví (snad jen kromě londýnské na Trafalgar Square, kde je sice velký výběr knih, ale interiér mne v porovnání s ostatními knihkupectvími toho řetězce zklamal), známého mimo jiné tím, že je většinou situován ve starých domech a zachovává si tradiční interiér, takže i pro ne právě knihomily je zážitkem sám o sobě. Nejkrásnější mi vždycky přijdou masivní dřevěná schodiště vinoucí se několik pater, ze kterých člověk může sledovat vše, co se děje v jednotlivých odděleních. I v moderních budovách si Waterstones umí s interiérem opravdu vyhrát a člověk tam dokáže strávit celé odpoledne.

Glastonbury Tor

Pokud byste se nacházeli v blízkosti Glastonbury, zajímavých místem k návštěvě je kopec nad městem. Nachází se na něm St Michael’s Tower, jediná část, která zbyla z původního kostela. Celé místo je velmi posvátné a údajně se vám v oné věži splní přání. Navíc je odtud skvělý výhled.

Liverpool

Liverpool

Liverpool

Na severozápadě Anglie navštivte Liverpool, zvláště hlavní třídu – pěší zónu, která vede až k nábřeží. Uvidíte zajímavou architekturu, spoustu obchodů a celkově jde o příjemné místo. Z Liverpoolu pocházeli Beatles.

Kostel v Chesterfield

Kostel v Chesterfield

Peak District

Jste-li v okolí Národního parku Peak District, pak městečka jako Bakewell, Ashbourne, Chesterfield nebo Buxton stojí za návštěvu, jelikož na vás dýchnou anglickou atmosférou a svými tradičními kamennými či cihlovými domky i drobnými obchůdky a kavárnami všude, kam se podíváte. Tato městečka mají své kouzlo, které si úzkostlivě udržují – snad i proto jsou pro lidi ze širokého okolí tak atraktivní.

Užitečné stránky

Život venku
Pro ty, kteří uvažují dlouhodobě žít a pracovat v Anglii. Zvláště novější příspěvky na blogu se zabývají aktuálními tématy (např. jak „brexit“ ovlivní přistěhovalce v začátcích podnikání apod.). Zároveň přináší důležité informace o československé komunitě žijící v Anglii, o nákupu auta, hledání práce a mnoho dalšího.

Online magazín Velká Británie
Jednoduše nazvaná stránka může být dobrým pomocníkem. Je velmi přehledná a jednoduše se můžete proklikat k potřebným informacím. Ušetříte čas, jelikož vše důležité zde je na jednom místě.

Lonely Planet
Kdo raději tištěné průvodce, může si k Anglii koupit Lonely Planet v češtině. V členské sekci na ni máte slevu.

Za zpracování miniprůvodce Anglií děkujeme Aničce Rybníčkové, která v Anglii žila s rodinou v období 2006–2008. Nyní je VŠ studentka a s přítelem Jirkou ráda cestuje na vlastní pěst. Do Anglie se několikrát vrátila, vždy ale jen na krátkodobé výlety. Před dvěma lety se s Jirkou rozhodli najít v Anglii práci a přes prázdniny tam pracovat. Stalo se a odjeli autem, ve kterém 3 měsíce žili. Rok nato cestu zopakovali, tentokrát ve čtyřech (s jejím bratrem a Jirkovou sestrou). O Anglii a dalších dlouhodobějších pobytech píše na svém blogu AnoAnno.cz a na Facebooku.

 

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled