Chystáte se na Srí Lanku? Tahle exotická země je mezi Čechy čím dál populárnější – a není se čemu divit. Najdete tu nádhernou přírodu, fascinující kulturu a skvělé jídlo, a to vše za velmi dostupné ceny.

Abychom vám usnadnili cestu, připravili jsme podrobného průvodce, díky kterému si ostrov užijete naplno a na vlastní pěst.

Proč tam jet?

Srí Lanka (ostrov, na kterém leží se jmenuje Cejlon) se proslavila hlavně kořením a čajem a obojího si tam užijete dostatečně. Mě ale uchvátila hlavně její rozmanitost a úžasně milí lidé.

Čajové plantáže

Čajové plantáže

U moře klasické tropické pláže, kokosové palmy a teplo, o něco dál tropická džungle nebo rýžová políčka a na horách čajové plantáže a mlžný prales. Ve výšce kolem 2000 metrů je tam v zimě často jen kolem 10 stupňů. Čekejte také nespočet krásných chrámů – většinou buddhistických, některé hinduistické, obří Buddhy, pozůstatky koloniální architektury i klasické vesnické stavby této části Asie.

Za zmínku i u Srí Lanky určitě stojí jídlo – zatím jsem nikde nenarazil na lepší (a levnější ovoce). Nespočet druhů banánů, manga, avokáda, mladé kokosy za cenu vody… Místní kuchyně je celkem jednoduchá, ale mně naprosto vyhovovala a bavila mě celý měsíc.

lidé srí lanky

Hodně lidí jezdí na ostrov také kvůli meditaci, józe a tradiční medicíně Ayurvéda.

Naprosto mě ale dostala přátelskost a pohostinnost lidí mimo přeplněné turistické oblasti – hlavně v horách kolem městečka Ella. Obrovská výhoda je, že skoro všude potkáte někoho s velmi slušnou angličtinou, takže to není jen o úsměvech a nadšených pozdravech, jako v mnoha jiných koutech Asie.

Stáhni si ZDARMA 64 tipů a triků

Ověřené tipy ostřílených cestovatelů, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.

Co na Srí Lance vidět?

Ella & Little Adam’s Peak

Ella je jedno z nejoblíbenějších míst mezi cestovateli na Srí Lance – a není divu. Malebné horské městečko obklopené čajovými plantážemi láká nejen pohodovou atmosférou, ale i krásnými treky.

Jedním z nich je výstup na Little Adam’s Peak, odkud je za dobré viditelnosti vidět až k pobřeží. Cestou můžete navštívit slavný Nine Arches Bridge, kde se můžete posadit do jedné z malých kaváren s výhledem na starý železniční most a počkat na projíždějící vlak.

Je to krásné místo, rozhodně stojí za vidění, ale moc klidu si tu neužijete.

Galle

Pokud máte rádi historická města s atmosférou, pak si Galle zamilujete. Bývalé nizozemské provinční město vypadá, jako by se od 16. století vůbec nezměnilo. Koloniální architektura, bílý maják a kokosové palmy. A nedaleko super pláž vodná na relax i surfování. Doporučujeme vyrazit brzy ráno nebo pozdě odpoledne, kdy nejsou ulice rozpálené sluncem.

Galle

Galle

Národní park Yala

Ano, je to turistické. Ale stojí to za to. Sloni, leopardi, další velcí savci, spoustu ptáků, krokodýli, varani a krásná příroda. Pozor, od srpna do konce října je v parku sucho a například slony zde pravděpodobně vůbec nepotkáte.

Sloni v národním parku Yala

Sloni v národním parku Yala

Midigama

Maličká vesnička mezi Welligamou a Koggalou, kde začala v roce 2014 vznikat Travel Bible. Ráj na zemi.

Horton Plains & World’s End

Horton Plains je nejvýše položený národní park Srí Lanky a místo úplně jiné než zbytek ostrova. Hlavním lákadlem je trek k World’s End, útesu s 800metrovým srázem, odkud při dobrém počasí dohlédnete až na oceán.

Výhled z World’s End

Výhled z World’s End

Připravte se, že v zimě je zde pěkná kosa a mokro. Ale právě díky vlhku zde příroda vypadá zhruba tak, jako si představujeme druhohory, jen ti dinosauři někam utekli.

Sigiriya

Sigiriya je ikonický skalní masiv tyčící se do výšky 200 metrů, na jehož vrcholu kdysi stála královská pevnost. Výstup je zážitek sám o sobě – po cestě uvidíte fresky tajemných krásných žen, rozlehlé zahrady a pozůstatky někdejší královské rezidence. Alternativou pro ty, kdo chtějí méně turistů a podobný výhled, je sousední Pidurangala Rock.

Sigiriya

Sigiriya

Adamova hora

Adam’s Peak (Šrí Pada) je jedním z nejposvátnějších míst Srí Lanky, uctívaným buddhisty, hinduisty, muslimy i křesťany. Na vrcholu najdete otisk chodidla, který podle legend patří Buddhovi, Adamovi nebo bohu Šivovi. Výstup začíná kolem druhé hodiny ráno, abyste mohli na vrcholu sledovat nezapomenutelný východ slunce. Pokud nechcete davy, vyhněte se hlavní poutní sezóně (prosinec–květen).

Adam’s Peak

Adam’s Peak (Foto Petr Bohdan Varga)

Dambulla

Dambulla ukrývá jeden z nejvýznamnějších chrámových komplexů Srí Lanky – jeskynní chrámy, kde najdete stovky Buddhů, úžasné nástěnné malby a klidnou duchovní atmosféru. Na rozdíl od rušných míst, jako je Sigiriya, tu můžete zažít Srí Lanku více v její tradiční podobě.

Dambulla

Dambulla

Anuradhapura

Anuradhapura je jedno z nejposvátnějších míst Srí Lanky a při procházce mezi starobylými chrámy a monumentálními stupami máte pocit, jako by se tu zastavil čas. Toto kdysi mocné královské město je dodnes důležitým poutním místem, kde se denně konají buddhistické obřady.

Nejlepší způsob, jak si město prohlédnout, je půjčit si kolo a projet si ho vlastním tempem – s trochou štěstí narazíte na mnichy v oranžových rouchách, kteří vám rádi povypráví o místní historii.

Anuradhapura

Anuradhapura (Foto Petr Bohdan Varga)

Co zažít na Srí Lance?

Projeďte se nejkrásnější železnicí světa (Kandy – Ella)

Jízda vlakem mezi Kandy a Ellou je jedním z nejlepších cestovatelských zážitků na Srí Lance. Modrý vlak se pomalu klikatí přes čajové plantáže, hluboké lesy a horské průsmyky, zatímco kolem vás místní vyklánějí hlavy z oken. Kupte si lístek do druhé nebo třetí třídy, otevřete dveře a užijte si nádherné výhledy.

Projížďka vlakem

Projížďka vlakem (Foto Petr Bohdan Varga)

Pozorujte velryby a delfíny v Mirisse

Srí Lanka je jedním z nejlepších míst na světě pro pozorování modrých velryb. Z Mirissy vyplouvají lodě brzy ráno a máte velkou šanci spatřit nejen velryby, ale i delfíny skákající kolem lodi. Jen si vybírejte ekologické operátory, kteří respektují mořský život. Vycházet můžete třeba z hodnocení na GetYourGuide.

Powered by GetYourGuide

Naučte se surfovat na jižním pobřeží

Pokud jste nikdy nestáli na surfu, Srí Lanka je ideální místo, kde to zkusit. Nejlepší podmínky pro začátečníky najdete v Weligamě nebo Mirisse, zatímco zkušenější jezdci ocení vlny v Midigamě nebo Arugam Bay (hlavní sezóna zde trvá od května do září).

Zažijte tradiční taneční představení v Kandy

Ve městě Kandy se každý večer konají ukázky tradičního kandyského tance, doprovázeného bubny a akrobatickými kousky. V Kandy se nezapomeňte projít kolem Chrámu Buddhova zubu, nejposvátnějšího místa na Srí Lance.

Kandy chrám Buddhova zubu

Kandy chrám Buddhova zubu (Foto Petr Bohdan Varga)

Relaxujte na plážích

Po všech dobrodružstvích si určitě zasloužíte pár dní relaxu na některé z nádherných pláží. Hiriketiya je skvělá pro hipsterskou atmosféru a dobré vlny, Tangalle nabízí krásné relativně prázdné pláže, zatímco Nilaveli a Pasikudah na východním pobřeží jsou ideální na šnorchlování a klidné moře.

Čajové plantáže blízko Horton Plains

Čajové plantáže blízko Horton Plains

Ochutnejte pravý cejlonský čaj

Čajové plantáže v oblasti Nuwara Eliya a Haputale jsou nejen nádherné na pohled, ale také skvělým místem, kde se dozvíte, jak se slavný cejlonský čaj pěstuje a zpracovává. Zastavte se v některé z čajových továren na exkurzi s ochutnávkou a dejte si šálek čaje s výhledem na nekonečné zelené kopce.

Powered by GetYourGuide

Vylepšete své kuchařské dovednosti

Místní kuchyně je skvělá a pokud chcete odjet s novou dovedností, zapište se na kurz vaření u místní rodiny. Naučíte se připravovat autentické srílanské kari, správně používat kokosové mléko i rozpoznat tradiční koření. Kurzy vaření najdete například v Kandy, Ella nebo Galle.

Jak se Srí Lanku dostat?

Na Srí Lanku už se dostanete jedině letadlem – dřív to šlo i lodí z Indie, z neznámých důvodů ale toto spojení přestalo existovat. Z Evropy tam létá nespočet společností, pro české cestovatele jsou nejčastějšími výchozími body Praha a Vídeň.

Doba letu z Prahy na Srí Lanku se pohybuje v rozmezí 12 až 15 hodin. Letenky pořídíte nejčastěji v rozmezí 15 000 až 25 000 Kč, nejlépe na poměr cena/kvalita vycházejí lety se společnostmi ze zálivu – Emirates, Etihad, Qatar, nebo Turkish Airways. Určitě sledujte akční letenky.

Pokud plánujete cestu během hlavní sezóny (prosinec–únor nebo červenec–srpen), je dobré si letenky zarezervovat s předstihem.

Tuto trasu létá také nízkonákladovka Fly Dubai, která celkem často nabízí akční letenky za cenu kolem 13 tisíc.

Jak najít levné letenky? To a mnohem víc zjistíte v Petrově kurzu TravelHackingu.

Kdy tam jet?

Klima na Srí Lance je tropické, takže se můžete těšit na teplé teploty po celý rok. Panují tu ale dvě monzunové sezóny, které přinášejí déšť do různých částí ostrova. Východní pobřeží je suché a slunečné od dubna do září, zatímco západní a jižní pobřeží nabízí nejlepší počasí od listopadu do dubna.

Vyrazit tak můžete prakticky kdykoli.

Vlak na Srí Lance

Ve vlaku

Peníze a ceny na místě

Srí Lanka umí být až neuvěřitelně levná. A také pekelně drahá. Závisí jen na tom, jaký potřebujete komfort, kde zrovna jste a jak umíte smlouvat. Ještě se k tomu dostaneme. V páru se dá dostat na 250 Kč/osoba/den. Ano, včetně dopravy, ta je totiž směšně levná.

  • Cena bydlení: 120 – 250 Kč za pokoj v guesthousu s větrákem (většinou i se snídaní v ceně), od 500 Kč za pokoj s klimatizací, na hvězdičky se moc nehledí
  • Cena jídla: Oběd/večeře v pouliční jídelně od 20 Kč. V „nóbl” restauracích od 250 Kč.
  • Cena dopravy: U veřejné dopravy velmi nízké, stát ji dotuje. Tuktuky a taxíky umí být – hlavně v turistických oblastech celkem drahé.
    • Autobusy: Jízda městským nebo meziměstským autobusem vás vyjde na 3–12 Kč v závislosti na délce trasy. Autobusy jsou ale často přeplněné.
    • Vlaky: Jízdenka na vlak (např. slavná trasa Colombo–Ella) stojí od 40 Kč ve třetí třídě až po cca 170 Kč v první třídě.
    • Tuktuky: Cena závisí na vzdálenosti a schopnosti smlouvat, obvykle zaplatíte 6–12 Kč za kilometr. Doporučujeme také využít aplikace jako PickMe, kde rovnou vidíte ceny.
  • Vstupy do památek: Klidně i několik set Kč.
    • Historické památky: Vstupné na slavné památky, jako je Sigiriya Rock nebo Chrám Buddhova zubu v Kandy, se pohybuje mezi 120–600 Kč.
    • Safari v národních parcích: Výlet do národních parků, jako je Yala nebo Udawalawe, včetně pronájmu džípu a průvodce, vás vyjde na 170–750 Kč.
    • Ayurvédské masáže a wellness: Ayurvédská masáž vás bude stát kolem 250–500 Kč za hodinu.
  • Volání: Místní SIM kartu seženete za 100 Kč s balíčkem dat o velikosti 10 GB a pár základními minutami a sms. Dokupujete si stírací lístky v různé hodnotě, přes které dobíjíte kredit. Volání, data i sms jsou na Srí Lance velmi levná.

Krom pár věcí typu voda, státní doprava a vstupy do památek se na Srí Lance smlouvá. Takže se nebojte do smlouvání pořádně opřít. Hlavně tuktukáři vám často napálí děsivou cenu. Hodně pomůže, budete-li mít s sebou místního, ten totiž ví, jak v tom chodit. A naštěstí vždy na někoho přátelského narazíte. Smlouvá se i ubytování, proto se úplně nevyplatí bookovat dopředu. Navíc je přirozené, že si před zaplacením prohlédnete pokoj a koupelnu (tu obzvlášť).

Ahangama srí lanka

Ahangama – pozor, po většinu roku je toto jen atrakce pro turisty, za fotky se platí

Peníze

Na ostrově se platí srílanskými rupiemi – pozor, neplést s indickými, jde o jinou měnu.

Kuba doplňuje: Kurz rupie velmi fluktuje, protože místní ekonomika je aktuálně jedna z nejméně stabilních na světě. Doporučuji s sebou mít americké dolary a ty směnit na místě, případně platit přímo s nimi.

Placení kartou si celkem získává oblibu, často vám ale se zahraniční kartou připočtou k ceně procenta navíc, proto doporučuji používat raději cash.

Vízum

Pro Čechy je vstup na 30 dnů zdarma. Jsme osvobozeni od vízové povinnosti. Prodloužení víz máme také zdarma. Při příletu a odletu dostáváme razítko do pasu.

Nezapomeňte si také zařídit kvalitní cestovní pojištění. Jak vybrat to správné a na jaké výluky se zaměřit jsme shrnuli do článku Jak vybrat nejlepší krátkodobé cestovní pojištění.

Doprava

Jak už jsem zmínil, lokální doprava je na Srí Lance až směšně levná. Občas je to trochu punk – stopadesát lidí a 30 slepic v jednom autobuse, kterému se navíc rozpadají sedačky, ale zase to berte jako kulturní zážitek.

Autobusy

Na Srí Lance existují dva základní typy autobusů: státní autobusy SLTB (Sri Lanka Transport Board) a soukromé autobusy. Státní autobusy jsou obvykle červené a poněkud pomalejší, ale levné a spolehlivé. Soukromé autobusy jsou rychlejší, často přeplněné a vládne v nich chaos.

Místní autobusy jezdí rychle a často nebezpečně. Rychlost se odvíjí od rychlosti hudby z reproduktorů uvnitř autobusu a množství žvýkaného betelu řidičem.

Ve větších městech zastavují autobusy na autobusovém nádraží, jinak si ale musíte mávnout. A pozor – ne všechny autobusy staví všude. Naštěstí většinou jezdí dost často.

Autobusové nádraží

Autobusové nádraží

Vlak

Vlaky na Srí Lance mají tři třídy: první třída je pohodlná, často klimatizovaná a někdy nabízí panoramatické vagóny. Druhá třída je zlatý střed oblíbený mezi místními i turisty. Nejlevnější třetí třída je zážitek o sobě, kdy prostor sdílíte s místními rodinami, prodavači občerstvení i muzikanty.

Takový zážitek si určitě nenechte ujít, a ideálně alespoň kus projeďte třetí třídou. Na trati od severu k jihu, tedy od Jaffny přes Colombo až po Galle a Mataru, se jezdí rychlostí kolem 70 a 80 km/h, cesta vlakem je tím pádem většinou o něco rychlejší než autobusem. Na ostatních tratích se sice jezdí pomaleji, ale mnohdy je to díky mostům a tunelům pořád rychlejší (a hlavně pohodlnější) než po klikatých silnicích. Nejlepší zážitek je rozhodně cesta po horské trati z Kandy do Badully (nebo alespoň po stanici Ella), kde se trať vine mezi čajovými plantážemi.

Více informací k železnici najdete na www.railway.gov.lk (anglicky).

FXC3468

Tuk tuky

Po celé Srí Lance jezdí asi milion trojkolových taxíků zvaných tuktuků. A protože jich je tolik, každý má alespoň pár známých tuktukářů. Takže vám často bude tvrdit, že žádný autobus ani vlak neexistuje a nutně musíte tuktukem. Raději si to desetkrát ověřte. Pokud je to ale náhodou pravda, tuktuku se nevyhnete – a tady opakuji – musíte hodně smlouvat, jinak vás odřou na kost.

Na krátké cesty se ale tuktuky perfektně hodí a s cenou se při troše štěstí dostanete někam na 10 Kč/kilometr. Doporučuji si vždy vybrat toho tuktukáře, který na vás nejméně pořvává, případně stojí úplně mimo řadu ostatních. Máte mnohem větší šanci dostat se s cenou dolů.

Pokud máte dobrodružnou povahu, můžete si tuktuk také pronajmout a řídit ho sami – což je možná ten největší „level up“ srílanského cestování.

Ve větších městech jezdí i klasické taxíky, většinou s taxametrem, stejně tak tuktuky občas mají ceduli „Metered taxi”. Jen je musíte donutit taxametr zapnout a znát cenu za kilometr.

Ubytování

I když Srí Lanka nabízí spoustu skvělých míst, některým oblastem se co se týče ubytování vyplatí vyhnout. Hlavně teda pokud nechcete skončit v party nebo předražených místech.

Kde se neubytovat

  • Colombo – Hlavní město není pro většinu cestovatelů ideálním místem k přenocování. Je hlučné, chaotické a nenabízí tolik zajímavostí, které by stály za delší pobyt. Pokud sem dorazíte kvůli odletu či příletu, stačí zde přespat jednu noc, například v blízkosti letiště v Negombu.
  • Hikkaduwa – Dříve klidná surfařská destinace, dnes přelidněné letovisko plné turistických barů, hlasité hudby a neautentických restaurací. Pokud hledáte pláže a surfování, lepší alternativou je Midigama, Weligama nebo Tangalle.
  • Bentota – Oblast známá pro velké resorty a uměle vytvořené turistické prostředí. Pokud si chcete užít klid a krásné pláže, zamiřte raději do Tangalle nebo na východní pobřeží (např. Nilaveli).
  • Mirissa (hlavní část pláže) – I když je Mirissa krásná, hlavní pláž se změnila v přeplněné letovisko plné barů, kde hraje hlasitá hudba až do rána. Pokud sem přece jen chcete, zkuste raději ubytování mimo hlavní část pláže nebo v klidnější zátoce dál od centra.
  • Sigiriya (hlavní turistická oblast) – Ubytování u samotné Lví skály je předražené a ne vždy odpovídá ceně. Lepší variantou je ubytovat se v Habaraně nebo Dambulle, odkud se snadno dostanete ke skále i dalším památkám v okolí.

Pokud hledáte autentičtější zážitky, vyhýbejte se velkým turistickým rezortům a zkuste menší rodinné guesthousy nebo eko-hotely. Tak si Srí Lanku užijete mnohem víc.

¨

Netradiční a doporučené ubytování

  • Hory a příroda: V Ella se můžete ubytovat v The Cabin Ella, odkud je nádherný výhled na ikonickou železnici.
  • Surfování a pláže: Pro milovníky surfování je ideální The Spice Trail v Arugam Bay, nabízející pohodlné bungalovy v blízkosti pláže.
  • Historie a kultura: V historickém městě Galle můžete zažít atmosféru koloniální pevnosti v luxusním hotelu Fort Bazaar.
  • Safari a divoká příroda: Pokud plánujete safari, Cinnamon Wild Yala poblíž národního parku Yala je skvělou volbou pro pozorování slonů a leopardů.
  • Klidné pláže: Pro odpočinek na klidné pláži doporučujeme Palm Paradise Cabanas v Tangalle, kde můžete relaxovat ve stínu kokosových palem jen pár kroků od moře. (Ale pozor na padající kokosy.)

Jídlo

Mezi snídaní, obědem a večeří tu nedělají moc rozdíl, většinou čekejte buď rýži, nebo různé rýžové/kokosové placky s kari – tedy pálivou dušenou směsí zeleniny. Výborný je sambul – drcený kokos s chilli papričkou a roti – luxusní kokosové placky, hlavně v horách typická snídaně. Někdo tvrdí, že v porovnání s JV Asií je jídlo na Srí Lance nudné, mě ale rozhodně nudné nepřjde. Je jen jiné.

Pokud vás někdy pozvou do sinhálské/tamilské domácnosti (a věřte, že místní pohostinnost to rozhodně umožní), určitě neodmítejte. Tradiční kuchyně je o sdílení a rodinném duchu. Typický stůl v domácnosti je plný nejrůznějších misek s různými pokrmy, ze kterých si každý bere podle své chuti. Hlavní roli hraje samozřejmě rýže – na Srí Lance se jí říká „bath“ – a k ní se přidává nepřeberné množství kari, ať už zeleninových, rybích nebo masových.

Vegetariáni se můžou radovat – většina jídel je bezmasá, u moře se trochu víc jí ryby. Obecně jsem ale nikdy neměl sebemenší problém vegetariánské (ani veganské) jídlo sehnat. Pokud nemáte rádi pálivé, naučte se zásadní větu: „No chilli, please”. Přesně takhle, žádná složitá souvětí. Jedině tak máte jistotu, že to vždy pochopí.

A jak už jsem zmínil, na Srí Lance je celoročně naprosto boží ovoce. Tak si ho užívejte. V Evropě takové nikdy neseženete, za místní cenu už vůbec ne.

Zásadní doporučení: Jezte jen tam, kde jí hodně lidí. Pokud se tedy nechcete nepěkně podělat. Je celkem jedno, jestli místních, nebo turistů, ale hlavně hodně. Jídlo v tropech musí být čerstvé, kazí se neuvěřitelným tempem. A osobně rozhodně doporučuji jíst raději s místními – jídlo je lepší než v turistických restauracích, mnohokrát levnější a je ho více. Pokud se naučíte jíst rukou, získáte si mezi místními velké plusové body – nebojte v každé jídelně je umyvadlo a mýdlo, místní si také ruce před jídlem myjí.

Srílanská kuchyně

Srílanská kuchyně. Na první pohled černá a špinavá, na druhý ale perfektně čistá přesně tam, kde je to potřeba

Nemoci a hygiena

Tropické nemoci přenášené komáry jsou na Srí Lance vzácné, přesto si dávejte pozor, dengue se tu vyskytuje. Největším rizikem je ale asi žloutenka. A proti té už jste určitě očkovaní, navíc si poctivě myjete ruce. Pozor na vzteklinu – ani ne tak od psů, jako spíš od opic. Hryznou vás, ani nevíte jak. Raději si s nimi vůbec nic nezačínejte, rozhodně je ničím nekrmte.

Nedoporučuje se koupat ve sladké vodě, obzvlášť stojaté – můžete z ní chytit nepěkné parazity, kterých se celkem těžko zbavuje. Ledové horské říčky jsou většinou v pohodě.

Dávejte velký pozor na slunce, spálí vás i přes mrak.

Voda z kohoutku není pitná, ale místní ji běžně bez problému pijí, takže jde spíš o problém s jinými bakteriemi ve střevech. Máte-li filtr, filtrujte, jinak kupujte balenou.

vodopád srí lanka

Bezpečnost

Budete-li používat zdravý rozum, je Srí Lanka víceméně bezpečná. Občas se tam ale v turistických lokalitách bohužel krade, tak si dávejte na věci pozor a nenechávejte nic jen tak ležet bez dozoru. Negombo je nechvalně proslulé tím, že tam na pláži krade cvičená opice.

Pokud vám ale někdy může hrozit opravdové nebezpečí, tak je to při výletech do džungle a obecně v přírodě. Na ostrově totiž žije několik druhů jedovatých hadů, kobry tam mají v přepočtu na obyvatele na svědomí nejvíce úmrtí na světě. Dobře se dívejte kolem sebe a do džungle raději nelezte bez průvodce. Zvířata jsou plachá a většina problémů vznikne proto, že na ně někdo nepozorný šlápne.

Stejně tak v oceánu můžete narazit na celkem hodně jedovaté potvory všech podob, takže  nesahejte na nic, u čeho si nejste na 110 % jistí, že na to sáhnout můžete. Smrtelně jedovaté medúzy se u Srí Lanky naštěstí nevyskytují.

Dávejte pozor i na bludné proudy – nekoupejte se tam, kde nikdo není. Sám jsem bohužel zažil den, kdy se takto v letovisku Mirissa utopili dva místní kluci. Příliv a odliv sice na ostrově není příliš silný, ale i tak vás dokáže odnést bůhví kam.

FXC2474

Náboženství a zvyky

Na Srí Lance převažuje buddhismus, hojně zastoupení jsou ale i hinduisté, křesťané a muslimové. V některých městech to vytváří zajímavý kolorit, kdy téměř vedle sebe stojí buddhistický chrám, kostel, mešita i hinduistický chrám. Raději se nikomu nesnažte vysvětlovat, že jste ateisté. Hlavně na vesnicích by to absolutně nechápali. Ostatní náboženství ale bez problémů uznávají, takže je většinou nejlepší říct, že jste křesťané, i když třeba nejste.

Několik tradicí a zásad, na které byste měli pamatovat:

  1. Nevyjadřujte se nijak hanlivě o Buddhovi ani mniších
  2. Nikdy na nikoho neukazujte nohou, je to hodně silná urážka
  3. Krom pláže noste dostatečné oblečení, ženy by měly mít vždy zahalená ramena. Do chrámů noste dlouhé kalhoty (i muži), ženy ideálně i dlouhé rukávy
  4. Před vstupem do chrámu se zujte. I pouhé ruiny chrámů jsou pořád považovány za posvátné, takže tam platí stejná pravidla
  5. Zvýšení hlasu (nedejbože začnete-li na někoho křičet) vám nepomůže, situaci to ještě zhorší
  6. Jí se PRAVOU rukou.

Co byste ještě měli vědět?

  • Abyste do zásuvky dostali dvojvidlici, potřebujete propisku. Nebojte, je to bezpečné, slouží jen k secvaknutí pojistky v díře pro zemnící kolík.
  • V guesthousech občas není toaleťák, vozte si raději svůj. Když dojde, v obchodě ho normálně koupíte. Místní často používají turecké záchody.

FXC2084

Kde zjistit více?

Wikitravel

Stále lepší a lepší projekt Wikipedie, kde dnes najdete téměř vše, co na cestách potřebujete.

Worldtravelfamily

Srí Lanka s dětmi – praktické tipy a itinerář.

TravelNative

Cestovatelská agentura, která pořádá dobrodružné cesty nejen na Srí Lanku. Jejich cílem je přinášet zážitky, které nejen potěší, ale zároveň otevřou oči, rozšíří obzory a vytvoří nové hluboké vazby s místem i jeho obyvateli. A to vše s ohledem na principy odpovědného cestování.

Článek napsal Matouš Vinš v roce 2016. V roce 2025 jej rozšířil o další informace a aktualizace Kuba Frank z TravelNative. Fotky pro TravelNative fotil Petr Bohdan Varga.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na SkyscannerKayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Napište svůj komentář ke článku