O Irsku obecně se říká, že tam hodně prší, lidé jsou milí a zrzaví, všude potkáte hospody a ovce. Dneska už vím, že je to pravda. V zemi krkavců a kadeřnických salonů mají v kostelích na zemi koberce, každý den je pro ně důvodem k úsměvu a jednoduše žijí, jak se dá. Ne nadarmo shrnují Irové veškerou jejich moudrost v jednoduchém hesle: „There’s no rain in the pub!“ (V hospodě neprší!)

21

Proč do Irska jet?

Jste-li milovníky nespoutané divoké přírody, veselé hudby a ironického humoru, pak je Irsko tou pravou zemí zaslíbenou. Nezáleží, zda se vypravíte na nejsevernější cíp regionu Donegal pozorovat kolonie mořských ptáků z rozeklaných útesů, nebo se raději necháte unášet atmosférou jižních kolonád v přístavech Cork a Cobh.

Přírodní i kulturní rozmanitosti si užijete, budete-li přejíždět krajinou jezer a rododendronů v NP Connemara a starověkou kamennou plání v Burrenu, opředenou druidskými legendami.

Dublin – Temple Bar

Dublin – Temple Bar

Toužíte po zábavě? Ponořte se do turistického šílenství v srdci Dublinu, nebo počkejte na dostihovou sezonu a vsaďte na svého koňského favorita. Dostihy se odehrávají v každém větším městě.

Historičtí nadšenci se zamilují do nepřeberného množství hradů a zřícenin, ať už pojedou na jih navštívit zámek v Blarney, na západ k hradu Dunguaire nebo se namáčknou u více turistického hradu Cashel či u hrobky spisovatele Yeatse u kostelíku v Drumcliffu pod horou Ben Bulben.

Hrad Dunguaire

Hrad Dunguaire

Jak se tam dostat?

Rozhodně nejpohodlnější i nejdostupnější je letět. Díky nízkonákladovým společnostem, ze kterých nejlevněji vychází Ryanair, se dá zpáteční letenka ve vychytaných akcích koupit klidně za necelé 2000 Kč, což vůbec není špatné. Pokud nemáte daleko k polským letištím, jako jsou Katowice nebo Wroclaw, využijte toho. Do Polska bývají lety o několik stovek levnější. Naopak se vyhýbejte letům v době jakýchkoli svátků, a to zejména využíváte-li zmíněná polská letiště. Vzhledem k velmi početné polské populaci v Irsku jsou sváteční lety značně předražené.

Jet do Irska autem se rozhodně nevyplatí, snad jen pokud jede zcela plné auto, pak se náklady mohou rovnat letenkám. Schůdnější bezletová varianta je cesta bus – trajekt, kdy nasednete na autobus na trase Praha-Florenc – Londýn – Liverpool, pak pokračujete trajektem do Dublinu. V období drahých letenek se jedná o levnější možnost dopravy, zato ale zdlouhavou, na cestě totiž strávíte přibližně den a půl.

Kdy do Irska jet a proč v tuhle dobu

Vybírat ideální dobu k návštěvě smaragdového ostrova je riskantní. Předpovědi počasí sice existují, ale irské počasí je… překvapivé. Někdy je překvapení milé, jindy méně. Po několikaleté zkušenosti s irským počasím proto doporučuji jet do Irska na přelomu května a června, případně pak začátkem září.

Jaro je ideální, ale na horách pořád může sněžit

Jaro je ideální, ale na horách pořád může sněžit

Oba termíny jsou mimo hlavní turistickou sezonu, takže ceny ubytování, jídla a dalších služeb odpovídají mimosezonnímu klidu. Malou sázkou do loterie, která se vám může vyplatit (mně už se třeba vyplatila), je dovolená začátkem března. Díky golfskému proudu začíná jaro na ostrově mnohem bujněji a dříve než u nás, a tak musím uznat, že není nad útěk z české šedivé zimy-nezimy do zeleného Irska plného kvetoucích narcisů, jabloní a sakur.

Jarní západ slunce v NP Connemara

Jarní západ slunce v NP Connemara

Víza a podmínky vstupu

K cestě do Irska stačí občanský průkaz. (Přítel den před odletem občanku ztratil a letět musel na náhradní doklad. Ten ovšem vypadal jako podomácku vyrobená kartička s fotkou, byl bez jediného slova anglicky a jakéhokoli kódu. Prošel bez problémů tam i zpět.) Aktuální informace o vízové povinnosti najdete na stránkách MZV ČR.

18

Peníze a přibližné ceny

V Irsku se platí eurem a ve většině obchodů, restaurací a hospod už berou bez problémů i platební karty. Bankomaty, které najdete pod zkratkou ATM, jsou na každém rohu i v menších městech, výjimku tvoří jen opravdu malé odlehlé vesničky, odkud musíte k bankomatu daleko a karty berou jen zřídka. Pozor dejte při výběru menších částek, nižší bankovku než 50 € totiž většina bankomatů odmítá vydávat.

Nebudeme si lhát, v Irsku je draho. Kdo si ale dá trochu práce s přípravou cesty a vyhledáním levných potravin, restaurací nebo bydlení, bude za vodou. Bezvadně tu například fungují supermarkety Dealz, kde všechno stojí jen 40 Kč. Levné a vždy – klidně i v devět večer – krásně čerstvé potraviny pak najdete v řetězcích SuperValu.

  • Ceny bydlení: mimo Dublin a Cork se ceny hostelů a B&B pohybují kolem 450 Kč (většinou včetně snídaně), v Dublinu a Corku v průměru o 135–270 Kč více. Naopak na severu Irska v oblasti Donegal najdete hezké B&B se snídaní za 320 Kč na osobu a noc.
  • Jídlo v restauraci a fastfoodu: za klasické jídlo v irské hospodě dáte kolem 270 Kč, ceny samozřejmě rostou směrem k větším turistickým centrům – Dublin, Cork, Galway, Sligo. Tam za klasickou porci teplého jídla (maso, příloha, salát) dáte kolem 400 Kč, v Dublinu i víc. Nevyhýbala bych se fastfoodům, v Irsku si potrpí na kvalitní burgery, takže za 220–270 Kč se královsky nacpete i ve zdánlivě obyčejném rychlém občerstvení.
  • Nápoje: balená voda 20–30 Kč, točené pivo v Dublinu i za 220 Kč, na vesnici za 80 Kč, vždy záleží na značce a vzdálenosti od nejbližší turistické oblasti. Kávu/čaj běžně za 70 Kč, 2 dl vína průměrně za 110 Kč.
  • Památky a turistické atrakce: na hrady a zámky se dostanete přibližně za 270 Kč, muzea a galerie bývají zadarmo (například v Dublinu), jinde se platí symbolické poplatky kolem 80 Kč. Cena samozřejmě roste, pokud chcete jakoukoli prohlídku absolvovat s průvodcem. Návštěvy palíren a pivovarů (Tullamore, Guinness) vyjdou s komentovanou prohlídkou i degustací na 540 Kč a stojí za to.
  • Doprava ve městech: v Dublinu funguje síť tramvají a nadzemky, lístky koupíte v automatu na zastávce stejně jako u nás. Vybírat můžete mezi lístkem jednorázovým (1 zóna = 50 Kč), sedmidenním (1 zóna = 410 Kč) a třicetidenním (1 zóna = 1640 Kč). Mezi většími městy funguje vlakové spojení, je ale velmi drahé a vede jen do několika velkých měst.
Poloostrov Dingle

Poloostrov Dingle

Lokální doprava

Z Dublinu pravidelně vyjíždí autobusy společnosti Bus Éireann jak z letiště, tak z centra a dopraví vás do všech větších měst. Jízdenky lze koupit dopředu, takže si jen hezky naplánujete, chcete-li přímo z letiště odjet na opačný konec země. Pro mě jde o nejlevnější a zároveň nejpohodlnější variantu.

Kratší vzdálenosti se dají řešit autobusem, případně autem nebo na kole. Příkladem za všechny (a podle mě nejpraktičtější půjčovnou kol) je Bike Hire Ireland, u které stačí on-line vyplnit formulář, jaké kolo chcete, jak má být vybavené a kdy a kde si ho přejete vyzvednout a vrátit. Služba funguje v celém Irsku a firma vám kolo ráda přiveze kompletně nachystané, kamkoli si řeknete. Týdenní půjčovné vyjde na 2160 Kč, což je v Irsku ještě docela levné. Jinde jsou ceny i 5000+ Kč.

Tipy k půjčování auta v Irsku najdete v samostaném článku

Ačkoli jsou Irové líní chodit pěšky, mnohdy je chůze rychlejší a levnější variantou, než půl dne čekat na autobus, který může a nemusí přijet. Pokud se jedná o kratší vzdálenost mezi městy, je možné jet i vlakem, i když vaše peněženka rozhodně nepoděkuje.

Ceny autobusů a vlaků se výrazně liší. Pro představu, za cca 50km trasu z Dublinu do Newbridge zaplatíte v autobuse 270 Kč, vlakem by to ale stálo 950 Kč. Autobusům fandím taky proto, že vlaková doprava je velmi řídká a ve finále zaplatíte majlant, abyste se vlastně nikam nedostali.

Autobusy i vlaky mívají zejména v létě slevové akce na jízdenky pro skupinky turistů. Každý rok se ale tato nabídka mění, proto je nejlepší před cestou kouknout na stránky vlakového nebo autobusového dopravce a zjistit aktuální nabídku.

Výborným způsobem v Irsku fungují taxislužby. V každém městě i větší vesnici najdete malý krámek podobný sázkové kanceláři, kde nahlásíte, kdy a kam potřebujete odvézt, a usednete na gauč v čekárně. Jakmile taxi přijede, upozorní vás. Službu oceníte především uprostřed noci, kdy se z hospod a klubů vrací spousta lidí a nikde poblíž taxi nestojí. Otevřeno je nonstop. Obecně jsou ale taxíky velmi drahá záležitost, 20 km vyjde na 1600 Kč, mnohdy i více.

Poulnabrone dolmen v Burrenu

Poulnabrone dolmen v Burrenu

Ačkoli je MHD prakticky v každém městečku, na zastávkách nevisí jízdní řád a vzhledem k pověstné irské nedochvilnosti se tady na čas ani nejezdí. Nezřídka na autobus počkáte i o 40 minut déle.

Budete v Irsku trávit jen jeden, maximálně dva týdny? Pak využijte půjčovny aut. Jen na dublinském letišti je jich asi deset a v porovnání s tím, kolik byste projeli vlaky a autobusy, je auto k nezaplacení. Irské krásy navíc najdete v odlehlých koutech, zapadlých vesničkách a zapomenutých krajinách daleko od hlavních tepen, kam vás MHD nezaveze.

Najděte si auto na Rentalcars

9

Jaké je jídlo

Irská kuchyně se skládá především z brambor, hovězího a jehněčího masa a mrkve. Nebudu vám lhát, Irové nejsou právě vyhlášení svou kuchyní, přesto byste měli ochutnat irské tradiční pochoutky, jako je Shephard’s pie (Pastýřův koláč), Stew (zeleninovo-jehněčí guláš), nebo si dejte v klasické hospodě (Irish pub) pořádný burger.

Doporučuji také objednávat ubytování v B&B pouze se snídaní. Irské snídaně jsou kouzelný zážitek a domácí se u nich báječně rozpovídají o okolí. Dost často tedy dostanete tipy na dosud neobjevené krásy ostrova, což rozhodně stojí za to.

Dejte si pozor na denní dobu, kdy hodláte jíst hlavní jídlo. Pro Iry je hlavním jídlem dne večeře, takže často v tradičních hospodách vaří až od pěti večer, ale jen do osmi, pak se zase jen pije. Zároveň se nedivte, dostanete-li klidně i v italské restauraci k těstovinám kyblíček bramborových hranolků. Takhle se to tady prostě dělá a hranolky dostanete prakticky ke všemu.

Tipy ohledně nemocí a hygieny

Irsko je čistá a bezpečná země, žádné očkování není potřeba. Pitná voda je všude, pokud není přímo v konkrétním místě řečeno jinak. Taky ubytování, byť třeba jen obyčejný hostel s deseti lidmi na pokoji, mi přišlo čistší než mnohé tříhvězdičkové penziony u nás.

Bezpečnost

Irsko prý je zemí s nejnižší kriminalitou v Evropě. Coby turistka bych tomu i věřila, po delším pobytu ale zjistíte, že je třeba dávat pozor na pár detailů. Pokud jste například homosexuální orientace a cestujete s partnerem, nedávejte to na odiv a místním to neříkejte. Irové se rádi prezentují jako tolerantní a přátelští, co se ale sexuální orientace týče, je to bohužel stále těžký středověk, zejména u starších lidí.

Kamenná pláň v Burrenu

Kamenná pláň v Burrenu

Náboženství, svátky, tradice

V dosti puritánském a silně katolickém Irsku se nedoporučuje dávat na odiv jakoukoli náklonnost ke druhému/stejnému pohlaví. Zkrátka a dobře, pokud nemáte prsten, nedržte se ani za ruce, jinak budete terčem pohoršených pohledů a napomínání. V Dublinu to platí spíše jen u starších obyvatel, ale platí.

Obecně doporučuji velkou toleranci vůči náboženství a jisté zkostnatělé formě víry, kterou zde stále vyznávají.

Jestli vám někdo radil jet do Dublinu na oslavy sv. Patrika, nevěřte mu. Jeďte do Irska kdykoli, jen ne na tento svátek. Vše je neuvěřitelně předražené, v ulicích měst se nedá hnout a tradiční irská kultura se na pár dní stává jen jakýmsi komerčním kýčem pro Američany. Pokud chcete svátek v Irsku zažít, vyražte raději do menšího Corku, případně kamkoliv na venkov.

5

Co byste ještě měli vědět

  • V Irsku jezdí vlevo, ale po jednom dni řízení vám to vůbec nepřijde. Pedály jsou stejně jako u nás, stejně tak směrovky a stěrače. Řadicí páka je sice vlevo, na to si ale po třetím sáhnutí pravou rukou do dveří rychle zvyknete.
  • Zásuvky se používají stejné jako v UK, tedy typu G se třemi obdélníkovými kolíky.
  • Pokud se chystáte na západ, přibalte s sebou irsko-český slovník. Domorodci sice tu a tam svolí ke konverzaci v angličtině, ale silniční značení je nekompromisně irské a můžete se poměrně snadno ztratit.
  • Uvidíte-li ceduli „Pozor, ovce“, neberte ji na lehkou váhu. Pastviny nejsou oplocené a ovce pobíhají dost nepředvídatelně a všude.
  • Při stanování nebo výletu do přírody s sebou pro jistotu mějte igelitový pytel na odpadky. Je totiž dost těžké kdekoli v Irsku najít veřejné odpadkové koše nebo popelnice. Tak ať nemusíte cpát odpadky do batohu.
  • Jak už jsem uvedla, nesezdané páry by se na veřejnosti měly krotit v projevech náklonnosti. Místní to může dost pohoršovat.
  • Pokud něco pomlouváte nahlas, pak raději někde, kde jste skutečně sami. V Irsku je mnoho různých národností a česká, slovenská i polská menšina má hojné zastoupení. Popravdě na ni narazíte častěji než na rodilého Ira.
  • Každý pátek a sobotu večer se v místních hospodách schází všemožní hudebníci, které by byla škoda propásnout. Nenechte se ale u hospod zmást cedulemi, že živá muzika začíná v osm večer. První muzikanti přijdou s největší pravděpodobností kolem deváté desáté hodiny a celá produkce začne tak hodinu před půlnocí.
  • Dejte pozor i na odchod z hospody. Většinou zavírají kolem 2. hodiny ranní, má-li ale hospodský chuť nechat otevřeno déle, zamkne dveře a pouští lidi jen ven, ne dovnitř. Chcete-li si tedy po zavíračce jít ven třeba zakouřit, zpátky už se nedostanete, i když tam máte partu kamarádů.
  • Pamatujte, že Irové neznají dochvilnost a na všechno mají vždycky tolik času, kolik zrovna chtějí.

Pár osobních tipů, kam se podívat

Hell’s Hole

Překrásný sever Irska s výhledem na obří ptačí kolonie a rozeklané divoké útesy. Nikde žádní lidé, všichni se totiž shlukují u oficiálního severního bodu Malin Head.

Hell’s Hole

Hell’s Hole

Dolphin Beach

Písečná pláž kousek od města Clifden v samém srdci národního parku Connemara. Průzračná voda, nekonečný výhled na oceán a opět – žádní lidé.

Dolphin Beach

Dolphin Beach

Roches Pub – Donadea – Kildare

Uprostřed tajuplných bažin a mokřadů, kde byste nečekali ani živáčka, natož celou hospodu, leží tohle úžasně autentické místo plné irské hudby, skvělého piva a domácích pochoutek. Roches Pub je potápějící se hospoda, celá nakřivo, takže vám nakonec bude jedno, jestli v sobě máte jedno pivo, nebo tři. A nezapomeňte se podepsat na strop!

Roches Pub

Roches Pub

Hrad Cashel

Sice velmi slavný, ale neustále obestavěný lešením a obléhán horou turistů. Pokud stojíte o mystickou atmosféru a klidnější prostředí, sejděte pod kopec za hradem a prohlédněte si Hore Abbey, staré cisterciánské opatství, kam většina turistických skupin nedojde. Můžete prozkoumat skrytý hřbitůvek nebo se ponořit do smutné a děsivé historie tohoto místa.

 Hore Abbey

Hore Abbey

Dingle a Malinbeg

Ve všech průvodcích se dočtete, že absolutní top jsou destinace Ring of Kerry a slavné Mohérové útesy. Vyhněte se oběma! Davy turistů a směšně přehnané ceny skutečně nestojí za to. Na zříceniny a překrásné pobřeží si místo Ring of Kerry zajeďte na sousední poloostrov Dingle. Mohérové útesy zase vyměňte za mnohem krásnější útesy ve vesnici Malinbeg. A zadarmo!

Malinbeg

Malinbeg

Conor Pass, Dingle

Conor Pass, Dingle

Kde najdu více info?

Couchsurfing
Web, který mi pomohl nejen s ubytováním, ale hlavně skvělými tipy: co dělat, kam se jít najíst, co vidět a na co se raději vykašlat. Místní vám totiž poradí jako nikdo jiný, tak se jich nebojte zeptat.

Irsko Aktuálně
Při každé cestě do Irska kouknu, zda se v Dublinu nebo jinde neděje něco zajímavého. Výborné a originální tipy na kulturní a vzdělávací akce pro ty, kdo nehodlají celý pobyt strávit jen v lůně přírody.

Lonely Planet
Kdo raději tištěné průvodce, může si k Irsku koupit Lonely Planet v angličtině. V členské sekci na ni máte slevu.

Kam dál? Už jste četli miniprůvodce Anglií, Skotskem, anebo Cestování a život v autě aneb minimalistický život v Anglii?

Miniprůvodce Irskem pro vás sepsala Tereza Chvojková, která zde strávila rok jako au-pair i jako cestovatelka. Právě cestování je jejím hnacím motorem, chvíli neposedí. Po měsíční dovolené v Číně plánuje návrat alespoň na 2 roky. Vede kurzy angličtiny, hodně čte a píše cestovatelský blog a facebookové zážitky Cestouni se svým milým, fotografem Honzou Křikavou.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled

Jeden komentář

  1. Olga 30.11.2016 v 8:08 - Odpovědět

    Super díky, potkala jsem v Dublinu dokonalé hostitele, se kterými jsem se spřátelila https://potkamesevevlaku.wordpress.com/2016/05/27/prodlouzeny-vikend-v-dublinu/, takže se do Irska chystám znovu kvůli nim, ale chci procestovat jiné části než jen hlavní město.

    Jinak v Irsku se dá vydělat dost peněz, takže určitě doporučuji k návštěvě (i když raději v teplejších měsících). Whisky nezahřeje na dlouho =) Oli