Irsko – smaragdový ostrov s romantickými hrady a věčně usměvavými lidmi

29.11.2016|Kategorie: Členská sekce, Evropa, Země|

O Irsku obecně se říká, že tam hodně prší, lidé jsou milí a zrzaví, všude potkáte hospody a ovce. Dneska už vím, že je to pravda. V zemi krkavců a kadeřnických salonů mají v kostelích na zemi koberce, každý den je pro ně důvodem k úsměvu a jednoduše žijí, jak se dá. Ne nadarmo shrnují Irové veškerou jejich moudrost v jednoduchém hesle: „There’s no rain in the pub!“ (V hospodě neprší!)

21

Proč do Irska jet?

Jste-li milovníky nespoutané divoké přírody, veselé hudby a ironického humoru, pak je Irsko tou pravou zemí zaslíbenou. Nezáleží, zda se vypravíte na nejsevernější cíp regionu Donegal pozorovat kolonie mořských ptáků z rozeklaných útesů, nebo se raději necháte unášet atmosférou jižních kolonád v přístavech Cork a Cobh.

Přírodní i kulturní rozmanitosti si užijete, budete-li přejíždět krajinou jezer a rododendronů v NP Connemara a starověkou kamennou plání v Burrenu, opředenou druidskými legendami.

Dublin – Temple Bar

Dublin – Temple Bar

Toužíte po zábavě? Ponořte se do turistického šílenství v srdci Dublinu, nebo počkejte na dostihovou sezonu a vsaďte na svého koňského favorita. Dostihy se odehrávají v každém větším městě.

Historičtí nadšenci se zamilují do nepřeberného množství hradů a zřícenin, ať už pojedou na jih navštívit zámek v Blarney, na západ k hradu Dunguaire nebo se namáčknou u více turistického hradu Cashel či u hrobky spisovatele Yeatse u kostelíku v Drumcliffu pod horou Ben Bulben.

Hrad Dunguaire

Hrad Dunguaire

Jak se tam dostat?

Rozhodně nejpohodlnější i nejdostupnější je letět. Díky nízkonákladovým společnostem, ze kterých nejlevněji vychází Ryanair, se dá zpáteční letenka ve vychytaných akcích koupit klidně za necelé 2000 Kč, což vůbec není špatné. Pokud nemáte daleko k polským letištím, jako jsou Katowice nebo Wroclaw, využijte toho. Do Polska bývají lety o několik stovek levnější. Naopak se vyhýbejte letům v době jakýchkoli svátků, a to zejména využíváte-li zmíněná polská letiště. Vzhledem k velmi početné polské populaci v Irsku jsou sváteční lety značně předražené.

Jet do Irska autem se rozhodně nevyplatí, snad jen pokud jede zcela plné auto, pak se náklady mohou rovnat letenkám. Schůdnější bezletová varianta je cesta bus – trajekt, kdy nasednete na autobus na trase Praha-Florenc – Londýn – Liverpool, pak pokračujete trajektem do Dublinu. V období drahých letenek se jedná o levnější možnost dopravy, zato ale zdlouhavou, na cestě totiž strávíte přibližně den a půl.

Kdy do Irska jet a proč v tuhle dobu

Vybírat ideální dobu k návštěvě smaragdového ostrova je riskantní. Předpovědi počasí sice existují, ale irské počasí je… překvapivé. Někdy je překvapení milé, jindy méně. Po několikaleté zkušenosti s irským počasím proto doporučuji jet do Irska na přelomu května a června, případně pak začátkem září.

Jaro je ideální, ale na horách pořád může sněžit

Jaro je ideální, ale na horách pořád může sněžit

Oba termíny jsou mimo hlavní turistickou sezonu, takže ceny ubytování, jídla a dalších služeb odpovídají mimosezonnímu klidu. Malou sázkou do loterie, která se vám může vyplatit (mně už se třeba vyplatila), je dovolená začátkem března. Díky golfskému proudu začíná jaro na ostrově mnohem bujněji a dříve než u nás, a tak musím uznat, že není nad útěk z české šedivé zimy-nezimy do zeleného Irska plného kvetoucích narcisů, jabloní a sakur.

Jarní západ slunce v NP Connemara

Jarní západ slunce v NP Connemara

OBSAH POUZE PRO VIP ČLENY TRAVEL BIBLE

Přihlásit

Nemáš přístup?

vipcardDo VIP členské sekce je vstup pouze pro ty, co si koupili boží Travel Bibli v tištěné nebo elektronické podobě zde na webu.

Máš knihu z knihkupectví? Vstup do členské sekce si můžeš dokoupit.

Většina článku je přístupná pouze členům Travel Bible. Co se o zemi dozví?

  • Jak je to s podmínkami vstupu
  • Kolik potřebují peněz a jaké jsou ceny
  • Jak funguje lokální doprava
  • Jaké je jídlo
  • Je země bezpečná?
  • Jaké se k zemi vážou svátky a tradice
  • Kam se určitě podívat

Stáhni si ukázku Travel Bible

Jediné knihy, kterou na cestách nedáš z ruky.

Kde najdu více info?

Couchsurfing
Web, který mi pomohl nejen s ubytováním, ale hlavně skvělými tipy: co dělat, kam se jít najíst, co vidět a na co se raději vykašlat. Místní vám totiž poradí jako nikdo jiný, tak se jich nebojte zeptat.

Irsko Aktuálně
Při každé cestě do Irska kouknu, zda se v Dublinu nebo jinde neděje něco zajímavého. Výborné a originální tipy na kulturní a vzdělávací akce pro ty, kdo nehodlají celý pobyt strávit jen v lůně přírody.

Lonely Planet
Kdo raději tištěné průvodce, může si k Irsku koupit Lonely Planet v angličtině. V členské sekci na ni máte slevu.

Kam dál? Už jste četli miniprůvodce Anglií, Skotskem, anebo Cestování a život v autě aneb minimalistický život v Anglii?

Miniprůvodce Irskem pro vás sepsala Tereza Chvojková, která zde strávila rok jako au-pair i jako cestovatelka. Právě cestování je jejím hnacím motorem, chvíli neposedí. Po měsíční dovolené v Číně plánuje návrat alespoň na 2 roky. Vede kurzy angličtiny, hodně čte a píše cestovatelský blog a facebookové zážitky Cestouni se svým milým, fotografem Honzou Křikavou.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Najděte nejlevnější letenky

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Knize o tom, jak cestovat levně, chytře a dlouho. Letenkám jsme věnovali jednu z nejdelších kapitol. Dozvíte se nejen základní pravidla k hledání nejlepších cen, ale i spoustu triků, jak získat co nejvíc za co nejméně peněz. Nechcete číst celou knihu? Několik základních tipů se dočete na blogu: Pokud se rozhodnete využít akční ceny z letišť mimo ČR, přečtěte si jak se nejsnáz dostat na okolní letiště.

Co když nechcete letět?

Po Evropě se snadno dá jezdit i vlakem či autobusy. Hlavně u vlaků mohou ceny na první pohled vypadat dost astronomicky, stačí ale vědět, jak na to, a mnohdy cenu za jízdenku srazíte na méně než polovinu. U autobusů se zase často objevují velmi výhodné jednorázové akce. Jak na cestování autobusem po Evropě se také dočtete ve článku pro Travel Bibli.

Jak najít bydlení?

My nejčastěji využíváme Airbnb a Booking.com. První na pronájem běžných bytů a domů, či jen pokojů ve sdíleném bydlení s hostitelem. Booking je fajn na různé penziony a samozřejmě hotely. Na Airbnb využijte 725 Kč slevu na první bydlení. Stačí se registrovat přes odkaz bit.ly/bibleairbnb. Zároveň pro vás máme 11 tipů, jak vybrat nejlepší bydlení přes Airbnb.

Vybíráte vybavení?

V první řadě se podívejte, jestli využijete některou ze slev, které jsme pro vás připravili ve VIP členské sekci Travel Bible. Outdoor vybavení doporučujeme nakupovat v obchodě Hanibal.cz. Sami od nich rádi (a k plné spokojenosti objednáváme), ale hlavně si necháme poradit. Všichni totiž cestováním, outdoorem a sportem žijí. Lezou po horách, po skalách, poznávají zapadlé kouty naší planety. Najdete u nich hlavně dražší kvalitnější značky, které osobně testují. Hodit se vám může i několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Fotíte a hledáte vhodnou techniku?

Matouš fotí celkem hodně a už hezkých pár let dost aktivně sleduje, co se na trhu s fotovybavením děje. Už hezkých pár let nedá z ruky zrcadlovku Nikon D610 a pevné objektivy 28mm a 50mm. Ale také ví, že to zdaleka není jediná možnost. Mrkněte na článek.
Který foťák vybrat na cesty?
Jestli vás baví i video, máme pro vás hodně podrobný Úvod k videu na cestách

Jedete na hodně dlouho?

Poradíme, jak vybrat nejlepší dlouhodobé cestovní pojištění.
Travel Bible a Travel Jobs + roční VIP členství + 2 Items
Před 3 hodinami zakoupil(a) Jan z města: Praha 6
 
Ebook + roční VIP členství
Před 7 hodinami zakoupil(a) Ivo z města: Rožnov pod Radhoštěm
 
Tištěná kniha + roční VIP členství
Před 13 hodinami zakoupil(a) Tomáš z města: Praha 6 - Suchdol
 
Tištěná kniha Travel Jobs + e-book + 1 Item
Před 13 hodinami zakoupil(a) Kateřina z města: Hlinsko
 
Ebook + roční VIP členství
Před 16 hodinami zakoupil(a) Renata z města: Podbřezí
 
Tištěná kniha + roční VIP členství
Před 1 dnem zakoupil(a) Jan z města: Plzeň
 
VIP členství na 1 rok
Před 1 dnem zakoupil(a) Kateřina z města: Liberec 5
 
VIP členství na 6 měsíců
Před 1 dnem zakoupil(a) Michal z města: Radovesnice I
 
Roční VIP členství + ebook Travel Bible
Před 1 dnem zakoupil(a) Aleš z města: Ostrava 2
 
E-kniha: Procestuj svět jako učitel angličtiny (ePub, Mobi, PDF)
Před 2 dny zakoupil(a) Kryštof z města: Dobřichovice
 
Tištěná kniha + roční VIP členství
Před 2 dny zakoupil(a) Milan z města: Hradec Králové
 
Tištěná kniha + roční VIP členství
Před 2 dny zakoupil(a) Tomáš z města: Praha 10
 
VIP členství na 6 měsíců
Před 2 dny zakoupil(a) Tomáš z města: Brno
 
Cestování – nejlepší životní investice
Před 2 dny zakoupil(a) Daniel z města: Hrádek
 
E-kniha: Procestuj svět jako učitel angličtiny (ePub, Mobi, PDF)
Před 3 dny zakoupil(a) Martina z města: Ústí nad Labem