Představte si, že vás probouzí sluneční paprsky, hned za oknem šumí moře a po jemném písku dnes ještě nikdo neprošel. Popadnete plavky, šnorchl a ještě před snídaní plné čerstvého tropického ovoce se ponoříte do barevného světa rybiček a korálů. Možná potkáte i velkou mořskou želvu nebo malého žraloka. Celý den se příjemně vleče, slunce svítí, večer domorodci zapálí ohně a zatančí v rytmu pacifické hudby tak, jak se tu tančí už po staletí. Luxusní destinace pro nejbohatší.
A ráj pro baťůžkáře – když víte, jak na to.
Proč tam letět?
Hledáte na světě zemi, kde se na sebe lidé usmívají a kde neznají stres a shon? Kde si můžete utrhnout čerstvý banán nebo papáju přímo ze stromu? Zemi se stovkou tropických ostrůvků a tisíci kilometry bílých písečných pláží lemovaných kokosovými palmami? Kde vám budou žrát rybičky přímo z ruky?
Ať už cestujete s batohem, nebo máte v plánu pronajmout si celý ostrov jen pro sebe, Fidži vás rozhodně nezklame.
A pokud jedete v couchsurfingu, v téhle zemi si ho zaručeně užijete.
Čím je Fidži jiné než ostatní země?
Bula! Fidžijský pozdrav na vás budou pokřikovat všichni. Z prosté radosti ze života, ne proto, že by vám chtěli něco prodat. Život na Fidži plyne velmi pomalu. Nic nespěchá, nic neuteče. Fiji time.
Žijí zde dvě odlišné etnické skupiny – Fidžijci a Indové. Fidžijci jsou dle svých vlastních slov líní a chaotičtí a nesnáší pevnou pracovní dobu. A tak přemýšlí, jak se uživit, aby je nic nesvazovalo. Vymysleli tohle: každý mazaný Fidžijec je na couchsurfingu a hostí lidi z celého světa zadarmo u sebe doma, zároveň je taky cestovní agent, který jim doporučí a prodá ten zaručeně nejlepší výlet na malý ostrov – přesně podle preferencí cestovatele. Samozřejmě za dobrou cenu, takže spokojeni jsou nakonec všichni.
Indové žijí na Fidži od dob, kdy se stalo britskou kolonií a Britové je masivně přiváželi na ostrov, aby pracovali na plantážích s cukrovou třtinou. Nyní pracují v obchodech a zastávají pozice na úřadech – všude, kde musí vládnout systém a organizovanost.
Kromě toho, že Fidži je ráj na zemi, je také chudou rozvojovou zemí. Dřevěné domky se střechou z vlnitého plechu, sem tam kravka, palma, banánovník a políčko s cukrovou třtinou, která se používá na výrobu fidžijského rumu. Stále se tu žije podle dávných tradic a pravidel a platí tu některá tabu.
Většina článku je přístupná pouze členům Travel Bible. Co se o zemi dozví?
- Jak je to s podmínkami vstupu
- Kolik potřebují peněz a jaké jsou ceny
- Jak funguje lokální doprava
- Jaké je jídlo
- Je země bezpečná?
- Jaké se k zemi vážou svátky a tradice
- Kam se určitě podívat

Stáhni si zdarma ukázku Travel Bible
Jediné knihy, kterou na cestách nedáš z ruky.
Kde najdu více info
Hedvábná stezka
Článek autorky tohoto miniprůvodce.
Nomadic Matt
Tipy a triky od Matta.
Official website of Tourism Fiji
Oficiální web turismu na Fidži.
Lonely Planet
Někdo to rád tištěné a na Lonely máte v členské sekci slevu.
Za zpracování miniprůvodce patří díky Katce Krejčové, která cestovala 16 měsíců kolem světa a na Fidži se jí stala nemilá věc, že ji nepustili do letadla na Nový Zéland. Musela si tak pobyt v tomto tropickém ráji nedobrovolně prodloužit. Bylo to boží!
O cestě kolem světa napsala knihu Pozpátku kolem zeměkoule aneb 484 dní z konce světa na jeho začátek, jejíž vydání můžete podpořit na HitHitu. Zároveň tam knihu seženete za super cenu. Více info na www.zcestykolemsveta.cz nebo na Facebooku.
Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.
Najděte nejlevnější letenky
To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Knize o tom, jak cestovat levně, chytře a dlouho. Letenkám jsme věnovali jednu z nejdelších kapitol. Dozvíte se nejen základní pravidla k hledání nejlepších cen, ale i spoustu triků, jak získat co nejvíc za co nejméně peněz. Nechcete číst celou knihu? Několik základních tipů se dočete na blogu:- Jak najít nejlevnější letenky po Evropě a blízkém okolí?
- Jaké při hledání letenek používat vyhledávače?
Co když nechcete letět?
Po Evropě se snadno dá jezdit i vlakem či autobusy. Hlavně u vlaků mohou ceny na první pohled vypadat dost astronomicky, stačí ale vědět, jak na to, a mnohdy cenu za jízdenku srazíte na méně než polovinu.- Jak cestovat levněji vlakem po Evropě?
- Jak ušetřit na cestování vlakem u našich sousedů
- Jak na cestování autobusem po Evropě
Jak najít bydlení?
My nejčastěji využíváme Airbnb a Booking.com. První na pronájem běžných bytů a domů, či jen pokojů ve sdíleném bydlení s hostitelem. Booking je fajn na různé penziony a samozřejmě hotely. Na Airbnb využijte 725 Kč slevu na první bydlení. Stačí se registrovat přes odkaz bit.ly/bibleairbnb. Zároveň pro vás máme 11 tipů, jak vybrat nejlepší bydlení přes Airbnb.Vybíráte vybavení?
V první řadě se podívejte, jestli využijete některou ze slev, které jsme pro vás připravili ve VIP členské sekci Travel Bible. Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty, kde pravidelně aktualizujeme to nejlepší z nabídky. Stačí zvolit, jestli jedete na dlouhou nomádskou cestu, na pár dní do města, kempovat do přírody či na pořádný trek do hor.
- Dvakrát 5 vychytávek, které s sebou vozíme na cesty
- Jak vybrat batoh, který vydrží a je zároveň funkční
- Jak vybrat trekové boty
Potřebujete si na cesty nejdřív našetřit?
Cestování dnes už rozhodně není drahé. Většinou se stačí v pár věcech uskromnit – a můžete mít na cestu našetřeno celkem brzy. Máme pro vás pár tipů:- Přečtěte si článek 16 tipů, jak ušetřit na cesty
- Buďte minimalisté
Napsat komentář