Rušné ulice, majestátní hory, div světa, přímořská letoviska i nejkrásnější poušť světa. Tohle všechno nabízí Jordánsko, a to na ploše srovnatelné s malou tržnicí. Stánky jsou natěsnané vedle sebe, vůně se mísí a jedno jídlo vypadá lákavěji než druhé. Ty největší lahůdky z Jordánska se však dají stihnout za pár dní, aniž byste odcházeli přejedení a s bolavým břichem. Pohodlně se usaďte, naservírujeme si postupně jednotlivé chody.

Proč jet do Jordánska

Správná otázka takhle na začátek. Protože pokud jste někdy chtěli poznat arabskou kulturu, aniž byste se v ní jako nováčci utopili, je Jordánsko skvělá volba. Ač si zachovává arabskou kulturu, vzhledem ke své poloze a malým rozměrům pochytilo leccos z té evropské. Díky tomu nedostanou méně zkušení cestovatelé kulturní ránu na solar, spíše takové drsnější pohlazení orientální rukou.

A pokud jste na Blízkém východě jako doma? Pak má Jordánsko pro vás hned několik es v rukávu. Skalní město Petra je určitě tím největším, tomu zdatně sekunduje Mrtvé moře. Možná už jste někdy taky zaslechli pojmy jako Aqaba, Wadi Rum nebo Ammán. Pokud ne, o všech si postupně povíme.

Skalní město Petra

Skalní město Petra

Jak se dostat do Jordánska

Nejlepší a nejrychlejší variantou je let z Prahy do Ammánu. První cena, co na vás vyskočí, vás asi trochu vyděsí, bude se pohybovat mezi 8 a 11 tisíci Kč. Stačí však trochu zapátrat a poměrně snadno se dostanete na cenu o dost nižší. Jeden nebo dva dny v týdnu létá přímá linka Ryanairu (jaro 2022), u které vyjde zpáteční letenka na 2⁠3 tisíce Kč. Za poslední rok se navíc velmi často objevovaly slevové akce na tuto linku, takže já jsem v zářijovém termínu letěl asi za 1000 Kč.

Leťte levněji a vydejte se na cestu jen s příručním batohem. Čtěte 9 + 1 tip pro výběr příručního zavazadla.

Z Prahy je též možné letět i do Aqaby na jihu země, tam se však levnější letenky shánějí podstatně hůř. Nižší cenu moc nenajdete ani v letech z Vídně nebo Německa, je srovnatelná nebo vyšší. Praha se tak jeví určitě jako nejlepší možnost.

Jiné alternativy dopravy z ČR nedávají příliš smysl, zajímavou možností však je trajekt z Egypta do Aqaby. Ten využívá mnoho místních i turistů, kteří se rozhodli projet několik zemí naráz. Můžete tak po dovolené v Egyptě přeplout do Jordánska a po několika dnech z něj odletět zpět do ČR.

Ammán umí být historický

Ammán umí být historický

Jak se dostat z letiště do Ammánu

Připoutejte se, budeme přistávat. Po přibližně čtyřech hodinách letu (vlivem časového posunu jich bude pět) vystoupíte na letišti Queen Alia v Ammánu. Je poměrně malé, ale najdete tu všechno, co můžete při vstupu do země potřebovat – směnárny i mobilní operátory.

Z letiště do centra přejedete nejlépe pomocí místních minibusů. Na ty koupíte lístek hned před letištěm v budce, stojí 3,30 JOD (100 Kč), přes den jezdí každou půlhodinu až hodinu.

Druhou možností je taxík, kdy se cena vždy odvíjí od vašich vyjednávacích schopností, ovšem pod 10 JOD (300 Kč) se nejspíš nedostanou ani ti nejzdatnější vyjednavači. Taxikáři se vás samozřejmě budou snažit přesvědčit, že oni jsou ten jediný a nejlepší spoj, nenechte se však jejich naléhavostí zviklat. To ostatně bude platit pro celý výlet, jak si povíme dál.

Ammán Jordánsko pohled

Ammán umí být i krásný

Kdy vyrazit a proč v tuhle dobu

Nejlepším obdobím pro návštěvu Jordánska jsou jarní měsíce a začátek podzimu. Vzhledem k subtropickému podnebí budou i v dubnu nebo říjnu teploty stále kolem 25 °C, nebudete se tak škvařit v letních vedrech. V těchto obdobích navíc téměř neprší, za celou dobu nemusíte potkat jedinou přeháňku.

Letní měsíce se hodí spíš na dovolenou u moře, ale v Aqabě a u Rudého moře jsou teploty ještě vyšší než ve zbytku země, teploty tak budou běžně šplhat přes 35 °C. Ve vyšších oblastech a na severu země je tradičně o několik stupňů méně, přesto budete po vyjití na ulici brzo aspirovat na miss mokré tričko.

Zimní měsíce jsou dobré pro poznávání země, výlet za teplem ale příliš nečekejte. Teploty se pohybují kolem 10 °C, v noci pak mohou klesat i pod bod mrazu. V zimě navíc o dost častěji prší, sem tam se objeví i námraza nebo sníh. Zkrátka takový náš běžný podzim.

ammán socha na židli

Ammán umí být i bizarní

Víza a podmínky vstupu 

Pro cestu do Jordánska budete potřebovat vízum. Stojí 40 JOD (1200 Kč) a nemusíte si dopředu nic zařizovat, pořídíte ho přímo na letišti v Ammánu, kde berou i karty. Vízum bude platit 30 dnů, ovšem pokud by vám to nestačilo, zaregistrujete se u cizinecké policie, která vám jej může prodloužit o dalších až 60 dnů za cenu 50 Kč na den. Jestliže dopředu plánujete pobyt delší než 30 dnů, vyžádejte si až půlroční víza na ambasádě, podrobnější informace najdete případně tady.

Pokud máte v plánu během pobytu v Jordánsku navštívit i Petru, vyplatí se vám pořídit Jordan Pass. Je ve třech variantách, které vyjdou cenově velmi podobně na 7080 JOD (2100–2400 Kč). Liší se jen podle počtu dnů, které můžete strávit v Petře (1, 2, nebo 3). Vyplatí se tak pořídit na dva, nebo na tři dny, kdybyste nakonec chtěli zůstávat ve skalním městě déle, cenový rozdíl je minimální. Kromě víza (musíte v Jordánsku strávit nejméně tři noci) a vstupu do Petry budete mít zdarma i vstup do dalších památek a objektů Jerash, Wadi Rum nebo Karak.

Žádná další omezení při vstupu do Jordánska nejsou. Doporučuji bedlivě sledovat aktuální opatření, nejlépe na stránkách ministerstva zahraničí, a nepodcenit kvalitní cestovní pojištění.

vízum jordánsko

Víza dostanete přímo na letišti

Peníze a přibližné ceny

Oficiální měnou země je jordánský dinár JOD. Jeho kurz je dost vysoký, pohybuje se běžně nad 30 Kč (30,5–32 Kč, v článku pro přepočty zde používám 30 Kč), což z jordánského dináru činí dokonce čtvrtou nejhodnotnější měnu na světě. Pozor na to, že budete mít tendenci přepočítávat JOD stejně jako eura, takže kolem 25 Kč, což se vám však ve výsledku o pětinu prodraží. Vyzkoušeno na vlastní kůži.

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Jak je to s placením

Bez hotových peněz se tady prakticky neobejdete. Na turisty nejnavštěvovanějších místech zaplatit kartou můžete, pokud se jim tedy zrovna podaří rozchodit pravěký terminál, běžně s tím však určitě nepočítejte. V restauracích půjde o velkou výjimku, v obchodech s kartou běžně nepořídíte.

Nepříliš slavné je to i s bankomaty. V Ammánu nebo Aqabě je pomocí map naleznete, většinou však jde o značku ATM. V jiných městech bankomaty nebývají.

Směna JOD

Jordánské dináry běžně v českých směnárnách neseženete. Nejjednodušší tak je v ČR vyměnit koruny za dolary nebo eura a následně je směnit na místě. Na letišti bývá klasicky nejhorší kurz, pokud však nemáte nějaké místní peníze, část svých valut budete muset směnit.

Situace ve městech je pak poměrně příznivá, v turistických oblastech snadno narazíte na dobrou směnárnu. Na rozdíl od většiny jiných podniků se tady nesmlouvá, kurzy jsou napsané na světelné tabuli, rozdíly se pohybují jen v rozpětí 1–⁠3 eur na 100 JOD.

Jordánský dinár

Jordánský dinár, jedna z nejhodnotnějších měn světa

Kolik co stojí

Jordánská cenotvorba je jednou ze záhad, které jsem nedokázal za celou dobu rozluštit. Občas stačí popojít deset metrů a dostanete tu samou věc za polovinu. Budete se pohybovat v těchto cenách:

 • Bydlení: hostel od 200 Kč, pokoj v 3* hotelu od 500 Kč.
 • Jídlo: na ulici 15–⁠30 Kč, v restauraci 130–⁠300 Kč.
 • Nápoje: 1,5 litru vody v obchodě 15–⁠25 Kč, místní pivo 0,5 l za cca 100 Kč v obchodě a 150 Kč v restauraci, čaj v podniku 10–⁠30 Kč.
 • Památky: Královské muzeum automobilů 100 Kč, Jerash 360 Kč.
 • MHD: pouze v Ammánu, 10–⁠20 Kč podle linky.
 • Internet: 400–⁠600 Kč za SIM s 15–⁠40 GB.

Jordánsko je muslimská země, takže alkohol tu příliš neseženete, případně je nekvalitní a za dost peněz. Příznivá je naopak situace pro kuřáky, cigarety stojí kolem 80 Kč. Ceny jídla jsou velmi rozdílné, v restauracích obvykle dražší než v Česku, ovšem najdou se i výjimky. Oproti tomu jídlo do ruky jako falafel vyjde na pár korun.

Ceny za postel ve společném pokoji se dají srovnat s ČR, samostatný pokoj pak seženete levněji. Ne vždy to však je výhra, levnější hotely vypadají většinou podstatně hůř než modernější hostely. Zvlášť pro sólo cestovatele se tak vyplatí spíše obětovat trochu soukromí za vyšší komfort a nižší cenu.

ubytování Jordánsko

Levné ubytování seženete za pár stovek, občas i se snídaní

Jak se dopravovat po Jordánsku

Jak už jsme naťuknuli dříve, Jordánsko je celkem malá země o rozloze srovnatelné s tou naší. Na východě země navíc je primárně pustina, budete se pohybovat primárně v úzkém pruhu v západní části. Z toho důvodu nemá letecká přeprava smysl. Příliš nepochodíte ani s vlaky, jediná trať v zemi (Hedjaz Jordan Railway) mezi Ammánem a Damaškem už řadu let nefunguje.

Autobusy

Tuto variantu dopravy jsem využíval já, je třeba se však obrnit trpělivostí. S lokálními autobusy se dostanete po celé zemi, víc se taky potkáte s místními, má to však několik ale. Předně

je třeba zmínit, že neexistují žádné jízdní řády. Autobus odjíždí ve chvíli, kdy je plný, nebo když řidič usoudí, že je vhodný čas. Většinou vyrazíte do tři čtvrtě hodiny, pokud ale budete mít smůlu, může se čekání protáhnout až na několik hodin. K tomu počítejte s tím, že na méně rušných cestách řidič stihne třikrát za cestu zastavit a nakoupit si v místních obchodech.

wadi rum poušť

Poušť Wadi Rum

Nejlepší taktikou tedy je poptat se ve vašem hotelu, odkud jezdí autobusy do města, kam se chcete přesunout. Hlavně v Ammánu jsou autobusových nádraží desítky a nikde se nedá dohledat, odkud které autobusy jezdí. Často navíc budete muset přestupovat, s tím vám však místní ochotně poradí. Pokud potkáte autobus jedoucí vaším směrem, stačí zamávat, řidič vám kdekoliv zastaví a můžete nastoupit. Pozor na to, že autobusem se nedá dostat do Wadi Musa nebo k Mrtvému moři, jenom se k nim podstatně přiblížit a následně využijete taxíku, o kterém si povíme níže.

Odměnou za toto trápení je extrémně nízká cena. 200kilometrová cesta mezi Ammánem a Danou nás vyšla asi na 90 korun. Peníze za jízdenky vybírá řidič před odjezdem, případně mu platíte při vystupování. Na vzdálenost kolem 100 kilometrů budete platit cca 1,5 JOD (45 Kč).

Výjimkou z autobusového chaosu jsou linky společnosti JETT Bus mezi nejturističtějšími oblastmi. Klasickým autobusem se tak dostanete například mezi Ammánem a Petrou nebo Ammánem a Aqabou. Konkrétní autobus lze zarezervovat on-line nebo na přepážkách JETT Bus. Cena je stále velmi příznivá, za 350 kilometrů mezi Ammánem a Aqabou zaplatíte 10 JOD (300 Kč).

Tip: Na autobusových nádražích nikdy nevěřte taxikářům, kteří tam běžně také čekají. Dost často vám budou tvrdit, že žádný autobus do vámi vybrané destinace dnes nejede. Stačí však popojít od nich k mužům u autobusů, kteří vám poradí, do kterého busu si máte nastoupit.

Petra Jordánsko

Nádherná Petra

Auta (autopůjčovny)

Oblíbenou možností cestování je půjčení si vlastního auta. Většina silnic v Jordánsku je v podobném nebo lepším stavu než u nás. Jen pozor na velkou místní zálibu dávat úplně všude retardéry. Jsou i na dálnici, tam jsou však z dálky vidět. Na lokálních silnicích jde prostě o nijak neznačené hrboly asfaltu, které často uvidíte na poslední chvíli. Mimo Ammán je řízení bez problémů, v něm se musíte připravit na neustálou zmatenou zácpu, ve které jízdní pruhy a pomalé rozhodování neexistují. Stejně jako v mnoha dalších zemích používají řidiči klakson v podstatě neustále.

Pro lepší cenu je dobré auto zabookovat dopředu on-line přes srovnávače typu Rentalcars. Není problém sehnat auto ani na místě, autopůjčoven je u letiště i v Ammánu spousta, počítejte však s vyšší cenou. Platby začínají na 500 Kč na den za běžné auto, k tomu je třeba připočítat 200–⁠300 Kč na pojištění, bez problémů se však vejdete do 1000 Kč na den. Auta se půjčují primárně na kreditní kartu, na níž si půjčovny jako kauci bookují částku kolem 10–⁠15 tisíc Kč. Kauci přes debetní kartu berou v minimu případů, z hlediska bezpečnosti je i pro vás lepší použít kartu kreditní.

Najděte si auto na Rentalcars


Ceny pohonných hmot nejsou nízké jako na Arabském poloostrově, Jordánsko přece jenom nemá svá ropná naleziště. Cena benzinu je podobná jako u nás, kolem 35 Kč za litr. Výrazně lépe však vyjde nafta, její cena se pohybuje mezi 17 a 20 Kč za litr. Benzinových pump je okolo hlavních silnic poměrně dostatek, díky speciálním pruhům můžete zastavit i u stanice v protisměru.

Trochu problém při půjčování auta může být s věkem: většinou se auta půjčují lidem starším 25 let. Potkal jsem však několik mladších lidí, kteří auto na půjčení také sehnali. Pokud chcete detailní informace k půjčení auta v Jordánsku, můžete se podívat na tento velmi podrobný článek.

Obecné informace o tom, jak vyzrát nad autopůjčovnami najdete také v článku Jak si půjčit auto v zahraničí a na co si dát pozor.

Taxíky

Taxík je nejlepší dopravou na krátké vzdálenosti, můžete ho využít i na delší cestu. Taxík není problém sehnat, v Ammánu na vás budou pravidelně volat, když půjdete po chodníku, čekají na všech turistických místech. Mimo největší města je navíc taxikářem v podstatě kdokoliv, každé druhé auto vám zastaví u krajnice, zda nepotřebujete někam svézt.

O cenách se mi píše velmi komplikovaně, záleží na mnoha faktorech. Oficiální taxíky mívají občas funkční tachometr, kterému se většinou nedá příliš věřit. Za několik kilometrů zaplatíte 2⁠7 JOD (60–⁠210 Kč), záleží na vaší vyjednávací šikovnosti. Taxikáři vás ochotně odvezou i na delší vzdálenosti, klidně i 50 nebo 100 kilometrů, v takových případech počítejte s cenou začínající na 15 JOD (450 Kč), cena se však šroubuje nahoru podle toho, do jak turistické oblasti máte namířeno.

V případě taxikářů je smlouvání běžné a první nabídka bývá opravdu přestřelená, poměrně snadno se dostanete na poloviční cenu, záleží na vašich vyjednávacích schopnostech a zkušenostech.

taxi Jordánsko

Jeden z luxusnějších ammánských taxíků

MHD v Ammánu

V rámci Ammánu fungují autobusové linky, vyznat se v nich však pro turistu není úplně jednoduché. Jejich seznam se zastávkami najdete tady, stránky však příliš často nefungují, chce to obrnit se trpělivostí. Zastávky nejsou nijak značené, orientujte se podle přibližného místa na mapě a následně se doptejte místních.

Lístky se platí u řidiče, cena se pohybuje mezi 10 a 20 Kč, záleží na konkrétním spoji a občas asi i náladě řidiče. Ač má autobus vypsané zastávky, staví prakticky kdekoliv. Když zmáčknete tlačítko stop, klidně vám zastaví i uprostřed pětiproudé silnice.

Kuchyně

Protože se úplně neřadím mezi gurmány, projedeme místní kuchyni spíše prakticky. Milovníci specialit mohou víc inspirace nachytat například tady.

Naprostým základem arabské kuchyně je hummus, místní jsou schopni jíst ho od rána do večera. Nehledejte žádné příchutě, jaké bývají v českých obchodech, koukali by na vás, že jste se zbláznili, vždyť hummus zkrátka chutná jako hummus. Připravte se na to, že do své oblíbené pomazánky dávají dost oleje a černých oliv, díky čemuž je jídlo velmi dobré, ale zároveň poněkud náročné pro slabší žaludek.

Nemusíte se bát koupit jídlo i na ulici, špatně vám z toho nebude, pokud tedy podnik nevypadá jako špinavá špeluňka. Obecně je lepší vyhýbat se masu z řeznictví, porcuje se v příšerných podmínkách a ve velkém vedru. Masu obecně není problém se vyhnout, vepřové tu samozřejmě neseženete, ale i jinak je kuchyně spíše bezmasá. Bát se nemusí ani odpůrci pálivých jídel, naopak: sehnat něco pikantnějšího bývá spíš problém.

vaření čaje v poušti Jordánsko

Uvařit si na ohni není problém ani na poušti

Dominantním nápojem je černý čaj. Ten dostanete ve všech restauracích, hotelích i na návštěvách. Právě čajovny ostatně jsou hlavním uzlem večerního života, nahrazují naše české hospody. Můžete si tak dát čaj, shishu a podívat se s místními na fotbal, který tolik zbožňují.

Tady vám nabídnu pár jídelních tipů:

 • Falafel – tomu se rozhodně nevyhnete. Dostat ho můžete v pita chlebu, nebo odděleně na talíři s jogurtovou omáčkou a zeleninou.
 • Šavarma – další oblíbené jídlo do ruky, tentokrát i s masem a salátem tabbouleh. Jako svačinu mohu určitě doporučit.
 • Mansaf – pokrm vycházející z beduínské kuchyně. Základem je skopové maso s cibulí a česnekem.
 • Maqluba – název tohoto jídla doslova znamená „vzhůru nohama“, převrací se totiž v celku z hrnce. Jeho základem bývá rýže se zeleninou, často se přidává maso.
 • Baklava – i u nás oblíbená arabská sladkost – tučný, ale moc dobrý dezert.
 • Ayran – tento nápoj jsem si dal spíše omylem, chutná to jak slaný Actimel, ovšem po chvíli rozpaků je to vítaná změna oproti čaji.

Nemoci a hygiena

Jordánsko je z hlediska vašeho zdraví bezpečnou zemí. Do země nepotřebujete žádné speciální očkování, není zde rozšířená žádná pro Evropany neobvyklá nemoc. S hygienou tu jsou trochu na štíru, pokud si však budete dávat aspoň základní pozor, nic se vám tu nestane. Nejnebezpečnější je psychická újma z toho, že jakékoliv hezké místo zvládnou místní zaházet odpadem, to je však smutná realita mnoha zemí ležících mimo Evropu.

Pokud jde o vodu z kohoutku, její kvalita se postupně zlepšuje, přesto bude lepší ji příliš nepít. Pro zdravé zažívání je jistější balená voda, která se tu prodává všude. V některých obchodech dostanete v podstatě velký kus ledu v láhvi, který pak postupně roztává. V největším horku to uvítáte jako velmi příjemné osvěžení.

Žádné zásadní nebezpečí nepředstavují ani místní zvířata. V horách dávejte pozor na hady, takovou palestinskou zmiji rozhodně potkat nechcete. Nechybí ani smečky toulavých psů, kteří jsou úplně všude. Jejich štěkání a pobíhání kolem může být nepříjemné, nebývají však většinou agresivní jako v některých jiných zemích, až k vám se většinou neodváží. I tak není radno si s nimi zahrávat.

kočky Jordánsko

I tihle tvorové umějí být pěkně nebezpeční

Psychicky se připravte na velké množství much, které vás budou urputně pronásledovat. A nezapomeňte, že jste na rozhraní Afriky, takže hmyzí kousnutí může být nebezpečné, není to však naštěstí časté.

Bezpečnost

I s ohledem na nebezpečí od jiných lidí patří Jordánsko mezi bezproblémové země. Na cestách potkáte mnoho sólo cestovatelů včetně žen, ty si však určitě musejí dávat větší pozor na nastupování do aut či noční procházky po městě. Míra kriminality je podobná jako u nás. Na večer se vyhýbejte některým čtvrtím ve východním Ammánu, který patří mezi chudší oblasti, vaše přítomnost by byla velkým lákadlem pro místní zloděje.

Nejnebezpečnější pro vaši peněženku tak zůstávají turistické pasti, na nějaké po cestě určitě narazíte. V Petře nikdy nic není zadarmo, ač se vám to budou snažit namluvit. Pokud naletíte, na pár JOD vás tahle zkušenost vyjde, nebude to však nic dramatického.

Náboženství, svátky, tradice

Při návštěvě pamatujte na to, že jste v čistě muslimské zemi, ač je Jordánsko k turistům poměrně liberální. Do mešity mimo modlitby určitě se zakrytými koleny a rameny můžete. Ženy by měly i na ulicích chodit zahalenější, ale především v turistických oblastech takové tílko vadit nebude. Pokud navštívíte veřejnou pláž pro místní, většina z nich se koupe v oblečení, je tedy slušnost to dodržet i ve vašem případě.

Za mě není v Jordánsku natolik speciální akce, abyste plánovali termín podle ní, je zde však několik událostí v roce, které vám mohou pobyt ozvláštnit. Jednou z nich je začátek muslimského nového roku a měsíce Muharram. V následujících letech bude vycházet na červenec, kvůli rozdílu mezi gregoriánským a juliánským kalendářem se každý rok posouvá o 11–⁠12 dní zpět. Během oslav nového roku si užijete mnoho tance či zpěvu.

hory Jordánsko

Na své si v Jordánsku přijdou i milovníci hor

V červenci se též pravidelně koná Jerash festival, který za návštěvu rozhodně stojí. V zachovalých ruinách antického města mají místní hudebníci a umělci speciální atmosféru, budete si připadat jak v oživlém starověku. Pro milovníky motorismu pak mohu doporučit říjnové rallye, které se jezdí v Ammánu a patří mezi populární kratochvíle pro místní i cizince. K trati, na které závodníci najezdí dohromady přes 1000 kilometrů, se vyplatí jít si stoupnout pro zážitek, i pokud vám automobily nic neříkají.

S určitými omezeními musíte počítat v období ramadánu. Neměli byste jíst nebo kouřit na veřejnosti, některé obchody nebo podniky budou mít omezenou otevírací dobu. V pátek pak musíte počítat s tím, že se život na chvíli zastaví z důvodu páteční modlitby.

Co byste ještě měli vědět

 • Hodí se vědět, že Jordánsko je zemí zvyklou na imigraci. V zemi žije přes 13 % Syřanů, přes 6 % tvoří menšina Palestinců, podobné zastoupení mají i Egypťané. Osudy mnohých rodin uprchlých před válkou jsou pohnuté, je lepší se povídání o jejich minulosti vyhýbat.
 • Oficiálním jazykem je arabština, kterou se tu mluví ve třech mutacích (urban, rural a Bedouin Jordanian). U beduínské to je trochu problém, obecně se však s klasickou arabštinou dorozumíte. Lidé pracující v turistickém ruchu umí anglicky, u místních se většinou najde někdo, kdo umí aspoň pár slov, aby vám pomohl.
 • Se zásuvkami si nemusíte dělat hlavu, občas vypadají, že na vás za chvíli vypadnou. Vězte, že s evropskou vidlicí si mobil dobijete bez problémů.
 • Záchody jsou také stejné jako u nás, mají tendenci se více ucpávat, ale jsou uzpůsobené i na házení toaletního papíru.
 • Přecházení rušných ulic je ze začátku adrenalin, který si však postupně oblíbíte. Prostě vyrazte a rukou naznačujte, že jdete, auta vám zastaví. A to dokonce i když jdete na červenou na přechodu, což však samozřejmě běžně nedělejte.
 • I v levných hotelech a některých podnicích mívají solidní wifi. Spíše si však od místních operátorů kupte SIM kartu s mobilními daty, ta fungují velmi dobře a za několik stovek dostanete přinejmenším 15 GB.
 • V Jordánsku je o hodinu víc než u nás.

Osobní tipy, kam se podívat

Wadi Rum

Začnu místem, které mne uhranulo nejvíce. Wadi Rum bývá označovaná za nejkrásnější poušť na světě, z dun písku vystupují krásné skalní útvary. Po nich se dá skvěle šplhat, jen pozor na místa obroušená pískem. Poušť je slavná i díky hollywoodskému velkofilmu Lawrence z Arábie; plukovník Thomas Edward Lawrence totiž právě zde působil.

wadi rum

Jedna z nejkrásnějších pouští na světě

Za vstup do Wadi Rum zaplatíte 5 JOD (150 Kč), držitelé Jordan Pass mají vstup zdarma. Nejlepší taktikou je zamluvit si přes Booking spaní v jednom z mnoha kempů, v ceně bývá i jídlo na celý den. Beduíni si vás vyzvednou ve vesnici a odvezou na korbě jeepu k sobě. Zároveň vám nabídnou několik možností průvodcování po poušti. Celodenní výlet jeepem po nejzajímavějších místech vychází kolem 40 JOD na osobu (1200 Kč) a rozhodně stojí za to. Osobně mohu velmi doporučit tento kemp.

Jerash 

Nutnost pro milovníky historie. Zachovalé antické město asi 50 kilometrů severně od Ammánu, takový vhled do helénské kultury nezískáte ani v Řecku. Při procházce dobře pochopíte, jak se dřív stavěla města. Vstup je za 12 JOD (360 Kč), držitelé Jordan Pass ho mají opět zdarma. Do Jerashe i nazpět se nejlépe dostanete místními autobusy z Tabarbour Bus Station v Ammánu.

jerash

Jerash vytváří kontrast antiky s moderním městem

South Beach, Aqaba

Kdo se těšil na koupání v Rudém moři, užije si ho nejlépe na South Beach. Je to v podstatě jediná veřejně přístupná turistická pláž. Není úplně výstavní z hlediska čistoty a komfortu, ale dostačující. Z města můžete taxíkem, měly by tam jezdit i autobusy, z nějakého důvodu však ten den žádný nepřijel.

aqaba pláž

Rozparcelovaná políčka plynule přecházejí v pláž

Petra

Slavné skalní město, které bylo zvolené mezi novodobé divy světa, nesmí chybět. Za mě doporučuji návštěvu na dva dny, pokud nechcete stihnout jen ty hlavní taháky jako Pokladnici nebo Klášter. Je to opravdu obrovský komplex. Vstupné na dva dny je 55 JOD (1650 Kč), vyplatí se radši dopředu pořídit Jordan Pass.

Petra Jordánsko

Běžně tu prý bývá narváno, my potkali víc místních než turistů

Dodejme, že ubytování seženete v přilehlém Wadi Musa. Patří obecně mezi dražší. Pokud chcete ušetřit, zkuste Petra Cabin Hostel, který je navíc velmi blízko vstupu do Petry.

Mrtvé moře

Co si budeme povídat, izraelská strana je pro koupání v Rudém moři příjemnější. Ale i v Jordánsku to vyzkoušejte, takový zážitek nezískáte nikde jinde na světě. Z pláží využijte Amman Beach nebo O Beach. Sprcha je absolutní nutností, nedělejte chybu jako já, že do vody půjdete ve svých botách na chození.

koupání mrtvé moře jordánsko

Na poležení je Mrtvé moře ideální

Wadi Mujib

U Mrtvého moře také leží národní park Wadi Mujib. I zde si můžete zaplavat, i když trochu jiným způsobem. Tato oblast je totiž jako dělaná pro nadšence do canyoningu. Pokud si chcete tuto zábavu jen vyzkoušet, můžete si sami projít základní asi dvouhodinovou trasu. Pokud chcete zažít více adrenalinu, vyberte si některou z tras, které nabízí Wild Jordan.

wadi mujib kaňon

Procházka kaňony není nic pro klaustrofobiky

Dana

Jordánsko není jen historie a moře. Najdete tu také krásný přírodní park Dana s vysokými horami. Pokud budete mít čas, z Dana Village existuje čtyřdenní trek do Petry, který je především v jarních měsících nádherný. Bohužel jsem na něj neměl čas, ale i jenom návštěva místních hor rozhodně stojí za to.

dana jordánsko

Přírodní rezervace Dana umí krásné výhledy

Roman Theater, Ammán

Ruiny antických staveb najdete i v Ammánu, nejzajímavější je zachovalý římský amfiteátr, který pojal až 6000 diváků. Na náměstí před ním bývá navíc tradičně velmi živo, můžete tu nasát trochu místní kultury.

divadlo ammán

Divadlo je aktivní i v dnešní době

King Abdullah Mosque, Ammán

Ze stovek mešit v Ammánu bych vybral tuto, a to především pro její impozantní modrou kupoli. Obecně však mohu shrnout, že ammánská aglomerace má přes pět milionů obyvatel, zážitkem je tedy už jen toulání se po ulicích. Aspoň jeden den choďte mezi vybranými památkami pěšky, ať si je trochu užijete.

mešita jordánsko

Mešit najdete v Ammánu opravdu mnoho

Kde najdu víc info

Visit Jordan

Oficiální stránky pro turismus v Jordánsku, hodí se pro základní přehled.

Experience Jordan

Blog se zajímavými tipy na cestování po Jordánsku.

The Blonde Abroad

Blog s rozsáhlým popisem hlavních destinací v Jordánsku.

Lonely Planet

Někdo rád průvodce na starém dobrém papíru. V členské sekci najdete slevu.

Jan Rosenthaler

Neumím psát informace o sobě, proto je píšu o jiných věcech – třeba o Jordánsku. Pokud byste se chtěli na něco doptat, asi bude nejlepší napsat mi na Facebook. Blog jsem míval, než jsem zapomněl zaplatit webhosting. Už ho nemám. Na fotce jdu zrovna provozovat sandboarding… sice mi to po pádu roztrhlo kalhoty, ale stojí to za to. Ma Salama.

 

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled