Omán se rok od roku stává nejen pro Čechy jednou z turisticky nejzajímavějších destinací Středního východu. Díky své poloze ve spodní části Arabského poloostrova nabízí velmi rozmanitou přírodu, pláže s bílým pískem, pouště, polopouště, vádí, ale i hory dosahující místy až 3000 m n. m.
Proč tam letět?
Omán je velmi specifická země, kde se mísí tradiční islámská kultura s progresivním novým stylem. Omán nabízí mnoho zajímavého z oblasti kultury, cestování, ale především krásné opuštěné písečné pláže a panenskou přírodu. Moře je vhodné nejen k rybaření, ale i pro pozorování delfínů, želv nebo keporkaků.
Jak se tam dostat?
Z České republiky nejlépe určitě letadlem přes Dubaj, nejlevnější letenky zajišťuje flydubai (14 000 Kč), s nejpohodlnějším tranzitem a příjemnou cenou je dobrá volba let s Emirates z Prahy (15 000 Kč). V Dubaji můžete využít stopover a prohlédnout si město, z něhož pak můžete pokračovat několikrát denně letadlem do Muscatu (dražší varianta), jezdí odtud také autobus Dubaj–Muscat za cca 500 Kč (jedna cesta), což je 4x méně než za letenku, doba jízdy je cca 7 hodin. Z Dubaje se dá pokračovat i přímým letem do jižního města Salalah.
Od 31. října 2016 začne 3x týdně létat přímý spoj Praha–Muscat s Travel Service.
Pokud letíte z Vídně, porovnejte cenu s Qatar Airways s přestupem v Doha (Qatar), odkud létají letadla jak do Muscatu, tak i do Salalahu, a sledujte jejich sezonní akce.
S postupným zájmem cestovních kanceláří o tuto destinaci již můžete najít cenově výhodné balíčky v podobě 4* hotelu, cesty a polopenze za cenu pod 25 000 Kč na týden.
Kdy vyrazit
Omán má 2 sezony: arabská probíhá od června do podzimu (přelom září a října), všichni arabští turisté směřují „ochladit“ se do Salalahu, kde v létě prší a je zataženo, teplota ovzduší je příjemných 25 stupňů. V moři se tou dobou nedá koupat.
V Muscatu v létě dosahují teploty 45–50 stupňů. Všude je sice klimatizace, ale pobyt venku není dobře snesitelný, stejně jako v ostatních částech Arabského poloostrova.
Evropská sezona začíná na podzim, kdy v Salalahu končí období dešťů a celý jih země je zelený. Moře začíná být vhodné ke koupání, mohou však přetrvávat deště a teplota pod 30 stupňů až do začátku listopadu. Nejlepší období pro příjezd je listopad – na sezonu přes Vánoce až jaro, kdy je teplota a vlhkost vzduchu stabilní.
Evropská sezona končí posledním květnovým dnem.
Většina článku je přístupná pouze členům Travel Bible. Co se o zemi dozví?
- Jak je to s podmínkami vstupu
- Kolik potřebují peněz a jaké jsou ceny
- Jak funguje lokální doprava
- Jaké je jídlo
- Je země bezpečná?
- Jaké se k zemi vážou svátky a tradice
- Kam se určitě podívat

Stáhni si zdarma ukázku Travel Bible
Jediné knihy, kterou na cestách nedáš z ruky.
Kde najít více informací?
ExpatArrivals
Rady a tipy pro zahraniční turisty s informacemi o kultuře a každodenním životě cizinců v Ománu.
Wikitravel
Stále lepší a lepší projekt Wikipedie, kde dnes najdete téměř vše, co na cestách potřebujete.
Sultanate of OmanStránky Ministry of Tourism.
Just Landed
Obecné informace o cestování a životě v Ománu.
Za zpracování miniprůvodce Ománem děkujeme Gabriele Zemanové, která do Ománu poprvé odletěla na podzim 2011 za prací koordinátorky aktivit zahraničních hostů v 5* hotelu. Po dvou letech cestování a provádění turistů na jihu země se přestěhovala a žila 2 roky v Muscatu. Při práci se starala o turisty, kteří přijeli do Ománu poprvé. Cestování se jí stalo koníčkem. Dnes žije v Praze a můžete ji kontaktovat na e-mailu gzemanova11@gmail.com.
Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.
Najděte nejlevnější letenky
To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Knize o tom, jak cestovat levně, chytře a dlouho. Letenkám jsme věnovali jednu z nejdelších kapitol. Dozvíte se nejen základní pravidla k hledání nejlepších cen, ale i spoustu triků, jak získat co nejvíc za co nejméně peněz. Nechcete číst celou knihu? Několik základních tipů se dočete na blogu:- Jak najít nejlevnější letenky po Evropě a blízkém okolí?
- Jaké při hledání letenek používat vyhledávače?
Co když nechcete letět?
Po Evropě se snadno dá jezdit i vlakem či autobusy. Hlavně u vlaků mohou ceny na první pohled vypadat dost astronomicky, stačí ale vědět, jak na to, a mnohdy cenu za jízdenku srazíte na méně než polovinu.- Jak cestovat levněji vlakem po Evropě?
- Jak ušetřit na cestování vlakem u našich sousedů
- Jak na cestování autobusem po Evropě
Jak najít bydlení?
My nejčastěji využíváme Airbnb a Booking.com. První na pronájem běžných bytů a domů, či jen pokojů ve sdíleném bydlení s hostitelem. Booking je fajn na různé penziony a samozřejmě hotely. Na Airbnb využijte 725 Kč slevu na první bydlení. Stačí se registrovat přes odkaz bit.ly/bibleairbnb. Zároveň pro vás máme 11 tipů, jak vybrat nejlepší bydlení přes Airbnb.Vybíráte vybavení?
V první řadě se podívejte, jestli využijete některou ze slev, které jsme pro vás připravili ve VIP členské sekci Travel Bible. Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty, kde pravidelně aktualizujeme to nejlepší z nabídky. Stačí zvolit, jestli jedete na dlouhou nomádskou cestu, na pár dní do města, kempovat do přírody či na pořádný trek do hor.
- Dvakrát 5 vychytávek, které s sebou vozíme na cesty
- Jak vybrat batoh, který vydrží a je zároveň funkční
- Jak vybrat trekové boty
Potřebujete si na cesty nejdřív našetřit?
Cestování dnes už rozhodně není drahé. Většinou se stačí v pár věcech uskromnit – a můžete mít na cestu našetřeno celkem brzy. Máme pro vás pár tipů:- Přečtěte si článek 16 tipů, jak ušetřit na cesty
- Buďte minimalisté
Napsat komentář