Panama – od průplavu přes vulkány až do džungle

31.10.2018|Kategorie: Amerika, Členská sekce, Země|

Naprosto kouzelná země Střední Ameriky, kde se mění příroda každým kilometrem. Deštné pralesy, majestátní hory, exotické ovoce, divoká zvířata, neprobádané ostrovy a místy naprosto nedotknutá panenská příroda. A zničehonic obrovská moderní metropole, která se ani trochu nepodobá latinskoamerickým městům. Stát, který dříve sloužil jako pirátský přístav, je dnes pozoruhodným mixem všech možných i nemožných kultur – indiánů, Asiatů, Arabů, Evropanů a samozřejmě Američanů.

Proč jet do Panamy

Panamu zná většina z nás především díky Panamskému průplavu. Země rozhodně překvapí, a to jen v pozitivním smyslu slova. Kvůli výhodné pozici nabízí možnost vykoupat se a zasurfovat jak v Pacifickém, tak i Atlantském oceánu.

Ačkoli Panama City vypadá jako Miami, během pár hodin se ocitnete na naprosto opuštěném ostrově lemovaném bílým pískem, obsypaném čerstvými kokosy a s původním indiánským obyvatelstvem. V nepropustných deštných pralesech můžete objevovat exotické druhy zvířat i ovoce. Nebo máte chuť vyšlápnout na vulkán? Panama může být jak výborným obchodním cílem, tak relaxačním a tichým místem nebo dobrodružnou destinací. Je vhodná jak pro pohodlné dovolenkáře, tak pro zcestovalé backpackery.

panama

Opravdu ještě váháte, jestli navštívit Panamu?

Jak se do Panamy dostat

Z Evropy se do Panamy nejčastěji dopravíte letadlem. Let z Prahy do Panama City obnáší 1–2 přestupy, většinou v Amsterdamu nebo Paříži. Panamské aerolinky se jmenují Copa a patří k velmi nákladným dopravcům. Cena zpátečních letenek do Panama City s jedním přestupem se pohybuje okolo 700 eur (18 000 Kč). Vyplatí se sledovat akční letenky, které začínají na cca 10 000 Kč.

Nevíte si rady s lovem výhodných letenek? Zkuste Petrův #TravelHacking: Kurz o tom, jak procestovat svět levně nebo zdarma.

Dobrodružnější povahy mohou zkusit i loď. Panama má jeden z největších přístavů na světě. Lodě z Evropy nejčastěji vyplouvají z Kanárských ostrovů. Většinou se ale jedná o nákladní, ne výletní lodě.

panama

To, co u nás uvidíte jen v zoo, jsou zvířata, která v Panamě žijí volně.Foto: Tomáš Kotouč

Kdy tam jet a proč v tuhle dobu

Nejlepší doba je mezi prosincem a březnem, kdy má Panama období sucha. Od dubna do konce roku je sezona dešťů – a tu zažít, věřte mi, nechcete. Pršet může i několik dní v kuse a k našemu evropskému deštíčku se to nedá přirovnat. Pršet ale může v jakémkoli měsíci – i v období sucha –, někdy se počasí zblázní a dělá si, co chce. Panama je celá v tropickém pásu, takže teplo je po celý rok.

Panama

Protože je Panama v tropickém pásu, pěstovat můžete všelicos každý měsíc v roce

Víza a podmínky vstupu

OBSAH POUZE PRO VIP ČLENY TRAVEL BIBLE

Přihlásit

Nemáš přístup?

vipcardDo VIP členské sekce je vstup pouze pro ty, co si koupili boží Travel Bibli v tištěné nebo elektronické podobě zde na webu.

Máš knihu z knihkupectví? Vstup do členské sekce si můžeš dokoupit.

Pokud ti členství vypršelo, můžeš ho za 270 Kč na další rok obnovit ve svém účtu.

Většina článku je přístupná pouze členům Travel Bible. Co se o zemi dozví?

  • Jak je to s podmínkami vstupu
  • Kolik potřebují peněz a jaké jsou ceny
  • Jak funguje lokální doprava
  • Jaké je jídlo
  • Je země bezpečná?
  • Jaké se k zemi vážou svátky a tradice
  • Kam se určitě podívat

Stáhni si zdarma ukázku Travel Bible

Jediné knihy, kterou na cestách nedáš z ruky.

Kde najdu víc info

VisitPanama

Spolehlivé a ověřené informace pro návštěvníky Panamy.

Autoridad de Turismo de Panamá

Oficiální stránky vlády Panamy. Vedle informací o turismu najdete vlastně od všeho něco. Aktuální dění, projekty, kampaně a různé eventy.

Panama

Panama – bývalý pirátský přístav, dnešní obchodní metropole

Lenka Kosmatová

Studentka vysoké školy cestovního ruchu v Rakousku. Cestuje od svých 16 let (momentálně 21letá). Po studijním semestru projela stopem celou Střední Ameriku z Mexika až do Panama City. Momentálně je na půl roku v Kolumbii, kde získává profesionální zkušenosti v turismu. Na svých cestách cestuje jako studentka lowcostově, ale právě díky tomu zažívá neskutečné dobrodružství.

Pro další informace, inspiraci a tipy můžete sledovat blog Chica Checa, Instagram nebo Facebook.

Co o Panamě říká Lenka?

Ačkoli je Panama poměrně drahá, já v ní strávila nádherné týdny s žádným low budgetem, řekla bych totiž, že bez budgetu. V Bocas del Toro jsem dobrovolničila a celou Panamu prostopovala. V Panama City jsem měla bezva couchsurfera a potkala spoustu lidí, kteří mi všechno ukázali. Že levné cestování nemůže být zábava? Posílám pozdrav z ostrova Bastimentos! Panama je prostě neskutečná!

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Najděte nejlevnější letenky

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Knize o tom, jak cestovat levně, chytře a dlouho. Letenkám jsme věnovali jednu z nejdelších kapitol. Dozvíte se nejen základní pravidla k hledání nejlepších cen, ale i spoustu triků, jak získat co nejvíc za co nejméně peněz. Nechcete číst celou knihu? Několik základních tipů se dočete na blogu:

Co když nechcete letět?

Po Evropě se snadno dá jezdit i vlakem či autobusy. Hlavně u vlaků mohou ceny na první pohled vypadat dost astronomicky, stačí ale vědět, jak na to, a mnohdy cenu za jízdenku srazíte na méně než polovinu.

Jak najít bydlení?

My nejčastěji využíváme Airbnb a Booking.com. První na pronájem běžných bytů a domů, či jen pokojů ve sdíleném bydlení s hostitelem. Booking je fajn na různé penziony a samozřejmě hotely. Na Airbnb využijte 725 Kč slevu na první bydlení. Stačí se registrovat přes odkaz bit.ly/bibleairbnb. Zároveň pro vás máme 11 tipů, jak vybrat nejlepší bydlení přes Airbnb.

Vybíráte vybavení?

V první řadě se podívejte, jestli využijete některou ze slev, které jsme pro vás připravili ve VIP členské sekci Travel Bible. Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty, kde pravidelně aktualizujeme to nejlepší z nabídky. Stačí zvolit, jestli jedete na dlouhou nomádskou cestu, na pár dní do města, kempovat do přírody či na pořádný trek do hor. Outdoor vybavení doporučujeme nakupovat v obchodě Hanibal.cz. Sami od nich rádi (a k plné spokojenosti objednáváme), ale hlavně si necháme poradit. Všichni totiž cestováním, outdoorem a sportem žijí.  Hodit se vám může i několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Potřebujete si na cesty nejdřív našetřit?

Cestování dnes už rozhodně není drahé. Většinou se stačí v pár věcech uskromnit – a můžete mít na cestu našetřeno celkem brzy. Máme pro vás pár tipů:

Jedete na hodně dlouho?

Poradíme, jak vybrat nejlepší dlouhodobé cestovní pojištění. V knize Travel Jobs se pak dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Vybavte se na cestu – nejprodávanější produkty na Travel Bibli

Napsat komentář

0

Nech si posílat novinky na email a žádný článek ti už  neuteče!