Panama – od průplavu přes vulkány až do džungle

31.10.2018|Kategorie: Amerika, Členská sekce, Země|

Naprosto kouzelná země Střední Ameriky, kde se mění příroda každým kilometrem. Deštné pralesy, majestátní hory, exotické ovoce, divoká zvířata, neprobádané ostrovy a místy naprosto nedotknutá panenská příroda. A zničehonic obrovská moderní metropole, která se ani trochu nepodobá latinskoamerickým městům. Stát, který dříve sloužil jako pirátský přístav, je dnes pozoruhodným mixem všech možných i nemožných kultur – indiánů, Asiatů, Arabů, Evropanů a samozřejmě Američanů.

Proč jet do Panamy

Panamu zná většina z nás především díky Panamskému průplavu. Země rozhodně překvapí, a to jen v pozitivním smyslu slova. Kvůli výhodné pozici nabízí možnost vykoupat se a zasurfovat jak v Pacifickém, tak i Atlantském oceánu.

Ačkoli Panama City vypadá jako Miami, během pár hodin se ocitnete na naprosto opuštěném ostrově lemovaném bílým pískem, obsypaném čerstvými kokosy a s původním indiánským obyvatelstvem. V nepropustných deštných pralesech můžete objevovat exotické druhy zvířat i ovoce. Nebo máte chuť vyšlápnout na vulkán? Panama může být jak výborným obchodním cílem, tak relaxačním a tichým místem nebo dobrodružnou destinací. Je vhodná jak pro pohodlné dovolenkáře, tak pro zcestovalé backpackery.

panama

Opravdu ještě váháte, jestli navštívit Panamu?

Jak se do Panamy dostat

Z Evropy se do Panamy nejčastěji dopravíte letadlem. Let z Prahy do Panama City obnáší 1–2 přestupy, většinou v Amsterdamu nebo Paříži. Panamské aerolinky se jmenují Copa a patří k velmi nákladným dopravcům. Cena zpátečních letenek do Panama City s jedním přestupem se pohybuje okolo 700 eur (18 000 Kč). Vyplatí se sledovat akční letenky, které začínají na cca 10 000 Kč.

Nevíte si rady s lovem výhodných letenek? Zkuste Petrův #TravelHacking: Kurz o tom, jak procestovat svět levně nebo zdarma.

Dobrodružnější povahy mohou zkusit i loď. Panama má jeden z největších přístavů na světě. Lodě z Evropy nejčastěji vyplouvají z Kanárských ostrovů. Většinou se ale jedná o nákladní, ne výletní lodě.

panama

To, co u nás uvidíte jen v zoo, jsou zvířata, která v Panamě žijí volně.Foto: Tomáš Kotouč

Kdy tam jet a proč v tuhle dobu

Nejlepší doba je mezi prosincem a březnem, kdy má Panama období sucha. Od dubna do konce roku je sezona dešťů – a tu zažít, věřte mi, nechcete. Pršet může i několik dní v kuse a k našemu evropskému deštíčku se to nedá přirovnat. Pršet ale může v jakémkoli měsíci – i v období sucha –, někdy se počasí zblázní a dělá si, co chce. Panama je celá v tropickém pásu, takže teplo je po celý rok.

Panama

Protože je Panama v tropickém pásu, pěstovat můžete všelicos každý měsíc v roce

Víza a podmínky vstupu

Občané České republiky mohou pobývat v Panamě maximálně 90 dní a žádná víza nejsou potřeba. Pas musí být platný minimálně šest měsíců. Při příjezdu do Panamy po vás vyžadují odletovou letenku, proto si buďte jistí, že máte nějaké potvrzení o odjezdu ze země (letenka, nebo autobus do Kostariky).

Aktuální podrobné informace o vízové povinnosti najdete na stránkách MZV ČR.

Panama City

Panama City, Panama City, Panama City… nejbohatší město široko daleko

Peníze a přibližné ceny

V Panamě můžete všechno zaplatit dolarem. Pravděpodobně vám vrátí lokální měnu (panamská balboa). PAB má vždy stejnou hodnotu jako dolar (1 PAB = 1 USD).

V Panama City není žádný problém vybrat z bankomatu, ať už máte Visa, Mastercard, American Express, cokoli. V jiných částech, které jsou řídce osídlené, musíte víc hledat. V Panama City můžete bez problémů směnit eura na dolary. Ve většině modernějších restaurací, hotelů a hostelů můžete platit kartou. Pozor, mimo město to bývá s přirážkou, zejména na ostrovech. Kromě Panama City bych doporučila vybrat si a platit v hotovosti.

Panama je jednou z dražších zemí Střední Ameriky. Je trochu levnější než Kostarika, ale ne o mnoho. Ve srovnání s ČR jsou celkové náklady na život vyšší. Pro srovnání mrkněte na www.numbeo.com.

 • Jídlo: na ulici okolo 5 USD (100 Kč), v restauraci od 15 USD (300 Kč).
 • Nápoje: láhev balené vody přibližně 1 USD (20 Kč), za pivo zaplatíte až 3,5 USD (70 Kč).
 • Potraviny v obchodě: obrovský výběr všeho za ceny většinou vyšší než v ČR/SK.
 • Ubytování: v dormu 10 USD (200 Kč), soukromý pokoj na hostelech i hotelech se pohybuje od 20 USD výše (400+ Kč). Airbnb má velké cenové rozpětí, může být i levnější než hostel – místnost od 13 USD.
 • Památky: Panama Viejo 15 USD (300 Kč).
 • MHD: autobus 1,25 USD (25 Kč).

Na spoustu památek můžete uplatnit studentské slevy, pokud máte platný průkaz.

Panama kontrasty

Panama dokáže být plná kontrastů. Foto: Tomáš Kotouč

Lokální doprava

Letecká přeprava

Oficiální panamskou leteckou společností je Copa Airlines. Vnitrostátní lety spojují všechna větší města. Lety sledujte na AirPanama. Největší a mezinárodně nejdůležitější je letiště Tocumen v Panama City.

Panama

Letadlem si ušetříte spoustu času a nervů. Foto: Tomáš Kotouč

Vlaky

Víc než 12 000 lidí zemřelo při stavbě železniční tratě, která propojuje pacifické a atlantské pobřeží a funguje dodnes. V Panamě se můžete projet vlakem okolo Panamského kanálu z Panama City až do Colónu (zpáteční Panama City – Colón vyjde na 25 USD). Vlak odjíždí každý den z Panama City brzy ráno a vrací se odpoledne. Jízdenky není nutné koupit předem, stačí až na stanici. Pro víc info koukněte na www.panarail.com.

Auta (autopůjčovny)

Nejvíc autopůjčoven najdete na letišti a v hlavním městě. Dbejte na dodržování rychlosti – na dálnici maximálně 90 km/h. Policie měří rychlost na každém rohu.

Kola

I na kole se dá Panama projet, ačkoli se to úplně nedoporučuje. Na mé cestě přes Střední Ameriku jsem potkala pár, který na kole cestoval od Mexika až do Panama City. Nejlepší volbou je projet se na kole v Panama City. Spousta lidí tvrdí, že Panama City není příliš bike-friendly, to ale neplatí pro Cinta Costera, skvělé místo na procházku, běh nebo kolo. Existuje spousta půjčoven od 20 USD (400 Kč) na den. Spolehlivou společností je Get One Bike.

Taxíky

Panamské taxíky nemají taxametry, vždycky smlouvejte. Okolo města se taxík pohybuje do 5 USD (100 Kč). Uber je používanější, spolehlivější a levnější.

MHD

MHD a autobusy jsou velmi levné. Většinou se jezdí „collectivos“ a ceny se liší podle vzdálenosti (zaplatíte 1–4 USD).

panama autobus

Cesta přes hranice autobusem

Stopování

Panamskou hranici jsem přejela z Kostariky autobusem, zbytek jsem jen stopovala. Rozhodně doporučuji – je to velmi jednoduché a rychlé, protože z Panama City vede dlouhá dálnice. Z jejího rozcestí v Chiriquí se můžete vydat k vulkánu Barú, nebo pokračovat na sever do Bocas del Toro. Silnice jsou ve velmi dobrém stavu.

stopování panama

Stopování napříč Panamou je jednoduché a výhledy krásné

Nemáte zkušenosti se stopováním? Přečtěte si průvodce v článku Zdvižený palec aneb ultimátní návod ke stopování.

Lodě

Protože má Panama desítky souostroví, lodě jsou velmi důležitý dopravní prostředek. Také v Amazonii potřebujete k transportu loď. Většina lodiček je jen pro pár osob, spousta lidí má dodnes dřevěné loďky s pádly. Počítejte, že se pořádně promočíte.

panama doprava

Jinak než lodí se do spousty míst nemáte šanci dostat. Foto: Tomáš Kotouč

Kuchyně

Panamskou typickou latinskoamerickou kuchyni ovlivňuje i kuchyň francouzská, asijská a arabská. Panama City je velmi vyspělé, takže můžete najít všechno možné pro vegetariány i vegany. Velká část Panamy má tropické podnebí, takže se daří nespočtu ovoce – kokos, mango, avokádo, ale i méně známá guayaba, tamarind, cherimoya a mnoho dalších. V Panamě se také pěstuje čokoláda, káva a spousta zeleniny.

Ručně vyráběné nádobí panama

Ručně vyráběné nádobí. Foto: Tomáš Kotouč

Panama má velmi vysoký standard a na ulici se nemusíte bát jíst. Přesto se vždycky řiďte instinktem, pořád to není Evropa. Panama má velmi podobné pokrmy jako zbytek Střední Ameriky. Pokud chcete ušetřit, doporučuju jíst na ulici. Typická je rýže s fazolemi, rýže s kuřetem, kukuřičná tortilla, fritovaná yucca nebo tamales panamenos. Pochutnat si můžete taky na čerstvých rybách nebo peruánských ceviche. Ryb a mořských plodů je v Panamě hojně. Milovníci masa, nezapomeňte na polévku sancocho – kuřecí vývar s kořeny zvanými ñamé a koriandrem. A když vás honí mlsná? Pastel de Tres Leches je to nejznámější, co můžete ochutnat.

panama

Je libo čerstvá ryba?

Z nápojů si pochutnáte na čerstvém kokosu za půl dolaru a celkově na spoustě lahodných ovocných džusů (batidos). Panamským tradičním nápojem je chicha, pije se napříč Jižní Amerikou. Jde o fermentovaný nápoj z kukuřice a dalších obilovin.

Z tvrdého alkoholu musíte ochutnat rum Ron Abuelo. Dalším proslulým alkoholem je seco z cukrové třtiny. Lokální piva se jmenují Balboa, Atlas a Soberana.

Nemoci a hygiena

Mimo město počítejte s nájezdem komárů a hmyzu. Vodu z kohoutku ve městě pít můžete, ačkoli nedoporučuji, protože příchuť je téměř neúnosná – hlavně v období sucha (prosinec až březen). Na ostrovech doporučuji vodu vždy kupovat. Nebezpečné nemoci jako malárie, žlutá chřipka a další se vyskytují hlavně v Darienu. Na hranicích někdy mohou vyžadovat potvrzení o očkování proti žluté chřipce. Očkování proti žloutence A a tyfu nikdy není na škodu.

 

panama Vesnička v Darien Gap

Vesnička v Darien Gap

Bezpečnost

Panama je na poměry Latinské Ameriky země pro turisty bezpečná. Podle Global Peace Index je Panama druhou nejbezpečnější zemí Střední Ameriky. V noci se nedoporučuje chodit po městě a příliš ukazovat cennosti. Jako obvykle, města mívají i své méně bezpečné části, vždy je dobré informovat se předem.

Nebezpečná a naprosto nevhodná oblast pro turisty je tzv. Darien Gap – tropický deštný bažinatý prales sousedící s Kolumbií. Podle statistik už je situace přepadení a vražd lepší než v minulých letech.

panama boquete

Boquete – vítejte v pralesech Panamy. Pozor, není těžké tu zabloudit!

Náboženství, svátky, tradice

Nejčastější náboženské vyznání je katolické, takže i zde se slaví klasické křesťanské svátky jako Velikonoce a Vánoce. V Panamě mají ale vlastní oslavy a tradice, které jinde neuvidíte. Navíc zde žije spousta domorodců, kteří dodržují vlastní zvyky a tradice.

panama kostel

Křesťanský kostel na ostrově v Bocas del Toro

V březnu se v Panamě koná velký jazzový a bluesový festival. V provincii Boquete, která je známá horami a kávovými plantážemi, přivítá každoročně nejdůležitější umělce a turisty z celého světa.

Podobně jako karneval v Riu nebo v Kolumbii, tak i v Panamě se slaví, tančí a pije na každém rohu. Karneval bývá na začátku února. Počítejte ale s tím, že všechno funguje tak napůl, lidé během karnevalu obvykle nepracují a město je uzavřené.

Mejorana Festival je jedním z nejdůležitějších svátků v Panamě. Ke konci září se zvolí královna krásy a probíhá spousta průvodů a hudebních i uměleckých soutěží. Pro turisty je to skvělá šance vidět místní folklór a poznat tamější tradice. Za tímto festivalem se musíte vydat do Guararé.

Svátky Fiestas Patrias se v Panama City slaví v listopadu na počest osvobození od Kolumbie a vytvoření nové národní vlajky. Studenti z celého státu se sjíždějí do hlavního města a vzdávají počest nezávislosti národa.

domorodci Panama

Spousta domorodců na své tradice dokáže přilákat turisty. Foto: Tomáš Kotouč

Co byste ještě měli vědět

 • Na hranicích po vás vždy chtějí dokument o výjezdu ze země. Pokud už máte zakoupenou zpáteční letenku, ukažte ji. Jestli do Panamy přijíždíte a máte v plánu například jet autobusem do Kostariky, také musíte ukázat zpáteční jízdenku. A když neradi plánujete a nechcete zbytečně předběžně nic kupovat, můžete si udělat rezervaci letenky na Letuska.cz bez okamžité platby, není třeba zadávat vaši adresu, letenka se po čase sama stornuje, hlavně vám ale rezervace přijde v PDF na e-mail v angličtině.
 • Zásuvky jsou jako v ostatních zemích Střední Ameriky 110 V.
 • Osobně mě překvapilo množství původních obyvatel, kteří žijí zejména u hranic s Kostarikou. Nebuďte překvapení, že si vás prohlížejí, ale nemluví s vámi.
 • Stejně jako u nás, v Panamě se jezdí vpravo.
 • Protože je Panama dost moderní, v Panama City nemáte problém najít wifi – například v historickém Cascu se připojíte bez problémů zadarmo k městské wifi.
 • Pokud nemluvíte ani trochu španělsky, nezoufejte. Angličtina je tu poměrně dost rozšířená.
 • Jestliže cestujete z Kolumbie, neplánujte přejet až do Panamy, není to možné. Darien Gap je plný narcos, nebezpečných nemocí a hustých džunglí.
 • Obvyklé spropitné v restauracích je klasických 10 %.
 • Telefonní signál chytnete ve městě bez problémů, ale na ostrově s ním nepočítejte. V každém případě doporučuji stáhnout mobilní aplikaci maps.me.
 • Spousty indiánů věří, že jim fotkou kradete duši, proto se vždy zeptejte předem a foťte jen s jejich svolením.

 

panama

Vždy se zeptejte předem, jestli si můžete místní vyfotit. Foto: Tomáš Kotouč

Tipy, kam se podívat

Panama City

Několikrát zmíněná půlmilionová metropole je záchytným bodem. Je téměř nemožné nenavštívit Panama City. Mimo průplavu musíte navštívit také historické centrum Casco Viejo. Pro výhled na město doporučuji vyjít na Cerro Ancon. Panama nabízí tisíce výborných restaurací, barů, diskoték, obchodů. Na druhou stranu to z města máte blízko do přírody – okolo Panamy je několik ostrovů se spoustou zvířat, například Monkey Island nebo národní park Soberanía.

Panama City

Panama City mi po měsících strávených ve Střední Americe vyrazilo dech – vypadá jako Miami!

Casco Viejo

Ano, Casco Viejo (nebo Casco Antiguo) je součást Panama City, ale pro jistotu této nádherné čtvrti věnuji vlastní odstavec. Vedle moderních vysokých mrakodrapů je tato nádherně upravená a krásná část plná kostelů a všemožných podniků. Casco Viejo je jako malá Vídeň ve Střední Americe – spousta nádherných čistých restaurací, hipsterských kaváren a v noci divokých párty.

Casco Viejo panama

Casco Viejo má spoustu ze španělské, francouzské a italské architektury

Bocas del Toro

Bocas del Toro je souostroví velmi blízko Costa Rice. Colón je hlavním ostrovem, kde je nejrušněji, nejvíc obchodů, kaváren, párty, hostelů a hotelů. Pokud si ale chcete užít víc klidu, ubytujte se na nějakém okolním ostrově. Já zůstala na ostrově Bastimentos a byla to ta nejlepší volba. V Bocas del Toro fungují lodní taxi, která vás za 5 USD dopraví na téměř jakýkoliv ostrov. Máte možnost setkání se spoustou indiánů, kteří stále mluví jejich původním jazykem.

Bocas del Toro Panama

Bocas del Toro

San Blas

San Blas (v originále Guna Yala) vypadá jako ráj. Je to rozhodně dražší místo, ale stojí za to. Bílé písečné pláže, opuštěné ostrovy, průzračná voda, potápění. Nečekejte ty nejluxusnější resorty – naopak, můžete zůstat bez signálu a elektřiny, pořád ale budete v ráji. San Blas je souostroví letecky půl hodiny od Panama City.

Jediným leteckým dopravcem je AirPanama. Pokud letět nechcete, lodí cesta trvá dvě až tři hodiny. Nezapomeňte na šnorchl, drobné a repelent.

Panama domorodé ženy

Domorodé ženy v tradičním oblečení na San Blas

Barú

Vystoupat ráno na vulkán, vidět východ slunce a k tomu mít výhled na oba oceány omývající Panamu? Kdo by si to nechal ujít? Barú (3475 m n. m.) je aktivní vulkán v provincii Boquete a je jedním z „must see“. Výšlap je trochu náročný, ale rozhodně stojí za to, protože vám nabídne pohled na Pacifický i Atlantský oceán. Doporučuji přivstat uprostřed noci, abyste stihli východ slunce na nejvyšším bodě země.

Colón

Colón je coby free trade zone skvělý na nákup. Je to největší přístav v Americe a druhý největší na světě. Koupit zde můžete všechno od elektroniky po oblečení. Spousty latinos sem jezdí ve velkém, protože tvrdí, že zde mají nejlepší ceny široko daleko.

Panama

Panama je výbornou zemí pro pozorovatele všech možných zvířat

Panamský průplav

Každý si asi představí Panamský průplav jako cosi velkého, ovšem realita je něco neuvěřitelného. Být v Panamě a nepodívat se na průplav – to je jako navštívit Prahu a nevidět Karlův most. Neuvěřitelně sofistikovaná lidská stavba, která propojila dva oceány a změnila historii. Kdo nemáte moc času, doporučuji navštívit místní muzeum, kde vám vše vysvětlí a ukážou.

Panamský průplav

Panamský průplav mě nechal v údivu…

Kde najdu víc info

VisitPanama

Spolehlivé a ověřené informace pro návštěvníky Panamy.

Autoridad de Turismo de Panamá

Oficiální stránky vlády Panamy. Vedle informací o turismu najdete vlastně od všeho něco. Aktuální dění, projekty, kampaně a různé eventy.

Panama

Panama – bývalý pirátský přístav, dnešní obchodní metropole

Lenka Kosmatová

Studentka vysoké školy cestovního ruchu v Rakousku. Cestuje od svých 16 let (momentálně 21letá). Po studijním semestru projela stopem celou Střední Ameriku z Mexika až do Panama City. Momentálně je na půl roku v Kolumbii, kde získává profesionální zkušenosti v turismu. Na svých cestách cestuje jako studentka lowcostově, ale právě díky tomu zažívá neskutečné dobrodružství.

Pro další informace, inspiraci a tipy můžete sledovat blog Chica Checa, Instagram nebo Facebook.

Co o Panamě říká Lenka?

Ačkoli je Panama poměrně drahá, já v ní strávila nádherné týdny s žádným low budgetem, řekla bych totiž, že bez budgetu. V Bocas del Toro jsem dobrovolničila a celou Panamu prostopovala. V Panama City jsem měla bezva couchsurfera a potkala spoustu lidí, kteří mi všechno ukázali. Že levné cestování nemůže být zábava? Posílám pozdrav z ostrova Bastimentos! Panama je prostě neskutečná!

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Najděte nejlevnější letenky

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Knize o tom, jak cestovat levně, chytře a dlouho. Letenkám jsme věnovali jednu z nejdelších kapitol. Dozvíte se nejen základní pravidla k hledání nejlepších cen, ale i spoustu triků, jak získat co nejvíc za co nejméně peněz. Nechcete číst celou knihu? Několik základních tipů se dočete na blogu:

Co když nechcete letět?

Po Evropě se snadno dá jezdit i vlakem či autobusy. Hlavně u vlaků mohou ceny na první pohled vypadat dost astronomicky, stačí ale vědět, jak na to, a mnohdy cenu za jízdenku srazíte na méně než polovinu.

Jak najít bydlení?

My nejčastěji využíváme Airbnb a Booking.com. První na pronájem běžných bytů a domů, či jen pokojů ve sdíleném bydlení s hostitelem. Booking je fajn na různé penziony a samozřejmě hotely. Na Airbnb využijte 725 Kč slevu na první bydlení. Stačí se registrovat přes odkaz bit.ly/bibleairbnb. Zároveň pro vás máme 11 tipů, jak vybrat nejlepší bydlení přes Airbnb.

Vybíráte vybavení?

V první řadě se podívejte, jestli využijete některou ze slev, které jsme pro vás připravili ve VIP členské sekci Travel Bible. Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty, kde pravidelně aktualizujeme to nejlepší z nabídky. Stačí zvolit, jestli jedete na dlouhou nomádskou cestu, na pár dní do města, kempovat do přírody či na pořádný trek do hor. Outdoor vybavení doporučujeme nakupovat v obchodě Hanibal.cz. Sami od nich rádi (a k plné spokojenosti objednáváme), ale hlavně si necháme poradit. Všichni totiž cestováním, outdoorem a sportem žijí.  Hodit se vám může i několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Potřebujete si na cesty nejdřív našetřit?

Cestování dnes už rozhodně není drahé. Většinou se stačí v pár věcech uskromnit – a můžete mít na cestu našetřeno celkem brzy. Máme pro vás pár tipů:

Jedete na hodně dlouho?

Poradíme, jak vybrat nejlepší dlouhodobé cestovní pojištění. V knize Travel Jobs se pak dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Vybavte se na cestu – nejprodávanější produkty na Travel Bibli

 • Přidat do košíku


  Details

 • Přidat do košíku


  Details

 • Přidat do košíku


  Details

 • Přidat do košíku


  Details

Napsat komentář

0

Nech si posílat novinky na email a žádný článek ti už  neuteče!