Patagonie je pro většinu cestovatelů velkým snem, destinací, kam se jednou za život vydat. Symbolem divokých dálek, nepoznaných arktických podmínek, nevídaných tvarů… Dechberoucím vším. Šárka pro vás sepsala své postřehy a tipy, kam se v nejjižnější části Ameriky podívat.

Proč tam letět? 

Patagonie vás chytne za srdce.Tolik divoké přírody a rozmanitých barev jsem jakživ neviděla. Jak jsem normálně velkým odpůrcem dlouhých cest autobusem, tak 30 hodinový průjezd ze severu Patagonie na úplný jih byl balzámem pro oči i duši. Vidět sáhodlouhou poušť připomínající měsíční krajinu, o pár hodin později být obklopena ledovci, o chvíli později se projíždět mezi horami s až nepřírodními tvary, jezery, divokými řekami a lesy. Tohle v Evropě nemáme.

Perito Moreno

Perito Moreno

Jste milovníky turistiky a aktivního cestování? V Patagonii se nabažíte dosyta. V rámci jednoho cestování můžete vychutnat slavný W trek v Torres del Paine (Chile), který patří k světově nejkrásnějším. Navštívit a projít se po stále aktivním a zvětšujícím se ledovci Perito Moreno (Argentina), který je součástí Jihopatagonské ledovcové formace, třetí světově největší zásoby čisté vody.

Můžete se ponořit do turistického ráje v okolí El Chaltén a dojít až na úpatí horolezeckých legend, hor Fitz Roy a Cerro Torre (Argentina). Když vás kroky zanesou na úplný jih, ocitnete se doslova na konci světa. Ushuaia (Argentina) je přístavem, od kud se vyplouvá už jen na antarktické expedice. Či byste rádi navštívili kolonie tučňáků? Projeli se na kole mezi horskými jezery? Ozkoušeli lezení na skalách? Jen tak vychutnali západ slunce s dechberoucími panoramaty nad některým z jezer? Vedle milovníků přírody si v Patagonii najdou své i milovníci jídla a dobrého vína, klidu a nezalidněných krajin.

Východ slunce na Torres del Paine

Východ slunce na Torres del Paine

Jak se tam dostat?

Doporučuji najít si spojení z Německa (Frankfurt, Mnichov) či Španělska (Madrid) do argentinského Buenos Aires (na mezinárodní letiště Ezeiza) či do chilského Santiaga – buď z Madridu či z Londýna. Z obou metropolí se dál na jih dostanete lokální dopravou. Běžné ceny zpátečních letenek se pohybují mezi 15 a 22 tisíci, v akci se můžete dostat na přibližně 12 tisíc. Momondo.cz či sledování akčních letů na cestujlevne.com je dobrý rozcestník do startu hledání. Většinu přímých letů do Argentiny ovládá Iberia, s přestupy má širokou nabídku Lufthansa, KLM či Air France, do Chile převládá nabídka LATAM Airlines či LAN Chile, nejvýhodněji z Londýna.

Pokud vás tlačí čas a ne rozpočet, pak se dají najít lety na jih Patagonie, např. do El Calafate v Argentině či Punta Arenas v Chile, odkud se do hlavních turistických center dostanete v rámci 5 hodin přesunu autobusem. Letenka vás však přijde přibližně na 25-30 tisíc.

PATAGONIA map.pdf

Kdy vyrazit?

Znáte jiné místo než jih Patagonie, kde během 24 hodin zažijete všechny čtyři roční období? Taková přesně je. Nevyzpytatelná. Překvapivá. Zkoušející připravenost svých návštěvníků. Vlivem arktického klimatu je Patagonie typická svými dlouhými zimami, krátkým jarem a podzimem a létem, které jednoduše překvapí sněhovou vánicí.

Obecně se doporučuje cestovat v tamních letních měsících, což znamená od prosince do března. Co se Torres del Paine a Glaciares národního parku týče, klidně bych doporučila okrajové měsíce jako říjen, listopad a duben, protože počasí je vesměs podobné až stejné jako v létě, barvy přírody neuvěřitelné a turistů třeba i 10 až 20krát méně než v hlavní sezóně. Všechny národní parky jsou přístupné celoročně.

Rozhodnete-li se však pro zimní cestování, připravte se na téměř nefunkční infrastrukturu. Některé důležité spoje jsou mimo sezónu úplně zrušené, ubytovací kapacity zavřené, obchody jakbysmet. Stále se dají najít způsoby, avšak už bych nedoporučila jet úplně na blind. Čím více stoupáte do severnějších částí Patagonie, tím se situace zlepšuje – slunečních a teplých dnů přibývá.

El Chalten_Fitz Roy trek

Ceny

Výdaje se budou značně lišit podle vašeho stylu cestování. Nejdražší položkou bude pravděpodobně doprava, jelikož v Patagonii „blízko” znamená 3 hodiny cesty autobusem. Připravte se na to, že pokud nejedete pouze za jedním konkrétním národním parkem, čekají vás dlouhé či finančně náročné přesuny.

Jelikož jih Patagonie je podmínkami nehostinný kraj, vše je potřeba importovat. To se bohužel odráží na místních cenách, čili gurmánské výlety se prodraží. V Buenos Aires se dostanete na podobnou cenovou hladinu jako u nás, takže ochutnávání místní kuchyně lze jen doporučit.

Obecně se také dá říct, že Argentina je v mnoha směrech levnější než Chile – cestujete-li nízkonákladově, na přechod do Chile se vybavte v Argentině, alespoň co v rámci převozu uznáte za vhodné.

Cena bydlení: od 8 USD po 20 USD za hostel (hostal, hospedaje) mimo národní parky (v Argentině počítejte s rozpětím 8-15 USD, v Chile 14 – 20 USD, se snídaní většinou o další 2-3 USD navíc)

Potřebuji vízum?

Pro české i slovenské občany platí v Chile i Argentině bezvízový styk – při vstupu do země dostanete razítko pro turistický vstup platné 90 dní. Při každém překročení hranic (což se vám mezi Argentinou a Chile může stát opakovaně) vám běží nových 90 dní. Pokud si přejete zůstat dlouhodobě, stačí na jeden den vycestovat mimo zemi, vrátit se, a zopakovat to každé tři měsíce.

Pokuta za překročení povolené doby pobytu je 50 USD/den.

Aktuální informace najdete přímo na stránkách Ministerstva zahraničních věcí či případně na velvyslanectví Argentiny a Chile.

Lokální doprava

V Argentině i Chile se často, vzhledem k opravdu dlouhým vzdálenostem, vnitrostátně létá. Pro vás jako cizince, však budou ceny vyšší – vnitrostátní letenky buď proto kupujte až na místě, nebo si pomocí návodu v Travel Bibli změňte IP adresu tak, aby si systém myslel, že jste v Argentině.  Vždy si porovnejte ceny mezi LAN Chile, Aerolíneas Argentinas anebo brazilskými LATAM Airlines, –většina z nich nabízí odbavení 15kg zavazadlo v ceně. Obrovskou výhodou je fakt, že ceny jsou více méně stabilní, ať už bookujete týden před odletem, nebo měsíc dva předem.

Velice dobře fungují i dálkové autobusy, které jsou zejména v Argentině luxusně pohodlné. Na opravdu daleké cesty, jako například Buenos Aires – Bariloche, či Santiago – Puerto Montt, se nabízí volba mezi možností semi cama a cama (polopostel a postel, postel je značně širší a pohodlnější, opravdu se vyspíte). Jelikož vám jízda autobusem supluje ubytování v hostelu a stravu, doporučuji si připlatit za verzi cama a opravdu mít 25 hodin pohodlí. Kvalita servisu se liší podle společnosti, u některých vám dají na jídlo předkrm, hlavní chod, zákusek i whiskey a skleničku šampaňského před spaním, jinde vám nabídnou minimum k přežití, proto doporučuji si vzít i drobné zásoby jídla a pití své. Ceny autobusů nejpřehledněji zjistíte na Plataforma10 a Ticketonline pro Argentinu a omnilineas.cl pro Chile. Může se ale vyplatit nakoupit přímo u dopravce, kde se vyhnete poplatkům za transakce a máte i možnost slevu. Počítejte s tím, že 30hodinová jízda autobusem vás na 3 – 5 tisíc Kč vyjde.

Ve velkoměstech se vyplatí použít jejich hromadnou dopravu, – taxi sice není závratně drahé, avšak na několikanásobek ceny městské dopravy se cena určitě dostane. Doporučuji využít chůzi, zapůjčené kolo či lokální dopravu, všude, kde to jde. Při jízdě taxíkem se na cenu ptejte vždy při nástupu, ať máte jasnou představu a možnost rozhodnout se, zda-li je pro vás cena akceptovatelná.

V Patagonii funguje velmi dobře stopování – pokud se budete pohybovat na silnicích v hlavní sezóně, opravdu máte šance více než vysoké. Hlavně v přírodních oblastech vás často naberou cestovatelé podobného rázu, jako jste vy sami. Cítila jsem se úplně bezpečně.

Torres del Paine_W track_Cuernos

Jídlo

Maso ve všech podobách je esenciální součástí jihoamerické stravy, vegetariáni si moc na své nepřijdou. V Argentině si určitě nenechte ujít tradiční asado – pomalu grilovaný mix masa, kde na osobu automaticky počítají půl kila masa a na osobu. Vyzkoušejte i dezert dulce de leche, a také jedinečné alfajores – lepené oplatky s dulce de leche a oříšky, obalené v čokoládě (ochutnáte a není cesty zpět). Chutným jídlem na ulici jsou tradiční empanadas – kapsy plněné čímkoliv od masa přes sýr, šunku a zeleninu po mořské plody – anebochoripan, což je takový vytuněný hotdog.

Nezapomeňte ochutnat delikátní červené víno, Argentina je velkoproducentnem chutných vín a odrůdu Malbec u nás nenajdete – milovníkům vína doporučuji vyrazit i severněji, do regionu Mendoza.

V Chile si také přijdete chuťově na své, obecně bych ale řekla, že kuchyně je mnohem mastnější a těžší než v Argentině. Masová chorillana stojí za ochutnání, empanadas jiných než argentinských chutí jak by smet. Je libo lamí steak? Dostupný na každém rohu. Příznivcům vína doporučuji cestu do Valle Central či Valle Elqui v severostřední části a místní odrůdu Carmenere. A vvšichni rozhodně ochutnejte pisco sour.

Pokud neradi experimentujete s lokální kuchyní, najdete i plně evropsky a americky vybavené bufety či suroviny podobné našim, ze kterých si můžete uvařit.

Nemoci a hygiena

Argentina a Chile patří k nejvíce vyspělým zemím jižní Ameriky a taktéž se řadí k nejméně rizikovým, co se nemocí týče. Zůstanete-li opravdu v přírodní oblasti Patagonie a nebudete mířit do oblasti pralesů, pak se vám žlutá zimnice, malárie, žloutenka či vzteklina téměř 100% vyhnou. Základní hygiena, jako umyté ruce před jídlem a omývání ovoce, je však základem.

Pitná voda je široce dostupná, zejména v Patagonii, jejíž ledovcové masy jsou třetí největší zásobárnou pitné vody na světě. Pokud máte citlivější zažívání, ve velkoměstech doporučuji vodu přefiltrovat.

Dejte si pozor na slunce, odrazy od ledovců, jezer, či pohyb ve vysokých horách vás dokáže hezky spálit, aniž si toho všimnete. Taktéž nepodceňte prochlazení a omrzliny, svojí živelností je Patagonie poměrně drsná.

Torres del Paine – ledovec Grey

Torres del Paine – ledovec Grey

Bezpečnost

Používejte selský rozum. Historek o turistických krádežích a přepadeních je víc než dost, drtivá většina z nich však vzniká kvůli tomu, že turisti chodí, kam nemají (do „vyhlášených” čtvrtí, kam by ani domácí v noci nešli), anebo se nabízí svojí nepozorností a vystavováním majetku k okradení – peněženka v riflích, smartphone v ruce, drahý foťák přes rameno, značkové oblečení, hodně výrazné cenné šperky, nehlídaný batoh či kabelka…

Tohle však platí především pro velká města – já sama jsem z nich velmi rychle utekla, protože cestování v permanentní ostražitosti mi není příjemné. Klasicky platí, že méně turistická místa nesou vyšší hranici bezpečí. V přírodních oblastech jsem se cítila velmi bezpečně, i jako sólo cestující žena. Při všech horských přechodech jsme si klidně nechali batohy hozené u cesty a zůstaly nám.

Pro klid v duši doporučuji koupit a používat nějakou podobu money beltu (ledvinky/kapsičky/opasku), kam si dáte zásobu hotovosti a pas (či kopii dokladů) a víte, že ať se stane co se stane, to nejdůležitější vám zůstane. Mimo velká města jsem tohle používala pouze v autobuse nebo na stopu. Při spaní jsem si money belt ze zvyku hodila k nohám dovnitř spacáku, včetně SD karty s fotkami.

Pro Patagonii bych jako nejdůležitější považovala uzavíratelné nepromokavé obaly či sáčky na všechny cennosti.

Pokud si nejste jisté, zda-li je Patagonie a celkově Jižní Amerika bezpečná pro sólo cestovatelky, tak za sebe mohu určitě říct že ano. Naopak tam díky macho kultuře dochází až pozitivní diskriminaci žen. Drtivá většina lidí vám spíš má opravdu tendenci pomoci a ochránit vás než naopak, čili určitě doporučuji vyrazit.

Peníze

V Argentině se platí argentinskými pesy (ARS). Doporučuji přivézt americké dolady (USD) v hotovosti, protože s těmi v Argentině opravdu zobchodujete. Oficiální kurz, který vám strhne banka při výběru či oficiální směně, je aktuálně 1 USD = 9,7 ARS (před rokem byl 1:8). Existuje však velmi dobře fungující černý trh s penězi, tzv. dolarblue, který je aktuálně na výši 1 USD = 14,7 ARS, což je o polovinu více peněz při oficiální směně. Finanční trh je velmi nestabilní, proto doporučuji udělat si vždy vlastní průzkum. Aktuální výši dolaroficial a dolarblue zjistíte například zde: http://www.lanacion.com.ar/dolar-hoy-t1369.

Po velké finanční depresi, ze které se země stále dostává, je orientace na dolar pro místní jistotou. Právě z toho důvodu existuje mimobankovní dolarblue rate. Od místních sevždy dozvíte, kde místo směny probíhá – v Buenos Aires najdete cuevas alias neoficiální směnárny na Calle Florida, kde vyvolávači pokřikující: „cambio, cambio“ a nabídnou vám vizitku s adresou, kde skrytou směnárnu najdete. Doporučuji se zeptat místních, který směnárník je spolehlivý (např. zjistit od couchsurferů, v hostelu, či od walking guida), protože se vám jako všude na světě může stát, že se vás budou snažit ošidit – ať už špatným kurzem, či na pravosti. V menších městech se ptejte, avšak šance na tak výhodný kurz, jako ve velkých městech, je menší – doporučuji směnit, než vyrazíte do přírodní Patagonie. Budete-li duchem přítomni a překontrolujete si vše dvakrát, šance, že vše bude OK, je víc než vysoká. Určitě najdete i možnost automatů a směny Eur, avšak tam počítejte už s oficiálním, turistickým kurzem.

V Chile se platí chilskými pesy (CLP), aktuální oficiální kurz je cca 1 USD = 700 CLP, což znamená že za českou korunu dostanete přibližně 28 CLP. V Chile je opět nejvýhodnější směnit dolary v hotovosti, dá se usmlouvat trošku lepší kurz za dolar než za euro, avšak tak k markantním rozdílům jako při směně v Argentině nedochází. Ani při výběru z bankomatu či při platbě kartou. Pokud přejíždíte z Argentiny do Chile a chcete směnit ARS za CLP, počítejte s velmi nevýhodným kurzem. Vzheldem k nestabilitě a závislosti ARS na USD, si nikdo nepřeje argentinská pesa držet.

Ruta 41_hitchhiking to El Chalten

Náboženství, tradice a zvyky

Většina Argentinců a Chilanů se hlásí ke křesťanství, mladší generace už je často nevěřící či se našla u alternativních náboženství. Co považuji za mnohem důležitější, je respekt jejich kultury – macho-kultura má silné zastání. Model ženy v domácnosti, která vaří, myje nádobí, pere, žehlí a uklízí, a muže, který přináší peníze a o ženské záležitosti se nestará, je velmi častý. Co pocítíte, jakmile se dostanete do kontaktu s místními, je síla rodinných vazeb. Jestli je něco nadevše svatého, pak je to právě rodina.

Pár kulturních postřehů a doporučení:

 1. Vyhýbejte se porovnávání Argentiny a Chile, stále mnohým z nich v krvi kolují nedořešené vztahy o území a vzájemně se nemají zrovna v lásce
 2. Naučte se alespoň základy španělstiny, pár frází, otázek, něco milého – otevírá to dveře i srdce domácích
 3. Odlište se od masových amerických turistů (velmi pravděpodobně někdy zaslechnete, že o vás mluví jako o gringo, což je přesně ono). Ukažte respekt k místním – jak jazykově, tak oceněním toho, co dělají. Vy jste na návštěvě u nich doma, i když je to vaše dovolená.
 4. Připravte se na to, že jihoameričani jsou velmi fyzicky kontaktní, jejich pojetí intimní zóny je hodně minimalistické – dvě až tři pusy na tváře na přivítanou, obejmutí kolem ramen, dotyky na rukách, kolem pasu, a to nehledě na pohlaví.
 5. Otevřenost, přátelskost a bezprostřednost je vlna, na které se domácí pohybují – naladíte li se na ni, kontakty navazujete automaticky
 6. Jihoameričani jsou lovci žen a dost jim to jde. V Chile jste jako Evropanky odlišitelné na první pohled, v Argentině na to zase jdou víc zostra. To, že se z vás najednou stane princezna, kráska, bohyně, láska jejich života, kterou si chtějí vzít, neberte až tak doslovně. Účel je většinou dost prvoplánový – jste exotika, což si taky můžete užít :-)
 7. Připravte se na posunutý denní režim. Jak z důvodu denního světla, tak z pohledu odlišného životního stylu. Ráno nezačíná nic dříve než v 9 hodin, a naopak noční život nezačíná dříve než večeří v 11 večer.
 8. Nechávejte aspoň drobné zpropitné.
Bariloche Refugio Frey

Bariloche Refugio Frey

Osobní tipy, kam se podívat

 • Torres del Paine, Chile – národní park spadající pod UNESCO památky. 4-5 denní W trek vás chytne za srdce. Doporučuji začít ze západní strany od ledovce Grey a poslední den vstát za tmy, abyste východ slunce viděli u věží Torres. Zdá se to neuvěřitelné, ale i když v noci prší, sněží, a celý den pradvěpodobně bude škaredě, za svítání se na věžích objeví rudé slunce. Nezapomenutelně krásný zážitek! Torres del Paine je jedním z nejnavštěvovanějších míst Patagonie, proto se připravte na turismus, který se odráží v poplatcích za vše – za stanování v parku, za vstup do něj, za dopravu…
 • Tierra del Fuego, Ushuaia, Argentina – ozkoušejte pocit být na konci světa. Krásné volně dostupné horské túry a tučňáci.
 • Perito Moreno, Argentina – nekonečná masa činného ledovce, ze které přechází oči. Jedná se sice o velmi turistické místo, avšak návštěva stojí za to. Doporučuji zapůjčit si auto v půjčovně v El Calafate, odkud i většina tours začíná, a naplnit ho spolucestovatelemi z hostelu – řádně si tím snížíte cenu návštěvy ledovce a máte šanci odlišného časového plánování, díky kterému se vyhnete hromadnému vylodění turistů. Za vstup se platí.
 • El Chaltén, Argentina – malé westernové městečko, turistů a horolezců ráj, na úpatí Cerro Torre a Fitz Roy, dominant patagonského horizontu. Nabízí širokou škálu možností horských či horolezeckých výprav, možnost ubytování v kempu zdarma i levné zapůjčení outdoor věcí.
 • El Bolsón, Argentina – vydáte li se z jihu směrem na sever, stojí tahle hippie vesnička s vlastním tempem za zastavení a přeladění se.
 • Bariloche, Argentina – další z krásných horských lokalit a přestupní stanice mezi severem a jihem, Argentinou a Chile. Dopřejte si výstup do hor a noc pod milionem hvězd u Refugia Frey. Tam už masy turistů nenajdete. Jste li fanoušky lezení, tohle je nejlepší spot, kde se ukotvit – v přiměřeně těžkých skalách jste již za půl hodiny. Nemusíte do hor, aby vás Bariloche učarovalo – vyražte na jednodenní výlet k 7 jezerům (buďto naskočíte na organizovaný autobusový výlet či pronajměte auto), či výlet na kole k jezeru Llao Llao, anebo si jen užijte město a zakončete den na vyhlášeném steaku v Don Alberto.
 • Marble Cave, Chile Chico, Chile – scenérie jak z tapety Windows! Neuvěřitelné tvary modrých jeskyní, ke kterým se můžete dostat na kayaku, výletní lodí či jako potápěči.
 • Cochamó, Chile – místními oblíbená lokalita pro kempování a horskou turistiku, tvary již více evropské, avšak nula Lonely Planet turistů, obrážející velký patagonský okruh.
 • Pucón, Chile – bod na půli cesty Patagonií na chilské straně. Pokud toužíte vystoupat na aktivní vulkán, jste na pravém místě. Nesčetné množství agentur nabízí jednodenní vedené túry na vulkán Villarica (poslední erupce v dubnu 2015), včetně vybavení. Městečko je bohužel plně orientované na gringos, což poznáte cestovními agenturami na každém rohu a vyššími cenami.
 • Valparaíso, Chile – krásně barevné, živé, alternativní kultury a studentů plné město. Dopřejte si vyhlídky na oceán z útulných kaváren, barevné uličky a domy s graffiti, místa, kde tvořil Pablo Neruda, a ochutnejte chilskou kuchyni. Pokud máte den navíc, vydejte se metrem a busem směrem k národnímu parku La Campana a vystoupejte na Cerro de la Campana. Kombinace výhledu na šestitisícové Andy a mýtickou horu Aconcagua, v kombinaci s oceánem a vinnými sady na druhé straně, vás chytne za srdce. Jako bonus – místo je úplně mimo klasickou patagonskou trasu, pokud někoho potkáte, pak jsou to pouze místní.
Torres del Paine – W track

Torres del Paine – W track

Tipy k low cost cestování

 • Kupujete-li lístek na dálkový autobus, obejděte si všechny společnosti na autobusovém nádraží a zeptejte se na ceny. A jestli vám můžou dát slevu. Kdo se zeptá, často ji dostane.
 • Transport živočišných a celkově syrových produktů z Argentiny do Chile je zakázán a budete procházet hraniční osobní kontrolou jako na letišti. Jelikož se ceny dost rapidně liší a zvedají, tak pokud se toho nebojíte, se dá ledacos provézt v ešusu, termosce, roztroušené po batohu…
 • V přírodních oblastech dobře funguje stop, zvlášť v Chile vám to příjemně může snížit výdaje.
 • Couchsurfing vřele doporučuji, příjemný způsob, jak se opravdu dostat mezi domácí a jejich kulturu. Patagonie je opravdu hodně turisticky orientovaná, proto zůstanete-li jen v hostelech a autobusech, může se vám stát, že ty, které potkáte, vlastně vůbec nebudou domácí a ochudíte se tak o kus kulturního zážitku.
 • Pokud cestujete až ke konci sezóny (duben a dál), připravte se na zimu a mínusy – zvažte pak, zda-li s sebou brát stan. Stan se dá ve všech vstupních vesnicích do národních parků zapůjčit, vesměs za rozumné ceny (či od domácích), tak ať netaháte zbytečná kila navíc (vlastní ponaučení)
 • Pro Patagonské trekování nepotřebujete mít až tak speciální Goretex extreme oblečení. Bude z vás goretex ninja, což není úplně funkční model na místní podmínky. Jelikož se počasí opravdu proměňuje z minuty na minutu a často než vytáhnete pláštěnku, jste durch, je ideální být oblečeni na lehko, ve vrstvách. Vítr to rychle vyfouká a usuší. Vše uvnitř batohu je ideální naplnit do nepromokavých, uzavřených sáčků, pak se nemusíte starat, že vás déšť obleje. Jídlo si připravte po ruce tak, aby jste mohli svačinkovat a ne nutně zastavovat a vyhládnout. Díky konstantnímu pohybu se celý den zahříváte, ať jste mokří či suší. Jakmile skončíte túru, sáhnete do sáčku pro suché a teplé oblečení a je vám fajn.
 • Vařte si a dělejte si svačinky – v hostelech, v kempu, na ohni. Jíst v restauracích a na ulici vám docela rapidně zvedne náklady, protože jídlo je tam mnohem dražší než u nás, obzvláště na samotném jihu.

Kde zjistit více?

Šárka Martínková

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled