Patagonie, tajemný a dechberoucí kraj na jižním konci Jižní Ameriky, je destinací, která přitahuje dobrodruhy a milovníky přírody z celého světa. Rozkládá se na území dvou zemí: Argentina a Chile, přičemž každá z nich nabízí unikátní pohled na tento divoký region.

Argentinská Patagonie je známá svými rozsáhlými stepmi a ledovci, zatímco chilská strana fascinuje drsnými horskými štíty, zelenými lesy a členitým pobřežím. Tento region je místem, kde se příroda předvádí v celé své kráse a divokosti. Navštívit Patagonii znamená objevovat nejen její neuvěřitelné přírodní scenérie, ale také se ponořit do bohaté kultury a historie, která je s tímto místem neodmyslitelně spojena.

alpaka patagonie

Potkat lamu není v Patagonii nic překvapivého

Proč se vydat do Patagonie?

Patagonie vás chytne za srdce. Tolik divoké přírody a rozmanitých barev jsem jakživ neviděla. Jak jsem normálně velkým odpůrcem dlouhých cest autobusem, tak 30 hodinový průjezd ze severu Patagonie na úplný jih byl balzámem pro oči i duši. Vidět sáhodlouhou poušť připomínající měsíční krajinu, o pár hodin později být obklopena ledovci, o chvíli později se projíždět mezi horami s až nepřírodními tvary, jezery, divokými řekami a lesy. Tohle v Evropě nemáme.

ledovec perito moreno patagonie

Ledovec Perito Moreno

Jste milovníky turistiky a aktivního cestování? V Patagonii se nabažíte dosyta. V rámci jednoho cestování můžete vychutnat slavný W trek v Torres del Paine (Chile), který patří k světově nejkrásnějším. Navštívit a projít se po stále aktivním a zvětšujícím se ledovci Perito Moreno (Argentina), který je součástí Jihopatagonské ledovcové formace, třetí světově největší zásoby čisté vody.

Můžete se ponořit do turistického ráje v okolí El Chaltén a dojít až na úpatí horolezeckých legend, hor Fitz Roy a Cerro Torre (Argentina). Když vás kroky zanesou na úplný jih, ocitnete se doslova na konci světa. Ushuaia (Argentina) je přístavem, od kud se vyplouvá už jen na antarktické expedice. Či byste rádi navštívili kolonie tučňáků? Projeli se na kole mezi horskými jezery? Ozkoušeli lezení na skalách? Jen tak vychutnali západ slunce s dechberoucími panoramaty nad některým z jezer? Vedle milovníků přírody si v Patagonii najdou své i milovníci jídla a dobrého vína, klidu a nezalidněných krajin.

Torres del Paine

Torres del Paine

Jak se do Patagonie dostat?

Doporučuji najít si spojení z Německa (Frankfurt, Mnichov) či Španělska (Madrid) do argentinského Buenos Aires (na mezinárodní letiště Ezeiza) či do chilského Santiaga – buď z Madridu či z Londýna. Z obou metropolí se dál na jih dostanete lokální dopravou. Běžné ceny zpátečních letenek se pohybují mezi 18 a 26 tisíci, v akci se můžete dostat na přibližně 15 tisíc. Pelikan.cz či sledování akčních letů na cestujlevne.com je dobrý rozcestník do startu hledání. Většinu přímých letů do Argentiny ovládá Iberia, s přestupy má širokou nabídku Lufthansa, KLM či Air France, do Chile převládá nabídka LATAM Airlines, nejvýhodněji z Londýna nebo Madridu.

Jak stáhnout nejen ceny letenek na minimum se dozvíte v Petrově kurzu TravelHacking – Jak na levné letenky a cestování.

Pokud vás tlačí čas a ne rozpočet, pak se dají najít lety na jih Patagonie, např. do El Calafate v Argentině či Punta Arenas v Chile, odkud se do hlavních turistických center dostanete v rámci 5 hodin přesunu autobusem. Letenka vás však přijde přibližně podstatně dráž.

mapa patagonie

Kdy do Patagonie vyrazit?

Znáte jiné místo než jih Patagonie, kde během 24 hodin zažijete všechny čtyři roční období? Taková přesně je. Nevyzpytatelná. Překvapivá. Zkoušející připravenost svých návštěvníků. Vlivem arktického klimatu je Patagonie typická svými dlouhými zimami, krátkým jarem a podzimem a létem, které jednoduše překvapí sněhovou vánicí.

Obecně se do Patagonie doporučuje cestovat v tamních letních měsících, což znamená od prosince do března. Co se Torres del Paine a Glaciares národního parku týče, klidně bych doporučila okrajové měsíce jako říjen, listopad a duben, protože počasí je vesměs podobné až stejné jako v létě, barvy přírody neuvěřitelné a turistů třeba i 10 až 20krát méně než v hlavní sezóně. Všechny národní parky jsou přístupné celoročně.

ledovce v patagonii

V zimním období je cestování v Patagonii obtížnější

Rozhodnete-li se však pro zimní cestování, připravte se na téměř nefunkční infrastrukturu. Některé důležité spoje jsou mimo sezónu úplně zrušené, ubytovací kapacity zavřené, obchody jakbysmet. Stále se dají najít způsoby, avšak už bych nedoporučila jet úplně na blind. Čím více stoupáte do severnějších částí Patagonie, tím se situace zlepšuje – slunečních a teplých dnů přibývá.

Ceny

Výdaje se budou značně lišit podle vašeho stylu cestování. Nejdražší položkou bude pravděpodobně doprava, jelikož v Patagonii „blízko“ znamená 3 hodiny cesty autobusem. Připravte se na to, že pokud nejedete pouze za jedním konkrétním národním parkem, čekají vás dlouhé či finančně náročné přesuny.

Jelikož jih Patagonie je podmínkami nehostinný kraj, vše je potřeba importovat. To se bohužel odráží na místních cenách, čili gurmánské výlety se prodraží. V Buenos Aires se dostanete na podobnou cenovou hladinu jako u nás, takže ochutnávání místní kuchyně lze jen doporučit.

Obecně se také dá říct, že Argentina je v mnoha směrech levnější než Chile – cestujete-li nízkonákladově, na přechod do Chile se vybavte v Argentině, alespoň co v rámci převozu uznáte za vhodné.

Co dalšího byste o Chile měli před cestou vědět? Přečtěte si průvodce Chile – všechny přírodní krásy v jedné zemi.

Cena bydlení:

  • Od 10 USD po 30 USD za hostel (hostal, hospedaje) mimo národní parky. V Argentině počítejte s rozpětím 10-15 USD, v Chile 14 – 30 USD, se snídaní většinou o další 2-3 USD navíc.
  • Od 50 USD za hotelový pokoj.
noční pohled z refugio frey patagonie

Patagonie vás oslní ve dne v noci

Potřebuji do Patagonie vízum?

Pro české i slovenské občany platí v Chile i Argentině bezvízový styk – při vstupu do země dostanete razítko pro turistický vstup platné 90 dní. Při každém překročení hranic (což se vám mezi Argentinou a Chile může stát opakovaně) vám běží nových 90 dní. Pokud si přejete zůstat dlouhodobě, stačí na jeden den vycestovat mimo zemi, vrátit se, a zopakovat to každé tři měsíce.

Pokuta za překročení povolené doby pobytu je 50 USD/den.

Aktuální informace najdete přímo na stránkách Ministerstva zahraničních věcí či případně na velvyslanectví Argentiny a Chile.

W trek patagonie

W trek je pětidenní turistická trasa ve tvaru písmene W

Cestovní pojištění

Do Patagonie nevyrážejte bez kvalitního cestovního pojištění, které pokryje veškeré vaše plánované aktivity. Patagonie je hornaté území, proto si před uzavřením jakéhokoli pojištění pečlivě zkontrolujte výškové limity pro horskou turistiku a jiné aktivity, které mohou být součástí výluk.

Tip Travel Bible: My máme skvělou zkušenost s True Traveller, především s balíčkem Adventure Pack, které pokrývá např. trecking do výšky 4 600 m n. m. nebo pohyb po ledovcích.

Porovnání True Traveller s dalšími krátkodobými cestovními pojištěními najdete v článku Jak vybrat nejlepší krátkodobé cestovní pojištění.

Lokální doprava

V Argentině i Chile se často, vzhledem k opravdu dlouhým vzdálenostem, vnitrostátně létá. Pro vás jako cizince, však budou ceny vyšší – vnitrostátní letenky buď proto kupujte až na místě, nebo si pomocí návodu v Travel Bibli změňte IP adresu tak, aby si systém myslel, že jste v Argentině.  Vždy si porovnejte ceny mezi LAN Chile, Aerolíneas Argentinas anebo brazilskými LATAM Airlines, –většina z nich nabízí odbavení 15kg zavazadlo v ceně. Obrovskou výhodou je fakt, že ceny jsou více méně stabilní, ať už bookujete týden před odletem, nebo měsíc dva předem.

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Velice dobře fungují i dálkové autobusy, které jsou zejména v Argentině luxusně pohodlné. Na opravdu daleké cesty, jako například Buenos Aires – Bariloche, či Santiago – Puerto Montt, se nabízí volba mezi možností semi cama a cama (polopostel a postel, postel je značně širší a pohodlnější, opravdu se vyspíte). Jelikož vám jízda autobusem supluje ubytování v hostelu a stravu, doporučuji si připlatit za verzi cama a opravdu mít 25 hodin pohodlí.

Kvalita servisu se liší podle společnosti, u některých vám dají na jídlo předkrm, hlavní chod, zákusek i whiskey a skleničku šampaňského před spaním, jinde vám nabídnou minimum k přežití, proto doporučuji si vzít i drobné zásoby jídla a pití své. Ceny autobusů nejpřehledněji zjistíte na Plataforma10 a Ticketonline pro Argentinu a omnilineas.cl pro Chile. Může se ale vyplatit nakoupit přímo u dopravce, kde se vyhnete poplatkům za transakce a máte i možnost slevu. Počítejte s tím, že 30hodinová jízda autobusem vás vyjde na přibližně 5 tisíc Kč.

pronájem auta v patagonii

Jednou z možností, jak se přepravovat po Patagonii, je pronajmout si auto

Ve velkoměstech se vyplatí použít jejich hromadnou dopravu – taxi sice není závratně drahé, avšak na několikanásobek ceny městské dopravy se cena určitě dostane. Doporučuji využít chůzi, zapůjčené kolo či lokální dopravu, všude, kde to jde. Při jízdě taxíkem se na cenu ptejte vždy při nástupu, ať máte jasnou představu a možnost rozhodnout se, zda-li je pro vás cena akceptovatelná.

V Patagonii funguje velmi dobře stopování – pokud se budete pohybovat na silnicích v hlavní sezóně, opravdu máte šance více než vysoké. Hlavně v přírodních oblastech vás často naberou cestovatelé podobného rázu, jako jste vy sami. Cítila jsem se úplně bezpečně.

Pokud nemáte v plánu podnikat několikadenní treky a preferujete pohyb mezi různými místy, zvažte také možnost pronájmu auta. Ačkoliv je cena za půjčení auta vyšší než cestování autobusem, může vás v konečném důsledku stát podobně – cestujete-li ve větší skupině a ne zrovna nalehko.

Najděte si auto na Rentalcars

Torres del Paine_W track_Cuernos

Torres del Paine

Jídlo v Patagonii

Argentinské jídlo

Maso ve všech podobách je esenciální součástí jihoamerické stravy, vegetariáni si moc na své nepřijdou. V Argentině si určitě nenechte ujít tradiční asado – pomalu grilovaný mix masa, kde na osobu automaticky počítají půl kila masa a na osobu. Vyzkoušejte i dezert dulce de leche, a také jedinečné alfajores – lepené oplatky s dulce de leche a oříšky, obalené v čokoládě (ochutnáte a není cesty zpět). Chutným jídlem na ulici jsou tradiční empanadas – kapsy plněné čímkoliv od masa přes sýr, šunku a zeleninu po mořské plody – anebochoripan, což je takový vytuněný hotdog.

Nezapomeňte ochutnat delikátní červené víno, Argentina je velkoproducentnem chutných vín a odrůdu Malbec. Milovníkům vína doporučuji vyrazit i severněji, do regionu Mendoza.

empanadas

Empanadas najdete jak v Chile, tak Argentině

Chilské jídlo

V Chile si také přijdete chuťově na své, obecně bych ale řekla, že kuchyně je mnohem mastnější a těžší než v Argentině. Masová chorillana stojí za ochutnání, empanadas jiných než argentinských chutí jak by smet. Je libo lamí steak? Dostupný na každém rohu.

Příznivcům vína doporučuji cestu do Valle Central či Valle Elqui v severostřední části a místní odrůdu Carmenere. A vvšichni rozhodně ochutnejte pisco sour.

Pokud neradi experimentujete s lokální kuchyní, najdete i plně evropsky a americky vybavené bufety či suroviny podobné našim, ze kterých si můžete uvařit.

Chystáte se na trek a hledáte gurmánskou inspiraci? Nakoukněte do našeho článku Jídlo na trek aneb jak nezůstat o hladu při cestování s batohem.

Nemoci a hygiena

Argentina a Chile patří k nejvíce vyspělým zemím jižní Ameriky a taktéž se řadí k nejméně rizikovým, co se nemocí týče. Zůstanete-li opravdu v přírodní oblasti Patagonie a nebudete mířit do oblasti pralesů, pak se vám žlutá zimnice, malárie, žloutenka či vzteklina téměř 100% vyhnou. Základní hygiena, jako umyté ruce před jídlem a omývání ovoce, je však základem.

Pitná voda je široce dostupná, zejména v Patagonii, jejíž ledovcové masy jsou třetí největší zásobárnou pitné vody na světě. Pokud máte citlivější zažívání, ve velkoměstech doporučuji vodu přefiltrovat.

Dejte si pozor na slunce, odrazy od ledovců, jezer, či pohyb ve vysokých horách vás dokáže hezky spálit, aniž si toho všimnete. Taktéž nepodceňte prochlazení a omrzliny, svojí živelností je Patagonie poměrně drsná.

Ve výbavě by vám neměly chybět pořádné sluneční brýle do hor nebo kvalitní opalovací krém. Další vychytávky do zimních i letních hor najdete v doporučeném vybavení.

tučňák patagonie

Jedním z míst, kde můžete v Patagonii sledovat tučňáky ve volné přírodě je Punta Tombo

Bezpečnost

Používejte selský rozum. Historek o turistických krádežích a přepadeních je víc než dost, drtivá většina z nich však vzniká kvůli tomu, že turisti chodí, kam nemají (do „vyhlášených” čtvrtí, kam by ani domácí v noci nešli), anebo se nabízí svojí nepozorností a vystavováním majetku k okradení – peněženka v riflích, smartphone v ruce, drahý foťák přes rameno, značkové oblečení, hodně výrazné cenné šperky, nehlídaný batoh či kabelka…

Tohle však platí především pro velká města – já sama jsem z nich velmi rychle utekla, protože cestování v permanentní ostražitosti mi není příjemné. Klasicky platí, že méně turistická místa nesou vyšší hranici bezpečí. V přírodních oblastech jsem se cítila velmi bezpečně, i jako sólo cestující žena. Při všech horských přechodech jsme si klidně nechali batohy hozené u cesty a zůstaly nám.

Pro klid v duši doporučuji koupit a používat nějakou podobu money beltu (ledvinky/kapsičky/opasku), kam si dáte zásobu hotovosti a pas (či kopii dokladů) a víte, že ať se stane co se stane, to nejdůležitější vám zůstane. Mimo velká města jsem tohle používala pouze v autobuse nebo na stopu. Při spaní jsem si money belt ze zvyku hodila k nohám dovnitř spacáku, včetně SD karty s fotkami.

Pro Patagonii bych jako nejdůležitější považovala uzavíratelné nepromokavé obaly či sáčky na všechny cennosti.

Pokud si nejste jisté, zda-li je Patagonie a celkově Jižní Amerika bezpečná pro sólo cestovatelky, tak za sebe mohu určitě říct že ano. Naopak tam díky macho kultuře dochází až pozitivní diskriminaci žen. Drtivá většina lidí vám spíš má opravdu tendenci pomoci a ochránit vás než naopak, čili určitě doporučuji vyrazit.

Peníze

Jak platit v Argentině

V Argentině se platí argentinskými pesy (ARS). Doporučuji přivézt americké dolady (USD) v hotovosti, protože s těmi v Argentině opravdu zobchodujete. Oficiální kurz, který vám strhne banka při výběru či oficiální směně, je aktuálně 1 USD = 360 ARS. Zemi trápí obrovská inflace, a tak se směnný kurz a veškeré ceny v Argentině mění téměř na denní bázi.

Existuje tu také velmi dobře fungující černý trh s penězi, tzv. dolarblue, který je aktuálně na výši 1 USD = 850ARS, což je o polovinu více peněz při oficiální směně. Finanční trh je velmi nestabilní, proto doporučuji udělat si vždy vlastní průzkum. Aktuální výši dolaroficial a dolarblue zjistíte například zde: http://www.lanacion.com.ar/dolar-hoy-t1369.

Po velké finanční depresi, ze které se země stále dostává, je orientace na dolar pro místní jistotou. Právě z toho důvodu existuje mimobankovní dolarblue rate. Od místních se vždy dozvíte, kde místo směny probíhá – v Buenos Aires najdete cuevas alias neoficiální směnárny na Calle Florida, kde vyvolávači pokřikující: „cambio, cambio“ a nabídnou vám vizitku s adresou, kde skrytou směnárnu najdete.

Doporučuji se zeptat místních, který směnárník je spolehlivý (např. zjistit od couchsurferů, v hostelu, či od walking guida), protože se vám jako všude na světě může stát, že se vás budou snažit ošidit – ať už špatným kurzem, či na pravosti.

Nenech si utéct žádné novinky

Přihlas se k odběru Travel Bible newsletteru

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

V menších městech se ptejte, avšak šance na tak výhodný kurz, jako ve velkých městech, je menší – doporučuji směnit, než vyrazíte do přírodní Patagonie. Budete-li duchem přítomni a překontrolujete si vše dvakrát, šance, že vše bude OK, je víc než vysoká. Určitě najdete i možnost automatů a směny eur, avšak tam počítejte už s oficiálním, turistickým kurzem. Pro platby v Argentině proto doporučuji hotovost a především dolary. Platební kartu využijte spíše jako zálohu.

Jak platit v Chile

V Chile se platí chilskými pesy (CLP), aktuální oficiální kurz je cca 1 USD = 870 CLP, což znamená že za českou korunu dostanete přibližně 39 CLP. V Chile je opět nejvýhodnější směnit dolary v hotovosti, dá se usmlouvat trošku lepší kurz za dolar než za euro, avšak tak k markantním rozdílům jako při směně v Argentině nedochází. Ani při výběru z bankomatu či při platbě kartou. Pokud přejíždíte z Argentiny do Chile a chcete směnit ARS za CLP, počítejte s velmi nevýhodným kurzem. Vzhledem k nestabilitě a závislosti ARS na USD, si nikdo nepřeje argentinská pesa držet.

Platební karty jsou cestovatelská jistota pro případy nouze. S jakou kartou ale vyrazit? Přečtěte si Platební karty na cestách a jak z nich vytěžit co nejvíc.

Náboženství, tradice a zvyky

Většina Argentinců a Chilanů se hlásí ke křesťanství, mladší generace už je často nevěřící či se našla u alternativních náboženství. Co považuji za mnohem důležitější, je respekt jejich kultury – macho-kultura má silné zastání. Model ženy v domácnosti, která vaří, myje nádobí, pere, žehlí a uklízí, a muže, který přináší peníze a o ženské záležitosti se nestará, je velmi častý. Co pocítíte, jakmile se dostanete do kontaktu s místními, je síla rodinných vazeb. Jestli je něco nadevše svatého, pak je to právě rodina.

fitz roy patagonie

Pohled na Fitz Roy nepřestává bavit

Pár kulturních postřehů a doporučení:

  1. Vyhýbejte se porovnávání Argentiny a Chile, stále mnohým z nich v krvi kolují nedořešené vztahy o území a vzájemně se nemají zrovna v lásce
  2. Naučte se alespoň základy španělštiny, pár frází, otázek, něco milého – otevírá to dveře i srdce domácích
  3. Odlište se od masových amerických turistů (velmi pravděpodobně někdy zaslechnete, že o vás mluví jako o gringo, což je přesně ono). Ukažte respekt k místním – jak jazykově, tak oceněním toho, co dělají. Vy jste na návštěvě u nich doma, i když je to vaše dovolená.
  4. Připravte se na to, že jihoameričani jsou velmi fyzicky kontaktní, jejich pojetí intimní zóny je hodně minimalistické – dvě až tři pusy na tváře na přivítanou, obejmutí kolem ramen, dotyky na rukách, kolem pasu, a to nehledě na pohlaví.
  5. Otevřenost, přátelskost a bezprostřednost je vlna, na které se domácí pohybují – naladíte li se na ni, kontakty navazujete automaticky
  6. Jihoameričani jsou lovci žen a dost jim to jde. V Chile jste jako Evropanky odlišitelné na první pohled, v Argentině na to zase jdou víc zostra. To, že se z vás najednou stane princezna, kráska, bohyně, láska jejich života, kterou si chtějí vzít, neberte až tak doslovně. Účel je většinou dost prvoplánový – jste exotika, což si taky můžete užít :-)
  7. Připravte se na posunutý denní režim. Jak z důvodu denního světla, tak z pohledu odlišného životního stylu. Ráno nezačíná nic dříve než v 9 hodin, a naopak noční život nezačíná dříve než večeří v 11 večer.
  8. Nechávejte aspoň drobné spropitné.
trek na refugio frey

Refugio Frey je jeden z nejznámějších treků

Osobní tipy, kam se v Patagonii podívat

V Patagonii je toho spousta k vidění, inspirovat se můžete třeba tipy na portále GetYourGuide. Anebo se můžete rovnou zúčastnit jednoho z organizovaných výletů a přenechat práci s plánovaním na někom jiném, ideálně místním.

Objednejte si výlety s místními

Torres del Paine, Chile

Národní park spadající pod UNESCO památky. 4-5 denní W trek vás chytne za srdce. Doporučuji začít ze západní strany od ledovce Grey a poslední den vstát za tmy, abyste východ slunce viděli u věží Torres. Zdá se to neuvěřitelné, ale i když v noci prší, sněží, a celý den pradvěpodobně bude škaredě, za svítání se na věžích objeví rudé slunce. Nezapomenutelně krásný zážitek!

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Torres del Paine je jedním z nejnavštěvovanějších míst Patagonie, proto se připravte na turismus, který se odráží v poplatcích za vše – za stanování v parku, za vstup do něj, za dopravu…

východ slunce na torres del paine

Východ slunce na Rorres del Paine je nezapomenutelný zážitek

Tierra del Fuego, Ushuaia, Argentina

Tento ostrov na konci světa nabízí nádherné krajiny, turistické stezky a možnost vidět unikátní faunu. Zkrátka krásné volně dostupné horské túry a tučňáci.

Ushuaia je nejjižnější město světa a výchozím bodem pro výlety do Antarktidy.

Ushuaia

Ushuaia je nejjižnější město světa

Perito Moreno, Argentina

Nekonečná masa činného ledovce, ze které přechází oči. Jedná se sice o velmi turistické místo, avšak návštěva stojí za to. Doporučuji zapůjčit si auto v půjčovně v El Calafate, odkud i většina tours začíná, a naplnit ho spolucestovateli z hostelu – řádně si tím snížíte cenu návštěvy ledovce a máte šanci odlišného časového plánování, díky kterému se vyhnete hromadnému vylodění turistů. Za vstup se platí.

ledovec perito moreno

Majestátní Perito Moreno uvidíte už z dálky

El Chaltén, Argentina

Malé westernové městečko, turistů a horolezců ráj, na úpatí Cerro Torre a Fitz Roy, dominant patagonského horizontu. Nabízí širokou škálu možností horských či horolezeckých výprav, možnost ubytování v kempu zdarma i levné zapůjčení outdoor věcí.

el Chanten

El Chantén je hlavní trekové místo v Argentině

El Bolsón, Argentina

Vydáte li se z jihu směrem na sever, stojí tahle hippie vesnička s vlastním tempem za zastavení a přeladění se.

Bariloche, Argentina

Další z krásných horských lokalit a přestupní stanice mezi severem a jihem, Argentinou a Chile. Dopřejte si výstup do hor a noc pod milionem hvězd u Refugia Frey. Tam už masy turistů nenajdete. Jste-li fanoušky lezení, tohle je nejlepší spot, kde se ukotvit – v přiměřeně těžkých skalách jste již za půl hodiny.

Nemusíte do hor, aby vás Bariloche učarovalo – vyrazte na jednodenní výlet k 7 jezerům (buďto naskočíte na organizovaný autobusový výlet či pronajměte auto), či výlet na kole k jezeru Llao Llao, anebo si jen užijte město a zakončete den na vyhlášeném steaku v Don Alberto.

Bariloche

Bariloche vás okouzlí jak horami, tak jezery

Marble Cave, Chile Chico, Chile

Scenérie jak z tapety Windows! Neuvěřitelné tvary modrých jeskyní, ke kterým se můžete dostat na kayaku, výletní lodí či jako potápěči.

marble caves

Marble Caves vypadají až nepřirozeně

Cochamó, Chile

Místními oblíbená lokalita pro kempování a horskou turistiku, tvary již více evropské, avšak nula Lonely Planet turistů, obrážející velký patagonský okruh.

Pucón, Chile

Bod na půli cesty Patagonií na chilské straně. Pokud toužíte vystoupat na aktivní vulkán, jste na pravém místě. Nesčetné množství agentur nabízí jednodenní vedené túry na vulkán Villarica (poslední erupce v dubnu 2015), včetně vybavení. Městečko je bohužel plně orientované na gringos, což poznáte cestovními agenturami na každém rohu a vyššími cenami.

Valparaíso, Chile

Krásně barevné, živé, alternativní kultury a studentů plné město. Dopřejte si vyhlídky na oceán z útulných kaváren, barevné uličky a domy s graffiti, místa, kde tvořil Pablo Neruda, a ochutnejte chilskou kuchyni. Pokud máte den navíc, vydejte se metrem a busem směrem k národnímu parku La Campana a vystoupejte na Cerro de la Campana. Kombinace výhledu na šestitisícové Andy a mýtickou horu Aconcagua, v kombinaci s oceánem a vinnými sady na druhé straně, vás chytne za srdce. Jako bonus – místo je úplně mimo klasickou patagonskou trasu, pokud někoho potkáte, pak jsou to pouze místní.

Valparaiso

Valparaíso je turisty téměř nepolíbené

Tipy k low cost cestování

  • Kupujete-li lístek na dálkový autobus, obejděte si všechny společnosti na autobusovém nádraží a zeptejte se na ceny. A jestli vám můžou dát slevu. Kdo se zeptá, často ji dostane.
  • Transport živočišných a celkově syrových produktů z Argentiny do Chile je zakázán a budete procházet hraniční osobní kontrolou jako na letišti. Jelikož se ceny dost rapidně liší a zvedají, tak pokud se toho nebojíte, dá se ledacos provézt v ešusu, termosce, roztroušené po batohu…
  • V přírodních oblastech dobře funguje stop, zvlášť v Chile vám to příjemně může snížit výdaje.
  • Couchsurfing vřele doporučuji, příjemný způsob, jak se opravdu dostat mezi domácí a jejich kulturu. Patagonie je opravdu hodně turisticky orientovaná, proto zůstanete-li jen v hostelech a autobusech, může se vám stát, že ty, které potkáte, vlastně vůbec nebudou domácí a ochudíte se tak o kus kulturního zážitku.
Torres del Paine – W track

Torres del Paine – W trek

  • Pokud cestujete až ke konci sezóny (duben a dál), připravte se na zimu a mínusy – zvažte pak, zda-li s sebou brát stan. Stan se dá ve všech vstupních vesnicích do národních parků zapůjčit, vesměs za rozumné ceny (či od domácích), tak ať netaháte zbytečná kila navíc (vlastní ponaučení)
  • Pro patagonské trekování nepotřebujete mít až tak speciální Goretex extreme oblečení. Bude z vás goretex ninja, což není úplně funkční model na místní podmínky. Jelikož se počasí opravdu proměňuje z minuty na minutu a často než vytáhnete pláštěnku, jste durch, je ideální být oblečeni na lehko, ve vrstvách. Vítr to rychle vyfouká a usuší. Vše uvnitř batohu je ideální naplnit do nepromokavých, uzavřených sáčků, pak se nemusíte starat, že vás déšť obleje. Jídlo si připravte po ruce tak, aby jste mohli svačinkovat a ne nutně zastavovat a vyhládnout. Díky konstantnímu pohybu se celý den zahříváte, ať jste mokří či suší. Jakmile skončíte túru, sáhnete do sáčku pro suché a teplé oblečení a je vám fajn.
  • Vařte si a dělejte si svačinky – v hostelech, v kempu, na ohni. Jíst v restauracích a na ulici vám docela rapidně zvedne náklady, protože jídlo je tam mnohem dražší než u nás, obzvláště na samotném jihu.

Kde zjistit více?

Šárka Martínková

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled

Jeden komentář

  1. Martin 22.2.2024 v 22:00 - Odpovědět

    Jen jeden komentar z tech, co me k clanku napadaji… V Argentine jsme platili pouze kartou a transakce v 99% jsou uctovany v market rate (leden/unor 2023), tzn. nizsi vyhodnejsi ceny v prepoctu na czk. Mam dojem, ze vsichni vsude pisi, ze hotovost a jen hotovost.