Chile – všechny přírodní krásy v jedné zemi

04.05.2016|Kategorie: Amerika, Členská sekce, Země|

Chile patří k jedné z nejvzdálenějších zemí od České republiky. Věřte mi, je to opravdu daleko. Není divu, že mnozí Chile nazývají zemí na konci světa”. Tato krajina vás však za dlouhé cestování odmění nádhernou přírodou, přátelskými lidmi, výborným jídlem, červeným vínem a celkovou různorodostí přírodních i kulturních krás.

Proč tam jet?

Chile má nádhernou přírodu a skrývá snad všechny přírodní scenerie, které můžete v jedné zemi najít – rozsáhlé hory, vyprahlou poušť, oceán s obrovskými vlnami, nekonečné plochy vinic, relaxační horké prameny, tajuplná jezera a také drsnou Patagonii. Santiago je nejen hlavním městem Chile, ale také městem velké komunity start-upistů a zahraničních expatů.

K Patagonii najdete na Travel Bibli samostatného průvodce, tak na něj pak mrkněte!

lama - sever chile-atacama

Lama v poušti Atacama

Místní lidé jsou na cestovatele zvyklí a jsou přátelští. Chile je obrovská země a každý region (je jich celkem 15) je jiný – z pohledu kultury, lidí, přírodních scenerií i bezpečnosti. Velmi zajímavá různorodost je zaručena. Určitě je to dobrá startovací destinace, pokud poprvé vyrážíte do Jižní Ameriky. Samotné Santiago má hodně evropský charakter, takže výrazným kulturním šokem určitě trpět nebudete, zároveň ale zažijete úplně nové věci.

plamenaci - na severu Chile- atacama

Plameňáci na severu Chile

Jak se tam dostat?

Do Chile se dostanete letecky, ceny letenek bývají 25 až 30 000 Kč. Mám dobré zkušenosti s KLM a Air France, zatímco Iberia nenabízí takový servis a ceny má mnohdy stejné. Občas se objeví i nějaká akční letenka kolem 10–15 tisíc, ale na to jsem narazila výjimečně. Letenka se dá i nakombinovat, ale pozor, někdy to může být zrádné. V Jižní Americe bohužel neexistuje mnoho nízkonákladovek, takže přeprava mezi jednotlivými zeměmi nebývá levná; rozhodně to není jako levné letenky v Evropě.

Na jihoamerickém území výborně funguje autobusová doprava, ale musíte počítat hodiny i dny v autobuse.

obyvatelka na severu Chile u Bolivie

Kdy tam jet?

Chile leží na druhé straně zeměkoule, proto je roční období přesně opačné než u nás v Česku. Hlavní sezónou je prosinec až únor, kdy mají Chilané dovolenou a prázdniny. Všude je hodně lidí, ceny jsou vyšší. Proto doporučuji spíše listopad a prosinec, nebo pak konec února až duben. Pokud si chcete užít skvělé lyžování, optimální je červen až srpen.

vinice-2

Chile je známé svým dobrým červeným vínem. V březnu je vyhlášené vinobraní Vendimia v Curicu. Pokud jste milovníci vína, určitě se vypravte i na vinařské stezky. Jedním z největších svátků v Chile je Den nezávislosti 18. 9. – „Dieciocho“, který se slaví 3–4 dny v kuse. Lidé se schází, grilují, pojídají empanády, zpívají, hrají venkovní hry, chodí na slavnosti a v ulicích to neskutečně žije. Pokud máte možnost vyrazit na cestu v září, „Dieciocho“ stojí za to.

Pokud neznáte místní, využijte couchsurfing. Chilané jsou přátelští lidé a rádi vám svoji kulturu ukážou.

Co se o Chile dozví pouze členové Travel Bible?

  • Jak je to s podmínkami vstupu
  • Kolik potřebujete peněz a jaké jsou ceny
  • Jak funguje lokální doprava
  • Jaké je jídlo
  • Je země bezpečná?
  • Jak je to s nemocemi a hygienou?
  • Jaké se k zemi vážou svátky a tradice
  • Kam se určitě podívat

OBSAH POUZE PRO VIP ČLENY TRAVEL BIBLE

Přihlásit

Nemáš přístup?

vipcardDo VIP členské sekce je vstup pouze pro ty, co si koupili boží Travel Bibli v tištěné nebo elektronické podobě zde na webu.

Máš knihu z knihkupectví? Vstup do členské sekce si můžeš dokoupit.

Stáhni si ukázku Travel Bible

Jediné knihy, kterou na cestách nedáš z ruky.

Kde zjistit více?

Chile
Oficiální průvodce Chile on-line.

Conaf
Spousta informací o životním prostředí a o národních parcích (pouze ve španělštině).

Learn Chile
Všechny informace potřebné pro studium v Chile.

Chilean Wine
Pokud milujete víno, zde najdete zajímavé informace včetně mapy vinných regionů.

Virtual Tourist
Informace o dopravě, nočním životě, ubytování, restauracích…

Outdoors On Line
Vyhledávač outdoorových aktivit v Chile.

Wandering Trader
Travel blog s mnoha tipy a fotografiemi.

Santiago Tourist
Je vyhrazen sdílení zkušeností ze Santiaga, Chile a hlavních turistických destinací v Jižní Americe.

Wikitravel
Stále lepší a lepší projekt Wikipedie, kde dnes najdete téměř vše, co na cestách potřebujete.

Airbnb.com
Potřebujete ubytování (nejen) na první noc? Dáme vám slevu.

Lonely Planet
Někdo to rád tištěné… a na Lonely, jak už určitě víte, máte v členské sekci slevu. 🙂

88

Za zpracování miniprůvodce Chile děkujeme Gábi, cestovatelce na volné noze. Strávila v Chile víc jak půl roku při psaní diplomky. Chile je jejím druhým domovem díky chilskému příteli Davidovi a jeho rodině. Pokud byste se chtěli o Chile dozvědět víc, můžete ji sledovat na Instagramu nebo potkat na Facebooku, kde se brzy dozvíte o jejím malém cestovatelském projektu The Creative Wanderlust.

 

Kam dál? Přečtěte si i průvodce k Patagonii od Šárky.

 

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Najděte nejlevnější letenky

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Knize o tom, jak cestovat levně, chytře a dlouho. Letenkám jsme věnovali jednu z nejdelších kapitol. Dozvíte se nejen základní pravidla k hledání nejlepších cen, ale i spoustu triků, jak získat co nejvíc za co nejméně peněz. Nechcete číst celou knihu? Několik základních tipů se dočete na blogu: Pokud se rozhodnete využít akční ceny z letišť mimo ČR, přečtěte si jak se nejsnáz dostat na okolní letiště.

Co když nechcete letět?

Po Evropě se snadno dá jezdit i vlakem či autobusy. Hlavně u vlaků mohou ceny na první pohled vypadat dost astronomicky, stačí ale vědět, jak na to, a mnohdy cenu za jízdenku srazíte na méně než polovinu. U autobusů se zase často objevují velmi výhodné jednorázové akce. Jak na cestování autobusem po Evropě se také dočtete ve článku pro Travel Bibli.

Jak najít bydlení?

My nejčastěji využíváme Airbnb a Booking.com. První na pronájem běžných bytů a domů, či jen pokojů ve sdíleném bydlení s hostitelem. Booking je fajn na různé penziony a samozřejmě hotely. Na Airbnb využijte 725 Kč slevu na první bydlení. Stačí se registrovat přes odkaz bit.ly/bibleairbnb. Zároveň pro vás máme 11 tipů, jak vybrat nejlepší bydlení přes Airbnb.

Vybíráte vybavení?

V první řadě se podívejte, jestli využijete některou ze slev, které jsme pro vás připravili ve VIP členské sekci Travel Bible. Outdoor vybavení doporučujeme nakupovat v obchodě Hanibal.cz. Sami od nich rádi (a k plné spokojenosti objednáváme), ale hlavně si necháme poradit. Všichni totiž cestováním, outdoorem a sportem žijí. Lezou po horách, po skalách, poznávají zapadlé kouty naší planety. Najdete u nich hlavně dražší kvalitnější značky, které osobně testují. Hodit se vám může i několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Fotíte a hledáte vhodnou techniku?

Matouš fotí celkem hodně a už hezkých pár let dost aktivně sleduje, co se na trhu s fotovybavením děje. Už hezkých pár let nedá z ruky zrcadlovku Nikon D610 a pevné objektivy 28mm a 50mm. Ale také ví, že to zdaleka není jediná možnost. Mrkněte na článek.
Který foťák vybrat na cesty?
Jestli vás baví i video, máme pro vás hodně podrobný Úvod k videu na cestách

Jedete na hodně dlouho?

Poradíme, jak vybrat nejlepší dlouhodobé cestovní pojištění.

Mohlo by vás zajímat: