Chile patří k jedné z nejvzdálenějších zemí od České republiky. Věřte mi, je to opravdu daleko. Není divu, že mnozí Chile nazývají zemí na konci světa”. Tato krajina vás však za dlouhé cestování odmění nádhernou přírodou, přátelskými lidmi, výborným jídlem, červeným vínem a celkovou různorodostí přírodních i kulturních krás.

Proč tam jet?

Chile má nádhernou přírodu a skrývá snad všechny přírodní scenerie, které můžete v jedné zemi najít – rozsáhlé hory, vyprahlou poušť, oceán s obrovskými vlnami, nekonečné plochy vinic, relaxační horké prameny, tajuplná jezera a také drsnou Patagonii. Santiago je nejen hlavním městem Chile, ale také městem velké komunity start-upistů a zahraničních expatů.

K Patagonii najdete na Travel Bibli samostatného průvodce, tak na něj pak mrkněte!

lama - sever chile-atacama

Lama v poušti Atacama

Místní lidé jsou na cestovatele zvyklí a jsou přátelští. Chile je obrovská země a každý region (je jich celkem 15) je jiný – z pohledu kultury, lidí, přírodních scenerií i bezpečnosti. Velmi zajímavá různorodost je zaručena. Určitě je to dobrá startovací destinace, pokud poprvé vyrážíte do Jižní Ameriky. Samotné Santiago má hodně evropský charakter, takže výrazným kulturním šokem určitě trpět nebudete, zároveň ale zažijete úplně nové věci.

plamenaci - na severu Chile- atacama

Plameňáci na severu Chile

Jak se tam dostat?

Do Chile se dostanete letecky, ceny letenek bývají 25 až 30 000 Kč. Mám dobré zkušenosti s KLM a Air France, zatímco Iberia nenabízí takový servis a ceny má mnohdy stejné. Občas se objeví i nějaká akční letenka kolem 10–15 tisíc, ale na to jsem narazila výjimečně. Letenka se dá i nakombinovat, ale pozor, někdy to může být zrádné. V Jižní Americe bohužel neexistuje mnoho nízkonákladovek, takže přeprava mezi jednotlivými zeměmi nebývá levná; rozhodně to není jako levné letenky v Evropě.

Na jihoamerickém území výborně funguje autobusová doprava, ale musíte počítat hodiny i dny v autobuse.

obyvatelka na severu Chile u Bolivie

Kdy tam jet?

Chile leží na druhé straně zeměkoule, proto je roční období přesně opačné než u nás v Česku. Hlavní sezónou je prosinec až únor, kdy mají Chilané dovolenou a prázdniny. Všude je hodně lidí, ceny jsou vyšší. Proto doporučuji spíše listopad a prosinec, nebo pak konec února až duben. Pokud si chcete užít skvělé lyžování, optimální je červen až srpen.

vinice-2

Chile je známé svým dobrým červeným vínem. V březnu je vyhlášené vinobraní Vendimia v Curicu. Pokud jste milovníci vína, určitě se vypravte i na vinařské stezky. Jedním z největších svátků v Chile je Den nezávislosti 18. 9. – „Dieciocho“, který se slaví 3–4 dny v kuse. Lidé se schází, grilují, pojídají empanády, zpívají, hrají venkovní hry, chodí na slavnosti a v ulicích to neskutečně žije. Pokud máte možnost vyrazit na cestu v září, „Dieciocho“ stojí za to.

Pokud neznáte místní, využijte couchsurfing. Chilané jsou přátelští lidé a rádi vám svoji kulturu ukážou.

Kolik co stojí?

Chile je v mnohých případech dražší než Česká republika. Levnější můžete najít ovoce a zeleninu na trhu, fresh juice a hovězí maso. Jinak jsou ceny srovnatelné, mnohdy bohužel také vyšší.

  • Cena ubytování: od 400 Kč za sdílený pokoj, nebo od 700 Kč za samostatný. Ceny v hotelech se nesmírně liší podle regionu. Skvěle tam funguje booking.com.
  • Cena jídla na ulici: 40–80 Kč; hodně najdete polední meníčka kolem 100–150 Kč.
  • Cena lokálního jídla v restauraci: 200–400 Kč.
  • Cena vína v supermarketu: od 60 do 300 Kč.
  • Cena vína u vinaře: od 40 do 200 Kč, zde hodně záleží na typu vína.
  • Cena dopravy: metro 25 Kč, jízdenky na autobus jsou stejně drahé (nebo trošku dražší) jak u nás.

Chile moc nehraje na studentské slevy, jak jsme na ně zvyklí v evropských zemích. Většinou se jedná o muzea a nějaké památky. Třeba hromadná doprava je za studentskou cenu jen pro studenty chilské univerzity. Přesto si nezapomeňte ISIC vzít, na různé vstupy to využijete.

Santiago

Santiago

Víza a podmínky vstupu

Vízum do Chile není zapotřebí, pokud tam budete za účelem turistiky max. 90 dnů. Aktuální informace naleznete na stránkách MZV ČR. V letadle dostanete před přistáním malý formulář s dotazem na vaše údaje a otázkou, zda vezete nějaké jídlo. Do Chile nesmíte přivézt něco, co není originálně zabalené – takže domácí buchty od babičky ani neberte.

Vždy se snažte přesně uvádět, co máte (čokoláda, sušenky, různé tyčinky apod.). Uděláte tak dobrý dojem na policii, protože ta má tendenci kontrolovat velké kufry. Mně se to již dvakrát osvědčilo – nekontrolovali mě, když jsem uvedla seznam a přiznala, že mám nějaké zabalené dobroty. Policie pak jen kývla, že můžu jít. Pravidla s jídlem jsou hodně přísná; pokud se budete snažit něco skrývat, hrozí dost vysoká pokuta.

Pokud jedete do Chile na studijní účely (jako já), stačí se objednat na chilské ambasádě v Praze. Tam se vás konzul zeptá na důvod cesty (v angličtině nebo španělštině), předložíte dokumenty a v ten den vám dá do pasu víza na rok; v Chile je pak potřeba zajít na imigrační policii a vyřídit si místní ID s RUT číslem. Chile je celkem byrokratická země a vše trvá dlouho. Vím však o mnoha případech, kdy stačí jednodenní výlet do Argentiny – a v momentě máte pobyt prodloužený na další 3 měsíce.

la vega 2

Lokální doprava

V Chile létá hodně vnitrostátních linek a je zcela normální létat. Ceny nejsou úplně takové, na jaké jsme zvyklí v Evropě, když si však zamluvíte letenku dopředu, můžete ušetřit. Cena vnitrostátní letenky se pohybuje od 3 000 Kč. Druhý způsob cestování je autobus. V Chile mají pohodlné a vybavené autobusy, cenově příjemně dostupné. Vzdálenosti jsou mnohdy velké – takže například Santiago a Calama nebo Antofagasta se klasicky létá.

V Chile velmi dobře fungují taxíky a nejsou tak drahé jako u nás. K jejich objednání slouží mnohé aplikace (např. v Easytaxi zadáte, kde a kdy potřebujete vyzvednout; aplikace vám nabídne řidiče s hodnocením, jménem, aktuální polohou atd.; je to hodně využívaná mobilní vychytávka), jinak platí klasický taxík na mávnutí. Když taxikáři slyší jiný jazyk než španělštinu, občas mají tendenci přidávat na ceně, takže se určitě předem ptejte, za kolik vás na určitě místo dopraví.

Na letiště si můžete objednat transfer, nebo využít autobus, který jezdí letiště – autobusové nádraží (estacion central).

ocean -plaz

Kuchyně

Chilská kuchyně je skvělá, jste-li milovníkem ryb a hovězího masa. K dispozici je spousta čerstvých mořských ryb. Osobně doporučuji vyzkoušet ceviche; jedná se o syrovou rybu naloženou v citronové šťávě s nakládanou zeleninou. Typickým rychlým jídlem jsou empanády – takové kapsy z těsta, zapečené v troubě, s různými druhy náplní. Další typické jídlo je kalorická bomba Chorrillana – plátky hovězího masa, hranolky, smažená cibulka a volské oko. Z polévek pak Cazuela – zeleninová polévka s hovězím masem. Není problém sehnat vegetariánské jídlo.

Na ulici běžně seženete empanády, completos (hot dogy; doporučuji s avokádem a trochou majonézy) a sopapillas (dýňové placičky). V parku nebo na ulici lidé mnohdy prodávají nějaké cukrovinky nebo sendviče, které doma připravili, můžete tak získat levné a dobré jídlo za 20–40 Kč.

V Chile žije hodně Peruánců, kteří provozují kuchyni. Určitě ochutnejte – peruánské pokrmy jsou moje nejoblíbenější.

Mezi klasické alkoholické drinky patří pisco, pisco sour a terremoto.

Obrovský trh La Vega

Obrovský trh La Vega

Nemoci a hygiena

Já osobně jsem nikdy neměla problém. Chile je velmi civilizovaná země. Určitě vám postačí základní očkování na žloutenku A a B. Problém mohou být psi bez domova; v Chile se jich na ulici potuluje dost, takže mnozí doktoři doporučují i očkování proti vzteklině. Sama jsem ještě očkovaná na meningokok, známý jako nemoc mladých lidí”. Santiago je obrovské město a nějaké případy se tam objevily, raději jsem se očkovala. Když se vám něco stane, určitě navštivte soukromou kliniku. Místní to doporučují a kvalita ošetření je výborná. Zdravotní pojištění se určitě vyplatí.

Můžete pít vodu z kohoutku? V Santiagu určitě ano. Já osobně jsem ji pila i na jihu Chile a žádné problémy jsem neměla. Spíše na severu bych byla opatrná.

Je země bezpečná?

Chile patří k nejbezpečnějším zemím Jižní Ameriky. Největší kriminalita je v Santiagu. Jsou tam i čtvrtě, kam se turistům nedoporučuje chodit (zejména večer). Určitě je dobré neukazovat drahé fotoaparáty, mobily, laptopy či jiné cennosti; nenechávejte je na stole v kavárně či restauraci. Mnozí místní vám řeknou, že je nebezpečné večer jít sám městem nebo jezdit hromadnou dopravou. Určitě se zeptejte v hotelu, hostelu, u ubytovatele. V Santiagu je dobře vidět, kde jsou lepší čtvrtě” a horší čtvrtě”. Buďte opatrní s osobními věcmi; krádeže mobilů a peněženek jsou časté. Pokud si však budete dávat pozor, nikdo vám nic neukradne. Na jihu Chile je to v klidu, zcela bezpečné.

Čím zaplatím?

V Chile je místní měnou chilské peso, dostupné v místních směnárnách; nejlepší kurzy na směnu jsou v Santiagu. Pokud se chystáte na výlety, raději proměňte ve velkoměstě, dostanete lepší kurzy. Santiago je typické tím, že ulice se specializují” na určité obchody (ulice bot, ulice s autodoplňky atd.); jedna ulice je zaměřena na směnárny – ta, která vede z náměstí od paláce La Moneda, kde úřaduje chilská vláda.

Karty berou také, v Santiagu a městech bez problému (i když je lepší se předem zeptat). V Chile je dost bankomatů, s výběrem tedy není problém. Mimo město (venkov) může být s platebními kartami problém.

Kdyz Chilané vyhrají zápas ve fotbale

Kdyz Chilané vyhrají zápas ve fotbale

Náboženství, kultura a zvyklosti

V Chile převládá katolické křesťanství.

  • Chilané mají ve většině případů velmi silné rodinné vazby; pokud bydlí poblíž, dosti se schází. Rodina je pro ně důležitá.
  • Jsem kávový a kavárenský typ, ráda si dám dobrou kávu; ta mi v Chile chyběla. Musela jsem opravdu dlouho hledat dobré podniky, než jsem je našla. Do kaváren Chilané moc nechodí a kávu takřka nepijí – a pokud ano, tak ve většině případů Nescafé.
  • V Chile najdete hodně US značek; mají dobré obchodní vztahy a přijde mi, že chilský život (alespoň v Santiagu) se dost podobá tomu ve Spojených státech.
  • Chilané mají rádi asados” – různé příležitosti grilování.
  • Chilané nechodí do hospody, jak je zvykem u nás; spíš pořádají house party”, až potom se jde většinou do klubu.
  • Hodně sladí. Když jsem například jedla jahody jen tak (bez cukru), dívali se na mne s obavami, že to přece musí být nedobré. Přitom jahody byly opravdu sladké.
  • Chilané se rádi schází v parku, kde si sednou do trávy a jen tak povídají, hrají hry nebo hrají na kytaru.
  • Den nezávislosti je pro ně opravdu velkým svátkem a všude jsou chilské vlajky.
  • Stále ještě můžete potkat původní obyvatele (Mapuche). Ve většině případů jsou začleněni do společnosti (historicky za Pinochetova režimu, který je neměl rád), pořád jsou však znevýhodněni, co se týče pozic, platu atd.
  • Chilané si rádi dělají úsudek o člověku např. na základě toho, kde bydlí (která čtvrť), kde studuje, co dělají rodiče, zda cestuje mimo Chile atd. Již mnohokrát jsem slyšela, že třeba i výše platu se odvíjí od toho, v které části Santiaga uchazeč bydlí.

Zajímavé je, že pokud byste si našli Chilana nebo Chilanku, kteří bydlí s rodiči, tak vás ve většině případů nenechají spát v jedné místnosti. Celkově u Chilanů platí, že přespávání přítele – přítelkyně, pokud bydlí s rodiči, obvykle není dovoleno.

lide - na severu Chile u Bolivie

Co bystě ještě měli vědět?

Chile je zemí, kde často bývá zemětřesení. Budovy jsou stavěné speciálně, aby otřesy vydržely, takže se nemusíte bát. Chilané používají označení temblor (pro zachvění, malý otřes) a terremoto (opravdové zemětřesení – ano, podle toho se jmenuje i jeden chilský koktejl). Poslední velké zemětřesení bylo v roce 2010 a mělo 8,8 stupně Richterovy škály. Tak silné zemětřesení podle místních bývá jednou za dvacet let.

V Chile se používá speciální zásuvka, kterou koupíte předem v Evropě, ale i pak na místě.

Co se týče toalet, Chilané většinou nesplachují toaletní papír do záchodu; toto platí spíše na venkově či v menších městech, zatímco ve velkých městech se s tím setkáte méně. Buď vás na to upozorní osobně, nebo uvidíte cedulku.

Spropitné je obvykle kolem 10 procent. Ujistěte se, zda si ho sami nenaúčtovali – většinou je to napsané na účtence.

Domluvíte se zejména španělsky, s angličtinou moc nepochodíte; záleží, na koho natrefíte. V Santiagu je to s angličtinou lepší než třeba na jihu Chile. I když španělštinu ovládáte, může to pro vás být šok – používají se tam dost chilenismy” (př. cachai, bacán, buena onda). Podívejte se na video a posuďte sami.

O Chilanech se říká, že mají nejméně srozumitelnou španělštinu v porovnání s ostatními španělsky mluvícími zeměmi.

Mapuche – kmen indiánů

Mapuche – kmen indiánů

Pár osobních tipů, kam se podívat

Valparaíso

Jedno z nejbarevnějších měst se street art malbami a s častou chůzí do kopce a z kopce. Toto městečko má hodně barů a kaváren, které mají svůj půvab. Zejména s přicházejícím víkendem toto město ožívá až do rána.

Valparaiso

Valparaiso

Pucón

Turistické městečko, které má svůj dřevěný srubovitý” šarm a z každého rohu je krásný výhled na sopku. Jsou na ni organizovány výlety, takže si ji můžete zdolat. Nedaleko Pucónu se nachází velké množství národních parků, horké prameny a jezera. Je to určitě dobrý strategický bod k podnikání vícero výletů.

Pucon

San Pedro de Atacama

Vhodná základna, pokud se vydáte na sever do pouště Atacama, kterou projdete křížem krážem za hodinu. Je to výborný strategický bod i na další výlety – zejména na velmi brzký ranní výlet na gejzíry El Tatio (za rozbřesku gejzíry procitnou a chrlí páru; je to typická poušť, přes den horko, v noci velká zima, takže na sebe určitě teplé oblečení). Také se jeďte podívat do rezervace s plameňáky, na které je krása pohledět, a za vidění stojí i vyprahlá část pouště Moon Valley.

Gejzíry na severu Chile

Gejzíry na severu Chile

La Vega Central (Santiago)

V hlavním městě je mojí nejoblíbenější částí obrovský trh La Vega Central. Pozor, dělí se na několik částí; v průvodcích najdete spíše trh Mercado Central, jenž je určen turistům, takže ceny jsou o dost vyšší. Když přejdete za řeku, objevíte dlouhý trh, plný všech dobrot za nízké ceny a v super kvalitě – ovoce, zelenina, sýry, sušené ovoce, sladkosti, fresh juicy i smoothies. Ať žije avokádo!

la vega

Všechny tři domy Pabla Nerudy

Pablo Neruda byl jednou z nejvýznamnějších osobností chilské kultury. Jeho domy jsou cestovatelskou inspirací pro všechny s příchutí bohémského života. Nachází se v Santiagu, Valparaísu a na Isla Negra. Při prohlídce v Santiagu narazíte na zmínku o našem spisovateli a básníku Janu Nerudovi, od něhož Pablo Neruda odvodil svůj umělecký pseudonym.

Pablo Neruda dum- cedulka v Santiagu s odkazem na cr

Kde zjistit více?

Chile
Oficiální průvodce Chile on-line.

Conaf
Spousta informací o životním prostředí a o národních parcích (pouze ve španělštině).

Learn Chile
Všechny informace potřebné pro studium v Chile.

Chilean Wine
Pokud milujete víno, zde najdete zajímavé informace včetně mapy vinných regionů.

Virtual Tourist
Informace o dopravě, nočním životě, ubytování, restauracích…

Outdoors On Line
Vyhledávač outdoorových aktivit v Chile.

Wandering Trader
Travel blog s mnoha tipy a fotografiemi.

Santiago Tourist
Je vyhrazen sdílení zkušeností ze Santiaga, Chile a hlavních turistických destinací v Jižní Americe.

Wikitravel
Stále lepší a lepší projekt Wikipedie, kde dnes najdete téměř vše, co na cestách potřebujete.

Airbnb.com
Potřebujete ubytování (nejen) na první noc? Dáme vám slevu.

Lonely Planet
Někdo to rád tištěné… a na Lonely, jak už určitě víte, máte v členské sekci slevu. :-)

88

Za zpracování miniprůvodce Chile děkujeme Gábi, cestovatelce na volné noze. Strávila v Chile víc jak půl roku při psaní diplomky. Chile je jejím druhým domovem díky chilskému příteli Davidovi a jeho rodině. Pokud byste se chtěli o Chile dozvědět víc, můžete ji sledovat na Instagramu nebo potkat na Facebooku, kde se brzy dozvíte o jejím malém cestovatelském projektu The Creative Wanderlust.

 

Kam dál? Přečtěte si i průvodce k Patagonii od Šárky.

 

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled