Uganda je navštěvovaná především proto, že jako jedna z mála zemí Afriky může nabídnout osobní zkušenost s gorilami. Tato země v srdci Afriky má kromě goril taky nádherné hory – najdete zde nejvyšší pohoří Afriky, výtečnou kávu, lvy na stromech a hluboká jezera. Málokdo také ví, že známá řeka Nil pramení právě zde.

Proč jet do Ugandy

Uganda se dělí na mnoho regionů. Jsou odlišné klimatickými podmínkami i kulturou a jídlem. Můžete zde strávit několik dní nejen se všemi vyhledávanými gorilami, ale i pobytem v okolí krásných jezer či výšlapem na hory, ty jsou zde opravdu vysoké.

Tradiční africké safari si můžete okořenit hledáním lvů na stromech. Uganda jako jedna z mála může nabídnout právě lvy, kteří většinu času tráví v korunách stromů. Je také známá vysokým počtem druhů piv a poměrně rozmanitou kuchyní – velmi odlišnou od zbytku východní Afriky. Zažijete zde i jeden z nejlepších raftingů na světě, takže se toho najde spousta i pro dobrodruhy.

uganda

Uganda má spoustu jezer, procházky po okolních kopcích vás tak nikdy nebudou nudit

Jak se do Ugandy dostat

Uganda má jedno mezinárodní letiště v Kampale. Kigali ve Rwandě nabízí taky dobré letové spojení – a pokud sem jedete právě kvůli gorilám, bude Kigali dokonce blíž.

Někdy je výhodné letět do Keni a přejet autobusem do Ugandy, to je ale časově náročné. Díky východoafrickým vízům není cestování mezi státy Keňa, Uganda a Rwanda žádný problém. Zpáteční letenka z Prahy do Kampaly vyjde na 22 tisíc Kč. Do Keni letenku často najdete i akční za 15–17 tisíc.

Nevíte si rady s lovem výhodných letenek? Zkuste Petrův #TravelHacking: Kurz o tom, jak procestovat svět levně nebo zdarma.

Kdy tam jet a proč v tuhle dobu

Uganda má až tři období dešťů (záleží na oblasti). Počasí se také liší v některých regionech. Kampala a sever země je všeobecně teplejší než západní část v okolí Kabale – tedy okolí goril, kde jsou i nejvyšší hory. Nejlepší je přijet v lednu a únoru, anebo od června do září. Jsou to nejsušší měsíce a cestování je všeobecně rychlejší a pohodlnější. Teploty jsou průměrně okolo 26 °C přes den a v noci padají k zhruba 16 °C. Západní část je ale celkově chladnější. Cestovat můžete i v období dešťů, jen to trvá déle.

uganda

Obchody se suvenýry najdete převážně v Kampale. African village nabízí spoustu barevných, ručně dělaných suvenýrů

Víza a podmínky vstupu

Víza získáte na hranicích bez problémů po vyplnění malého formuláře. Stojí 50 USD a jsou na 30 dní. Platí se v dolarech (nemusíte mít přesně, vrátí vám také v dolarech). Na všech hraničních přechodech a na letišti můžete získat i East Africa Visa – za 100 USD vám dovolí neomezeně cestovat mezi zeměmi Uganda, Keňa a Rwanda na 90 dní. Aktuální informace naleznete na stránkách MZV ČR.

Peníze a přibližné ceny

Ugandský šilink je velmi levný, za 100 Kč dostanete 17 000 UGX (červen 2018). Americké dolary i eura se dají směnit ve všech větších městech, na hraničních přechodech i v bankách. Vždy s sebou noste bankovky vyšší hodnoty, je za ně lepší kurz. Bankomaty najdete v každém městě i větší vesnici bez problémů. V Kampale se dá v restauracích platit kartou. Na platby kartou ale nespoléhejte v menších městech, tam je vždy lepší mít hotovost.

uganda ubytování

Dokonce i přes couchsurfing zde najdete luxusní, nádherné ubytování s výhledem na jezero. Stejné ubytování často najdete i na Airbnb

  • Jídlo: na ulici jsou svačinky jako mandazi nebo grilovaná kukuřice po 7 Kč. V typické lokální restauraci, kde často jíte venku na lavičkách a vaří se na ohni před vámi, dostanete za 17 Kč dva plné talíře: jeden s přílohou (matoke, ugali nebo rýže) a jeden s omáčkou (fazolová, arašídová, kus masa, zelenina…). Místní restaurace v kamenném obchodě je zhruba za dvojnásobek. Restaurace se západní kuchyní (pizza, těstoviny se sýrem…) najdete ve větších městech a ceny jsou podobné našim v Česku.
  • Nápoje: balená voda 10 Kč, pivo 10–20 Kč. Uganda bývá považovaná za nejvíc alkoholický národ východní Afriky. Vybírat můžete opravdu z mnoha druhů piv.
  • Potraviny v obchodě: chléb 10 Kč, vajíčko 4 Kč, sušenky 10–20 Kč, banány jsou po koruně, mango mimo sezonu 10 Kč a v sezoně je najdete pod stromy zadarmo.
  • Památky: národní parky jsou všeobecně za 20 USD (450 Kč).
  • MHD ve městech: 8 Kč za jízdu místním autobusem.
  • Data: 1 GB na tři dny koupíte za 30 Kč, 300 MB na týden za dvacku. Ceny dat nejsou vysoké, záleží ale na objemu dat a délce balíčku.

Bydlení

místním hotelu vyjde pokoj pro dva na 120 Kč i s koupelnou, hostel a guest house v průvodcích (většinou trochu lepší standard) 150 Kč postel a 200–220 Kč pokoj; pokud máte štěstí, bude i s wifi a snídaní. Lepší pokoje jsou kolem 500 Kč. Couchsurfing najdete téměř ve všech městech. Luxusnější ubytování a Airbnb očekávejte především v okolí Kabale (gorily) a národních parků. Ceny se můžou vyšplhat i na jeden až dva tisíce korun za noc.

Kvalitnější chatička (3 hvězdičky) v blízkosti národního parku vyjde na 100–130 USD (2200–3000 Kč) na osobu (s plnou penzí). I luxusní ubytování v okolí národních parků většinou nabízejí možnost kempování za 10 USD (220 Kč), i když nejnižší cena pokoje je 110 USD. Stačí se poptat.

Lepší než Booking je ve východní Africe Jumia Travel. V nabídce najdete i místní hotely pro lokální podnikatele, kterým se nevyplatí inzerovat na Bookingu. Přesto je to vždy dobrá kvalita a pokoje najdete klidně i za 70 Kč.

Lokální doprava

Letecká přeprava

Uganda má jedno mezinárodní a tři malá letiště. Země ale není rozsáhlá a během 6–8 hodin můžete autobusem dojet z Kampaly kamkoliv. Letecká přeprava se téměř nepoužívá. Pokud se chcete dostat ke Kabale rychleji, doporučuji přeletět do Kigali ve Rwandě. Pro ty, kteří opravdu spěchají, pravidelné lety mezi mezinárodním letištěm Entebbe a západem země (Kasese nebo národní parky Queen Elizabeth a Bwindi) odlétají denně a trvají necelou hodinu. Cena letenky je kolem 4000 Kč.

Vlaky

Jediné vlaky dnes jezdí v okolí Kampaly – většinou pro lidi, kteří bydlí v blízkosti hlavního města a dojíždějí do práce. Vlaky nejezdí do vzdálených měst ani turistických destinací.

uganda

Pro milovníky „waste (plastic) free shopping“ jsou zdejší trhy jako stavěné. Vše zde je přímo od farmářů, čerstvé a přesně víte, co kupujete

Auta (autopůjčovny)

V Kampale je několik autopůjčoven (Car Rental Uganda, Car Hire Uganda, Expedient Car Hire Kampala). Auta jsou od 500 Kč na den, vždy záleží na typu auta. Většina jich jsou automaty a džípy na jízdu po safari.

Taxíky

V Kampale bez problému můžete používat aplikaci Uber nebo levnější Taxify. Je to bezpečnější než náhodné taxi. Uber je velmi levný, za 10 minut jízdy zaplatíte okolo 40–50 Kč. Ve špičce ale můžete strávit dlouhou dobu v zácpě. Mnoho lidí také používá motorky (boda-boda) jako taxíky.

Motorkáře uvidíte postávat a projíždět všude po městech i vesnicích. Rádi na vás i počkají a vezmou zpět, za čekání většinou nic nechtějí, pokud se jedná o delší trasu. 20 minut na motorce vyjde na 40 Kč – vždy smlouvejte. Aplikace SafeBoda je speciálně na boda-boda, funguje podobně jako Uber.

MHD

Místní minibusy (dodávky) se nazývají taxi(s) a fungují jako MHD po celé zemi. Ve městech je cena většinou okolo 10 Kč. Jízdní řády nečekejte a stopněte si minibus přímo na ulici.

uganda

Pro malé místní farmáře je kolo nejčastějším dopravním prostředkem. Nepřepravují ani tak sebe jako svou úrodu

Dálkové autobusy

Autobusy jsou pohodlné a poměrně bezpečné. Některé firmy vynikají tím, že jsou rychlé, jiné pro změnu levné, další zase bezpečnější. Vždy je dobré poptat se, který je který. Autobusy jezdí mezi velkými městy pravidelně, ve větších městech je pak občas potřeba přesednout na menší dodávky v případě, že míříte někam do vesnice. Za 5 hodin v autobuse (200–300 km) zaplatíte zhruba 130 Kč.

Stopování

je v Ugandě také alternativou dopravy. Občas vám auto může zastavit a řidič očekává příspěvek na benzin. V Africe nic neobvyklého. Takové auto poznáte podle toho, že je vždy přeplněné a lidé spolu nemluví. I tradiční stopování zdarma je možné. Pokud jste bílý turista s batohem, lidé vám zastaví ze zvědavosti. Většinou mluví anglicky a máte postaráno i o zábavu. Já třeba stopla podnikatele, který mě zadarmo pozval na to nejlepší safari v Ugandě.

Připravte se na autostop návodem v článku Zdvižený palec aneb ultimátní návod ke stopování.

uganda

Místní ovoce, které si natrháte na zahradě ve vesnici, stojí rozhodně za to

Kuchyně

V Ugandě jsem se najedla asi nejlépe ze všech afrických zemí. Nejvíc druhů jídel a region od regionu jiné recepty. Tradiční přílohou je téměř všude matoke, což jsou speciální banány (nejsou sladké) uvařené v banánových listech a rozmíchané na kaši. S touhle kaší se často jí třeba fazole nebo binyebwa neboli g-nuts (omáčka z arašídů – velmi dobrá, překvapivě fialová, občas do ní přimíchají malé hříbky).

uganda jezero

Na nejhlubším jezeře v Ugandě se můžete projet na loďkách. Stačí poptat se rybářů a ti vás za pár korun rádi povozí

Další oblíbenou svačinkou určitě bude rolex, španělská omeleta zarolovaná v chapati. Zasytí a koupíte ji na každém rohu za pár kaček.

Pro ty, kdo raději něco sladkého, všude najdete nakrájené ovoce – převážně ananasy a manga. Mango zde jí i zelené – stále kyselé – s trochou soli. Tradiční východoafrické mandazi (smažené koblížky bez náplně, narazíte na ně v celé Africe) zde také najdete, ale o něco méně sladké než ty v Keni. Naopak kabalagala je malá palačinka, kterou jsem zatím našla jen zde. Je z mouky z kasavy s rozmixovanými banány. Celkem hutná, ale sladká, a zasytí.

Na lehké pokřupávání doporučuji koupit v supermarketech gweke (pálivá smažená kukuřice).

V okolí Kabale tradičně jí hodně irských (těch našich) brambor a na jihu zase víc brambor sladkých.

Závěrem: zkuste se poptat (nejlépe ve vesnicích) po tonto, což je místní banánové pivo. Určitě stojí za to ho vyzkoušet. ????

Před svou cestou do Afriky si přečtěte článek na blogu Zbořme mýty o Africe: 10 nejčastějších omylů.

Nemoci a hygiena

Žádné očkování v Ugandě není povinné. Malárie se může objevit převážně v okolí Viktoriina jezera a v údolích a místech s nižší nadmořskou výškou. V okolí Kabale a na západě země je na komáry chladno, tak se ani jich, ani malárie moc obávat nemusíte. Jídlo na ulici je bezpečné a nemusíte se ho bát jíst.

Epidemie cholery může občas vypuknout v období deště ve velmi chudých oblastech. Jako obyčejný turista se ale nebojte. V případě vypuknutí takové epidemie se jídlo na ulicích nesmí prodávat a veřejnost je o všem informovaná přes TV a rádio. Pokud jídlo na ulici uvidíte, je to signál, že se nemusíte obávat.

V Ugandě je velkým problémem HIV. Dnes se již každý pravidelně testuje a obyvatelstvo je víc vzdělané, přesto si ale dejte pozor i v tomto ohledu. Selský rozum nikdy nic nepokazí.

Vodu z kohoutku nepijte, i když nemusí být nutně závadná. Vždy ji převařte, nebo kupte vodu na ulici. Pití z filtrační láhve ušetří nejen peníze, ale i plast.

uganda tradiční trh

Každou sobotu můžete zajít na tradiční vepřové hody do Bushenyi. Maso vám nasekají a připraví čerstvé před vámi. I když to vypadá, že hygiena zrovna kolem neprošla, není se čeho bát. Lidé se sem sjíždějí i ze vzdálených měst

Bezpečnost

Kampala je nechvalně známá kapsáři. Pokud chodíte s telefonem v ruce, je dobré na něj dávat opravdu pozor. Sama jsem byla svědkem, jak místní paní telefonovala a někdo se jí snažil telefon ukradnout. Zloděj neuspěl a nenápadně odkráčel dál. Pokud se budete koukat na mapy nebo něco kontrolovat, je dobré být zády ke zdi, anebo v nějakém obchodě (kapsáři číhají na nepozorné turisty).

V Ugandě aktuálně nezuří žádné konflikty ani terorismus. Bát se nemusíte ani pouličních gangů, které by vytipovávaly turisty. Kromě občas přemrštěných cen nehrozí turistům nic víc než místním.

Řidiči některých autobusů jezdí jako blázni a nehody na cestách jsou častější než v Česku, i když i toto se rok od roku zlepšuje.

zelená uganda

Uganda je zelená, hornatá a úrodná, a to hlavně západní část země

Ve velkých městech je dobré vyhýbat se procházkám v temných uličkách.

Náboženství, svátky, tradice

Zhruba dvě třetiny obyvatel jsou křesťané, křesťanství zde ale není tak silné jako v okolních zemích. Většina lidí stále chodí v neděli do kostela, slaví Vánoce a bohatší lidé i Velikonoce. Na vesnicích a v odlehlých částech občas stále narazíte na lidi, kteří mají vlastní náboženství – věří v duše životního prostředí, tedy vody, ohně apod. Tyto tradice ale pomalu vymírají. Malé procento lidí praktikuje islám a najdete zde i indické náboženství.

Festival na řece Nil se koná na začátku srpna v Jinja. Sejdou se lidé z okolí a oslavují svou různorodost, kulturu, umění, hudbu a tanec, které se liší napříč kmeny. Je to festival plný jídla a hudby a určitě stojí za návštěvu.

This Is Uganda je festival, který se koná v hlavním městě (Kyandondo Rugby Club). Oslavuje kultury celé země a kromě hudby a tance je zde i stage, která učí lidi o HIV a jiných nemocech a jak se chránit. Tisíce lidí se každoročně sejdou, aby oslavovaly svou zem – skvělý způsob, jak najít různorodost Ugandy na jednom místě.

Co byste ještě měli vědět

  • Zásuvky jsou typu G (tři hranaté kolíky). Adaptér koupíte na každém rohu za 20–30 Kč.
  • V levnějších restauracích jsou turecké záchody, většina restaurací má ale tradiční evropské.
  • Spropitné se očekává jen v kvalitních a drahých podnicích. V místních restauracích se většinou nedává, občas jej očekávají jen proto, že jste turisti, nemusíte ale něco nechávat.
  • Uganda má úžasný výběr látek kitenge, tedy látek ze 100% bavlny s krásně barevnými potisky různých vzorů. 6 m látky vyjde jen asi na 150 Kč a bez problému najdete někoho, kdo vám ušije slušivý model. Tyhle látky najdete téměř v každé zemi, Uganda však má velmi dobrý výběr, protože nabízí i levné vzácné látky z Konga.
  • Hlavní cesty mezi městy jsou kvalitní a bezproblémové, mezi menšími vesnicemi a převážně poblíž hranic s Kongem jsou cesty jen prašné. Pokud ale necestujete v období dešťů, jsou poměrně udržované a zvládnete je i s obyčejným autem.
  • Do národních parků můžete s vlastním autem (nemusí mít pohon na všechna kola). Dokonce ani vždy není povinný průvodce.

Afrika je synonymem pro úchvatná safari. Přečtěte si článek Africké safari: zážitek, na který nikdy nezapomenete.

uganda túry

V Ugandě nemusíte chodit na několikadenní túry. Pro ty, kdo se raději prochází pomalu, stačí vylézt (nebo vyjet na motorce) na jakýkoliv kopec. Výhled vás vždy okouzlí

  • Jezdí se vlevo.
  • Často na vás budou lidé pokřikovat mzungu. Není to nadávka – slovo dříve znamenalo „bílý člověk“, dnes už spíše „cizinec“. Místní tím chce poukázat, že je třeba začít prodávat suvenýry, nebo upozorňuje děti „koukej, cizinec jde kolem“. V Ugandě se to ale bude stávat častěji než v jiných zemích východní Afriky. Je dobré dát si do uší sluchátka a tvářit se, že neslyšíte – lidé to pochopí a nebudou se snažit s vámi skamarádit. ????
  • Oficiální jazyk Ugandy je angličtina, a to přesto, že v zemi existuje několik desítek jazyků. Anglicky se tedy domluvíte všude.
  • Na ulicích uvidíte spoustu jídla, ať už nakrájené ovoce, grilované kuře nebo rolex. Nemá tedy cenu kupovat svačiny či sušenky do autobusu. Kdykoli autobus někde přizastaví, budete mít čas jídlo koupit.
  • Kredit pořídíte všude po městě (stírací papírky), dnes je ale také možné, aby vám lidé kredit poslali (např. Airtel money). Je to mnohem výhodnější, protože vždy dostanete kredit navíc.
  • Airtel operátor má největší pokrytí.
  • I tady jde život velmi pomalu. Vždy je dobré ověřit, jestli se autobus nebo schůzka odehrává v africkém, nebo evropském čase. Africký čas znamená, že můžete klidně přijít i o nějakou tu hodinku později.

Pár osobních tipů, kam se podívat

Kampala

Hlavní město, které – ač rušné a hlučné – má své kouzlo. Kromě mnoha trhů s nádhernými látkami zde najdete i různé chrámy, muzea a galerie. Free Walking Tours vám zaručí, že v Kampale nic nevynecháte.

Bushenyi

Pokud chcete místo, které opravdu není nikde v průvodcích, a chcete zažít život na obyčejném maloměstě, doporučuji právě Bushenyi. Leží v kopcovité oblasti, procházkou po okolních kopcích tedy nic nezkazíte. Mně osobně to připomíná Beskydy. 20 minut odtud také najdete Kitagata, vodní horké prameny. Jsou tak horké, že do mnohých ani nevlezete.

Nudisti, oblečení, mladí, staří – denně se sem místní chodí zadarmo vyvalovat. Každou sobotu se v Bushenyi otvírá speciální místo na grilované a smažené vepřové. Celé město se sejde a po skupinkách rozdělí do blátěných chatrčí, kde v kruhu sdílí obrovský talíř plný grilovaného masa v omáčce s pivem.

Kabale

Město nedaleko goril, hranic s Rwandou a nejhlubšího afrického jezera Bunyonyi. Ať už se chcete projet na loďce, zajít za gorilami, anebo jste na cestě do Rwandy, Kabale je určitě na vaší cestě. Samotné město je rušné a plné turistů, pro klid a krásnou přírodu stačí za 35 Kč odjet motorkou až k jezeru, kde najdete ubytování s výhledem právě na něj.

Jinja

je známá hlavně tím, že zde pramení světoznámá řeka Nil. Hodně lidí sem jezdí i raftovat.

Bwindi Impenetrable National Park

Všemi vyhledávaný park – to je totiž ten s gorilami. V Kabale si můžete vyřídit povolení a transport. Gorily bohužel stále vyjdou na minimálně 8000 Kč.

Queen Elizabeth National Park

Pokud chcete vidět něco speciálního a nemáte zrovna rozpočet na gorily, jeďte se podívat na lvy, kteří šplhají po stromech. Tento park je zvířaty doslova nabitý… najdete tu vše od slonů a antilop po bizony a lvy ve stromech, spousty ptáků, motýlů a krásnou přírodu.

Kde najdu víc info

Milosh

I když ne všechno je aktuální a ne se vším souhlasím, jde o dobrý výčet míst, která v Ugandě můžete navštívit, s detailním popisem v češtině.

Diary of a Muzungu

Blog od holčiny, která přijela do Ugandy dobrovolničit a už zde zůstala. Popisuje život v Ugandě, ale také místa, které se dají navštívit, a to vše z pohledu bělocha.

Uganda Travel Blog

Blog věnovaný turistickým destinacím a „Uganda Gorilla trekking“.

Lonely Planet

Někdo rád průvodce na starém dobrém papíru. V členské sekci najdete slevu.

Alena Machálková

Stopařka a cestovatelka tělem i duší, milovnice cizích kultur, jazyků a exotického jídla. Ve svých 26 už stihla něco přes 60 států na čtyřech kontinentech, a to hlavně díky studiu v zahraničí (Hongkong a Skotsko, Jihoafrická republika, Bolívie). Mimo jiné založila neziskovou organizaci BookFeeding Project, která se soustředí na stavbu soběstačných knihoven v Africe a Asii.

Nedávno dokončila magisterský program v Kapském Městě a právě stopuje a cestuje po Zemi až do Evropy v rámci svého nového projektu Neočekávaná Expedice (též na Facebooku), kterým se snaží zbořit stereotypy v názorech na Afriku, navázat vztahy s místními lidmi a ukázat světu, že Afrika toho má v sobě mnohem víc než jen malárii, chudobu, lvy a války.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled