Rwanda – země tisíce kopců, gorilího safari, svěžího Kigali

15.07.2018|Kategorie: Afrika, Členská sekce, Země|

Rwanda je přezdívaná jako „země tisíce kopců“ a i hlavní město Kigali je vlastně postavené na kopcích, takže pokud se vydáte na procházku, buďte připravení, že to bude z kopce do kopce. Vedle úchvatných výhledů na nádhernou krajinu vám Rwanda nabídne i neobvyklé safari zážitky, přivítají vás velmi přátelští místní, ochutnáte zajímavé africké pokrmy… a určitě toho najdete ještě mnohem víc, takže se nebudete muset jen trmácet nahoru a dolů. Přijeďte objevit skrytou perlu afrického kontinentu.

Proč jet do Rwandy

Když se řekne Rwanda, mnoho lidí si vybaví především smutnou událost – rwandskou genocidu. O té si ale něco povíme až později. Rwanda hodila minulost dávno za hlavu, hodně se změnila a rozhodně je poznat, že se snaží ze své smutné minulosti vypracovat. Málokdo asi ví, že tahle maličká země je jedním z nejlepších míst, kam přijet pozorovat gorily a další primáty.

Pohled na přírodu a Kigali

Pokud jste nadšenci do přírody, tak například národní park Virunga vám nabídne dechberoucí pohled na jedny z nejvíc majestátních vulkánů ve světě. Asi vás také překvapí i fakt, že Rwanda je jedna z průkopnických zemí, co se ekoturismu týče, a například jedním z důkazů snahy o ochranu svého přírodního dědictví je Nyungwe Forest – jeden z největších deštných pralesů v Africe, kde můžete najít přes deset druhů opic, přes sto druhů ptáků nebo vzácné druhy orchidejí.

Pokud by vás omrzely opičky a vulkány, máte ještě možnost vydat se do Akagera National Park, kde uvidíte zebry nebo lvy. A kdybyste už vůbec nechtěli vidět zvířata, zkuste třeba jeskyně v distriktu Musanze, kde se ponoříte do úplné tmy a nad hlavou vám budou prolétávat netopýři, zatímco neuvidíte ani na krok.

Ukázka TRAVEL JOBS - Novinky od autorů Travel Bible

Proč jezdit do světa na pár týdnů, když tam můžeš strávit několik měsíců a přitom si ještě vydělávat. Jak? Objev 135 způsobů jak si vydělávat na cestách. Stáhni si ukázku 44 stran zdarma. 

envelope

Rwanda sice nemá moře ani velká jezera jako její sousedi, ovšem takové jezero Kivu rozhodně stojí za zmínku. Pláže, turistické resorty a přenádherné západy slunce jsou samozřejmostí. Kromě přírody a zvířat můžete navštívit i mnohé pomníky, které jsou věnované obětem genocidy a jsou rozmístěné po celé Rwandě. Asi nejznámější je Kigali Genocide Memorial Centre, kde se můžete o genocidě dozvědět víc, prohlédnout fotky a přečíst jména i další informace o obětech. Rozhodně důležitý moment – a ukážete tak i určitý respekt a zájem o zemi jako takovou.

Kdyby vás omrzelo ježdění po přírodě a poznávání historie, města jako Kigali nebo Huye vám nabídnou i další kulturní zážitky. Za poznámku určitě stojí vysoká úroveň bezpečnosti a čistoty. V porovnání s ostatními zeměmi Afriky je Rwanda jednou z nejbezpečnějších a kriminalita se udržuje na velmi nízké úrovni. Samozřejmě že je to pořád rozvojová země, takže opatrnost je na místě. Místní jsou velice přátelští, čestní, pracovití a čistotní.

Pokud hledáte bezpečnou africkou zemi, která nabízí safari, skvělé jídlo a nebojíte se zchodit kopce nahoru a dolů, tak Rwanda je pro vás naprosto perfektní destinací.

rwanda

Pohled na palmy a jezero Kivu v Cyangugu

Jak se tam dostat

To je asi trochu víc komplikované, protože pokud víte, kde se Rwanda nachází, uvědomíte si, že je vlastně uzavřená mezi většími státy, a navíc – jak je malá, tak to asi nebude tak jednoduché. Máte několik možností, záleží na vás a vašich plánech.

Pokud do Rwandy přiletíte, s největší pravděpodobností přistanete v Kigali (Kigali International Airport, přezdívaný i jako Kanombe International Airport). Aktuálně pracují na vybudování většího a lepšího mezinárodního letiště, to ale ještě chvíli potrvá. Druhé letiště Kamembe International Airport se nachází v Cyangugu.

Ceny nejlevnějších zpátečních letenek jsou 12–20 tisíc, hodně záleží, s kým letíte i kdy letenku kupujete. Přímé lety z Prahy asi žádné nelétají, vždy počítejte alespoň s jedním přestupem. Zvažte odlet z Vídně – cena může být nižší, ale ani tam se aspoň jednomu přestupu nevyhnete. Nejčastěji do Rwandy létají Turkish Airlines, KLM, Ethiopian Airlines nebo Air France, z některých jiných evropských měst navíc Kenya Airways nebo Brussels Airlines.

Nevíte si rady s lovem výhodných letenek? Zkuste Petrův #TravelHacking: Kurz o tom, jak procestovat svět levně nebo zdarma.

Rwanda má i své vlastní aerolinky (RwandAir), které létají hlavně po východní Africe a do vzdálenějších zemí afrického kontinentu. Má i několik přímých spojů mimo Afriku, například do Spojeného království nebo Belgie. Můžete tedy zvážit přímé lety z Londýna nebo Bruselu.

Také jde přijet autem nebo autobusem ze sousedních zemí (Burundi, Uganda, DR Congo, Tanzania), vízum vyřídíte na hranici.

Kdy tam jet a proč v tuhle dobu

Ve Rwandě se střídá období sucha s obdobím dešťů. Hodně bude záležet na aktivitách, kterým se chcete věnovat.

Na rozdíl od některých afrických zemí má celkem stejné klimatické podmínky po celém území, nečekají vás velké teplotní výkyvy. Nemusíte se bát, že byste si jeden den při výpravě k jezeru Kivu užívali sluníčka a teplého počasí a pak další den mrzli v Musanze při prohlídce jeskyní.

Od prosince do února probíhá období sucha, od března do konce května sezona dešťů, poté opět přichází sucho (od června do září) a nakonec ještě období dešťů od října do začátku prosince. Obojí je dobré a vhodné na jiné aktivity, proto záleží na vás, čemu se chcete věnovat a kde se budete hlavně pohybovat.

Pokud vyrážíte na pozorování goril a do národních parků, nejlepší pro vás budou obě období sucha, tedy červen až srpen a prosinec až únor. Během těchto měsíců je příjemné a slunečné počasí na dlouhé procházky po národních parcích a sledování goril.

Od března do konce května může opravdu vytrvale pršet a teploty jsou chladnější. Je to skvělá příležitost vydat se na sledování šimpanzů v Nyungwe, protože během suchých období je těžší najít potravu, takže šimpanzí rodinky vylézají z lesů a je snazší je zachytit.

Sucho od června do září je jedno z nejlepších období, kdy se do Rwandy vydat, protože dny bývají teplé, jasné, ojediněle se srážkami. Kromě toho máte menší šanci přenosu malárie než v období dešťů. Zároveň to ale znamená mnohem víc turistů a vyšší ceny.

V říjnu a listopadu je krátké období dešťů, opět počítejte s vydatnými srážkami, ale teploty nejsou až tak chladné.

Do Rwandy se můžete vydat kdykoliv během celého roku, ale pokud se například vydáte do národních parků a také sledovat primáty během období dešťů, myslete na to, že stezky mohou být rozbahněné. Je fakt, že během období sucha bývají především gorily a šimpanzi víc zalezlí a ukazují se spíš během období dešťů.

rwanda

Západ slunce nad jezerem Kivu

Víza a podmínky vstupu

OBSAH POUZE PRO VIP ČLENY TRAVEL BIBLE

Přihlásit

Nemáš přístup?

vipcardDo VIP členské sekce je vstup pouze pro ty, co si koupili boží Travel Bibli v tištěné nebo elektronické podobě zde na webu.

Máš knihu z knihkupectví? Vstup do členské sekce si můžeš dokoupit.

Pokud ti členství vypršelo, můžeš ho za 270 Kč na další rok obnovit ve svém účtu.

Většina článku je přístupná pouze členům Travel Bible. Co se o zemi dozví?

 • Jak je to s podmínkami vstupu
 • Kolik potřebují peněz a jaké jsou ceny
 • Jak funguje lokální doprava
 • Jaké je jídlo
 • Je země bezpečná?
 • Jaké se k zemi vážou svátky a tradice
 • Kam se určitě podívat

Stáhni si zdarma ukázku Travel Bible

Jediné knihy, kterou na cestách nedáš z ruky.

Kde najdu víc info

Remarkable Rwanda

„Země tisíce kopců. Rwandská krajina je jednou z nejpoutavějších atrakcí. Sledujte mlhu stoupající přes kopce nebo vodní kaskádu do našeho krásného jezera Kivu.“ Takhle vás do Rwandy lákají oficiální webové stránky. Stačí jen kliknout.

Lonely Planet

Někdo rád průvodce na starém dobrém papíru. V členské sekci najdete slevu.

Wikitravel

Pěkně zpracovaný průvodce se základními informacemi.

GREENY

Web psaný jedním z místních rwandských studentů, který se zaměřuje na ekoturismus.

Helena Budilová

Známá spíš jako Helča. Mladá holčina, co ráda objevuje svět, učí se cizí jazyky – aktuálně mluví šesti –, fotí, natáčí, dělá grafiku a ještě má vlastní charitativní projekt – Cheerful Globe. Po gymplu se na rok vydala žít do Argentiny, teď je zpátky v Česku, ale stále vyráží na cesty po světě. Do východní Afriky se každoročně pravidelně vrací, má tam přítele i mnoho kamarádů. Pokud je vám její jméno povědomé, nemýlíte se. Je autorkou článku Jak poznat země světa v nejryzejší podobě? Sbližte se s místními. Sledovat ji můžete na Instagramu, Twitteru, Facebooku nebo 500px.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Najděte nejlevnější letenky

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Knize o tom, jak cestovat levně, chytře a dlouho. Letenkám jsme věnovali jednu z nejdelších kapitol. Dozvíte se nejen základní pravidla k hledání nejlepších cen, ale i spoustu triků, jak získat co nejvíc za co nejméně peněz. Nechcete číst celou knihu? Několik základních tipů se dočete na blogu:

Co když nechcete letět?

Po Evropě se snadno dá jezdit i vlakem či autobusy. Hlavně u vlaků mohou ceny na první pohled vypadat dost astronomicky, stačí ale vědět, jak na to, a mnohdy cenu za jízdenku srazíte na méně než polovinu.

Jak najít bydlení?

My nejčastěji využíváme Airbnb a Booking.com. První na pronájem běžných bytů a domů, či jen pokojů ve sdíleném bydlení s hostitelem. Booking je fajn na různé penziony a samozřejmě hotely. Na Airbnb využijte 725 Kč slevu na první bydlení. Stačí se registrovat přes odkaz bit.ly/bibleairbnb. Zároveň pro vás máme 11 tipů, jak vybrat nejlepší bydlení přes Airbnb.

Vybíráte vybavení?

V první řadě se podívejte, jestli využijete některou ze slev, které jsme pro vás připravili ve VIP členské sekci Travel Bible. Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty, kde pravidelně aktualizujeme to nejlepší z nabídky. Stačí zvolit, jestli jedete na dlouhou nomádskou cestu, na pár dní do města, kempovat do přírody či na pořádný trek do hor. Outdoor vybavení doporučujeme nakupovat v obchodě Hanibal.cz. Sami od nich rádi (a k plné spokojenosti objednáváme), ale hlavně si necháme poradit. Všichni totiž cestováním, outdoorem a sportem žijí.  Hodit se vám může i několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Potřebujete si na cesty nejdřív našetřit?

Cestování dnes už rozhodně není drahé. Většinou se stačí v pár věcech uskromnit – a můžete mít na cestu našetřeno celkem brzy. Máme pro vás pár tipů:

Jedete na hodně dlouho?

Poradíme, jak vybrat nejlepší dlouhodobé cestovní pojištění. V knize Travel Jobs se pak dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Vybavte se na cestu – nejprodávanější produkty na Travel Bibli

 • Přidat do košíku


  Details

 • Přidat do košíku


  Details

 • Přidat do košíku


  Details

 • Přidat do košíku


  Details

Napsat komentář

0

Nech si posílat novinky na email a žádný článek ti už  neuteče!