Rwanda je přezdívaná jako „země tisíce kopců“ a i hlavní město Kigali je vlastně postavené na kopcích, takže pokud se vydáte na procházku, buďte připravení, že to bude z kopce do kopce. Vedle úchvatných výhledů na nádhernou krajinu vám Rwanda nabídne i neobvyklé safari zážitky, přivítají vás velmi přátelští místní, ochutnáte zajímavé africké pokrmy… a určitě toho najdete ještě mnohem víc, takže se nebudete muset jen trmácet nahoru a dolů. Přijeďte objevit skrytou perlu afrického kontinentu.

Proč jet do Rwandy

Když se řekne Rwanda, mnoho lidí si vybaví především smutnou událost – rwandskou genocidu. O té si ale něco povíme až později. Rwanda hodila minulost dávno za hlavu, hodně se změnila a rozhodně je poznat, že se snaží ze své smutné minulosti vypracovat. Málokdo asi ví, že tahle maličká země je jedním z nejlepších míst, kam přijet pozorovat gorily a další primáty.

Pohled na přírodu a Kigali

Pokud jste nadšenci do přírody, tak například národní park Virunga vám nabídne dechberoucí pohled na jedny z nejvíc majestátních vulkánů ve světě. Asi vás také překvapí i fakt, že Rwanda je jedna z průkopnických zemí, co se ekoturismu týče, a například jedním z důkazů snahy o ochranu svého přírodního dědictví je Nyungwe Forest – jeden z největších deštných pralesů v Africe, kde můžete najít přes deset druhů opic, přes sto druhů ptáků nebo vzácné druhy orchidejí.

Pokud by vás omrzely opičky a vulkány, máte ještě možnost vydat se do Akagera National Park, kde uvidíte zebry nebo lvy. A kdybyste už vůbec nechtěli vidět zvířata, zkuste třeba jeskyně v distriktu Musanze, kde se ponoříte do úplné tmy a nad hlavou vám budou prolétávat netopýři, zatímco neuvidíte ani na krok.

Ukázka TRAVEL JOBS - knihy od autorů Travel Bible

Proč jezdit do světa na pár týdnů, když tam můžeš strávit několik měsíců a přitom si ještě vydělávat. Jak? Objev 135 způsobů jak si vydělávat na cestách. Stáhni si ukázku 44 stran zdarma.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Rwanda sice nemá moře ani velká jezera jako její sousedi, ovšem takové jezero Kivu rozhodně stojí za zmínku. Pláže, turistické resorty a přenádherné západy slunce jsou samozřejmostí. Kromě přírody a zvířat můžete navštívit i mnohé pomníky, které jsou věnované obětem genocidy a jsou rozmístěné po celé Rwandě. Asi nejznámější je Kigali Genocide Memorial Centre, kde se můžete o genocidě dozvědět víc, prohlédnout fotky a přečíst jména i další informace o obětech. Rozhodně důležitý moment – a ukážete tak i určitý respekt a zájem o zemi jako takovou.

Kdyby vás omrzelo ježdění po přírodě a poznávání historie, města jako Kigali nebo Huye vám nabídnou i další kulturní zážitky. Za poznámku určitě stojí vysoká úroveň bezpečnosti a čistoty. V porovnání s ostatními zeměmi Afriky je Rwanda jednou z nejbezpečnějších a kriminalita se udržuje na velmi nízké úrovni. Samozřejmě že je to pořád rozvojová země, takže opatrnost je na místě. Místní jsou velice přátelští, čestní, pracovití a čistotní.

Pokud hledáte bezpečnou africkou zemi, která nabízí safari, skvělé jídlo a nebojíte se zchodit kopce nahoru a dolů, tak Rwanda je pro vás naprosto perfektní destinací.

rwanda

Pohled na palmy a jezero Kivu v Cyangugu

Jak se tam dostat

To je asi trochu víc komplikované, protože pokud víte, kde se Rwanda nachází, uvědomíte si, že je vlastně uzavřená mezi většími státy, a navíc – jak je malá, tak to asi nebude tak jednoduché. Máte několik možností, záleží na vás a vašich plánech.

Pokud do Rwandy přiletíte, s největší pravděpodobností přistanete v Kigali (Kigali International Airport, přezdívaný i jako Kanombe International Airport). Aktuálně pracují na vybudování většího a lepšího mezinárodního letiště, to ale ještě chvíli potrvá. Druhé letiště Kamembe International Airport se nachází v Cyangugu.

Ceny nejlevnějších zpátečních letenek jsou 12–20 tisíc, hodně záleží, s kým letíte i kdy letenku kupujete. Přímé lety z Prahy asi žádné nelétají, vždy počítejte alespoň s jedním přestupem. Zvažte odlet z Vídně – cena může být nižší, ale ani tam se aspoň jednomu přestupu nevyhnete. Nejčastěji do Rwandy létají Turkish Airlines, KLM, Ethiopian Airlines nebo Air France, z některých jiných evropských měst navíc Kenya Airways nebo Brussels Airlines.

Nevíte si rady s lovem výhodných letenek? Zkuste Petrův #TravelHacking: Kurz o tom, jak procestovat svět levně nebo zdarma.

Rwanda má i své vlastní aerolinky (RwandAir), které létají hlavně po východní Africe a do vzdálenějších zemí afrického kontinentu. Má i několik přímých spojů mimo Afriku, například do Spojeného království nebo Belgie. Můžete tedy zvážit přímé lety z Londýna nebo Bruselu.

Také jde přijet autem nebo autobusem ze sousedních zemí (Burundi, Uganda, DR Congo, Tanzania), vízum vyřídíte na hranici.

Kdy tam jet a proč v tuhle dobu

Ve Rwandě se střídá období sucha s obdobím dešťů. Hodně bude záležet na aktivitách, kterým se chcete věnovat.

Na rozdíl od některých afrických zemí má celkem stejné klimatické podmínky po celém území, nečekají vás velké teplotní výkyvy. Nemusíte se bát, že byste si jeden den při výpravě k jezeru Kivu užívali sluníčka a teplého počasí a pak další den mrzli v Musanze při prohlídce jeskyní.

Od prosince do února probíhá období sucha, od března do konce května sezona dešťů, poté opět přichází sucho (od června do září) a nakonec ještě období dešťů od října do začátku prosince. Obojí je dobré a vhodné na jiné aktivity, proto záleží na vás, čemu se chcete věnovat a kde se budete hlavně pohybovat.

Pokud vyrážíte na pozorování goril a do národních parků, nejlepší pro vás budou obě období sucha, tedy červen až srpen a prosinec až únor. Během těchto měsíců je příjemné a slunečné počasí na dlouhé procházky po národních parcích a sledování goril.

Od března do konce května může opravdu vytrvale pršet a teploty jsou chladnější. Je to skvělá příležitost vydat se na sledování šimpanzů v Nyungwe, protože během suchých období je těžší najít potravu, takže šimpanzí rodinky vylézají z lesů a je snazší je zachytit.

Sucho od června do září je jedno z nejlepších období, kdy se do Rwandy vydat, protože dny bývají teplé, jasné, ojediněle se srážkami. Kromě toho máte menší šanci přenosu malárie než v období dešťů. Zároveň to ale znamená mnohem víc turistů a vyšší ceny.

V říjnu a listopadu je krátké období dešťů, opět počítejte s vydatnými srážkami, ale teploty nejsou až tak chladné.

Do Rwandy se můžete vydat kdykoliv během celého roku, ale pokud se například vydáte do národních parků a také sledovat primáty během období dešťů, myslete na to, že stezky mohou být rozbahněné. Je fakt, že během období sucha bývají především gorily a šimpanzi víc zalezlí a ukazují se spíš během období dešťů.

rwanda

Západ slunce nad jezerem Kivu

Víza a podmínky vstupu

Do Rwandy budete potřebovat víza, která můžete získat několika způsoby. Buď si vízum uděláte on-line, zažádáte na nejbližším konzulátu (v  Berlíně), nebo přímo při příletu na letiště, případně na hraničním přechodu při příjezdu ze sousední země.

Víza mají několik variant. Dejte pozor, kdy a jak budete o vízum žádat, protože ne všechny možnosti jdou například při příletu do země. Pokud budete vízum obstarávat on-line, první možností je „single entry visa“, které stojí 30 dolarů a platí 30 dnů. Pozor, cena se často mění a někdy budete platit 50 dolarů. To ale zjistíte většinou až při příjezdu.

Druhou možností je „transit visa“ (30 dolarů, platí 72 hodin), pokud ve Rwandě jen přestupujete. Musíte mít i doklady, které prokážou, že zemi opravdu do 3 dnů opustíte.

Třetí volbou je „conference visa“ (30 dolarů na 30 dní) pro osoby, které cestují do Rwandy pracovně.

Jestli nechcete zůstat pouze u Rwandy, poslední možností je „East African Tourist Visa“. Platí pro východoafrické země Keňu, Rwandu a Ugandu, stojí 100 dolarů a platí 90 dní. S tímto vízem můžete cestovat po daných třech zemích a nemusíte pořád platit za nové vízum.

Při příletu na letiště můžete aktuálně (březen 2018) dostat pouze „single entry visa“ (30 dolarů na 30 dní). Pokud budete chtít jiný typ víza, žádejte on-line nebo na konzulátu. On-line víza jsou vyřízená většinou za 3 dny, přes konzulát se doba může lišit.

Na výše zmíněná víza nesmíte v zemi pracovat – na to slouží poněkud komplikovanější speciální povolení, které se liší podle druhu práce. Víc informací najdete na stránce rwandské vlády a na webu MZV ČR.

Počítejte s možností odebírání otisků prstů, s celní kontrolou, případnými dalšími prohlídkami a doptáváním. Pokud přilétáte z jiné africké země, můžete být také vyzvaní k předložení vašeho mezinárodního očkovacího průkazu. Důvod je prozaický – africké země jsou často postižené nějakou chorobou (například žlutá zimnice se endemicky vyskytuje ve většině států Afriky a Asie) a předložením tohoto průkazu dokládáte, že jste naočkovaní a nepřenášíte žádné nemoci.

rwanda

Rwanda je známá jako země tisíce kopců a hor

Peníze a přibližné ceny

Oficiální měnou je rwandský frank (1 CZK = 39 RWF). Před odletem proměňte aspoň nějakou hotovost (klidně stačí i v dolarech nebo eurech, na místě pak do místní měny). Směnárny najdete spíš ve větších městech a turisticky významných lokalitách, ale snažte se peníze proměnit hned v Kigali.

Karty akceptují spíš jen v barech, restauracích a někdy i ve větších obchodech, ovšem ne vždy. Bankomaty najdete všude po Kigali, v menších městech už to ale může být problém. Některé nemusí brát karty ze zahraničí, proto radši mějte hotovost vždy v záloze. Doporučuji platit v místní měně než třeba v eurech nebo dolarech.

Rwanda není zas tak drahá země. Pokud přemýšlíte a dokážete smlouvat, opravdu ušetříte.

  • Ubytování: nejlevnější ubytování seženete od zhruba 350 korun za noc ve větších městech. Za luxusnější a vícehvězdičkové hotely už dáte 800–1600 korun za noc. Nejdražší jsou hotely na safari, případně luxusní turistické resorty okolo Kigali nebo národních parků. Ve Rwandě se poslední dobou hodně rozmohlo také Airbnb, takže i toho můžete využít.
  • Jídlo: cenově zhruba stejné jak v ČR, i když opět záleží, kde a co si dáte. Máte na výběr z mnoha lokálních restaurací, ale můžete využít i pouliční stánky nebo menší jídelny či kavárny. V malých jídelnách a rychlých občerstveních se najíte za 30–80 korun. V lepších restauracích jsou podobné ceny jako u nás (jeden chod 80–200 korun).
  • Nápoje: láhev sodovky cca 13 korun, kávu si dáte i za 60 korun.
  • Zábava: za tu utratíte asi nejvíc peněz, především pokud jedete na safari a do národních parků. Částky se mohou vyšplhat i do několika desítek tisíc (hlavně pokud se rozhodnete pro vícedenní výlet). Ceny si předem zjistěte, protože se během roku můžou měnit. Vstupy do různých muzeí a památek bývají buď velmi nízké, nebo žádné.
  • Doprava je ve Rwandě velmi levná. Autobusy mají danou cenu, takže se nemůže stát, že by po vás někdo chtěl víc. Například v Kigali vás jedna jízda matatu bude stát většinou 3–10 korun, podobně to je i v ostatních městech. U mototaxi se cena velmi liší, většinou je 25–70 korun v rámci města. U normálních taxi už připlatíte (100–200 korun).
rwanda

Slumy v Kigali nevypadají ani jako slumy, spíš jako lepší chudinské čtvrti

Lokální doprava

Autobusy

Nejpoužívanější dopravou obecně jsou rozhodně autobusy. Pro představu o cenách uvedu pár cest, u kterých si to pamatuji… Z Kigali do Huye 2500 RWF (60 korun), z Kigali do Musanze 1700 RWF (45 korun) a z Kigali do Cyangugu 5000 RWF (130 korun.)

Letadla

Ve Rwandě jsou dvě hlavní letiště – v Kigali a Cyangugu. Cena za zpáteční letenku s místní leteckou společností RwandAir z Kigali do Cyangugu je 80–100 dolarů (resp. okolo 100 dolarů za jednosměrnou).

Kola

Poslední dobou se cyklistika ve Rwandě velmi rozmohla a často uvidíte místní, jak si to v kopcích sviští na kolech nahoru a dolů. Můžete se k nim přidat, ve větších městech se dají sehnat kola v různých půjčovnách. Ceny se liší podle doby půjčení a kvality kola, bývá to 100–200 Kč za den.

Matatu

Nejpopulárnější dopravou ve městě jsou matatu – malé autobusy, které určitě budete znát i z ostatních východoafrických zemí. Rwanďané mají v Kigali vlastní karty na městskou dopravu (obdoba „lítačky“ v Praze). Jako turisti ale stále můžete platit ve francích. Mluví se i o zavedení SMS jízdenek, ale na to asi ještě chvíli počkáme.

Taxi

se vyplatí používat spíš v Kigali, ovšem najdete ho i v menších městech. Ceny jsou většinou dané, proto ani nemusíte smlouvat, taxikáři jsou docela čestní a nebudou se vás snažit obrat. Pokud jste četli můj článek o Keni, určitě si vzpomenete i na tzv. mototaxi.

Ty jsem v Keni sice nedoporučovala, ve Rwandě je to ale naopak. Mototaxi jsem ve Rwandě využívala hodně často – poprvé jsem měla docela strach, ale pak už jsem se vždy těšila na další jízdu. Řidiči sice jezdí hodně rychle, ale opravdu dávají pozor a vždy vám vnutí jako povinnost mít za jízdy helmu.

rwanda

Mototaxi jsou jednou z nejlevnějších a nejrychlejších možností pohybu ve městech 

Jídlo a pití

Pokud jste už navštívili některou z východoafrických zemí, bude vám jídlo připadat velmi podobné/stejné. V Kigali a ve větších městech kromě místního jídla seženete i mezinárodní kuchyni, takže kdyby vám moc nešmakovalo africké jídlo (případně vás pěkně prohnalo), tak nebojte, pizzu koupíte prakticky všude.

Mezi nejčastější plodiny se řadí brambory, rýže, batáty, fazole, kukuřice a banány. Pokrmy se většinou skládají ze smíchaných brambor, fazolí a rýže, případně k tomu nějaké omáčky. Někdy i maso, ale to je dražší – většina Rwanďanů jí maso jen párkrát do měsíce. Pokud budete blízko jezer, narazíte i na pokrmy obsahující tilapie.

Rwandská kuchyně hodně připomíná kuchyni z Keni nebo Ugandy, proto i tady najdete například ugali (pokrm z kukuřičné mouky, vody a soli), samosy (kapsy z těsta plněné masovou směsí), matoke a další africká jídla. Hodně populární je také brochette, něco jako masový špíz. Většinou se jí samotné, ale v restauracích a barech vám k tomu klidně naservírují i hranolky, omáčku a zeleninu.

rwanda

Brochette, masové špízy

Ve Rwandě se hodně konzumuje mléko, hlavně v podobě ikivuguto (ve stylu kefíru). Další nápoje zahrnují například tradiční pivo, kterému se říká urwagwa a je vyrobené z banánů. Hodně rozšířený je také prodej veškerých limonád a sladkých nápojů, jako je Coca-Cola, Fanta nebo Sprite.

Pokud nejste příliš zvyklí na africké pokrmy, začněte jídlem, které je nejblíže mezinárodní kuchyni, například brochette, samosa nebo matoke. Neměla jsem žádnou negativní zkušenost s jídlem z ulice ani z menších bufetů nebo stánků.

Rwandská kuchyně je hodně založená na zelenině, luštěninách, ovoci a obilninách, takže ani pro vegetariány a vegany by neměl být problém v pohodě se najíst. Při výběru jídla nijak neváhejte a klidně řekněte, že jste vegetariáni.

čaj rwanda

Rwanda je významným producentem čaje

Nemoci a hygiena

Žlutá zimnice se zde nevyskytuje, proto nejspíš nebudou vyžadovat očkování, ale radši být v bezpečí, než pak litovat. Proto si radši zřiďte mezinárodní očkovací průkaz a nechte se proti ní naočkovat.

Dalším doporučeným očkováním je například proti břišnímu tyfu, všem typům žloutenky,  kapénkovým infekcím nebo vzteklině. Mezinárodní očkovací průkaz po vás také můžou chtít při příletu/příjezdu, hlavně pokud cestujete z oblasti, kde se žlutá zimnice vyskytuje, případně nějaké další přenosné choroby a nemoci. Pokud budete cestovat po více afrických státech, průkaz nezapomeňte doma.

Voda z kohoutku není pitná, proto kupujte balenou vodu, případně ji převařte.

Rezonují vám v hlavě vzpomínky z hodin zeměpisu o hladu, vyprahlé poušti, nemocech, chudobě a nebezpečí, které číhá v Africe? Pak si určitě na blogu přečtěte článek Zbořme mýty o Africe: 10 nejčastějších omylů.

Když už se cokoliv stane, nejlepší zdravotní péči vám poskytnou v Kigali, případně v Huye. Ve vážnějších případech vás můžou letecky převézt do Keni, kde je zdravotní péče na ještě lepší úrovni.

Malárie

Ve Rwandě se vyskytuje a rychle přenáší a šíří, hlavně v oblastech s nižší nadmořskou výškou a během období dešťů. I když žádná antimalarika nejsou stoprocentně účinná, stále se dá aspoň z 95 % onemocnění zabránit, stačí jen dobře kombinovat jejich braní s dalšími praktikami, které zabraňují přenosu.

Kupte pořádný repelent, spěte s moskytiérou, hlavně v noci se oblečte do dlouhých kalhot a rukávů, snažte se mít co nejméně odhalenou kůži nad ponožkami, případně ji pořádně postříkejte repelentem. Pokud vás ale i tak štípne komár, zachovejte chladnou hlavu. Ne všichni komáři nemoc přenáší, navíc pokud malárii odhalíte a začnete léčit včas, s největší pravděpodobností se kompletně uzdravíte.

Znám několik lidí, kteří si malárií prošli i několikrát v životě a jsou zdraví a v pořádku. Nemoc nemusí propuknout hned – radši se pozorujte i ještě několik týdnů/měsíců poté, co se vrátíte.

Bezpečnost

I když si Rwanda prošla určitou temnou historií a sousedí se státy, kde zuří politické nepokoje (Burundi a Congo), s bezpečností v zemi to nic nedělá. Navíc Kigali je považované za jedno z nejbezpečnějších měst v celé Africe.

Samozřejmě že kapsáři a žebráci se vyskytují všude, proto na své věci dávejte pozor neustále. Stalo se mi už několikrát, že v případě zapomenuté věci mě hned upozornili, případně když jsem měla rozepnutý batoh.

Doprava je většinou klidná, místní se snaží respektovat pravidla silničního provozu, na přechodech dávají přednost, dodržují své pruhy, danou rychlost a na červené zastaví.

V noci se nemusíte bát chodit po městě, takže pokud chcete do klubů či restaurací, zajděte si. Rozhodně platí, že s místním máte větší šanci, že se vám nic nestane, ale zrovna ve Rwandě bych to moc neřešila, bezpečnost je tam opravdu na vysoké úrovni. Pokud by se přece jen něco stalo, na ulicích často potkáte policii nebo vojáky, takže se jich klidně můžete zeptat.

Ženy jsou ve Rwandě velmi respektované a vnímané rovnocenně. Určitou dobu byla Rwanda dokonce jedním ze států s nejvíce ženami v parlamentu na světě.

Náboženství, zvyky, tradice

Stejně jako většina afrických zemí je i Rwanda velmi náboženská země. Okolo 80 % obyvatel je věřících. Většina se hlásí ke křesťanství, hlavně k římskokatolické církvi. Menší část se hlásí k luteránské církvi, existuje i významná menšina adventistů sedmého dne a velmi malé procento muslimů.

rwanda

Katedrála v Huye, největší katedrála ve Rwandě

Během roku dodržují typické křesťanské svátky, jako jsou Vánoce a Velikonoce, kromě toho ještě několik dalších svátků a důležitých dní, které se vyplatí zmínit. 7. dubna je Genocide Memorial Day, celý následující týden poté věnují truchlení.

Jednou měsíčně je v Kigali den bez aut, kdy auta nesmí do ulic. Místní tak často vyběhnou ven, jezdí na kolech a bruslích. Každý měsíc se to může změnit, proto si daný den radši zjistěte předem.

Poslední sobota v měsíci je „umuganda wa nyuma w’ukwezi“, něco jako mezinárodní den veřejně prospěšných prací. Dopoledne v době 8–11 hodin jdou občané starší 18 let dělat práce, jako je například uklízení ulic, sázení stromků, budování domků pro chudé nebo pomoc nemohoucím. Většina veřejných služeb je tou dobou zavřená a městská hromadná doprava je velmi omezená.

rwanda

Aktivity během „umuganda“ jsou různorodé – sekání trávy, budování kuchyní a přístřešků pro sociálně slabé, anebo natírání plotů

Rwanďané milují fotbal, volejbal a basketbal. Oblibě se těší kriket a poslední dobou se hodně rozvíjí cyklistika.

Když už se v hovoru dostanete ke genocidě nebo ke kmenům, neptejte se, zda je daný místní z kmene Hutu nebo Tutsi; není to zdvořilé a většina Rwanďanů se v dnešní době identifikuje už jen jako Rwanďané.

Co byste měli vědět

  • Ve Rwandě je několik oficiálních jazyků. Hlavním jazykem, kterým mluví nejvíc Rwanďanů, je kinyarwanda. Dalšími oficiálními jazyky jsou angličtina, francouzština a svahilština.
  • Zatímco díky kolonizaci byla dříve francouzština hned po kinyarwandě nejdůležitějším jazykem, v poslední době spíše ustupuje do ústraní a bývá plně nahrazovaná angličtinou. Starší generace tak umí spíš jen kinyarwandsky a francouzsky, zatímco ti mladší se s vámi domluví klidně anglicky, francouzsky, kinyarwandsky nebo svahilsky.
  • Je zakázané fotit veškeré úřední a vládní budovy. Myslete na to.
  • Ve Rwandě jsou zakázané igelitové/plastové pytlíky a tašky. To proto, aby nebylo znečišťované životní prostředí.
rwanda

Okolí silnic a chodníků je často dobře udržované, a to i díky zákazu pytlíků a igelitových tašek

  • Kouření na veřejnosti je zakázané, respektive vnímané velmi negativně. Pokud jste kuřáci, zapalte si někde v soukromí, kde vás nikdo neuvidí a neucítí.
  • Kouření vodních dýmek (shisha) je také zakázané.

Rwandská genocida

Rwandu často pronásleduje temná minulost. Rwandská genocida, která se odehrála v roce 1994 mezi kmeny Tutsi a Hutu a při které byl zavražděn milion obyvatel a 2,5 milionu lidí vyhnaných ze svých domovů, je tématem, kolem kterého se stále budou vést spory. Pokud se o tohle téma zajímáte, zhlédněte například film Hotel Rwanda.

Prakticky nenajdete nikoho, kdo by během genocidy nepřišel o někoho známého nebo někoho z rodiny, někteří přišli i o celé rodiny a komunity. Obecně obyvatelům nevadí se o genocidě bavit, ale je to velmi citlivé téma, proto o tom mluvte s respektem, nedělejte žádné závěry. Pokud k tomu nemáte co říct, téma neotvírejte.

Pár osobních tipů, kam se podívat

Kigali

Když už se vydáte do Rwandy, rozhodně zůstaňte aspoň chvíli v Kigali. Od ostatních afrických měst se v mnohém liší, ať už čistými a bezpečnými ulicemi, anebo zajímavou architekturou. Kigali zvládnete projít za jeden dva dny, každopádně pokud zůstanete i déle, rozhodně to nebude na škodu.

Na jídlo zde doporučuji dvě výtečné restaurace – Heaven Restaurant a Sole Luna, kde vaří naprosto skvěle jak místní, tak mezinárodní kuchyni. Rozhodně zajděte také do jedné z kaváren, Rwanda totiž produkuje jedny z nejlepších kávových zrn na světě. Pokud máte čas a chuť, zastavte se v bývalém prezidentském domě, u kterého dokonce najdete trosky letadla, jehož havárie údajně odstartovala genocidu.

rwanda

Rwandská architektura je často velmi různorodá a bere inspiraci z různých koutů světa

Kigali Genocide Memorial

V Kigali také najdete jeden z nejznámějších památníků genocidy. Objevíte fakta o celé události a fotky některých obětí. Rozhodně je to místo, které byste měli navštívit jako projevení respektu. Pokud jej nezvládnete navštívit, po celé zemi je několik desítek dalších, proto se můžete zastavit i u jiného.

Huye

je hned po Kigali nejdůležitějším městem, často označované za středisko kultury. Rozhodně je tam co vidět, ať už největší katedrálu ve Rwandě, Národní muzeum nebo King’s Palace Museum. Pokud vás ale památky moc nelákají, využijte možnost živých hudebních vystoupení v univerzitním kampusu.

Inzozi Nziza

V překladu z kinyarwandštiny název znamená „Sladké sny“, takže jste asi odtušili, že se bude jednat o něco sladkého. A uhádli jste. Tahle malá kavárnička nejen servíruje skvělou zmrzlinu a další dezerty, stojí za ní také velmi zajímavý příběh a iniciativa. Inzozi Nziza je založená a vedená místními ženami, pro které je to možnost vést svůj vlastní podnik a mít práci.

Nehemiah’s Best Coffee

Když už jsme u těch kaváren, máme zde další, opět v Huye. Čeká vás útulný interiér, chutné omelety, burgery, výtečné smoothies a mnoho dalších pochutin. A ještě jedna věc – je tam fakt hodně dobrá a rychlá wifi. :-)

The Agahozo-Shalom Youth Village

Tip na tuhle vesničku jsem dostala od místních přátel. Vzhledem k tomu, že mě moc baví dobrovolnictví, různé rozvojové projekty, mezinárodní pomoc a podobné věci, tahle vesnička mě hodně zaujala. Založili ji pro sirotky a děti postižené genocidou, aby měli možnost se vzdělávat, žít v provizorních rodinách a možnost naučit se i nějakým dovednostem. Rozhodně stálo za to ve vesničce strávit pár dní a zapojit se do života místních mladých. Doporučuji aspoň na denní návštěvu, stojí to za to.

Musanze Caves

Pokud se bojíte netopýrů a naprosté temnoty, radši sem nechoďte, ale pokud milujete jeskyně a úchvatné záběry, jsou jeskyně u města Musanze přímo pro vás. Mají dlouhou historii, vznikly díky geologickým aktivitám nedalekých vulkánů a často poskytovaly úkryty místním během nepokojů a válek.

Dnes je z nich turistická atrakce a jsou otevřené po celý rok, takže navštívit je můžete prakticky kdykoliv, jen si předem domluvte prohlídku, protože je to možné pouze s průvodcem. Berte si boty, které vám nebudou klouzat – v jeskyních během zhasnutí baterek a veškerého osvětlení neuvidíte opravdu nic. Návštěvu doporučuji všemi deseti.

rwanda

Vchod do jeskyní Musanze

Cyangugu

Jedno z oblíbených turistických středisek je v Cyangugu – hlavně proto, že je obklopené jezerem Kivu a má fascinující přírodu. Cyangugu se dělí na dvě části – Kamembe a Cyangugu. Najdete tam i letiště a nedaleko se nachází slavný Nyungwe Forest. Přímo v Cyangugu je hranice s Kongem, takže pokud plánujete jet i tam, stačí zde jen přejít most.

rwanda

Výhled na jezero Kivu z restaurace v Cyangugu

Národní parky

V článku jsem zmínila národní parky, které rozhodně stojí za to navštívit. Rwanda určitě nabízí unikátní zážitky. Mezi mé oblíbené patří Nyungwe Forest a Virunga National Park, každopádně i další stojí za návštěvu.

Průvodce po afrických národních parcích najdete v článku Africké safari: zážitek, na který nikdy nezapomenete.

rwanda

V některých lesích se budete cítit jako zpátky v Evropě

Kde najdu víc info

Remarkable Rwanda

„Země tisíce kopců. Rwandská krajina je jednou z nejpoutavějších atrakcí. Sledujte mlhu stoupající přes kopce nebo vodní kaskádu do našeho krásného jezera Kivu.“ Takhle vás do Rwandy lákají oficiální webové stránky. Stačí jen kliknout.

Lonely Planet

Někdo rád průvodce na starém dobrém papíru. V členské sekci najdete slevu.

Wikitravel

Pěkně zpracovaný průvodce se základními informacemi.

GREENY

Web psaný jedním z místních rwandských studentů, který se zaměřuje na ekoturismus.

Helena Budilová

Známá spíš jako Helča. Mladá holčina, co ráda objevuje svět, učí se cizí jazyky – aktuálně mluví šesti –, fotí, natáčí, dělá grafiku a ještě má vlastní charitativní projekt – Cheerful Globe. Po gymplu se na rok vydala žít do Argentiny, teď je zpátky v Česku, ale stále vyráží na cesty po světě. Do východní Afriky se každoročně pravidelně vrací, má tam přítele i mnoho kamarádů. Pokud je vám její jméno povědomé, nemýlíte se. Je autorkou článku Jak poznat země světa v nejryzejší podobě? Sbližte se s místními. Sledovat ji můžete na Instagramu, Twitteru, Facebooku nebo 500px.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled