Můžete letět přes půl světa do krásného hotelu, ale víte, že tam na vás pravé cestovatelské štěstí čekat nebude. Uvědomujete si, jak krásné jsou Čechy a Evropa, jak jsou blízko, a chtěli byste dobýt všechny její země. Milujete svobodu, volnost a nezávislost. Zvolte takový způsob cestování, který vaše nejhlubší přání naplní a navrch bonusem z dlouhodobého horizontu nebude zátěží pro váš rodinný rozpočet, naopak. Kupte obytnou dodávku, nebo si ji postavte. Brázděte svět s pojízdným hotelem a vydejte se tam, kde se budete cítit šťastní a svobodní.

Markéta a Michal alias Eagles na cestách dospěli k rozhodnutí postavit svépomocí obytnou dodávku. Koupili starý Mercedes Vito a vlastními silami ho připravili na 14měsíční cestu Evropou. O zkušenosti a hodnotné tipy se dělí na svém blogu a nyní i v tomto článku.

cestování v dodávce

Vítek nám poskytuje velkou míru svobody a nezávislosti tak, jak jsme to plánovali

Vybíráme způsob cestování pro dva

Byli jsme od začátku rozhodnutí, že chceme cestovat autem, vlastnoručně předělaným na pojízdný domek, který nám poskytne určitý komfort na cestách. Pokud i vy dáte přednost tomuto dopravnímu prostředku, vybírejte podle vašich priorit. V těch našich jsme měli jasno.

Chceme něco malého a nenápadného, ale dost prostorného pro dva lidi. Tím pádem nepřipadal v úvahu karavan ani velká obytka. Klasický osobák by nám zase neposkytnul požadovaný komfort. Leda by měl stan na střeše. Tuto variantu jsme ale zamítli kvůli nápadnosti. Při spaní bychom totiž museli mít zvednutý střešní stan – a bylo by jasné, že tam někdo spí. My chtěli být nenápadní. Po dlouhé diskusi vykrystalizovalo řešení v podobě menší dodávky.

Když si ujasníte, jaký typ vozu chcete a kolik do něj míníte investovat, můžete se dát do hledání, které může být dlouhé, únavné a vyčerpávající. Budete to chtít vzdát. Nakonec ale najdete auto, které splní vaše představy. My si domů přivezli Vito, které stálo 55 000 Kč, takže jsme se vešli do limitu 70 000 Kč, a začali jsme přestavovat.

cestování v dodávce

Vítek si ve Švýcarsku střihnul výškový rekord, kdy na jeden zátah bez problémů překonal 2 500 m n.m.

Auto s hotovou vestavbou, nebo vestavba vlastní výroby?

Při výběru auta si musíte ujasnit, jestli už v něm chcete mít vestavbu (a tudíž počítáte s vyšší pořizovací cenou), nebo chcete ušetřit a udělat si vestavbu sami podle vašich preferencí.

Pokud chcete vestavbu vyrábět sami, budete si muset odpovědět na mnoho otázek:

  • Chcete mít velký úložný prostor?
  • Manželskou rozkládací postel?
  • Potřebujete topení?
  • Preferujete zabudovaný vařič a dřez v lince, nebo část linky, kterou vysunete ven?
  • Chcete sezení uvnitř?
  • Potřebujete ledničku?
  • Upřednostníte solární panely před přípojkou na elektriku?
  • A co záchod?
  • Otevírací či střešní okénka?
  • Sprcha?
  • A spousta dalších vás napadne v průběhu…

Vše záleží jen na vás. I na malém prostoru zahrajete velké divadlo.

Když zvolíte vestavbu vlastní výroby

Rozhodli jsme se pro přestavbu vlastní výroby, která se přizpůsobí našim potřebám.

  • Chtěli jsme gauč, který rozložíme na postel.
  • Potřebovali jsme i prostor, kde ve stejný čas můžeme oba sedět u stolu a pracovat na počítačích.
  • Otočná sedačka spolujezdce proto byla jasnou volbou.
  • Chtěli jsme být soběstační, takže jsme se rozhodli pro zabudování solárních panelů a baterie.
  • Nechtěli jsme vůbec jezdit do kempů, tak jsme museli vymyslet, jak to vyřešíme se sprchou.
  • Záchod jsme do takto malého auta nedávali.
  • Topení jsme nechtěli hlavně kvůli vysoké pořizovací ceně. Týden před odjezdem jsme si to po deštivém víkendu na mácháči rozmysleli a nakonec do něj zainvestovali.

Nejtěžším rozhodnutím bylo, z čeho to všechno udělat? Dobře přizpůsobivý koberec, nebo dřevo, které vypadá lépe? Dát tam už hotový nábytek a jen ho upravit na rozměr, či si vše vyrobit doma? Vsadili jsme na dřevo a na výrobu všeho doma.

Vy samozřejmě můžete mít jiné preference a vestavbu jim budete přizpůsobovat. Máte děti? Pejska? Dva pejsky? I to je možné. Naši kamarádi cestovali v malém Vitu společně se dvěma většími psíky. To teda klobouk dolů!

Jestli i vy máte ujasněné preference, můžete se dát do nakupování potřebného materiálu.

Co vše nás při přestavbě čekalo

Michal byl od začátku rozhodnutý, že chce všechno udělat sám. Je pravda, že já bych se s tím potýkala daleko hůř. Ne proto, že jsem ženská (některé dámy totiž zmáknou přestavbu samy), ale protože nejsem manuálně tak zručná a šikovná. Což Michal je. Vždy měl k ruce potřebné nástroje a nářadí, které – leč už starší a opotřebované – odvedlo svou službu.

Pokud si nejste jistí svou zručností, vsaďte na své odhodlání a vytrvalost. A když si s něčím nebudete vědět rady, mrkněte na návody ve formě YouTube videí či požádejte o radu v některé facebookové skupině. Potřebných rad, návodů, tipů a zkušeností tak budete mít mraky. Nenechte se odradit ani tím, že nemáte dílnu. Zvládnete to i bez ní. Jediné, co budete zaručeně potřebovat, je čas. Kolik – to bude záviset na vás a vašem tempu.

Michal začal vyndáváním sedaček, po nich následovalo zbavení se všeho přebytečného. Místy zrezlou podlahu obrousil, natřel, vyrovnal a zateplil. Zateplil střechu, boční stěny i zadní dveře. Všechno vevnitř obložil palubkama a na střechu zvenku přidělal dva tenkovrstvé monokrystalické soláry.

Pokračoval výrobou veškerého nábytku, pak položil kuchyňskou desku. Také upevnil otočnou konzoli pro spolujezdcovu sedačku, položil lino a dodělal dvířka úložných prostorů. Sám si navrhl a sestavil rock and roll postel (lavice, která slouží jako sedačka, ale dá se rozložit na postel). Následně zapojil elektriku a světla. Závěrem dodělal skládací stolek, závěsy a umístil lišty.

Zde jsou sepsané jen základní body celé přestavby, ovšem práce a nervů je za tím mnohem mnohem víc. Michal všechno poctivě natočil, můžete se tedy podívat na celý průběh přestavby.

Finanční rozvaha

Dalším z důvodů, proč jsme se rozhodli, že přestavbu uděláme sami, byly samozřejmě finance. Chtěli jsme za přestavbu utratit co nejméně, aby nám zbylo víc na cestování. Přestavba nás stála 65 tisíc Kč. V ceně je topení značky Planar (s instalací celkem za 18 tisíc) a solární panely s baterií (necelých 17 tisíc). Když vše sečteme včetně pořizovací ceny „Vítka“, utratili jsme 120 tisíc. Slušná cena za pojízdnou garsonku. :-)

V případě, že si na přestavbu netroufáte, můžete zaplatit člověka (nebo firmu, která vám to udělá). Počítejte ale s tím, že připlatíte v řádu desetitisíců podle vašich požadavků a náročnosti úprav.

Praktické vychytávky

Protože jsme už rok a půl jezdili Evropou naším autem, ve kterém jsme zároveň žili, podělíme se s vámi o vychytávky, které vám usnadní dlouhodobé existování na pár metrech čtverečních.

1. Oboustranná uzavíratelná pánvička

Tu považujeme za nejlepší věc v našem autě. Tahle pánev nám nahradila troubu. Hravě zvládne pečenou zeleninu, pečené brambory, párky, sekanou, bramboráky, vaječné omelety, volská oka, palačinky, ryby. Navíc fantasticky zapéká veškeré pečivo. Zvládne i pizzu. Pánvička nás nadchla tak, že jsme jí věnovali samostatný článek RidgeMonkey: vychytávka do auta.

2. Sprchovací stan

Koupili jsme ho až ve španělském Decathlonu. Hned po první sprše v něm jsem věděla, že to byl super kauf, který musím doporučit dál. Sprchovací stan se rychle staví i skládá, je prostorný, nezafukuje do něj a v autě zabere minimum místa. Super věc pro ty, kteří nemají zabudovanou sprchu v autě.

sprchovací stan

Sprchovací stan v akci

3. 12V sprcha
Tu jsme měli od začátku cesty, stála šest stovek. Sprcha je přenosná a má čerpadlo, vypínač a zástrčku do 12V zásuvky. Hodně nám usnadňuje život v autě.

4. Kapsáře
Hodí se prostě vždy. Můžete je přidělat na boční stěny, na okna, na otvírací dveře kufru, na zadní strany sedaček nebo na dveře tak, aby ničemu nepřekážely. Věci uvnitř tak máte hned po ruce. Úložný prostor navíc. Kapsáře buď můžete koupit hotové, nechat si je udělat na rozměr, anebo si je spíchnete sami.

Když cestujete dlouhodobě, zabalíte si spoustu věcí a spoustu jich také nashromáždíte na cestách. I přesto, že v autě máte spoustu úložného prostoru, kapsář zavěšený na zdi, kde nikomu nepřekáží, přijde vhod. Můžete si tak do něj ukládat věci, které máte rádi po ruce.

My máme jeden malý kapsář, který jsme umístili ze strany skříně nad kuchyňskou deskou, a dáváme do něj veškeré příbory, nože, špachtle, vařečky, zapalovače, utěrky a další drobnosti, které tak jsou lehce dostupné.

Naše tipy k lowcost cestování

Rozhodli jsme se cestovat nízkonákladově, tedy lowcost. Pro někoho nepochopitelné, ale nám to dává smysl. Každý má svůj styl cestování. My raději budeme na cestách déle a procestujeme více zemí, než abychom cestovali krátce, ale s vysokými výdaji za vše. Můžete se inspirovat, jak snižujeme náklady my.

Vaříme si sami

V 99,9 % tomu tak opravdu je. Do restaurace, kavárny či fast foodu zajdeme výjimečně. Na dvouplotýnkovém vařiči v autě vaříme téměř vše jako doma. Vaříme jednoduchá, levná a rychlá jídla. Svátečně si uděláme nějakou dobrůtku.

O základní výbavě a vychytávkách na vaření si můžete přečíst v článku Gastronomický průvodce cestovatele: Jídlo při cestách autem a karavanem (1.)

Nakupujeme levné potraviny

To samozřejmě jde ruku v ruce s výše zmíněným vařením. Nakupujeme ve velkých supermarketech, kde nabízejí ceny podstatně nižší, a koukáme po obyčejných levných potravinách. Můžete nakupovat i zlevněné potraviny, které jsou určené k okamžité spotřebě.

Zkusili jsme dumpster diving

Když jsme byli v Norsku, bylo nám doporučené nahlédnout pod víka popelnic u supermarketů. Že prý neuvěříme tomu, co tam najdeme. Jak jsme později zjistili, toto tvrzení je fakt. Nikdy nepochopíte, jak moc se plýtvá jídlem, dokud to neuvidíte na vlastní oči.

dumpster diving

Jeden z úlovků z popelnice. Kvalitní potraviny zadarmo. Brambory nám vydrželi v pohodě další dva měsíce :)

Pijeme vodu

A to pouze takovou, kterou si dočepujeme do našich přenosných kanystrů zadarmo. Nebojte se využívat veřejná pítka, kohoutky či horské prameny. Vždy si ale buďte jistí, že je voda pitná. Bývá to tam často uvedené – a když ne, za optání nic nedáte.

Nekupujeme suvenýry

Sami je neradi dostáváme, proto je ani nevozíme. Kdo by taky potřeboval mít ledničku přeplněnou předraženými magnetkami, že?

Pokud však chcete suvenýrem udělat radost, pár tipů najdete v článku Jaké dárky potěší cestovatelovo srdce? Praktické, kvalitní a ty, při kterých si na vás vzpomene.

Nejezdíme po dálnicích ani placených úsecích

Tedy – pokud to jde. Jsou země, kde se tomu nevyhnete. Klasické dálnice nevyhledáváme, protože se rádi kocháme okolím.

Vyhýbáme se placeným parkovištím a předraženému vstupnému

Když cestujete dlouhodobě a alespoň přibližně spočítáte, kolik byste zaplatili za veškerá placená parkoviště a vstupy do památek či turistických atrakcí, které míjíte, dostanete odporně vysokou částku. Proto pečlivě vybíráme, kam vstupy zaplatíme, a parkoviště se snažíme hledat pokud možno zadarmo, kousek jdeme pěšky.

Nejezdíme lanovkou

Když chodíme do hor, chodíme po svých. Někdy se u toho i pěkně nadřeme.

Sosáme internet

Neplatíme žádný tarif, abychom mohli internetovat. Prostě hledáme free internet na cestách – a věřte, že to v dnešní době není žádný problém. Jsou na to vhodné kavárny, obchoďáky, restaurace, infocentra, supermarkety, fast foody, hotely, posilovny, knihovny atd.

Ubytování

To činí v našem rozpočtu plnou tučnou nulu. Proč bychom platili ubytování, když jsme jako šneci… máme svůj domeček s sebou.

Abyste mohli na cesty vyrazit, potřebujete našetřit. Tipy v článku 16 tipů, jak ušetřit na cesty – efektivně, smysluplně a systematicky.

cestování v dodávce

Vodu doplňujeme vždy, když máme možnost. Dokonce i když není barel zcela prázdný. Nikdy totiž nevíte, kdy narazíte na další pitný zdroj

Kolik stojí život na cestách

Celkově jsme za cestu Evropou utratili 174 347 Kč. Na cestách jsme s 2 pauzami v ČR byli přibližně 50 týdnů. Zdá se vám ta částka vysoká? Tak si propočítejte, kolik stojí váš běžný život doma. Nebo vzpomeňte, kolik jste utratili za poslední týdenní dovolenou u moře. Hned na tohle číslo budete koukat jinak.

Nejvyšší položkou celého rozpočtu je tekutá strava pro Vítka. Na té se ale prostě šetřit nedá. Auto spapá to, co s ním projezdíte. Nafta nás vyšla přibližně na 97 tisíc Kč.

Rozpočet na jídlo jsme stanovili na 150 Kč na den pro oba. I přesto, že je to v některých zemích dražší než v jiných, daří se nám daný limit v průměru dodržovat.

Do celkové ceny se nám promítlo i zaplacení nějakého toho autoservisu. Píchlé kolo, odvařené brzdy. Alternátor kaput, dvě díry v kole. Náklady, se kterými prostě a jednoduše nepočítáte, musíte je ale uhradit. Proto je dobré mít vždy nějaké peníze jako rezervu.

Podstatně nižší částky jsme utratili za věci ostatní. V Norsku to byly trajekty a mýtná (i když tady bychom se nebavili o zanedbatelných částkách). Ve Španělsku jsme si pořídili sprchovací stan, v Chorvatsku slunečník. V Bulharsku gril a povinnou silniční známku. V Rumunsku jsme utráceli za vstupenky do nejkrásnějšího podzemního místa na Zemi. V Maďarsku nás obral starý chlap.

Kempy nejsou pro nás

Můžete si zaplatit za ubytování v hotelu či penzionu. Nebo můžete zaplatit za kempy, které se stávají opět velmi populárními. Ani jedno z toho vám ale nedá svobodu tak, jako FREE CAMPING.

Jestli myslíte, že je to jen o ušetření peněz, tak se pletete. Je to o svobodě. O možnostech. O výběru. O klidu. O pohodě. A většina lidí, kteří zažijí pravý wild camping, už pak nechtějí nic jiného. Je totiž novodobým fenoménem, který praktikuje čím dál víc lidí všech věkových kategorií.

Teď zpětně musíme přiznat, že jsme skutečně moc rádi za tento styl cestování. Chytlo nás to hned od začátku a stalo se naší vášní.

Chcete také podlehnout wild kempingu? Nechte se uchvátit v článku Wild camping – kempujte nadivoko.

Pokud si v autě vezete vše, co potřebujete, jste naprosto samostatní. Můžete pak spát na místech, kde se vám líbí, každý den jinde. Užívat si naprosté svobody a klidu.

Všechno má svá pro a proti. Občas sehnat dobré místo stojí nemalé úsilí, za tmy míjíte malé odbočky a hledáte klidně hodinu… a nakonec vezmete jakékoliv místo.

Tip šéfredaktorky Aleny: Když jsme cestovali bez dětí, měli jsme pravidlo, že v určitý čas začínáme hledat, klidně už v 5 hodin odpoledne. Najít hezké místo může trvat i několik hodin. Od letošního roku s dětmi jezdíme podle aplikace park4night, která je nejgeniálnější vychytávkou pro wild camping. Najdete místo, kde chcete zůstat, vyfiltrujete si např. wild camping, farmu, parking a aplikace vám nabídne možnosti vč. popisu od jiných nadšenců, hodnocení a fotek. Jedete pak často na jistotu. Ušetřila nám hodiny času a nervů. Jeli jsme ale mimo sezonu, všude bylo prázdno. A jak poznamenala Markéta, v sezoně si podle ní vytipovávají zloději místa, kde je hodně aut. :-(

cestování v dodávce

Jeden z mnoha super spotů pro free camping. Přespali jsme zde a ráno si vychutnali parádní snídani

Free kemping je o respektování několika základních pravidel:

Neporušujte zákazy

Když někde vidíme zákaz pro přenocování, respektujeme ho a nespíme tam. Stejně tak respektujeme i zákazy vjezdu nebo nápisy „Soukromý pozemek“.

Neznečišťujte přírodu

Samozřejmostí je pro nás, že cokoliv do přírody přineseme nebo přivezeme, dokážeme přece taky odvézt. Mám na mysli odpadky všeho druhu. Nikde nic nepohazujeme. Často naopak sbíráme odpadky po jiných. Vždy s sebou vozíme pytle na odpadky a pak je vyvážíme do popelnic.

Používejte přírodní kosmetiku

Protože se většinou sprchujeme venku, začali jsme na cestách používat pouze přírodní sprcháče a šampony, které nejsou pro přírodu škodlivé. I jar a prací gel máme přírodní. Protože veškerou upotřebenou vodu vyléváme zpátky do přírody, chceme, aby byla co nejméně závadná.

Chovejte se ohleduplně

Vždy a všude. Neděláme rámus, nepokřikujeme na sebe. Nepouštíme hudbu na plné koule. Neparkujeme někomu u baráku. Chováme se tak, abychom neobtěžovali nebo neomezovali ostatní lidi či zvířata.

Nepřekážejte

Vždy parkujeme tak, abychom nezacláněli. Neparkujeme někomu na příjezdové cestě před domem či před vraty. Pokud parkujeme v přírodě u cesty, stojíme tak, že kolem nás může projet další auto.

Opatrně s ohněm

Ohniště máme vždy ohraničené kameny. Děláme jen malé ohně, žádné velké táboráky. Podle potřeby uděláme pro oheň díru. Pro jistotu s sebou vozíme malý hasičák. Když jdeme spát nebo od ohně odcházíme, vždy se postaráme, aby byl řádně uhašený.

Starejte se o vaše bezpečí

Na noc se v autě zamykáme. Nespíme na místech, kde se necítíme v bezpečí. Neparkujeme na úplném konci útesu. Vždy dáváme pozor, aby auto bylo řádně zabrzděné.

Nespěte víc nocí na stejném místě

Tak toto pravidlo dodržujeme z 97 %. Nebudu lhát. Už se nám stalo, že jsme toto pravidlo porušili, ale pouze tehdy, když jsme si byli jistí, že to nikomu nevadí. V Chorvatsku jsme našli natolik parádní spací místo hned u řeky, která vtékala do moře, a tak se nám tam líbilo, že jsme zůstali 3 dny.

cestování v dodávce

Pohoda u ohně v bezplatném kempu, kde už bylo ohniště připravené.

Ponorka z malého prostoru

Dlouhodobé cestování v páru není jen o rádoby krásných a úžasných věcech. Není pouze o tom, že se spolu tulíte na pláži a pozorujete západ slunce. Nebo o tom, že si společně vychutnáváte snídani v horách či sedíte bok po boku mlčky u ohně a užíváte sílu okamžiku. Je i o běžném životě, který vás ovlivňuje každičký den.

Spolu překonáváte překážky a řešíte situace, které jsou aktuální. Není tam pro vás nikdo jiný. Jen váš partner. A právě tady si ověříte, zda se na sebe můžete spolehnout a zda spolu dokážete spolupracovat jako tým. Protože jakmile spolu jdete žít do auta, stává se z vás tým a čas jedinců a sobectví skončil. V tom musíte mít jasno už od samého začátku.

Zkušenosti jiných cestovatelů najdete v článku Cestování ve dvou – zní vám to jako splněný sen?

Velkým bonusem na cestování v páru je, že vytváříte společnou minulost a vzpomínky, které si na stará kolena velmi rádi a často připomenete. Protože právě vzpomínky jsou to, co obohacuje člověka a upevňuje vztah.

Doporučujeme každému páru zkusit žít společně dlouhodobě na tak malém prostoru. Protože zjistíte jednu z těchto dvou věcí:

  • Funguje vám to a hravě společně vše zvládáte.
  • Nefunguje vám to a zjistíte, že to byla chyba.

Podívejte se na dokument Vanlifers, kde jeden muž cestuje s přítelkyní a říká: „Plánovali jsme být spolu 6, 7, možná víc měsíců v autě, a jestli to přežijeme a ona mě nezabije, tak si ji vezmu.“
Pod tohle tvrzení se klidně podepíšeme. Buď, anebo! Tak to prostě je. Tento dokument velmi vřele doporučujeme. Skládá se z životních příběhů, s kterými se možná i vy sami ztotožníte.

cestování ve dvou

Žili jsme společně v autě několik měsíců a zjistili jsme, že nám to spolu funguje

Zlaté pozlátko jménem vanlife

Vanlife se stává velice populárním a žádaným. Co si pod ním lidé často představují?

  • Útulnou a perfektně naklizenou dodávku, která vypadá jako vystřižená z katalogu, což dokazují vhodně zvolené dekorace a rozvěšená světýlka.
  • Mladý fotogenický pár.
  • Život bez problémů a starostí.
  • Pohoda, leháro, lenošení nejlépe 24 hodin denně.
  • Dechberoucí místa, kde svůj van parkujete každý den.
  • Život, který téměř nic nestojí.

Vybavila se vám jedna z milionu fotografií, kde mladá slečna v bikinách leží na posteli ve vyšperkované dodávce a kouká ven směrem k pláži? To je přesně to, co s Michalem nazýváme „zlaté pozlátko vanlifu“.

V autě žijete stejně jako doma. Rozdíl je jen v prostoru. V autě ho máte málo a musíte tomu vše přizpůsobit. Běžné práce jako mytí nádobí a praní prádla pak nabírají úplně jiný rozměr. Stejně jako vaření v minikuchyňce.

cestování v dodávce

Vozíme si vlastní šňůru, kterou si vždy někde uvážeme

Pokud plánujete menší dodávku, počítejte s tím, že budete neustále věci přeskládávat sem tam a uhýbat jimi podle toho, kde právě potřebujete prostor. Taky jsou věci, které doma řešit vůbec nemusíte a jsou pro vás samozřejmostí, v autě se s nimi ale potýkáte. Například pravidelné doplňování pitné a užitkové vody.

Oříškem může být i výběr místa na přespání, které je vhodné i pro venkovní sprchu. Nebo výběr místa, kde je přístup k vodě a dá se natáhnout šňůra s prádlem tak, aby to nikomu nevadilo. Najít správné místo, kde rozděláte oheň nebo ugrilujete večeři. A pokud s sebou nevozíte v autě záchod, musíte najít místo, kde bude možnost odskočit si do přírody.

Pokud s sebou máte pejska, musíte se přizpůsobit i jemu a vybírat taková místa, kde se bude moct proběhnout a nebude nikoho otravovat. A jestliže jezdíte s malými dětmi, musíte jim přizpůsobit všechno.

Nedávno jsme potkali čtyřčlennou rodinku, která měsíc cestovala po Rumunsku v kombíku. Wow!

Výhody a nevýhody života v autě

To, že každá mince má dvě strany, platí i pro žití v autě.

+ osobní svoboda i svoboda při plánování cesty a toho, co chcete vidět, kdy apod.
+ nezávislost
+ každý den budete s tím, koho milujete (pokud cestujete v páru, s dětmi nebo pejskem)
+ budete uvolněnější, spokojenější
+ budete pány svého času
+ sami si vyberete místo, kde momentálně zůstanete, každý den to může být jinde
+ nikdo vám nebude říkat, co musíte, protože prostě nemusíte
+ poznáte nové země, kultury, zvyky a místa
+ poznáte nové lidi a získáte nové přátele
+ změníte pohled na svět
+ uvědomíte si, co je pro vás důležité
+ zažijete nečekané situace, které vám umožní lépe poznat dané místo, místní obyvatele, ale i sebe sama
+ možnost měnit plán „za pochodu“
+ pocit většího dobrodružství
+ píšete vlastní příběh, který budete jednou vyprávět
+ naučíte se žít s minimem
+ budete se radovat z maličkostí
+ vyspíte se lépe než doma

– nebudete mít komfort, na který jste byli zvyklí
– neuvidíte pravidelně svou rodinu a přátele
– občas vás některé věci na žití v autě budou štvát (ale to jen přechodně)
– pokud nemáte práci, kterou můžete dělat odkudkoliv, je cestování a žití v autě jen na omezenou dobu
– nedostatek skladovacího prostoru
– jste neustále ve střehu (což není špatně), protože máte povědomí o tom, co by se mohlo stát
– venkovní sprchování v zimě
– na autě se vám může cokoliv porouchat
– nepříznivé počasí

Když to shrnete, uvědomíte si, že těch výhod je celkově víc. Tak proč to nezkusit? Cestování má tolik co nabídnout. Otázka je, zda se rozhodnete to využít.

cestování v dodávce

Na Lefkádě se nám moc líbilo a free camping jsme si tam užívali. Projeli jsme ji celou a zůstali tam několik dní, protože jsme mohli

Co nám cestování v dodávce dalo?

  • Naučili jsme se vystačit s minimem financí i věcí. Procitli jsme tak z mylné představy o majetkovém bohatství a zjistili, že čím míň věcí vlastníme, tím jsme šťastnější a spokojenější.
  • Problémy řešíme s chladnější hlavou než dříve a „zpět v civilizaci“ nás jen tak něco nerozhodí.
  • Na vlastní oči jsme se přesvědčili o tom, jak moc se všude plýtvá jídlem, vodou, plasty, energiemi či penězi. A to mělo vliv na naši změnu.
  • Získali jsme jistotu, že se na druhého můžeme spolehnout. Že jsme tu jeden pro druhého. Nelezli jsme si na nervy – což je hlavní.
  • S nově nabytými zkušenostmi jsme si ujasnili, co a kdo je pro nás důležitý. Ujasnili jsme si i to, co od života chceme.
  • Nasbírali jsme velké množství zážitků, ze kterých se staly vzpomínky. O ty se teď můžeme dělit s ostatními.
  • Díky naší cestě jsme poznali sami sebe.

Je pro vás obytná dodávka moc malá? Pořiďte si karavan. Víťa Válka sepsal užitečné rady a tipy právě k výběru tohoto dopravního prostředku v článku Pomalé cestování bez přesných plánů. Cestování s karavanem.

cestování v dodávce

Výšlap ve Slovinsku, kde jsme si užili dechberoucí výhledy

Pár slov závěrem…

Milujeme cestování, poznávání nových věcí a lidí, trávení času venku, turistiku, kempování. Žití v autě a cestování v něm si moc užíváme. Někdo si může ťukat na hlavu, pro nás jediná varianta. Krade se vám na mysl otázka, jak můžeme dlouhodobě cestovat? Začněte taky. Důvodů a strachů, proč to nejde, dokážete vyjmenovat nespočet. Odložte výmluvy typu jsem moc stará, teď se mi to nehodí, nemám moc peněz, neumím jiný jazyk, nemám s kým jet, mám děti… Vždy se najde důvod, proč nejet, ale také mnoho důvodů, proč se odhodlat a vyrazit.

Chyťte odvahu za pačesy a dejte dlouhodobému cestování šanci. Uvidíte, že i vás změní.

Michal a Markéta alias Eagles na cestách

 

Hned poté, co jsme společně začali randit, věděli jsme, že chceme víc cestovat. Odstěhovali jsme se na necelý rok do Anglie, kde jsme pracovali a šetřili peníze, abychom po návratu do ČR koupili dodávku, udělali vestavbu a vyrazili na cesty. Čtrnáctiměsíční cestu napříč 22 zeměmi Evropy jsme financovali z úspor, protože naše zaměstnání neumožňují práci na dálku.

Momentálně jsme v Čechách, spustili jsme malý e-shop a pro nám podobné nadšence založili FB skupinu MILUJU FREE CAMPING, do které vás rádi přijmeme. Naše cesty můžete sledovat na blogu Eagles na cestách, Facebooku, YouTube a Instagramu.

To, že jsme se vrátili do domoviny, neznamená, že s cestováním končíme. Cestovat budeme i nadále. Otázkou zůstává „kam a v jakém rozsahu“. Uvidíme, jaké karty nám osud rozdá. :-)

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled