Cestování ve dvou – zní vám to jako splněný sen?

30.04.2018|Kategorie: Tipy a triky, Život na cestách|

Sbalit společně s partnerem batohy a vyrazit do světa za dobrodružstvím, nemuset řešit starosti všedního života a jen si užívat jeden druhého. Na obrazovce monitoru to vypadá jako pohádka. Je však taková i realita? Jana vyrazila s partnerem na roční cestu kolem světa a cestování ve dvou si užila plnými doušky.

Pokud by pomalé cestování ve dvou mělo tak kouzelné účinky, nebylo by třeba manželských poraden. Jednoduše by se každému páru v krizi naordinovalo pár měsíců společného cestování, nejlépe bez možnosti si od sebe odpočnout – tuto podmínku by musely splnit páry v obzvlášť těžké partnerské krizi.

Když se ale k tomuhle kroku odhodláte a na cesty ve dvou vyrazíte, troufám si tvrdit, že poměrně brzy zjistíte dvě věci:

 1. Proč se společné cestování nepředepisuje jako instantní recept na krize.
 2. Existenci manželských poraden po návratu sami oceníte.

Stáhni si zdarma ukázku Travel Bible

Jediné knihy, kterou na cestách nedáš z ruky.

Jasně, teď jsem to trochu nadsadila. Realita sice často nebývá daleko od této nadsázky, ale rozhodně to není dogma. Třeba zrovna váš vztah to může posílit a dát mu nový impulz k životu. Záleží na spoustě faktorů, navíc každý vztah je natolik originální a každé cestování odlišné, že se to nedá úplně zobecnit.

Pozitiva a negativa cestování ve dvou

Je úžasné sedět s partnerem na pláži a pozorovat romantický západ slunce, jezdit spolu na motorce přitisknutí k sobě a poznávat cizí krajiny a kultury, mít společné vzpomínky a zážitky, které posilní vztah do budoucna. Vedle těchto příjemných chvilek však můžete zažívat časté hádky, protože spolu budete trávit hodně času. Přestože jste jedna duše, máte prostě každý svůj názor. Někdy se může stát, že si od sebe ani na minutu neodpočnete. A z toho je pak velmi nepříjemná ponorka.

Co tedy ovlivňuje to, že někomu cestování ve dvou vztah zachrání, jinému naopak rozbije? Podle mých zkušeností to, že vám cestování na rovinu a bez přetvářek ukáže:

 • Na jakých základech je vztah postavený (důvěra, přátelství, úcta, vášeň, mylná domněnka…).
 • Jak dokážete spolupracovat v zátěžových situacích.
 • Zda se na sebe můžete spolehnout.
 • Jakým způsobem oba řešíte složité situace a zda jsou tyto způsoby ve vztahu kompatibilní.
 • Zda máte společné vize, anebo alespoň můžete po společné cestě dojít oba tam, kam chcete.

Je vaším snem cestovat ve dvou, ale chybí vám parťačka do tandemu? Přemýšlíte, jestli zvolit cestovatelku, nebo radši holku bez toulavých bot? Přečtěte si článek 5 důvodů, proč se vášnivě zamilovat do cestovatelky.

Problémy, se kterými se budete potýkat, se také odvíjí od toho:

 • Jak dlouho cestujete: jiné problémy budete řešit při dvouměsíční cestě, jiné po roce.
 • Jaký typ cestování zvolíte: pokud se chcete především válet u moře, nebudou vaše problémy tak pestré, jako když budete často měnit místa a každý den operativně připravovat plán cesty.
 • V jaké fázi se nachází váš vztah před cestou: troufám si tvrdit, že hádky přijdou, ať už vyrážíte jako zamilovaný pár, nebo to zrovna trochu skřípe. Jen možná v obráceném pořadí – když se skřípaví po pár týdnech či měsících hádat přestanou, zamilovaní začnou.
 • Jaká máte očekávání od cesty: říká se, že kde není očekávání, není zklamání. Doporučuji se tím řídit a nic neočekávat. Odjíždíte-li jako zamilovaný pár, zřejmě očekáváte romantiku a partnera si malujete jako rytíře na bílém koni, nebo pohodářku za každé situace. Jsme ale jen lidé a cestování je fyzicky i psychicky náročná věc. Prozření může být tvrdé.

S problémy na cestách se budete potýkat vždy, zkuste nechat věci volně plynout

Naopak pokud je váš vztah v krizi a vy budete od cesty očekávat jeho uzdravení a zaměříte veškerou pozornost na sledování vztahu, znemožníte tak věcem, aby se přirozeně děly. Moje rada: nechte věci volně plynout.Pokud váš vztah má pevné základy, postaví se znovu na nohy. Pokud nemá, pak nemusíte litovat, když se rozpadne.

Zamilovat se do cestovatele, nebo raději do pecivála a sedět s ním doma? Holky, máte jasno? A pokud ne, přečtěte si článek 8 důvodů, proč dát své srdce cestovateli.

Jana ví, o čem mluví

Ale ať vás jen neděsím, podělím se s vámi o moji osobní zkušenost s cestováním ve dvou. S mým mužem jsme se rozhodli vyrazit na rok do světa po devítiletém vztahu. Já jsem se k tomu moc neměla, ale protože to bylo jeho velké přání, vyrazili jsme. Na dvanáct měsíců se sedmikilovými batůžky. Rada pro muže: pokud vaše partnerka není vyloženě dobrodruh od kosti, nedělejte to! Za pár měsíců začne být podrážděná, že chodí pořád v tom stejném oblečení, které už nejde ani pořádně vyprat.

Naplánovali jsme si procestovat několik zemí a kvůli nízkému rozpočtu jsme zařadili i dobrovolnictví. Naše cestování je ještě o něco komplikovanější, protože můj manžel neovládá žádný cizí jazyk, veškerá organizace a domluva tedy visí na mně. Zátěžový proces cestování ve dvou byl u nás zvýšený ještě tím, že rok před odjezdem jsme žili kvůli práci odděleně – on v Čechách, já na Slovensku… a odvykli jsme tedy omezovat se. Náš vztah měl vážné trhliny a společná cesta byla poslední šance na jeho záchranu.

Udržte si šťastný vztah na dálku, i když jste na cestách více než doma

Neprobíhala samozřejmě růžově a hladce. Nejčastěji jsme se potýkali s výměnou názorů a ponorkovou nemocí. Přestože máme rádi stejný styl cestování, občas chceme každý vidět něco jiného, z čehož pramení rozepře. Časté hádky míváme i kvůli jídlu – manžel má pořád hlad, já zas nechci tak často řešit, kde se najíme (a v některých zemích navíc „za kolik“). Velkým tématem hádek jsou obecně peníze a za co je utratit. Pokud jste se kvůli penězům na cestách ještě nikdy s partnerem nepohádali, smekám před vámi.

Nejčastější hádky jsou kvůli penězům

Existuje řešení?

Určitě už netrpělivě očekáváte rady a tipy, jak těmto problémům předcházet a jak je řešit. Bohužel vás zklamu. Žádné uspokojivé řešení, které by se dalo univerzálně aplikovat na každý vztah, neexistuje. Můžu se však s vámi alespoň podělit o tipy, které fungují mně.

Jako prevenci doporučuji:

 • Před cestou spolu důkladně proberte, kam pojedete, co tam chcete dělat a respektujte přání partnera. Vyhnete se pak obvinění: obětoval(a) jsem se pro tebe.
 • Snažte se dodržovat předem domluvený finanční plán.
 • Nebuďte spolu 24 hodin, 7 dní v týdnu po celý rok. Aspoň někdy si od sebe odpočiňte a dělejte věci zvlášť.
 • Pokud se vám něco nelíbí, řekněte to hned. Nečekejte, že vám to partner vyčte z očí.
 • Zajistěte si alespoň poloviční komfort toho, na co jste zvyklí z domova. Po několika měsících, kdy měníte místa a nikde nemáte „to svoje“, to začne být frustrující. Lowcost cestování je super, ale z dlouhodobého hlediska může přinést nepohodlí a vést k hádkám.
 • Nemějte očekávání.

Nebuďte spolu 24 hodin denně, 7 dní v týdnu

Když už k hádce dojde:

 • Odejděte na chvíli od sebe a situaci řešte s chladnou hlavou, klidně až po pár hodinách.
 • Vynaložte veškeré úsilí k tomu být tolerantní a naslouchat partnerovi a jeho potřebám.
 • Nesoupeřte a neobviňujte se. Každý se snaží dělat to nejlepší, co může, přestože si podle výsledku myslíme, že to partner udělal naschvál, nebo nerozvážně.
 • Vzpomeňte, že přestože teď byste partnera nejradši poslali expresem domů, tak ho milujete. A pokud dokážete říct i v hádce „a přece tě miluji“, má váš vztah velkou šanci vydržet všechny bouře.

Spolu, nebo každý zvlášť?

Možná se ptáte, jak tedy dopadl náš vztah po roční cestě. Nemůžu na to ještě odpovědět, protože na cestách stále jsme, ale věřím, že happy endu se dočkáme. Po počátečních hádkách, kdy jsme se učili žít opět vedle sebe (a navíc neustále vedle sebe), se to asi po čtyřech měsících zlomilo. Hádky začaly ustávat a dnes už jsou na programu dne pouze drobná nedorozumění. Cestování nás opět sblížilo a dobrovolnictví nám dalo spoustu inspirace do společného života po návratu.

Cestování ve dvou je náročné a pravdivé

Ukáže vám, jestli vztah, ve kterém jste, je pevný a má budoucnost. Myslete však i na to, že život na cestách je odlišný od života doma. Po návratu vztah opět potřebuje péči a toleranci obou partnerů. Zejména pokud jste byli na cestách dlouho a odvykli jste všednímu životu, může přijít rozčarování. Také můžete zjistit, že přestože jste spolu doteď trávili každou minutu, paradoxně jste se od sebe vzdálili. Pak je na zváženou, zda má cenu ve vztahu nadále zůstávat.

Pokud ale i přes všechno, co jste právě četli v tomto článku, máte odvahu a chuť vydat se na společnou cestu, skvěle. Ve dvou se to přece jen lépe táhne.

Objevovat svět ve dvou má své kouzlo

Jana Hejlová

Cestuji společně s manželem již několik let a za tu dobu jsme změnili styl cestování od velmi rychlého po velmi pomalé, které jsme si zamilovali. Roční pobyt ve světě nám přinesl spoustu nových kamarádů, pracovních nápadů a nezapomenutelných zážitků – zejména díky Workaway pobytům. Zážitky a zkušenosti z cest sdílíme ve videocestopisech na našem webu, Facebooku a YouTube.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Najděte nejlevnější letenky

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Knize o tom, jak cestovat levně, chytře a dlouho. Letenkám jsme věnovali jednu z nejdelších kapitol. Dozvíte se nejen základní pravidla k hledání nejlepších cen, ale i spoustu triků, jak získat co nejvíc za co nejméně peněz. Nechcete číst celou knihu? Několik základních tipů se dočete na blogu:

Co když nechcete letět?

Po Evropě se snadno dá jezdit i vlakem či autobusy. Hlavně u vlaků mohou ceny na první pohled vypadat dost astronomicky, stačí ale vědět, jak na to, a mnohdy cenu za jízdenku srazíte na méně než polovinu.

Jak najít bydlení?

My nejčastěji využíváme Airbnb a Booking.com. První na pronájem běžných bytů a domů, či jen pokojů ve sdíleném bydlení s hostitelem. Booking je fajn na různé penziony a samozřejmě hotely. Na Airbnb využijte 725 Kč slevu na první bydlení. Stačí se registrovat přes odkaz bit.ly/bibleairbnb. Zároveň pro vás máme 11 tipů, jak vybrat nejlepší bydlení přes Airbnb.

Vybíráte vybavení?

V první řadě se podívejte, jestli využijete některou ze slev, které jsme pro vás připravili ve VIP členské sekci Travel Bible. Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty, kde pravidelně aktualizujeme to nejlepší z nabídky. Stačí zvolit, jestli jedete na dlouhou nomádskou cestu, na pár dní do města, kempovat do přírody či na pořádný trek do hor. Outdoor vybavení doporučujeme nakupovat v obchodě Hanibal.cz. Sami od nich rádi (a k plné spokojenosti objednáváme), ale hlavně si necháme poradit. Všichni totiž cestováním, outdoorem a sportem žijí.  Hodit se vám může i několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Potřebujete si na cesty nejdřív našetřit?

Cestování dnes už rozhodně není drahé. Většinou se stačí v pár věcech uskromnit – a můžete mít na cestu našetřeno celkem brzy. Máme pro vás pár tipů:

Jedete na hodně dlouho?

Poradíme, jak vybrat nejlepší dlouhodobé cestovní pojištění. V knize Travel Jobs se pak dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Vybavte se na cestu – nejprodávanější produkty na Travel Bibli

 • Přidat do košíku


  Details

 • Přidat do košíku


  Details

 • Přidat do košíku


  Details

 • Přidat do košíku


  Details

Napsat komentář

Ebook + roční VIP členství
Před 14 hodinami zakoupil(a) Jakub z města:
 
Tištěná kniha + roční VIP členství
Před 19 hodinami zakoupil(a) Eliška z města: Frenštát pod Radhoštěm
 
Tištěná kniha + roční VIP členství + 1 další položka
Před 21 hodinami zakoupil(a) Jana z města: Kovářov
 
Travel Bible a Travel Jobs + roční VIP členství + 2 další položky
Před 21 hodinami zakoupil(a) Lenka z města: Praha
 
Obnovené roční VIP členství
Před 1 dnem zakoupil(a) Jiří z města: Praha 4
 
Tištěná kniha + roční VIP členství
Před 1 dnem zakoupil(a) Kateřina z města: České Budějovice
 
Roční VIP členství + ebook Travel Bible
Před 2 dny zakoupil(a) Monika z města:
 
Travel Bible a Travel Jobs + roční VIP členství + 2 další položky
Před 3 dny zakoupil(a) Romana z města: Lysá nad Labem
 
Tištěná kniha + roční VIP členství
Před 3 dny zakoupil(a) Alexandr z města: Melnik
 
Tištěná kniha + roční VIP členství
Před 3 dny zakoupil(a) Ivana z města: Praha
 
Travel Bible a Travel Jobs + roční VIP členství + 2 další položky
Před 3 dny zakoupil(a) Denisa z města: Kromeriz
 
Obnovené roční VIP členství
Před 4 dny zakoupil(a) Jan z města: Hradec Kralove
 
Roční VIP členství + ebook Travel Bible
Před 4 dny zakoupil(a) Michal z města:
 
Travel Bible a Travel Jobs + roční VIP členství + 2 další položky
Před 5 dny zakoupil(a) Martina z města: Třebovice
 
Tištěná kniha + roční VIP členství
Před 6 dny zakoupil(a) Vít z města: Prostějov
 
Roční VIP členství + ebook Travel Bible
Před 6 dny zakoupil(a) Josef z města:
 
Pánské cestovatelské tričko – SVĚT
Před 6 dny zakoupil(a) Jakub z města: Hradec Králové
 
Roční VIP členství + ebook Travel Bible
Před 7 dny zakoupil(a) Věra z města:
 
Pánské cestovatelské tričko – SVĚT
Před 7 dny zakoupil(a) Veronika z města: Moravany
 
Travel Bible a Travel Jobs + roční VIP členství + 6 další položky
Před 1 týdnem zakoupil(a) Štěpán z města: Praha
 
0

Nech si posílat novinky na email a žádný článek ti už  neuteče!