Cestou z letiště sedím v autobuse a poslouchám podcast s Matoušem. V rozhovoru říká, že vztahy na dálku podle něj nefungují. Musím se pousmát – zrovna se vracím ze třetí návštěvy od přítele a mám pocit, že náš vztah nikdy nebyl lepší.

Nemám zaručený návod, jak to zvládnout. Není to jako článek „Jak na letenky“ nebo „Jak autem procestovat USA“. Můžu jen ukázat, co nám pomohlo překlenout dobu, kdy jsme žili odděleně.

Po dlouhých čtrnácti měsících čekám s krosnou a s tím stejným klukem na vlak. Začínáme naši společnou cestu kolem světa. Je to pro mě důkaz, že to rozhodně stálo za to.

Vztahy na dálku v dnešní době

Dnešní doba je plná zahraničních pracovních příležitostí, jazykových kurzů, exotických dovolených, working holiday víz, dobrovolnictví a erasmů. Myslím, že by byla velká škoda těchto možností nevyužít jen proto, že jste ve vztahu a vaše cíle se momentálně neshodují s partnerovými. Asi každý si někdy potřebuje splnit „to svoje“. Vždycky jste chtěli jet na půl roku dobrovolničit do Asie? Prostopovat Evropu? Projet Road 66? Vaše polovička s vámi jet nechce? Z nějakého důvodu nemůžete jet spolu?

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Popřemýšlejte o myšlence jet bez partnera. Ideální to samozřejmě není, ale některé příležitosti nepřijdou dvakrát a život máme jenom jeden. Já osobně bych nechtěla stát nikomu v cestě za sny. Je to vlastně sobecké. Chceme partnera jen pro sebe. Jenže láska by měla být o něčem jiném – s partnerem se navzájem podporovat, dát volnost, věřit si. Nemusí to za každou cenu znamenat být neustále spolu a soustředit se jen na společné cíle. Pokud se bojíte, že váš vztah nevydrží půlroční odloučení, stojí ten vztah vůbec za to?

Začátky aneb opravdu odjel/a

Vážně odjel/a? Vrátit se zpět do bytu, kde jste spolu bydleli, bývá emočně náročné. Já jsem celý první týden probrečela. Přítel byl na druhé straně zeměkoule bez mobilního internetu a ještě pořád jsme nevěděli, co s námi bude. Na začátku jsme netušili, jestli vztah na dálku bude mít cenu. Postupně jsme nastavili společnou komunikaci a začali řešit, co dál. V tu dobu jsme si uvědomili, jak moc pro sebe znamenáme.

Důležité je nezapomenout, že ani vaše druhá polovička to nemá vůbec jednoduché. Nové prostředí, noví přátelé, nová kultura, nová práce, cizí jazyk. Do toho všeho partner, který je stovky či tisíce kilometrů daleko a který se dožaduje pozornosti. Někdy je obtížné pochopit, proč vám zrovna teď neodepisuje, a může to zasít první zrníčko žárlivosti a pochybnosti. Dochází pak k paradoxním situacím, kdy začnete žárlit na nové přátele, speciálně opačného pohlaví. Běžný příklad – partner vám večer neodepsal, třeba jen usnul. Vy si na opačné straně zeměkoule barvitě představujete, co asi provádí s tou Španělkou, o které se zmínil včera.

Komunikace aneb i přeskypování je nebezpečné

Komunikace je společně s důvěrou stavebním kamenem všech partnerských vztahů. Pokud jde o vztah na dálku, platí to dvojnásob. Vzdálenost dokáže takový vztah pěkně prověřit. Pokud jste tyto základní kameny postrádali už předtím, těžko se najednou objeví.

Existuje velké množství různých mobilních aplikací ke komunikaci mezi partnery, kde můžete sdílet pracovní plány, schůzky, média a podobně. Partner tak může vědět, kde se zrovna nacházíte a co děláte. Na nás už to bylo trochu „moc“ a prakticky celý rok jsme si vystačili s WhatsApp, Messenger či Skype.

Mobilní aplikace vám umožní udržovat pravidelný kontakt, i když budete tisíce kilometrů daleko

Naše každodenní komunikace probíhala na úrovni psaní a každý z nás odepisoval, kdy mohl. Hezkým zpestřením jsou hlasové zprávy, videa, fotky a třeba nečekaný telefonát. Skype jsme používali několikrát týdně, pokud jsme potřebovali něco probrat, nebo se jen jednoduše vidět. S partnerem jsme měli to štěstí, že jsme se mohli každé tři čtyři měsíce na dva týdny vidět. Vztahu to pokaždé dodalo nový impuls a já měla pocit, jako by ty měsíce, kdy jsme se neviděli, snad ani nebyly.

„Ty jsi naštvaná?“ „Ne, nejsem.“ „Co je ti?“ „Nic.“ Na tyto odpovědi hodně rychle zapomeňte, na to není při odloučení čas ani nálada. Naučte se říkat věci, co se vám nelíbí, hned. Pravda stejně nakonec vyjde najevo a vy si budete jenom kazit náladu. Není lepší všechno si bezprostředně vyříkat? „Štveš mě proto a proto…“ Myslím, že vzájemná tolerance a upřímná komunikace jsou dovednosti, které jsme vypilovali až během odloučení.

Postupně přestanete řešit blbosti. Možná to platí spíš pro holky. Na začátku našeho osamocení jsem dokázala být naštvaná kvůli každé prkotině. Třeba jen kvůli tomu, že si ještě nepřečetl článek, který jsem mu poslala ráno. Ale hádání na dálku není vůbec jednoduché. Vůbec nejhorší zbraní je, že máme tu moc vypnout Skype a nereagovat. Je to zbraň nebezpečná a mocná, pozor na ni.

V běžném soužití před sebou tak snadno neutečeme. Když k tomu ještě připočtete časový posun, rozdílnou pracovní dobu a výpadky internetu, naštvání si hodně rozmyslíte. Až o tom pak budete zpětně přemýšlet, zjistíte, že to vlastně za hádku vůbec nestálo. Je to možná trochu o nastavení mysli i o toleranci k druhému člověku. Nikdo z nás přece není robot.

Povídat si o nepodstatných věcech má úplně stejnou váhu, jako bavit se o věcech naprosto zásadních. Život se totiž skládá z blbostí. Že vám dnes ujel autobus, máte zácpu, naštval vás kamarád. Vzpomeňte na jeden z dílů Jak jsem poznal vaši matku, kdy Marshall a Lily požádali svoje přátele, aby jim říkali jen novinky s důležitostí 9 a 10 poté, co se jim narodilo dítě. Seděli v baru a neměli si co říct.

Všeho moc škodí a u skypování to platí také. Měla jsem ještě jeden vztah na dálku, kdy jsme při zapnutém Skype chodili i spát. Je to věc, kterou určitě nemůžu doporučit. Je potom úplně jedno, kde se nacházíte, protože ani jeden z vás si neužije přítomnost, žijete v „on-line bublině“. Svět venku vám však utíká.

Krize, negativa a jak je to s nevěrou

Jako první krizi bych označila první měsíc, kdy si člověk na novou situaci zvyká. Může ale přijít kdykoliv. Někdy prostě člověku dojdou síly a přepadne vás smutek. Někdy vás rozesmutní nečekaná věc, třeba partnerovo oblíbené jídlo nebo „vaše“ písnička. Někdy vás přepadne žárlivost na všechny lidi, kteří mají to štěstí a můžou s vaší drahou polovičkou trávit čas. A někdy je vám prostě jenom zima v posteli a nemá vás kdo zahřát.

Tím se dostáváme k problematice nevěry. My jsme zvolili strategii „pokud se něco stane, tak mi to řekni“. Věřím, že pro někoho může fungovat „pokud se něco stane, nechci to vědět“. Nebudu vám říkat, že jsme byli svatí – ne, nebyli. Oba máme na kontě nějaký ten vroubek. Některé bylo těžké překonat, ale zároveň nám ukázaly, kdo je pro nás v životě opravdu důležitý. Zásadní je vymezit si hranici nevěry – pro někoho je to flirtování na baru, pro jiného ani sex nevěrou není, pokud se k tomu nepřimíchají city.

Přijmout nebo odmítnout pozvání na drink? Důležité je stanovit si pravidla

Pokud se jedná o dlouhodobý vztah na dálku, něco takového se může stát. Rozhodně bych se nechtěla zastávat nevěrníků – jsem velký zastánce věrnosti. Nevěra může někdy znamenat stesk a touhu po tělesné blízkosti než to, že už vás partner nemiluje. Nevěra bolí – a to nejen toho, kdo je podvedený. Je to bezesporu velký šrám na štítu vaší důvěry, není to však konec světa, přestože to tak může na začátku vypadat. Věřím, že v jinak dobře fungujícím vztahu jde nevěra překonat. Potom, co se situace uklidní a vy se usmíříte, neměla by se dle mého dál ve vztahu používat jako příležitostná zbraň a výčitka v situacích, kdy se to „hodí“.

Jedna z nejhorších věcí je bezesporu sdělování, že se „něco s někým stalo“, na dálku, přes telefon. Pokud to aspoň trochu jde, určitě je daleko lepší počkat na osobní setkání, nebo alespoň na video Skype. Přes telefon se věci hodně špatně vysvětlují a můžou vyznít jinak, než byly míněné. Nejlepší samozřejmě je nic takového vůbec neřešit.

Za celou dobu jsme si navzájem nic nezakazovali. Snažili jsme se nedělat nic, co by se nám nelíbilo, pokud bychom byli v kůži partnera. Nikdy jsem tedy nezažila situaci, kdy by mi partner zakázal někam jít.

Zůstáváte doma a partnerka se chystá do světa? Přečtěte si 5 důvodů, proč se vášnivě zamilovat do cestovatelky.

Pozitiva a jak si „to“ užít

  • Jedna z nejlepších věcí ve vztahu na dálku je, že si můžete užívat něco, co vaše druhá polovička nemá v oblibě. Vařit, co partnerovi nechutná, koukat na seriál, který nemá rád, konečně jít do restaurace, kam jste partnera nemohli dostat. Ze začátku na takové věci asi nebudete mít chuť, ale měla jsem období, kdy jsem si to užívala.
  • Můžete dělat něco, co by vypadalo trochu podivně, pokud byste byli s přítelem. Myslím tím třeba sólo cestování, nebo dovolenou s kamarádkou. Kdyby mi před pár lety někdo řekl, že pojedu sama na dovolenou, klepala bych si na čelo. Pokud se podíváte na internet, zjistíte, že se tak cestuje běžně – a jsou holky, které tak cestují roky. Za mě to byla super zkušenost. Někdy prostě člověk zůstane na ocet. Máte volno, ale vaši kamarádi ne? Je hezky a nemáte s kým jít k vodě? Tohohle problému už jsem se zbavila a nedělá mi problém jít skoro kamkoliv sama.

Tipy pro holky, co se nebojí a chtějí vyrazit do světa samy v článku Holkou na cestách: pohodlně a bezpečně.

  • Máte možnost využít přebývající čas na svůj vlastní rozvoj. Já vím, je to klišé, ale chtě nechtě tomu musím dát za pravdu. Já jsem se třeba překonala a chodím do posilovny (dřív jsem byla zapřisáhlý odpůrce). Začala jsem si domů zvát couchsurfery. Naučila jsem se háčkovat – a to jsem do nedávna myslela, že je to koníček jenom pro babičky. Učím se plavat kraula a začala jsem se španělštinou. Ani jednu z těchto činností jsem nikdy předtím nedělala a nejspíš bych ani nezačala, kdybych měla přítele vedle sebe. Mnoho věcí vzniklo z nudy nebo přebytku energie.
  • I na dálku se můžete podporovat a dělat stejné věci. Jednu dobu jsme se třeba hecovali ve cvičení. Momentálně se učíme zmíněnou španělštinu. Navzájem se hecujeme: „U jaké jsi lekce?“

Maličkosti, které dělají velké „věci“

Žijeme ve 21. století, tak se není čemu divit, když vám u dveří zazvoní poslíček s pizzou nebo květinou na vaše jméno, přestože jste nic neobjednali. Je to moc hezké gesto, kterým partnerovi ukážete, jak vám na něm záleží.

Poslat se dá v dnešní době téměř cokoliv a byla by škoda toho nevyužít. Nemusí to mít žádná pravidla – právě moment překvapení je na tom to nejlepší. Buďte kreativní.

Zůstáváte doma a partner se chystá do světa? Přečtěte si 8 důvodů, proč dát své srdce cestovateli.

Posledních pár měsíců jsem například přítele ráno budila telefonátem (ne vždy úspěšně), a přestože byl hovor opravdu jen pár vět, oběma nám zvedl náladu.

Co s námi bude dál?

To je určitě jedna z nejpodstatnějších otázek vašeho vztahu. Žít na dálku určitě nejde donekonečna a je potřeba mít plán a datum, kdy budete moct být zase spolu. Věřte, je to neuvěřitelná úleva – i přesto, že datum je třeba „na míle“ vzdálené.

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Troufám si říct, že náš vztah se za tu dobu stabilizoval a zocelil. Poznali jsme jak sebe, tak hlavně toho druhého za různých okolností. Někdy to bylo opravdu hodně náročné a říkala jsem si, proč se na to všechno nevykašleme. Pak jsem si uvědomila, že by se mi rozhodně neulevilo a bylo by mi ještě daleko hůř.

Když to vezmeme z druhé stránky, tak pradědečkové od našich prababiček odcházeli do války. Neměli jistotu, že se ještě někdy uvidí a zdaleka neměli takové možnosti komunikace, jako máme my. Možná jenom zbytečně dramatizujeme.

Pojďme si tedy užít, že máme takové štěstí a žijeme v době, kde vlastně nikdo není tak daleko.

Šťastné cestování, a ještě šťastnější návraty domů k vašim drahým polovičkám!

Nikola Cejnarová

Zdravotní sestřička, pro kterou byla jižní Anglie domovem více než tři roky. S přítelem je vyděsila představa stereotypního životního stylu, a tak se rozhodli společně vyrazit na cesty. Momentálně ji zastihnete dobrovolničit v kanadských Rockies a na cejnarova.n@gmail.com.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled

Jeden komentář

  1. Martin Janků 17.12.2017 v 9:16 - Odpovědět

    Až na nevěru se dá se vším souhlasit, hezky napsané.
    M.