Pomalé cestování bez přesných plánů. Cestování s karavanem

Možností, jak brázdit světové silnice, je nespočet. Pokud jste se nedávno rozmnožili a najednou musíte letenky i bydlení násobit třemi nebo čtyřmi, je osobní auto a přívěs asi to nejlepší řešení dlouhých a pomalých cest s rodinou. Obytný přívěs můžete zakotvit v kempu a autem projíždět okolí. Rodina Válkových takto cestuje (se dvěma holkami ve věku 6 a 8 let) po Evropě. Cestují a pracují. Víťa a Renča jsou nomádi z karavanu.

Než měli děti, cestovali autem po Evropě a letecky po světě. S karavanem, tedy přívěsem za osobním autem, je však cestování volnější jak časově, tak místně. Bydlení v karavanu je vlastně stejné jako doma, jen si domov vozíte všude s sebou.

Je lepší velký obytňák, nebo mrštný teréňák?

Dnes je mezi klasickými turisty, kteří vyrazí na pár týdnů, nejvíc oblíbené obytné auto, ale na dlouhé a pomalé cestování je lepší dodávka s obytnou vestavbou, anebo přívěsný karavan. Tedy – pokud potřebujete i pracovat na počítači nebo máte děti. Odvážnější cestovatelé, kteří práci na cestách neřeší na denní bázi, mají auto se střešním (nebo běžným) stanem, což je nejmobilnější řešení několikaměsíčních výletů mimo civilizaci – do Afriky, Střední Ameriky, Asie nebo Austrálie.

Stáhni si zdarma ukázku Travel Bible

Jediné knihy, kterou na cestách nedáš z ruky.

Obytné auto a karavan

Tím bydlení na kolech začalo. A pořád jde o ideální řešení pro evropské nebo severoamerické cesty. Dnes však pro obytná auta i karavany v Evropě (i jinde) existuje mnoho omezení co do parkování a možností vjezdu. Musíte si připravit jistou dávku trpělivosti, protože budete často braní za turistu, který se „všude cpe se svým obrem“.

Větší obytná auta navíc platí za dálnice výrazně víc než osobák… a ta přes 3,5 tuny často platí mýtné jako auta nákladní. Jenže co do komfortu je toto nejlepší cesta, protože obytná auta i karavany jsou stavěné pro lidi v důchodovém věku, kteří si chtějí dopřát trošku toho luxusu. A za luxus se platí. Za ojetý obytňák dáte asi 200 až 800 tisíc korun, nové obytné auto může stát i několik milionů.

Karavan – díky tomu, že nemá motor – vyjde na 100 až 700 tisíc korun. Povinné ručení za přívěsný karavan je také nižší než za obytku nebo dodávku. Pokud nebudete parkovat v kempu, budete tím větším terčem zlodějů, čím luxusněji budete navenek se svým bydlením vypadat.

obytný přívěs

Starší ale funkční obytňáky nejsou takovým terčem pro zloděje

Hlavní nevýhody jsou zejména starost o technický stav karavanu, revize zařízení a bezpečné parkování v době, kdy není na cestě. Při cestách samotných je nutné pečlivěji vybírat lokality, kam lze/nelze s velkým dopravním prostředkem zajet či přespat. U přívěsu, který i s autem váží víc než 3,5 tuny, je potřeba mít řidičské oprávnění skupiny B + E. To jsou ale všechno věci, které není těžké obstarat. Odměna je sladká: obrovská svoboda za pár babek ve srovnání s klasickým cestováním a turismem.

Další technické informace najdete v článku Karavany: co musíte vědět a jeden ze známých cestovatelů, kteří žijí v USA v klasickém obytku, je Eric z Nomadic Fanatic.

Než se rozhodnete pro koupi vlastního obytného auta, půjčte si ho: Jak procestovat Austrálii karavanem s minimálními náklady. Vyzkoušejte campervan relocation.

Dodávka s vestavbou #vanlife

Aktuálně jde o největší trend v dlouhodobém životě na kolech. Mladí lidé kašlou na domy a hypotéky a sami si staví vestavby do běžných dodávek. Auto pak často nemusí vypadat jako obytné, takže můžete cestovat a parkovat mnohem volněji, než kdybyste měli obytňák nebo karavan, které už zdálky křičí „jsem turista a mám auto plné cenností“.

vanlife

Ne vždy je zvenku patrně, že se jedná o „vanlife“ dodávku

Říká se tomu stealth camping a například v Severní Americe je takhle možné zdarma přespat na parkovištích u obchodů řetězce Walmart. Dodávky navíc bývají užší a plechová karoserie pevnější než dřevotříska u obytných aut a karavanů, takže déle vydrží. V dodávkách žijí tisíce lidí na celém světě, nejoblíbenější je to v Kalifornii v USA. Mrkněte například na YouTube kanál Mali Mish.

Jak to vypadá v praxi, když se rozhodnete sami si auto přestavět, můžete číst v článku Van-life v USA: splňte si sen a procestujte USA ve vanu vlastní výroby.

Auto se stanem #overland

Tento typ cestování pochází z Austrálie, kde asfalt přece jen potkáte pouze v několika málo městech. Nejčastějším rodinným autem je nějaké terénní s pohonem 4 x 4, je tedy jasné, že úpravy a doplňky s tím jdou ruku v ruce. Stejně tak nejčastěji auta se stanem najdete v Africe a někdy i Jižní Americe. Stan není tak bezpečný ani komfortní a přece jen je nutné neustále ho skládat a rozkládat. Na druhou stranu už pro overlanding existuje obří nabídka vychytávek třeba od ledniček čistě na 12 V a různá vylepšení aut od kuchyní po vyprošťovací nářadí.

Overlanding je spíš způsob cestování pro expedice, kde cesta je hlavní náplní. Pracovat ve stanu ve vedrech nebo silném dešti nebude asi příliš velká zábava. Doporučujeme sledovat YouTube kanály 4xoverland a Overland Bound.

Nástavba na pick-up

Méně obvyklé řešení, které kombinuje pick-up a na korbu naloženou obytnou část. Pořád tedy jde o osobní auto, které můžete využít i bez nástavby, a zůstáváte celkem agilní při jízdě městem. Díky vysoké váze však často pick-up musí projít úpravami podvozku a přestává být terénním autem. Nástavby na pick-up jsou oblíbené v USA a jednu dobu i pětičlenná rodina z kanálu Mali Mish bydlela v nástavbě na pick-up.

karavan

Obytných řešení existuje celá řada, toto je jedno z těch, které využíváme my

Život v karavanu je volnost

Je to maximální svoboda cestování. S hotely, Airbnb i letenkami je vždy nějaké to logistické plánování, které není bez rizika stornování a s tím spojených poplatků. S karavanem jste naprosto volní. Když se vám zalíbí lokalita, tak tu zůstanete týden, když se vám zoškliví, hned odjedete jinam. Když vás někdo pozve na kafe v okolí místa vašich cest, vezmete si tam celý domov. Válkovi tak v posledních letech projeli Evropu a potkávali se s mnoha dalšími nomády.

Ve srovnání s leteckým cestováním a bydlením v hotelích, penzionech nebo Airbnb jste s karavanem schopní žít za hubičku. Bydlet se totiž dá klidně přímo na pláži za nula korun. Pokud se nepřesunujete moc, bude největším životním nákladem víceméně jen jídlo. Extrémem jsou důchodci, kteří na zimu jedou do Španělska a ušetří za topení v Česku tolik, že jim to pokryje i cestu do teplé lokality.

karavan

Nocovat v karavanu můžete téměř kdekoli

Camping vs. Boondocking

Důležité je vědět, že s obytným autem či karavanem nemusíte spát vždy jen v kempech. Klidně i na ulici, na parkovišti pro kamiony nebo u pláže. Taková místa se v Evropě nazývají Stellplatz a v Americe jde o Boondocking. Existují appky, kde se o každém místě dozvíte, jaké nabízí služby, jak velké auto tam může a kdy je otevřeno. Nejoblíbenější appky jsou park4night pro taková místa po celém světě a Campercontact pro Evropu. Válkovi o svých zkušenostech popsali vše do detailů v článku Kempování na divoko s karavanem.

Je důležité odpovědět si na otázku, jestli hledáte opravdu dlouhodobé pomalé bydlení, nebo chcete vyrazit na expedici, kdy komfort ani ergonomie pracoviště či kuchyně vás moc nezajímají. Pokud chcete pracovat, všechny potřebné nástroje a appky najdete sepsané v článku Karavanem po Evropě, který vyšel na webu Navolnenoze.cz.

karavan

Výhledy jako z pohádky

Cestovní vychytávky pro tento způsob života

U všeho vybavení je důležité, aby ideálně mělo co nejvíc funkcí. Aby jedna věc nezabírala moc místa, když je potřeba jen někdy. Takovým příkladem je pračka. Máme sice cestovní verzi, ale i tak je to obr, kterého možná většina lidí nebude potřebovat, protože najít prádelnu ve městě i kempu není nic těžkého. Na druhou stranu, pračka se nám už několikrát zaplatila.

Další důležitá věc je, aby věci nebylo potřeba skládat a rozkládat každý den. Mějte pokud možno pevná lůžka a pevné pracoviště. Pokud to totiž budete mít kombinované, narazíte na situace, kdy chcete pracovat na rozkládacím sezení, ale děti na něm už chtějí spát.

Máme taky kupu různě užitečných vynálezů“ jako:

 • Powerwifi anténu na zesílení vzdálené wifi sítě. Přitáhne wifi třeba z hotelu nebo hospody o stovky metrů blíž.
 • Různé vařiče na dřevo (BioLite CampStove) a benzin/naftu (MSR Dragonfly), se kterými si spíše děláme radost, protože v karavanu je vaření stejné jako doma.
 • Plyn je v Evropě (i jinde ve světě) trošku oříšek, ale dá se to zvládnout. Ideálním řešením láhve, kterou lze doplňovat kdekoliv, je hliníková Alugas. Levnější je pořízení redukcí na naše české láhve a doplňovat plyn pokoutně na LPG stanicích s mírnější obsluhou. To je ale nebezpečné a pouze na vaše vlastní riziko.
 • Solární panely máme tři: dva na karavanu a jeden na autě. K tomu nějaké měniče.
 • Máme taky slevovou kartu do kempů CampingCard ACSI, která za 400 Kč ročně zlevní kempy mimo sezonu až o desítky procent, vyplatí se tak už za jednu dvě noci v kempu.

Co ale zásadně usnadňuje a osvobozuje cestování, to jsou dvě zmiňované appky s databází spacích míst. Jedeme prostě nějakým směrem a až je únava neudržitelná, v okolí vždycky najdeme nějaké útulné místečko na přespání. To však neznamená, že je to všude bezpečné.

Ukázka TRAVEL JOBS - knihy od autorů Travel Bible

Proč jezdit do světa na pár týdnů, když tam můžeš strávit několik měsíců a přitom si ještě vydělávat. Jak? Objev 135 způsobů jak si vydělávat na cestách. Stáhni si ukázku 44 stran zdarma. 

Stejně jako kapsářů ve velkých městech, i nomádi na kolech se obávají rizikových míst. Často jsou to velká města a přístavy, kde je vysoká anonymita a zároveň velký pohyb osob. Také je dobré přečíst si recenze daného místa – když tam někdo popisuje zkušenost s vykradeným autem, jedeme dál. Možná jsme až extrémně pečliví nebo máme extra štěstí. Za 20+ měsíců v karavanu nás zatím nikdo nevykradl.

Život s rodinou – jak náročné je být stále spolu na malém prostoru

Je důležité, jakou mají rodiče filozofii. Pokud berou děti jako trest, který je omezuje ve vlastním užívání si života, pak to nemůže fungovat ani v domě, ani v karavanu. Pokud ale všichni účastníci chtějí s radostí využít společný čas, víc se poznávat a zlepšovat se ve vztazích, empatii a pochopení potřeb ostatních, pak je karavan bezvadným akcelerátorem změn. Nám to zásadně prospělo. A to přesto, že soukromí nás všech muselo podlehnout vzájemnému poznávání fyzických i mentálních hranic.

karavan

Žít na malém prostoru s dětmi může fungovat, musíte tomu jít naproti

Dlouhodobé cestování a povinná školní docházka

Naše holky chodí do alternativní školy 7 km od domu. Tam jsou převážnou část školního roku. Zbytek roku jsme na cestách, kde děti učí žena. Škola všem žákům každý týden e-mailem posílá týdenní plán, tak jsme pořád v obraze, co se v učivu probírá. Hodně jsme se toho báli, ale nakonec jde domácí učení snadněji než ve škole, protože Renča má čas vyhrazený „na jednoho žáka“, tak to odsejpá. Je ale taky potřeba empaticky hledat vhodný čas a prostředí k učení, nejde to na sílu.

Lucie a Karel Tatranští cestují po světě s 3 dětmi. Jak řeší povinnou školní docházku oni? 8 měsíců v Asii se 3 dětmi – nejlepší nápad, na který jsme za posledních 20 měsíců přišli.

Sdílení zkušeností a setkávání se s dalšími cestovateli

Moc rádi při cestách podnikáme nepříliš plánovaná setkání s jinými. S Tatranskými jsme strávili pár dní v Portu a pak víkend na Moravě. Potkali jsme rodiny i dvojice cestovatelů z Česka i odjinud. Moc rádi se necháváme inspirovat jejich příběhy a přístupy. Musím říct, že tahle setkání jsou vždy plná mluvení a zkoumání se navzájem. Za nás rozhodně věc, kterou chceme dál dělat, obrovsky nás baví.

Vyrazte na cesty. Když budeme mít stejný cíl, rádi se s vámi potkáme. Jezdíme typicky na jaře na několik měsíců mimo sezonu, než začne léto v Česku.

Víťa Válka

Víťa Válka

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Najděte nejlevnější letenky

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Knize o tom, jak cestovat levně, chytře a dlouho. Letenkám jsme věnovali jednu z nejdelších kapitol. Dozvíte se nejen základní pravidla k hledání nejlepších cen, ale i spoustu triků, jak získat co nejvíc za co nejméně peněz. Nechcete číst celou knihu? Několik základních tipů se dočete na blogu:

Co když nechcete letět?

Po Evropě se snadno dá jezdit i vlakem či autobusy. Hlavně u vlaků mohou ceny na první pohled vypadat dost astronomicky, stačí ale vědět, jak na to, a mnohdy cenu za jízdenku srazíte na méně než polovinu.

Jak najít bydlení?

My nejčastěji využíváme Airbnb a Booking.com. První na pronájem běžných bytů a domů, či jen pokojů ve sdíleném bydlení s hostitelem. Booking je fajn na různé penziony a samozřejmě hotely. Na Airbnb využijte 725 Kč slevu na první bydlení. Stačí se registrovat přes odkaz bit.ly/bibleairbnb. Zároveň pro vás máme 11 tipů, jak vybrat nejlepší bydlení přes Airbnb.

Vybíráte vybavení?

V první řadě se podívejte, jestli využijete některou ze slev, které jsme pro vás připravili ve VIP členské sekci Travel Bible. Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty, kde pravidelně aktualizujeme to nejlepší z nabídky. Stačí zvolit, jestli jedete na dlouhou nomádskou cestu, na pár dní do města, kempovat do přírody či na pořádný trek do hor. Outdoor vybavení doporučujeme nakupovat v obchodě Hanibal.cz. Sami od nich rádi (a k plné spokojenosti objednáváme), ale hlavně si necháme poradit. Všichni totiž cestováním, outdoorem a sportem žijí.  Hodit se vám může i několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Potřebujete si na cesty nejdřív našetřit?

Cestování dnes už rozhodně není drahé. Většinou se stačí v pár věcech uskromnit – a můžete mít na cestu našetřeno celkem brzy. Máme pro vás pár tipů:

Jedete na hodně dlouho?

Poradíme, jak vybrat nejlepší dlouhodobé cestovní pojištění. V knize Travel Jobs se pak dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Vybavte se na cestu – nejprodávanější produkty na Travel Bibli

 • Přidat do košíku


  Details

 • Přidat do košíku


  Details

 • Přidat do košíku


  Details

 • Přidat do košíku


  Details

Komentář

 1. Dominika 9.3.2022 at 11:59 - Reply

  Super článek! Cestování v karavanu mě láká již dlouho a s přítelem máme v plánu to toto léto vyzkoušet. Chtěli bychom procestovat Českou republiku a dívali jsme se na pronájem obytná auta Strakonice https://www.karavany-strakonice.cz/ a docela se nám to líbí. Ceny mají přijatelné a ani zdaleka to nevyjde tak draho, jak jsme očekávali.

Napsat komentář

0

Nech si posílat novinky na email a žádný článek ti už  neuteče!