Přestože je Francie jednou z turisticky nejvyhledávanějších zemí na celém světě, my Češi ji moc neznáme. Paříž se nepočítá. Přitom její rozmanitost je taková, že i když tam budete jezdit opakovaně, budete mít co objevovat i po deseti letech.

Saint-Tropez

Saint-Tropez

Proč tam jet?

Francie nabízí úplně všechno. Krásná pohoří (ať již Alpy a Pyreneje, anebo menší pohoří jako Cévennes a Ardeny), divoká pobřeží, velká města s bohatou historií i malé vesničky utopené v horách. Ačkoli u nás Francouzi nemají moc dobrou pověst, v reálu jsou moc milí a usměvaví. Pokud budete aspoň trochu lámat francouzštinu, budou o to víc nápomocní.

Auvergne

Auvergne

Jak se tam dostat?

Do Francie můžeme vzduchem, železnicí i po silnici. Nejrychleji samozřejmě letadlem – zpáteční letenka do Paříže stojí 3–4 tisíce. Seženete i mnohem levnější lety, ty ovšem většinou lítají na letiště v Beauvais (80 km za Paříží, odkud vyjde jednosměrná autobusová přeprava do Paříže na 15 euro). Lítá se i do dalších velkých měst (Marseille, Nice, Lyon, Bordeaux a Nantes).

Autobusem je cesta zdlouhavá, ovšem v závislosti na destinaci se dá zpáteční jízdenka koupit již od nějakých 1600 Kč (Student Agency, Eurolines) a je vhodné ji koupit s minimálně měsíčním předstihem.

Fréjus

Fréjus

 

Dune du Pylat (největší duna v Evropě)

Dune du Pylat (největší duna v Evropě)

Kdy tam jet?

Jet do Francie je vždycky skvělý nápad, má co nabídnout v každou roční dobu. Pokud míříte do nejnavštěvovanějších míst, určitě je dobré jet mimo sezonu, protože Francie je turisticky velmi vyhledávaná. Jedete-li do odlehlejších míst ve vnitrozemí, není problém ani v plné sezoně. Pozor ale na Paříž v létě – je tam plno turistů a navíc nesnesitelné vedro.

Mnoho turistů je v létě též na celém Azurovém pobřeží. Zjara i na podzim jsou ve Francii sezonní prázdniny, v každém regionu jsou jinak (Francie je rozdělena na zóny A, B, C). Je dobré si prázdniny ohlídat a vyhnout se během nich některým lokalitám, v zimě například horským střediskům.

Ceny

Francie je pro Čechy poměrně drahým cílem cesty.

  • Bydlení: mládežnické ubytovny (auberge de jeunesse) bývají za 20–25 €/noc, hotely jsou za dvojnásobek. Pokud jedete ve skupince, zvažte ubytování v jednoduchých hotelech Formule 1, které jsou ve velkých městech (až na výjimky však nejsou v centru a buďte opatrní, některé za mnoho nestojí).
  • Jídlo v restauraci: polední menu stojí od 10 €, malé pivo 2,5 a káva zhruba 1,5 €.
  • Potraviny v obchodech: oproti Česku je vše dražší cca o 20 %, ale mléčné výrobky koupíte za skoro stejnou cenu a chutnají opravdu úžasně. Mořské plody jsou i ve vnitrozemí dobře dostupné. Maso je všeobecně dost drahé.
  • Vstupy do muzeí a zámků stojí pro dospělého zhruba 10 eur, pro mládež třetinu až polovinu. V Paříži a některých dalších městech mají občané EU do 26 let vstup do stálých expozic většiny památek zdarma a ani nemusí být studenty. Někde existují i studentské vstupy.
  • Doprava: jedna jízdenka MHD stojí všude kolem 1,5 €, celodenní asi 5, v Paříži 8 eur (zde též existují víkendové jízdenky pro mládež do 26 let, stojí necelá 4 eura a v automatu na jízdenky je vylovíte pod položkou other tickets / autres titres).
Saint-Tropez

Saint-Tropez

Potřebuji vízum?

Francie je členem EU a součástí Schengenského prostoru, vízum netřeba. Aktuální informace naleznete na stránkách MZV ČR.

Lokální doprava

Věřte nevěřte, nejrychlejší jsou vlaky. Proč ne letadlo? Protože předražené vnitrostátní spoje provozuje Air France a kvůli check-inům nevyjde let časově lépe než rychlovlaky TGV. Ty jsou provozovány mezi většinou velkých měst, jsou tiché, většinou čisté a opravdu rychlé (400 km z Paříže do Lyonu zvládnou za hodinu a 40 minut). Na druhou stranu jde o velmi drahé cestování, obzvláště pokud jízdenky nekoupíte s velkým předstihem (Paříž – Lyon je na poslední chvíli za vskutku lidových 100 eur). Na veškeré delší trasy doporučuji jízdenky PREM´s, které jsou na konkrétní vlak, nedají se stornovat a jsou cenově dostupné (Paříž – Lyon takto pořídíte od 25 eur). Pokud plánujete cestovat vlakem a je vám pod 26 let, pořiďte si Carte 12–25, díky které ušetříte dost peněz. Je za 50 eur a má roční platnost.

Na řadě tratí operují low-costové rychlovlaky Ouigo, ale některé odjíždějí z terminálů za městem – zvažte, zda se to i s dopravou za město rentuje. Navíc se platí za zavazadla (5 eur/ks). Pokud na zavazadlo zapomenete při rezervaci a budete ho přikupovat na nádraží při odbavování, zaplatíte 20 eur. Příruční zavazadlo i kabelka jsou v ceně, ale pozor, rozměry zavazadel důkladně kontrolují.

Například z pařížského předměstí/letiště do Lyonu se takto dostanete od 10 eur.

Kratší vzdálenosti jezdí regionální vlaky TER, které jsou příjemné, ale opět drahé. Pokud se pohybujete v rámci jednoho departementu (území Francie jich má 101), nejlepším způsobem je autobusová doprava. Každý departement má vlastního dopravce a jízda stojí zhruba 2 eura (přitom nerozhoduje, zda jedete do vesnice za kopcem, nebo 100 km). Ceny a časy spojů zjistíte na stránkách národního dopravce SNCF, kde se dají i zakoupit jízdenky.

TGV

TGV

Od roku 2015 také ve velkém začíná autobusová přeprava na dlouhé vzdálenosti. Provozují ji společnosti FlixBus, Isilines, Megabus, Strashipper nebo státní OuiBus. Přeprava je pomalejší, ale ceny jsou oproti vlaku násobně nižší (na větší vzdálenosti i víc než 10x).

Ve Francii je velmi oblíbená covoiturage, tedy spolujízda. Zarezervujete ji přes portál BlaBlaCar – na lepší ceny se dostanete už jen při stopu. :-)

Vedle klasické městské hromadné dopravy disponují velká města vlastním systémem půjčoven kol. Obvykle je třeba zřídit si speciální kartičku. Při půjčování kol vám na kartě obstaví částku kolem 150 eur, která slouží jako kauce pro případ, že kolo nevrátíte.

Auvergne

Auvergne

Najděte si auto na Rentalcars

Jaké je jídlo?

Tahle sekce by vydala na desítky svazků. Jídlo je ve Francii legendární.

Hodně se hraje na regionální kuchyně a speciality. Na šneky jeďte do Burgundska, na Camembert do Normandie, na ústřice do Bretaně nebo na jih do vesnic kolem Montpellier. Pokud preferujete těžkou kuchyni na bázi sýra a brambor, nevynechte návštěvu Auvergne.

Pro jedlíky sladkého je úžasná Paříž s legendárními makronkami, i když i další města mají svoje speciality. Bordeaux má canelé (skořicové dortíčky), Aix-en-Provence zase sladké lodičky atd.

Makaronky

Co se týče nákupů, Francie má dost supermarketů a na okrajích měst i dostatek hypermarketů, kde seženete vše.

Sýry sice koupíte ve velkých řetězcích a často i ve velmi dobré kvalitě, o víkendu (ve velkých městech i přes týden) však určitě využijte možnost sýry koupit na trzích. Existují i specializované prodejny sýrů, ale tam jsou ceny vyšší.

Pečivo stojí za to kupovat na trzích nebo v malých pekárnách v centrech měst. Cena je vyšší než v supermarketech, ale právě pečivo je v pekárnách nesrovnatelně lepší. Francouzské pečivo rychle tvrdne, doporučuji ho zkonzumovat v den nákupu.

Pro vegetariány je Francie v pohodě – v restauracích jsou běžně k dostání vegetariánská jídla. Vegan však nadšený nebude, veganská bistra mimo Paříž zatím moc nejedou. Holt Francie a mléčné výrobky jsou takřka synonyma.

Samotná jídelní kultura je dost odlišná. Francouzská jídla jsou mnohem lehčí, neobsahují tolik omáček ani tepelně upravené zeleniny. Francouzi stolují neporovnatelně déle – oběd v menze zabere hodinu, o víkendu prosedí půl rána u snídaně. Pokud je nějaká speciální příležitost, tak se i u prostšího oběda zdržíte 2 hodiny a u večeře mnohem déle, klidně i 4 hodiny.

S tím souvisí skladba jídel: počet chodů je vyšší, porce jsou mnohem menší – Francouzi se nezaplácnou jedním velkým pokrmem. Jídlo navíc nemá jen úlohu zasytit strávníka, ale především se jedná o sociální událost, kde se debatuje o jídle i o společenských tématech. Pokud tedy půjdete s Francouzi na večeři, vyhraďte si celý večer.

Paříž Belleville

Paříž Belleville

Nemoci a hygiena

Hromada národů si z Francouzů utahuje, protože si neholí podpaží (především ženy) a francouzské parfémy existují jenom proto, že se Francouzi nemyjí a něčím ten zápach přebít musí. Hygienické návyky Francouzů se ale neliší od těch našich. Když se tedy budete chovat standardně, nic vám nehrozí. Jen v létě jsou pařížské příměstské vlaky RER pachově nepřívětivé.

Voda z kohoutku je pitná. Ve městech mívají pítka na ulicích srozumitelné označení, že se z nich dá opravdu pít.

Je země bezpečná?

Francie je považovaná za bezpečnou zemi. Ve větších městech počítejte s kapesními krádežemi. V souvislosti s Paříží a jejími předměstími se s oblibou mluví o no-go zónách. Je pravda, že některé okrsky v Paříži nejsou žádná hitparáda, ale taky platí, že pokud na sebe nebudete upozorňovat a nebudete dělat povyk, tak je to většinou úplně v klidu. Totéž se dá vztáhnout i na Marseille, Avignon a některá další města.

Paříž Beaubourg

Paříž Beaubourg

Čím zaplatím?

Ve Francii se platí eurem. Bankomatů je dostatek, ale i kdybyste žádný nenašli, karty berou takřka všude. V některých restauracích a barech akceptují karty až od jisté útraty (min. 6–10 eur). Ve velkých městech se dají platit kartou i jízdenky na MHD.

Náboženství, zvyky, tradice

Francie je od francouzské revoluce přísně sekulární stát. Ve školách a na úřadech nesmí státní zaměstnanci nosit jakýkoliv symbol odkazující na víru, tzn. zapovězený je šátek na hlavě, ale i malý křížek na krku.

Nicméně francouzská společnost je velmi multikulturní, narazíte na lidi všech vyznání. Většina se hlásí ke křesťanství, nejpočetnější menšinou jsou muslimové. Významná je židovská menšina, nejpočetnější v Evropě.

_FXC1442

Co byste ještě měli vědět?

I když Francouzi nemají nejlepší pověst, jedná se o lidi, kteří jsou srdeční a velmi milí. Je ale pravda, že existuje pár specifik, na která je dobře dávat pozor.

Humor

Hodně si dávejte pozor na černý nebo politicky nekorektní humor. Ve společnosti, kde nevíte, že si to můžete opravdu dovolit, se o nic takového raději nepokoušejte, Francouzi by to nesli špatně a cítili by se nepříjemně.

Zdravení

Při návštěvě by vás neměl rozhodit způsob zdravení. Při příchodu do společnosti se Francouzi s hosty líbají. Líbají se všichni se všemi, i příslušníci stejného pohlaví. Muži, pokud se neznají, si často podávají pouze ruku, ale v případě, že se jedná o uzavřenější společnost, tak se i muži políbí na tvář. Ošemetný je počet polibků – to má totiž každý region jinak a i sami Francouzi v tom mají zmatek. Obecně se dá říct, že na severu a ve středu Francie se líbá většinou dvakrát, na jihu třikrát. Jsou ale území, kde si vystačíte s jedním políbením; naopak jsou i místa, kde se musíte políbit čtyřikrát. Ve všech případech je dobré při polibku vydat charakteristický zvuk políbení.

Francouzština 

Jazyk, o kterém se ví, že je krásný, a také se o něm říká, že je velmi těžký. Gramaticky není extrémně náročný, naprostým peklem však je fonetika. Odtud pramení i fakt, že Francouzi mají ve všech jazycích silný přízvuk a jejich angličtina je všem nesrozumitelná. S angličtinou tu dost často „narazíte“. Koluje mýtus, že Francouzi nechtějí mluvit anglicky, to ale není úplně pravda. Oni by anglicky mluvit chtěli, jenže vinou školního systému (který podporuje psaní oproti mluvení) je Francouz schopný porozumět a případně něco napsat, nikoli však promluvit. Dost těžce to nesou, proto radši nemluví vůbec, i když vám rozumí.

Nice

Nice

Hrdost

Věc, kterou máme s Francouzi společnou, je hrdost. Dost často to s nimi spojujeme spíše v negativním kontextu, ale to je spíše neznalostí a absencí vlastní zkušenosti. Tato hrdost je zřejmá třeba z velkého počtu francouzských vlajek v ulicích, na všech veřejných institucích. Toto množství bývá opravdu impozantní, je jen třeba zvednout zrak a koukat na průčelí budov a jejich střechy. Obzvláště v Paříži je to velmi citelné. Francouzská hrdost a bojovnost je vidět i při legendárních stávkách a protestech.

Pokud se Francouzům něco nelíbí, vyjdou do ulic a svůj nesouhlas dají najevo, nikoliv však násilnou cestou. Pokud je jim právo vyjádřit se upřeno (což byl případ po útocích v listopadu 2015), tak Francouzi najdou jinou cestu, jak protest vyjádřit.

Móda

Klišé, které se spojuje s Francií. Samozřejmě ve Francii přežívá fenomén haute couture (oblečení šité na míru a vyrobené v Paříži), to si ale běžní Francouzi nemohou dovolit. Oblékají se elegantněji a lépe než Češi, jenže často se jedná „jen“ o módu velkých módních domů. Když ale budete hledat, najdete malé butiky s francouzskou módou – a některé kreace stojí za to. Pokud máte rádi second handy, prozkoumejte především ty pařížské v okolí Centre Pompidou ve čtvrti Le Marais, kde jsou tzv. kilo-shopy (cena je dle váhy nákupu).

Saint-Tropez

Saint-Tropez

Kam se určitě podívat?

Paříž

I takhle známé město se dá zažít jinak: navštivte čtvrť Belleville, jednu ze dvou pařížských Chinatownů, má velmi svéráznou atmosféru. Je tu hodně graffiti, dostupných a opravdu dobrých čínských bister, ale hlavně je tu atmosféra, jakou v Paříži úplně nečekáte. Když už tam budete, zastavte se u rodného domu Édith Piaf, zajděte si do velmi dobré kavárny Cream a navštivte dva parky: Parc de Belleville (je odtud snad nejlepší výhled na celou Paříž) a Parc des Buttes Chaumont (jedná se o park z dob romantismu, připravte se na visuté mosty, fontánky, navezená skaliska a vodopády).

Další skvělé místo, které má kouzlo a chodí tam hodně místních, je Canal Saint-Martin. Nejpopulárnější část kanálu je zhruba od République až na úroveň Gare de l‘Est, ale kanál se táhne mnohem dál až k Jaurès, kde jsou podél něj také zajímavá místa.

Paříž – Jardin des Plantes

Paříž – Jardin des Plantes

Nantes

O tomhle významném studentském městě se poslední dobou mluví opravdu hodně, ve Francii vyhrává jednu anketu za druhou. Do Nantes se stahuje čím dál víc lidí. Pokud hledáte zábavu, Nantes vás rozhodně nadchne.

To nejdůležitější se pro mě nachází na ostrově Île de Nantes. Původně se jednalo o průmyslový areál. S růstem města a přesunem výroby jinam se městský ostrov úplně přeměnil. Přidali nové, využili staré, včetně obrovských montážních hal Alstomu (tahle firma vyrábí tramvaje, TGV, ale i česká pendolina). V plánech města je vystavět na ostrově rezidenční čtvrť, přesunout sem fakultní nemocnici a přilákat hromadu umělců a designérů z celého regionu. Velká část plochy je ještě nevyužitá, ale i tak už je hodně budov dokončených a stojí za to.

Ostrov je také ideální na návštěvu barů v bývalých skladech banánů. Především v pátek a v sobotu to tam žije nejvíce. Další zajímavé prostory mají kluby CO2 a Stereolux, kam stojí za to zajít na koncerty elektronické hudby.

Totéž platí i pro naprosto skvělý secesní prostor Le Lieu unique, který vznikl transformací ze staré pekárny (vyráběli v ní slavné sušenky Petit Écolier). Nenachází se na ostrově, ale v historickém centru města, kousek od hradu. Není to tip jen na večer – zaskočte tam i na odpolední kávu a podívejte se do stylového knihkupectví.

Nantes

Nantes

Lyon

má na rozdíl od Nantes mnohem zajímavější historické centrum. Na vršku Fourvière jsou římské památky, starý Lyon s katedrálou také stojí za to.

Ve starém Lyonu určitě projděte pasáže uvnitř domů, tzv. traboules. Když za války utíkali členové odboje před Němci, využívali znalost právě traboules a hodně často se jim povedlo utéct. Traboules jsou kolem katedrály, některé jsou i volně přístupné, řada jich je i ve čtvrti La Croix-Rousse, hodně z nich ale není veřejně přístupných (dá se tam ale proklouznout dopoledne, když chodí pošťáci). Všechny traboules zobrazuje mapa města, kterou dostanete na informacích na náměstí Place des Terreaux.

Lyon

Lyon

Ke čtvrti La Croix-Rousse ještě něco: z kdysi trochu ušmudlané čtvrti se stává naprosto skvělé místo setkání kultur. Otevírá se hromada malých bister, skvělých kaváren a stylových butiků.

Podobně jako Nantes nabízí i Lyon zajímavé přeměny opuštěných periferií a průmyslového dědictví. Důkazem toho je celá čtvrť La Confluence, tedy soutok. Nejzajímavější realizací je přeměna doků, kde je i malý vodní kanál. Na špičce poloostrova je nové a moc pěkné muzeum Musée des Confluences, kam má mládež volný vstup. Naprosto skvělý party prostor je rozhodně Restaurant La Sucrerie, což je předělaný cukrovar.

Lyon

Lyon

Auvergne – Chaîne des Puys

Když Francouzům řeknete, že jedete na dlouhou dovolenou do Auvergne, pohlédnou na vás s údivem. A když jim řeknete, že tam odcházíte žít, tak se setkáte s výsměchem. Tenhle region zkrátka nemá nejlepší pověst, je to ale rozhodně škoda. Není to tím, že by to byl ošklivý region. Spíš je odlehlý a není spojen vlakem TGV, takže lidé nemají zrovna motivaci tam jet.

Chaine des Puys

Chaine des Puys

Jediné větší město je Clermont-Ferrand, známé hlavně díky firmě Michelin, jejíž muzeum rozhodně stojí za návštěvu. Michelin je ve městě všudypřítomný a do podoby města se otiskl i dělnickou kolonií na stráních, která vzdáleně připomíná Baťovu kolonii ve Zlíně.

Nejvýraznějším celkem v Auvergne je pohoří Chaîne des Puys. Jde o naprosto úchvatný pás více než 80 sopečných kuželů, z nichž některé jsou dobře dostupné i z Clermontu. Klasikou je výstup (nebo výjezd zubačkou Panoramique des Dômes) na nejvyšší sopku Puy de Dôme, která dala jméno i celému departementu. Osobně mám radši sopku Puy Pariou s naprosto neuvěřitelným kráterem, který je volně přístupný. Další kužely stojí samozřejmě také za návštěvu, a to v kteroukoli roční dobu. Výstup na většinu z nich není fyzicky příliš namáhavý.

Puy de Pariou (Auvergne)

Puy de Pariou (Auvergne)

 

Kráter Puy de Pariou

Kráter Puy de Pariou

Auvergne – Le Mont-Dore

Další impozantní pohoří v Auvergne, tentokrát na jih od Clermontu. Krajina tu má úplně jiný ráz. Kužely tu nenajdete, naopak dominují ostrá skaliska a mysticky tmavě zelený porost střídaný holou skálou.

Nejvyšší hora Puy de Sancy je opravdu impozantní a je z ní nádherný výhled. Nedaleko je i Lac Pavin – nádherné jezero v kráteru sopky. Jedná se o nejmladší sopečný útvar v celé Auvergne, který vznikl zhruba před 7000 lety.

V Le Mont-Dore jsou také krásné románské baziliky. Asi nejkrásnější se nachází ve vísce Saint-Saturnin. Le Mont-Dore ale skrývá další zajímavosti, například v Bost je největší buddhistický chrám v Evropě. Mezi La Bourbole a Le Mont-Dore je termální pramen Croizat. Oficiálně je zde zákaz koupání, protože je špatně přístupný, ale stejně sem všichni chodí. Voda má zhruba 40 stupňů a největší kouzlo to má v zimě, ale i o letních večerech, což dokazují zbytky svíček všude kolem z romantických večerních koupání.

I zde platí, že většina stezek není příliš náročných.

Auvergne (2)

Ardèche

Ardèche je další konec světa, kde najdete krásnou přírodu. Jediný vážnější problém zde je s dopravou – rozhodně bude lepší vydat se sem autem.

Nejkrásnější oblastí je 30 km dlouhý kaňon Ardèche, formovaný stejnojmennou řeknou. Můžete ho prozkoumat buď na lodích, nebo pěšky, ovšem pozor – stezky jsou dost krkolomné a někdy je to docela nebezpečné. V oblasti je i velký počet jeskyní, někdy navíc zdobených pravěkými malbami. V jeskyni Chauvet, která byla objevena v devadesátých letech, jsou vůbec nejstarší dochované jeskynní malby na světě.

Kousek od Ardèche se nachází město Le Puy-en-Velay. Jedna se o malé poutní město, z něhož vyráží hodně lidí na pouť do Santiaga. Sakrální památky a samotný reliéf města dělají z návštěvy neopakovatelný zážitek.

Périgueux a okolí

Périgueux je hlavním městem departementu Dordogne, jenž má jméno po řece, která protéká jeho územím. Město je přirozeným centrem dějinného území Périgord, které je významné především prehistorickými nálezy. Malebnému historickému centru dominuje renesanční katedrála, která sloužila jako hlavní zdroj inspirace při navrhování baziliky Sacré-Cœur v Paříži. Město a okolí jsou také známé produkcí lanýžů a foie gras.

V okolí stojí určitě za návštěvu početné jeskyně s malbami, nejslavnější jeskyní je rozhodně jeskyně Lascaux. Nedaleko ní je zámeček Eyrignac s jednou z nejkrásnějších francouzských zahrad. Za zmínku stojí městečko Brantôme s krásným klášterem a dalšími sakrálními památkami, které byly uchráněny během náboženských válek, a ještě starobylé městečko Sarlat-la-Canéda.

Périgueux

Périgueux

Bordeaux

Pokud se vám líbí Paříž, ale vadí vám její ruch, hluk a rozsáhlá velikost, pak navštivte Bordeaux. Nachází se 100 kilometrů na západ od Périgueux, kousek od Atlantiku.

Bordeaux si z Paříže bere to nejlepší – je stejně bělostné a v centru je veliké množství monumentálních budov, přitom ale svou velikostí nestraší. Navíc Bordeaux je vyhlášeno upraveností a čistotou.

Leží v srdci velké vinařské oblasti, která rozhodně stojí za návštěvu. Jedním z nejznámějších vinařských městeček je Saint-Émilion, kde se vyrábí poměrně těžká červená vína, takže až budete ochutnávat, opatrně – bez cviku se docela rychle opijete.

Také další vinařské oblasti stojí za návštěvu, ať už Médoc nebo Graves, ve všech jsou malá malebná městečka obklopená obřími vinicemi.

Pokud vás omrzí víno, zajeďte do Arcachonu, u kterého se nachází Dune du Pilat, největší duna v Evropě. Doporučuji vylézt na její hřeben a odtud běžet až do Atlantiku. Je to větší vzdálenost, než se zpočátku zdá, ale ten pocit je vážně super.

Bordeaux

Bordeaux

Calanques de Marseille

Přístavní město Marseille získává mezi turisty čím dál víc na popularitě. Je zde krásný přístav, stará čtvrť Le Panier a legendární Unité d‘habitation od Le Corbusiera. Podle mě se jedná o dost špinavé město, kde stačí strávit jeden den. Mnohem krásnější je okolí Marseille, například Château d´If, ale za návštěvu stojí především Calanques – mohutné bílé skalní útvary, které nádherně kontrastují s tyrkysovou vodou a které lemují pobřeží od Marseille až k městu Cassis.

Když budete trochu hledat, naleznete i odlehlá místa, kde se vykoupete v soukromí. Pro pěší je zde veliké množství turistických stezek, ale i ty jednodušší jsou dost náročné, ovšem za ty scenerie to opravdu stojí. Před výletem do Calanques si ověřte, zda jsou přístupné, protože z důvodu extrémního sucha existuje vysoké riziko požárů, proto se na toto území omezuje vstup.

Calanques

Calanques

Saint-Guilhem-le-Désert – Pont du Diable

Saint-Guilhem-le-Désert je malebná vesnička zasazená do krásných kopců (asi 80 kilometrů severně od univerzitního města Montpellier, které také stojí za návštěvu). V Saint-Guilhemu je krásný klášter a historické kamenné domy, v okolí jsou kouzelné kopce. Vesnice je dokonce zapsána na seznamu nejkrásnějších vesnic Francie, proto je o prázdninách poměrně vyhledávaným cílem.

Nedaleko protéká krásně modrozelená řeka, která je splavná na lodičkách (lze si je pronajmout). Po proudu se dostanete ke kamennému mostu Pont du Diable, u kterého se dá i koupat. Je zde menší pláž, rozvalit se však můžete i na útesech a z nich sestoupit, byť krkolomně, do vody. Pokud by vám bylo moc horko, schováte se v jeskyních Grotte de Clamouse v půli cesty mezi vesnicí a mostem.

Osobně považuji Saint-Guilhem (společně s Pont du Diable) za jedno nejkrásnějších míst vůbec a mám k němu velmi osobní vztah. 

Pont du Diable

Pont du Diable

 

Pont du Diable

Pont du Diable

Kde najdu více informací?

France.fr
Oficiální webové stránky Francie se spoustou informací o gastronomii, vínu, všech možných outdoorových aktivitách, relaxaci, plážích, akcích…

France.com
Inspirujte se tipy na výlety, které sestavili jiní.

France This Way
Cestovatelský průvodce Francií s tipy na zajímavá místa včetně recenzí.

Tour de France
Milujete cyklistiku a chtěli byste sledovat tenhle grandiózní závod naživo?

Fine Dining Lovers
Chcete se ocitnout v kulinářském nebi, ale chybí vám seznam michelinských restaurací ve Francii? Tady jej máte.

Wikitravel
Stále lepší a lepší projekt Wikipedie, kde dnes najdete téměř vše, co na cestách potřebujete.

Lonely Planet
Někdo to rád tištěné a na Lonely máte v členské sekci slevu. :-)

Za zpracování miniprůvodce Francií děkujeme Pavlu Hykyšovi, který se do této země přímo zamiloval. Kromě nespočtu dovolených studoval rok v Paříži, rok v Clermont-Ferrandu a v říjnu se chystá do Lyonu. Pavla můžete zastihnout na Facebooku.

 

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled