Chorvatsko asi není potřeba Čechům dlouze představovat. Leží na Balkánském poloostrově a jeho břehy jsou omývány Jaderským mořem. Každoročně je Chorvatská republika zaplavena miliony turistů (zejména v letních měsících), přitom Češi se na žebříčku návštěvnosti umísťují velmi vysoko.

chorvatsko travel bible

Vítejte v Chorvatsku

Proč jet do Chorvatska

Fenomén Čechů mířících každoročně na Jadran využil jako námět na knihu i Michal Viewegh. A proč nás návštěva Chorvatska tak láká? Je nejenom blízko, ale také je cenově dostupné a nabízí i širokou paletu zážitků – ať už klasické celodenní koupání a opalování, anebo výlety do národních parků či po stopách historie, popřípadě potápění.

Na území Chorvatska leží i pozůstatky po římském Koloseu, nachází se zde několik národních parků, turisty oblíbená města Dubrovník a Trogir zapsaná na seznamu UNESCO, pláž Zlatý roh (na ostrově Brač), která je považovaná za jednu z nejkrásnějších pláží na světě, moře je průzračné a příjemně teplé.

chorvatsko travel bible

Miniostrůvek u pevniny aneb výzva pro vášnivé plavce

Jak se tam dostat

Nejjednodušší variantou je cesta autem. Budete se moct pohybovat po Chorvatsku dle libosti a cesta z Čech na sever Chorvatska potrvá pár hodin. Jen je potřeba pořádně promyslet trasu. V případě, že pojedete přes Slovinsko, připlatíte za dálniční známku. Její cena závisí nejen na hmotnosti, ale i výšce vozidla. V této tabulce zjistíte, do jaké kategorie spadá váš vůz.

V případě, že se chcete Slovinsku vyhnout, existuje možnost objížďky přes Maďarsko, která se vyplatí pouze finančně, trasa je totiž delší a trvá přibližně o hodinu a půl déle. Na území Chorvatska pak budete potkávat mýtné brány, kde můžete platit buď v eurech, kunách, anebo kreditní kartou. Za litr benzinu v Chorvatsku zaplatíte 30 Kč, za naftu 25 Kč.

Cesta autem do Chorvatska a zpátky stojí od 5 do 8 tisíc (včetně veškerých poplatků a paliva) – důležitou roli hraje vzdálenost cílové destinace, zvolená trasa a samozřejmě spotřeba auta.

Oblíbenou variantou je autobus. Ať už si vyberete JadranExpres (zpáteční jízdenka za 2300 Kč), RegioJet (v akci se dají zpáteční jízdenky sehnat za 1500 Kč), popřípadě vyrazíte s nějakou CK, cesta bude trvat 14 a více hodin (záleží na cílové destinaci).

Do Chorvatska se dá i zaletět. Nejvýhodněji s Croatia Airlines, ČSA nebo Lufthansou. Letišť je v Chorvatsku hned několik: Bol, Dubrovník, Pula, Rijeka, Split, Zadar a Záhřeb. Zpáteční letenku seženete do 5 tisíc, mimo hlavní sezonu i za polovic.

Nevíte si rady s lovem výhodných letenek? Zkuste Petrův #TravelHacking: Kurz o tom, jak procestovat svět levně nebo zdarma.

V hlavní sezoně navíc jde volit i cestu vlakem přímo z ČR. Vlaky jezdí dvakrát týdně z Prahy (přes Brno a Budapešť) až do Splitu. Pokud chcete cestovat vlakem mimo hlavní sezonu, tak přes Vídeň, kde přestoupíte na přímý vlak do Záhřebu. Při nákupu jízdenek se dají uplatnit různé slevy, například skupinové a dětské.

Chorvatsko můžete zařadit do svého itineráře Interrail – procestujte Evropu vlakem bez starostí.

Dubrovník si získal srdce mnohých cestovatelů

Kdy a proč v tuhle dobu

Hlavní sezona je v Chorvatsku od června do září, kdy se teplota vzduchu pohybuje kolem 29 °C a teplota moře neklesne pod 25 °C. Jenomže…

Pokud se do Chorvatska vydáte na jaře, zažijete hotový ráj na zemi – celá příroda kvete, vzduch je prosycený nejen vůní borovic, ale také květin, a navíc se při návštěvách památek nebudete potýkat s davy ani horkem. Teploty na jaře se pohybují kolem 18 stupňů.

I období od září do listopadu má své kouzlo. Chorvatsko se zklidňuje po letním náporu turistů, teplota vzduchu pořád dosahuje až 20 stupňů a procházky přírodou a městy jsou klidnější.

Jet do Chorvatska v zimě doporučuji těm z vás, kterým nevadí pošmourné počasí, všudypřítomný nepříjemný vítr a pobledlé moře. Je tu ale jeden důvod, proč se do Chorvatska vydat v zimě: pokud budete mít štěstí, můžete vidět oblíbené turistické destinace přikryté tenkou vrstvou sněhu. Přece jen zasněžené palmy nejsou k vidění každý den.

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Víza a podmínky vstupu

Pro vstup na území Chorvatské republiky vám stačí pas, popřípadě občanský průkaz. Aktuální informace naleznete na stránkách MZV ČR.

Peníze a přibližné ceny

Oficiální měnou je chorvatská kuna (HRK), která se dělí na 100 lip. Kurz je 3,4 Kč za kunu (únor 2018). Chorvatsko se řadí mezi levnější evropské země a ceny jsou podobné jako v Čechách.

Peníze můžete směnit v Čechách (některé banky si v létě nepočítají peníze za výměnu), případně v bankách v Chorvatsku. Směnárny v Chorvatsku připočítávají jedno až čtyři procenta jako manipulační poplatek. Bezproblémové je i placení kartou – benzinky, restaurace, větší obchody, letiště, hotely, autobusová a vlaková nádraží, také větší přístavy ji akceptují bez problému. Samozřejmě platí doporučení, že je dobré mít u sebe pro všechny případy i nějakou hotovost. Bankomaty jsou ve velkých městech a turistických střediscích.

 • Bydlení: v hostelu / guest housu od 230 Kč/osoba/noc, v luxusním **** hotelu 1000 Kč / dvě osoby a noc, Airbnb od 400 Kč (od 1000+ Kč se dá ubytovat v naprosto parádních Airbnb), apartmán u moře 140–210 Kč/den/osoba, kemp (v Chorvatsku jich je přes 500) od 300 Kč / 2 osoby za noc (včetně auta), pokud v kempu strávíte víc dní, cena se sníží až na polovinu.
 • Jídlo: v restauraci za jídlo a pití 230 Kč/os., na ulici 120 Kč. Kobliha na pláži 17–34 Kč, vařená kukuřice 34–51 Kč.
 • Nápoje: balená voda 1,5l 17 Kč, místní pivo 0,5l 23 Kč, pivo z dovozu 0,33l 34 Kč, víno 0,75l 120–220 Kč (podle kvality).
 • Vstupy: do NP Plitvická jezera 615 Kč dospělý, 375 student, 273 Kč dítě od 7 do 18 let.
 • MHD ve městech: 40 Kč za lístek platný 60 minut.

Vedle klasické suchozemské dopravy je v Chorvatsku k dispozici nespočet velkých i menších plavidel

Ubytování

Ať už cestujete s batohem na zádech, jedete vlastním karavanem, nebo si potrpíte na luxus a hledáte komfortní ubytování s výborným servisem a soukromým bazénem, v Chorvatsku nebudete mít s hledáním ubytování problém. Na stránkách Adriatic najdete nejvyšší počet nabídek ubytování v Chorvatsku.

Kempy

Chorvatsko je rájem pro kempaře – na jeho území leží přes 500 kempů. Protože nocování ve volné přírodě je v Chorvatsku zakázané a pokutované, jsou kempy nejlevnější variantou hned po spaní v autě. Ceny kempů se pohybují od pár stovek za noc až po tisíce. Buď můžete přijet s vlastním stanem, nebo karavanem, popřípadě budete bydlet v již připraveném stanu/karavanu, v bungalovu nebo chatce.

Pokud vám stačí vlastní stan a místo pro auto, zaplatíte průměrně 100 až 300 Kč za noc, jestli ale toužíte po obřím luxusním stanu, který se hodí spíš na africké safari, i jediná noc vás bude stát třeba až 2000 Kč.

Kempy můžete vyhledávat na webu Chorvatsko.cz.

Hledáte magická místa, kde zastavíte se svým autem či karavanem a strávíte zde několik nocí? Objevte Camperguru – Best camping spots

Bydlení v soukromí

Na stránkách Airbnb a Homeaway je nepřeberné množství domů a bytů k pronajmutí. Pokud cestujete ve skupině a chcete mít pohodlí a soukromí, stany ani bungalovy vás nelákají, je tohle tip pro vás. A cestujete-li sólo, menší byteček seženete od 400 Kč/noc. Výhodou těchto serverů je komunikace přímo s majitelem.

Apartmány

Pokud chcete ubytování s vlastní kuchyní, i těch je v Chorvatsku dostatek. Ceny apartmánů začínají na 200 Kč za osobu a noc. Určitě se vyplatí využívat je ve více lidech. 

Penziony

Varianta pro cestovatele, kteří se nechtějí starat o jídlo. Polopenze, nebo alespoň večeře – to je standard skoro ve všech penzionech.

Robinzonády

Poměrně zajímavým trendem jsou takzvané robinzonády – ubytování daleko od velkoměsta, na samotě, například v rybářských domech. Přehled lokalit s cenami a dalšími informacemi zkoukněte na webu Robinzonada.cz.

Luxusní hotely a vily

Pokud chcete strávit dovolenou v luxusní vilce, na stránkách Luxury Croatian Villas stačí zadat lokalitu, počet hostů a termín pobytu. Aplikace vám vygeneruje seznam volných

Najděte si bydlení na Booking.comBooking.com

Lokální doprava

Letecká přeprava

V rámci země se nevyplatí létat, jednodušší je vybrat si z následujících variant.

Vlaky

Ve vnitrozemí jezdí vlaky pravidelně, podél pobřeží ale nikoliv. Jedná se o levnou variantu cestování po Chorvatsku, zato ale časově náročnou. Při jízdě vlakem určitě využijte skupinové a rodinné slevy.

Vlaky nejezdí po pobřeží – ze Splitu se například do Šibeniku nedostanete přímým vlakovým spojem, přestože v obou městech je vlakové nádraží a leží poměrně blízko sebe. Nejlepší možností je využít vlaky při cestování z vnitrozemí k pobřeží.

Z hlavního města můžete cestovat například do již zmíněného Splitu a Šibeniku, Rijeky a Zadaru. Cesta ze Záhřebu do Rijeky trvá přibližně 4 hodiny a ta nejdelší ze Záhřebu do Zadaru 6 (rychlíkem) až 9 hodin (osobákem). Pokud jste fanoušky hradů a máte rádi cestování po kolejích, ze Splitu se dá vlakem dojet k některým hradům u pobřeží. Anebo pokud chcete cestovat spíš do vnitrozemí, jeďte vlakem ze Záhřebu do Čakovce nebo Osijeku.

Autopůjčovny

Síť autopůjčoven je v Chorvatsku velmi hustá. Své pobočky zde mají i známé firmy a podmínkou je půjčení alespoň na 24 hodin. Ceny jsou výhodnější při půjčkách na víc jak 3 dny. Malé autíčko již od 1200 Kč/den, střední auto od 1800 Kč a dodávku pro velkou partu lidí pořídíte od 3200 Kč/den.

Skútry

Pokud se chcete po Chorvatsku prohánět na skútru, půjčovné na den stojí od 680 Kč.

Kola

Půjčení kola není žádný problém, ať už si ho chcete půjčit na hodinovou vyjížďku (100 Kč), půldenní (240–340 Kč), anebo celodenní (340–510 Kč).

Co takhle projížďka na kole při západu slunce?

Autobusy

Zde najdete veškeré informace o cenách, trasách a slevách. Děti do 6 let jezdí zdarma. Při hledání v jízdních řádech se vám bude hodit znalost frází „Vozi svaki dan“ (jede každý den) a „Ne vozi nedjeljom ni praznikom“ (nejezdí v neděli a ve svátek). Zpravidla počítejte 2 Kč za kilometr.

Taxíky

Základní nástupní sazba bývá od 70 do 85 Kč, za kilometr se platí 24–34 Kč. Při jízdě v noci, v neděli a ve svátek se cena za kilometr zvyšuje o 20 %.

MHD

Lístky na hromadnou dopravu koupíte levněji ve stáncích než přímo u řidiče. Přestupní lístek platící 60 minut pořídíte přibližně za 40 Kč. Pokud v nějakém městě zůstáváte delší dobu, využijte možnost zakoupení jednodenní jízdenky (100 Kč), nebo i předplacené jízdenky na 20 jízd (510 Kč). Zde užitečná stránka s přehledem různých karet, které vám zajistí slevy na dopravu i vstupy.

Uber

Na území Chorvatska můžete využívat také služby Uberu.

UberBOAT a UberBOATxI

Pokud se nacházíte v Dubrovníku, na Hvaru či ve Splitu, můžete využít speciální služby Uberu. V aplikaci vyberete možnost UberBOAT/UberBOATxI a můžete vybírat loď a kapitána. Hlavní výhodou je, že se nemusíte řídit lodním řádem, na výlet tedy vyrazíte kdykoli.

travel bible chorvatsko

Borovicové hájky jsou pro Chorvatsko typické. Vůně borovic v kombinaci s mořským vzduchem je pohádková

Jídlo

V chorvatské kuchyni se prolíná několik vlivů. Díky přímořské poloze jsou v ní hojně zastoupené ryby a mořské plody, ale projevují se například i rysy italské kuchyně. Můžete tedy ochutnat jak domácí těstoviny zvané štrukli, tak polévku mineštra, která připomíná italskou minestrone.

Kromě ryb, darů moře a chorvatských těstovin stojí za ochutnání:

 • pršut (sušená šunka),
 • paški sir (ovčí sýr pocházející z ostrova Pag),
 • crni rižot (rizoto, ale ne ledajaké – díky sépii má černou barvu, jsou v něm i olihně a další plody moře),
 • pljeskavica (čevapčiči ve tvaru placky, podávané se zeleninou a hranolky),
 • ajvar (omáčka podávaná k masům, ale také používaná do dalších omáček a zeleninových pokrmů),
 • ombolo (ideální pro masožravce – vepřové maso opékané na uhlí),
 • lanýže (zejména na Istrii jsou k dostání za mnohem nižší cenu, než byste předpokládali),
 • guláše: brudet z mořských plodů a žgvacet ze slepice.

Z nápojů můžete ochutnat lokální piva a vína, popřípadě koňak rakija, slivovici a další pálenky z bylinek.

Pokud chcete zajít do restaurace a vychutnat si nějakou opravdu místní specialitu, spíš než po restoran se porozhlédněte po konobách. To jsou totiž autentické chorvatské restaurace, většinou rodinné podniky, ve kterých dostanete tradiční pokrmy.

V Chorvatsku se nemusíte bát jíst na ulici a ve stáncích rychlého občerstvení.

dort chorvatsko travel bible

Mlsné jazýčky si pochutnají na místních dortech

Nemoci a hygiena

Žádné zvláštní očkování není potřeba. Voda z kohoutku je pitná na celém území Chorvatska.

Bezpečnost

Hlídejte své osobní věci a vyhýbejte se územím s rizikem nevybuchlých min, která jsou viditelně značená.

kostel chorvatsko travel bible

Ukázka místní architektury

Náboženství, svátky, tradice

Většina obyvatel se hlásí ke křesťanství a Vánoce se v Chorvatsku slaví podobně jako u nás. Čtyři týdny před samotnými Vánoci zapalují svíčky na adventním věnci, 6. prosince nadělí dětem dárky Svatý Nikola a na Svatou Lucii dávají do misky naklíčit vánoční pšenici, která má své místo i pod vánočním stromečkem. Pokud pšenice naklíčí, následující rok bude plodný a bohatý. Na vánoční tabuli mají své místo ryby, popřípadě chobotnice. O půlnoci se všichni sejdou v kostele na půlnoční mši. Dárky rozbalují buď po návratu z kostela, nebo 25. prosince ráno po probuzení.

Karnevaly

V období masopustu se to karnevaly jen hemží. Tím největším je rijecký. V průvodu masek nesmí chybět tradiční zvončaři, tedy muži oblečení v bílých kalhotách a pruhovaných tričkách, kteří na hlavě mají zvířecí masky, klobouky s květinami nebo papírovými třásněmi. Jejich nezbytným doplňkem je zvon, který dělá pořádný rámus (proto označení zvončaři).

Závody na oslech

se každoročně konají první víkend v srpnu na ostrově Dugi otok. Od pátku do neděle se zpívá, tančí a hoduje, všechno vrcholí v neděli závody na oslech.

První víkend v srpnu se odehrávají závody na oslech

Labin – prohlídka starého města

Od června do září je možnost zúčastnit se zadarmo prohlídky starého města Labin. Ale ne jen tak ledajaké – průvodcem je bohyně Sentona. Sraz je před turistickým informačním centrem ve 21.30 každé úterý a trvá do 23.00. Pokud v chorvatštině zrovna nevynikáte, nemusíte mít strach – prohlídky jsou také v angličtině, němčině i italštině.

Slavnosti chřestu

V severozápadní části Istrie se každoročně konají slavnosti chřestu, při kterých máte možnost ochutnat tuto surovinu na všechny možné způsoby. Stačí v době oslav zavítat do libovolné restaurace v této oblasti a těšit se, co šéfkuchař připravil. Jestliže vás zajímá, proč zrovna slavnosti chřestu, odpověď je jednoduchá: v Istrii se chřest hojně vyskytuje ve volné přírodě.

Co byste ještě měli vědět

 • V Chorvatsku platí zákaz kouření v barech, restauracích, kavárnách a dalších zařízeních. Na zahrádkách je kouření povolené.
 • Na celém území Chorvatska platí přísný zákaz nocování ve volné přírodě, tedy i stanování kdekoli mimo kempy.
 • Možná právě to minimum odlišností mezi Chorvatskem a Českou republikou vábí každý rok davy Čechů k chorvatskému moři.

Ostrovy

K Chorvatsku patří nepřeberné množství ostrovů a ostrůvků. Pokud je ostrov dostupný trajektem, počítá se i s převozem vašeho vozidla, naopak lodní linky auta nepřepravují. Lodní spoje vyhledáte např. na stránkách Jadrolinija. České stránky s užitečnými informacemi o lodní dopravě jsou Chorvatsko.cz.

Krk

Známý ostrov s čilým turistickým ruchem, nepřeberným množstvím kempů i hotelů a také s krásnými plážemi. Díky poloze je ideální volbou, pokud jedete z Čech autem. S pevninou je propojený mostem z městečka Kraljevica a poplatek za použití mostu platíte pouze při cestě na ostrov (cca 120 Kč).

Cres

Pokud milujete přírodu a potápění, navštivte ostrov Cres. Je přístupný trajektem z Krku, nebo z pevniny z městečka Brestova. Zajímavostí tohoto ostrova je fakt, že má nedostatek povrchové vody, a tak ji čerpá z Vranského jezera.
Na Cres navazuje otočným mostem (dvakrát denně se otáčí, aby mohly proplout velké lodě) ostrov Lošinj, který je přístupný i trajektovým spojem ze Zadaru. V okolí Lošinje a Cresu jsou kolonie delfínů.

Pag

Písečné pláže, zátoky a třeba i lezení po skalách – to je ostrov Pag. Můžete se na něj dostat z pevniny buď přes Pažský most, na který najedete z dálnice Záhřeb–Split, nebo trajektem z přístavu Prizna.

Hvar

Ostrov levandulí, který zaujme svou historií, ale kde můžete zároveň protančit celou noc. Na ostrov se dostanete trajektem ze Splitu.

Korčula

Trajektem z Dubrovníku, Hvaru, Orebić, Rijeky nebo Splitu se můžete dopravit na ostrov Korčula. Díky proudění vzduchu, které přináší velké vlny, je ostrov oblíbeným místem surfařů. V zátoce Istruga je zase léčivé bahno a v menší zátoce Kale vyvěrají léčivé prameny.

Osobní tipy, kam se podívat

Zadar

Krásné město, jedno z mých nejoblíbenějších, hlavně díky promenádě s mořskými varhanami a Pozdravem Slunci. Mořské varhany jsou světovým unikátem, jde o soustavu píšťal a trubic zabudovaných do schodů, po kterých dojdete až do moře. Pozdrav Slunci není nějaké pravidelné jógové setkání, ale projekt pracující se světlem a barvami: skleněné desky a fotovoltaické solární moduly zapuštěné do dlažby v noci tvoří zajímavou hru světel.

Samozřejmě musím zmínit i Kalelargu (oficiálně Širokou ulici), nejstarší ulici na území města, která byla svědkyní veškerých historických událostí. V Zadaru uvidíte i množství historických staveb – zbytky římského fóra, kostely, pevninskou bránu nebo náměstí pěti studní.

Zadar

Brač

Pokud na Brač, tak jedině kvůli Zlatému rohu (Zlatni rat) – vykoupat, vyfotit, chvíli obdivovat… a jet dál. Protože se jedná o tolik známou pláž, je zde hlava na hlavě. Ačkoli vstup na pláž je zdarma, přilehlé parkoviště je placené. Kromě Zlatého rohu láká ostrov i vysokým počtem slunečných dní, místním vínem, krasovou Zmajeva spilja (Dračí jeskyní) a jako suvenýr můžete svým blízkým dovézt olivové mýdlo. Na ostrov je možné doplout trajektem buď ze Splitu, nebo z Makarsky.

Murter

Ostrov, který jsem si zamilovala hlavně díky liduprázdným plážím. Neznamená to, že by na něj nejezdila kvanta turistů, ale kdo hledá, najde. Výhodou je, že Murter od pevniny odděluje zvedací most ve vesničce Tisno. Z ostrova se pořádají výlety do nedalekého národního parku Kornati.

Vesnice Lubenice na ostrově Cres

Vesnice stojící na vysokém skalním ostrohu nad mořem je i v dnešní době obtížně přístupná. Zajímavostí je, že si dodnes uchovala středověkou strukturu i opevnění.

NP Kornati

Drobné ostrůvky bez stálých obyvatel, zato s krásnou a skoro nedotčenou přírodou. Spatříte skalní útesy ve tvaru korun, krasové útvary, trosky byzantské pevnosti Tureta (leží na ostrově Kornat), ale hlavně pohádkově krásné odstíny moře, které můžete brázdit na jachtě, anebo zkoumat v neoprenu – lokalitou vhodnou k potápění je ostrov Rašip.

NP Plitvická jezera

Jezera a vodopády, k tomu krásná příroda všude kolem. A co teprve když v zimě vodopády zamrznou. Pokud nemáte auto, kterým byste k vodopádům zajeli, jedinou možností je autobus. Doporučuji přespat v blízkosti vodopádů, ráno přivstat a vyrazit na prohlídku jezer.

Plitvická jezera byste si neměli nechat ujít

Jachta

Pokud chcete zažít netradiční poznávačku Chorvatska, doporučuji vám dovolenou na jachtě. Vyhnete se davům, budete se moct plavit křížem krážem, navštěvovat ty nejmalebnější kouty a koupat se na opuštěných plážích. Během jachtařských toulek Chorvatskem určitě nezapomeňte zavítat do národního parku Kornati.

jachta chorvatsko

Tip na ozvláštnění dovolené v Chorvatsku? Jednoznačně jachta! Foto: David Vaniš (namornik.cz)

Kde najdu víc info?

In Your Pocket

Průvodce po chorvatských městech na jednom místě.

Frank and Vera

Milovníci Chorvatska, kteří se rádi dělí o své tipy.

Croatian Treasures

Cestovatelka Miranda, která cestuje po Chorvatsku a dělí se o své zážitky. A ještě nádherně fotí.

Chasing the Donkey

Blog tříčlenné rodinky, která se přestěhovala do Chorvatska. Pokud zvažujete stejné přistěhování, tohle je správné místo k čerpání informací.

Chorvatsko.cz

Protože Chorvatsko je populární destinací Čechů, existují tyhle české stránky, kde o něm najdete snad úplně vše, co vás jen napadne.

Ubytovanichorvatsko.cz

Server, který sdružuje nabídky ubytování z různých zdrojů. Najdete na něm i praktické informace a tipy k Chorvatsku.

Lonely Planet

Někdo rád průvodce na starém dobrém papíru. V členské sekci najdete slevu.

Kateřina Matoušková

Do Chorvatska se ráda vracím, procestovala jsem ho několikrát autem po vlastní ose. Zamilovala jsem si Zadar, Dubrovník a Trogir, chorvatskou kuchyni i opuštěné pláže, které je stále možné najít. Ve volném čase píšeme se ségrou blog o České republice pro zahraniční turisty Travel to the Czech Republic.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled

Jeden komentář

 1. Věrka 19.3.2018 v 13:56 - Odpovědět

  Slovinská dálnice se dá objet i Slovinskem, je to minimální zajížďka. :-)