Chorvatsko – země s nádechem historie, s mořem a krásnou přírodou

05.03.2018|Kategorie: Členská sekce, Evropa, Země|

Chorvatsko asi není potřeba Čechům dlouze představovat. Leží na Balkánském poloostrově a jeho břehy jsou omývány Jaderským mořem. Každoročně je Chorvatská republika zaplavena miliony turistů (zejména v letních měsících), přitom Češi se na žebříčku návštěvnosti umísťují velmi vysoko.

chorvatsko travel bible

Vítejte v Chorvatsku

Proč jet do Chorvatska

Fenomén Čechů mířících každoročně na Jadran využil jako námět na knihu i Michal Viewegh. A proč nás návštěva Chorvatska tak láká? Je nejenom blízko, ale také je cenově dostupné a nabízí i širokou paletu zážitků – ať už klasické celodenní koupání a opalování, anebo výlety do národních parků či po stopách historie, popřípadě potápění.

Na území Chorvatska leží i pozůstatky po římském Koloseu, nachází se zde několik národních parků, turisty oblíbená města Dubrovník a Trogir zapsaná na seznamu UNESCO, pláž Zlatý roh (na ostrově Brač), která je považovaná za jednu z nejkrásnějších pláží na světě, moře je průzračné a příjemně teplé.

chorvatsko travel bible

Miniostrůvek u pevniny aneb výzva pro vášnivé plavce

Jak se tam dostat

Nejjednodušší variantou je cesta autem. Budete se moct pohybovat po Chorvatsku dle libosti a cesta z Čech na sever Chorvatska potrvá pár hodin. Jen je potřeba pořádně promyslet trasu. V případě, že pojedete přes Slovinsko, připlatíte za dálniční známku. Její cena závisí nejen na hmotnosti, ale i výšce vozidla. V této tabulce zjistíte, do jaké kategorie spadá váš vůz.

V případě, že se chcete Slovinsku vyhnout, existuje možnost objížďky přes Maďarsko, která se vyplatí pouze finančně, trasa je totiž delší a trvá přibližně o hodinu a půl déle. Na území Chorvatska pak budete potkávat mýtné brány, kde můžete platit buď v eurech, kunách, anebo kreditní kartou. Za litr benzinu v Chorvatsku zaplatíte 30 Kč, za naftu 25 Kč.

Oblíbenou variantou je autobus. Ať už si vyberete JadranExpres (zpáteční jízdenka za 2300 Kč), RegioJet (v akci se dají zpáteční jízdenky sehnat za 1500 Kč), popřípadě vyrazíte s nějakou CK, cesta bude trvat 14 a více hodin (záleží na cílové destinaci).

Zorientujte se v evropských dopravcích Autobusem z Čech do Evropy – srovnání nejvýznamnějších dopravců.

Do Chorvatska se dá i zaletět. Nejvýhodněji s Croatia Airlines, ČSA nebo Lufthansou. Letišť je v Chorvatsku hned několik: Bol, Dubrovník, Pula, Rijeka, Split, Zadar a Záhřeb. Zpáteční letenku seženete do 5 tisíc, mimo hlavní sezonu i za polovic.

Nevíte si rady s lovem výhodných letenek? Zkuste Petrův #TravelHacking: Kurz o tom, jak procestovat svět levně nebo zdarma.

V hlavní sezoně navíc jde volit i cestu vlakem přímo z ČR. Vlaky jezdí dvakrát týdně z Prahy (přes Brno a Budapešť) až do Splitu. Pokud chcete cestovat vlakem mimo hlavní sezonu, tak přes Vídeň, kde přestoupíte na přímý vlak do Záhřebu. Při nákupu jízdenek se dají uplatnit různé slevy, například skupinové a dětské.

Chorvatsko můžete zařadit do svého itineráře Interrail – procestujte Evropu vlakem bez starostí.

Dubrovník si získal srdce mnohých cestovatelů

Kdy a proč v tuhle dobu

Hlavní sezona je v Chorvatsku od června do září, kdy se teplota vzduchu pohybuje kolem 29 °C a teplota moře neklesne pod 25 °C. Jenomže…

Pokud se do Chorvatska vydáte na jaře, zažijete hotový ráj na zemi – celá příroda kvete, vzduch je prosycený nejen vůní borovic, ale také květin, a navíc se při návštěvách památek nebudete potýkat s davy ani horkem. Teploty na jaře se pohybují kolem 18 stupňů.

I období od září do listopadu má své kouzlo. Chorvatsko se zklidňuje po letním náporu turistů, teplota vzduchu pořád dosahuje až 20 stupňů a procházky přírodou a městy jsou klidnější.

Jet do Chorvatska v zimě doporučuji těm z vás, kterým nevadí pošmourné počasí, všudypřítomný nepříjemný vítr a pobledlé moře. Je tu ale jeden důvod, proč se do Chorvatska vydat v zimě: pokud budete mít štěstí, můžete vidět oblíbené turistické destinace přikryté tenkou vrstvou sněhu. Přece jen zasněžené palmy nejsou k vidění každý den.

Stáhni si ukázku Travel Bible

Jediné knihy, kterou na cestách nedáš z ruky.

Víza a podmínky vstupu

Pro vstup na území Chorvatské republiky vám stačí pas, popřípadě občanský průkaz. Aktuální informace naleznete na stránkách MZV ČR.

Peníze a přibližné ceny

Oficiální měnou je chorvatská kuna (HRK), která se dělí na 100 lip. Kurz je 3,4 Kč za kunu (únor 2018). Chorvatsko se řadí mezi levnější evropské země a ceny jsou podobné jako v Čechách.

Peníze můžete směnit v Čechách (některé banky si v létě nepočítají peníze za výměnu), případně v bankách v Chorvatsku. Směnárny v Chorvatsku připočítávají jedno až čtyři procenta jako manipulační poplatek. Bezproblémové je i placení kartou – benzinky, restaurace, větší obchody, letiště, hotely, autobusová a vlaková nádraží, také větší přístavy ji akceptují bez problému. Samozřejmě platí doporučení, že je dobré mít u sebe pro všechny případy i nějakou hotovost. Bankomaty jsou ve velkých městech a turistických střediscích.

 • Bydlení: v hostelu / guest housu od 230 Kč/osoba/noc, v luxusním **** hotelu 1000 Kč / dvě osoby a noc, Airbnb od 400 Kč (od 1000+ Kč se dá ubytovat v naprosto parádních Airbnb), apartmán u moře 140–210 Kč/den/osoba, kemp (v Chorvatsku jich je přes 500) od 300 Kč / 2 osoby za noc (včetně auta), pokud v kempu strávíte víc dní, cena se sníží až na polovinu.
 • Jídlo: v restauraci za jídlo a pití 230 Kč/os., na ulici 120 Kč. Kobliha na pláži 17–34 Kč, vařená kukuřice 34–51 Kč.
 • Nápoje: balená voda 1,5l 17 Kč, místní pivo 0,5l 23 Kč, pivo z dovozu 0,33l 34 Kč, víno 0,75l 120–220 Kč (podle kvality).
 • Vstupy: do NP Plitvická jezera 615 Kč dospělý, 375 student, 273 Kč dítě od 7 do 18 let.
 • MHD ve městech: 40 Kč za lístek platný 60 minut.

Vedle klasické suchozemské dopravy je v Chorvatsku k dispozici nespočet velkých i menších plavidel

Najděte si bydlení na Booking.comBooking.com

Lokální doprava

Letecká přeprava

V rámci země se nevyplatí létat, jednodušší je vybrat si z následujících variant.

Vlaky

Ve vnitrozemí jezdí vlaky pravidelně, podél pobřeží ale nikoliv. Jedná se o levnou variantu cestování po Chorvatsku, zato ale časově náročnou. Při jízdě vlakem určitě využijte skupinové a rodinné slevy.

Autopůjčovny

Síť autopůjčoven je v Chorvatsku velmi hustá. Své pobočky zde mají i známé firmy a podmínkou je půjčení alespoň na 24 hodin. Ceny jsou výhodnější při půjčkách na víc jak 3 dny. Malé autíčko již od 1200 Kč/den, střední auto od 1800 Kč a dodávku pro velkou partu lidí pořídíte od 3200 Kč/den.

Skútry

Pokud se chcete po Chorvatsku prohánět na skútru, půjčovné na den stojí od 680 Kč.

Kola

Půjčení kola není žádný problém, ať už si ho chcete půjčit na hodinovou vyjížďku (100 Kč), půldenní (240–340 Kč), anebo celodenní (340–510 Kč).

Co takhle projížďka na kole při západu slunce?

Autobusy

Zde najdete veškeré informace o cenách, trasách a slevách. Děti do 6 let jezdí zdarma. Při hledání v jízdních řádech se vám bude hodit znalost frází „Vozi svaki dan“ (jede každý den) a „Ne vozi nedjeljom ni praznikom“ (nejezdí v neděli a ve svátek). Zpravidla počítejte 2 Kč za kilometr.

Taxíky

Základní nástupní sazba bývá od 70 do 85 Kč, za kilometr se platí 24–34 Kč. Při jízdě v noci, v neděli a ve svátek se cena za kilometr zvyšuje o 20 %.

MHD

Lístky na hromadnou dopravu koupíte levněji ve stáncích než přímo u řidiče. Přestupní lístek platící 60 minut pořídíte přibližně za 40 Kč. Pokud v nějakém městě zůstáváte delší dobu, využijte možnost zakoupení jednodenní jízdenky (100 Kč), nebo i předplacené jízdenky na 20 jízd (510 Kč). Zde užitečná stránka s přehledem různých karet, které vám zajistí slevy na dopravu i vstupy.

Uber

Na území Chorvatska můžete využívat také služby Uberu.

UberBOAT a UberBOATxI

Pokud se nacházíte v Dubrovníku, na Hvaru či ve Splitu, můžete využít speciální služby Uberu. V aplikaci vyberete možnost UberBOAT/UberBOATxI a můžete vybírat loď a kapitána. Hlavní výhodou je, že se nemusíte řídit lodním řádem, na výlet tedy vyrazíte kdykoli.

travel bible chorvatsko

Borovicové hájky jsou pro Chorvatsko typické. Vůně borovic v kombinaci s mořským vzduchem je pohádková

Jídlo

V chorvatské kuchyni se prolíná několik vlivů. Díky přímořské poloze jsou v ní hojně zastoupené ryby a mořské plody, ale projevují se například i rysy italské kuchyně. Můžete tedy ochutnat jak domácí těstoviny zvané štrukli, tak polévku mineštra, která připomíná italskou minestrone.

Kromě ryb, darů moře a chorvatských těstovin stojí za ochutnání:

 • pršut (sušená šunka),
 • paški sir (ovčí sýr pocházející z ostrova Pag),
 • crni rižot (rizoto, ale ne ledajaké – díky sépii má černou barvu, jsou v něm i olihně a další plody moře),
 • pljeskavica (čevapčiči ve tvaru placky, podávané se zeleninou a hranolky),
 • ajvar (omáčka podávaná k masům, ale také používaná do dalších omáček a zeleninových pokrmů),
 • ombolo (ideální pro masožravce – vepřové maso opékané na uhlí),
 • lanýže (zejména na Istrii jsou k dostání za mnohem nižší cenu, než byste předpokládali),
 • guláše: brudet z mořských plodů a žgvacet ze slepice.

Z nápojů můžete ochutnat lokální piva a vína, popřípadě koňak rakija, slivovici a další pálenky z bylinek.

Pokud chcete zajít do restaurace a vychutnat si nějakou opravdu místní specialitu, spíš než po restoran se porozhlédněte po konobách. To jsou totiž autentické chorvatské restaurace, většinou rodinné podniky, ve kterých dostanete tradiční pokrmy.

V Chorvatsku se nemusíte bát jíst na ulici a ve stáncích rychlého občerstvení.

dort chorvatsko travel bible

Mlsné jazýčky si pochutnají na místních dortech

Nemoci a hygiena

Žádné zvláštní očkování není potřeba. Voda z kohoutku je pitná na celém území Chorvatska.

Bezpečnost

Hlídejte své osobní věci a vyhýbejte se územím s rizikem nevybuchlých min, která jsou viditelně značená.

kostel chorvatsko travel bible

Ukázka místní architektury

Náboženství, svátky, tradice

Většina obyvatel se hlásí ke křesťanství a Vánoce se v Chorvatsku slaví podobně jako u nás. Čtyři týdny před samotnými Vánoci zapalují svíčky na adventním věnci, 6. prosince nadělí dětem dárky Svatý Nikola a na Svatou Lucii dávají do misky naklíčit vánoční pšenici, která má své místo i pod vánočním stromečkem. Pokud pšenice naklíčí, následující rok bude plodný a bohatý. Na vánoční tabuli mají své místo ryby, popřípadě chobotnice. O půlnoci se všichni sejdou v kostele na půlnoční mši. Dárky rozbalují buď po návratu z kostela, nebo 25. prosince ráno po probuzení.

Karnevaly

V období masopustu se to karnevaly jen hemží. Tím největším je rijecký. V průvodu masek nesmí chybět tradiční zvončaři, tedy muži oblečení v bílých kalhotách a pruhovaných tričkách, kteří na hlavě mají zvířecí masky, klobouky s květinami nebo papírovými třásněmi. Jejich nezbytným doplňkem je zvon, který dělá pořádný rámus (proto označení zvončaři).

Závody na oslech

se každoročně konají první víkend v srpnu na ostrově Dugi otok. Od pátku do neděle se zpívá, tančí a hoduje, všechno vrcholí v neděli závody na oslech.

První víkend v srpnu se odehrávají závody na oslech

Labin – prohlídka starého města

Od června do září je možnost zúčastnit se zadarmo prohlídky starého města Labin. Ale ne jen tak ledajaké – průvodcem je bohyně Sentona. Sraz je před turistickým informačním centrem ve 21.30 každé úterý a trvá do 23.00. Pokud v chorvatštině zrovna nevynikáte, nemusíte mít strach – prohlídky jsou také v angličtině, němčině i italštině.

Slavnosti chřestu

V severozápadní části Istrie se každoročně konají slavnosti chřestu, při kterých máte možnost ochutnat tuto surovinu na všechny možné způsoby. Stačí v době oslav zavítat do libovolné restaurace v této oblasti a těšit se, co šéfkuchař připravil. Jestliže vás zajímá, proč zrovna slavnosti chřestu, odpověď je jednoduchá: v Istrii se chřest hojně vyskytuje ve volné přírodě.

Co byste ještě měli vědět

 • V Chorvatsku platí zákaz kouření v barech, restauracích, kavárnách a dalších zařízeních. Na zahrádkách je kouření povolené.
 • Na celém území Chorvatska platí přísný zákaz nocování ve volné přírodě, tedy i stanování kdekoli mimo kempy.
 • Možná právě to minimum odlišností mezi Chorvatskem a Českou republikou vábí každý rok davy Čechů k chorvatskému moři.

Osobní tipy, kam se podívat

Zadar

Krásné město, jedno z mých nejoblíbenějších. Především promenáda s mořskými varhanami a Pozdravem slunci stojí za návštěvu. Samozřejmě musím zmínit Kalelargu (oficiálně Širokou ulici) – nejstarší ulici na území města, která byla svědkyní veškerých historických událostí.

Zadar

Brač

Pokud na Brač, tak jedině kvůli Zlatému rohu – vykoupat, vyfotit, chvíli obdivovat… a jet dál. Protože se jedná o tak známou pláž, je zde hlava na hlavě.

Murter

Ostrov, který jsem si zamilovala hlavně díky liduprázdným plážím. Neznamená to, že by na něj nejezdila kvanta turistů, ale kdo hledá, najde. Výhodou je, že Murter je od pevniny oddělený zvedacím mostem.

Vesnice Lubenice na ostrově Cres

Vesnice stojící na vysokém skalním ostrohu nad mořem je i v dnešní době obtížně přístupná. Zajímavostí je, že si dodnes uchovala středověkou strukturu i opevnění.

NP Kornati

Drobné ostrůvky bez stálých obyvatel, zato s krásnou a skoro nedotčenou přírodou.

NP Plitvická jezera

Jezera a vodopády, k tomu krásná příroda všude kolem. A co teprve, když v zimě vodopády zamrznou!

Plitvická jezera byste si neměli nechat ujít

Jachta

Pokud chcete zažít netradiční poznávačku Chorvatska, doporučuji vám dovolenou na jachtě. Vyhnete se davům, budete se moct plavit křížem krážem, navštěvovat ty nejmalebnější kouty a koupat se na opuštěných plážích.

jachta chorvatsko

Tip na ozvláštnění dovolené v Chorvatsku? Jednoznačně jachta!

Kde najdu víc info?

In Your Pocket

Průvodce po chorvatských městech na jednom místě.

Frank and Vera

Milovníci Chorvatska, kteří se rádi dělí o své tipy.

Croatian Treasures

Cestovatelka Miranda, která cestuje po Chorvatsku a dělí se o své zážitky. A ještě nádherně fotí.

Chasing the Donkey

Blog tříčlenné rodinky, která se přestěhovala do Chorvatska. Pokud zvažujete stejné přistěhování, tohle je správné místo k čerpání informací.

Chorvatsko.cz

Protože Chorvatsko je populární destinací Čechů, existují tyhle české stránky, kde o něm najdete snad úplně vše, co vás jen napadne.

Lonely Planet

Někdo rád průvodce na starém dobrém papíru. V členské sekci najdete slevu.

Kateřina Matoušková

Do Chorvatska se ráda vracím, procestovala jsem ho několikrát autem po vlastní ose. Zamilovala jsem si Zadar, Dubrovník a Trogir, chorvatskou kuchyni i opuštěné pláže, které je stále možné najít. Ve volném čase píšeme se ségrou blog o České republice pro zahraniční turisty Travel to the Czech Republic.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Najděte nejlevnější letenky

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Knize o tom, jak cestovat levně, chytře a dlouho. Letenkám jsme věnovali jednu z nejdelších kapitol. Dozvíte se nejen základní pravidla k hledání nejlepších cen, ale i spoustu triků, jak získat co nejvíc za co nejméně peněz. Nechcete číst celou knihu? Několik základních tipů se dočete na blogu: Pokud se rozhodnete využít akční ceny z letišť mimo ČR, přečtěte si jak se nejsnáz dostat na okolní letiště.

Co když nechcete letět?

Po Evropě se snadno dá jezdit i vlakem či autobusy. Hlavně u vlaků mohou ceny na první pohled vypadat dost astronomicky, stačí ale vědět, jak na to, a mnohdy cenu za jízdenku srazíte na méně než polovinu. U autobusů se zase často objevují velmi výhodné jednorázové akce. Jak na cestování autobusem po Evropě se také dočtete ve článku pro Travel Bibli.

Jak najít bydlení?

My nejčastěji využíváme Airbnb a Booking.com. První na pronájem běžných bytů a domů, či jen pokojů ve sdíleném bydlení s hostitelem. Booking je fajn na různé penziony a samozřejmě hotely. Na Airbnb využijte 725 Kč slevu na první bydlení. Stačí se registrovat přes odkaz bit.ly/bibleairbnb. Zároveň pro vás máme 11 tipů, jak vybrat nejlepší bydlení přes Airbnb.

Vybíráte vybavení?

V první řadě se podívejte, jestli využijete některou ze slev, které jsme pro vás připravili ve VIP členské sekci Travel Bible. Outdoor vybavení doporučujeme nakupovat v obchodě Hanibal.cz. Sami od nich rádi (a k plné spokojenosti objednáváme), ale hlavně si necháme poradit. Všichni totiž cestováním, outdoorem a sportem žijí. Lezou po horách, po skalách, poznávají zapadlé kouty naší planety. Najdete u nich hlavně dražší kvalitnější značky, které osobně testují. Hodit se vám může i několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Fotíte a hledáte vhodnou techniku?

Matouš fotí celkem hodně a už hezkých pár let dost aktivně sleduje, co se na trhu s fotovybavením děje. Už hezkých pár let nedá z ruky zrcadlovku Nikon D610 a pevné objektivy 28mm a 50mm. Ale také ví, že to zdaleka není jediná možnost. Mrkněte na článek.
Který foťák vybrat na cesty?
Jestli vás baví i video, máme pro vás hodně podrobný Úvod k videu na cestách

Jedete na hodně dlouho?

Poradíme, jak vybrat nejlepší dlouhodobé cestovní pojištění.

Travel Bible a Travel Jobs + roční VIP členství + 2 Items
Před 2 hodinami zakoupil(a) Jan z města: Praha 6
 
Ebook + roční VIP členství
Před 6 hodinami zakoupil(a) Ivo z města: Rožnov pod Radhoštěm
 
Tištěná kniha + roční VIP členství
Před 12 hodinami zakoupil(a) Tomáš z města: Praha 6 - Suchdol
 
Tištěná kniha Travel Jobs + e-book + 1 Item
Před 12 hodinami zakoupil(a) Kateřina z města: Hlinsko
 
Ebook + roční VIP členství
Před 15 hodinami zakoupil(a) Renata z města: Podbřezí
 
Tištěná kniha + roční VIP členství
Před 1 dnem zakoupil(a) Jan z města: Plzeň
 
VIP členství na 1 rok
Před 1 dnem zakoupil(a) Kateřina z města: Liberec 5
 
VIP členství na 6 měsíců
Před 1 dnem zakoupil(a) Michal z města: Radovesnice I
 
Roční VIP členství + ebook Travel Bible
Před 1 dnem zakoupil(a) Aleš z města: Ostrava 2
 
E-kniha: Procestuj svět jako učitel angličtiny (ePub, Mobi, PDF)
Před 2 dny zakoupil(a) Kryštof z města: Dobřichovice
 
Tištěná kniha + roční VIP členství
Před 2 dny zakoupil(a) Milan z města: Hradec Králové
 
Tištěná kniha + roční VIP členství
Před 2 dny zakoupil(a) Tomáš z města: Praha 10
 
VIP členství na 6 měsíců
Před 2 dny zakoupil(a) Tomáš z města: Brno
 
Cestování – nejlepší životní investice
Před 2 dny zakoupil(a) Daniel z města: Hrádek
 
E-kniha: Procestuj svět jako učitel angličtiny (ePub, Mobi, PDF)
Před 3 dny zakoupil(a) Martina z města: Ústí nad Labem