Máte s sebou brát housle nebo boty na běhání? Já říkám ano. Cestování prospěje vašim zálibám, protože máte víc času a nových impulzů. A někdy vám také zasponzorují samotné cestování.

Sepsala jsem několik tipů, jak naložit s koníčky během cestování. Nebo kdy raději nechat své záliby doma. Balila jsem na tříměsíční cestu… a došlo mi, že taneční kostýmy do krosny nesbalím. Už předem se mi stýskalo po tanečních kurzech. Odjet pryč znamenalo, že najednou budu trávit čas naprosto jinak.

Koníčky ale můžete vzít s sebou – a buď se v nich zdokonalovat, nebo si jimi i vydělávat na cesty. A možná právě u vás bude lepší, když se na všechno vykašlete a necháte doma i své hobby.

Nepřerušená vášeň

Brát s sebou, nebo sehnat na místě?

Hrajete na hudební nástroj? Super, máte ideální prostředek k seznámení. Také šachy vám pomohou přečkat 8 hodin ve vlaku, aniž by zabraly moc místa.

Například Adam Marčan cestuje se skateboardem. Prohání ho po celém světě. Já si do Thajska vzala skládací hula hoop obruč, takže piluju kroužení a sleduju YouTube cvičení, aby mi pořád nepadala.

Zvažte předem, jestli se nevyplatí vybavení koupit až na místě. Zejména když máte omezenou váhu zavazadla a taháte bagáž sami. Takové in-line brusle se pořádně pronesou. Zkuste proto vygooglit půjčovny, anebo koupit vybavení na místě. Jógamatka koupená v Indii je pěkný a praktický suvenýr.

Podobně to dělá instruktor freedivingu Honza Bareš. V jihovýchodní Asii koupí kytaru, a když odjíždí, prodá ji, nebo daruje. Teď zrovna zvolil skladnější variantu a přeučil se na ukulele.

Na cestách se můžete zlepšovat ve focení. Poradíme s výběrem fototechniky právě pro cestování.

Využijte času, který doma nemáte

Kdy jindy se věnovat koníčku, než když máte dovolenou? Utekli jste stereotypu, práci a mnoha vyrušením. Takže ideální prostor na zlepšování a sebevzdělávání.

Také poslouží jako zabíječ nudy (které při přesunech zažijete dost). Hobby vám zpříjemní čekání na vlak. Nebo také dlouhé večery ve městě, kde nikoho neznáte…

Narušená rutina vám navíc dává příležitost, abyste si ukotvili nový návyk. Každé ráno třeba zacvičíte pozdrav slunci nebo jdete běhat.

Jak zlepšit své hobby na dálku

  • Kupte si elektronickou knížku, která prohloubí vaše vědomosti.
  • Sledujte YouTube tutorialy. Naučíte se skoro vše – od akordů po točení s poikami.
  • Zapište se na on-line kurz psaní či pokeru.
  • Trénujte, trénujte, trénujte. Běh, tanec, kulečník v baru…

Vydělávejte

Jak vydělávat při cestování si dokonale osvojil kamarád Roman ze Švýcarska. Absolvoval instruktorský kurz potápění a pak učil na thajském Ko Lipe. A co víc, v plážovém baru po večerech hrál na klávesy. Z jeho koníčku se tak stala lukrativní sezonní práce. Tahat aparaturu přes půl světa se mu vyplatilo.

Stáhni si ukázku Travel Bible

Jediné knihy, kterou na cestách nedáš z ruky.

Využijte toho, co dobře umíte

Muzikanti mohou zkusit busking (hraní na ulici), trenéři nabídnou své služby v místním fitcentru. Psí chůva ukojí své stýskání po chlupatém mazlíčkovi. Jste korálkový maniak? Vyrobené šperky udejte na trhu. Nebo je prodávejte on-line.

V turistických destinacích vyděláte peníze za trošku cirkusové show. Některé lidi živí třeba malování na obličej, žonglování, stavění hradu z písku. Dream job. 🙂

Stýskání po koníčku vás třeba pořádně nakopne. Když vyplní díru na trhu, máte o peníze postaráno. Tak rozjela kurzy i Katka z blogu Katka cestuje.

„Po roce a půl tanečního celibátu jsem si řekla ‘dost’ a začala v Bristolu učit vlastní lekce v tančírně. Klaplo to, o mé lekce je velký zájem. Věnuji se opět své lásce a sdílím tuhle vášeň s ostatními. Dokonce už máme skupinku extrémních nadšenců, se kterými teď v neděli máme první vystoupení,“ popisuje na blogu.

Výlet za koníčkem

Četli jste Čtyřhodinový pracovní týden? Tim Ferriss se vydal do Argentiny – jednak měl nižší výdaje než v USA, jednak se tu učil tango. Když se dá cesta spojit s koníčkem, využijte toho.

Zamiřte za osvědčenými lektory, najdete je všude po světě. Sledujete třeba YouTube kytarového génia z Berlína? Zaplaťte si soukromou lekci. Nebo ho aspoň pozvěte na drink.

Vyrazte třeba do kolébky samotného koníčku. Hodně teď frčí jóga retreaty v indickém ášramu. Nebo kurzy jógového instruktora v jihovýchodní Asii.

Mne baví a živí orientální tanec. Takže si umíte představit můj výlet do Káhiry – víc než pyramidy mě táhnou taneční festivaly.

Na mém seznamu přání teď ale svítí Lisabon. Koná se tam vyhlášené taneční soustředění. A kromě toho je super místem pro digitální nomády.

Přečtěte si průvodce Lisabon pro digitální nomády.

Padla v hobby

Někdy se vyplatí na všechno vykašlat. Odjet a nedělat nic. True story… Lehce vyhořelá jsem si dala tříměsíční taneční pauzu. A výsledek? Hned po návratu jsem se zapsala na víkendový turbo seminář. Krize zažehnána.

Podobný „hobby detox“ doporučuju všem, kteří jsou dlouhodobě zapálení pro jednu činnost. Pokud léta vylepšujete svůj backhand, možná stojí za to chvilku ho nepilovat.

Raději si rozšiřte obzory a využijte místní aktivity. Užijte si potápění, surfování, lekce jógy, chození po slackline, bojové umění… cokoliv nového.

Možná vám během cestování dojde, že je načase posunout se dál.

Nebo se ke svému koníčku vrátíte – s větší chutí a novými nápady.

Nebo objevíte úplně nový koníček. Jako moje kamarádka Lucka. V Chiang Mai si zaplatila třídenní kurz thajských masáží. Teď to vypadá, že z ní bude masérka. 🙂

Monika Trojanová
Copywriterka, redaktorka… prostě holka na text, které přestalo stačit pět týdnů dovolené. Proto od roku 2016 brouzdá coworkingy a kavárny v jihovýchodní Asii. Nejraději se ale vrací do Řecka a domů. Jak psát texty pro web – o tom vede kurz copywritingu na Naučmese.cz. Kriticky přiznává, že je závislá na psaní, orientálním tanci a balzámu na rty.