Pokud sníte o „dvou rocích prázdnin“, přitom ale nechcete opustit své teplé místečko zaměstnance, job break by mohl být možností. Tedy… pokud máte osvíceného zaměstnavatele. Job break, career break, sabbatical, jobbatical je prostě delší volno ze zaměstnání. Chlebodárce vám poskytne volno nad rámec dovolené (ať už zákonem stanovených 4 týdnů, nebo u některých ještě o týden víc). Zpravidla se jedná o několik měsíců až rok.

Co uděláte, když máte práci, kterou milujete, hezky zařízený byt v pražské hip čtvrti a celkově si pohodlný život skvěle užíváte? Hodíte všechno za hlavu a odstěhujete se na druhý konec světa. A to doslova. Lenka zatím procestovala přes 30 zemí, z toho 3 měsíce v kuse objevovala krásy jihovýchodní Asie. V práci požádala o job break a dostala ho. Můžete se inspirovat jejím návodem a vykročit za svým snem – na vlastní kůži zažít delší cestu, třeba tu životní, která vás posune úplně jinam. Po 3 měsících se vrátila do práce, aby po nějaké době razantně změnila svůj život. Dala výpověď a na 2 roky mizí na Nový Zéland.

„Tety“ kmene Hmong. Sapa, Vietnam

„Tety“ kmene Hmong. Sapa, Vietnam

Job break… Co si pod tím představit

Pojem job break není v zákoníku práce (ani jinde v zákoně) nijak definovaný. Jedná se tedy o jakékoliv dlouhodobé volno zaměstnance. Někdo ho využije na cestování, jiný je doma s dětmi, další jej pojme jako studijní volno (nejčastěji akademičtí pracovníci, kteří mají zažitý termín sabbatical).

„Šéfe, chtěla bych na tři měsíce vypadnout z práce, pustíš mě?“ Zhruba takhle probíhala moje žádost o job break alias dlouhodobé pracovní volno, které jsem pak dostala. Díky tomu jsem mohla tři měsíce cestovat s mužem po jihovýchodní Asii a zas se bezpečně vrátit na původní pracovní místo. Můj muž (pracující v jiné firmě) dostal job break taky. Mrkněte, co všechno to obnášelo. – Lenka Mydlová

Když už někdo job break dostane, musí si ho pořádně zasloužit. Ať už náběhem na syndrom vyhoření („zasloužit“ je samozřejmě myšleno ironicky), léty odpracovanými v jedné firmě (rozuměj odborností) nebo postem ve firmě (čím vyšší manažer, tím zpravidla lepší startovací pozice).

Já ho získala po třech letech ve firmě. Vstupenkou k vysněnému volnu bylo pracovní nasazení a přístup, osvícený zaměstnavatel a hlavně pohodový šéf, který ctí svobodu a důvěru nade vše. A taky jsem si o job break řekla. Což zní jako banalita, ve finále je to ale velmi podstatná věc. – Lenka Mydlová

Je čistě na vůli vašeho zaměstnavatele, resp. přímého nadřízeného, jestli se vůbec pustí do úvah, že by vás na pár měsíců postrádal. A je dost pravděpodobné, že ve firmě budete první, kdo si o takovou „troufalost“ řekne. Takže předpokladem „říct si o pár měsíců volna“ celá sranda teprve začíná.

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Jak si o job break říct (a jak radši ne)

Tohle vyžaduje empatii – podobně, jako kdybyste si šli říct o vyšší plat. Takže pořádná příprava a našlapování po špičkách jsou základ.

Asi totiž uslyšíte:

  • To u nás ve firmě nejde.
  • Kdo za tebe bude pracovat?
  • Bez tebe to tu nedáme.
  • O tom jsem v životě neslyšel.
  • To nejde, to by pak chtěli všichni.

Než se pustíte do vyjednávání, je fajn vžít se do role šéfa. Ten můj zhodnotil job break z role nadřízeného poté, co jsem se vrátila, takto:

„K podobné žádosti kohokoli bych nepřistupoval stejně. Pro mě to byla rychlá, jednoduchá kalkulace: stojí mi ten člověk za to? U tebe byla odpověď jednoznačně ano. I poté, co jsem si tvou absenci prožil a spadla na mě spousta povinností, bych na tvou žádost o job break znovu odpověděl ano.“ – nadřízený Lenky Mydlové

Dovedu si však představit, že k někomu, jehož práci je snadnější nahradit a jehož nepřítomnost by zároveň působila značné komplikace v každodenních rutinních záležitostech, by nebyl tak vstřícný. Jednoznačně je to o unikátní hodnotě, kterou člověk firmě dává nad rámec popisu práce. Čím vyšší zodpovědnost a dlouhodobý přínos, tím větší pravděpodobnost, že si můžete dovolit říct o career break.

Pokrok neutajíš ani před malými buddhistickými mnichy. Angkor Wat, Kambodža

Pokrok neutajíš ani před malými buddhistickými mnichy. Angkor Wat, Kambodža

Srovnejte job break s mateřskou

Job break je do značné míry podobný situaci, kdy někdo dlouhodobě onemocní, nebo když kolegyně odchází na mateřskou. Tehdy zaměstnavatel také musí řešit déletrvající nepřítomnost. Výhodou job breaku ale je, že se dá naplánovat. I to je jeden z hlavních argumentů, které vám pomůžou jej obhájit.

Získejte na svou stranu všechny důležité lidi

Zamyslete se, kdo všechno o vašem job breaku reálně rozhoduje. Zásadní je získat na svou stranu šéfa, pravděpodobně ale budete muset přesvědčit i další: HR oddělení, šéfa vašeho šéfa, kolegy. Rozmyslete si proto argumenty nejen pro svého přímého nadřízeného, ale i ostatní. Ať má šéf snazší práci, až za vás půjde „orodovat“. Nenuťte jej, ať důvody, proč vás pustit, vymýšlí za vás.

Hoďte na papír, kdo to za vás odmaká

Mějte promyšlené, kdo za vás udělá práci nebo co bude muset počkat (tu druhou část ale v konverzaci nevytahujte jako první). Moji nepřítomnost šéf zhodnotil takto:

„Job break je výborný test toho, co se musí, může a co se dělá navíc. Ukázalo se, že když některé věci neděláme, svět se nezboří. Časem to ale musíme dohnat. Nejvíc člověk chybí nikoliv u věcí, které se dají zrušit, nebo se musejí dělat, ale svou přidanou hodnotou.“

Dokud sedíte v kanceláři, můžete na nějakou část vaší práce vyzkoušet externí dodavatele, nebo ji předat juniorským kolegům (a dát jim možnost něco nového se naučit… pokud s tím budou souhlasit, jinak vás budou neskonale nenávidět za naložení otravné práce navíc).

Sapa, Vietnam

Sapa, Vietnam

Příklady táhnou

Pomoct může, když budete mít v rukávu příklady lidí a firem, kde už job break někdo využil. Veřejným zdrojem je třeba projekt Vodafone Rok jinak. Zaměstnanci na rok odejdou ze současného zaměstnání a pracují pro neziskovku. Po roce by se měli vrátit zpět do původní práce. Sice necestují, ale jako ilustrace, jak může dlouhodobé volno zaměstnance vypadat, to může pomoct.

Raději job break než výpověď

Je jednodušší zaměstnance na chvíli postrádat, než ho propustit. Dejme tomu, že by vám žádost o job break neprošla a dali byste výpověď. Zaměstnavatel by za vás musel najít někoho jiného. Nejméně měsíc by trvalo, než by náhradu našel (inzerát, pohovory na několik kol).

Čím dál víc jsem toužila po svobodě, změně a načerpání nových sil. Svému zaměstnavateli jsem s dostatečným předstihem připravila kompletní plán, jak mi dát prostor užít si života plnými doušky a přitom zajistit agendu, která spadala do mých kompetencí. Moje naprostá otevřenost, upřímnost, odhodlanost a několik let kvalitně odváděná práce na jedné straně, rozumně smýšlející nadřízení na straně druhé – to vše mi přineslo sedm měsíců neplaceného volna. Řekla bych, že je to benefit, o kterém se moc nemluví a není pro každého. A zda je zrovna pro vás? To zjistíte, až si o něj řeknete. – Michaela Nováková

Pokud by navíc vyvolený musel dodržet 2měsíční výpovědní lhůtu, najednou je to čtvrt roku, než za vás může někdo reálně nastoupit (spíš ale déle). Navíc jde o nového člověka, kterého zaměstnavatel musí zaučovat. Do té doby už můžete být zpátky. Přitom zpět do práce naskočíte v porovnání s úplně novým zaměstnancem jednoznačně rychleji. Tenhle argument je důležitý, zároveň ale dost citlivý. Zavání totiž vyhrožováním výpovědí. A vy chcete odejít z práce s dobrými vztahy.

My jsme dávali výpověď oba dva, ale s tím, že jsme ji s šéfy probírali půl roku dopředu. Oba jsme se snažili domluvit variantu návratu zpět na původní místo. První reakce u mého šéfa byla, ať nekončím a vezmu si neplacené volno. Následovalo přesvědčování, že když zůstanu, ještě dále povýším. U Marka to bylo podobné. Po roce na cestách se Marek ještě z Thajska ozval svému šéfovi a hned po návratu začal pro stejnou firmu znovu pracovat. Já se stavila na kafe v bývalé práci a šéf se mě ptal, jestli se nechci vrátit, ale řekla jsem, že ne, protože už jsem měla za ten rok rozjeté jiné vlastní věci. – celý příběh v podcastu s Kristýnou Audiovou

Také se může stát, že pokud vám zaměstnavatel poskytne neplacené volno, bude chtít, abyste podepsali dohodu, ve které se zavážete po návratu ve firmě odpracovat předem stanovenou dobu. Pak je na zvážení, zda to stojí za to. Člověk se na cestách změní.

Jak? Co je třeba podchytit

Gratuluji! Patříte mezi pár šťastných jedinců, kteří získali job break! Pokud se rozhodnete využít pracovní pauzu k cestování (což asi ano – vzhledem k tomu, že to čtete tady), odsud dál už asi všechno znáte. Proto jen krátká rekapitulace toho nejnutnějšího, co je potřeba před cestou zařídit, abyste si na druhém konci světa mohli v klidu užívat a neřešit nečekané potíže.

Plná moc

Čím déle budete pryč, tím víc dává smysl. Nikdy nevíte, co se stane. Je dobré mít doma někoho, kdo za vás může jednat.

Pošta

Na poště vyřiďte někomu blízkému kartičku, díky níž za vás bude moct přebírat poštu.

Zdravotní pojištění

Pokud budete mimo ČR nepřetržitě déle než 6 měsíců a mezitím ho za vás neplatí zaměstnavatel, musíte se u své pojišťovny odhlásit. Následně musíte prokázat, že jste si zdravotní pojištění platili v cizině (třeba formou uhrazeného cestovního pojištění), jinak jej budete muset doplatit.

Neopomeňte náklady všedních dní – telefon, internet, bydlení, auto

Na kolik vás to vyjde?

Základní rovnice nákladů je jednoduchá: odhadněte náklady na celou cestu, odečtěte svůj příjem za dané období a přičtěte fixní náklady typu ubytování (hypotéka, nájem), internet, spoření apod. U každého to samozřejmě bude značně individuální, navíc spoustu poplatků lze odhlásit, pozastavit, zrušit. A protože žijeme v době sdílecí, můžete si spoustu nákladů odpustit a možná je i obrátit v příjem.

Třeba my se vydali cestovat na tři měsíce, měli jsme čerstvě hypotéku a nevybavený byt, do kterého se nám podařilo přesně na tu dobu sehnat nájemníky z řad kamarádů. Nevadilo jim, že se neznají a že místo židličky budou tři měsíce sedět na krabici. Teď jedu pryč na dva roky (ne už jen na job break) a byt si bude na hypotéku vydělávat přes Airbnb. Podobně se dá uvažovat o pronájmu auta, možná i sportovního nářadí (třeba se vám podaří půjčit někomu nevyužité lyže).

Puberťačky jsou všude na světě stejné. Prambanan, Jáva, Indonésie

Puberťačky jsou všude na světě stejné. Prambanan, Jáva, Indonésie

Na co máte při job breaku nárok od zaměstnavatele

V podstatě na nic. Jak si firma nastaví pravidla pro přidělování job breaku, to je čistě na ní.

V mém případě platilo následující, u vás to může být úplně jinak:

  • Nejdřív musím vyčerpat celou placenou dovolenou.
  • Zbývající volno potřebné na pokrytí nepřítomnosti = neplacené volno.
  • Zkracuje se mi celoroční nárok na benefity (cafeteria).
  • Zaměstnavatel za mě platí zdravotní a sociální pojištění.
  • Zůstává mi k dispozici laptop a telefon, hovory a data si hradím ze svého.

Pokud za vás zaměstnavatel neplatí zdravotní a sociální pojištění, je třeba se o tyto položky postarat. Sociální pojištění není povinné, ale zdravotní uhradit musíte. Od ledna 2016 činí minimální měsíční pojistné 1337 Kč. Další možností je, že pojištění za vás bude dál platit zaměstnavatel a vy se s ním vypořádáte – platíte mu patřičné částky hned, anebo je strhne později z 1. výplaty. Pokud se takto nedohodnete, zaměstnavatel vás z pojištění odhlásí, nezapomeňte proto platit včas a pravidelně.

Které české firmy job break poskytují?

Kdo jejich seznam jednou vydá, vydělá balík. O firmách, které svým zaměstnancům dají pár měsíců volna, se většinou dozvíte jen šuškandou. Zaměstnavatelé poskytující tento benefit (a že jde o benefit pořádný!) se jím většinou nechlubí.

Důvod je prostý – často jde o naprosté výjimky „za zásluhy“ a přiznejme si, dlouhodobá nepřítomnost zaměstnance se firmě řádně prodraží. Přece jen – když už, na job break firma pustí buď dobrého specialistu, nebo manažera. Vždycky jen lidi, kteří jí už nějakou dobu odsloužili, firma by tedy o jejich pracovní odbornost nerada přišla. A nepřítomnost takových seniorů už něco stojí.

Obecně jde o firmy, které byste v postu na sociálních sítích označili zhruba takto: #IT #work-life balance #homeworking #prácenaičo #částečnýúvazek #pruznapracovnidoba.

Když job break není volba

Většina lidí job break nedostane, i kdyby se na hlavu postavila. Jenže většina lidí se taky jezdí válet k moři s cestovkou. Podobně může existovat komunita kolem Travel Bible, která to má prostě jinak. Třeba se zrovna vy zařadíte mezi vyvolené, kteří můj příběh zopakují. Pokud ale fakt ne, zde jsou dva tipy, jak se dá přemýšlet nad dilematem zaměstnání, nebo cestování.

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Cestování jako firemní vzdělávání

Vypadněte na chvíli na druhý konec světa, pomozte social businessu a ještě si to firmou nechte proplatit jako vzdělávání. Takhle nějak funguje LITS Global.

Firemní vzdělávání si představte tak, že vás (a pár vašich kolegů) zaměstnavatel vyšle s podporou agentury na zhruba měsíc třeba do Indie, kde vás přidělí k místnímu drobnému podnikateli, jehož byznys pomáhá komunitě. Svými znalostmi mu jako konzultanti pomůžete s podnikáním – třeba mu navrhnete obchodní strategii, pomůžete s marketingem apod. To vše se odehrává v přirozeném místě a vzhledem k tomu, že nespíte v pětihvězdičkovém hotelu, máte postaráno i o kulturní zážitek.

Setkání buddhismu a islámu. Borobudur, Jáva, Indonésie

Setkání buddhismu a islámu. Borobudur, Jáva, Indonésie

Dejte výpověď, doba vám přeje

Co drží zaměstnance v práci? Jistoty. Mám to taky tak. Pokud je ale cestování tím, za co byste prodali svou duši, a job break dostanete leda tak v příštím životě, vykašlete se na jistoty, dejte výpověď a vyrazte na cestu. Říkám to z pozice člověka, jenž pět let pracoval pro LMC – firmu, která stojí za Jobs.cz a Prace.cz.

Asi už nikdy nebude lepší čas najít si práci. Česko zažívá rekordně nízkou nezaměstnanost a firmy hledají lidi víc než kdy jindy. Takže dát výpověď, cestovat a mezitím najít novou práci není tak složité, jak by se mohlo zdát.

Lenka Mydlová

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled