Možná si pohráváte s myšlenkou zkusit něco nového, naučit se další jazyk, vyzkoušet život a práci v jiné zemi, být přitom obklopeni fascinující přírodou a dýchat čistý vzduch…

Vyrazte za prací do Norska – země, která se v žebříčcích výše pracovních výdělků, kvality života a celkové spokojenosti pravidelně objevuje na předních příčkách.

Do země, která sice není členem Evropské unie, je ale součástí Evropského hospodářského prostoru, jehož členství zajišťuje Norsku přístup na Evropský jednotný trh a zároveň umožňuje svobodu pohybu zboží, osob, služeb a kapitálu v rámci tohoto trhu.

Lofoty

Lofoty, foto: John O’Nolan

Přečtěte si o přípravách na cestu, jak ji nejlépe načasovat, jak vyřídit všechny pracovní dokumenty, kolik si lze reálně vydělat a jak to všechno (ne)utratit, osobní zkušenosti autora a spoustu tipů, které vám ušetří čas při hledání informací.

Proč do Norska

Proč vyrazit do Norska a spojit práci s cestováním? Důvodů může být celá řada:

  • Vyzkoušet žít a pracovat v cizí zemi.
  • Vydělat si peníze na další cestování.
  • Naučit se norsky.
  • Najít svoji „sezonní“ pracovní destinaci.
  • Pracovat či podnikat na dálku z Norska a k tomu získat příjem od norského zaměstnavatele.
  • Cestovat a přitom zahlédnout polární záři nebo půlnoční slunce.
  • Poznat, jak funguje život v Norsku.
  • Touha žít v této zemi dlouhodobě.

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Možná máte ještě jinou vnitřní motivaci nebo při čtení následujících odstavců nějakou další objevíte. Pak je ten nejlepší čas vyrazit na cestu.

Těšte se na nespočet příležitostí pro trekking. Hora Segla nedaleko Trømso, Norsko

Těšte se na nespočet příležitostí pro trekking. Hora Segla nedaleko Trømso

O úchvatném Norsku, fjordech, polární záři, dechberoucí přírodě a praktických záležitostech si přečtěte v průvodci

Co zařídit před odjezdem

Podle toho, na jak dlouho a za jakým účelem do Norska vyrážíte, je potřeba zařídit celou řadu věcí. Souhrnně najdete téma zpracované v Travel Bibli. V kontextu Norska je ale dobré zmínit několik důležitých věcí.

Finanční plán

Pro cestovatele není nic příjemného, když finanční prostředky dojdou uprostřed cesty. V případě Norska se to může stát velmi snadno díky mnohem vyšší cenové hladině ve srovnání s Českem. Je proto dobré být připraveni.

Rozpočet by měl zahrnovat výdaje na potraviny, ubytování a cestování na jedné straně, očekávaný příjem pak na straně druhé – ať už chceme v Norsku pracovat, nebo podnikat/pracovat na dálku.

Spotřebitelské ceny v Norsku jsou v průměru 2,5x vyšší než v Česku. Za potraviny i pronájem bytu zaplatíte dvojnásobek až trojnásobek toho co u nás. Ano, Norsko patří mezi nejdražší země, ale zároveň mezi země s nejvyššími výdělky na světě.

Norsko patří mezi nejlepší země pro pozorování polární záře (Skagsanden beach, Lofoty)

Norsko patří mezi nejlepší země pro pozorování polární záře (Skagsanden beach, Lofoty)

Na cesty určitě obecně doporučuji zařídit si kartu Revolut. Ve zkratce vám tahle aplikace, s kterou je spojená platební karta, umožňuje vést účty v mnoha světových měnách.

Kurz, kterým převádíte koruny třeba na eura, nebo v tomto případě norské koruny, je mnohem výhodnější než kurz, který vám dá vaše banka, když platíte kartou k českému účtu. Více se dozvíte například ve článku o platebních kartách na cesty.

Registrujte se na Revolut.com

Tipy, jak snížit výdaje:

  • Při cestování využívejte pravidlo „allemannsrett“, nebo kempy – toto pravidlo zajišťuje komukoliv přístup do volné přírody. Postavit stan je povoleno, kde to není výslovně zakázáno. V případě, že využijete kempy, ceny se pohybují mezi 150 a 250 NOK (450–750 Kč) za stan a auto.
  • Potraviny nakupujte v supermarketech Kiwi, Rema 1000 nebo Bunnpris.
  • Nakupujte levnější položky – kvalita potravin v Norsku je vynikající i u zlevněných položek. Běžně najdete alespoň jednu položku z každé kategorie, kterou koupíte za podobnou cenu jako u nás. Můžete tak koupit celozrnný chléb za 6 NOK (18 Kč) nebo plechovku tuňáka za stejnou cenu.
  • Vařte si – ceny v restauracích jsou 3–4x dražší než v Česku. U alkoholu jsou rozdíly ještě větší, točené pivo stojí 90 NOK (270 Kč).
  • Využijte zaměstnaneckých výhod – v případě, že budete pracovat v hotelu, můžete mít stravu v rámci pracovní doby zdarma, nebo za velmi výhodných podmínek.
  • Benzin kupujte o víkendu – ceny klesají běžně o 2–3 NOK (6–9 Kč) za litr.

I když po zohlednění očekávaných příjmů skončíte v kladných číslech, je dobré mít ještě dostatečnou finanční rezervu na neočekávané výdaje.

Cestovní pojištění

Kvalitní cestovní pojištění by mělo být nezbytností pro bezstarostný průběh cesty. Osobně využívám cestovní pojištění na kreditní kartě Diners Club. Za roční paušální poplatek 1 500 Kč jste pojištěni na celém světě. Maximální doba pojištění je vždy 90 dní, pak je potřeba vrátit se do Česka, nebo další dny doplatit. Limity pojištění na léčebné výlohy a asistenční služby jsou velmi příznivé, navíc je možné pojistit i spolucestující.

Cesta na Trolltungu

Cesta na Trolltungu

Nezapomeňte cestovní pas

Norsko je součástí „schengenu“, ke vstupu do země stačí občanský průkaz nebo cestovní pas. Pokud ale pojedete do Norska pracovat, je více než užitečné mít s sebou cestovní pas. Vyhnete se tak nepříjemnostem při zařizování některých důležitých věcí, třeba obstarání telefonního čísla nebo založení bankovního účtu, které jsou pro život v Norsku nezbytností.

Práce v Norsku

Pokud se rozhodnete vyrazit do Norska, máte jasný cíl a motivaci a chcete v Norsku také pracovat, je potřeba ještě před odjezdem ujasnit několik věcí a připravit se, že během prvních týdnů budete muset v Norsku navštívit pár úřadů.

Kdy vyrazit

Hlavní sezonou je v Norsku období od května do září. Během jarních a letních měsíců přijíždějí do Norska turisté, lidé víc cestují, hotely a bary jsou plnější. Pokud budete chtít pracovat jen několik měsíců v roce, je ideální přijet v tuto dobu.

Jakou oblast si vybrat

Největší nabídka volných pozic je – kromě hlavního města Osla – také ve všech větších městech a turistických centrech. Volná pracovní místa můžete v sezoně najít i v dalekých oblastech severního Norska, kde není dostatek kvalifikované pracovní síly.

Po jakých profesích je poptávka

V Norsku je poptávka jak po kvalifikované pracovní síle, tak po té s nižší kvalifikací. U pozic s vyšší kvalifikací je dobrá norština podmínkou. Zpočátku může být nejlepší strategií vzít i méně kvalifikovanou práci, mezitím se naučit norsky a teprve později se ucházet o kvalifikovanější práci.

Poměrně velká nabídka pracovních pozic je v oblasti hotelových a restauračních služeb a řemeslných prací. Především jde o pozice barman, číšník, kuchař, skladník, prodavač, malíř, zedník a tesař.

O práci v zahraničí si můžete přečíst také v článku Život a práce v zahraničí. Jak obstát a vytěžit maximum.

Kempování Geiranger

Kempování Geiranger

Jak si práci najít

  • Kamarádi – možná znáte někoho, kdo v Norsku pracuje nebo bydlí. Ten většinou zná místní prostředí nejlépe a poradí vám.
  • Sociální sítě – rozhodně stojí za to oslovit nějakou facebookovou skupinu, jako jsou Češi v Norsku nebo Čechoslováci v Norsku.
  • Bavte se s místními – pokud budete v Norsku cestovat, pozorujte okolí a ptejte se lidí, jaké jsou možnosti.
  • On-line databáze NAV – databáze státní organizace, která se mimo jiné zabývá aktivní politikou zaměstnanosti.
  • Finn.no – největší inzertní server v Norsku s největší databází volných pracovních míst. Můžete poptávat či nabízet i další věci a služby. Stejně jako databáze NAV je pouze v norštině.
  • Kancelář UngInfo – kancelář v Oslu nabízí komplexní bezplatnou pomoc především mladým lidem.
  • Personální agentury v Norsku – můžete kontaktovat největší personální agentury Adecco a Manpower. Komunikují i v anglickém jazyce.
  • Agentury v Česku – omezený počet pracovních míst nabízí také agentury přímo v Česku. Využijte např. Profesii nebo třeba práci na farmách přes agenturu Student agency.

Uzavření pracovní smlouvy („Arbeidsavtale“)

Pracovní smlouva je první a nejdůležitější věc, kterou je potřeba mít k tomu, abyste mohli vyřídit další náležitosti: daňovou kartu, norské identifikační číslo, registraci na policii, bankovní účet, bankovní číslo (bank ID) a přístupy do elektronické schránky pro komunikaci s úřady (obdoba naší datové schránky).

Geirangerfjord

Geirangerfjord

Norské firmy mají zákonnou povinnost uzavřít pracovní smlouvu do 30 dní od začátku pracovního poměru. V Norsku neexistuje něco, jako je u nás minimální mzda. Pro některé odborné profese jsou stanoveny minimální mzdové tarify, ale jinak je výše mzdy upravena kolektivními smlouvami a je důležité mít mzdovou sazbu uvedenu v pracovní smlouvě.

Od prvního dne platnosti pracovní smlouvy se stáváte členem norského pojišťovacího schématu – Norwegian National Insurance Scheme – a zaměstnavatel za vás odvádí sociální a zdravotní pojištění.

Co je potřeba vyřídit na úřadech

Pokud budete pracovat v Oslu nebo v některém z větších měst, můžete všechny pracovní náležitosti vyřídit na jednom centralizovaném místě SUA (středisko pro zahraniční pracovníky), ušetříte tak návštěvu několika úřadů.

Pokud se ale nacházíte někde na severu Norska, budete muset všechny úřady postupně „oběhnout“. V mém případě to byla i návštěva 100 km vzdáleného finančního úřadu.

Daňová karta (tax deduction card)

  • Musí ji mít každý zaměstnanec, aby za něj mohl zaměstnavatel odvádět daně.
  • Je potřeba osobně navštívit daňový úřad Skatteetaten a podat žádost.
  • Nutné je předložit pracovní smlouvu a cestovní pas.
  • Karta přijde poštou na vaši norskou adresu a zaměstnavateli elektronickou poštou.
  • Obsahuje údaje o sazbě vaší daně z příjmu. Obvykle je to 35 % včetně 8,2% příspěvku na sociální a zdravotní pojištění.

Norwegian identity number („D-number“, nebo „National ID number“)

  • Musí ho mít každý norský občan i cizinec, který v Norsku pracuje.
  • D-number je určen pro zaměstnance s pracovní smlouvou do šesti měsíců. Žádost se podává současně s žádostí o daňovou kartu.
  • National ID number je určen pro zaměstnance s pracovní smlouvou uzavřenou nad šest měsíců. V tomto případě ale také musíte deklarovat váš přesun do Norska.
Národní park Jostedalsbreen

Národní park Jostedalsbreen

Registrace na policii („Registreringsbevis“)

  • Každý, kdo chce být v Norsku déle než 3 měsíce, musí se zaregistrovat na policii v místě svého bydliště.
  • Žádost o schůzku se podává elektronicky na Udi.no (The Norwegian Directorate of Immigration).
  • K vydání potvrzení je nutné předložit pracovní smlouvu a cestovní pas.
  • Toto potvrzení je také potřeba předložit bance k vydání tzv. bank ID (info dále v textu).

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Jak najít bydlení

Bydlení je – stejně jako většina ostatních služeb v Norsku – podstatně dražší než u nás. Pokoj v Oslu si lze pronajmout za 4000–4500 NOK (12–14 tis. Kč). V odlehlejších oblastech a menších městech najdete ubytování i za nižší ceny.

Prvně je opět nejlepší poptat se známých, v diskusních skupinách na Facebooku, anebo lidí přímo ve městě. Na internetu lze ubytování nejlépe najít na stránkách Finn.no nebo Hybel.no (stránky jsou bohužel pouze v norštině). Studenti mohou najít levnější ubytování na Sio.no a Anker Studentbolig.no.

Norské telefonní číslo

Norské telefonní číslo budete potřebovat při komunikaci s úřady či se zaměstnavatelem. SIM kartu mobilního operátora Telenor (tzv. „kontantkort“) koupíte za 200 NOK v některém z jeho obchodů nebo v řetězcích 7-Eleven a Narvesen. Při koupi je nutné předložit platný cestovní pas a uvést adresu vašeho bydliště v Norsku.

Rozjímání v zemi nikoho

Rozjímání v zemi nikoho

Založení bankovního účtu a „bank ID“

Norské bankovní konto budete potřebovat k příjmu mzdy od zaměstnavatele. Sem budete dostávat i případné vratky daně z příjmu a proplacení příspěvku na dovolenou.

Na trhu je velké množství bank, většina nabízí bezplatné vedení účtu a debetní kartu. Osobně mám účet u aliance SpareBank 1. K založení účtu budete potřebovat pracovní smlouvu, cestovní pas a vaše norské identifikační číslo.

K získání tzv. „bank ID“ musíte dodat potvrzení o registraci od policie („registreringsbevis“). Bank ID slouží nejen k přihlašování do elektronického bankovnictví, ale v podstatě umožňuje elektronicky podepisovat dokumenty vaší osobou (obdoba certifikovaného podpisu v ČR). Budete ho potřebovat k elektronické komunikaci s veřejnou správou.

Elektronická veřejná správa

Veřejná správa v Norsku je plně elektronická. Jakmile máte „bank ID“, můžete využívat vašeho elektronického podpisu, který je plnohodnotnou náhražkou fyzického podpisu.

K elektronické komunikaci se používají tyto prostředky:

  • Altinn – elektronický systém veřejné správy. Budete ho používat například při komunikaci s daňovým úřadem a posílat přes něj daňové přiznání.
  • Digital post – obdoba naší datové schránky. Vybírat budete ze dvou poskytovatelů: Boks a Digipost.
 Divoká řeka

Divoká řeka

Kolik si lze vydělat

Norsko patří obecně mezi země s nejvyššími čistými výdělky na světě.

U některých profesí je minimální mzda uvedena v mzdových tarifech, u většiny profesí ale vychází z uzavřených kolektivních smluv.

Běžná základní hodinová sazba v hotelnictví se pohybuje kolem 160 NOK (480 Kč), po odečtení daně (35 %) pak asi 105 NOK (315 Kč) čistého.

Při práci na plný úvazek a odpracování 160 hodin za měsíc si lze vydělat 16 800 NOK (50 000 Kč) čistého.

K tomu je potřeba přičíst:

  • Příplatky za práci v noci, svátky a přesčasy.
  • Příspěvek na dovolenou vyplácený po uplynutí kalendářního roku, který činí 10,2 % z hrubé mzdy.
  • Vratka daně z příjmu. První dva roky finanční úřad vrací 10 % z odvedené daně.
Práce na cestách

Práce na cestách

Norština – jak na ni

V Norsku umí velmi dobře anglicky jak malé děti, tak důchodci, a to téměř bez výjimky. Znalost norštiny vám ale umožní lépe poznat norskou kulturu a Nory, kteří jsou spíše uzavřenější povahy. Pokud to navíc myslíte s prací a životem v Norsku vážně, bude pro vás alespoň základní komunikativní znalost velkou výhodou. Norsky se domluvíte také v Dánsku a Švédsku, jejichž jazyky jsou velmi podobné.

On-line kurzy zdarma

  • Norwegian on the Web – kurz univerzity NTNU v Trondheimu. Absolvování
    všech deseti lekcí zajišťuje znalost jazyka na úrovni A2 evropské stupnice znalosti jazyků.
  • Introduction to Norwegian – skvělý interaktivní čtyřtýdenní kurz od University Oslo na vzdělávacím portále FutureLearn.

Skvělou metodu, jak se rychle a zábavně jazyk naučit a nikdy ho nezapomenout, popisuje na svém blogu Tim Ferriss. Díky jeho postupu se naučíte úplné základy jazyka již za dva měsíce.

Učení se jazyku je hodně individuální záležitost. Z vlastní zkušenosti ale mohu potvrdit, že pokud věnujete studiu norštiny dva měsíce před odjezdem do Norska, kdy stihnete naposlouchat rozdíly ve výslovnosti, naučit se 600 nejpoužívanějších slovíček (třeba pomocí aplikace Anki) a zvládnout základní gramatiku, získáte dostatečný základ pro to, abyste byli schopni začít komunikovat v norštině.

Chcete se naučit jazyk za 3 měsíce?

Příroda v oblasti Vefsn

Příroda v oblasti Vefsn

Cestování v Norsku

Norsko je krásná země, která nabízí obrovské příležitosti poznávat přírodní krásy, města (jako Oslo, Bergen či Trondheim) nebo si užívat outdoorové aktivity.

Autem v Norsku

  • Počítejte s velkými vzdálenostmi mezi jednotlivými městy. Při cestách autem budete občas muset využít nějakého trajektu.
  • V Norsku se platí mýtné za průjezdy některými městy, tunely, mosty či novými úseky dálnic a silnic (cca 20 NOK za průjezd). Seznam placených úseků je k dispozici na stránkách AutoPASS. Systém je plně elektronický.
  • Je možné si dopředu zaregistrovat poznávací značku vozidla. Jednotlivé placené průjezdy jsou pak automaticky načítány a domů vám přijde faktura, kterou zpětně kartou zaplatíte. I pokud se nezaregistrujete, systém vaše auto zaznamená, ale faktura vám přijde domů s větším zpožděním. Bez registrace však nebudete mít možnost nahlédnout do vašeho on-line účtu a zkontrolovat projeté úseky.
  • Nedodržovat dopravní předpisy se v Norsku nevyplácí, pokuty jsou vysoké. Řidiči jsou maximálně ohleduplní i k cyklistům a chodcům. V žádné jiné zemi jsem se na kole na silnici necítil tak bezpečně jako v Norsku.
  • Ceny benzinu a nafty patří k nejvyšším v Evropě, zaplatíte 13–16 NOK (40–48 Kč) za litr.

Vodopád Låtefossen

Vodopád Låtefossen

Hotovost není potřeba

Norsko patří k zemím, kde se postupně přestává platit v hotovosti. Platební kartou můžete zaplatit téměř kdekoliv, i v té nejzapadlejší vesnici. Vyplatí se mít platební kartu s výhodnými převody kurzů, jako je například karta Revolut. Díky ní ušetříte 3–5 %, které si běžně inkasují české banky za převody kurzů.

Osobní cestovní tipy

Oslo
Hlavní město Norska. Nejrychleji se rozvíjející město v Evropě co do počtu obyvatel a architektury.

Trolltunga
Pozoruhodný skalní útvar vyčnívající nad okolní jezero. Nachází se na největší náhorní plošině severní Evropy – Hardangerviddě.

Flåm
Vesnička ležící u fjordu Aurlandsfjorden známá pro jednu z nejkrásnějších železničních tratí v Evropě – Flåm Railway.

Geirengerfjord
Jeden z nejkrásnějších fjordů v Norsku, je přírodní památkou UNESCO. Poblíž se nachází největší ledovec kontinentální Evropy – Jostedalsbreen.

Trondheim
Studentské město s mnoha historickými budovami a čilým kavárenským životem. Vysněné místo pro život mnoha Norů.

Mosjøen
Městečko ležící na kraji Nordland asi 100 km od polárního kruhu. Historické centrum Sjøgata na březích řeky Vefsny je přehlídkou tradičních dřevěných domků.

Lofoty
Nádherné souostroví nacházející se 100–300 km za polárním kruhem. Nejsevernější místo na světě, kde se dá surfovat.

Moje osobní zkušenost

V Norsku jsem dva týdny intenzivně cestoval a tři měsíce pracoval v druhém nejstarším hotelu severního Norska.

Práci jsem měl v hrubých rysech domluvenu již před příjezdem do Norska. Vyzkoušet práci barmana pro mě bylo neuvěřitelně obohacující. Výhodou byl neustálý kontakt s lidmi, což mi umožnilo rychle se učit cizí jazyk.

Osobně můžete Kamila potkat na kurzu Norsko – práce a cestování v zemi fjordů.

Bylo velmi zajímavé sledovat, jak v Norsku funguje systém vyřizování všech povolení a potřebných dokumentů. Jako ekonoma mě také bavilo zjišťovat, jak funguje celý ekonomický systém v této severské zemi.

Protože mám vyřízené všechny dokumenty, které mi v Norsku umožňují pracovat, chtěl bych jej navštívit i v dalších letech – zřejmě opět zvolím kombinaci práce a cestování. Norsko je velká nádherná země a zbývá mi procestovat ještě značnou část.

Užitečné odkazy o Norsku

Visit Norway Work in NorwayNorge.czMZV ČREures.

Kamil Klemsa
Nedávno přešel z korporátního prostředí k freelancingu. Podniká na volné noze. Během cestování v zahraničí se učí jazyky a pracuje. V roce 2016 působil jako barman v Norsku a učitel angličtiny v Indonésii. Kamila můžete potkat naživo na cestách, anebo virtuálně na jeho blogu, na Instagramu a LinkedIn.

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled