Objevit letenku za cenu kolem 15 tisíc někam za oceán není zas tak složité. Samozřejmě, záleží kam přesně, avšak vyjma skutečně velmi vzdálených míst jsou takové ceny celkem běžné. Člověk se ale v letenkách musí nějakou dobu vrtat, aby věděl, kde co hledat, jakou cenu očekávat a kdy a kam letět. Ne každého něco podobného baví, nebo na to má čas.

Nejjednodušší cesta, jak najít a pořídit levnou letenku je přes prostředníka. Nemyslíme teď konkrétní osobu, ale spíše web. Stránek s více či méně akčními letenkami je jen na českém trhu velké množství – některé jsou lepší, jiné horší – a v Evropě jich je ještě několikanásobně víc. V tomto článku vám ukážeme, jak akční letenky sledovat a vybírat tu nejlepší.

Tento článek je zároveň krátká ukázka z knihy Travel Bible, která je plná praktických tipů, jak vyrazit do světa chytře, levně a na dlouho.

Zajímají vás dalsí tipy, jak stáhnout nejen ceny letenek na minimum? Odpovědi najdete v Petrově kurzu TravelHacking – Jak na levné letenky a cestování.

Weby s akčními letenkami

Nejčastěji asi narazíte na web cestujlevne.com – máme ho rádi a v malém českém rybníčku patří na vrchol. Mezi nejstarší servery tohoto charakteru u nás patří určitě akcniletenky.com, zajímavý je třeba i web zaletsi.cz. Většina cestovatelů má dva až tři oblíbené, mezi kterými se pravidelně pohybuje, ti rozumnější z nich si nechávají posílat nabídky e-mailem alespoň od cestujlevne.com, kde je možné filtrovat nabídky do konkrétních částí světa.

My sledujeme desítky podobných serverů po celém světě, plus velké množství diskuzních serverů, věnujících se letenkám. Proč? Letenky nás baví a neomezujeme se jen na to, co se objeví v našem malém rybníčku. To samé dělají i české servery s akčními nabídkami letenek. Každý má svou strategii a své know-how, jak letenky hledá, všichni mají ale jedno společné. Jakmile se objeví hodně zajímavá nabídka v zahraničí, snaží se ji co nejrychleji aplikovat i na naše prostředí. Někdy jde o zajímavé tarify, které je možné proletět i z ČR, jindy se musíte vypravit na okolní letiště.

Nabídky akčních letenek na Cestujlevne.com

Proč uvedené servery existují a z čeho žijí? Většina jich existuje jednoduše proto, že provozovatelé sami rádi cestují a svět letenek je baví. Pro některé jsou portály hlavním zdrojem příjmu, pro jiné jen přivýdělek. Postupem času sami poznáte, kdo to dělá pro peníze a kdo i z nadšení a zápalu. Takové servery jsou většinou výrazně úspěšnější než ty zaměřené pouze na zisk.

Jsme přesvědčeni, že jako cestovatelé byste měli vědět, jak systém funguje. Pro více navštěvované letenkové weby je zdrojem příjmu reklama na stránkách, další část příjmů přichází z prodaných letenek, ubytování, autopůjčoven a dalších služeb s cestováním souvisejících. Určitě si peníze za odvedenou práci zaslouží. Věnují čas hledání za vás, a tak jim provizi přejme. Letenku si ale nekupujete od akcniletenky.com nebo jiného serveru. Oni letenky neprodávají. Je překvapující, jak velké množství lidí si myslí, že koupilo letenku od serveru s nabídkou akčních letenek.

Podobné servery mají partnerskou dohodu s několika prodejci letenek OTA (online travel agents) jako Pelikan.cz, Letuska.cz a Studentagency.cz. Ti si k letence připočítávají takzvané ticketing fee – poplatek za vystavení letenky. Většinou začíná přibližně na 300 Kč a o jeho část se pak prodejci dělí s promotéry akcí. V některých případech si letenkový server může svou provizi sám nastavit, proto často narazíte na stejnou akci s krapet různými cenami.

Možná vám to připadá jako super zdroj příjmů, ale nenechte se mýlit. Serverů, které jen kopírují různé akční nabídky a snaží se vydělávat na provizích, je mnoho a jak se většina z nich přesvědčila, jen kopírování nabídek k ničemu moc nevede. Na druhou stranu konkurence je vždycky zdravá věc, nutí totiž k neustálým inovacím a zlepšování.

Sledujte i zahraniční weby

Takzvaných letenkových webů existuje opravdu hodně. V Čechách se sice ty kvalitní dají počítat jen v jednotkách, ale jakmile své pole působnosti rozšíříte i na okolní státy, nebo ještě lépe na celý svět, dostanete obrovskou nabídku. Dohledat podobné stránky například v maďarštině pro lety z Budapešti možná není úplně jednoduché, ale strýček Google vám rád pomůže. Monitorujeme snad všechny a věřte, že sehnat levnou letenku je ten nejmenší problém. Pokud nevěříte, snadno vás přesvědčíme.

Na specifika konkrétních vyhledávačů a naše doporučení jsme se zaměřili v článku Které vyhledávače letenek používat a jakým způsobem.

V naší databázi máme kolem 50 letenkových a zájezdových webů z celého světa a pravidelně je aktualizujeme. Hledají letenky za nás. Pokud se objeví nabídka zpátečního letu z Budapešti do Gruzie za přibližně 500 Kč, tak už vyplatí dopravit se do Budapešti a zpět vlakem nebo autobusem. Když Petr letěl kolem světa za 12 000 korun, začínal jeden z letů v Miláně. K němu si s nízkonákladovými dopravci napojil let z ČR a bylo hotovo. Proto se neomezujeme na naši republiku – skvělé ceny a chybové tarify se objevují všude po světě.

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Jak je možné monitorovat a sledovat každý den, každou minutu 50 různých stránek, aby člověk něco nepřehlédl? Celkem jednoduše. Pojďme se podívat na jednoduchý proces, jak díky dostupným technologiím a službám, které můžete využívat zcela zdarma, monitorovat svět letenek.

Využijte RSS feedy

Většina internetových stránek dnes nabízí možnost připojení RSS kanálu. Nevíte, co to znamená? Wikipedie o RSS říká toto:

RSS je rodina XML formátů určených pro čtení novinek na webových stránkách a obecněji k syndikaci obsahu. Technologie RSS umožňuje uživatelům internetu přihlásit se k odběru novinek z webu, který nabízí RSS zdroj (RSS feed, RSS kanál, RSS channel). Tento zdroj se většinou vyskytuje na stránkách, kde se obsah mění a přidává velmi často (například zpravodajské servery).

Původně tento formát sloužil pouze k předávání aktuálních novinek mezi jednotlivými servery, které takto velmi jednoduše mohly odkazovat na aktuální články na jiných serverech. V zásadě vás technické informace nemusí vůbec zajímat. Co potřebujete vědět je, že prostřednictvím RSS jste schopni zjistit, jakých posledních zhruba deset příspěvků bylo na daném webu publikováno. To je první část skládačky. K čemu nám bude RSS feed dobrý? Potřebujeme využít možnosti načíst RSS data ze všemožných webů a zobrazit si je na jednom jediném místě.

Proces, kterým se webový zdroj, tedy data z RSS feedů, nejčastěji dostává k uživateli, se nazývá odběr, soustředění několika takových zdrojů je známé jako agregace. Tu provádí agregující software, v některých případech RSS čtečka. Jedná se buď o aplikaci, kterou máte nainstalovanou na počítači, nebo o webovou službu. Tedy něco jako třeba e-mail na Googlu. To jsou webové služby. My využíváme RSS čtečku Feedly.

Ukázka akčních letenek z Feedly.com během dvou dní. Vybrali byste si?

Adresy jednotlivých feedů najdete v Travel Bibli a v článku Centralizace chybových tarifů a akčních nabídek letenek na jediné místo.

Jenže jak jednoduše sledovat akční letenky do konkrétní destinace? A ještě ideálně dostat notifikaci do telefonu nebo na e-mail, aby nám nic neuteklo? Dlouho jsme se trápili s tím, jak něčeho podobného dosáhnout. Kombinovali jsme různé webové služby a nástroje, aby nám posílaly do emailu a jako notifikaci na mobil nabídky pouze s letenkami do konkrétní destinace, kam se chceme vydat. Bylo to komplikované, většinou zpoplatněné a ne vždy funkční. Jeden ze způsobů jsme popisovali i ve členské sekci v článku Vysněné destinace rovnou na email.

Naštěstí naše nářky vyslyšel kamarád Jirka Dolejš a vytvořil mobilní aplikaci, která je skoro dokonalá.

Nejrychlejšíletenky.cz

Aplikace Nejrychlejší letenky je vlastně takovou chytrou RSS čtečkou a nabízí funkce, které nám u Feedly chyběly a složitě jsme je nahrazovali. Je k dispozici pro Apple iOS i Android platformu a v základní verzi je zdarma.

Co přesně aplikace nabízí?

Základem aplikace je RSS feed článků letenkových webů z celého světa. Jirka vzal všechny naše zdroje, přidal pár svých a tím pádem dostal všechny potřebné informace o levných a chybových tarifech na jedno místo. V nekonečném streamu tak máte k dispozici všechny letenkové akce seřazeny od nejnovějších po nejstarší a přibývají stále nové a nové tak, jak jsou na různých webech publikovány.

Aplikace nabízí 3 režimy zobrazení. V prvním vidíte nové nabídky letenek. Ve druhém pak všechny. Na první pohled vypadají obě tyto části stejně. Rozdíly se začnou projevovat až časem. Jakmile aplikaci vypnete a za pár hodin zase zapnete, v sekci „Nové letenky“ se vám načtou pouze ty nabídky, které se objevily v RSS feedech od posledního zobrazení.

Nabídky si můžete ukládat do oblíbených, aby se vám v té záplavě všech neztratily. To uděláte přejetím na nabídce zprava doleva. Zobrazí se vám možnost jejího uložení.

Notifikace a filtrování

Potud je aplikace myslím velice přehledná a vše je jasné. Mnohem zajímavější jsou pak funkce v placené verzi aplikace. Mezi verzí zdarma a placenou jsou celkem zásadní rozdíly. Cena předplatného aplikace je přitom víc než příznivá. Buď si ji předplatíte samostatně po měsících a pak vyjde cena na měsíc na 1 euro, nebo si zaplatíte rovnou celý rok a z karty se vám strhne 10 eur. Což je částka, která se vám vrátí na první letence, kterou díky aplikaci koupíte.

Jaké jsou konkrétně rozdíly mezi verzí zdarma a placenou verzí? Data ve verzi zdarma mají 2 hodiny zpoždění a veškeré akce tak vidíte o něco později než předplatitelé. Což znamená, že vám někdo ty nejlepší letenky často vyfoukne před nosem. Čistě proto, že o nich věděl dřív. Zdroje dat v neplacené verzi jsou navíc pouze z českých a slovenských letenkových webů a nemáte tak přístup k dalším desítkám akcí, které pochází ze zahraničních zdrojů. Ty jsou pouze v placené verzi. Ve verzi zdarma vám také nechodí notifikace, což je podle nás naprosto zásadní.

Notifikace se totiž vztahují ke klíčovým slovům, jaká si nastavíte. Pokud tedy sháníte letenky do Bangkoku, nastavíte si klíčové slovo Bangkok. Jakmile se v RSS feedech objeví nabídka s letenkami do Bangkoku, díky notifikacím se to v placené verzi okamžitě dozvíte.

Nejzajímavější část aplikace je sekce nastavení. Můžete si v ní zadávat klíčová slova pro notifikace, vybírat, jestli je chcete dostávat pouze pro české a slovenské, nebo i polské, německé, anglické atd. servery. Můžete také zapínat a vypínat jednotlivé zdroje dat. Pokud vás tedy nezajímají například chytrezajezdy.cz, jednoduše si je vypnete a jejich nabídky se vám nebudou zobrazovat.

Nejlepší funkcí jsou ale notifikace. Můžete je používat pro konkrétní destinace, kam chcete pořídit levnou letenku. Přidáte si i konkrétní měsíc, kdy se do destinace chcete podívat. Bohužel termíny a měsíce fungují hůře, než destinace samotné, protože se často uvedené slovo (například leden) v článku nevyskytuje a termín je vyjádřen buď číselně, nebo vůbec.

Nenech si utéct žádné novinky

Přihlas se k odběru Travel Bible newsletteru

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Pokud se aktuálně nechystáte do žádné konkrétní destinace a jde vám pouze o hodně levnou letenku kamkoliv, zadejte si do klíčových slov věci jako: Mega, HIT, Akce, Error. Těmito přívlastky jsou nejčastěji označované opravdu zajímavé ceny letenek.

Dalším tipem pro nastavení aplikace a klíčových slov pro notifikace je skloňování. Používejte ho. Někdy totiž článek obsahuje cílovou destinaci v prvním pádu, jindy v druhém. Například:

„Bangkok za cenu XY“ versus „Letenky do Bangkoku za cenu XY“. Proto je vždy lepší zadávat obě slova. Bangkok i Bangkoku. Pokud si aktivujete notifikace i pro zdroje v němčině nebo polštině, zadejte klíčové slovo v daném jazyce. I když máte nastavené překlady. Ty se totiž na klíčová slova nevztahují. Tam se pracuje pouze s originály.

Aplikace Nejrychlejší letenky je aktuálně asi to nejlepší co pro získávání informací o akčních letenkách existuje. Jediné mínus, které se zatím nikomu nepovedlo vyřešit, je nemožnost hledat v RSS zdrojích podle termínů. Tahle funkce nejen nám, ale i většině ostatních cestovatelů chybí. Možnost nechat si posílat notifikace pro letenky kamkoliv v období mezi listopadem a prosincem by byla skvělá a pro hodně lidí možná zajímavější, než notifikace na konkrétní destinace

Poslechněte si i rozhovor s Jirkou Dolejšem v podcastu Travel Bible

Co do podobných aplikací, víme ještě o jedné. Jde o Flymee pro iOS, která ale pouze pěkně zobrazuje data z RSS feedů a třídí je podle lokalit. Neumožňuje však žádné pokročilejší nastavení a filtrování.

Jen pro pořádek: Jirka nám za promo aplikace nic neplatí. Opravdu jde o to nejlepší, na co jsme kdy narazili. A to pořád brouzdáme vodami českého i světového internetu.

Kdy koupit nejlevnější letenky?

Těžko odpovědět. Někdy získáte letenku v akční ceně půl roku dopředu, jindy zase dva týdny před odletem. Obecně ale platí, že dva až tři měsíce před odletem se ceny letenek pohybují v nejlepší cenové hladině. To se samozřejmě netýká chybových tarifů, kde už vůbec není možné předpovědět, jestli a případně kdy vzniknou.

Jak porovnat ceny s loňským rokem

Pokud přemýšlíte, zda letenku koupit už teď, nebo třeba ještě měsíc počkat, opět vám pomůže Google. Řekněme, že chcete letět do Thajska někdy v zimních měsících, a je zrovna listopad. Položte dotaz „Thajsko za site:cestujlevne.com“ (nebo jiný server s nabídkou akčních letenek), kde „site:” určuje web, na kterém se bude vyhledávat. Můžete využít i tvary jako „Thajsko akce” nebo „Thajsko letenky od”.

V pravé části pod oblastí, kam zadáváte dotaz, si všimněte tlačítka „Vyhledávací nástroje“. Když na něj kliknete, rozbalí se vám další možnosti, jejichž prostřednictvím můžete upřesnit svůj dotaz. Kliknutím na „Bez časového omezení“ můžete omezit dotaz na výsledky z konkrétního data. Je tak možné podívat se rok zpětně, jaké byly ceny letenek v listopadu, prosinci a lednu.

Výsledky pak ukazují nabídky ve vámi vymezeném období tak, jak je to vidět na obrázku níže. To vám velice pomůže v rozhodování, jestli kupovat už nyní, nebo počkat.

Proč koukat do výsledků rok zpětně? Protože cenové akce aerolinek se na uvedené termíny s železnou pravidelností rok co rok opakují. Poté co projdete první dvě stránky s výsledky vyhledávání, získáte velice slušný odhad, zda je lepší kupovat v listopadu, prosinci nebo až v lednu. Chybové tarify a různé neopakovatelné vlivy poznáte snadno.

Přejeme šťastnou ruku ve výběru letenky a potkáme se na cestách anebo na Petrově kurzu TravelHacking – Jak na levné letenky a cestování.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled

Jeden komentář

  1. Petr Huza 15.4.2023 v 12:19 - Odpovědět

    Schanim 4 letenky na Mauricius odlet konec října návrat kolem 10. 11.2023