Švýcarsko je od nás vzdálené jen pár hodin cesty autem, přesto u Čechů nepatří k nejvyhledávanějším destinacím. Důvod? Vysoké ceny. Ale nezoufejte, se správnými informacemi si dovolenou ve Švýcarsku můžete dovolit i z české výplaty. Odměnou za vaši investici bude nádherná příroda, kterou nikde jinde na světě nenajdete.

Proč jet do Švýcarska

Švýcarsko je známé především okouzlující přírodou – tyrkysově modrá jezera, masivní horské štíty a nekonečné zelené louky s pasoucím se dobytkem vypadají na živo ještě působivěji, než jak je znáte z fotek a pohlednic. Nesmíme zapomenout ani na místní pochoutky, ať už je to skvělý sýr nebo světoznámá čokoláda. Nadšenci do technických vymožeností stoprocentně ocení i vymakané železnice a lanovky, které se šplhají na vrcholky hor a nabízejí nádherné výhledy i těm méně zdatným turistům.

Švýcarsko je ale ještě daleko rozmanitější. Víte, že se tu pěstuje vinná réva? Dokonce na větším území než v Česku. Navíc vinařská oblast Lavaux patří k nejkrásnějším na světě.

Do paměti se vám vryje i místní smysl pro pořádek, neuvěřitelně svěží vzduch a možnost natočit si téměř ze všech fontán v zemi pitnou vodu. Každodenní maličkosti mě utvrdily v tom, že jsem zkrátka v jedné z nejvyspělejších zemí světa.

Krávy pasoucí se na horských loukách – typicky švýcarský pohled

Jak se do Švýcarska dostat

Autem

Nejjednodušší a často i nejlevnějším způsobem dopravy do Švýcarska je jízda vlastním autem. Z Prahy k východní hranici je to asi 600 km, na západ do Ženevy pak 950 km. Švýcarsko je relativně malá země, není proto problém projet ho autem křížem krážem. Pro dopravu na místě se jedná o nejlevnější variantu. 

Ceny benzinu odpovídají těm v Německu (cca 37 Kč/l), v německy mluvící části Švýcarska je o něco levnější než ve francouzské. Nafta je o poznání dražší (jeden litr načerpáte za 42 Kč), proto je lepší natankovat ji ještě před přejezdem hranic. Pro jízdu po švýcarských dálnicích je nutné zakoupit dálniční známku. Existuje pouze jedna varianta, a to celoroční. Stojí 930 Kč.

Letecky

Do Švýcarska se dá relativně levně dostat i letecky. Let trvá 1–1,5 hodiny. Dobrým spojením je linka easyJetu mezi Prahou a Basilejí, zpáteční letenka se dá sehnat za 1200 Kč. Další možností je letět s aerolinkami Vueling do Ženevy nebo Swiss do Curychu, Ženevy nebo Basileje.

Vlakem

Velmi pohodlnou variantou je využít noční vlak Českých drah na trase Praha–Curych. Odjezd z Prahy v 18 hodin, v Curychu jste po 8. hodině ráno. V opačném směru vlak opouští Curych ve 22 hodin a do Prahy dorazí v 11 dopoledne. Cena přímého nočního vlaku bývá kolem 1700 Kč za jeden směr.

Existují i denní linky z Prahy s přestupem v Linci. Velmi levně se dá dostat až na hranice Švýcarska díky včasné jízdence ČD. Z Českých Budějovic do rakouského Feldkirchu lze zakoupit za 368 Kč.

Švýcarsko je rájem pro pěší turisty i cyklisty

Autobusem

Cesta do Švýcarska autobusem trvá 9–10 hodin. RegioJet jezdí do Basileje, Bernu, Curychu, Lausanne, Lucerne, Lugana, St. Gallenu a Ženevy. Jednosměrná jízdenka do Curychu stojí 899 Kč. FlixBus nabízí přímý spoj Praha–Curych od 549 Kč. Další švýcarská města jsou dostupná s přestupem.

Kdy vyrazit a proč v tuhle dobu

Ve Švýcarsku jsou během roku dvě hlavní sezonyletní a zimní. Léto je teplejší a slunečnější než v Česku. Na druhou stranu se počasí výrazně liší v závislosti na konkrétní části země i dle nadmořské výšky. Zatímco u Ženevského jezera a na jihu Švýcarska u hranic s Itálií panuje středomořské klima a rostou tu palmy, naopak v horách se i v létě drží sníh.

Nejlepší je vyrazit v červenci a srpnu, protože tou dobou jsou otevřené všechny turistické stezky. Daní za vhodné počasí samozřejmě jsou turistické ceny. Dobrým kompromisem pro pěší turistiku a cyklistiku je také červen nebo září, je ale potřeba počítat s tím, že některé cesty v horách jsou zavřené kvůli sněhu.

Švýcarsko láká i během zimních měsíců do svých nádherných lyžařských středisek. Hlavní sezona je mezi prosincem a březnem, na některých ledovcích je ale možné lyžovat i v létě.

švýcarsko turistické trasy

Veškeré turistické trasy jsou přehledně označené

Víza a podmínky vstupu 

Švýcarsko je součástí Schengenu, takže nám pro vstup do země stačí občanský průkaz.

Turisté se často snaží vyřešit vysoké švýcarské ceny dovozem potravin z domova, na ten se však vztahují přísné celní předpisy a kontroly na hranicích jsou velmi časté. Do Švýcarska je možné dovézt na osobu pouze 1 kg masa, 1 kg másla nebo 1 l tvrdého alkoholu. Seznam všech omezení je dostupný na webu ezv.admin.ch.

Peníze a přibližné ceny

Švýcarsko má vlastní měnu, švýcarský frank (CHF). Téměř všude je možné platit i eurem, i když v mírně nevýhodném kurzu 1 : 1. Karty berou obchody, restaurace, trafiky i parkovací automaty napříč celou zemí. Hotovost si vezměte pro jistotu jen na odlehlé horské chaty.

Ve směnárnách v ČR jsou švýcarské franky bez problémů dostupné. Přímo ve Švýcarsku pak vyměníte eura.

Pozor: pokud se rozhodnete vybírat z bankomatu, zjistěte si předem poplatky svojí banky. Švýcarsko není v EU, proto se mohou výrazně lišit od zbytku evropských zemí.

Ušetřete na cestách se správně zvolenou platební kartou. Porovnání čtyř platebních možností najdete v článku: Platební karty na cestách a jak z nich vytěžit co nejvíc

Švýcarsko je drahá země, platí to na rozdíl od jiných zemí západní Evropy i v případě nákupu potravin v obchodě. K nejdražším potravinám patří maso a uzeniny (3x dražší než v ČR), ovoce a zelenina z lokální produkce (2–4x dražší než v ČR). Nejlevnější jsou diskonty Lidl a Aldi, ani tady ale není možné koupit jiné maso, zeleninu a mléčné výrobky než ty švýcarské. Z levného dovozu koupíte ve Švýcarsku opravdu jen to, co se v zemi nevyrábí. Nejrozšířenějšími řetězci jsou Migros a Coop.

Restaurace jsou několikanásobně dražší než u nás. Nedá se říct, že by v turistických místech byly ceny vyšší než v běžných městech. Například typické fondue si dáte v malé vesnici, v centru hlavního města i na vysokohorské chatě za přibližně stejnou cenu.

Hostely nejsou příliš rozšířenou formou ubytování, levně se ale dá přespat v některém z mnoha kempů.

  • Bydlení: od 800 Kč za postel v hostelu, od 2500 Kč za pokoj v 3* hotelu, od 400 Kč za osobu v kempu.
  • Jídlo: v běžné restauraci 600–800 Kč, rychlé občerstvení (např. kebab) 180–300 Kč.
  • Nápoje: láhev vody v obchodě 25 Kč za 1,5 l, v restauraci nebo kiosku 120 Kč za 0,5 litru. Pivo 0,33 l v obchodě 25 Kč, v restauraci nebo baru 120+ Kč. Víno – od 120 Kč za láhev v obchodě, v restauraci nebo vinárně sklenka 1 dl od 100 Kč.
  • Potraviny v obchodě: 1 kg kuřecích prsou 600 Kč, 1 l čerstvého mléka 42 Kč, 10 vajec 90 Kč, „francouzská“ bageta 60 Kč, 1 kg jablek nebo rajčat 100 Kč.
  • Vstupy: turisté řeší nejčastěji jízdenky lanovkami v horách, ceny jsou několik set až tisíc korun, např. zpáteční jízdenka na Matterhorn Glacier Paradise 2500 Kč.
  • MHD ve městech: 65 Kč/0,5 hodiny.
  • Internet: předplacenou SIM kartu můžete koupit např. v Migros, 1 MB vyjde na 6 Kč.

Lokální doprava

Švýcarsko má jeden z nejvymakanějších systémů veřejné dopravy na světě. I přes náročný terén vybudovali Švýcaři hustou dopravní síť, která vás dostane i do nejzapadlejší vesničky. Vlaky jezdí přesně jako švýcarské hodinky a celý systém na sebe logicky navazuje.

Vlaky

Vlak je nejrozšířenějším a nejrychlejším dopravním prostředkem ve Švýcarsku. Cestováním po železnici přes majestátní hory zabijete dvě mouchy jednou ranou – přesunete se z místa na místo a zároveň uvidíte neuvěřitelné přírodní krásy. Vysoké úrovni spojení bohužel odpovídají i vysoké ceny.

Výhodnější je koupit jízdenky s předstihem na stránkách švýcarských drah sbb.ch, kde pod odkazem Sparbillette můžete najít zvýhodněné jízdenky.

Po Švýcarsku se prohání i vyhlídkové vlaky, které brázdí železnice mezi alpskými velikány. Nejznámější je Glacier Express, který jede napříč zemí přes 291 mostů a 91 tunelů a spojuje St. Moritz a Zermatt.

švýcarsko vlaky

Vlaky jsou přesné jako švýcarské hodinky

Autobusy

Doprava autobusy není ve Švýcarsku příliš rozšířená, i do malinkých vesnic v horách jezdí obvykle vlaky. Pokud potřebujete dojet autobusem do nějaké vesnice, kam nejezdí vlak, jízdenku koupíte rovnou na vlakovém nádraží nebo na stránkách SBB i na tento lokální autobus. Systém dopravy je jednotný pro celou zemi, stačí jedna jízdenka.

Jednou z mála možností dálkových spojů je využít autobusy FlixBus, které staví ve 39 městech a oproti vlakové dopravě jsou velmi levné. Frekvence linek je však nižší. Například mezi Curychem a Bernem je možné zakoupit jednosměrnou jízdenku od 115 Kč, spoj je obsluhovaný čtyřikrát denně.

Auta (autopůjčovny)

Ve Švýcarsku fungují známé mezinárodní autopůjčovny, jako je Budget, Europcar nebo Sixt. Cena za půjčení začíná na přibližně 800 Kč za den, celý proces funguje jako všude jinde v Evropě. Ceny benzinu a dálniční známky jsem zmínil výše.

Pozor dávejte na všudypřítomné radary a dodržujte předpisy. Pokuty ve Švýcarsku šplhají k tisícům až desetitisícům korun, a to i za relativně malé přestupky.

Kola

Půjčit kolo si můžete na řadě vlakových nádraží. Výhodou je, že v některých případech ho můžete vrátit jinde. Na stránkách Rent a Bike najdete všechny stanice, kde je možné kolo zapůjčit a rovnou ho předem rezervovat. Samozřejmostí je přeprava kola ve vlaku a půjčení elektrokol. Ve Švýcarsku je 8500 km cyklostezek a přes 3000 km singletrailů.

Taxíky

Pokud se chystáte pít, vezměte si na cestu domů raději taxík. Ačkoli ve Švýcarsku platí tolerance půl promile, překročení o pouhou setinu policie nekompromisně trestá. Nástupní taxa bývá 170 Kč, cena za kilometr pak 95 Kč.

MHD

Ve velkých městech (Bern, Curych, Ženeva atd.) funguje precizní systém městské dopravy, který kromě autobusů a tramvají často zahrnuje i lodě. Existují jednotlivé jízdenky (zpravidla na půl hodiny) a denní lístky, které si snadno koupíte v automatech na zastávce. Slevy pro děti bývají 15–50 %.

Lanovky a zubačky

Švýcarské hory jsou prošpikované lanovkami a zubačkami, které turisty vyvezou i do výšek přes 3000 m n. m. Ceny se výrazně liší podle konkrétní trasy, jedna z nejslavnějších lanovek na Jungfraujoch stojí i 5000 Kč.

Slevy na lanovky, vlaky a další dopravu

Pokud do Švýcarska necestujete autem, zvažte zakoupení Swiss Travel Pass. Je dostupný na 3, 4, 8 nebo 15 dní a nabízí neomezenou přepravu vlakem, autobusem, lodí, MHD všech měst včetně některých lanovek. Třídenní varianta stojí 5500 Kč.

Pokud chcete využívat vlaky a lanovky spíš příležitostně, může se hodit sleva Swiss Half Fare Card. Vyjde na 2800 Kč a po dobu platnosti (jeden celý měsíc) poskytuje 50% slevu na vlak, autobus, loď a vybrané lanovky.

Obě slevové karty pořídíte na přepážce švýcarských drah nebo on-line na Swiss Travel Pass. Děti do 6 let cestují zdarma a pro děti 6–16 let můžete navíc k nákupu zdarma získat Family Card, díky níž budou ve vašem doprovodu jezdit také zdarma. Stačí si o ni říct.

švýcarsko lanovka

Lanovek a zubaček je po celé zemi nespočet

Kuchyně

Švýcarská kuchyně nepatří k těm nejznámějším na světě, přesto obsahuje řadu pokrmů, o kterých už jste určitě slyšeli, přinejmenším z kuchyně francouzské.

Nejtypičtějším jídlem je sýrové fondue. Cena za porci v restauraci se pohybuje kolem 600 Kč, ale nezoufejte. Fondue si uvaříte jednoduše i doma a po celém Švýcarsku koupíte sýry na jeho přípravu za výhodnou cenu. Nejběžnější variantou je tzv. moitié-moitié, což je fondue ze směsi sýrů (50 % Gruyère a 50 % Vacherin Fribourgeois). Další sýrovou specialitou je raclette.

Nedejte si ujít ani vyhlášenou švýcarskou čokoládu. Švýcaři vymysleli recepturu s přidáním mléka, a proto je většina místní produkce právě mléčná čokoláda. Mezi nejznámější značky patří Cailler, Frey nebo Lindt. Světově známá značka cukrovinek Nestlé sídlí ve švýcarském Vevey.

Švýcaři vyrábějí také pivo (např. Feldschlösschen, Appenzeller Quöllfrisch), ale doporučuji dát přednost spíš vínu. Typická místní odrůda je bílé Chasselas.

Z mezinárodní kuchyně je nejoblíbenější italská – pizza, těstoviny a saláty. 

Ve velkých městech najdete i zajímavé podniky pro vegetariány nebo vegany a díky komunitám z celého světa i kvalitní indické, thajské nebo čínské restaurace. 

Na východě země se setkáte s pokrmy spíše z německé kuchyně, naopak na západě z francouzské. 

Celkově se ve Švýcarsku jí mnohem míň masa, než jsme zvyklí z ČR, protože je hodně drahé.

Nemoci a hygiena

Švýcarsko patří k nejvyspělejším zemím na světě, není čeho se obávat. Voda téměř ve všech fontánách a kašnách je pitná. Platí to pro kašny v ulicích měst, pro prameny v horách i u silnice v lese. Pokud voda není pitná, je kašna označená cedulkou. Samozřejmě nenabírejte vodu přímo v kašně, ale natočte si ji z tekoucího přítoku. 

kašna ženeva

Jedna z mnoha kašen s pitnou vodou, tentokrát v Ženevě

Bezpečnost

Ve Švýcarsku nečíhají nebezpečná zvířata ani nemoci. Na pozoru se však mějte při cestách do hor. Počasí se může rychle měnit a nejvyšší vrcholky sahají do výšky přes čtyři tisíce metrů, proto nepodceňujte sílu přírody ani svoje zkušenosti a schopnosti. Na jaře v době tání vzniká vysoké riziko spadnutí laviny nebo sesuvů půdy, horské toky můžou být rozbouřené. Nezapomeňte na kvalitní cestovní pojištění s krytím vysokohorské turistiky, často je potřeba připojištění nad 3000 m n. m.

Nenechávejte nic náhodě a sjednejte si cestovní pojištění: Jak vybrat nejlepší krátkodobé cestovní pojištění

Kriminalita je ve Švýcarsku nízká, přesto jsou již pryč staré dobré časy, kdy místní ani nezamykali dům. Jako všude na světě si ve větších městech dávejte pozor na kapesní zloděje.

Kultura, náboženství, svátky, tradice 

Přestože je Švýcarsko malá země, dělí se do tří odlišných regionů. Největší část zabírá německy mluvící obyvatelstvo, směrem na západ je francouzská část a na jihu najdeme i jeden kanton mluvící italsky. V zemi existuje dokonce ještě čtvrtý oficiální jazyk, a tím je rétorománština, kterou mluví desítky tisíc lidí v kantonu Graubünden.

kultura švýcarsko

Výročí založení Švýcarska připadá na 1. srpna

Německé obyvatelstvo má víc společného s pořádkumilovnými Němci, naopak francouzské se více podobá uvolněnějším Francouzům. V zemi žije také vysoké procento cizinců, proto se místní kultura a zvyky napříč regiony značně liší.

Většina obyvatel jsou křesťané (přibližně napůl katolíci a napůl protestanti), proto ze svátků mají největší význam Velikonoce a Vánoce. Kromě toho se ve velkém slaví Fastnacht neboli masopust. Alegorické vozy s lidmi v karnevalových kostýmech jsou proslulé v Basileji nebo Lucerne. 1. srpna se slaví výročí založení Švýcarska, v tento den se po celé zemi konají slavnosti a večer ohňostroje.

švýcarsko kultura

Nesmí chybět ani přehlídka švýcarské gardy, která slouží ve Vatikánu

Za zmínku stojí poměrně krátká otevírací doba v obchodech. Ve všední dny jsou otevřené obvykle mezi 8. a 19. hodinou, v sobotu se zavírá ještě o hodinu nebo dvě dříve. V neděli a o svátcích zůstává zavřeno. Téměř nonstop jsou otevřené pouze malé krámky například na nádraží.

Co byste ještě měli vědět

  • Úředním jazykem je němčina, ale mluvený jazyk místních je tak uchrochtaná verze (tzv. Schwyzerdütsch), že jí nerozumí ani rodilí Němci.
  • Na túrách v horách je dobrým zvykem zdravit – v německé části Grüezi (čti gryci), ve francouzské Bonjour.
  • I přes čtyři úřední jazyky bývá nejjednodušší využít k domluvě s místními angličtinu. Většina obyvatel mluví obstojně.
  • Zásuvky se od českých liší. Dvojvidlice je bez problémů, ale v případě uzemnění budete potřebovat redukci.
  • Všude jsou dostupné veřejné toalety zdarma. Za šest týdnů ve Švýcarsku jsem neplatila ani jednou.
  • Švýcarsko není součástí EU, proto tady neplatí roaming za stejnou cenu jako v Česku. Zjistěte si předem, kolik váš operátor za data účtuje, nebo si je raději vypněte.
  • Pro parkování se hodí mít modré parkovací hodiny, které koupíte na benzince. Některé parkovací automaty vyžadují číslo SPZ nebo parkovacího místa.
  • Jestliže jste alespoň průměrně fyzicky zdatní, dostanete se na většinu míst i bez využití drahých lanovek. Stačí si přivstat a vyrazit po svých.

Osobní tipy, kam se podívat

Zermatt a Matterhorn

Matterhorn není nejvyšším vrcholem švýcarských Alp, přesto patří k těm nejznámějším. Legendární špičatá hora fascinuje horolezce i turisty z celého světa, kteří se sjíždí do městečka Zermatt na jejím úpatí. Zajímavostí je, že do Zermattu mají auta vjezd zakázaný, a tak si tu užijete opravdu čistý horský vzduch. 

Přestože se jedná o jedno z nejnavštěvovanějších míst ve Švýcarsku, stačí vynechat lanovky a ujít pár metrů do okolních kopců, abyste zůstali úplně sami. Podrobnosti k oblasti kolem Zermattu najdete v samostatném článku.

Matterhorn je pravděpodobně nejznámější hora Švýcarska

Lauterbrunnen a Wengen

Údolí vodopádů proslavilo v poslední době městečko Lauterbrunnen. Fotogenické domky pod zurčícím vodopádem totiž přitahují instagramery z celého světa. Nic naplat, údolí je opravdu krásné, pokud se však nechcete tísnit s davy turistů, udělejte si raději výšlap do městečka Wengen. To shlíží na celé údolí z výšky a je tu úžasný klid. Jak naplánovat výlet se dočtete v tomto článku.

švýcarsko Lauterbrunnen a Wengen

Z Wengenu si užijete nádherné výhledy do údolí Lauterbrunnen

Lavaux

Vinařská oblast Lavaux se mi zaryla opravdu hluboko do srdce. Vinice v terasách nad Ženevským jezerem berou dech. Celá oblast je zapsaná na seznamu UNESCO a už několik desítek let tu je zakázaná výstavba hotelů. Proto je tady turistů opravdu pomálu a procházku mezi vinicemi si užijete téměř sami. Typická místní odrůda je bílá Chasselas.

švýcarsko lavaux

Vinařská stezka vás zavede do vesnic na ochutnávky vín

Gruyère – za sýrem a čokoládou

Okres Gruyère skrývá hned dva poklady ze švýcarské gastronomie. Ve městě Gruyères se vyrábí nejznámější švýcarský sýr Gruyère. Přímo do výrobny můžete nakouknout v rámci prohlídky a koupit si jeden z mnoha typů sýrů – liší se dobou zrání. I samotné město Gruyères stojí za návštěvu, je to malebné středověké město s hradem. Nedaleko odtud ve městě Broc si můžete osladit život v nejstarší švýcarské čokoládovně Cailler. Součástí prohlídky je neomezená konzumace čokolády. :-)

švýcarsko Cailler

Cailler – nejstarší čokoládovna ve Švýcarsku

Gruyère sýr švýcarsko

Gruyère zraje 3–25 měsíců

Oeschinensee

Jedno z méně známých jezer, kam zatím vyráží spíš Švýcaři za víkendovým výšlapem a koupáním v tyrkysovém jezeře. Stojí za to vypravit se na stezku nad jezerem, tzv. Panoramu, která vám nabídne dechberoucí výhledy.

Oeschinensee švýcarsko

Oeschinensee je nejmodřejší jezero Švýcarska

Thun a Spiez

Podle mě nejhezčí města ve Švýcarsku, obě leží na břehu Thunského jezera. Thun nabízí především klidnou maloměstskou atmosféru s desítkami kouzelných kaváren podél vody. Ve Spiezu si užijete rajský klid. Stačí vyjít na vyhlídku nad jezerem a zcela o samotě si vychutnáte jezero i vinice pod vámi.

thun švýcarsko

V Thunu doporučuju posedět v jedné z mnoha kaváren

spiez švýcarsko

Taky ve Spiezu najdete pár hektarů vinic

Bachalpsee

Jedno z nejkrásnějších jezer v oblasti Grindelwald, ve kterém se zrcadlí Alpy, přitahuje turisty z celého světa. Lanovkou se totiž dá dojet na nedaleký vrcholek First. Když vyrazíte jako my z Grindelwaldu pěšky, potkáte cestou jen pár zbloudilých duší a výhled na legendární Jungfrau, Eiger a Mönch si budete užívat po celý den.

švýcarsko příroda

Bachalpsee – tohle vážně není Photoshop!

Bern

Hlavní město Švýcarska určitě stojí za návštěvu. Domy ve starém městě jsou prošpikované podloubími a na hlavní ulici prýští voda ze 17 historických kašen, jak jinak než pitná. Ve městě uvidíte také orloj, i když ve srovnání s tím pražským může být trochu zklamáním. Bernem protéká řeka Aare a u ní najdete Bärengraben – výběh s medvědy, kteří jsou symbolem města.

bern švýcarsko

Bern je doslova obklíčený řekou Aare

bern švýcarsko

Staré město v Bernu je typické podloubími a kašnami

Harder Kulm

Pokud byste Švýcarsko projížděli jen narychlo, nenechte si ujít vyhlídku Harder Kulm nad Interlakenem. Můžete sem vyjet i lanovkou a užít si neuvěřitelný výhled na Thunské a Brienzské jezero, v dálce se vypínají vrcholky oblasti Jungfrau.

Harder Kulm nad Interlakenem švýcarsko

Při západu slunce je vyhlídka nad Interlakenem populární u paraglidistů

Ženevské jezero

Největší alpské jezero tvoří hranici mezi Švýcarskem a Francií. Speciální mikroklima vytváří velmi horké léto, rostou tu dokonce i palmy, ačkoliv se na dohled vypínají horské vrcholky. Kolem jezera je k vidění spousta míst, kromě vinařské oblasti Lavaux například města Lausanne, Ženeva, Vevey, tzv. Švýcarská riviéra v Montreux nebo hrad Chillon. Jezero doporučuju v létě hlavně na koupání, kolem břehu jsou desítky minipláží.

Hrad Chillon švýcarsko

Hrad Chillon je jedním z mnoha kouzelných míst u Ženevského jezera

Kde najdu víc informací

Lonely Planet 

Někdo rád průvodce na starém dobrém papíru. V členské sekci najdete slevu.

Moje Švýcarsko 

Stránky s podrobnými informacemi o cestování Švýcarskem.

Naše švýcarské zážitky

Blog Hanky, která žije ve Švýcarsku už pět let.

Jana Březinová

Ve Švýcarsku jsem byla už několikrát, ale teprve šest týdnů na house sittingu v malé švýcarské vesničce mi umožnilo procestovat zemi důkladněji. Navíc jsem díky právě house sittingu nakoukla do země i očima místních. Švýcarsko není zrovna lowcost destinace, a tak jsme se s přítelem tentokrát rozhodli hecnout všechny přírodní krásy pěšky. Kolena nám moc nepoděkovala, ale o to lepší máš pocit, když dorazíš na vrchol. :)

Jsem copywriter a digitální nomád. Na svém blogu MyWandertime píšu o cestování nejen do Švýcarska. Spojit se se mnou můžete i na Facebooku nebo Instagramu. Pokud vás zajímá, jaké to je dlouhodobě žít a pracovat v zahraničí, dělím se o své zkušenosti ze života v Německu na webu Jak do Německa.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled