Bulharsko je zemí Balkánského poloostrova, která Čechy baví. Pokud se sem vydáte, byla by určitě škoda strávit celou dobu jen na pláži, protože tato země nabízí spoustu míst, která stojí za to spatřit na vlastní oči. Ať už se rozhodnete navštěvovat města a zkoumat místní architekturu, nebo si raději zajedete do hor zkoumat zapadlé vesničky, ve kterých se pořád dodržují staré tradice a zvyky, jedno je jasné – Bulharsko vás okouzlí.

Proč jet do Bulharska

Začněme mořem. Černé moře je průzračné a obsahuje poměrně málo soli. I když strávíte celý den na pláži, žádné solné mapy ani nepříjemné svědění vám nehrozí a můžete se bez obav vydat na výlet. Pokud vám vyhládne, stačí navštívit nějakou restauraci, ve které jistojistě dostanete šopský salát a k němu sklenku bulharského vína.

Bulharsko ale není jen moře a jídlo, za prozkoumání stojí i zdejší příroda a z minulosti se dochovalo také mnoho staveb, které jsou monumentální, neuvěřitelné a některé i na seznamu UNESCO. Jmenujme alespoň Nessebar, starobylé bulharské město, nebo Buzludžu – stavbu postavenou na počest bulharské komunistické strany. A pokud jste ve škole studovali ruštinu, máte šanci seznámit se s místními a promluvit s nimi jazykem, který je tomu jejich poměrně blízký.

Čisté moře, modré nebe – už chápete, proč tolik lidí jezdí v létě do Bulharska?

Jak se tam dostat

Let do Bulharska trvá přibližně dvě hodiny a můžete si vybrat hned ze tří letišť: přímořského v Burgasu a Varně, nebo vnitrozemního v Sofii. Všechna tři letiště jsou malá a v odletové hale v Burgasu si můžete před odletem ještě vychutnat i kousek předražené pizzy a popřípadě i zapálit cigaretku, neboť letiště nabízí venkovní posezení s výhledem na letadla. Ceny letenek je dobré hlídat a zamluvit co nejvíc dopředu, letět můžete například s nízkonákladovkou Wizz Air, nebo se SmartWings. Ceny jednosměrných letenek, pokud budete mít štěstí, vás přijdou na 2 tisíce (do Sofie), do Varny a Burgasu od 2500 Kč.

Nevíte si rady s lovem výhodných letenek? Zkuste Petrův #TravelHacking: Kurz o tom, jak procestovat svět levně nebo zdarma.

Levnější, ale o to méně pohodlnou a také pomalejší variantou je autobus. Cesta trvá přibližně 24 hodin. Autobusovou dopravu do Bulharska nabízí například Eurotours a lístky do Sofie stojí 1400/1500 Kč z Brna/Prahy (zpáteční jsou zvýhodněné a stojí shodně 2400 Kč). V Sofii můžete přesednout na další autobusy, které vás rozvezou po celé zemi.

Poměrně pohodlný, ale neskutečně pomalý je vlak, cesta trvá 32 hodin. Ceny zpátečních jízdenek vás přijdou na stejnou sumu jako zpáteční letenky. Navíc budete muset připlatit za lůžko. Takže tato varianta sice existuje, ale doporučovala bych ji jen opravdovým vlakovým fanouškům.

Do Bulharska se dá dojet také po vlastní ose. Z Prahy do Sofie to je 1300 km, k moři ještě o 500 km dál. Jet se dá přes Slovensko, Maďarsko a Srbsko, popřípadě Rumunsko – všude je potřeba připočítat výdaje za dálniční známky (dohromady cca 500 Kč) a mýtné na srbských silnicích. Cena benzinu je po cestě stejná jako v Čechách.

A dvě upozornění: pokud budete projíždět přes Srbsko, přibalte cestovní pas; v Srbsku ani v Bulharsku nesviťte.

bulharská dopravní značka

Značka, na kterou v Bulharsku můžete narazit

Kdy a proč v tuhle dobu

Hlavní sezona je od července do srpna. Příjemné počasí však je už od jara, kdy vše kvete, a pokud vám vyhovuje teplota vody okolo 21 °C, můžete se i vykoupat. Léto je opravdu horké s průměrnými teplotami 30 °C a teplota moře stoupne na 27-29°C. Pokud se chcete vyhnout davům, můžete zavítat i začátkem podzimu, ideální je září. Teploty jsou ještě stále vysoké a moře příjemné. Do Bulharska se dá vyrazit i s lyžemi a snowboardem, ale Alpy máme přece jen o něco blíž.

Přístaviště Bulharsko

Přístaviště

Víza a podmínky vstupu

Do Bulharska vám stačí občanský průkaz, země je členem Evropské unie. Aktuální informace naleznete na stránkách MZV ČR.

Peníze a přibližné ceny

Oficiální měnou je lev (BGN). Kurz se pohybuje okolo 13 korun za 1 lev.

Směnárny jsou (zejména v turistických destinacích) doslova na každém kroku a platí, že v jedné vesnici jsou ve všech směnárnách stejné kurzy. Jediná past spočívá v odlišných kurzech uvedených před směnárnou a u okénka. Proto buďte obezřetní a hlídejte, zda u okýnka není malý papírek s jiným kurzem nebo podobnou srandičkou – například poplatek za výměnu apod. Je vcelku jedno, zda vyměňujete eura, nebo české koruny – kurz je stejný.

V supermarketech a restauracích nejsou karty problém a bankomatů je v Bulharsku také spousta.

Ceny jsou podobné jako u nás a v restauracích mimo turistická centra se dá najíst dokonce mnohem levněji. Na den vám stačí tisícovka.

  • Ubytování: v turistické chatě (chyže) 150 Kč/noc, obyčejný hostel se základním vybavením 230 Kč/noc. Cena za ubytování v hotelu se liší v závislosti na vašich požadavcích, dají se najít průměrné hotely za 700 korun za noc, ale také luxusní za dvojnásobek. Airbnb přímo u moře nebo v centru města seženete i za 550 Kč/noc, za luxusnější cca 1000 Kč/noc.
  • Jídlo: šopský salát v restauraci 35 až 65 korun (záleží na lokalitě), hlavní chod 150–200 Kč, v levnějších i jen 100 Kč.
  • Nápoje: balená voda 1,5l za 12 Kč, láhev vína 100 Kč, půllitr místního piva 16 Kč.
  • Památky: Národní historické muzeum v Sofii 130 Kč (každé poslední pondělí v měsíci je vstup zdarma).
  • MHD ve městech: v hlavním městě se dá za 50 Kč koupit celodenní lístek na veškerou veřejnou dopravu. Jednotlivé lístky platné 30 minut stojí 20 korun.

Najděte si bydlení na Booking.com



Booking.com

Lokální doprava

Letecká přeprava

V rámci země se létání finančně nevyplatí. Letenku ze Sofie do Burgasu koupíte od 1300 Kč.

Vlaky

Nejlevnější (Sofie–Burgas za 140 Kč), současně ale také nejpomalejší varianta. Ve všední dny bývají vlaky nacpané k prasknutí.

Auta (autopůjčovny)

Autopůjčoven je v Bulharsku mnoho, auto si můžete půjčit buď hned na letišti, nebo ve větších městech. Ceny za den začínají na 900 Kč. Benzin stojí podobně jako v Čechách. Půjčovné za skútr je kupodivu vyšší než za auto (1100 Kč a víc).

Tyhle informace se hodí nejen v Bulharsku. Půjčení auta zdarma? Ano, jde to! Nejlepší tipy jak na půjčení auta kdekoli.

Autobusy

Z hlavního města se dá autobusem dostat do celého Bulharska. Abyste měli všechny jízdní řády a ceny jízdného pohromadě, pořiďte si Busradar: Bus Trip App – praktickou aplikaci, kterou využijete po celé Evropě a dá se stáhnout jak na Android, tak iOS.

Doprava po městech

Půjčovny kol najdete na letišti i ve městech, celodenní půjčovné vás přijde na 230 Kč. V hlavním městě si ho můžete zamluvit už dopředu.

Zejména v hlavním městě a na letišti jsou taxíky předražené – a zaplatíte ještě víc, pokud řidič pozná, že jste turista. Nejlepší je volat na centrálu a nechytat taxi přímo na ulici. Další variantou je stáhnout si aplikaci TaxiMe (pro Android i iOS) a objednávat taxíky přes ni. Startovné se pohybuje od 9 do 13 korun a za kilometr zaplatíte od 8 do 10 korun (záleží na lokalitě).

Pokud jste držiteli ISIC karty, pořiďte si v hlavním městě studentskou kartu, se kterou budete mít dopravu po celé Sofii téměř za hubičku. ISIC navíc platí i ve většině muzeí, galerií a dalších.

Pokud přiletíte do Sofie, nejpříjemnější variantou k pokračování z letiště je metro. Půlhodinový lístek koupíte přímo na stanici za 20 Kč.

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Jídlo

Mezi nejznámější bulharské pokrmy patří šopský salát neboli – jak jej znají Bulhaři – shopska salata (шопска салата). Ať si ho dáte kdekoli, všude bude chutnat trochu jinak. V některých variantách narazíte na cibuli i olivy, v jiných ani na jedno, avšak zeleninový základ (paprika, okurka, rajčata) a sýr budou vždy stejné. Neočekávejte slaný balkánský sýr, který známe z našich krámů, ale sýr na způsob fety, kterému se v Bulharsku říká sirene.

Z masových pokrmů určitě ochutnejte kebapche (кебапче) – mleté, dokonale ochucené maso vytvarované do podlouhlého úzkého hranolu, tedy jakési čevabčiči. Výborné jsou také plněné papriky, plněné vinné listy a plněné zelné listy (najdete v nich buď rýži, nebo sýr, obě varianty jsou vynikající). Mezi dobře známé klasiky patří i musaka (мусака), která obsahuje mleté maso, vejce a brambory (na rozdíl od řecké, která používá lilky).

Speciální bulharskou studenou polévkou je tarator, kterou my Češi známe pod názvem tzatziki. Další specialitou je sirene po shopski, sýr s vejcem a kořením. Chutnala mi kavarma, směs vepřového masa, paprik, cibulí, rajčat a koření, a za zmínku stojí ještě mish-mash, který na první pohled vypadá jako lečo, ale kromě rajčat, cibulí a papriky se do něj přidává ještě petržel a sýr.

Z pití musím jednoznačně doporučit Zagorku, hlavně kvůli názvu. Jedná se o jedno z místních piv. Dále samozřejmě nějakou tu rakii (ракия) a víno.

bulharské pivo Zagorka

Zagorka

V krámech můžete narazit na kiselo mleko alias bulharský jogurt. Pokud máte rádi mléčné výrobky, ochutnejte – je výtečný.

Na ulici okuste smažené grundle. Jsou to malé rybičky obalené ve směsi mouky, škrobu a soli. Prodávají se na váhu (100 gramů za 20 korun) a je to poměrně příjemná svačinka. Pokud rybám neholdujete, variantou je chlebča i kebapča, což je vlastně kebapche v housce, ale navíc s okurkou, cibulí a kečupem, zkrátka takový bulharský burger.

Naopak nedoporučuji jíst ve stáncích, bistrech a restauracích, které cílí na turisty. Poznáte je jednoduše – nabízí pizzu, full English breakfast (ano, opravdu nežertuji, Angličané jsou častými návštěvníky a Bulhaři chtějí, aby se tu cítili jako doma), hamburgery, ovcharska salata (Shepherd‘s salad neboli šopský salát s vejci a šunkou za vysokou cenu), gyros a langoše. A ještě jedno upřesnění: pokud dostanete chuť na zmrzlinu, nízká cena uvedená na stánku je za 100 gramů, nikoli za obří porci, kterou vám zmrzlinář s radostí vykouzlí.

U moře rozhodně doporučuji vyzkoušet rybu. Mají jich na výběr desítky a všechny, které jsem ochutnala, byly skvělé.

Nemoci a hygiena

Pitná je voda nejenom z kohoutku ve městech, ale také ze studánek (ty najdete v horách, jsou praktické při turistice). Žádné speciální očkování není potřeba. Ze zvířat dejte pozor na medúzy. Některé dny přinese mořský proud poměrně velké množství medúz ke břehu. Naštěstí se jedná jen o bílé a poměrně malé. Pokud ale víte, že jste na jejich žehnutí citliví, pořádně se v moři kolem sebe rozhlížejte (moře je naštěstí čiré a medúzy jsou vidět už z dálky).

Bezpečnost

Klasické poučení: hlídejte své věci a nenechávejte nic v autě.

Náboženství, svátky, tradice

Vánoce a Nový rok

Nejrozšířenějším náboženstvím v Bulharsku je pravoslavné křesťanství. Vánoce tedy slaví velmi podobně jako my. Dárky jim nosí děda Koleda a nechává je pod stromečkem. Na slavnostní vánoční tabuli nesmí chybět vepřové maso, luštěniny a sladké kynuté kroužky. V některých rodinách dokonce slaví Vánoce dvakrát (24. prosince a 6. ledna). Na Nový rok (který je dnem volna) se koná takzvané Kukeri.

Kukeri

Pokud chcete v Bulharsku zažít nějakou pro nás netradiční slavnost, navštivte zem v období oslav Kukeri. Konají se dvakrát do roka – před Velikonocemi a v období Nového roku. Celá slavnost spočívá v tom, že vesnicí/městem prochází průvod lidí v kostýmech: nejčastěji mají hlavu zvířete a kolem pasu zvon. Význam rituálu spočívá v odhánění zlých duchů.

Nestinarstvo

Svátek sv. Konstantina a Heleny oslavují v Bulharsku tancem naboso na žhavých uhlících. V současné době existují dva druhy tanců: v okolí Černého moře jsou dělané pouze pro turisty, zatímco dochované, opravdové tančí ve vesnicích v pohoří Strandzha.

Baba Marta

A pak je tu ještě jeden zvyk: pokud budete v Bulharsku 1. března, můžete si povšimnout, jak si lidé navzájem mezi sebou dávají červené a bílé střapce (nebo provázky), které nosí na zápěstí a mají hned několik významů. Symbolizují příchod jara a v následujícím roce mají nositeli zajistit štěstí, zdraví a ochranu před zlými duchy. Doslovný překlad slov Baba Marta zní „babička březen“.

Koňský povoz Bulharsko

Koňský povoz – u Černého moře spíš jen atrakce pro turisty

Co byste ještě měli vědět

  • Úředním jazykem je bulharština, proto se připravte na nápisy v azbuce. Pokud ovládáte základy ruštiny, je to pro vás výhoda. Ve velkých turistických střediscích se sice domluvíte anglicky, ale ruština je spolehlivější varianta.
  • Bulhaři kývají hlavou naopak než my. Když říkají ano, kývají hlavou ze strany na stranu, když říkají ne, kývají nahoru a dolů.
  • Slunečné pobřeží vypadá podobně jako náš Václavák, a to opravdu nepřeháním. Hotel na hotelu, na plážích hlava na hlavě, kasino hned u pláže a všude miliony prodejců se zaručenými kousky od Louise Vuittona a Chanelu.
  • Nenechte se zmást snímky nově postaveného pohádkového hradu „The Castle of Ravadinovo“. Na fotkách vypadá krásně, ale vstupné je 260 Kč a hrad je nepřístupný. Zaplatíte tedy pouze za procházku kolem a maximálně můžete zajít do vinného sklípku.
Slunečné pobřeží Bulharsko

Hlava na hlavě, hotel na hotelu, vítejte na Slunečném pobřeží

Osobní tipy, kam se podívat

Nessebar

Starobylé město Nessebar je zapsané na seznamu UNESCO. Sice je to velmi oblíbená turistická oblast, takže sami rozhodně nebudete, ale až uvidíte místní stavby na vlastní oči, budete rádi, že jste do Nessebaru zavítali.

Buzludža

Monumentální komunistická stavba na jednom z vrcholů balkánského pohoří.

Slunečné pobřeží

Pokud chcete vědět, jak to vypadá, když se pár lidí zblázní a rozhodne stavět hotel na hotelu a neustále expandovat do okolí, Slunečné pobřeží je místo, kde to spatříte na vlastní oči.

Kaliakra

Úchvatné vápencové útesy tyčící se do výšky až 70 metrů, na které se vám naskytne pohled, pokud zamíříte do mysu Kaliakra. K tomuto místu se vztahují hned tři nejznámější legendy: první je o 40 ženách, které se rozhodly raději skočit do moře, než být zabity Turky, druhá tvrdí, že tudy utíkal svatý Mikuláš také před Turky a bůh mu na pomoc stále prodlužoval zem pod nohama, aby měl kam utíkat – a tak celý mys vznikl. Třetí legenda praví, že právě na Kaliakru uprchl Lysimachus, následovník Alexandra Velikého, i s ukradeným královským pokladem.

Sofie

Hlavní město Bulharska nemůžete vynechat. Pokud máte zájem o prohlídku města, navštivte stránky s průvodci v angličtině zdarma.

Plovdiv

Druhé největší a pravděpodobně i nejoblíbenější město v celé zemi.

Veliko Tarnovo

Město ležící v horách je významné zejména tím, že bylo centrem druhé bulharské říše.

Pevnost Belogradčik (Kaleto)

Skalní městečko a pevnost, které jako by vypadly z Tolkienovy Středozemě.

Černé moře

Čisté, málo slané, příjemné. Alespoň jedno vykoupání byste měli vyzkoušet.

Kostel Bulharsko

Kostel

Kde najdu víc info?

Follow the Sisters

Dvě sestry, které se dělí o cestovatelské zážitky.

Bren on the road

Kluk, který sekl s prací a vydal se na cesty. Článek „Proč musíte navštívit Bulharsko“ popisuje jeho zážitky a píše o lidech, které potkal, a o místech, která se mu nejvíc zalíbila.

Window to Bulgaria

50 věcí, které dělat a vidět v Bulharsku.

Lonely Planet

Někdo rád průvodce na starém dobrém papíru. V členské sekci najdete slevu.

Bulharsko Eiffelovka

Lahůdka na závěr. Ano, opravdu to je Eiffelovka. Brzy za ní budete moci jet nejen do Paříže či Las Vegas, ale také do Bulharska

Kateřina Matoušková

Každý rok se snažím navštívit alespoň jednu cizí zemi, ve které jsem ještě nebyla. Letos (2017) v létě to bylo Bulharsko. Už cestou jsem se učila pár základních slovíček a přišlo mi srandovní, jak na mě Bulhaři koukali, kdykoli jsem je pozdravila „dobar den“, poděkovala „blagodarja“ a rozloučila se slovy „do viždane“. V turisticky oblíbených oblastech si cestovatelé s nějakou bulharštinou vůbec nelámou hlavu a předpokládají, že jim budou místní rozumět, ale všude platí, že místní ocení snahu. Protože moje znalosti ruštiny jsou na základní úrovni, občas bylo dorozumívání trochu oříšek, ale ruce a gesta dopomohly. Všichni lidé byli vstřícní a ochotní. Jen mě dost děsila míra cestovního ruchu v oblasti Slunečného pobřeží a opravdu spousta rozestavěných hotelů všude kolem.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled

  1. Veronika Skvarova 5.2.2018 v 8:30 - Odpovědět

    Mezi místy k navštívení mi tu chybí jihozápadní cíp Bulharska, Roženský monastýr, Melnik a lázeňské městečko Sandanski. Pro mě to je nejhezčí kout v Bulharsku. Teploty dosahující 30°C tam bývají již koncem dubna. V Melniku pěstují dobré víno a pěší procházka z Roženského manastýru do Meliku je nádherná s výhledy do širokého okolí.

  2. Ve bulharské Varně doporučuji restaurační síť Staria Chinar:
    https://www.jidlonacestach.cz/restaurace-staria-chinar-varna/
    A pro ochutnávku bulharských piv bar Key:
    https://www.jidlonacestach.cz/pivni-bar-key-varna/