Bulharsko – krásná příroda, historie na každém kroku a průzračné moře

29.01.2018|Kategorie: Členská sekce, Evropa, Země|

Bulharsko je zemí Balkánského poloostrova, která Čechy baví. Pokud se sem vydáte, byla by určitě škoda strávit celou dobu jen na pláži, protože tato země nabízí spoustu míst, která stojí za to spatřit na vlastní oči. Ať už se rozhodnete navštěvovat města a zkoumat místní architekturu, nebo si raději zajedete do hor zkoumat zapadlé vesničky, ve kterých se pořád dodržují staré tradice a zvyky, jedno je jasné – Bulharsko vás okouzlí.

Proč jet do Bulharska

Začněme mořem. Černé moře je průzračné a obsahuje poměrně málo soli. I když strávíte celý den na pláži, žádné solné mapy ani nepříjemné svědění vám nehrozí a můžete se bez obav vydat na výlet. Pokud vám vyhládne, stačí navštívit nějakou restauraci, ve které jistojistě dostanete šopský salát a k němu sklenku bulharského vína.

Bulharsko ale není jen moře a jídlo, za prozkoumání stojí i zdejší příroda a z minulosti se dochovalo také mnoho staveb, které jsou monumentální, neuvěřitelné a některé i na seznamu UNESCO. Jmenujme alespoň Nessebar, starobylé bulharské město, nebo Buzludžu – stavbu postavenou na počest bulharské komunistické strany. A pokud jste ve škole studovali ruštinu, máte šanci seznámit se s místními a promluvit s nimi jazykem, který je tomu jejich poměrně blízký.

Čisté moře, modré nebe – už chápete, proč tolik lidí jezdí v létě do Bulharska?

Jak se tam dostat

Let do Bulharska trvá přibližně dvě hodiny a můžete si vybrat hned ze tří letišť: přímořského v Burgasu a Varně, nebo vnitrozemního v Sofii. Všechna tři letiště jsou malá a v odletové hale v Burgasu si můžete před odletem ještě vychutnat i kousek předražené pizzy a popřípadě i zapálit cigaretku, neboť letiště nabízí venkovní posezení s výhledem na letadla. Ceny letenek je dobré hlídat a zamluvit co nejvíc dopředu, letět můžete například s nízkonákladovkou Wizz Air, nebo se SmartWings. Ceny jednosměrných letenek, pokud budete mít štěstí, vás přijdou na 2 tisíce (do Sofie), do Varny a Burgasu od 2500 Kč.

Nevíte si rady s lovem výhodných letenek? Zkuste Petrův #TravelHacking: Kurz o tom, jak procestovat svět levně nebo zdarma.

Levnější, ale o to méně pohodlnou a také pomalejší variantou je autobus. Cesta trvá přibližně 24 hodin. Autobusovou dopravu do Bulharska nabízí například Eurotours a lístky do Sofie stojí 1400/1500 Kč z Brna/Prahy (zpáteční jsou zvýhodněné a stojí shodně 2400 Kč). V Sofii můžete přesednout na další autobusy, které vás rozvezou po celé zemi.

Poměrně pohodlný, ale neskutečně pomalý je vlak, cesta trvá 32 hodin. Ceny zpátečních jízdenek vás přijdou na stejnou sumu jako zpáteční letenky. Navíc budete muset připlatit za lůžko. Takže tato varianta sice existuje, ale doporučovala bych ji jen opravdovým vlakovým fanouškům.

Do Bulharska se dá dojet také po vlastní ose. Z Prahy do Sofie to je 1300 km, k moři ještě o 500 km dál. Jet se dá přes Slovensko, Maďarsko a Srbsko, popřípadě Rumunsko – všude je potřeba připočítat výdaje za dálniční známky (dohromady cca 500 Kč) a mýtné na srbských silnicích. Cena benzinu je po cestě stejná jako v Čechách.

A dvě upozornění: pokud budete projíždět přes Srbsko, přibalte cestovní pas; v Srbsku ani v Bulharsku nesviťte.

bulharská dopravní značka

Značka, na kterou v Bulharsku můžete narazit

Kdy a proč v tuhle dobu

Hlavní sezona je od července do srpna. Příjemné počasí však je už od jara, kdy vše kvete, a pokud vám vyhovuje teplota vody okolo 21 °C, můžete se i vykoupat. Léto je opravdu horké s průměrnými teplotami 30 °C a teplota moře stoupne na 27-29°C. Pokud se chcete vyhnout davům, můžete zavítat i začátkem podzimu, ideální je září. Teploty jsou ještě stále vysoké a moře příjemné. Do Bulharska se dá vyrazit i s lyžemi a snowboardem, ale Alpy máme přece jen o něco blíž.

Přístaviště Bulharsko

Přístaviště

Víza a podmínky vstupu

OBSAH POUZE PRO VIP ČLENY TRAVEL BIBLE

Přihlásit

Nemáš přístup?

vipcardDo VIP členské sekce je vstup pouze pro ty, co si koupili boží Travel Bibli v tištěné nebo elektronické podobě zde na webu.

Máš knihu z knihkupectví? Vstup do členské sekce si můžeš dokoupit.

Většina článku je přístupná pouze členům Travel Bible. Co se o zemi dozví?

  • Jak je to s podmínkami vstupu
  • Kolik potřebují peněz a jaké jsou ceny
  • Jak funguje lokální doprava
  • Jaké je jídlo
  • Je země bezpečná?
  • Jaké se k zemi vážou svátky a tradice
  • Kam se určitě podívat

Stáhni si ukázku Travel Bible

Jediné knihy, kterou na cestách nedáš z ruky.

Kde najdu víc info?

Follow the Sisters

Dvě sestry, které se dělí o cestovatelské zážitky.

Bren on the road

Kluk, který sekl s prací a vydal se na cesty. Článek „Proč musíte navštívit Bulharsko“ popisuje jeho zážitky a píše o lidech, které potkal, a o místech, která se mu nejvíc zalíbila.

Window to Bulgaria

50 věcí, které dělat a vidět v Bulharsku.

Lonely Planet

Někdo rád průvodce na starém dobrém papíru. V členské sekci najdete slevu.

Bulharsko Eiffelovka

Lahůdka na závěr. Ano, opravdu to je Eiffelovka. Brzy za ní budete moci jet nejen do Paříže či Las Vegas, ale také do Bulharska

Kateřina Matoušková

Každý rok se snažím navštívit alespoň jednu cizí zemi, ve které jsem ještě nebyla. Letos (2017) v létě to bylo Bulharsko. Už cestou jsem se učila pár základních slovíček a přišlo mi srandovní, jak na mě Bulhaři koukali, kdykoli jsem je pozdravila „dobar den“, poděkovala „blagodarja“ a rozloučila se slovy „do viždane“. V turisticky oblíbených oblastech si cestovatelé s nějakou bulharštinou vůbec nelámou hlavu a předpokládají, že jim budou místní rozumět, ale všude platí, že místní ocení snahu. Protože moje znalosti ruštiny jsou na základní úrovni, občas bylo dorozumívání trochu oříšek, ale ruce a gesta dopomohly. Všichni lidé byli vstřícní a ochotní. Jen mě dost děsila míra cestovního ruchu v oblasti Slunečného pobřeží a opravdu spousta rozestavěných hotelů všude kolem.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Najděte nejlevnější letenky

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Knize o tom, jak cestovat levně, chytře a dlouho. Letenkám jsme věnovali jednu z nejdelších kapitol. Dozvíte se nejen základní pravidla k hledání nejlepších cen, ale i spoustu triků, jak získat co nejvíc za co nejméně peněz. Nechcete číst celou knihu? Několik základních tipů se dočete na blogu: Pokud se rozhodnete využít akční ceny z letišť mimo ČR, přečtěte si jak se nejsnáz dostat na okolní letiště.

Co když nechcete letět?

Po Evropě se snadno dá jezdit i vlakem či autobusy. Hlavně u vlaků mohou ceny na první pohled vypadat dost astronomicky, stačí ale vědět, jak na to, a mnohdy cenu za jízdenku srazíte na méně než polovinu. U autobusů se zase často objevují velmi výhodné jednorázové akce. Jak na cestování autobusem po Evropě se také dočtete ve článku pro Travel Bibli.

Jak najít bydlení?

My nejčastěji využíváme Airbnb a Booking.com. První na pronájem běžných bytů a domů, či jen pokojů ve sdíleném bydlení s hostitelem. Booking je fajn na různé penziony a samozřejmě hotely. Na Airbnb využijte 725 Kč slevu na první bydlení. Stačí se registrovat přes odkaz bit.ly/bibleairbnb. Zároveň pro vás máme 11 tipů, jak vybrat nejlepší bydlení přes Airbnb.

Vybíráte vybavení?

V první řadě se podívejte, jestli využijete některou ze slev, které jsme pro vás připravili ve VIP členské sekci Travel Bible. Outdoor vybavení doporučujeme nakupovat v obchodě Hanibal.cz. Sami od nich rádi (a k plné spokojenosti objednáváme), ale hlavně si necháme poradit. Všichni totiž cestováním, outdoorem a sportem žijí. Lezou po horách, po skalách, poznávají zapadlé kouty naší planety. Najdete u nich hlavně dražší kvalitnější značky, které osobně testují. Hodit se vám může i několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Fotíte a hledáte vhodnou techniku?

Matouš fotí celkem hodně a už hezkých pár let dost aktivně sleduje, co se na trhu s fotovybavením děje. Už hezkých pár let nedá z ruky zrcadlovku Nikon D610 a pevné objektivy 28mm a 50mm. Ale také ví, že to zdaleka není jediná možnost. Mrkněte na článek.
Který foťák vybrat na cesty?
Jestli vás baví i video, máme pro vás hodně podrobný Úvod k videu na cestách

Jedete na hodně dlouho?

Poradíme, jak vybrat nejlepší dlouhodobé cestovní pojištění.

Mohlo by vás zajímat:

Jak vyzrát na cizí jazyky
Před 5 hodinami zakoupil(a) Martin z města: Milevsko
 
Jak vyzrát na cizí jazyky
Před 17 hodinami zakoupil(a) Radmila z města: Praha 2
 
Tištěná kniha + roční VIP členství
Před 19 hodinami zakoupil(a) Natálie z města: Staré Brno
 
VIP členství na 6 měsíců
Před 20 hodinami zakoupil(a) Zuzana z města: Praha 6
 
Tištěná kniha + roční VIP členství
Před 23 hodinami zakoupil(a) Veronika z města: Zápy
 
Pánské cestovatelské tričko
Před 24 hodinami zakoupil(a) Jaroslava z města: Tábor
 
Tištěná kniha + roční VIP členství
Před 1 dnem zakoupil(a) Josef z města: Třemošná
 
Tištěná kniha + roční VIP členství
Před 1 dnem zakoupil(a) Eliška z města: Velké Meziříčí
 
Ebook + roční VIP členství
Před 1 dnem zakoupil(a) Jan z města: Beroun
 
Obnovené roční VIP členství
Před 2 dny zakoupil(a) Blanka z města: Zadní Třebaň
 
Roční VIP členství + ebook Travel Bible
Před 4 dny zakoupil(a) Tomáš z města: Malonty
 
Tištěná kniha + roční VIP členství
Před 4 dny zakoupil(a) Martin z města: 16300
 
Tištěná kniha + roční VIP členství
Před 4 dny zakoupil(a) Romana z města: Horka nad Moravou
 
Ebook + roční VIP členství
Před 5 dny zakoupil(a) Ľudmila z města: Brno
 
Tištěná kniha + roční VIP členství
Před 5 dny zakoupil(a) Klára z města: Česká
 
Obnovené roční VIP členství
Před 5 dny zakoupil(a) Marie z města: Olomouc
 
Tištěná kniha + roční VIP členství
Před 6 dny zakoupil(a) Ester z města: Tachov
 
Ebook + roční VIP členství
Před 6 dny zakoupil(a) TEST INCREVER z města: TEST INCREVER
 
Tištěná kniha + roční VIP členství
Před 6 dny zakoupil(a) Veronika z města: Tachov
 
Pánské cestovatelské tričko
Před 7 dny zakoupil(a) Dagmar z města: Praha 6