Kanada je snem mnoha dobrodruhů. Její překrásné scenerie, zasněžené vrcholky hor a nekončící divočina nabízí nespočet možností, jak ukonejšit i tu nejdobrodružnější duši. Na druhou stranu kanadská města patří každoročně mezi ta nejlepší místa pro život. Tak či tak, na prozkoumání všech krásných zákoutí této země by vám pravděpodobně pouze jeden život nestačil.

Proč letět do Kanady

Kanadská příroda je jednoduše unikátní. Některá jezera mají tak neuvěřitelně modrou barvu, že si budete říkat, jestli nestojíte před obrovským plakátem z časopisu. Viděla jsem už opravdu hodně, ale spatřit na vlastní oči například takové Peyto Lake v Albertě mě pravděpodobně poznamenalo na celý život.

Zimní období je v této zemi přímo rájem pro milovníky zimních sportů. Jít se po práci projet na čerstvém prašanu je zde na denním pořádku (a prvotřídní podmínky ke zdolávání svahů jsou samozřejmostí). Kanadská kultura je navíc velice otevřená a Kanaďané jsou známí jako jeden z nejzdvořilejších národů na světě.

Kanadská příroda je jednoduše nádherná

Jak se tam dostat

Vzhledem k Atlantickému oceánu, který odděluje Severní Ameriku od Evropy, se do Kanady nedá dostat (pohodlně a rychle) jinak než letecky. Z Prahy vás bude ve většině případů čekat minimálně jeden přestup. Aerolinka záleží na zvoleném městě a cena se liší dle toho, zda míříte na východní či západní pobřeží, anebo do malého městečka na severu. Třeba Vancouver je dostupný se společností Condor přes Frankfurt.

Ceny za jednosměrnou letenku bývají od 9 do 13 tisíc (s ohledem na sezonu). Časté jsou také lety s KLM přes Amsterodam, vyplatí se ale pouze zpáteční letenka (jednosměrné se totiž pohybují v nesmyslných částkách kolem 30 tisíc). Východní pobřeží se dá navštívit s Icelandair, Air France, British Airways či například Swiss. Jednosměrná letenka stojí pod 10 tisíc Kč. Přes léto a v období Vánoc počítejte s vyšší cenou.

Letenkou za super cenu to jenom začíná. Na kurzu #TravelHackingu se naučíte, jak procestovat svět levně nebo zdarma.

Vancouver obklopený zasněženými horami

Kdy tam jet a proč v tuhle dobu

Hodně záleží, za jakým účelem se chystáte Kanadu navštívit. Pokud chcete okusit místní sníh, lyžovat se dá téměř až do konce jara (květen). Jestliže se chystáte na pěší turistiku a objevování místních jezer, dávejte pozor. Sníh a led totiž často roztává až v průběhu června. I když zamrzlá jezera mají rozhodně svou krásu, tu pověstně modrou barvu byste hledali pouze těžko.

Mnoho stezek a cest je na jaře ještě zavřených nebo těžce dostupných (přetrvává pokrývka sněhu). V zimě je na východě a severu země teplota běžně kolem –20 °C, na západě se zas setkáte se zhruba sedmi měsíci nekončícího deště (od října do dubna).

Spoustu lidí to možná překvapí, ale například ve Vancouveru málokdy (i přes zimu) klesne teplota pod bod mrazu. Naopak deštník se stane vaší každodenní výbavou.

Zasněžené vrcholky hor jsou naprostým lákadlem pro milovníky zimních sportů

Víza a podmínky vstupu

Kanada v posledních letech umožnila občanům ČR bezvízový vstup. Tzv. eTA (Electronic Travel Authorization) umožňující vstup a pobyt v Kanadě až na 6 měsíců se dá jednoduše a na počkání vyřídit on-line za 7 dolarů. Od data schválení je toto cestovní povolení elektronicky spojené s vaším pasem a platné následujících 5 let (nebo dokud vám nevyprší pas).

Pokud chcete v Kanadě i pracovat, eTA nestačí. Musíte se ucházet o každoroční Working Holiday víza s neomezeným pracovním povolením na rok, nebo zaplatit školné a získat Student Visa s povolením pracovat až 20 hodin týdně.

Aktualizované informace o vstupních podmínkách najdete také na stránkách MZV ČR.

Peníze a přibližné ceny

V Kanadě se platí kanadským dolarem (1 CAD je 17,50 Kč). Na mnoha místech se však dá zaplatit i americkými dolary. Problém není s platbou v hotovosti ani kartou. Bankomaty jsou téměř na každém bloku, při společenských akcích a programech není problém najít i provizorně postavený uprostřed louky. Při výběru však počítejte s poplatkem 5 až 15 CAD, je proto lepší přivézt si místní měnu už z domova, nebo platit kartou. Peníze samozřejmě také směníte ve směnárnách a asi víte, že kurzy na letišti jsou nevýhodné, takže tam směňujte jen v nezbytných případech.

Kanada je v porovnání s Českou republikou velice drahou zemí. Ceny jsou zhruba trojnásobné, ať už se týkají bydlení, jídla, dopravy. Ještě markantnější rozdíl je ve velkých městech (Vancouver, Toronto), kde se i krátká dovolená dokáže pěkně prodražit. Minimální rozpočet na den, pokud se hodně uskromníte, počítejte kolem 1800 Kč.

  • Cena za bydlení: v hostelovém pokoji od 500 Kč, v hotelu střední kategorie vyjde mezi 1800 a 4000 Kč. Luxusní kategorie se pohybují v desetitisících. Ke konečnému účtu se připočítává 18% daň.
  • Jídlo v restauraci: pokud se rozhodnete jíst venku, necháte v restauraci minimálně 250 Kč. K tomu nezapomínejte na alespoň 10 % spropitného.
  • Památky: Kanada není až tak zemí historických památek. Za pas umožňující vstup do národních parků dáte 1200 Kč za jednotlivce (2400 Kč za skupinu). Muzea a kulturní atrakce se pohybují mezi 200 a 500 Kč za vstup.
  • MHD ve městech: za lístek na MHD v závislosti na městě a vzdálenosti od centra zaplatíte 35 až 120 korun.
  • Pivo/víno: alkohol je v Kanadě drahou zábavou. Dá se koupit pouze v určitých obchodech (liquer store) nebo barech/restauracích a podobných podnicích. V liquer store začíná cena za plechovku piva na 45 korunách, za láhev vína necháte minimálně 270 Kč. V podniku jsou tyhle ceny třikrát vyšší.

Lokální doprava

Letecká doprava

Vzhledem k obrovské rozloze Kanady se mezi jednotlivými městy většinou přepravuje letecky. Mezi leteckými společnostmi je jen malá konkurence, proto jsou ceny letenek poměrně vysoké. Let z jednoho pobřeží na druhé (například Vancouver–Toronto) vyjde běžně na 600 CAD (11 tisíc Kč).

Autobusy a vlaky

Je zde dostatečná síť autobusů a dobře funguje i železnice. Ceny za autobus (někdy jako shuttle, tj. minibus) bývají dle vzdálenosti a předstihu nákupu 30 až 100 CAD (500–1750 Kč).

Auta

Pokud se na cestu vydáte po vlastních kolech, budete mile překvapeni cenami benzinu. V nejdražší Britské Kolumbii a velkých městech se pohybují kolem 22 Kč za litr, v Albertě se dostanete i na 15 Kč. Při půjčování auta budete potřebovat kreditní kartu. Během sezony (červenec až září) jsou ceny za pronájem nejméně o třetinu vyšší. Připlatíte také, pokud je vám míň než 25 let (některé autopůjčovny mají s půjčením auta osobám pod 25 let problém).

Půjčit si auto a vrátit ho v jiném městě nebo uvažovat o nabídce tzv. přesunu aut? Detailně rozepsáno v článku Půjčení auta zdarma? Ano, jde to! Nejlepší tipy jak na půjčení auta kdekoli.

Poměrně často využívaná (hlavně na jednodenní výlety po okolí) je spolujízda (Pop Rideshare, Share Your Ride, Kangaride).

Městská hromadná doprava

Všechna velká města mají dobře organizovanou MHD, fungují autobusy, metra, někde i tramvaje. Ve Vancouveru například není výjimkou dopravovat se do práce tzv. seabusem přes moře. Systém je většinou založený na jednotlivých jízdenkách (které jsou dražší), anebo na jednorázově koupené kartě, kterou pak opakovaně dobíjíte kreditem (např. Compass Card Vancouver). Pořídíte je na stanicích metra v automatech, kde dobíjíte i kredit.

Ve Vancouveru navíc během víkendů a o svátcích platí cena jen za jedno pásmo, takže cestování dál vyjde levněji. A třeba Toronto funguje na systému tzv. tokens lístků, kdy za jednu jízdu zaplatíte 53 Kč, při koupi více tokens naráz se dostanete na 45 Kč. V Montrealu za jízdu dáte 58 Kč, zvážit ale můžete koupi lístku na tři dny, nebo tzv. 10-trip ticket, který ve finále vyjde levněji (jízda za 48 Kč).

Taxíky

I na menší vzdálenosti po městě jsou časté taxíky. Lze je jak objednat telefonicky, tak odchytit na ulici. Při dopravě z letiště mají taxikáři často pevné sazby podle jednotlivých lokalit a zón. Vancouver má například na cestu letiště–centrum sazbu 37 CAD (650 Kč), Toronto se dělí na čtvrti, ceny jsou mezi 60 a 75 CAD (1000–1300 Kč).

Kola

I přes častou nepřízeň počasí lidé ve městech dost jezdí na kolech. Neobvyklé nejsou půjčovny kol ani stanice na kola, kde si ho pronajmete na tolik hodin, kolik potřebujete. Hodinové půjčení je kolem 175 Kč, celý den asi 700 Kč.

Ať jsou závěje, nebo ne, kolo je skvělý přítel

Jídlo

Kanada je otevřenou zemí, kde se mísí mnoho kultur. Je proto snadné objevovat asijskou, jihoamerickou či evropskou kuchyni, a to v nejlepší kvalitě a autentičnosti.

Mezi kanadské speciality patří například poutine (hranolky zalité omáčkou a posypané sýrem, případně slaninou). Kanaďané si velice potrpí na brunch (něco mezi snídaní a obědem), tj. vajíčka Benedict, omeletu, slaninu, palačinku a francouzský toast není problém pořídit na mnoha místech v průběhu celého dne. Největší specialitou ovšem zůstává věhlasný kanadský javorový sirup, který rozhodně musíte alespoň jednou ochutnat.

Pro příznivce speciální stravy nebo pro osoby s dietním omezením je zde velký výběr bezlepkových nebo vegetariánských či veganských možností.

Nemoci a hygiena

Co se týká nemocí a očkování, jste v Kanadě v bezpečí. Hygiena je na vysoké úrovni, voda z kohoutku je pitná všude.

Pozor ale dávejte na divokou zvěř. I ve městech není náhoda potkat skunka nebo mývala, který vám dokáže znepříjemnit den. V přírodě pozor hlavně na všudypřítomné medvědy nebo pumy.

 

Potkat v přírodě medvěda není v Kanadě nic neobvyklého

Bezpečnost

Kanada je jednou z nejbezpečnějších zemí. Nejde jen o všeobecnou bezpečnost, ale také o kladný přístup k veškerým minoritním skupinám a kulturám.

Náboženství, svátky, tradice

Kanada je západní společnost bez velkých pravidel. Známá je však všeobecná slušnost. Řidičům autobusu se děkuje, zpravidla se všem preventivně omlouvá apod.

Mezi oblíbené oslavy patří Canada Day (1. července), často doprovázený akcemi a ohňostrojem. Populární je také Halloween na konci října. Za zhlédnutí stojí Pride festival pro LGBT komunitu, který se v různých městech pořádá v průběhu srpna. Oblíbené jsou samozřejmě také Vánoce a oslava Nového roku.

Pozor na cestování v průběhu státních svátků. Mnohé podniky včetně bank a obchodů mají často omezenou pracovní dobu. Restaurace leckdy v takové dny upravují svá menu a dočasně zvyšují ceny.

Co byste ještě měli vědět

  • Autopůjčovny – budete potřebovat kreditní kartu. Bez té vám auto téměř žádná autopůjčovna nepůjčí. Naše debetní karty nepřijímají.
  • Automatická převodovka a řízení – snad všechna auta mají automatickou převodovku. Řízení je proto jednoduchou záležitostí. Na druhou stranu zde řídí téměř každý již od útlého věku a například na Trans-Canada Highway si občas budete říkat, zda místní někdo vůbec učil pravidla silničního provozu. Buďte opatrní.
  • Kreditní karta – bez ní je všeobecně velmi těžké cokoliv pořídit. Kreditní kartu po vás chtějí při pořizování SIM karty, půjčení auta, půjčení kola…
  • Zásuvky a napětí – pro evropské spotřebiče budete potřebovat adaptér (totožný jako v Severní Americe). Síť má napětí 110 V a frekvenci 60 Hz.
  • Spropitné je v Kanadě nepsaným pravidlem. V restauraci je 10% považované za naprosté minimum, 15–20% je běžné. Nechává se i taxikářům (v podobné míře) a obsluze hotelu či barmanům (pár dolarů).
  • Alkohol na veřejnosti se pít prostě nesmí. Pokud jste přistiženi, v nejlepším případě vás policista donutí láhev vylít, v nejhorším budete platit 250 CAD.
  • How are you? V Kanadě se neříká „dobrý den“, místo toho se ptají, jak se máte. Obvykle očekávají, že řeknete „dobře“ a otázku oplatíte. Že vám leckdy neodpoví, to neberte jako neslušnost. Jednoduše jde o zvyk, ne o zájem vědět, jak se vám ve skutečnosti daří.
  • Děkování a omlouvání – Kanaďané, obecně velice slušní, děkují a omlouvají se téměř při jakékoliv příležitosti. Nezapomeňte například poděkovat svému baristovi nebo řidiči autobusu.

Pár osobních tipů, kam se podívat

Vancouver

Vancouver je přesně to, co byste od Kanady pravděpodobně nikdy nečekali. Moře, teplé podnebí, pláže lemované palmami. Město, kde sice prší drtivou většinu celého roku, ale přesto ho nejde nemilovat. Vancouver je z jedné strany obklopený horami, což přímo vybízí k lyžovačce, a mořem ze strany druhé – to oceníte především v letních měsících. Jedním z hlavních lákadel samotného města je obří park umístěný na výběžku z centra – Stanley Park je dokonalým místem pro procházky, projížďku na kole nebo běžecké snažení.

Klasický výhled na downtown Vancouveru

Toronto

Toronto se svojí pověstnou a ikonickou věží CN Tower patří mezi dva z nejčastějších cílů Čechů v Kanadě. Toronto je takový kanadský New York se spoustou výškových budov, kterým dominuje 553 m vysoká televizní věž. Celé město leží na březích jezera Ontario. Z ostrovů Toronto Islands se vám nabídne neuvěřitelný výhled na celé město. Je zde spousta muzeí, Hokejová síň slávy nebo například trhy St. Lawrence Market.

Noční výhled z Toronto Islands

Niagara Falls

Při návštěvě Toronta určitě nemůžete vynechat vesničku Niagara Falls, vzdálenou zhruba hodinu jízdy autem. Ukrývá totiž stejnojmennou a světoznámou skupinu vodopádů představující v průměru 110 tisíc krychlových metrů vody za minutu. Od vodopádů je hezký výhled na nejznámější Horseshoe Falls ve tvaru podkovy ve své plné kráse.

I takto mohou v zimě vypadat Niagarské vodopády

Národní park Banff a Canadian Rockies

V srdci kanadských Rockies se nachází Banff National Park s až neuvěřitelnými sceneriemi. Nádherně modrá jezera, schovaná ve stínu zasněžených vrcholků hor a ledovce, jsou odměnou pro každého návštěvníka. Nejznámější jezera v oblasti, Lake Louise, anebo například Moraine Lake, jsou právě ta místa, která vídáte na plakátech a obrázcích v časopisech.

Jedno z nejznámějších míst v Kanadě – jezero Peyto

Vancouver Island – Tofino a Long Beach

Pouze hodina a půl jízdy trajektem odděluje Vancouver od oblíbeného ostrova Vancouver Island, který ukrývá i hlavní město provincie (Victoria). Rozhodně zavítejte to městečka Tofino, které je – neodmyslitelně s pláží Long Beach – mezi Kanaďany populární jako nejlepší destinace pro surf v celé zemi.

Pláž a moře by v Kanadě očekával možná jen málokdo

Whistler

Whistler v Britské Kolumbii, dvě hodiny jízdy od Vancouveru, je světově známá malá vesnička, v roce 2010 dějiště zimních olympijských her. Část města zvaná Whistler Village byla vybudovaná pro účely sportovců účastnících se na hrách. Lyžařské středisko Whistler Blackcomb dnes patří mezi nejpopulárnější lyžařské destinace na světě. Kromě lyžování však Whistler nabízí nespočet tras pro pěší turistiku, nádherná jezera a výhledy z vrcholků hor.

Olympijské kruhy ve Whistleru

Yukon

Nedotčená příroda severu Kanady, divočina, nekonečné silnice a polární zář. Provincie Yukon sousedící s Aljaškou je místem, kde se odehrávala pověstná zlatá horečka. Dnes je Yukon místem, kde se můžete stát dobrodruhem a kde můžete zažít nekončící sluneční svit během letních dnů a polární zář na obloze od konce léta do pozdního jara.

Montreal

Velkých kanadských měst je poskrovnu, všechna by ale stála za zmínku. Montreal ve východní části země a hlavně jeho stará část s dlážděnými ulicemi a barevnými domy nabízí jedinečnou atmosféru starého města, působící jako přesný opak jeho nové a moderní části.

Kde najdu více info?

Jak do Kanady

České stránky, které popisují zkušenosti a rady, jak se do Kanady dostat, kam se vydat a jak postupovat v různých situacích.

Government of Canada

Oficiální stránky kanadské vlády, týkající se veškerých aktivit a informací potřebných k imigraci, vízům a podobně.

Leoš Šimánek

Cestovatel, který již za totality vyrazil se svou ženou a dvěma malými dětmi na rok do srubu uprostřed kanadské divočiny. Procestoval velkou část světa. Ze svých cest vydává knihy a rozhodně stojí za to navštívit panoramatickou diashow, jakých už je poskrovnu.

Lonely Planet

Někdo rád průvodce na starém dobrém papíru. V členské sekci najdete slevu.

Veronika Tomečková

Posledních pár let se intenzivně věnuji objevování nádherných míst naší planety a různých zemí. Moc ráda o tom občas napíšu nebo vše zdokumentuji fotkami. Po Austrálii a Švédsku si momentálně užívám krás kanadského Vancouveru. Můžete mě sledovat na Instagramu jako Whate17ver.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled