První dny na cestách se cítíte jako v ráji – všechno je tak nové, barevné, neokoukané – tady byste dokázali strávit zbytek života. Pak se jednoho dne probudíte… a vše je rázem jinak. To, co bývalo báječné a neotřelé, je najednou protivné. Fotit vás už nebaví, i ochutnávání nových jídel už bylo dost. Cítíte se osaměle a přejete si jen jedno – aby se život vrátil do starých kolejí a všechno bylo zase „normální“.

Poznáváte se? Nejste v tom sami. Kulturní šok útočí pomalu, ale jistě. Nezáleží, jak daleko a dlouho cestujete, zákeřně číhá i po návratu do domoviny. Nevyhnou se mu ani ostřílení cestovatelé. Ti ale – na rozdíl od nováčků cestovatelů – vědí, s čím mají tu čest, a jsou schopní jeho dopad minimalizovat. V tomto článku vám prozradím, jak na to.

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Co je to kulturní šok

Laicky řečeno, kulturní šok je život na horské dráze – chvíli je to úžasné dobrodružství, ale za moment si přejete, abyste na tu atrakci bývali nikdy nevlezli.

Podíváme-li se na věc odborněji, zjistíme, že se jedná o emoční i psychickou reakci lidí, kteří pobývají v jiné zemi. Tento stav je vyvolaný změnami, odlišnostmi, ale také neporozuměním cizí kultuře. Člověk je vystaven náhlému tlaku, kdy si není jistý tamními zvyky a pravidly ani tím, co může očekávat od dané kultury a společnosti. Nejistotu doprovází pocit odlišnosti od ostatních, stesk po rodině i po identifikaci s původní kulturou.

Abyste mohli kulturní šok zažít, musíte nejdřív na cesty vyrazit. Ale co když Nahání vám cestování strach? Zbavte se ho a vydejte se objevit svět.

Co vás čeká

Kulturní šok probíhá u každého jinak. Jeho intenzitu i délku ovlivňují předcházející zkušenosti cestovatele i to, do jak vzdálené země se vydává. Přestěhujete-li se do některé z našich sousedních zemí, narazíte na odlišnosti, které vás překvapí snad jen málo, intenzita kulturního šoku bude pravděpodobně nízká. Pokud vyrazíte na druhý konec světa, může se stát, že vás tamní kultura úplně vykolejí.

Obecně definujeme čtyři základní fáze kulturního šoku. Pokud cestujete kratší dobu, je možné, že neprožijete cyklus celý, ale třeba jen první dvě stádia.

Fáze líbánek

První momenty v cizí zemi jsou plné euforie. Máte obrovskou radost ze svého dobrodružství za hranicemi, jste nadšení z nové kultury. Chcete toho tolik poznávat, na všechny se jen usmíváte a odpovídáte na všetečné otázky místních. V podstatě jste pozorovatel, do hlubších konverzací se nepouštíte a vnímáte jen povrchní znaky nové kultury – samozřejmě ty, které jsou pro vás atraktivní.

Toto období trvá několik dnů až týdnů od příchodu do nové kultury. Cestujete-li rychle nebo se nedostáváte do přímého kontaktu s místními a jejich kulturou, je možné, že tato fáze vydrží po celou dobu vašeho pobytu.

Vzpomínáte na vaši nejlepší dovolenou, kdy jste v zahraničí prožili neskutečných 14 dní a přemýšleli, že byste tam chtěli žít natrvalo? Pravděpodobně jste prožili jen první část kulturního šoku a bylo by moudré své prvotní rozhodnutí ještě zvážit. Vím, o čem mluvím:

V Indonésii jsem strávila 3 měsíce a prožila jen „zaláskovanou“ část kulturního šoku. Tamní příroda i kultura mě okouzlila, všechno vypadalo tak bezproblémové a to, co jsem chtěla nejvíc, bylo přestěhovat se do Indonésie natrvalo. A právě proto jsem odtamtud musela na půl roku odjet. S kulturním šokem jsem měla bohaté zkušenosti a cítila jsem, že svou budoucnost potřebuji vidět bez růžových brýlí. Do Indonésie jsem se nakonec přestěhovala a zcela upřímně – ne vždy je to procházka růžovou zahradou. Jsem si ale jistá, že odjet a nepodlehnout prvotní fázi kulturního šoku bylo jedno z nejlepších rozhodnutí mého života.

Fáze vyjednávání neboli odmítnutí

Fáze odmítnutí je nejtěžší částí cyklu

V této fázi kulturního šoku začnete střízlivět a rozdíly mezi vaší původní a nynější kulturou začnou vyplouvat na povrch. Obraz reálného světa, který se tolik liší od toho vašeho, vás přenese na opačný konec na škále pocitů – do negativní části. Pocity úzkosti, hněvu, rozhořčení i bezmoci budou časté. I proto je tohle období považované za nejtěžší. Nebojte, situace se zase obrátí, jen nesmíte podlehnout.

Bylo příjemně pod mrakem a já se rozhodla, že vezmu holčičku mé indonéské kamarádky na procházku. Spící miminko jsem uvázala do šátku a vydala se trasou jako obvykle. Po půlhodině jsem se vrátila domů, ještě se mi ale nechtělo dovnitř, tak jsem vyšla opačným směrem své zažité trasy. Asi po 30 krocích skončil stín – vyšlo slunce, já se tedy vracela zpátky. V tu chvíli mě ale uviděla babička miminka a začala zoufale artikulovat a lomit rukama. Nechápala jsem proč, v okamžiku mi ale dítě vzala a utíkala zpátky domů. Až později mi to vysvětlili: ve vesnici věří, že se v této části vyskytují duchové a bezbranné dítě mohou posednout. Incident mi připomínali docela často a mně bylo k pláči. Kvůli jazykové bariéře jsem nebyla schopná vysvětlit, že jsme se k té části vesnice ani nedostaly. Věděla jsem, že to bylo naposled, co jsem s holčičkou vyšla za dveře jejího domu.

Kdy můžete kulturní šok zažít? Třeba při Work and Travel, Erasmu nebo jako dobrovolník.

Fáze přizpůsobení

Okamžik, během kterého se konečně blýská na lepší časy. Za dobu svého pobytu jste už narazili na řadu zvyků, které byly nepříjemné nebo jste o nich neměli ani tušení, protože se ve vaší původní kultuře nevyskytují. Po čase ale zjistíte, co můžete dělat, čemu byste se měli vyhnout a co je vhodné. Začnete chápat kulturní zvyklosti, ovládat místní jazyk a pocit beznaděje se stane minulostí.

Fáze sžití

Žijete-li dlouhodobě v zahraničí a cítíte se tam jako doma víc než v Česku, víte, o čem mluvím. Už chápete důvody původně divného chování místních, ostatně – sami už se tak taky chováte. Ovládáte jazyk, nebo se alespoň dokážete chovat jako soběstačný jedinec, který nemusí prosit ostatní o pomoc pokaždé, když něco potřebuje. Gratuluji, kulturní šok je za vámi.

Zpětný kulturní šok

Úspěšně zvládnutý kulturní šok v zahraničí může způsobit problémy při návratu do domoviny. Pravděpodobně zjistíte, že si s přáteli nemáte co říct, na rodinu budete působit trochu jako mimozemšťan a vykoktat ze sebe jasnou a správnou českou větu vám bude trvat minutu. Obrácený kulturní šok toho ale dokáže mnohem víc a jeho dopady jsou úměrné míře sžití s kulturou v zahraničí.

zpětný kulturní šok

Kulturní šok vás může potrápit i tam, kde byste ho nečekali

Nezaměňujte zpětný kulturní šok se stěžováním si. V prvním případě se cítíte zoufale, protože nerozumíte lidem, kterým byste rozumět měli. Nechápete jejich počiny, cítíte se jako při příjezdu do cizí země – tady ale lidé vypadají jako vy a i mluví stejnou řečí. Nejde o to, že byste nebyli spokojení, jen nechápete, kde se stala „chyba“ a proč je všechno vzhůru nohama.

Po roce v Asii jsem se návratu do Česka nemohla dočkat. Chtěla jsem zase zažít ten pocit, že někam patřím – ten se ale nedostavil. Nechápala jsem, jak lidé mohou vyjít na ulici v oblečení, které nezakrývá ani 30 % jejich kůže, a líbání na ulici mě pohoršovalo. Rozuměla jsem tomu, co lidé říkají, ale nechápala, proč se rozčilují nad dvouminutovým zpožděním vlaku, běhají po eskalátoru, neusmívají se na sebe. To nebyl domov, na který jsem se tolik těšila.

Jak kulturnímu šoku předcházet

Neexistuje žádné zlaté pravidlo, jak cestovat bez toho, abyste šok zažili – pokud nechcete žít v zahraničí, ale být zavření mezi čtyřmi zdmi. Na odlišnosti narazíte kdekoli a je téměř nemožné se jim vyhnout. Zde uvádím pár tipů, jak kulturní šok zmírnit, urychlit, anebo mu předcházet.

Buďte připravení

Štěstí přeje připraveným, tak buďte jedním z nich. Aktivně se zajímejte o zemi, která se má stát vaším druhým domovem. Zjistěte něco z její historie, přidejte se do skupin expatů, kteří v daném státu žijí, vyhledejte tradiční zvyky – a hlavně to, co byste nikdy dělat neměli.

Mějte přítele na telefonu

Pamatujte, že smích léčí – i stesk po domovu. Mějte přítele na telefonu, někoho, kdo vám rozumí a v nejlepším případě má i cestovatelskou zkušenost jako vy. A když ne na telefonu, tak aspoň mezi místními, každý se někdy potřebuje vypovídat.

přítel na telefonu

Vypovídat se pomůže zahnat stesk i problémy

Otevřete se novému

Pokud jste se svým životem maximálně spokojení a nejraději byste nic neměnili – nejezděte do zahraničí. Pokud už se ale jednou rozhodnete pro změnu, tak se vším všudy. Zkoušejte nová jídla, poznávejte svět a užijte si tuto příležitost na maximum. Čím rychleji se seznámíte s danou kulturou, tím víc urychlíte cyklus kulturního šoku.

Učte se místní jazyk

Sžít se s novou kulturou bez toho, že byste ovládali tamní jazyk, je téměř nemožné. Začít byste měli se základními zdvořilostními frázemi, díky kterým nejen že se domluvíte, ale také vyjádříte respekt a snahu o porozumění. Navíc se stanete nezávislí na místních, budete se tedy cítit o dost lépe.

Ukázka TRAVEL JOBS - knihy od autorů Travel Bible

Proč jezdit do světa na pár týdnů, když tam můžeš strávit několik měsíců a přitom si ještě vydělávat. Jak? Objev 135 způsobů jak si vydělávat na cestách. Stáhni si ukázku 44 stran zdarma.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Pozorujte a ptejte se

Místní vás málokdy upozorní na vaše přešlapy, nespoléhejte tedy na ostatní a raději pozorujte. Jaké oblečení je vhodné do práce, jakým způsobem se pozdraví, anebo zdali jsou nějaké rozdíly v přístupu k lidem různého pohlaví? Když pozorování selže, měly by na řadu přijít otázky. Ptejte se – vaše dotazy možná budou pro ostatní hloupé, ulehčí vám ale spoustu starostí.

Nezapomínejte na koníčky

Netrapte se jen myšlenkami na cizí kulturu, udělejte si čas na sebe a své koníčky. Pravidelný režim vám vrátí jistotu, kterou pobyt v zahraničí částečně vzal.

Myšlenka závěrem

Zažijete-li kulturní šok, ujistíte se v tom, že „normální neexistujejen společensky přijatelné. Každá kultura je specifická a stojí za to poznat ji do hloubky. Zdá se, že kulturní šok je nedílnou součástí tohoto procesu, určitě by ale neměl být překážkou. Každá taková zkušenost vás nejen posílí, navíc zažijete úsměvné historky, kterými budete moct bavit i svá vnoučata.

Pavla Trávníčková

Cestovatelka, která se po ročním putování napříč Asií usadila ve vesnici uprostřed střední Jávy, kde zblízka poznává život místních. Bojuje za používání méně plastu a do Česka by ráda přinesla myšlenku zodpovědného cestování. Její snažení, úskalí i vesnické zážitky najdete na fan page Pavla the Traveller.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled