Rodina jako každá jiná. Roky jsme žili v kolotoči a boji za šťastnou rodinu a dětství dvou našich synů. Kupovali jsme hromady hraček a oblečení, platili soukromé školky a školy, budovali dětské pokojíčky a idylické domovy, obíhali dětská hřiště a všemožné aktivity, vybírali ty nejlepší dovolené. Vídali jsme se pár desítek minut denně, v práci jsme se honili s cílem celé to ufinancovat. 

Pracovní týden byl souhrnem práce, vození do školy a ze školy, do kroužků, psaní úkolů, honění do postýlek, rychlých večeří a věčného shonu. Tatínka kluci v týdnu vídali jen díky tomu, že jeho úkolem bylo ráno je odvézt do škol a školek. Víkendy byly slabou záplatou. Těžko se nám dařilo dohnat, co jsme přes týden nestíhali. 

rodina naruby

Život v zaběhnutých kolejích nám dával čím dál tím menší smysl

Koupili starý obytňák, zrenovovali ho, pronajali dům a vydali se na svou zatím životní cestu – Tereza, Honza a čtyři děti alias NARUBY.life. Přesně 330 dnů jim trvala jízda Evropou. Jejich život naplnilo dobrovolnictví na farmách, homeschooling, slow travel, digitální nomádství. Co je pro ně nejvíc důležité? Že jsou spolu a mají na sebe čas.

Mysleli jsme, že jsme šťastní, protože přece „máme všechno tak, jak to má být“.

Zlomový moment září 2015

V září roku 2015 do naší rodiny přibyla malá dvojčátka a soukolí našeho rodinného kolotoče se roztočilo na plné obrátky. Doma vládl chaos. Ke každodenním povinnostem se přidala náročná péče o dvě malá miminka. Najednou nebyl čas už vůbec na nic. Na miminka, na velký kluky… a už vůbec ne na sebe. Tolik jsme se těšili – a najednou to nebyla žádná radost a vůbec nám to celé nedávalo žádný smysl.

rodina naruby

Dvojčátka měla být naší novou radostí, přitom nebyl čas užívat si jich ani velkých kluků

Čím dál víc bylo cítit, že je potřeba něco změnit, a my se rozhodli jít tentokrát za svým snem. Pronajali jsme náš dům, prodali, na co jsme přišli, přihlásili se do domácího vzdělávání, koupili 25 let starý obytňák a vyrazili na cestu NARUBY.

rodina naruby

Splnili jsme si sen a vyrazili s celou rodinou za dobrovolnictvím v evropských ekofarmách

Naše touha něco změnit, poznat a ukázat dětem, v čem spatřujeme skutečný smysl, nás přivedla na cestu po evropských ekofarmách, kde jsme pracovali jako dobrovolníci. Poznávali jsme svět pomalého cestování a respektu k přírodě. 

Ještě jste neslyšeli o dobrovolnictví na farmách neboli WWOOF? V tomto článku se dozvíte vše podstatné a jak úspěšně začít: Dobrovolnictví na farmě: ubytování a strava zdarma, nezapomenutelné zážitky v ceně

Jsme poprvé doopravdy spolu.

Po roce na cestě a spoustě společných zážitků už víme, že i když naše rozhodnutí nebylo snadné, rozhodně bylo dobré a neměnili bychom. Občas se nám stále ještě tají dech nad tím, co jsme udělali, ale nelitujeme.

rodina naruby

Po 18 letech fungování naší rodiny jsme byli konečně poprvé doopravdy spolu

A tak bychom rádi podpořili vás, kdo toužíte po něčem podobném a váháte. Jděte do toho. Bude to vaše nejlepší rozhodnutí v životě. Nepotkali jsme za celý rok nikoho, kdo by to viděl jinak.

A nemusí to být ani obytňák, ani celý rok. Možností je spousta a v jednom z příštích článků se na ně určitě podíváme. Dnes je to ale o životě na čtyřech kolech a o tom, jak vypadá dlouhodobé cestování.

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Život na cestách není žádná dovolená

Na začátku je potřeba přibrzdit představy o nekonečné dovolené. Tou dlouhodobé cestování určitě není. Je to životní styl, život na cestách. Nedílnou součástí jsou i náročné chvíle, které vás doma nepotkají, za celou námahu to ale pokaždé stojí. 

Také pokud nejste nechutně bohatí nebo rentiéři na výletě za dobrodružstvím, mohla by se vám cesta buď rychle zkrátit, nebo hodně prodražit. Na cestách totiž číhá spousta nástrah, na které je člověk zvyklý o dovolené. O to víc, cestujete-li na místech, která jsou oblíbená, a připlete se vám do cesty turistická sezona. 

rodina v obytném přívěsu

I takhle může vypadat ráno v obytňáku. Probudíte se nad městem a pár centimetrů od vaší postele se pase stádo oslů. Zůstali, dokud v našem obytňáku nedošly všechny mrkve

Suvenýry, atrakce, předražené kavárny a zmrzlina na každém rohu. To se vás totiž netýká. To je pro ty, kdo přijeli na týden dva si dopřát. Tohle nám (a hlavně dětem) chvíli trvalo, než jsme úplně pochopili a začali se na cestě cítit jako doma (a ne jako na dovolené).

Stejné zkušenosti, podobná životní filozofie, čtyři lidi v obytné dodávce: Digitální hippies – život, rodina a práce v dodávce

Proč obytňák a jaké jsou pro a proti 

Volbou pro naši rodinu byla z mnoha důvodů cesta na rok a dobrovolnictví na ekofarmách. Původně jsme plánovali jet rodinným autem, ale nakonec se rozhodli pořídit na cesty zázemí pro naši rodinu – obytňák. Mít tak svoji svobodu a možnost mezi jednotlivými farmami nabrat trochu sil. To rozhodlo u nás.

cestování v obytňáku

Ať vás cesta zavede kamkoliv, všude budete doma. To je jedno z velkých kouzel domova na kolech

Neexistuje žádná ideální varianta pro všechny a je jen na vás, co od vašeho domova na cestách čekáte. Co vyhovuje vám, nemusí vyhovovat jinému. Volba dopravního prostředku je otázkou mnoha kompromisů, zvažte proto každou možnost. Přece jen se může stát vaším domovem na několik týdnů, měsíců, nebo možná let.

Ať si pro cestování vyberete jakýkoliv typ obytného auta, kouzlo mají tahle obytná auta společné:

  • Získáte nekonečnou svobodu a volnost, kterou limituje pouze vaše odvaha.
  • Stanete se mistry improvizace (a věřte, že doma vás potom jen tak něco nerozhodí).
  • Ocitnete se na místech, o kterých si běžný turista na dovolené může nechat zdát.
  • Zabalíte si všechno, co potřebujete k tomu, abyste se cítili všude jako doma.
  • Máte vlastní peřiny a postel.
  • Všechny svoje věci máte pohodlně ve skříňkách a stále s sebou.
  • Nenaběháte se stovky metrů při přenášení věcí na své místo. 
  • Můžete se jednou probudit ve vlastní posteli přímo na pláži a druhý den uprostřed lesa, před hradem, sami nebo s přáteli, u hřiště nebo na začátku trasy vybraného výletu. Jak je libo. 
  • Když máte hlad, žízeň, nudu, chce se vám spát, potřebujete sebe nebo děti převléknout, sprchu nebo záchod, není problém.
  • Jedete okolo vody a máte chuť se vykoupat? Plavky i ručník máte vždycky s sebou. 
  • Prší? Máte s sebou pokaždé oblečení do deště, deštníky i holínky.
  • Máte chuť zajít na večeři při svíčkách bez dětí? Nemusíte shánět hlídání. Stačí děti přes den kvalitně unavit, včas uspat a najít restauraci, kde je můžete bezpečně nechat spát pár metrů od vás. Nebo zaparkujete na nějaké vyhlídce, pláži nebo v lese a uděláte si večer při svíčkách přímo na míru.
naruby.life

Člověk si rychle zvykne na ti pohodlí, když máte všechno stále po ruce. Obzvlášť s dětmi je to velká výhoda

Na druhou stranu musíte počítat s tím, že:

  • Nebudete mít téměř nikdy žádné soukromí.
  • Budete se přeskakovat dnem i nocí uvnitř malého prostoru.
  • Když vám polezou všichni na nervy, nezbývá, než se s tím vypořádat a smířit s faktem, že se jich v tu chvíli nezbavíte
  • Dokola musíte řešit vodu, odpadní vodu, plný záchod, elektřinu a plyn, kterými navíc musíte neúnavně šetřit.
  • Pořád dokola budete obsluhovat nejmladší členy posádky, protože doma jim to můžete uzpůsobit, aby byli co nejvíce samostatní, v obytňáku to tak snadné není.
  • S menšími dětmi je někdy náročnější je uhlídat. Jsou často v nezabezpečeném a neznámém prostředí, takže je člověk nemůže spustit z očí
  • Ne vždy je místo na zastavení nebo spaní taková idylka, tak se občas může stát, že jste tam, kde to není ani „na vylezení“. A to pak umí být, hlavně s dětmi, dost zapeklité.
děti v obytňáku

Na dlouhodobý společný život v obytňáku je potřeba se společně sladit. A chvíli to trvá

Je to prostě něco za něco a s tím je potřeba počítat, abyste nebyli rozčarovaní a zklamaní. Nám trvalo minimálně první měsíc, než jsme si na život v obytňáku zvykli, rozdělili svoje úkoly a vytvořili systém. To u nás hodně pomohlo. Od té doby nám život v obytňáku rozhodně víc dává než bere.

Jaký druh obytného auta vybrat a proč my se rozhodli pro starý?

Staré, nebo nové

Tady je to jednoznačně otázka možností a vkusu. Pro někoho je důležitý komfort a funkčnost nového, jiný zase nemá takové prostředky nebo ocení kouzlo starého. 

U nás rozhodla dostupnost starého a také možnost předělat si ho po svém a mít tak celý rok s sebou kousek vlastního opravdového domova. Vrtochy starého auta nám připadají roztomilé a cestovní rychlost dostačující. Jsou i místa, kde bychom si s nablýskaným novým autem připadali až trochu nepatřičně, a celkově k nám i našemu trochu hippie způsobu cestování tenhle stařičký kousek sedí lépe.

rekonstrukce obytňáku

Zabalit si se sebou kousek našeho domova a cítit se všude dobře. Takový byl plán při renovaci starého obytného auta

V novém se zase na auto můžete víc spolehnout a v mnoha ohledech nabízí určitě větší komfort a jistotu.
Na druhou stranu, pořizovací cena nových obytných vozů se pohybuje od jednoho milionu výše. To je dobré zvážit, na jak dlouho pojedete nebo jak často budete jezdit, na kolik vás tedy ve výsledku přijde jedna noc. Navíc s novými obytňáky se často jezdí do kempů a tam v některých umí být cena na noc taky poměrně vysoká.

Ať nové nebo staré, velký boom právě zažívají vestavěné dodávky. Skoro to vypadá, že obytná auta jsou na ústupu. Praktičnost, obslužnost a nenápadnost dodávek vítězí nad obytnými auty, která vedle nich vypadají jako sloni v porcelánu. Nové na ulici téměř ani nepostřehnete, obrázky starých dodávek předělaných na útulná minibydleníčka zaplavily svět Instagramu a na vymazlené fotky stojí za to se podívat… a možná je i brát trochu s rezervou. Vypadají totiž děsně idylicky, takové ale cestování vždycky taky není. Sledujte #vanlife.

Pokud vás láká obytná dodávka vlastní výroby, je pro vás článek Svoboda a nezávislost jako synonymum pro cestování? Postavte si obytnou dodávku jak vyšitý.

Koupené, nebo půjčené

Půjčovna je dobrá na dovolenou nebo na vyzkoušení toho, co vám vyhovuje nejvíc. Na dlouhodobé cestování je to finanční nesmysl. Téměř by se dalo říct, že za cenu půjčovny na 6 týdnů už můžete mít starší obytku, která vám bude dělat radost spoustu dalších let. Pro dlouhodobé cestování je tedy jediná možnost mít auto koupené.
Pokud vám jedno takové nestojí někde zaparkované, je potřeba hledat možnosti. My jsme například vyměnili obytňák za naše rodinné auto. Potkali jsme i komunitní obytňák: to se složíte s přáteli, vymyslíte dobrý systém a pak se o něj střídáte.

rodina v obytňáku

Staré nebo nové, vlastní nebo z půjčovny, žádná univerzální rada neexistuje

Někteří dlouhodobí cestovatelé to dělají tak, že vyčkávají, hledají nějakou dobrou nabídku, auto koupí, pocestují… a na konci ho třeba ještě i s nějakým ziskem prodají. Tady vám ale vážně hrozí riziko, že si tenhle druh cestování zamilujete, a buď se vám ho po návratu nebude chtít prodat, nebo vám bude tak chybět, že budete muset za chvíli běžet pro další. Je to zkrátka návykové…

Přívěs, obytné auto, dodávka

Věříme, že kdo chce, hledá cestu, kdo nechce, hledá výmluvy. Takže teď už se jen rozhodnout, jestli přívěs, obytné auto, nebo obytnou dodávku.

Obytný přívěs

žívot s přívěsem

Víťa Válka alias Gurucamper projel se svojí rodinou s přívěsem pořádný kus Evropy

  • Je to asi nejlevnější varianta v případě, že máte auto, které ho může táhnout.
  • Na místě ho můžete zaparkovat a máte svobodu osobního auta.
  • Cesty trávíte v osobním autě a ztrácíte tak výhody a pohodlí jízdy v autě obytném.
  • Nedostanete se na všechna místa jako obytňákem nebo dodávkou.
  • Špatně se s ním parkuje, je náročný na manipulaci.
  • Je spousta míst spaní na divoko, kde je potřeba být trochu nenápadný – a neumíme si představit spát tam s přívěsem (město, les…).
  • Plus většina nevýhod obytného auta níže.

Obytné auto

obytňák

Obytňák může být tak pohodlný, že někdy dá zabrat dostat děti ven

  • Může mít výbavu, která poskytuje pohodlí domova (koupelna, trouba, zavírací ložnice, velká lednice, garáž na věci, plnohodnotná kuchyň…).
  • Dá se parkovat poměrně snadno, s menším dokonce i na místech, kde parkují běžná osobní auta (není-li to v místě upravené jinak).
  • Jízda samotná je pohodlná a s dětmi je všechno při ruce (jídlo, pití, hračky, knížky, oblečení…).
  • Není potřeba žádná příprava na spaní během cesty. Jednoduše zastavíte a jdete do peřin.
  • Někdy umí být obytné auto tak pohodlné, že je složitější dostat posádku z gauče ven.
  • Není tak mrštná jako obytná dodávka a některá místa už jsou nedostupná.
  • Jste často limitovaní i výškou. 
  • Nedostanete se do podzemních garáží a v západní Evropě často ani na parkoviště u supermarketu (abyste tam nepřespali).
  • Je to nepřehlédnutelná krabice.
  • Dálniční poplatky a ceny trajektů jsou výrazně vyšší než u dodávek (malé dodávky jsou ještě osobní auta).
  • Pokud nemáte místo, kam byste obytňák zaparkovali, když ho nebudete používat, budete pravděpodobně muset sehnat placené parkoviště, což vás bude nejen stát nějaké peníze, ale také bude složitější jen tak spontánně si někam vyrazit.

Dodávka

rodina v dodávce

Alena Bartošová alias Zebra na cestách se svojí rodinou pravidelně vyráží na dlouhé cesty s jejich malou dodávkou. I když musejí stále něco přeskládávat, neměnili by. Cestování s dodávkou dává na cestách svobodu největší

  • Má téměř všechny výhody obytného auta.
  • Dává největší svobodu, je nenápadná a může se s ní zastavit opravdu téměř všude.
  • Je rychlá.
  • Větší dodávka poskytuje podobný komfort jako obytné auto.
  • Jste venku víc než u předchozích variant, v dodávce se uvnitř zkrátka moc „nebydlí“.
  • Tolik prostoru jako přívěs nebo obytné auto vám nikdy neposkytne. Jsou ale menší a větší typy – i tady se dá vybírat.
  • Malé dodávky musíte přestavovat na spaní/jízdu, některé úložné prostory jsou potom nedostupné za jízdy, takže vás může čekat přeskládávání.
  • Malé dodávky nemají oddělené WC a koupelnu.

Strachy, nemoci a nebezpečí – to všechno k cestování patří

Jednou z hlavních věcí, které člověka při takovém rozhodování brzdí, jsou strachy. Strachy vlastní a taky ty ostatních. O to víc, když člověk vyráží s dětmi. Tady pomáhá dobře se připravit a současně vědět, že obavy se stejně většinou nenaplní a život naopak přihraje spíše nečekané. Což může i doma, že jo. 

Bezpečnost

Jednou z největších obav je bezpečnost. Tady se určitě vyplatí dodržovat pár základních pravidel a riziko minimalizovat. Neplašit a nepodceňovat, dát na svůj pocit a používat vlastní hlavu. Ať jde o krádeže, parkování, ježdění do měst a zapomenutých koutů, extrémní počasí, spaní na divoko nebo o místa, která nejsou pro jízdu obytňákem úplně nejvhodnější.

život s rodinou

Při hledání míst na spaní na divoko, při parkování nebo v extrémním počasí, vždy je základem nepodceňovat intuici a používat rozum

Nemoci

A pak je tu další strašák. Nemoci. Jak dětí, tak nás dospělých. Pochopitelně záleží, kam vyrazíte, ale obecně se dá říct, že hodně starostí odpadá s kvalitním cestovním pojištěním. Dnes je běžné, že v případě potřeby zavoláte na asistenční linku a během pár minut vám řeknou, kde najdete nejbližší pomoc, na mnoha místech je dokonce možná návštěva lékaře přímo u vás. To se vám přece nestane ani doma. 

děti v dodávce

Běžné nemoci jsou pochopitelně součástí života na cestách a je to opět jedna z věcí, kdy oceníte domácí zázemí

A jestli je potom potřeba nemoc vyležet, postel máte. Dokonce můžete s marodem zajet nakoupit nebo ho vzít třeba na čerstvý vzduch do lesa, ale hlavně mu dopřát plnou pozornost a společnost. 

Takže za nás vlastně docela dobrá varianta marodění. Z naší zkušenosti se ale bavíme o Evropě. Odjinud zkušenosti nemáme.

Poruchy na autě

Do třetice se většinou strachujeme o poruchy na autě. Ty se dějí a znepříjemnit život na cestách opravdu umí. Opět se vyplatí mít i tady dobré pojištění a ve výsledku se potom může stát, že z toho nakonec vzejde i něco příjemného. Ve většině případů závadu vyřešíte, jde tedy vlastně jen o čas a peníze. My jsme takto uvízli ve španělské Huelvě, kde nám upadnul výfuk a nový díl se nedařilo sehnat. Tam jsme měli štěstí, že pojištění pokrylo náhradní ubytování, takže z toho ve výsledku byl milý odpočinek od života v obytňáku. 

rodina v dodávce

ExpeditionFamilyHappinness, dvakrát “uvízli” v servisu v Maroku, jednou dokonce na několik týdnů. I s tím se musí počítat

Na druhou stranu kamarádi zase dvakrát po sobě v Maroku zůstali bydlet v autě přímo v servisu, což popisovali jako lidsky naprosto úžasný zážitek, ale také velmi vyčerpávající pobyt uprostřed ničeho s dvěma malými dětmi. 

Takže ano, může se stát. Chce to být připravený a počítat s tím, že nějaké řešení se většinou skutečně najde.

Celkově se vždy určitě vyplatí

  • být připravení na nenadálé změny,
  • mít dobré pojištění,
  • mít finanční rezervu na pokrytí nenadálých výdajů.

Vždy připravení na nečekané

Ať už je to komplikace, nebo se vám naopak někde zalíbí, jsou to situace, kdy se hodí být dobře připraven.

Základní potřeby, které člověk v běžném životě ani neřeší, se tady mohou stát zásadní. Chce to hlídat,

  • aby bylo vždycky doplněné co nejvíc vody a plynu, 
  • aby byla vždy železná zásoba jídla minimálně na několik dní a někde v úkrytu pár láhví pitné vody. 
obytńák na cestách

Neustále si hlídat to, aby měl člověk zajištěné základní potřeby je každodenní součástí života v obytňáku. Neodjedete od průzračně čisté vody, aniž byste doplnili zásobu i v autě

Tím získáváte nejen jistotu pokrytí základních potřeb vás všech, ale svobodu, která se vám mnohokrát v dobrém vrátí.

Naše pravidlo je, že nikdy nevynecháváme možnost doplnit vodu, železné zásoby potravin a dát si teplou sprchu, i když to vypadá, že bychom třeba večer nebo zítra měli být na místě, kde je toto všechno dostupné. 

Hodně pohodlí a prostoru se také odvíjí od toho, co máme zabalené s sebou. Obecně je určitě potřeba nějaká základní výbava, dál už se to hodně odvíjí od způsobu cestování. Kolik místa máte v autě, na co jste zvyklí, do jakého byste se měli vejít váhového limitu i počtu míst, na která se chystáte vyrazit.

Hodně to láká brát s sebou spoustu různých vychytávek a zároveň zbytečností, které potom zabírají drahocenné místo. 

O tom víme své, protože my vyrazili v šesti na rok opravdu malým autem. A tak zase dobře víme, s čím si člověk vystačí. Jedna z věcí, která nám na cestách opravdu chyběla a máme ji jako něco, co nesmí v našem dalším autě chybět, je jednoznačně plynová trouba. Co se nám naopak neosvědčilo je elektrická pekárna na chleba a elektrický gril. Elektrika je na cestách prostě vzácnost. Pokud příště nějaký oblíbený spotřebič, tak určitě na plyn, nebo třeba takový, pod kterým se dá škrtnout, a ve výsledku si uděláte ještě hezký večer. 

děti v dodávce

Míň věcí, víc zážitků. O tom je celý tenhle životní styl

Jednoduše se řiďte pravidlem, že smysl má všechno, co použijete alespoň jednou týdně. Zkušenost je navíc taková, že se dá cokoliv vymyslet nějak jinak. I tady jednoduše platí pravidlo, že méně je více. Míň věcí, víc zážitků.

A to není vše. V dalším článku se dozvíte o dlouhodobém cestování a dobrovolničení s dětmi, o vzdělávání na cestách, také vás ale čekají tipy, jak cestovat dlouhodobě, pokud obytné auto nemáte, a jak cestování financovat.

NARUBY.life

Jsme rodina, která našla odvahu vystoupit ze zaběhnutých kolejí a vydala se na cestu NARUBY. Pronajali jsme náš dům, prodali, na co jsme přišli, přihlásili se do domácího vzdělávání, koupili 25 let starý obytňák a vyrazili. Strávili jsme rok na cestě, kde jsme společně poznávali svět pomalého cestování s dětmi, udržitelného způsobu života a domácího vzdělávání.

Naše touha něco změnit, poznat a ukázat dětem to, v čem spatřujeme skutečný smysl, nás přivedla na cestu po evropských ekofarmách, kde jsme pracovali jako dobrovolníci. Je naší vášní život naruby sdílet a být tak inspirací pro ostatní rodiny, které touží po změně, cestování, společných zážitcích, nebo jim není lhostejný šetrný přístup k přírodě. Sledovat náš můžete na blogu, Facebooku a Instagramu.

Honza (43), Tereza (40), Matěj (17), Kryštof (12), Jáchym a Josefína (4).

Další tipy k cestování v obytném autě nebo dodávce (nejen) s dětmi:

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled