Cestování obytňákem je už docela běžným druhem dovolené. Jedete, kam chcete, spíte, kde chcete. Svoboda, volnost, dobrodružství. Užívat si západy slunce v horách, a přitom spát na měkké posteli a po výšlapu si dát teplou sprchu. Poslouchat šumění moře přímo na pláži a k tomu si vytáhnout zmrzlinu z mrazáku. Jde to i s celou rodinou v jedné dodávce na cestách a prací. A my tomu úplně propadli.

Jezdíme mimo hlavní sezónu, vyhýbáme se davům a turistickým lákadlům

Jsme Pavel, Markéta, Davča (5), Mates (3) a říkáme si Čtyři jinak. Dům ve městě a každodenní rutinu jsme vyměnili za život v obytné dodávce. Se dvěma malými dětmi, na 4 kolech a s 10 m2 společného prostoru. Oba máme své podnikání, kterému se věnujeme i na cestách.

Za rok 2023 jsme projeli 10 států, na dohled od Afriky až za polární kruh. Aktuálně jsme na zimu ve španělské Andalusii. Další články z cest najdete u nás na blogu Ctyrijinak.cz.

Říkáme si Čtyři jinak, pronajali jsme dům a nastěhovali se do campervanu

Méně práce i nákladů

S campervanem máme zcela jinak nastavená očekávání: nějaké pravidelné příjmy, méně práce a výrazně méně nákladů.

Nejedeme na dovolenou. V dodávce žijeme a snažíme se tak nepodléhat dovolenkovým lákadlům. Navíc na malém prostoru všechno déle trvá. Plus k tomu hledání místa na spaní, trasy výletu, zábavy pro děti, přejezdy a občas i chytání signálu taky něco zabere. Nechceme si ukrajovat ze společných zážitků, práci tak věnujeme méně času.

Pravidelné příjmy

Naše bydlení jsme na rok pronajali. Pronájem zaplatí hypotéku a něco málo zbyde. Neplatíme elektřinu, plyn, vodu a eliminujeme i další výdaje jako lesní školka, hlídání dětí a kroužky, placená zábava, kafíčka, restaurace.

Tohle rozhodnutí v nás zrálo více než rok. Přenechat naše vymazlené bydlení někomu neznámému.

Příroda, čerstvý vzduch, rodina a svoboda

Výrazně méně práce

Cestujeme a počítáme s tím, že pracujeme méně. Zvládneme v průměru maximálně 5-6 hodin soustředěné práce za den dohromady, nikoli každý zvlášť. V náročnějších dnech (dlouhý přejezd, celodenní výlet apod.) neuděláme vůbec nic. Zato pracujeme i soboty a neděle. Pracujeme tak dohromady cca 30-35 hodin za týden.

Jeden se věnuje dětem, druhý práci. Když potřebujeme něco vyřešit oba, pracujeme, až děti usnou.

Stolek, židle, počítač, monitor, powerbanka a můžeme pracovat odkudkoli

Omezení výdajů a náklady na cestách s campervanem

Platíme potraviny v supermarketu, naftu a velmi zřídka atrakce typu památka nebo dinopark. Cena večeře v restauraci je podobná jako za náš nákup potravin na 3 dny. Kavárny a kafe v nich jsme zrušili taky. Vaříme, pečeme. I v campervanu. Burgery, polévky, pizza, butter chicken, asijská kuchyně, lívance, muffiny – jde skoro všechno.

Velká města = černá díra na peníze. Platili bychom v nich kemp nebo stellplatz, parkování, MHD, zmrzlinu, restaurace a vstupy do památek. A do toho všechny ty lákavé obchody po cestě. Za takový den utratíme mnohonásobně víc. Navíc města děti nebaví a tak se jim, až na výjimky, vyhýbáme.

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Kempy a stellplatzy obecně platíme minimálně – jen u velkých měst a/nebo památek, kde si tím platíme i za bezpečnost pro obytné auto. Nebo když potřebujeme vyprat.

V zahraničí vše platíme přes Revolut kartu v lokální měně (EUR, DKK, NOK, apod.). Pokud si vzpomeneme dost dopředu, na Revolutu peníze z CZK vyměníme i o dost výhodněji přes tzv. „limit order” se stanovenou cenou.

Na naftu používáme aplikaci 1-2-3 fuel, která ukazuje cenu nafty v Německu, Francii, Španělsku a Itálii. Rozdíl „výhodná” vs. „náhodná” benzinka je cca €0,2-€0,3/litr (cca 5-7 Kč/l).

Podívali jsme se i za polární kruh

Co vlastně děláme a co nás živí?

Spolutvoříme značku (nejen) dětského merino oblečení Tarua.cz, které na cestách podrobujeme náročným testům. Aby vydrželo záběr našich dětí, průmyslové pračky a sušičky v kempech a ve veřejných prádelnách, pálící slunce, podzimní bláto, slané moře a písek a nebyla v něm zima ani ve sněhu na ledovci.

Merino oblečení Tarua.cz jsme si navrhli podle vlastních náročných požadavků

Pavel se věnuje marketingovým projektům a konzultacím.

Na cestách jsme i ambasadoři pro Camperguru, když zrovna spíme v kempu hodném dokumentace.

Jeden ze zakladatelů Camperguru, Víťa Válka, na Travel Bibli psal článek Digitální hippies — život, rodina a práce v dodávce

Práce a pracovní setup digitálního nomáda

Jeden den se zvládneme vystřídat u počítačů oba a pracujeme klidně 12 hodin. A druhý neuděláme vůbec nic. Někdy se nám do práce chce a jindy je hodně těžké nejít ven a přimět se něco udělat.

Náš typ práce a pracovní setup

Máme minimum online callů a daných meetingů. Preferujeme asymetrickou komunikaci – emaily a voice messages raději než zprávy v reálném čase a volání. Takový hodinový hovor s dětmi řádícími po autě, protože venku prší, je fakt zážitek.

Práce s dětmi na malém prostoru vyžaduje mnohdy kompromisy

Počítače a vybavení digitálního nomáda

Pracujeme na cestách a snadné přenositelnosti podřizujeme veškeré vybavení. Máme „pracovní” batůžek se vším potřebným na 3–4 hodiny nerušené práce mimo auto. Nepřekážíme si tak navzájem.

Pracujeme v zásadě všude: okolo auta na kempingovém vybavení, na lavičce v parku, spolujezdec za jízdy, kdekoliv. V autě máme 300Ah baterii, která utáhne nabíjení dvou MacBooků, telefony, powerbanku, digitální zrcadlovku, externí 4K displej i Starlink.

Brzy ráno je venku u počítače ještě zima

Internet a mobilní data na cestách v EU

Na nenáročnou práci máme oba 50GB datové tarify v telefonu. Spoustu aplikací máme postahovaných „offline”, dalším neumožňujeme přístup na LTE/data.

Pokud používáme mobil jako hotspot pro MacBook, aplikací TripMode omezíme, které programy mají přístup na mobilní data.

Ukázka TRAVEL JOBS - knihy od autorů Travel Bible

Proč jezdit do světa na pár týdnů, když tam můžeš strávit několik měsíců a přitom si ještě vydělávat. Jak? Objev 135 způsobů jak si vydělávat na cestách. Stáhni si ukázku 44 stran zdarma.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Satelitní internet od Starlinku

Na datově náročnou nebo delší práci máme satelitní internet přes Starlink. Neomezený download i upload. Zvládne videohovor, zálohy dat, webinář, postahujeme si offline Spotify, pohádku klukům, nahrajeme fotky rodině, stáhneme si materiály pro práci.

Funguje skvěle i na místech bez signálu, přesto má jistá omezení. Pro Starlink je opravu dobré mít velkou baterii v autě. Detaily a konkrétní nastavení jsme popisovali v samostatném článku.

Kouzelná místa, která bychom nikdy neobjevili nebýt spaní poblíž

Mobilní aplikace na cesty

Spoustu dalších užitečných aplikací najdete ve článku 72+ nejlepších cestovatelských aplikací a služeb

Někdy vyrazíme na výlet celá rodina a někdy jsme více u auta nebo se rozdělíme

Cestování a práce s dětmi aneb jak to děláme

Většinou nemáme plán. Víme, že chceme třeba do Andalusie, ale nic víc. Zastavujeme tam, kde nás to zaujme. Jeden řídí, druhý googlí – místa na spaní, atrakce, pitnou vodu nebo obchod.

Kde zastavujeme a spíme

Delší stání vybíráme tak, abychom mohli kluky vypustit kolem auta bez obavy, že se jim něco stane. Místo, na kterém můžeme „žít venku” raději než „žít uvnitř”. Takové místo má ideálně malý nebo žádný provoz a není tam třeba vysoký útes.

Výhodou jsou hory a skalky, potok nebo pláž, cyklostezka (vezeme 4 kola), začátek turistických tras do okolí. Dobré hřiště nebo pumptrack dokážeme najít na cestách skoro kdekoli.

I obyčejné parkoviště u dinoparku může vypadat skvěle

Pomalé cestování

Učíme se zpomalit. Zjišťujeme, že nemusíme stihnout všechno. Ikonická místa jsou mnohdy horší než bezejmenná pláž nebo procházka do lesa. Vydržíme 2-3 dny, než nám dojde jídlo, pitná voda i kazeta na záchod, pak se přesouváme jinam.

Více o pomalém cestování se dočtete ve článku Slow Travel – cestujte pomalu a dlouho

Jednou už se nebudou chtít tulit. Chceme s nimi být a užívat si každý okamžik

Venku za každého počasí

Ven musí buď práce nebo děti. Za každého počasí. U nás platí „špinavé dítě = spokojené dítě”. Stavění hráze na potůčku, skákání v blátě, hloubení písečného záhrabu, bagrování suti. Mokří, špinaví, zpocení. Spokojení.

Funkční oblečení je tak základ. Péřovka, softshell a merino. Vlastně skoro jiné oblečení nemáme. Merino nesmrdí, opadá z něj uschlá špína, termoreguluje v zimě i v létě a pro děti je snad ještě užitečnější než pro rodiče.

Jak usušit oblečení na cestách

Oblečení pověsíme na ramínka do koupelny, kde je po zatopení nejtepleji a bahno může odkapávat do plastové vaničky sprcháče. Boty sušíme vysoušečem na lyžáky. Taky jsme přestali řešit, že mají děti jedno triko 3 dny a na softshellkách je flek od bahna z minulého týdne. Pereme jednou za 2 týdny.

Písek, bláto, kamení nebo potok a děti si vydrží hrát hodiny

Zábava v autě

Máme velkou zadní postel, ze které mají kluci trampolínu i autodráhu. Nezapomínáme ani na zábavu pro zklidnění jako malování a výtvarka, knížky a pochopitelně bedna Lega.

Vychytávky do karavanu

 • Obyčejná kovová ramínka na pověšení mokrého oblečení
 • Vysoušeč do bot Therm-ic nebo varianta na 12V
 • Kempingová trouba Omnia na plynový vařič
 • Vlhčené ubrousky na otření či umytí čehokoli
 • Průhledné boxy do kufru na uložení věcí – menší 20l a větší 30l
 • Pikniková deka nebo karimatka na posezení venku
 • Černá elektrikářská páska na zalepení svítících diod ovládacího panelu a lednice
 • Cestovní a výletová lékárnička
 • Stříbrná páska a základní nářadí

Půlnoční slunce z první řady. Tohle bychom z hotelu neviděli

Občas je to na zbláznění, ale zatím bychom neměnili

A někdy to prostě vůbec nejde. Je taková bouřka, že nevytáhneme nos z auta. Jsme v místě, kde není ani signál, ani se nechytá Starlink. Děti (nebo my) onemocní. Místo, kam jsme chtěli dojet, vypadá strašně, nejde tam spát a široko daleko není kde zastavit. Nenabíjí baterka v autě. A do toho víme, že potřebujeme stihnout nějaký termín. Že se opravdu potřebujeme dovolat.

Není to vždycky pohoda. Občas si lezeme na nervy. Někdy je toho moc, nestíháme a jsme na sebe protivní. Zastavit se, vysvětlit si, co se děje. Komunikovat svoje potřeby a najít nějaký rozumný konsenzus.

A pak zase vyjde slunce, jsme na krásném místě a jsme spolu. Za tyhle chvíle to stojí!

Co by se vám ještě mohlo hodit:

Nejprodávanější na Travel Bibli

 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled