Švýcarsko je od nás vzdálené jen pár hodin cesty autem, přesto u Čechů nepatří k nejvyhledávanějším destinacím. Důvod? Vysoké ceny. Ale nezoufejte, se správnými informacemi si dovolenou ve Švýcarsku můžete dovolit i z české výplaty. Odměnou za vaši investici bude nádherná příroda, kterou nikde jinde na světě nenajdete.
Proč jet do Švýcarska
Švýcarsko je známé především okouzlující přírodou – tyrkysově modrá jezera, masivní horské štíty a nekonečné zelené louky s pasoucím se dobytkem vypadají na živo ještě působivěji, než jak je znáte z fotek a pohlednic. Nesmíme zapomenout ani na místní pochoutky, ať už je to skvělý sýr nebo světoznámá čokoláda. Nadšenci do technických vymožeností stoprocentně ocení i vymakané železnice a lanovky, které se šplhají na vrcholky hor a nabízejí nádherné výhledy i těm méně zdatným turistům.
Švýcarsko je ale ještě daleko rozmanitější. Víte, že se tu pěstuje vinná réva? Dokonce na větším území než v Česku. Navíc vinařská oblast Lavaux patří k nejkrásnějším na světě.
Do paměti se vám vryje i místní smysl pro pořádek, neuvěřitelně svěží vzduch a možnost natočit si téměř ze všech fontán v zemi pitnou vodu. Každodenní maličkosti mě utvrdily v tom, že jsem zkrátka v jedné z nejvyspělejších zemí světa.
Jak se do Švýcarska dostat
Autem
Nejjednodušší a často i nejlevnějším způsobem dopravy do Švýcarska je jízda vlastním autem. Z Prahy k východní hranici je to asi 600 km, na západ do Ženevy pak 950 km. Švýcarsko je relativně malá země, není proto problém projet ho autem křížem krážem. Pro dopravu na místě se jedná o nejlevnější variantu.
Ceny benzinu odpovídají těm v Německu (cca 37 Kč/l), v německy mluvící části Švýcarska je o něco levnější než ve francouzské. Nafta je o poznání dražší (jeden litr načerpáte za 42 Kč), proto je lepší natankovat ji ještě před přejezdem hranic. Pro jízdu po švýcarských dálnicích je nutné zakoupit dálniční známku. Existuje pouze jedna varianta, a to celoroční. Stojí 930 Kč.
Letecky
Do Švýcarska se dá relativně levně dostat i letecky. Let trvá 1–1,5 hodiny. Dobrým spojením je linka easyJetu mezi Prahou a Basilejí, zpáteční letenka se dá sehnat za 1200 Kč. Další možností je letět s aerolinkami Vueling do Ženevy nebo Swiss do Curychu, Ženevy nebo Basileje.
Vlakem
Velmi pohodlnou variantou je využít noční vlak Českých drah na trase Praha–Curych. Odjezd z Prahy v 18 hodin, v Curychu jste po 8. hodině ráno. V opačném směru vlak opouští Curych ve 22 hodin a do Prahy dorazí v 11 dopoledne. Cena přímého nočního vlaku bývá kolem 1700 Kč za jeden směr.
Existují i denní linky z Prahy s přestupem v Linci. Velmi levně se dá dostat až na hranice Švýcarska díky včasné jízdence ČD. Z Českých Budějovic do rakouského Feldkirchu lze zakoupit za 368 Kč.
Autobusem
Cesta do Švýcarska autobusem trvá 9–10 hodin. RegioJet jezdí do Basileje, Bernu, Curychu, Lausanne, Lucerne, Lugana, St. Gallenu a Ženevy. Jednosměrná jízdenka do Curychu stojí 899 Kč. FlixBus nabízí přímý spoj Praha–Curych od 549 Kč. Další švýcarská města jsou dostupná s přestupem.
Kdy vyrazit a proč v tuhle dobu
Ve Švýcarsku jsou během roku dvě hlavní sezony – letní a zimní. Léto je teplejší a slunečnější než v Česku. Na druhou stranu se počasí výrazně liší v závislosti na konkrétní části země i dle nadmořské výšky. Zatímco u Ženevského jezera a na jihu Švýcarska u hranic s Itálií panuje středomořské klima a rostou tu palmy, naopak v horách se i v létě drží sníh.
Nejlepší je vyrazit v červenci a srpnu, protože tou dobou jsou otevřené všechny turistické stezky. Daní za vhodné počasí samozřejmě jsou turistické ceny. Dobrým kompromisem pro pěší turistiku a cyklistiku je také červen nebo září, je ale potřeba počítat s tím, že některé cesty v horách jsou zavřené kvůli sněhu.
Švýcarsko láká i během zimních měsíců do svých nádherných lyžařských středisek. Hlavní sezona je mezi prosincem a březnem, na některých ledovcích je ale možné lyžovat i v létě.
Víza a podmínky vstupu
Většina článku je přístupná pouze členům Travel Bible. Co se o zemi dozví?
- Jak je to s podmínkami vstupu
- Kolik potřebují peněz a jaké jsou ceny
- Jak funguje lokální doprava
- Jaké je jídlo
- Je země bezpečná?
- Jaké se k zemi vážou svátky a tradice
- Kam se určitě podívat
Jediné knihy, kterou na cestách nedáš z ruky. Stáhni si zdarma ukázku Travel Bible
Kde najdu víc informací
Někdo rád průvodce na starém dobrém papíru. V členské sekci najdete slevu.
Stránky s podrobnými informacemi o cestování Švýcarskem.
Blog Hanky, která žije ve Švýcarsku už pět let.
Jana Březinová
Ve Švýcarsku jsem byla už několikrát, ale teprve šest týdnů na house sittingu v malé švýcarské vesničce mi umožnilo procestovat zemi důkladněji. Navíc jsem díky právě house sittingu nakoukla do země i očima místních. Švýcarsko není zrovna lowcost destinace, a tak jsme se s přítelem tentokrát rozhodli hecnout všechny přírodní krásy pěšky. Kolena nám moc nepoděkovala, ale o to lepší máš pocit, když dorazíš na vrchol. 🙂
Jsem copywriter a digitální nomád. Na svém blogu MyWandertime píšu o cestování nejen do Švýcarska. Spojit se se mnou můžete i na Facebooku nebo Instagramu. Pokud vás zajímá, jaké to je dlouhodobě žít a pracovat v zahraničí, dělím se o své zkušenosti ze života v Německu na webu Jak do Německa.
Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.
Najděte nejlevnější letenky
To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Knize o tom, jak cestovat levně, chytře a dlouho. Letenkám jsme věnovali jednu z nejdelších kapitol. Dozvíte se nejen základní pravidla k hledání nejlepších cen, ale i spoustu triků, jak získat co nejvíc za co nejméně peněz. Nechcete číst celou knihu? Několik základních tipů se dočete na blogu:
Co když nechcete letět?
Po Evropě se snadno dá jezdit i vlakem či autobusy. Hlavně u vlaků mohou ceny na první pohled vypadat dost astronomicky, stačí ale vědět, jak na to, a mnohdy cenu za jízdenku srazíte na méně než polovinu.
Jak najít bydlení?
My nejčastěji využíváme Airbnb a Booking.com. První na pronájem běžných bytů a domů, či jen pokojů ve sdíleném bydlení s hostitelem. Booking je fajn na různé penziony a samozřejmě hotely. Na Airbnb využijte 725 Kč slevu na první bydlení. Stačí se registrovat přes odkaz bit.ly/bibleairbnb. Zároveň pro vás máme 11 tipů, jak vybrat nejlepší bydlení přes Airbnb. Vybíráte vybavení?
V první řadě se podívejte, jestli využijete některou ze slev, které jsme pro vás připravili ve VIP členské sekci Travel Bible. Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty, kde pravidelně aktualizujeme to nejlepší z nabídky. Stačí zvolit, jestli jedete na dlouhou nomádskou cestu, na pár dní do města, kempovat do přírody či na pořádný trek do hor. Outdoor vybavení doporučujeme nakupovat v obchodě Hanibal.cz. Sami od nich rádi (a k plné spokojenosti objednáváme), ale hlavně si necháme poradit. Všichni totiž cestováním, outdoorem a sportem žijí. Hodit se vám může i několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:
Potřebujete si na cesty nejdřív našetřit?
Cestování dnes už rozhodně není drahé. Většinou se stačí v pár věcech uskromnit – a můžete mít na cestu našetřeno celkem brzy. Máme pro vás pár tipů:
Jedete na hodně dlouho?
Poradíme, jak vybrat nejlepší dlouhodobé cestovní pojištění. V knize Travel Jobs se pak dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.
Napsat komentář