Když se řekne Turecko, většině lidí se vybaví zamilované telenovely, turistické město Alanya a Modrá mešita. Turecko ale nabízí mnohem víc. Díky svojí poloze i rozloze jde o neuvěřitelně pestrou zemi, kde si snad každý přijde na své.

Orient křížící se s modernou, jídlo patří mezi nejlepší na celém světě a pohostinní lidé vám při šálku horkého čaje budou vyprávět právě o Turecku, na které jsou tak pyšní.

Protože se nás na Turecko ptáte hodně často, připravili jsme podrobného průvodce vším, co budete potřebovat. Od nákupu letenky přes přehled cen a možností dopravy po Turecku až po výlety do nádherných hor a za krásnými plážemi.

V tomto článku tak najdete praktické zkušenosti i triky. Kdyby vás napadlo, co ještě doplnit, dejte určitě vědět do komentářů. Děkujeme.

Protože průvodce je opravdu hodně dlouhý, doporučujeme hned přeskočit na část, kterou zrovna řešíte.

Balóny v Kappadokii

Balóny v Kappadokii

Proč do Turecka jet

Turecko by se dalo nazvat jako poevropštělý orient. V jedné ulici procházíte kolem moderních budov a podnikatelů v oblecích, hned za rohem na zemi klečí hospodyňka v barevných šalvárech (širokých kalhotách) a čistí koberec, opodál sedí stařík v kavárně, kam si zašel na vodní dýmku.

Turecko a jeho vstřícná atmosféra vás prostě dostanou.

Všude vás čeká něco, co jste ještě nezažili. Zasněžené vrcholky hor až do výšky přes pět tisíc metrů, dechberoucí památky od dob Babylonské říše přes antiku a raný středověk až po Osmanskou říši, čajové plantáže, velká města, zapomenuté vesnice i nádherné průzračné moře. A k tomu neustále se proměňující krajina a fascinující příroda. 

Ze západu na úplný východ Turecka je to podobně daleko jako z Prahy do Istanbulu. Pobřeží Černého moře zase nabízí úplně jiné podnebí než pobřeží Středozemního a Egejského moře. Jinak řečeno – Turecko je opravdu veliké.

Už balíte? Ne? Tak si pusťte toto krátké video.

Jak se do Turecka dostat

Cesta do Turecka je poměrně rychlá, letecky něco málo přes dvě hodiny. Například v Istanbulu jsou hned dvě letiště (na asijské a evropské straně), z Prahy se tam dostanete již od 1000 Kč jedním směrem. Občas se vyplatí letět z Vídně nebo polských letišť – můžete trefit na ceny i o polovinu nižší. Na pravidelných linkách do Istanbulu létají společnosti Pegasus AirlinesTurkish Airlines. Obě nabízí navazující lety na většinu dalších tureckých letišť.

Do Antálie lze v sezoně koupit přímou zpáteční letenku již od tří tisíc korun. Z Vídně, Mnichova nebo Norimberka najdete víc odletů i nabídek. V menší míře létají přímé lety (hlavně z Německa a Vídně) i do dalších měst jako Ankara, Izmir, Alanya nebo Kayseri.

Mezi jednotlivými městy můžete létat za částky pohybující se v řádu stokorun. Samozřejmě jezdí i autobusy, ale Turecko je obrovská země, takže se to časově rozhodně nevyplatí.

Přistání v Antálii

Přistání v Antálii

Toužíte-li po troše dobrodružství, můžete jet trasu Česká republika – Istanbul i autobusem. Vede přes Slovensko, Maďarsko, Srbsko a Bulharsko a trvá zhruba 36 hodin včetně přestupu v Sofii, kde vyměníte autobus za turecký, který vás doveze na obrovské autobusové nádraží Bayrampasa. V tomto případě vychází cena na zhruba 1500 korun.

Pokud pojedete na vlastní pěst, tedy autem, cesta potrvá zhruba 36 hodin včetně přestávek. Silnice jsou ve všech státech, přes které pojedete, kvalitní, pravděpodobně se zdržíte na bulharských a tureckých hranicích, kde jsou celníci velmi pečliví. Jen pozor, za mostem přes Bospor vám už velmi pravděpodobně neplatí povinné ručení a další pojištění auta.

Antálie – vodopády Kurşunlu

Vodopády Kurşunlu v Antálii

Stopover v Istanbulu při letu s Turkish Airlines

Turecká státní aerolinka nabízí lety do ohromného množství světových destinací, které často vychází cenově velmi příznivě. Co ale většina lidí neví, je to, že delší přestup v Istanbulu můžete skvěle využít k prohlídce města. Při přestupu o délce alespoň 20 hodin máte dokonce nárok na hotel zdarma.

Hagia Sophia v Istanbulu

Hagia Sophia v Istanbulu

Turkish Airlines pro přestupy o délce 6 až 24 hodin nabízí několik variant tour po městě, nazývá je TourIstanbul. Stačí si prohlídku rezervovat na přepážce v mezinárodním příletovém terminálu. Tour jsou zdarma a pokud kvůli nim z nějakého důvodu nestihnete navazující let, máte nárok na bezplatný přesun rezervace na další volný let. Případně samozřejmě můžete vyrazit na vlastní pěst, cesta do centra trvá zhruba 1,5 hodiny.

Druhá možnost je pak možnost, která se přímo jmenuje Stopover in Istanbul. Tu využijete při přestupech o délce alespoň 20 hodin, kdy máte nárok i na hotel zdarma. Jen je potřeba o něj zažádat alespoň 72 hodin dopředu. Všechny informace najdete na webu aerolinky.

Zároveň ale můžete buď koupit zvlášť letenky z Prahy do Istanbulu a z Istanbulu dál, nebo využít takzvanou multi-city rezervaci (za mě lepší řešení). V obou případech si můžete v Istanbulu udělat pauzu pár dní, což vřele doporučuji!

Letiště v Istanbulu (IST)

Nové letiště v Istanbulu (IST) má ambice stát se jedním z největších na světě

Kdy do Turecka jet a proč v tuhle dobu

Počasí v Istanbulu není stejné jako například na jihu Turecka, nejlépe jej zjistíte na těchto stránkách. Nedoporučuji návštěvu Istanbulu v letních měsících, protože bývá opravdové horko, teploměry ukazují víc jak 40 °C a věřte, že byste si chození po městě vůbec neužili. Navíc právě v létě sem létá nejvíce turistů.

Vyrazte v dubnu nebo květnu, případně říjnu nebo začátkem listopadu. Do přímořských letovisek se vydejte koncem jara, či začátkem podzimu. Kolem Antálie a Alanye budete mít jistotu velmi příjemných teplot a koupacího moře nejméně do poloviny listopadu.

Ač se spousta lidí diví, i v Turecku padá sníh, především na východě země, kde teploty sahají dokonce hluboko pod bod mrazu. Ale sněžit může i v Istanbulu.

Antálie – pláž Konyaalti

Pláž Konyaalti a zasněžené hory v pozadí

Víza a podmínky vstupu

Pro občany České i Slovenské republiky platí v Turecku bezvízový styk. Jako turista na letišti automaticky dostanete vstupní razítko s platností 90 dní. Potřebujete akorát platný pas s dobou platnosti minimálně půl roku po plánovaném odletu ze země.

V rámci bezvízového styku můžete v zemi zůstat vždy jen 90 dnů v průběhu 180 dnů. Není tak možné po 90 dnech jen přejet hranice do sousední země a znovu automaticky získat 90denní vstup. Pro delší pobyt už potřebujete vízum.

Podmínky vstupu do Turecka můžete ověřit na stránkách MZV ČR.

Cestujete-li autem, nebuďte překvapení, až ho celníci na hranicích zapíší do vašeho pasu. V případě, že auto není vaše, je důležité mít plnou moc majitele. Platí to i pro auta na leasing. Automobil smí zůstat v zemi maximálně 180 dní a odjet může pouze s člověkem, který s ním také přijel.

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Peníze

Místní měnou je turecká lira (TRY), v turistických oblastech běžně přijímají i eura a americké dolary. Prodavači si ale určují vlastní kurz, který je samozřejmě výhodný především pro ně, takže doporučuji platit výhradně místní měnou. Jen si ji nevozte domů, v Turecku je obrovská inflace a měna tak velmi rychle ztrácí na hodnotě.

Prakticky všude ve městech a turistických destinacích se dá platit kartou, hotovost vybírejte z bankomatů, které vydají jak eura, tak dolary a liry. V bankomatech se vždy vyhněte službě DCC, která by za vás převedla – velmi nevýhodně – liry na koruny.

Na cesty určitě obecně doporučuji zařídit si kartu Revolut. Kurz, kterým převádí koruny na turecké liry, je mnohem výhodnější než kurz, který vám dá vaše banka, když platíte kartou k českému účtu. Peníze na Revolut přitom nejsnáz pošlete právě platbou z vaší české karty. Více se dozvíte například v našem článku o platebních kartách na cesty.

Pozor – některé turecké bankomaty vám při výběru naúčtují celkem nehorázný poplatek. Naštěstí vás informují ještě před dokončením výběru a můžete výběr včas zrušit. Bez poplatku vyberete například v bankomatech ING Bank nebo ZiraatBanksi.

Pokud byste přecijen chtěli měnit ve směnárně, nejlépe vyjde vyměnit si peníze už doma. Větší obnosy tureckých lir je občas potřeba objednat dopředu, v menších směnárnách v podstatě vždy. Přímo v Turecku vám pak nejlépe vyjde výměna z eur. České koruny vám buď nevymění, nebo dostanete hodně nevýhodný kurz.

Antálie – antické divadlo Aspendos

Antické divadlo Aspendos nedaleko Antálie

Přibližné ceny

Pokud chcete, může být Turecko opravdu velmi levné. Hlavně bavíme-li se o neturistických oblastech a venkově. Turistické destinace můžeme cenově přirovnat k České republice, ubytování je spíš levnější.

Rovnou počítejte s tím, že ceny uvedené kdekoliv na internetu pravděpodobně nebudou aktuální. Hlavně pokud jsou uvedené v tureckých lirách. Inflace se projevuje na cenách skoro všeho a zdražuje se zhruba po čtvrtletích. Zároveň ale průběžně klesá kurz liry vůči korunám i euru, takže ceny přepočtené na „naše” jsou celkem spolehlivé.

  • Ubytování: od 150 Kč za noc v hostelu, od 350 Kč za noc v penzionu a od 600 Kč za noc v hotelu – hodně se liší podle sezony
  • Jídlo na ulici: doner kebab ve stánku od 20 Kč
  • Jídlo v restauraci: menu pořídíte od 150 Kč
  • Nápoje: čaj od 10 Kč, turecká káva od 50 Kč, voda 0,5 l od 5 Kč
  • Vstupy do památek: pokud jsou zpoplatněné, pak od cca 200 Kč za osobu, v Istanbulu může být výhodná karta Museum Pass
Grand Bazaar v Istanbulu

Grand Bazaar v Istanbulu – tady se určitě smlouvá

Jak po Turecku cestovat

Turecko je obrovská země. Při cestování z jednoho města do druhého můžete využít dálkové autobusy. Už samotná jízda po silnici je zážitek a možná vám přijde, že jedete na horské dráze, ale věřte, že Turci mají řízení v malíčku a není se čeho bát. Mezi velkými městy navíc už dnes velmi pravděpodobně pojedete po moderní dálnici.

Spolehlivá je třeba společnost Metro Tourism, která jezdí po celé zemi. Například lístek z Istanbulu do Ankary koupíte on-line nebo na některé z poboček, vyjde na necelých 500 Kč a cesta potrvá šest hodin. Na palubě autobusu můžete využít služeb hostesky, která vám nabídne čaj, nebo lze surfovat na internetu, k dispozici je totiž i wifi připojení.

Nejrychlejším způsobem cestování je bezpochyby letadlo. Zatímco byste z Istanbulu do Antálie jeli autobusem přes 10 hodin, letadlem tam jste za necelou hodinu, ceny se pohybují v řádu stokorun. Vybrat si můžete z několika společností, hlavně AnadoluJet, Turkish Airlines a Pegasus Airlines. Nejlepší spojení najdete na Skyscanneru.

Pro některé trasy využijete i vlaky. Jsou moderní, klimatizované a vybavené postelemi pro delší tratě. Hodí se například v případě, že jedete z Ankary do Izmiru, kdy budete na cestě 15,5 hodiny včetně jednoho přestupu. Lístek koupíte on-line zde, ovšem myslete na to, že se linky zobrazí méně než měsíc před plánovanou jízdou, takže nespěchejte. Lístek vytiskněte a ukažte až ve vlaku.

Mezi Istanbulem, Ankarou a Konyou se dokonce svezete rychlovlakem, nová rychlotrať spojuje také Ankaru a Sivas.

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Jestli si chcete cestování udělat trošku nevšedním, vsaďte na lodní dopravu. Cesta z Istanbulu do Bursy (kde mají ten nejlepší iskender kebab) stojí od stokoruny za osobu a trvá dvě hodiny. Jízdní řád a místa, kam lodní doprava jezdí, najdete na stránkách IDO.

V Turecku jsou rozšířené i skútry a pohled na ně je občas vskutku komický. Nejednou jsem viděla tímto způsobem cestovat celou rodinu včetně dětí v batolecím věku. Nespornou výhodu skútry opravdu mají – dostanete se rychleji z kolony stojících aut. Půjčit si je můžete například zde.

Chcete-li sportovat a zároveň si prohlédnout třeba istanbulskou část Kadiköy, půjčte si kolo. Podél pobřeží je několik stanovišť isbike. Hned vedle bývá i stánek, kde vyřídíte kartu (zhruba 200 Kč). Bicykl nemusíte vracet na stejném místě, ale klidně někde jinde.

Po celé zemi samozřejmě můžete využít služeb taxi – klasická žlutá auta. Nasedejte jen do těch, která na boku mají napsané poznávací značky, ostatní jsou nelegální. Dobrým pomocníkem může být aplikace BiTaksi, která vám cestování značně usnadní, například vypočítá cenu trasy.

Specifickým dopravním prostředkem je i dolmuš, hromadný miniautobus. Mávnete na něj a řidič vám zastaví. Když budete chtít vystoupit, stačí říct, nemusíte hlídat zastávky. Peníze dáte řidiči do ruky, případně pošlete po cestujících, kteří stojí před vámi (takhle se vám také vrátí drobné nazpět).

Městskou hromadnou dopravu můžete využívat bez neustálého kupování lístků. Kupte Istanbulkart v Istanbulu, Antalyakart v Antálii…, prodávají ji v každé trafice s nápisem Akbil a v automatech Biletmatik. Samotná karta stojí zhruba 50 Kč a při odjezdu ji nikam nemusíte vracet, je vaše (třeba na památku). Je dobíjecí a sami určujete, kolik peněz si přednabijete.

Na kartu lze jezdit autobusem, lanovkou, tramvají, metrobusem, metrem a v Istanbulu i Marmaray (metro vedoucí pod Bosporem) nebo lodí, která vás přepraví z asijské strany na evropskou a naopak.

Některá města navíc postupně zavádí možnost platby kartou (MasterCard nebo Visa) přímo při nástupu. Aktuálně tak třeba v Antálii už žádnou speciální kartičku pořizovat nemusíte.

Lodě jako MHD v Istanbulu

Lodě jako MHD v Istanbulu

Můžete také pořizovat žetony v automatech zvaných Jetonmatik, ale osobně to považuji za nepraktické, protože je budete muset koupit před každou jízdou (můžete jich koupit naráz i více, ale hromadu kovu u sebe asi nosit nechcete), ne všude Jetonmatiky jsou… Navíc vás cestování s nimi vyjde dráž než např. s Istanbulkart.

Pokud v Istanbulu nevíte kudy kam, doporučuji využít plánovač trasy.

Cena jízdy:

  • Istanbulkart – cca 20 Kč za první jízdu, při navazující jízdě máte slevu 25 kurušů
  • Žeton – 40 Kč
  • Děti do 6 let cestují zdarma
  • Dolmuš – zhruba od 8 Kč za jízdu dle délky trasy

Na zastávkách jsou vyvěšeny jízdní řády, které z nástupiště odjíždějí na čas, nicméně např. v Istanbulu už na druhou zastávku zpravidla přijíždějí později kvůli zácpám, které jsou zde samozřejmostí.

Cestování v MHD je bezpečné, jen pozor na kapesní zloděje. Autobusy často bývají přeplněné a cesta se může protahovat vzhledem k zmíněným zácpám.

MHD kartami můžete platit i na některých veřejných záchodcích.

Ubytování

Turecko nabízí skoro neomezenou škálu ubytování od prostého pokoje za pár babek v rodinném penzionku po luxusní resorty a unikátní hotely, třeba vytesané ve skále. Počítejte s tím, že ceny u moře a v Istanbulu mohou být i výrazně vyšší než ve vnitrozemí.

Pozor – přímo v Turecku nefunguje Booking.com, celá stránka je zablokovaná. Z domova si na ní ale bez problémů ubytování rezervujete. V Turecku pak buď musíte použít VPN, nebo hledejte na Expedia.com a Hotels.com. Nabídky i ceny jsou velmi podobné.

V zásadě máte na výběr z několika možností:

  1. Hotely a resorty: Hlavně v turistických oblastech najdete rozmanitou nabídku hotelů, poměr ceny a kvality přitom pořád patří na světovou špičku, hlavně v kategorii mezi zhruba 800 a 3000 Kč za noc.
  2. Apartmány: Ve městech za mě asi nejlepší možnost. V Istanbulu i ve městech na turecké riviéře seženete spoustu apartmánů s přístupem na terasu a výhledem na město nebo na moře.
  3. Guesthousy a penziony: Jsou levnější než hotely a často nabízejí jednodušší zařízení. Zato ale máte po ruce milé majitele, kteří vám rádi poradí, nasměrují na pěkná místa i skvělé jídlo, nebo vám sami uvaří. Pro mě na cestách po Turecku nejoblíbenější možnost.
  4. Hostely: Přespání před letem, v průběhu vícedenního výletu, pár dní v Istanbulu mimo úplné centrum, proč ne. Jinak ale vzhledem k cenám ostatního ubytování moc nedávají smysl.

Jaké je jídlo v Turecku?

Turecká kuchyně se řadí mezi jedny z nejchutnějších na světě. Skládá se především ze zeleniny, rýže a grilovaného masa. V některých oblastech se můžete těšit i na různé stews – dušené pokrmy trochu podobné našemu guláši. Jenom mnohem lepší.

Používané potraviny jsou lokální a sezonní, což se na chuti výrazně projevuje.

Klasická turecká snídaně

Klasická turecká snídaně. Můžete je někdo začít dělat i v Česku? Prosím!

Hlavním denním jídlem bývá snídaně. Na stůl vyskládají různé druhy sýrů, salámy, olivy, vejce na tisíc způsobů, marmelády, zeleninu, halvu a různé plněné i neplněné pečivo. Vše zapíjí litry horkého čaje.

Lidé se zde často zvou nikoli na oběd, ale právě na snídaně, takže pokud máte možnost, rozhodně na ni někam skočte.

Trh v Kadiköy

Trh v Kadiköy, Istanbul

Jako turisté se budete stravovat především na ulici, hlad ale určitě mít nebudete. Na každém rohu je totiž přinejmenším stánek s kebabem. Nepočítejte ale s kebabem, na který jste zvyklí z Česka. Kebab obecně je maso, přičemž to grilované na tyči a vložené mezi rozkrojený chléb se jmenuje doner kebab; zabalené v pita chlebu je zase durum. Je to levné, rychlé a dobré, takže určitě ochutnejte!

Turecký kebab

Takto může vypadat kebab v restauraci

Na ulici taky můžete narazit na nabídku balik ekmek, což je sendvič s rybou. Výborné!

Rychlé, levné, dobré – balik ekmek – ryba v chlebu

Na ulicích také narazíte na stánky s čerstvými džusy z pomerančů nebo granátových jablek. Dejte si, jsou skvělé.

Pokud zavítáte do restaurace, čeká vás bohatá nabídka. Ať zvolíte cokoliv, rozhodně neprohloupíte. Mleté maso na tisíc způsobů, hovězí či kuřecí maso, rýže, bulgur nebo různě připravená zelenina zasytí každého. K pití si dejte ayran, turecký jogurtový nápoj, a uvidíte, že budete chtít nášup!

Výběr z mnoha předkrmů, na oběd mohou posloužit i jako hlavní jídlo

Turecké dezerty jsou velice sladké, například typická baklava je hojně zalitá přesladkým sirupem. Nic pro diabetiky. Po jídle nezapomeňte na pravou tureckou kávu nebo čaj.

Kunefe – jeden z přesladkých tureckých dezertů

Hygiena a nemoci

Turecko je z většiny civilizovaná země, kde se nemusíte bát nečekaných nepříjemností. Samozřejmě při dodržení běžných hygienických zásad.

Pozor dejte jen na vodu z kohoutku, není pitná.

Nezapomeňte také na kvalitní cestovní pojištění. Já používám True Traveller, kde za rozumné peníze získáte skvělé limity plnění a hlavně vám pojistí i spoustu věcí, které jiné cestovní pojištění nekryje.

Bezpečnost

Turecko je bezpečné, pozor dávejte snad jen na kapesní zloděje, kteří se pohybují především v turistických místech. Kdybyste se z jakéhokoliv důvodu ocitli v nesnázích, obraťte se klidně na prvního kolemjdoucího, Turci jsou velice pohostinní a rádi vám pomohou.

Náboženství, svátky, tradice

Turecko je muslimská země, to ale neznamená, že během návštěvy budete nějak omezováni, naopak. Nikdo nebude po ženách chtít, aby se zahalovaly, s výjimkou mešit, kam je vstup zakázaný s odkrytými koleny a rameny, což platí pro ženy i muže. Ženy si navíc musí zakrýt vlasy šátkem. Nemusíte ho nosit u sebe, vše dostanete před vstupem. Zároveň je nutné se vyzout.

Osobně doporučuji vynechat návštěvu mešit v pátek, který je pro muslimy něco jako neděle, tudíž je v mešitách plno. Pokud i v kterýkoli jiný den uslyšíte z minaretů svolávání k modlitbě, počítejte s tím, že vás dovnitř pustí až poté, co modlitby skončí. Zatím si dejte třeba čaj.

Sulejmanova mešita, Istanbul

Sulejmanova mešita, Istanbul

Turecko se dělí na dva tábory – první zbožňuje Ataturka, zakladatele sekulární turecké republiky, a ten druhý současného proislámského prezidenta R. T. Erdogana. Ani o jednom z nich nemluvte hanlivě, pro určité skupiny lidí jsou to národní hrdinové. Totéž se týká kurdských otázek. Tahle témata nejsou zakázaná, ale nikdy nevíte, kdo vás uslyší, takže předcházejte zbytečným problémům.

Nejvýznamnějším dnem Turecka je rozhodně Den založení Turecké republiky, který se slaví 29. října. Všude uvidíte turecké vlajky, děti oblečené do červeno-bílé (národní barvy), pořádají se různé oslavy, lidé tančí, zpívají a ukazují, jak moc jsou na svou zemi a na zakladatele republiky Ataturka pyšní.

Ramadán je pohyblivý svátek, kdy muslimové od východu do západu slunce nejí, nepijí a celkově se chovají nejlépe, jak mohou. Některé obchody jsou v této době zavřené, nebo otevírají až po večeři. Jednotlivá města pro své obyvatele často pořádají hromadné večeře, takže až na ulici uvidíte obrovský stůl plný jídla, nebojte a přidejte se!

Víte, že tulipány původně nepochází z Holandska, ale byly dovezeny právě z Turecka? Každý rok je po celé zemi vysázeno několik milionů tulipánů, například v roce 2016 jich bylo jen v Istanbulu přes třicet milionů. Když sem přicestujete v dubnu, můžete si tulipánový festival užít také.

Turecko je skutečně rozmanité, proto na ulicích potkáte ženy oblečené „po evropsku“, ženy se šátkem okolo hlavy, nebo ty, kterým jsou vidět třeba jenom oči. Nezírejte na ně – nekoušou ani nepochází z jiného světa.

Turci nerespektují osobní prostor. Cestujete-li s dětmi, budou je hladit nebo líbat na čelo či tváře. Nemyslí to zle, stejně jako je úplně normální, že se na ulici vedou dva muži kolem ramen a na uvítanou se líbají na tváře.

Co byste ještě měli vědět

Turecko se od ČR liší ve všech směrech.

  • Místní lidé jsou velmi vřelí. Rádi si popovídají – budou se ptát, budou se zajímat.
  • Pokud vás například prodavač pozve k sobě do krámu na čaj, nebojte a čaj si dejte, uvidíte, že se dozvíte věci, které by vám žádný průvodce neřekl.
  • Turecké záchody původem nejsou turecké, ale maďarské, ovšem Turkům už je nikdo neodpáře. Najdete je téměř všude. Na veřejných záchodcích často bývají i normální, „naše“ záchody. Pokud ne, berte to jako dobrodružství.
  • Bakšiš neboli spropitné se přímo očekává. V restauracích například bývají krabičky s nápisem „bahšiš“, kam můžete vhodit nějakou tu minci jako výraz spokojenosti.
  • Na trzích se smlouvá. Pokud vám prodejce sdělí částku třeba 100 lir, vy řekněte 50. On bude snižovat, vy zvyšovat, až se dostanete zhruba na 65 nebo 67 lir, což je přijatelné pro oba.
  • Může se stát, že se nákup protáhne o čaj nebo konverzaci o českých fotbalistech, užívejte si to.
  • Naprosto neslušné je smrkat u stolu, proto raději poodejděte na toaletu.

Osobní tipy, kam se v Turecku podívat

Jak už jste asi pochopili, míst k návštěvě je v Turecku ohromné množství a závisí jen a jen na vás, co vás bude nejvíc bavit. Tady najdete jen několik míst, kde můžete s objevováním začít, případně je lidé neprávem přehlíží, ale za návštěvu 100% stojí.

Princovy ostrovy v Istanbulu

Menší ostrůvky sice náleží k Istanbulu, ale když je navštívíte, budete mít pocit, že jste v jiné zemi. Dostanete se tam jen lodí vyplouvající jak z evropské, tak z asijské strany. Zaplatíte s IstanbulCard, cena je ale vyšší než při běžné cestě lodí přes Bospor.

Na ostrovech jsou zakázaná auta, o to víc si ale můžete procházku užít, pokochat se starými honosnými vilami a pak v restauraci u čerstvé ryby vychutnávat pohled na protější Istanbul.

Princovy ostrovy, Istanbul

V Istanbulu je obecně neuvěřitelné množství koček, na Princových ostrovech je to ale doslova kočičí ráj. Najdete na nich i několik pláží, romantické koupání nebo luxusní plážové bary na nich ale rozhodně nečekejte.

Obecně se dá říct, že na prohlídku jednoho ostrova stačí maximálně půlden. Můžete si tak vybrat jen jeden, nebo v průběhu dne postupně navštívit dva až tři, lodě mezi nimi jezdí celkem často.

Pokud se rozhodnete jen pro jeden, doporučuji buď největší Büyükada s městečkem Adalar, nebo o něco menší Heybeliada.

Princovy ostrovy – Istanbul

Side

Pobřežní městečko na jihu Turecka (jen pár kilometrů od Antálie) bylo založeno Alexandrem Velikým, proto není divu, že zde najdete zbytky antických památek. Aby bylo zachováno původní, historické kouzlo města, je zakázáno stavět budovy vyšší než pět pater. Side má svoje nepopsatelné kouzlo, hlavně večer, když zapadá slunce. Neuvěřitelná romantika!

goo.gl/maps/hgB2Jvg2cWuYBHwt8

Antické město Side, Turecko

Antické město Side

Konya

Tančící dervišové, kteří se tancem dostávají do transu, aby se propojili s Alláhem, město uctívající Rumiho a město, jehož obyvatelé vypijí nejvíc pálenky Raki v celém Turecku! Z Prahy se tam dostanete za pět hodin včetně přestupu v Istanbulu.

Konya, Turecko

Objevujte Turecko s místními

Powered by GetYourGuide

Sanliurfa

Místo, kde se narodil prorok hned tří náboženství – prorok Abraham. Narodil se sice v jeskyni, to ale nic neubírá na až duchovní atmosféře, která je s místem spojená. Celé město dýchá historií, a když se k tomu ještě přidá volání muezzinů k modlitbě, dostane vás to!

Sanliurfa, Turecko

Fethiye

Fethiye je ráj dovolenkářů. Písečné pláže s nádherně modrým mořem… Ačkoliv to zní jako reklama z katalogu, věřte, že Fethiye je dokonalé místo, kde musíte strávit dovolenou.

Modrá laguna v Oludeniz, Turecko

Modrá laguna v Oludeniz, Fethiye

Ukázka TRAVEL JOBS - knihy od autorů Travel Bible

Proč jezdit do světa na pár týdnů, když tam můžeš strávit několik měsíců a přitom si ještě vydělávat. Jak? Objev 135 způsobů jak si vydělávat na cestách. Stáhni si ukázku 44 stran zdarma.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Izmir a Efes

„Nejvíc hipsterské město Turecka” a k tomu opodál dechberoucí antické ruiny řeckého města Efes. V okolí Izmiru navíc najdete i spoustu krásných písečných pláží. Pro plážově-poznávačně-gastronomickou dovolenou ideální kombinace.

Ruiny města Efes nedaleko Izmiru, Turecko

Ruiny města Efes nedaleko Izmiru

Cappadocia

Oblast zhruba ve středu země, kterou rozhodně nemůžete vynechat. Krajina pomalu jak z jiné planety se spoustou skalních útvarů, do kterých si navíc lidé před více než 1000 lety hloubili svá obydlí. Nevynechejte ani let balonem při východu slunce.

Postřehy, konkrétní tipy a další fotky z Kappadokie najdete v našem krátkém článku.

Horkovzdušné balony nad Göreme – Kappadokie

Horkovzdušné balony nad Göreme v Kappadokii

Ruiny Ani

Úplný východ Turecka si zaslouží samostatný výlet. Nebo spíš několik výletů. Nedaleko města Kars najdete přímo na hranici s Arménií ruiny středověkého arménského města zasazené do nádherné krajiny. Magické místo.

Dost lidí říká, že je to nejhezčí místo Turecka. Asi je. Posuďte sami.

goo.gl/maps/7RGifT39fxtBhFGq7

Ruiny Ani na hranici s Arménií

Hory nad Rize

Pobřeží Černého moře zas nabízí hodně jinou krajinu. Zelenější, možná malebnější. Na kopcích nad městem Rize uvidíte čajové plantáže, výš v horách vás pak čekají romantické planiny s pasteveckými vesnicemi a roztroušenými památkami. Na treky jak dělané.

Planiny nad Rize, Turecko

Chystáš se na dlouhou cestu?

Nezapomeň se správně vybavit!

Cestovní pojištění na dlouho

Máme pro tebe srovnání těch nejlepších pojištění.

Zjistit více o pojištění
Vybavení na cesty

Vybavení na cesty, které vydrží i ty nejdrsnější podmínky.

Chci se vybavit
Nejlepší karty pro cestovatele

Jak a čím platit na cestách aby člověk nenaletěl?

Zjistit více o kartách

Kde najdete více informací

Turkish travel blog

Blog o věcech týkajících se Turecka, o kterých jste neměli ani tušení.

Home Turkey, Turkey

Oficiální turistické informace.

Wikitravel

Stále lepší a lepší projekt Wikipedie, kde dnes najdete téměř vše, co na cestách potřebujete.

Lonely Planet

Někdo to rád tištěné a na Lonely máte v členské sekci slevu.

Průvodce Tureckem zpracovala Bára Aydin, copywriterka žijící s manželem a dcerou v Turecku. O svém životě bloguje, sledovat ji můžete i na Facebooku. Není tam nuda – Turci neustále něčím překvapují, tak je pořád o čem psát.

Aktualizaci a doplnění článku dělal Matouš Vinš, jeden z autorů Travel Bible, který se do Turecka velmi rád vrací.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled