Vietnam je zemí, kterou čeští turisté teprve začínají objevovat. Je to jedna z nejdynamičtějších ekonomik světa, komunistická země, kde soukromé podnikání bují na každém rohu a zdánlivě nemožné se stává skutečností. Vietnamská kuchyně patří k nejrozmanitějším a nejchutnějším na světě, je rájem pro milovníky street foodu. Vietnam je nejlevnější zemí JV Asie, takže vás nezruinuje a hlavně… bude vás neskutečně bavit!

zátoka mui ne

Barevný výhled na zátoku v Mui Ne

Proč do Vietnamu jet

Nechte se šokovat zdánlivě chaotickou změtí milionů motorek v centru Ho Chi Minhova města, kde vám bude přejití ulice zprvu připadat jako největší adrenalin, co jste kdy zažili. Udělejte si celodenní procházku po pralese v národním parku Cat Tien a pozorujte krokodýly, jak vystrkují hlavu nad hladinu jezera.

Vychutnejte romantický východ slunce na bílých písečných dunách poblíž Mui Ne, kde snadno podlehnete dojmu, že se nacházíte uprostřed pouště na jiném kontinentu.

Na půjčeném skútru projíždějte na vlastní pěst silničky a vesnice v horách severního Vietnamu, kde se výhledů na nekonečné terasy rýžových polí jen tak nenabažíte. V půli prosince kupte čerstvé jahody na tržišti v Da Latu.

A hlavně – užívejte si jednu z nejlepších kuchyní světa, která se průběžně mění každým kilometrem, který při objevování této země jihovýchodní Asie urazíte.

Ve Vietnamu je možné skoro vše, na co si vzpomenete.

doprava ve vietnamu

Provoz ve Vietnamu vás zpočátku bude trochu děsit

Jak se do Vietnamu dostat

Jestliže chcete letět z Prahy přímo do Vietnamu, let s jedním až dvěma přestupy vás bude stát 14–19 tisíc, ať už letíte do hlavního města Hanoi, nebo do Ho Chi Minhova města (známé také jako Saigon). Přímé lety pořídíte z Frankfurtu. Let z Evropy trvá přibližně 14 hodin.

Pokud chcete ušetřit, doporučuji hledat letenky do některého z asijských hubů – Bangkoku, Singapuru nebo Kuala Lumpur. Odtamtud se do Vietnamu jednoduše dopravíte některou z asijských lowcost aerolinek (například AirAsia nebo VietJet).

Budete to mít s dvěma přestupy, ale při standardních cenách letenky do Bangkoku nebo KL ušetříte pár tisíc. A pokud si vyčíháte akční letenku, která je v nabídce několikrát do roka, bude vás cesta až do Vietnamu stát třeba jen 10 tisíc korun.

Naše tipy, jak najít levné letenky jsme shrnuli do článku Jak a kde sehnat nejlepší a nejlevnější akční letenky. Ještě podrobněji o tom mluví Petr ve svém kurzu Travelhackingu.

Po zemi se do Vietnamu dostanete z kterékoli sousední země bez problémů. Jen pozor na víza – pokud chcete delší než 1 měsíc, musíte je vyřídit v dané zemi na ambasádě, víza on arrival na 3 měsíce dostanete pouze na mezinárodních letištích. O měsíční vízum dnes můžete zažádat i online.

Zajímavou možností je cesta lodí po řece Mekong z Kambodže.

Kdy do Vietnamu jet a proč v tuto dobu

Podnebí ve Vietnamu se dá charakterizovat jako teplé a vlhké. Na severu země jsou teplotní rozdíly mezi zimou a létem největší, směrem na jih se stírají. Nejlepší měsíce pro návštěvu Vietnamu jsou říjen, listopad a březen až květen. Záleží ovšem, do které části země se chcete vydat.

Vietnam se dá rozdělit na tři části – severní, centrální a jižní. V každé části se roční období střídají trochu odlišně.

Severní Vietnam – období dešťů přichází v květnu a trvá zhruba do října. Říjen a listopad jsou vhodnými měsíci pro návštěvu. V prosinci a lednu nejezděte, pokud nestojíte o promáčené boty, shánění zimní bundy a trek v horách s viditelností 10 metrů, kdy vám průvodce na každé zastávce říká: „A tady, tady byste viděli hluboké údolí se svahy pokrytými nádherně zelenými rýžovými poli… kdyby bylo něco vidět.“ Vyzkoušeno na vlastní kůži…

Poznámka redakce – zjednodušeně řečeno, v zimě se do Vietnamu NEJEZDÍ!

Nejlepší dobou je dle mého konec února až duben, kdy se políčka začínají zelenat čerstvě zasetou rýží a počasí už bývá převážně slunečné.

kdy nejezdit do vietnamu

Takhle jste si trek v horách s výhledy asi nepředstavovali… prosinec 2015

Centrální Vietnam – období dešťů je zde mezi srpnem a prosincem, v červenci občasné tropické bouře. Nejlepší období na cestování je mezi dubnem a červencem.

Jižní Vietnam – od května do října období dešťů, listopad až únor příjemné letní teploty.

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Víza a podmínky vstupu

Pro české občany je vízum do Vietnamu nutností. Na vietnamské ambasádě v Praze můžete vyřídit vízum 30denní nebo 90denní. Bude vás to stát hodně nervů a víc peněz, než je nezbytně nutné.

Proto doporučuji buď e-visa (jednovstupé, max. 30 dní), nebo na až 3 měsíce a s možností více vstupů tzv. víza „on arrival“, která ale mají oproti jiným zemím jednu velkou odlišnost – abyste je na letišti po příletu obdrželi, musíte předem vyřídit tzv. zvací dopis.

Není to nic složitého. Na internetu najdete stovky vietnamských agentur, které tyto dopisy na Úřadu pro cestovní ruch Vietnamu zařizují. Vyplníte on-line formulář, zaplatíte kolem 6 až 20 dolarů (podle typu víza) a za tři dny vám e-mailem přijde zvací dopis. Nebuďte překvapení, že kromě vlastního jména na něm najdete osobní údaje dalších až deseti lidí – zvací dopisy se vystavují většinou hromadně pro více žadatelů. Některé aerolinky (například AirAsia) tento dopis kontrolují při odbavení.

Poznámka redakce – my jsme zatím vždy k plné spokojenosti využili cheapvietnamvisa.net

Se zvacím dopisem a jednou pasovou fotografií přiletíte do Vietnamu, kde teprve zaplatíte za víza a dostanete samolepku do pasu. Pozor takto lze víza vyřídit pouze při vstupu letecky přes jedno ze tří mezinárodních letišť – Hanoi, HCMC (letiště s kódem SGN) a Danang.

Pokud plánujete vstoupit do země jinudy, ať už letecky, nebo po zemi z některého sousedního státu, doporučuji vyřídit e-visa, případně dlouhodobější/vícevstupá víza na ambasádě v zemi, odkud odjíždíte – vycházejí mnohem levněji než v ČR.

Vízum „on arrival” musíte zaplatit hotově v amerických dolarech a jsou nutné nové a neporušené bankovky. V případě nouze většinou berou i Eura, ale nespoléhala bych na to. Ceny víz jsou následující:

  • 1 měsíc, nebo 3 měsíce (jeden vstup) – 25 USD
  • 1 měsíc, nebo 3 měsíce (více vstupů) – 50 USD

Vízum lze ve Vietnamu jednou prodloužit o 30 dní.

Informace k online vydávaným e-visa, které Vietnam i pro Čechy a Slováky zavedl v únoru 2017, najdete na immigration.gov.vn

Aktuální informace najdete na stránkách MZV ČR nebo vietnamské ambasády v Praze.

Peníze a přibližné ceny

Ve Vietnamu se platí vietnamskými dongy (VND), kurz se pohybuje okolo 1 Kč za 1000 dongů. Bankomaty najdete na každém rohu ve všech alespoň trochu turistických místech. Většinou vydají maximálně dva tři miliony a poplatek za výběr se pohybuje od 20 do 60 tisíc dongů. Směnárny zde najdete také, ale opatrně na kurz a přepočítávání bankovek.

Platit kartou lze maximálně v dražších hotelech, stejně tak v nich zaplatíte hotově americkými dolary. Rychle se to ale mění a možnosti placení kartou přibývají.

Na cesty určitě doporučuji zařídit si cestovatelskou kartu Revolut. Umožní vám výběry hotovosti bez bankovních poplatků a hlavně kurz, kterým převádíte koruny třeba právě na dongy, je mnohem výhodnější než kurz, který vám dá vaše banka, když platíte kartou k českému účtu.

O výhodách Revolutu jsme mimo jiné psali v článku Platební karty na cestách a jak z nich vytěžit co nejvíc.

Ceny ve Vietnamu jsou přátelské. Jsou snad nejnižší ze všech zemí v regionu, takže pokud se budete snažit šetřit, vystačíte s cca 15 USD na den včetně ubytování a půjčení skútru. Kdo si bude chtít dopřát „luxus“ soukromých pokojů s klimatizací a večeří v restauracích, zaplatí částku minimálně dvojnásobnou.

průvodce vietnamem na vlastní pěst

Chcete-li jíst levně a chutně, experimentujte u pouličních stánků

  • Cena bydlení: od 75 Kč za postel ve společném pokoji hostelu, cca 300 Kč za soukromý pokoj v guest housu (vietnamsky Nha Nghi).
  • Jídlo: na ulici obložená bageta Banh mi 10 Kč, Pho Bo 40 Kč, další jídla (rýže a přílohy) od 15 Kč na ulici, kolem 100 Kč v restauraci.
  • Pivo: točené místní tzv. Bia hoi, které si dáte na každém rohu, vás přijde na 8–15 korun, plechovkové či lahvové v místní pouliční restauraci cca 20 Kč.
  • Půjčení automatického skútru: 120–320 Kč/den, benzin je výrazně levnější než v ČR.
  • Doprava po zemi: ve srovnání s ČR velmi levná – skoro celou zemi ze severu na jih přejedete už za cenu kolem 800 Kč.
  • Vstupy: Cat Tien National Park – vstup 55 Kč, prohlídky s průvodcem 150–1000 Kč, muzeum války v Saigonu 15 Kč, Crazy house Da Lat 45 Kč.

Sýry a uzeniny jsou zde dražší. K nákupu lokálních surovin a hlavně exotického ovoce, zeleniny a čerstvých bylinek doporučuji místní tržiště.

trh ve vietnamu

Vietnamské tržiště je zážitek nejen pro chuťové buňky, ale i pro oko

Ubytování ve Vietnamu

S výběrem vhodného ubytování si nemusíte dělat hlavu, nocleh najdete u místních, hostelech i luxusních hotelech a resortech. V oblastech, které jsou založené na turismu najdete převážně ubytování u místních. Zde se ale vyplatí dobře vybírat. Přestože to zní jako skvělý autentický zážitek a možnost poznat vietnamskou kulturu zblízka​, mnoho takových míst je už turisticky zkažených a o autentičnosti nemůže být ani řeč.

Ceny ubytování

Ceny se liší v závislosti na typu ubytování a lokalitě. Hostely nabízejí lůžka ve společných pokojích za ceny od 4 do 15 USD za noc. Soukromé pokoje v hostelech nebo jednodušších hotelech se pohybují v ceně od 10 do 20 USD za noc.

Kde se ubytovat v Ho Či Minově městě?

Pokud se chystáte do Ho Či Minova města poprvé bezpochyby nejlepší volbou je najít ubytování v oblasti zvané District 1 – střed města s nejvyšší koncentrací turistických atrakcí a služeb. District 1 můžeme dál rozdělit na tři části: oblast kolem ulic Nguyen Hue a Dong Khoi, Ben Thanh trh a ulice Pham Ngu Lao a Bui Vien.

Luxusní hotely se nacházejí kolem Nguyen Hue a Dong Khoi, zatímco pro backpackery jsou ideální Bui Vien a Pham Ngu Lao s širokou nabídkou cenově dostupných hostelů. Ben Thanh trh leží někde uprostřed a nabízí kombinaci všech stylů ubytování.

Další skvělou volbou pro první návštěvníky je District 3, zvláště pak čtvrť Vo Thi Sau, která leží hned vedle District 1. Díky své poloze nabízí snadný přístup k hlavním atrakcím, je trochu levnější a také tu můžete nasát autentičtější atmosféru.

Pokud chcete zůstávat v Saigonu déle, poohlédněte se po ubytování (apartmánech) v oblastech District 5 (Chinatown) a District 2 (expatská oblast Thao Dien).

Kde se ubytovat v Hanoi?

Většina turistů volí ubytování ve Starém Městě v oblasti Hoan Kiem. Díky centrální poloze se odsud dostanete ke většině turistickým bodům jako jsou jezero Hoan Kiem, katedrála svatého Josefa a nespočet pouličních jídelen a restaurací, kde si pochutnáte na tradiční kuchyni.

Pro ty, kdo preferují klidnější prostředí, se jako ideální volba nabízí oblast Tay Ho, známá také jako Západní jezero. Jedná se o rezidenční oblast, která láká expaty z celého světa. Další zajímavou oblastí pro ubytování je Ba Dinh, kde se nachází několik důležitých památek, včetně mauzolea Ho Či Mina, Pagody Jednoho sloupu a Prezidentského paláce.

Levných, ale příjemných hostelů najdete v centru celou řadu. Z vlastní zkušenosti ale doporučuji připlatit si a nehrnout se do nejlevnějších hostelů s 12 ubytovanými natřískanými v malém pokoji. Jen málokdy to končí dobře.

Fajn ubytování poskytuje Old Quarter View Hanoi Hostel, Hanoi City Backpackers Hostel nebo Hanoi Buffalo Hostel, který dokonce disponuje bazénem.

Protože je ale Vietnam poměrně levnou zemí, není důvod, proč byste si tady nemohli trochu dopřát a neubytovat se v jednom ze soukromých apartmánů nebo luxusních hotelů s vlastními spa nebo bazénem.

Lokální doprava

Ve Vietnamu se stejně jako v kontinentální Evropě jezdí na pravé straně.

Pokud máte málo času, doporučuji na delší vzdálenosti (HCMC – Hanoi – Nha Trang – Danang) vnitrostátní leteckou přepravu, stejně jako v případě, že plánujete zavítat na ostrov Phu Quoc. Lokální aerolinky jsou levné, s cenou za jednu cestu se můžete vejít do 1000 Kč. Hledejte na Skyscanneru, rezervujte přímo na stránkách aerolinek Vietnam Airlines, VietJet nebo Jetstar.

Pokud máte času víc nebo cestujete s omezeným rozpočtem, na delší vzdálenosti vybírejte mezi vlaky a autobusy. Vlaky mají nejhorší infrastrukturu, jsou o něco dražší a pomalejší než autobusy, zato pohodlnější. V dálkových autobusech s lůžkovou úpravou budou mít vyšší pasažéři problém složit nohy, autobusy jsou dělané na cestující asijského vzrůstu…

Oba typy dopravních prostředků je vhodné volit na cestu přes noc – za prvé ušetříte za nocleh v hostelu, za druhé ve Vietnamu i cesta pouhých 300 km většinou trvá kolem 10 hodin. Doporučuji během cesty autobusem moc nepít, zastávek na čurání bývá málo. Nenechávejte cennosti v autobuse bez dozoru a počítejte s naplno běžící klimou a častým troubením – špunty do uší a mikina jsou výbornými, ne-li nezbytnými společníky.

Noční „spací“ autobus ve vietnamu

Noční „spací“ autobus

Úžasnou vychytávkou, kterou nabízí několik autobusových společností, jsou „open bus tickety“. Naplánujete trasu z jihu Vietnamu na sever (nebo opačně) a vyberete si, na kterých místech z nabídky chcete stavět. V nabídce jsou všechna hlavní turistická místa a platnost lístku je jeden měsíc. Vždy popojedete na další místo a až vás přestane bavit, den předem zarezervujete místo v autobuse směr další zastávka. Cena závisí na počtu zastávek, je ale překvapivě nízká.

Otevřené lístky i obyčejné jízdenky na dálkové autobusy kupte buď na recepci kteréhokoliv hostelu, nebo v cestovní agentuře. Mají na tom sice malou provizi, ale je to jednodušší, než hledat nádraží a dohadovat se s několika autobusovými společnostmi.

Na kratší vzdálenosti jezdí ve Vietnamu spousta minibusů, jejichž nevýhodou je, že většinou mají zastávky mimo centra měst. Nejlepší je zkusit přepravu zařídit na hostelu, mnohdy jsou ochotní přijet vás vyzvednout.

Pokud při cestování preferujete víc svobody, můžete za 30–60 USD/den pronajmout auto s řidičem. Pronajmout samotné auto bohužel možné není. Pokud toužíte po ještě větší svobodě, půjčte si motorku nebo automatický skútr, vyřídíte to na každém rohu od 5 USD/den. Okusíte vůbec nejlepší způsob cestování.

Pokud se na řízení motorky v chaotickém vietnamském provozu necítíte, ale motorku přesto nechcete vzdát, zkuste agenturu Easy Riders. Její řidiče seženete po celé zemi a za velmi rozumný peníz s nimi domluvíte výlet na motorce přesně na míru, a to i několikadenní. Řidič se bude starat o zmatek na silnici a vy se za jeho zády pouze budete kochat okolní krajinou.

V menších městech si také můžete půjčit kolo za zhruba 2 dolary na den a vyrazit na pomalou projížďku mezi rýžová pole.

V Saigonu nebo Hanoi doporučuji využívat taxi. Klasické taxíky (auta) jsou velmi levné, cca 10 Kč/km, ovšem nezapomeňte se vždy předem zeptat, jestli má taxametr, a trvejte na jeho zapnutí. Další (a rychlejší) možností jsou mototaxi, tzv. Xe Om, jejichž řidiči postávají na každém rohu a budou vám své služby hlasitě nabízet. Za desetiminutovou cestu byste měli zaplatit okolo 10 Kč, jen je potřeba pevnou cenu domluvit vždy předem a tvrdě smlouvat!

Řidiče mototaxi najdete na ulici velice snadno

 Jídlo

Jídlo je ve Vietnamu prostě famózní. Vítejte v ráji pro milovníky lehkého rozmanitého jídla a pouličních jídelních stánků. Od luxusních obložených baget Banh mi za 10 Kč přes tradiční vietnamské Pho Bo (od 40 Kč) s kopcem bambusových výhonků a čerstvých bylinek a vepřové Bun cha až po nepřeberné množství kombinací masových a zeleninových příloh k rýži (com).

Kuchyně se mírně liší v závislosti na regionu – v jižním Vietnamu je trochu pálivější. V celé zemi platí zásadní pravidlo shodné pro JV Asii – jezte tam, kde jedí místní. U stánků na ulici, ač s nevalnou hygienou, kde stojí fronty Vietnamců, je jídlo vždy čerstvé a bezpečnější, než v dobře vypadající restauraci pro turisty. A nebojte se ochutnávat.

Od této usměvavé paní si prostě musíte koupit, ať už prodává cokoliv

Pro odvážnější je ve Vietnamu spousta prostoru pro experimenty – smažený hmyz, kuřecí pařátky, psí maso, v Saigonu najdete dokonce restauraci specializující se na krysí maso. Určitě se s dalšími cestovateli domluvte a zajděte na klasické vietnamské grilování – dostanete gril na stůl a objednáváte si malé talířky s různými druhy masa a zeleniny. Také doporučuji klasický hot pot: na stůl vařič a hrnec s naloženým masem, k tomu spousta bylinek a jiných přísad – jídlo si mixujete a dochucujete přímo do hrnce dle vlastní chuti.

Milovníci ryb a mořských potvor zde budou v sedmém nebi. V přímořské lokalitě popojeďte kousek za turistické centrum do rybářské vesničky a cpěte se k prasknutí – čerstvé ústřice, škeble, slávky, mušle, mořští šneci, různé druhy ryb, krabi atd. Když vám povím, že za takovou hostinu zaplatíte cca 200–250 Kč na osobu, nejeli byste do Vietnamu hned už jen kvůli jídlu samotnému?

Tipy ohledně nemocí a hygieny

Platí stejná doporučení jako pro většinu rozvojových zemí – základní cestovatelské očkování (žloutenka A+B, tetanus a břišní tyfus, někteří doporučují i vzteklinu). Myjte si ruce a pijte zásadně jen balenou vodu. Jezte tam, kde je velký obrat, aby potraviny byly čerstvé. Zdravotní péče je zde na lepší úrovni než například v sousedním Laosu nebo Kambodži, nicméně s vážnějšími problémy se pokud možno dopravte do Singapuru, nebo Thajska.

Plánujete vyrazit i do dalších zemí? Přečtěte si nejpodrobnějšího průvodce Thajskem na vlastní pěst.

Bezpečnost

Násilná kriminalita na turistech zde téměř neexistuje, největším nebezpečím jsou krádeže z jedoucí motorky. Na turistických místech (centrum Saigonu a Hanoi, Nha Trang) proto nenoste kabelku přes rameno na kraji u silnice a nechoďte s mobilním telefonem v ruce.

Při nočních přejezdech autobusem či vlakem dobře hlídejte své věci – cennosti uložte pod hlavu nebo někam k tělu a na zastávkách je nenechávejte bez dozoru uvnitř. Dejte pozor na klasické podfuky – požadování několikanásobku běžné ceny nebo na nadháněče hotelů na autobusových nádražích (tvrďte, že už máte hotel zamluvený).

V HCMC a hlavně Nha Trangu vám na ulici budou nabízet drogy, nikdy je nekupujte. Přítulné slečny, které se k vám v Nha Trangu přichomýtnou se spoustou lichotek, budou většinou pouze kapsářky. Na prostitutky občas narazíte v turistických centrech, například na Bui Vien – krásně oblečená místní děvčata sedící před barem u sklenky vody… nicméně nezapomeňte, že prostituce je ve Vietnamu nelegální.

Další nepříjemnou záležitostí, jež vás může potkat (hlavně budete-li řídit motorku), je policie. Policisti jsou velmi špatně placení, takže si snad všichni přivydělávají prostřednictvím úplatků. Jako bílý turista jste snadným terčem. Jakkoliv bude váš domněle spáchaný přestupek nesmyslný, vždycky zaplatíte. Smlouvejte v klidu a s úsměvem. Pro tyto příležitosti se hodí vozit někde zvlášť stotisícovou bankovku (100 Kč) a tvrdit, že víc nemáte. Korupce je zkrátka v této zemi naprosto běžná.

Poslední důležitá rada – řiďte opatrně! Pokud nejste zkušený řidič motorky, rozhodně se vyhněte centru Saigonu a Hanoi! Ročně končí stovky turistů v nemocnici po vážné nehodě na skútru… doprava je tu pro Evropany jeden velký chaos.

Chodníky téměř neexistují a provoz je typický asijský – bedlivě se dívejte kolem sebe

Hodně lidí řídí bez řidičáku, jsou opilí, jezdí tak, jak je zde zvykem – v protisměru, po chodníku, červená neznamená nic a o přednosti v jízdě tu nikdy nikdo neslyšel. Na silnici platí právo silnějšího, oči mějte neustále na stopkách a nikdy nejezděte bez helmy! Ulici přecházejte opatrně pomalým krokem, bez zastavování a náhlé změny směru. Vždy musíte být předvídatelní.

A nikdy nevyrážejte bez pojištění.

Tip redakce: AXA letos nabízí 50% slevu na pojištění. Získáte ji s kódem AFFAXA50.

  • Prohlédnout Detaily Rychlý náhled
  • AXA

    0
    Prohlédnout Detaily Rychlý náhled
  • Prohlédnout Detaily Rychlý náhled
  • Prohlédnout Detaily Rychlý náhled

Náboženství, zvyky, tradice

Většina Vietnamců uvádí jako své náboženství buddhismus, proto po celé zemi narazíte na spoustu menších či větších buddhistických chrámů, v kterých se místní modlí, zapalují vonné tyčinky a přinášejí drobné obětinky. V přítomnosti sochy Buddhy dávejte velký pozor, kam směřují vaše chodidla – obecně je velmi neslušné k někomu obracet svá chodidla, obrátit je k Buddhovi je však hrubá urážka!

Nemiřte chodidly na sochu Buddhy, je to projev neúcty

Naučit se tradiční vietnamský pozdrav jistě není na škodu – vezmete dotyčného za ruce a mírně se předkloníte. Nezapomeňte se usmívat. Ostatně ve Vietnamu se usmívejte stále, a to i v situacích, které vás normálně dohánějí k nepříčetnosti. Nerozčilujte se, nekřičte – není to zde zvykem, jenom ztratíte tvář.

Mějte na paměti, že ve vietnamské kultuře je velice důležitá rodina. Velmi často žije několik generací pohromadě, na soukromí se zde moc nehraje, rodiny si pomáhají a podporují se navzájem i finančně. Při důležitých událostech, jako je oslava nového roku, pohřby a hlavně svatby, se sjíždí rodinní příslušníci ze všech koutů země i ze zahraničí.

Stáhni si ukázku 94 stránek knížky

Nekupuj zajíce v pytli, přečti si zdarma ukázku, která tě přesvědčí, že procestovat svět jako učitel angličtiny je jednoduché. 

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Co byste ještě měli vědět

  • Cestování během největšího vietnamského svátku Tet – tento svátek je vietnamským novým rokem a kalendářně se kryje s čínským novým rokem – plovoucí datum mezi koncem ledna a březnem. Pokud během tohoto svátku budete ve Vietnamu, hodně dopředu si rezervujte ubytování na jednom místě a vyvarujte se cestování – všechny hotely jsou obsazené a dopravní prostředky plné. Vietnamci totiž cestují po celé zemi za svými příbuznými a hotely jsou zaplněné rodinnými příslušníky majitelů… Nakupte i dostatečné zásoby – na tři dny až týden bude zavřená většina obchodů a restaurací po celé zemi.
  • Kupte si místní SIM kartu – nejběžnější operátoři jsou Viettel a Vinaphone. Karta stojí pár korun, volání a zprávy jsou téměř zadarmo a neomezená data jsem pořídila za cca 100 Kč na měsíc. Po téměř celé zemi je skvělé 3G pokrytí.
  • Jste-li dobrodružnější povahy a máte dost času, výborným způsobem procestování Vietnamu je koupě vlastní motorky. Novou seženete už od 400 USD, ale doporučuji podívat se po nějaké starší ojeté. Na většině hostelů visí spousta inzerátů ostatních cestovatelů – stejně jako oni levně koupíte ojetou motorku, projedete na ní Vietnam a na druhém konci země ji zas prodáte někomu, kdo právě přiletěl a má stejný úmysl. Jak prosté! ☺

Projet Vietnam na motorce je snem snad každého dobrodruha

  • Redukci do zásuvek není nutné brát s sebou, zásuvky jsou sice zúžené, ale do většiny zásuvek zapojíte kabel bez problémů. Pokud narazíte na jinou zásuvku, redukci za pár korun koupíte v každém elektru.
  • Noste při sobě vždy roličku toaletního papíru. V hotelích sice mají standardní evropské záchody, ale kdekoliv jinde s nimi opravdu nepočítejte. Většinou narazíte na obyčejné turecké, které mají místo toaletního papíru kýbl s vodou na opláchnutí. Naštěstí bývají většinou čisté… Veřejné záchodky ve Vietnamu neexistují, ale kdekoli požádáte, vezmou vás místní na toaletu klidně i k sobě domů.
  • Zásadní pravidlo pro celou JV Asii – smlouvejte!

Tipy, kam se ve Vietnamu podívat a co zažít

Vybrat to nejlepší z Vietnamu je opravdu těžké, přece jen je to obrovská země s mnoha rozmanitými tradicemi. Zatímco většina turistů míří do těch nejprofláklejších míst, vám doporučuji vydat se i tam, kde nepotkáte ani turistu. Jak taková místa najít? Inspirujte se na portálech, kde místní nabízí organizované výlety (které si tam také můžete rovnou objednat).

Objevujte Vietnam s místními

Muzeum války ve Vietnamu a Bui Vien

Pokud plánujete zdržet se alespoň den v Saigonu, určitě zajděte do Muzea války. Několik tamních expozic včetně fotografií válečných reportérů přímo z fronty a následků použití Herbicidu Orange rozhodně stojí za to vidět. Dokumentují velmi důležitou část dějin země a zaručeně ve vás zanechají silné dojmy.

Případnou depku pak večer spláchněte na Bui Vien – ulici, která nikdy nespí. Posedíte na miniaturních plastových židličkách přímo na ulici, lokální točené pivo Bia hoi vás bude stát 10 korun a seznámíte se s dalšími cestovateli i mnoha místními. Za chvíli už nebudete vědět, kdo objednal další krevety nebo křepelčí vajíčka z projíždějícího stánku, pokolikáté si ťukáte „Mot, hai, ba, jooo!“ a do kolikátého baru už se tuhle noc přesouváte…

Bui Vien ve dne, Ho Chi Minhovo město

Da Lat, nikdy nekončící jaro

Da Latu je jedno z nejpříjemnějších klimat v celém Vietnamu – chládek i během horkého letního období, svěží vzduch, vše je zelené a kvete. Dejte si v prosinci čerstvé jahody z místního skvělého tržiště.

Pokud se vám nechce do světoznámého Crazy house, určitě najděte kavárnu „Cafe Duong len trang“. Je to šílený několikapodlažní barák plný spletitých zákoutí, temných uliček, směsic všemožných dekorací a samozřejmě stolečků k sezení a vychutnání si výborné kávy. Majitel ho s ženou budoval několik desítek let, a když budete mít štěstí, osobně vás tímto domem provede. Rozhodně si nenechte ujít fantastický výhled na celé město ze zahrady na střeše.

Pan majitel Cafe Duong len trang, náš osobní průvodce

Pokud nemáte vlastní motorku, sežeňte někoho ze všudypřítomných Easy Riders (nebo požádejte na hostelu) a udělejte si celodenní výlet na jeden z vodopádů v okolí, do továrny na hedvábí, čajové a kávové plantáže. Zaplatíte do 500 Kč a celý den budete mít parádní výhled ze sedla skútru na zelené kopečky okolo.

Elephant Falls, jedny z mnoha vodopádů v okolí Da Latu

Ostrov Phu Quoc

Relaxujte pár dní na tomto ostrově, dokud je čas. Developeři začali pracovat na jeho zastavění luxusními resorty, prozatím tam ale stále najdete opuštěné pláže, prašné cesty a klídek. Objeďte ostrov kolem dokola, navštivte krokodýlí farmu (pro otrlejší), včelí nebo perlovou farmu a spoustu dalšího. Autentický Vietnam stále ještě naleznete v městečku na jihu ostrova, kde nikdo nebude umět anglicky a západní restauraci tu nenajdete.

Městečko na jihu ostrova Phu Quoc

Bac Ha, alternativa k přelidněnému Sa Pa

Sa Pa je legendární, ale… dnes turisty zaplavené městečko zaměřené jen na to, jak vás oškubat. Místo do Sa Pa se vydejte do 100 km vzdálené vesničky Bac Ha. Odtamtud můžete úplně stejně podniknout několikadenní trek do hor s průvodcem a přespáním ve vesničkách etnických menšin.

V městečku Bac Ha se navíc každou neděli koná jeden z největších a nejúžasnějších trhů v zemi. Sjíždějí se sem tisíce lidí z blízkých i vzdálených horských vesnic, aby zde prodávali své produkty, nakupovali a také se seznamovali. Různá etnika přijíždí v tradičních krojích, je to přehlídka barev a vůní. Koupíte zde oblečení, boty, tabák, tradiční bambusové dýmky i živé buvoly nebo štěňátka.

Tradiční nedělní trh v městečku Bac Ha

Tam Coc, „Halong Bay on Land“

Všichni, kdo přicestují do Vietnamu, stráví minimálně dva dny na lodi ve světoznámé zátoce Halong Bay. Zkuste zajet do vesničky Tam Coc (6 km od většího města Ninh Binh) a vypravte se na dvouhodinovou projížďku lodičkou mezi vápencovými útesy. Kromě nádherné scenerie uvidíte u vašeho veselého lodivoda i tradiční způsob veslování pomocí nohou. Cena je cca 120 Kč na osobu (150 Kč za lodičku pro dva).

Nha Trang

V centru tohoto ruského přímořského letoviska narazíte na spoustu dražších restaurací a klubů. Když ale vyrazíte mimo centrum, objevíte jiný svět – obyčejné město, kde žijí místní, klasické vietnamské restaurace a pohostinnost. A co teprve za městem.

Zajeďte si na motorce směrem na jih do Bai Dai, kde se teprve staví turistické resorty, a relaxujte na liduprázdné pláži. Rozhodně si zde dejte jedny z nejlepších čerstvých ústřic, kilo za cca 100 Kč. Dalším tipem na výlet jsou severně ležící vodopády Ba Ho, pod kterými zaparkujete skútr a vydáte se na půldenní trek podél říčky a vodopádů.

Čerstvé ústřice, právě vytažené z moře

Mui Ne

Slavné vietnamské středisko kitingu. Můžete pozorovat desítky lidí prohánějících se na prkně po moři, dát si výborné a cenově dostupné mořské plody nebo jet na výlet k majáku Ke Ga. Rozhodně si zaplaťte výlet džípem na bílé písečné duny a pozorujte magický východ slunce s výhledem jak z jiného kontinentu.

Na chvíli si zde budete připadat jako na opravdové poušti. Mým tipem na ubytování je kemp LongSon kousek za městečkem, nicméně lehce dosažitelný pravidelnou místní dopravou minibusem. Ubytovat se zde můžete ve stanu přímo na pláži, pár metrů od hrany přílivu. Ráno rozepnete zip stanu a pozorujete slunce vycházející z moře. Romantičtější ráno si lze těžko představit.

Bílé duny za Mui Ne

Hoi An, město luceren

Hoi An je jedno z nejturističtějších míst ve Vietnamu, přesto ale má své kouzlo. Přes den obejděte místní krejčovství a ševcovství a dejte si ušít kožené boty na míru. Večer se procházejte starým městem za svitu barevných luceren. Pokud to na vás bude málo autentické, půjčte si skútr a jeďte do 25 km vzdáleného Danangu.

Hoi An, město tisíců luceren

Kromě nádherného výhledu od obří sochy Buddhy a známého Dračího mostu (v noci barevně nasvíceného) poznáte kouzlo vietnamského města, jen málo ovlivněného turistickým ruchem. Nebo si udělejte výlet na My Son Sanctuary, historické ruiny z 8. století. Davům se vyhnete, pokud vyrazíte po vlastní ose na skútru brzo ráno, nebo si prohlídku necháte naopak na pozdní odpoledne, kdy už všechny zájezdní autobusy budou pryč.

My Son, výlet do dávné historie

 

Kde najdu více informací

Travelfish.org

Velmi kvalitní web o zemích JV Asie, pro členy k dispozici i průvodci.

Vietnamisa

Stránky a blog jednoho vietnamisty, kde čtenářům radí ohledně cesty do Vietnamu.

Severní Vietnam

Praktické info i tipy na cestování po severním Vietnamu.

Vietnam Coracle

Asi nejlepší blog o Vietnamu, jaký jsem našla. V angličtině od kluka, který tam roky žije.

Lonely Planet
Kdo raději tištěné průvodce, může si k Vietnamu koupit Lonely Planet v češtině. V členské sekci máte slevu.

Vietnamem vás provedla Anna Ahneová, nadšená fotografka a cestovatelka na volné noze. Do jihovýchodní Asie se poprvé vydala v roce 2014 jako dobrovolnice učit angličtinu na indonéský ostrov Lombok. Na poznávání Vietnamu si v zimě 2015/2016 naplánovala měsíc, který se protáhl na dva, a návštěva to nebyla poslední. Vietnam stojí za to vidět a zažít. Aničku najdete na Facebooku.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled

  1. Leoš Literák 22.1.2017 v 7:03 - Odpovědět

    Nedokážu si představit, jak jsou míněny ta chodidla obrácená k Budhovi. Ve stoje? Nebo v leže / polosedě?

  2. Adela 12.12.2019 v 10:56 - Odpovědět

    DaNang neni ovlivnen turismem? ???????? aha! Proto je tam korejska ctvrt a jeden obrovskej hotel vedle druhyho???? pro me jediny misto ve Vietnamu, ktery Vietnam vubec nepripomina????

  3. Matouš Vinš 12.12.2019 v 15:26 - Odpovědět

    On je Danang a Danang. V době, kdy tenhle článek původně vznikal (2016), tam ty hotely teprve začaly růst. Dneska je to mezi mořem a řekou bohužel druhý Nha Trang. Ale co vím, tak za řekou je to pořád dooost v pohodě město :)

  4. Martin 30.8.2021 v 12:29 - Odpovědět

    Vietnam je jedna z nejzajímavějších zemí, kterou jsem měl možnost navštívit. Teď se tam chystám znovu, snad už to půjde a korona opatření mi umožní tam vycestovat. Parádní blog, mnoho zdaru s cestováním přeji.

    • Matouš Vinš 18.9.2021 v 14:18 - Odpovědět

      Taky doufám, že už to brzy půjde! JV Asie mi hooodně chybí. Také přeji mnoho zdaru a hodně štěstí na cestách :-)