Salvador – to je pravé nefalšované dobrodružství – v dobrém slova smyslu. Černé vulkanické pláže, spousta sopek, teplé počasí po celý rok, milí lidé, jednoduché cestování a pocit pravého dobrodružství. Salvador si představte tak, že jste sami na dlouhé čisté pláži, surfujete v teplém moři a popíjíte kokos, který si sami utrhnete při nezapomenutelném západu slunce.

Salvador je něco pro dobrodruhy a cestovatele, kteří mají touhu cítit se jako objevovatelé. Salvador vám totiž kromě neprobádaných míst nabídne naprosto jedinečnou autentickou atmosféru, kterou jinde nenajdete.

el salvador palmy

Kokosové palmy jsou skoro všude

Proč jet do El Salvadoru

Ačkoli se o Salvadoru říká, jak je nebezpečný, nenechte se zmást. Projela jsem jej sama stopem a ve mně zanechal jen ten nejlepší pocit. Místní v Salvadoru se strachují o turisty, neustále mají potřebu je chránit. Lidé jsou velmi pohostinní a skromní. Jídlo je na latinskoamerické poměry dobré, příroda nádherná, ceny příjemné. Atmosféra neporovnatelná.

Navíc, Salvador má ty nejhezčí západy slunce. Protože je to země maličká, je snadné a rychlé se v ní pohybovat. Salvador je dosud turisticky neprobádaná země, takže rozhodně něco pro milovníky off the beaten track destinací. O Salvadoru nic moc nevíme – jen to zlé, a to je ale škoda! Většinou od lidí, kteří se do Salvadoru ještě nikdy nepodívali. Proto turisté, kteří tam jedou, nejsou žádní zhýčkaní dovolenkáři s kufry, ale správní batůžkáři, kteří se jen tak něčeho nebojí. Turistů je v Salvadoru hrstka, většinou se tam jezdí za surfem. A i když surfovat neumíte (jako já), neznamená to, že tahle země nestojí za návštěvu. Naopak, já vzpomínám na Salvador jako na malý zapomenutý poklad Střední Ameriky.

el salvador západ slunce

Zažijete zde ty nejlepší západy slunce. Ověřeno!

Jak se do El Salvadoru dostat

Letecky se z Prahy do El Salvadoru dostanete nejjednodušeji, většinou s přestupem v Panamě nebo Kanadě. Zpáteční letenka se pohybuje okolo 15 000 Kč.

Nevíte si rady s lovem výhodných letenek? Zkuste Petrův #TravelHacking: Kurz o tom, jak procestovat svět levně nebo zdarma.

Z Guatemaly se nejlépe dopravíte autobusem nebo soukromým shuttlem z Guatemala City nebo Antiguy. Na veřejnou dopravu se zeptejte místních, po soukromém shuttlu se poptejte v cestovních kancelářích, které jsou všude možně po ulicích. Ceny jsou různé, záleží na tom, kde se ptáte a koho se ptáte. A taky jestli umíte španělsky.

Nikaraguy se dostanete i autobusem. Kdo preferujete pohodlí a větší bezpečnost, rozhodně zvolte soukromé dopravce s shuttlem. A kdo vyhledáváte dobrodružství, velmi nízkou cenu a kontakt s domorodci, zvolte veřejnou dopravu. Nejjednodušeji z Managuy nebo Leónu. Cestování veřejnou dopravou – silný zážitek zaručen. :-)

La Unión – výhled z vulkánu Conchagua

La Unión – výhled z vulkánu Conchagua

Kdy tam jet a proč v tuhle dobu

V Salvadoru jsou pouze dvě roční období – suché a deštivé. Podnebí je subtropické a teplota se liší podle nadmořské výšky. Počasí je obecně velmi teplé a pobřeží je ideální ke koupání. Optimální doba k návštěvě je v suchém období, které je mezi listopadem a dubnem.

Deštivá sezona (zima) je mezi květnem a říjnem. To třeba začne pršet a jen tak nepřestane – navíc i ke koupání v moři to není ideální, protože moře může být dost rozbouřené a nebezpečné.

el salvador

Mají tu i černý vulkanický písek – jako na Havaji

Víza a podmínky vstupu

V El Salvadoru můžete zůstat 90 dní bez víz. Pozor: pokud cestujete také do Guatemaly, Hondurasu nebo Nikaraguy, nesmíte překročit víc než 90 dní dohromady ve všech těchto čtyřech zemích. Můžete třeba strávit 90 dní pouze v El Salvadoru a tím vyčerpáte čas na zbylé tři země. Pokud ale vstoupíte do Mexika, Kostariky nebo jakékoli další země mimo tuto čtyřku, vaše 90denní víza se opět obnoví.

Aktualizované informace najdete na stránkách MZV ČR.

Rybí trh el salvador

Rybí trh

Peníze a přibližné ceny

V El Salvadoru se platí dolarem – USD (vlastní měnu nemají). V každém případě s sebou přivezte dolary, protože eura jsou celkem složitá na výměnu. Popravdě jsem žádnou oficiální směnárnu neviděla, většina směn peněz funguje na hranicích nebo na letišti. Bankomaty nejsou tak lehce k dohledání a většinou je naleznete přímo v bankách, ne na ulici. Pokud přijíždíte po zemi, vyměňte peníze hned na hranicích, je to nejvýhodnější. Preferovanější karty jsou VISA. Doporučuji mít s sebou spíš hotovost než spoléhat na platební karty.

Ačkoli země s dolarem jsou většinou v porovnání s českou korunou drahé, Salvador má dost přívětivé ceny – transport je hodně levný, jídlo také, a když hledáte ubytování, máte ho i za stovku na noc. Jestli vás zajímají další ceny a porovnání, mrkněte na www.numbeo.com.

Tady jsou konkrétní ceny toho nejdůležitějšího:

  • Jídlo: na ulici od 1,5 USD (30 Kč), v restauraci obvykle od 4 USD (80 Kč).
  • Ubytování: hostel od 5 USD (100 Kč), hotel od 10 USD (200 Kč).
  • Potraviny v obchodě: celé kuře 5 USD, tucet vajec 1,5 USD.
  • Nápoje: láhev vody 1,5 l za 0,75 USD (15 Kč) v supermarketu, v restauraci obvykle za 2 USD (40 Kč).
  • MHD v San Salvadoru 0,6 USD (12 Kč).
  • Památky: Museo de Arte de El Salvador 1,5 USD.
el salvador

V Salvadoru se na ulici prodává úplně všechno

Lokální doprava

Letecká přeprava

Protože Salvador je země maličká, není příliš nutné využívat lokálních leteckých dopravců. Od letošního roku ale máte možnost využít nabídky malých letadel společnosti TAES.

Auta

Nesetkala jsem se s nikým, kdo by si v Salvadoru pronajal auto, ale slyšela jsem, že spousta lidí má špatnou zkušenost. Vždy si předem důkladně zjistěte podmínky a zařiďte dobré pojištění. Vhodnější je využít k transportu raději ověřené taxíky, které jsou poměrně levné, nemusíte si pak dělat starosti s lokální dopravou a silnicemi. Pronajmutí auta je nejjednodušší na letišti v San Salvadoru nebo on-line, cena začíná na 400 Kč, pozor ale na skryté poplatky. Další známou stránkou je Rentalcars.

silnice el salvador

Na latinskoamerické poměry jsou zde silnice ve výborném stavu

Taxíky

V taxíku vždy smlouvejte. Hostely a hotely mají své ověřené taxislužby, proto si nechte poradit a využívejte je. Nástupní sazba začíná na 5 USD (100 Kč) a cena za 1 km je 2 USD. V Salvadoru je legální Uber, který je vždy bezpečnější.

Turisty velmi využívaný dopravní prostředek jsou shuttly. Jsou klidně víc než 10x dražší než místní dopravní prostředek, za to vám ale zaručí, že jedna sedačka bude opravdu pro vás a nebudete se o ni dělit ani s dalšími dvěma lidmi a malým živým prasátkem a kuřaty, ani se na vás nebude lepit Salvadorec s mačetou. Soukromé shuttly jsou také mnohem rychlejší, protože spojují jen pár míst – bohužel ale takto nepoznáte skoro žádné místní a není to vůbec sranda.

Ruta de Las Flores

Ruta de Las Flores

MHD

Autobusy jsou velmi levné (i lokální doprava). Vše se pohybuje v pár dolarech. Například ze San Salvadoru do El Tunca se dostanete za 1,5 USD (30 Kč.) Městská v San Salvadoru stojí 5 Kč. Jako v celé Střední Americe, i tady je v jízdních řádech zmatek – moje rada nad zlato zní: ptejte se, ptejte se, ptejte se. Když potřebujete jet autobusem, jednoduše na něj mávněte, ve většině případů zastaví.

Chytněte si jakýkoliv autobus a řekněte, kam potřebujete. Autobusy nemají žádné pevně stanovené zastávky – klidně zastaví u domu úplně každého pasažéra. Nebuďte překvapení, často neplatíte řidiči, ale autobusový průvodčí dojde pro platbu naopak k vám, až se autobus dostane z města.

Pozor: autobusy po deváté večer nejezdí – ve Střední Americe se v noci necestuje. Všechny autobusy v Salvadoru jsou použité školní autobusy z USA. Velmi oblíbené jsou taky dodávky pro cca 12 lidí, které jsou rychlé a tvrdí se, že „bezpečnější“. (Mají malou kameru uvnitř.) Fungují jako MHD i jako autobusy na delší vzdálenosti.

Stopování

Vždy stopujte na konci měst, cedulku s cílovým místem mít nemusíte. Ke stopování se hodí základy španělštiny. Já osobně stopovala většinu času a nic se mi nestalo. Všichni lidé byli moc milí, pozvali mě na pivo nebo něco malého k zakousnutí. Nejednou se mi stalo, že někdo zajel dál, jen aby mě vysadil na dobrém místě. Stopnout si můžete úplně všechno od auta, dodávky, pick-upu až po náklaďák. Všichni mi tvrdili, že v Salvadoru stopování absolutně nefunguje; já nečekala déle než pět minut.

stopování salvador

Stopování v Salvadoru bylo jednoduché navzdory tomu, co se povídá

Kuchyně

Když se řekne El Salvador, nesmíte si nechat ujít specialitu zvanou pupusa. Jsou to domácí tortilly s různou náplní – například s rýží, fazolemi, sýrem, šunkou, špenátem, avokádem. Existuje mnoho variant. Za jeden dolar (20 Kč) můžete dostat až tři pupusy. Nejlepšími místy na ochutnání jsou provincie Cuscatlán a Olocuilta.

Protože je Salvador u moře, pochutnat si můžete na ceviche a všech možných druzích ryb a rybích polévek. Salvadorská kuchyně je jinak dost podobná ostatním státům Jižní Ameriky. Vegetariáni hlady neumřou – mohou si vybrat z několika variant pupus, rýži, zeleninu nebo ovoce. Navíc, hojně se tu jí rýže s fazolemi, banány na slano, cokoliv s yuccou a kukuřicí.

snídaně el salvador

Typická salvadorská snídaně

Džusy neboli zumos, jugos nebo batidas z čerstvého ovoce jsou vynikající – například z manga, papáji, sapote nebo ananasu. Jak je v Latinské Americe zvykem, kukuřičná příchuť je všude – i v nápojích, jako jsou například chicha, horchata, chilate… Chicha je populární latinskoamerický alkoholický nápoj z kukuřice, horchata z ječmene a mléka v kombinaci s kakaem, rýží, mandlí i jinými ingrediencemi. Nejpopulárnějším alkoholem je ale samozřejmě pivo.

Salvadorské jídlo je nejčastěji slané, přidat si ke všemu můžete pikantní omáčku zvanou curtido. Pokud máte slabší žaludek, pozor na jídlo na ulici – s hygienou to tam není tak přísné. Ceny se liší na ulici, ve stánku a v restauraci. Obecně se ale můžete najíst levně.

el salvador káva

Káva je tu velmi důležitá. Bohužel většina se jí vyváží ze země

Nemoci a hygiena

El Salvador si s hygienou hlavu opravdu neláme. Já osobně pila kohoutkovou vodu (a stále žiju) a i místní vám řeknou, že ji můžete pít bez problémů. Většinou se ale dočtete, že voda pitná není. Všechno jídlo před použitím důkladně omyjte. Doporučené očkování je žloutenka typu A, B, břišní tyfus a tetanus. Dejte si pozor na volně pobíhající psy.

Bezpečnost

El Salvador má bohužel pověst jednoho z nejnebezpečnějších států na světě. Celý stát jsem prostopovala, často sama – a můj dojem je jen pozitivní. Salvador je rozhodně země chudší, což má za následek vyšší kriminalitu. Doporučuje se nenosit žádné výrazné šperky, neukazovat telefon a nechodit venku po nocích.

Většina místních tvrdí, že El Salvador je pro turisty bezpečný, protože většina kriminality se týká lidí zapojených do gangů. Každopádně je důležité dávat si pozor, vyhýbat se nebezpečným čtvrtím a nechodit nikde v noci.

Obecně nebezpečnější místa jsou města, na venkově je všechno mnohem klidnější.

Pokud máte nějakého známého místního, kontaktujte ho a poproste o tipy, kam se jít podívat a kam raději ne. Pokud nikoho neznáte, kontaktujte někoho přes Couchsurfing nebo mi napište. Moje rada: řiďte se instinktem. Když se ocitnete někde, kde vám není příjemně, rychle odejděte.

Náboženství, svátky, tradice

El Salvador je velmi katolický, všudypřítomné jsou náboženské nápisy. Nejlepší doba pro návštěvu, pokud chcete zažít oslavy některého z mnoha svátků, je mezi lednem a březnem a také od září do prosince.

Největší oslavy probíhají na Velikonoce, tzv. Semana Santa, kdy se v každém městečku lidé obléknou do svých krojů a jdou do průvodu, při kterém hraje živá hudba.

Na začátku srpna (1.–7. 8.) probíhá svátek na počest Ježíše Krista. Spousta lidí během tohoto týdne nepracuje.

Významný svátek je také Den nezávislosti (15. září), kdy probíhají velké průvody na oslavu osvobození od Španělska. Samozřejmě také slaví Vánoce. Jsou jedním z nejdůležitějších svátků v zemi a pochutnat si během štědrovečerní večeře můžete na krocanovi, kuřeti a spoustě příloh. Nechybí ani alkohol.

Salvadorci velmi rádi tančí a mají svůj druh hudby, který si pouští jen na Vánoce (něco jako u nás koledy, u nich to zní jako salsa).

El Salvador zatím není natolik turistický, aby se člověk bál vysokých cen. Většinu turistů tvoří salvadorské rodiny, které se na svátky přesouvají k moři.

 Projížďka v zátoce el salvador

Projížďka v zátoce

Co byste ještě měli vědět

  • Stejně jako v Guatemale mají i v Salvadoru zmatený dopravní systém a zastaralé autobusy. Nebuďte vyděšení, když vám hodí zavazadlo na střechu autobusu. Nejdůležitější věci doporučuji mít u sebe.
  • Spropitné se v restauracích obvykle dává 10%.
  • V Salvadoru používají americký metrický systém – galon, míle, libra. Abyste nebyli překvapení vysokou cenou benzinu nebo nízkou cenou potravin.
  • Už jsem zmínila, v noci se nikam nejezdí. V noci se každý bojí vyjít z domu, proto plánujte svoje cesty během dne a tak, abyste před setměním věděli, kde budete spát. Chodit v noci po Salvadoru a hledat ubytování je totiž až moc velký dobrodrůžo.
  • Jezdí se jako u nás vpravo.
  • Wifi je na většině míst tuze slabá. I v sebehezčím hostelu počítejte se slabou, nebo žádnou wifi.
  • Pokud uvidíte pány s mačetami, nebuďte překvapení – napoprvé jsem myslela, že se jedná o nějaký plánovaný masakr. Ve Střední Americe se ale mačeta používá jako u nás švýcarský nožík (to ale neznamená, že už párkrát někdo kvůli mačetě nepřišel o ruku).
  • Záchody nejsou přizpůsobené na toaletní papír, proto všechno vyhazujte do odpadkového koše vedle toalety.
  • Na otázku „De dónde eres?“ raději rovnou odpovídejte Checoslovaquia – ušetříte si spoustu nervů a času. :-)
el salvador

Místním se vůbec nelíbí, když je fotíte

Tipy, kam se podívat

Santa Ana

je druhým největším městem Salvadoru. Najdete v něm hezké náměstí, trhy a poblíž můžete podniknout několik nezapomenutelných treků – vulkán Santa Ana nebo jezero Coatepeque.

Santa Ana

Santa Ana, druhé největší město Salvadoru

Jezero Coatepeque

Jezero Coatepeque

Vulkán Santa Ana

Za mě naprostý highlight celého Salvadoru. Výšlap není nijak náročný, není zapotřebí ani žádné organizované túry, ačkoli vám budou tvrdit něco jiného. Santa Ana je nejvyšším místem Salvadoru a se svými 2365 metry nad mořem nabízí nádherný výhled.

vulkán el salvator

Vulkán, který naposledy vybuchl v roce 2005, je dnes must-see

San Salvador

Hlavní město El Salvadoru má přes půl milionu obyvatel. V San Salvadoru se nemusíte zdržet moc dlouho, rozhodně byste ale měli navštívit aspoň jeden kostel a jednu rozhlednu. K nejznámějším kostelům patří Iglesia El Rosario nebo Catedral de San Salvador. Vyhledávané rozhledny jsou La Puerta del Diablo, Mirador de Los Planes de Rendedores nebo Mirador Del Aguila.

Mirador Santa Ana

Mirador de Santa Ana v hlavním městě San Salvadoru

El Tunco

El Tunco je malé surfařské městečko. Perfektní, pokud se začínáte učit surfovat. V El Tuncu najdete mnoho cizinců z celého světa, takže o víkendu je spousta barů a restaurací plných, v týdnu je El Tunco spíš klidnější. Je velmi bezpečné, nemusíte se zde bát chodit ani v noci. Doporučuji podívat se do přístavu La Libertad, je jen deset minut autem od El Tunca a každý den nabízí velký rybí trh.

El Tunco

Pohodová rybářsko-surfařská vesnička El Tunco

El Cuco

je další malá přímořská vesnička blízko Hondurasu. Ačkoli se ve vesničce téměř nic neděje, pláže jsou dlouhé a čisté. Z El Cuca můžete podniknout několik aktivit k okolním vulkánům, k vodopádům nebo trochu prozkoumat vnitrozemí s kajakem. V hotelu/hostelu La Tortuga Verde máte každý den šanci vypustit malé želvičky zpět do moře.

EL CUCO - želvy

El Cuco – želvy

Kde najdu víc info

El Salvador Turismo

Zde najdete vše o agenturách, transportu, hotelech, aktivitách a túrách. Stránky jsou to poněkud jednodušší, dají vám však rychlý přehled, co v Salvadoru existuje.

El Salvador mi pais

Pokud umíte španělsky a chcete si přečíst o typických svátcích a tradicích Salvadoru, tyto stránky stojí za to. Nabízí taky popis všech pláží s podrobným popisem, jak se kam dostat a kde se ubytovat.

Lonely Planet

Někdo rád průvodce na starém dobrém papíru. V členské sekci najdete slevu.

Lenka Kosmatová

Studentka vysoké školy cestovního ruchu v Rakousku. Cestuje už od svých 16 let (momentálně 21letá). Po studijním semestru projela stopem celou Střední Ameriku z Mexika až do Panama City. V Salvadoru strávila dva týdny. Cestuje jako studentka lowcostově, ale právě díky tomu zažívá neskutečná dobrodružství.

Pro další informace, tipy a inspiraci můžete sledovat blog Chica Checa, Instagram nebo Facebook.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled