Opuštěné pyramidy, nepropustné džungle, vybuchující sopky, mystická atmosféra, koloniální architektura, divoká příroda včetně barevných řek, opuštěných jeskyň a dvou oceánů. Guatemala si dodnes zachovala svou autentičnost a při cestování napříč touto zemí, kde místní indiáni žijí podle svých tradic, mluví jazykem původních kmenů a kde občas není internet ani infrastruktura, se můžete snadno vcítit do kůže průkopníků, kteří dříve objevovali dosud neznámý svět. 

Proč jet do Guatemaly

Tato nejhustěji obydlená středoamerická země dává jedinečnou možnost poznat původní život obyvatel Ameriky a také nabízí spoustu divoké přírody. Právě v Guatemale můžete vystoupat po aktivním vulkánu, vidět z bezpečné vzdálenosti vybuchující sopku a grilovat nad žhavou lávou. Nebo se koupat v přírodním bazénu. Guatemala je čarovné místo, kde dodnes cítíte tradiční mayskou atmosféru. Třešničkou na dortu je tradiční káva, indiánská čokoláda a krásná španělština. 

guatemala

Guatemala nabízí jedinečná místa na treky

Jak se do Guatemaly dostat 

Letadlem

Pokud chcete navštívit Guatemalu přímo z Evropy, nejsnazší bývá doletět do mexického Cancúnu a poté letět do Guatemala City (přeletět letadlem Mayskou riviéru je ale velká škoda, vyplatí se jet po zemi autem.) Jediný přímý let z Evropy nabízí společnost Iberia z Madridu. Z Prahy můžete letět se dvěma přestupy a zpáteční letenka vás přijde na zhruba 17 000 Kč. Protože se jedná o lety s různými společnostmi, nejjednodušší je vyhledat lety přes některý ze srovnávačů.

Autobusem

Jestliže si chcete udělat výlet z Mexika, mezi Guatemalou a Mexikem leží celkem deset hraničních přechodů. Pravděpodobně nejfrekventovanější autobus chytnete ze San Cristobal de las Casas – známá a ověřená je společnost ADO, se kterou koupíte lístek do Ciudad Cuauhtemoc, města poblíž guatemalských hranic. Zde musíte požádat o mexické razítko o odjezdu. Ceny jízdenek jsou v jednotlivých časech odlišné, nejlevnější stojí 100 mexických pesos (120 Kč). Odsud chytnete taxíka do La Mesilla, kde potřebujete guatemalské razítko. Vítejte v Guatemale!

V případě, že chcete jet do Guatemaly ze Salvadoru, hledejte autobusová spojení ze Santa Any, která míří přímo do Antiguy. Já osobně jezdila jen místními autobusy včetně malých shuttlů, které nemusíte nikdy rezervovat – jen přijdete na nádraží a vyrážíte prvním autobusem, který jede. Jsou několikanásobně levnější a máte možnost zapovídat se s místními. Ceny smlouvejte, vždy vám zkusí prodat jízdenku dráž. 

Autem 

Pokud si půjčíte auto například v Mexiku a chcete zajet až na území Guatemaly, potřebujete mezinárodní řidičský průkaz, dočasné povolení o importu automobilu, které je zadarmo jen do třiceti dnů, a platné potvrzení o převzetí auta. Také musíte předložit pojištění. Smůla je, že Guatemala uznává jen místní pojištění, nikoli mezinárodní – to místní můžete většinou vyřídit na hranicích.

Nemáte zkušenost s autopůjčovnami? Přečtěte si článek: Půjčení auta zdarma? Ano, jde to! Nejlepší tipy jak na půjčení auta kdekoli

Lodí 

Osobně jsem tuhle možnost nevyzkoušela, ale údajně se dá z různých Karibských ostrovů stopnout jachta či loď, která vás dopraví do Guatemaly. Na straně Pacifiku je přístav Puerto Quetzal a na karibském pobřeží Puerto Santo Tomas de Castilla. Pohodlně se do Guatemaly můžete dostat také na některé z cruise ships – často tam jezdí Holland America nebo Royal Caribbean. Ceny výletních lodí se liší podle toho, odkud a jak dlouho se plavíte. 

Zajímá vás víc o plavbě na moři? Čtěte článek: Zažijte novou dimenzi cestování: vydejte se na dovolenou na zaoceánské lodi

Kdy vyrazit a proč v tuhle dobu

Guatemala je skvělá kdykoli. V jakékoli sezoně se najdou místa k objevování a různé aktivity. Guatemala je přezdívaná zemí věčného jara. Zejména ve vysoce položených oblastech svítí přes den prudké sluníčko a v noci bývá opravdu chladno. Naopak v nížinách, kde najdete nejdůležitější památku v Guatemale – Tikal, je teplo a vlhko po celý rok

Nejvíc turistů obecně přijíždí od prosince do dubna, v tomto období je totiž suchá sezona. Nejdeštivější měsíce jsou září a říjen, to se doporučuje sem nejezdit. 

guatemala průvodce

Místní sekáče vás v případě chladného počasí oblečou za pár korun

Víza a podmínky vstupu 

Do Guatemaly víza nepotřebujete. Na hranicích občas bohužel požadují vstupní poplatek, který není legální, ale když si úředník usmyslí, platit musíte, jinak vás nepustí. Já jsem neplatila nic, ale jiní až 500 Kč. Pokud po vás celník vyžaduje poplatek, vyžádejte si un recibo neboli fakturu – často tím zmíněný poplatek obejdete. Se vstupním razítkem v pasu můžete v Guatemale zůstat až 90 dní. Pozor: tento devadesátidenní limit se vztahuje také na vstup do Salvadoru, Hondurasu a Nicaragui

Aktuální podrobné informace o vízové povinnosti najdete na stránkách MZV ČR.

Peníze a přibližné ceny

Překvapením bylo, že ceny jsou často vyšší než u nás v ČR a na Slovensku. Samozřejmě – v turistických oblastech. V Guatemale se platí Quetzaly. Dávejte pozor: snad v žádné jiné zemi se mě nesnažili tolik natáhnout a obrat jako v Guatemale. Kurz v létě 2019 byl 1 GTQ = 3 Kč.

V Guatemale občas kartou hostely a soukromý transport zaplatíte, spíš ale u sebe vždycky mějte cash. Pozor na podivné pouliční bankomaty. Každý z nich vás obere o zhruba 90 Kč jen za výběr, přesto ale nedoporučuji vybírat najednou co nejvíc a nosit u sebe větší hodnoty – víc než tisícovku v hotovosti potřebovat nebudete. Raději peníze dejte na různá místa. 

Co se týče směnáren, během jízdy celou Střední Amerikou byla výměna peněz na hranicích ta nejvýhodnější, vlastně i nejjednodušší. Pak jsem už vybírala jen z bankomatů. Kromě Antiguy a letiště v Guatemala City šlo směnit peníze pouze v bankách. Americké dolary směníte kdekoli bez problémů, s eury už to bývá leckdy složitější, proto nechte eura doma a raději si přivezte dolary – ušetříte spoustu nervů a času. 

  • Bydlení: cena hostelu se normálně pohybuje od 140 Kč, v Antigui jsem ale našla jeden za 70 Kč.
  • Jídlo: v levnější restauraci najdete pokrmy okolo 40 Q (120 Kč), na ulici si dáte tortillu s avokádem a zeleninou za 10 Q (30 Kč).
  • Nápoje: balená malá láhev vody 7 Q (21 Kč), místní pivo 15 Q, za zahraniční zaplatíte dvojnásobek. Nejznámější guatemalské pivo je Gallo, které najdete všude. 
  • Potraviny v obchodě: mléko stojí 11 Q (33 Kč), domácí tortilla 1 Q (3 Kč), vajíčka 14 Q (42 Kč). 
  • Památky: Tikal 150 Q (450 Kč).
  • MHD ve městech: jednosměrná jízdenka 2,5 Q. 
guatemala průvodce

Měna Quetzal je pojmenovaná podle národního ptáka

Lokální doprava 

Letecká přeprava

Jediný vnitrostátní let je operovaný soukromým dopravcem TACA z mezinárodního letiště v Guatemale do Flores. Letadla jsou malá a ceny vysoké (4000+ Kč).

Vlaky

Vlaky v Guatemale nejezdí, i když se vláda snaží staré tratě znovu obnovit. 

Auta 

Osobně jsem si auto nepůjčila. Dost se upozorňuje na místní dopravu, zejména na špatný stav silnic. Přesto tam existuje několik mezinárodních společností, které nabízejí půjčení aut, jako například Avis, Hertz nebo Budget

Kola 

I na jízdním kole se dá poměrně jednoduše projet celá Guatemala. Za svůj pobyt jsem potkala spoustu cyklistů, kteří mi tvrdili, že je to nejlepší způsob dopravy po Guatemale, při kterém se jednoduše dají projet malé vesnice a poznat místní život z jiného úhlu. Rozumnější je jezdit po klidných kopcích než po vytížených cestách, kde jezdí autobusy. Na bikemap najdete stovky různých cyklotras rozdělených podle terénu a obtížnosti. 

Na kole můžete objet celý svět: Průvodce vaší dobrodružnou expedicí na kole kolem světa

Taxíky 

Taxíky chytnete na každém rohu. Než nasednete, vždy se domluvte na ceně. V Guatemala City a Antigui jsou vyhlášené žluté taxíky Taxi Amarillo Express díky jejich bezpečnosti. Nástupní cena je 76 Kč (25 Q) a za každý ujetý kilometr zaplatíte zhruba 12 Kč (4 Q). 

MHD 

Cestou necestou, polem nepolem – tak to jedete chicken busem. Cesty v Guatemale jsou dost často nezpevněné, jen z hlíny, nedodělané nebo zavřené. Chicken busy označované jako camionetas jsou staré americké školní autobusy, které už ve Státech nechtěli. Dříve žluté, dnes pestrobarevně pomalované dopravní prostředky se staly symbolem Guatemaly. 

Takovou jízdu nikde jinde nenajdete. Než zaplatíte, pro jistotu se zeptejte místních, kolik platili oni. Chicken busem vám všechno potrvá tak třikrát déle než soukromým transportem, ale za ten silný a lokální zážitek to rozhodně stojí. 

Počítejte i s tím, že třeba nedojedete do cíle, jak se to přihodilo mně při jízdě z Quetzaltenanga (Xela) k jezeru Atitlán. Za cestu jsem zaplatila 60 Kč (20 Q) a po téměř čtyřech hodinách autobus zastavil pět kilometrů před jezerem v džungli s tím, že dál nejede. Je to nejspíš neobvyklý příklad, přesto buďte psychicky připravení na všechno. 

guatemala průvodce

Chicken busy aneb staré americké školní autobusy

Shuttly 

Pokud máte málo času a chcete cestovat bez stresu a v pohodlí, shuttle transport je ta nejjednodušší volba. Jsou to malé klimatizované autobusy, ve kterých jezdí většinou cizinci. Všude, kde se pohybují turisté, existují soukromé shuttly, které můžete rezervovat ze dne na den. Například ve městě San Pedro u jezera Atitlán můžete jednoduše kdykoli rezervovat jízdu z Panajachelu (městečka, kam se musíte dopravit lodí za cca 15 Kč) do Antiguy. Za cestu dlouhou tři hodiny zaplatíte minimálně 350 Kč. 

Stopem

Stopem jsem Guatemalu projela já – od severu až na jih. Ačkoli se vám stopování každý snaží během cesty vymluvit (i samotní řidiči, kteří vás naberou), setkala jsem se jen se skvělými lidmi. Stopování není v Guatemale tolik rozšířené, proto si vás místní často zvědavě prohlížejí a může chvíli trvat, než vás někdo nabere. 

Důležité je vyhnout se velkým městům a nestopovat po setmění. Pokud pojedete na jih směrem na Salvador, z mé zkušenosti je dobré se vyhnout dálnici CA2, na které potkáte jen řidiče kamionů a prostitutky. Vždycky jsem se po cestě řídila Hitchwiki

guatemala průvodce

Pouliční jídlo v Guatemale v sobě snoubí nezvyklé, ale chutné kombinace

Kuchyně

Dobladas

Dobladas – maso, guacamole, cibule, rajčata, sýr

Mayové věřili v sílu kukuřice (byli dokonce přezdívaní „muži kukuřice“), proto většina všech jídel obsahuje něco z kukuřice, nejčastěji tortilly. Tortilly nejsou takové, jaké vyrábějí v Mexiku, ale poctivé domácí. Všude seženete domácí tortilly – jedna stojí 1 Q. 

Skoro všechno obsahuje alespoň trochu masa, takže Guatemala není úplně vegetarianfriendly zemí. Guatemala obecně nabízí dost podobné pokrmy jako Mexiko – mole, enchiladas, tortillas, aguacate, yuca. Přesto se v malých detailech jejich chuť liší. V Guatemale si pochutnáte na pálivých omáčkách a velmi sladkém ovoci. K nejznámějším patří mango, papaya, banány či ananas. 

Národním jídlem Guatemaly je Pepian a neměli byste odjet, aniž byste tento pokrm (složený z masa naloženého v koření, z rýže a rajčatové omáčky) ochutnali. Další tradiční pochoutka je Kaq’ik, originální pokrm z Cobánu, který pochází z prehispánské doby. Jeho načervenalá barva znázorňuje krev obětovanou ceremoniím. Řeč je o dušeném krocanovi s česnekem a zeleninou, koriandrem, rýží a fazolemi.

Tamales jsou velmi oblíbené po celé Jižní Americe a mě si svou příjemně jemnou chutí získaly. Často jsou podávané pouze jako příloha, ale díky kukuřičné hmotě, zelenině a masu zasytí i samotné. Zajímavé je, že jsou dušené v banánových listech. Velmi oblíbenou pochoutkou jsou chiles rellenos. Tyhle naplněné papriky nabízejí ochucené maso, zeleninu, vajíčka a koření. Najdete je také v pouličních stáncích. 

Na ulici se jí často a hodně. Vychutnejte si všechno, co vám voní. Moje osobní rada je vyhýbat se pizze a hot dogům na ulici. Guatemala je největším producentem čokolády na světě a významným světovým vývozcem kávy. Pozor, jestli jste natěšení na ochutnání čokolády jako ze Švýcarska: nebuďte zklamaní – čokoláda tu chutná dost jinak. Její příprava je totiž velmi odlišná, výsledný produkt bývá poměrně hořký a celkově chuť je pro nás nezvyklá. 

Nemoci a hygiena

Do Guatemaly jsem se kromě klasického očkování z Čech naočkovala pouze proti tyfu a žloutence typu C. V Guatemale jsou spousty komárů, proto je repelent nutností – rozhodně ho kupte až na místě. 

Vodu z kohoutku místní nedoporučovali pít, já jsem ji ale několik dní běžně pila a nic se mi nestalo. 

Doporučuji chránit se před pohlavními chorobami, Guatemala obecně je místo poměrně chudé a ne příliš rozvinuté. V džungli se můžete setkat se škorpiony, jedovatými hady (víc než 700 druhů) i obrovskými pavouky. Nejnebezpečnější z nich, pavouk jménem Chilean recluse, žije dokonce i ve městech. 

Nikdy v noci nechoďte naboso. 

guatemala průvodce

Kempování na sopce s výhledem na další vulkán. Stanování dostává úplně jiný rozměr

Bezpečnost

Necestujte po setmění – v noci se nikam necestuje, žádné autobusové spojení nenajdete, a to ani u soukromých dopravců. Pepřák není na škodu mít vždycky u sebe. V Guatemale dodnes operují místní gangy, které často chodí ve větší skupině. V případě, že by vám nějaká taková skupina zkřížila cestu, není doporučené příliš odporovat. I když na vás vytáhnou pistoli, což je nejpravděpodobnější zbraň, nebraňte se. 

Klasicky: vyhýbejte se nebezpečným a pochybným čtvrtím. V centru Antiguy se ale pohybovat můžete bez problémů i v noci. Nenoste viditelně šperky. 

průvodce guatemala

Malá města jsou většinou mnohem bezpečnější

Náboženství, svátky, tradice 

Guatemala je stát s oficiálním náboženstvím římskokatolickým, ovšem 40 % obyvatelstva jsou Mayové, kteří praktikují své vlastní tradice. Pestrobarevné festivaly s dlouhou tradicí se konají po celý rok, proto návštěvu Guatemaly plánujte i podle nějakého významného svátku. Festivaly jsou místem, kde se odráží místní tradice a kultury víc než kdekoli jinde. 

Velikonoce neboli Semana Santa jsou velmi důležitým svátkem. Určitě se vyplatí naplánovat výlet do Guatemaly na toto datum. Největší oslavy se konají v Antigui, kde se dlážděné ulice pokryjí barevnými pilinami vytvářejícími obrazce v maysko-křesťanské symbolice. Všude voní kadidla, stovky mužů jsou oblečené do fialových obleků, mniši a jeptišky postupují ulicemi a všude je slyšet hlasitá dechová hudba. Tisíce turistů se každoročně sjíždí s cílem být součástí této jedinečné události. 

Poslední týden v červenci se v Cobánu pořádá folklorní festival. Nabízí možnosti poznat tradiční mayské umění a přehlídky krojů, neméně důležitá je soutěž o nejkrásnější mayskou dívku Guatemaly. Mayské slečny dorazí v tradičním kroji svého rodného města a soutěží v různých kategoriích – velmi důležitá je především tzv. duchovní krása.

Pro milovníky kávy je 2. až 4. února nádherná Oslava sklizně kávy. V ospalém městečku Fraijanes poblíž Guatemala City se konají průvody končící oslavou El Sagrado Corazon de Jesus. Užijete si zde dosyta výbornou kávu, tradiční muziku a kvalitní jídlo. 

guatemala průvodce

Místní jsou stydliví, ale velmi zdvořilí

Co byste ještě měli vědět

Je těžší najít, co má Guatemala s Českem společného, než to, čím se odlišuje.

  • Toaletní papír se do záchodu nehází – vždycky jsou k tomu určené koše vedle. Někde splachovací záchody nevedou vůbec. 
  • Wifi je na většině míst tragická, i na sebehezčím ho(s)telu můžete mít problém být on-line.
  • Smlouvejte – a smlouvejte úplně všechno: ubytování, transport, jídlo, oblečení.
  • Pokud budete chtít fotit místní, vždy se předem zeptejte. Většina obyvatel jsou indiáni a ti věří, že jim fotkou ukradnete duši, proto je focení velmi nezdvořilé. 
  • Zásuvky jsou jako v ostatních zemích Střední Ameriky 110V.  
  • Oficiálně se řídí jako u nás vpravo. Neoficiálně řídí každý, jak chce. 
  • Podle tradičního kroje můžete rozpoznat, z jakého regionu kdo pochází. 
  • Existuje spousta Guatemalců, kteří neumějí španělsky – zejména ženy v odlehlejších místech. Na území Guatemaly dodnes existuje 24 indiánských jazyků
guatemala průvodce

Pokud chcete fotit místní, vždy požádejte o jejich svolení

Osobní tipy, kam se podívat

Lago Atitlán

Lago Atitlán je mysticky magické místo. Z jedné strany leží vesnička San Pedro, která je jedna velká párty. Na břehu naproti vyčnívá San Antonio – osada plná veganských kaváren, jogínských lekcí a všudypřítomné marihuany. Lago Atitlán je super zastávka pro cestovatele, kteří chtějí poznat další backpackery. Ceny jsou tady znatelně vyšší než ve zbytku Guatemaly, jenže až uvidíte jezero obklopené sopkami a džunglí, pochopíte, že to vážně stojí za to. 

guatemala průvodce

Stanování s výhledem na Lago Atitlán

Tikal 

Pozůstatky mayské kultury, chráněné kulturním dědictvím UNESCO, uprostřed džungle, zahalené do mnoha tajemství. Tak to je Národní park Tikal, který rozhodně nesmíte vynechat. Bývalé mayské městečko, ve kterém v době slávy žilo až devadesát tisíc Mayů, je impozantní komplex složený ze tří tisíc staveb, který svou zachovalostí doslova bere dech. Tikal také sloužil jako kulisa k mnoha filmům – jedním z nich jsou Hvězdné války.

Tikal guatemala

Tikal

Antigua

Nádherné koloniální městečko plné restaurací, hostelů a pouličních umělců. Z tohoto dříve hlavního města Guatemaly se podniká většina treků a výprav na vulkány. Kdo chce vylepšit své jazykové dovednosti, Antigua nabízí několik jazykových škol. Kdo si rád zatancuje, najde tady spoustu tanečních studií. Známé je Sensation Salsa Studio. K večeru nezapomeňte vyjít na Cerro de la Cruz zkouknout impozantní západ slunce. 

antigua

Antigua

Vulkán Acatenango

Jen v Guatemale a v Ekvádoru máte možnost vidět a zažít něco podobného: dvoudenní náročný trek na sopku s výhledem na soptící vulkán. Za celou výpravu zaplatíte i s jídlem a nosičem batohů něco přes tisíc korun, ale v noci vás místo počítání oveček budou uspávat chroptící erupce. Jedinečný zážitek, jen je třeba mít kvalitní obuv a teplé oblečení. Kdo s sebou nemá teplé oblečení, v Antigui existuje spousta second handů. 

Vulkán Acatenango guatemala

Vulkán Acatenango

Semuc Champey

Pokud máte v Guatemale víc času (aspoň dva dny navíc), vyplatí se jet do Semuc Champey (cesta z Antiguy trvá osm hodin). V samotném srdci Guatemaly se totiž nachází přírodní kamenné bazény. Je to jeden z hot spotů pro backpackery. Určitě se vyplatí zaplatit vstupné do podzemních jeskyní Kan’Ba. 

Semuc Champey guatemala

Semuc Champey

Kde najdu víc info 

Lonely Planet 

Klasika, která nezradí – super průvodce od Lonely Planet zde.

Visit Guatemala

Oficiální stránky o turismu v Guatemale. Dobrý zdroj inspirace.

Instagram Guatemala

Kde jinde sbírat inspiraci než na Instagramu. Profil, který repostuje fotky ostatních cestovatelů. 

Lenka Kosmatová 

Cestuji už od 17 let. V Jižní Americe jsem strávila téměř rok a půl – kvůli studiu i práci. Střední Ameriku jsem celou projela sama stopem a Guatemala byla jednou z naprosto nezapomenutelných zemí. Doporučuji nebát se a vyrazit objevovat celou Střední Ameriku – je to naprosto jedinečný kousek světa. Sledovat mě můžete na Instagramu a blogu www.chicacheca.com.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled