Guatemala – země, kde mayská kultura dýchá dodnes

02.12.2019|Kategorie: Amerika, Členská sekce, Země|

Opuštěné pyramidy, nepropustné džungle, vybuchující sopky, mystická atmosféra, koloniální architektura, divoká příroda včetně barevných řek, opuštěných jeskyň a dvou oceánů. Guatemala si dodnes zachovala svou autentičnost a při cestování napříč touto zemí, kde místní indiáni žijí podle svých tradic, mluví jazykem původních kmenů a kde občas není internet ani infrastruktura, se můžete snadno vcítit do kůže průkopníků, kteří dříve objevovali dosud neznámý svět. 

Proč jet do Guatemaly

Tato nejhustěji obydlená středoamerická země dává jedinečnou možnost poznat původní život obyvatel Ameriky a také nabízí spoustu divoké přírody. Právě v Guatemale můžete vystoupat po aktivním vulkánu, vidět z bezpečné vzdálenosti vybuchující sopku a grilovat nad žhavou lávou. Nebo se koupat v přírodním bazénu. Guatemala je čarovné místo, kde dodnes cítíte tradiční mayskou atmosféru. Třešničkou na dortu je tradiční káva, indiánská čokoláda a krásná španělština. 

guatemala

Guatemala nabízí jedinečná místa na treky

Jak se do Guatemaly dostat 

Letadlem

Pokud chcete navštívit Guatemalu přímo z Evropy, nejsnazší bývá doletět do mexického Cancúnu a poté letět do Guatemala City (přeletět letadlem Mayskou riviéru je ale velká škoda, vyplatí se jet po zemi autem.) Jediný přímý let z Evropy nabízí společnost Iberia z Madridu. Z Prahy můžete letět se dvěma přestupy a zpáteční letenka vás přijde na zhruba 17 000 Kč. Protože se jedná o lety s různými společnostmi, nejjednodušší je vyhledat lety přes některý ze srovnávačů.

Autobusem

Jestliže si chcete udělat výlet z Mexika, mezi Guatemalou a Mexikem leží celkem deset hraničních přechodů. Pravděpodobně nejfrekventovanější autobus chytnete ze San Cristobal de las Casas – známá a ověřená je společnost ADO, se kterou koupíte lístek do Ciudad Cuauhtemoc, města poblíž guatemalských hranic. Zde musíte požádat o mexické razítko o odjezdu. Ceny jízdenek jsou v jednotlivých časech odlišné, nejlevnější stojí 100 mexických pesos (120 Kč). Odsud chytnete taxíka do La Mesilla, kde potřebujete guatemalské razítko. Vítejte v Guatemale!

V případě, že chcete jet do Guatemaly ze Salvadoru, hledejte autobusová spojení ze Santa Any, která míří přímo do Antiguy. Já osobně jezdila jen místními autobusy včetně malých shuttlů, které nemusíte nikdy rezervovat – jen přijdete na nádraží a vyrážíte prvním autobusem, který jede. Jsou několikanásobně levnější a máte možnost zapovídat se s místními. Ceny smlouvejte, vždy vám zkusí prodat jízdenku dráž. 

Autem 

Pokud si půjčíte auto například v Mexiku a chcete zajet až na území Guatemaly, potřebujete mezinárodní řidičský průkaz, dočasné povolení o importu automobilu, které je zadarmo jen do třiceti dnů, a platné potvrzení o převzetí auta. Také musíte předložit pojištění. Smůla je, že Guatemala uznává jen místní pojištění, nikoli mezinárodní – to místní můžete většinou vyřídit na hranicích.

Nemáte zkušenost s autopůjčovnami? Přečtěte si článek: Půjčení auta zdarma? Ano, jde to! Nejlepší tipy jak na půjčení auta kdekoli

Lodí 

Osobně jsem tuhle možnost nevyzkoušela, ale údajně se dá z různých Karibských ostrovů stopnout jachta či loď, která vás dopraví do Guatemaly. Na straně Pacifiku je přístav Puerto Quetzal a na karibském pobřeží Puerto Santo Tomas de Castilla. Pohodlně se do Guatemaly můžete dostat také na některé z cruise ships – často tam jezdí Holland America nebo Royal Caribbean. Ceny výletních lodí se liší podle toho, odkud a jak dlouho se plavíte. 

Zajímá vás víc o plavbě na moři? Čtěte článek: Zažijte novou dimenzi cestování: vydejte se na dovolenou na zaoceánské lodi

Kdy vyrazit a proč v tuhle dobu

Guatemala je skvělá kdykoli. V jakékoli sezoně se najdou místa k objevování a různé aktivity. Guatemala je přezdívaná zemí věčného jara. Zejména ve vysoce položených oblastech svítí přes den prudké sluníčko a v noci bývá opravdu chladno. Naopak v nížinách, kde najdete nejdůležitější památku v Guatemale – Tikal, je teplo a vlhko po celý rok

Nejvíc turistů obecně přijíždí od prosince do dubna, v tomto období je totiž suchá sezona. Nejdeštivější měsíce jsou září a říjen, to se doporučuje sem nejezdit. 

guatemala průvodce

Místní sekáče vás v případě chladného počasí oblečou za pár korun

Víza a podmínky vstupu 

OBSAH POUZE PRO VIP ČLENY TRAVEL BIBLE

Přihlásit

Nemáš přístup?

vipcardDo VIP členské sekce je vstup pouze pro ty, co si koupili boží Travel Bibli v tištěné nebo elektronické podobě zde na webu.

Máš knihu z knihkupectví? Vstup do členské sekce si můžeš dokoupit.

Pokud ti členství vypršelo, můžeš ho za 270 Kč na další rok obnovit ve svém účtu.

Většina článku je přístupná pouze členům Travel Bible. Co se o zemi dozví?

  • Jak je to s podmínkami vstupu
  • Kolik potřebují peněz a jaké jsou ceny
  • Jak funguje lokální doprava
  • Jaké je jídlo
  • Je země bezpečná?
  • Jaké se k zemi vážou svátky a tradice
  • Kam se určitě podívat

Stáhni si zdarma ukázku Travel Bible

Jediné knihy, kterou na cestách nedáš z ruky.

Kde najdu víc info 

Lonely Planet 

Klasika, která nezradí – super průvodce od Lonely Planet zde.

Visit Guatemala

Oficiální stránky o turismu v Guatemale. Dobrý zdroj inspirace.

Instagram Guatemala

Kde jinde sbírat inspiraci než na Instagramu. Profil, který repostuje fotky ostatních cestovatelů. 

Lenka Kosmatová 

Cestuji už od 17 let. V Jižní Americe jsem strávila téměř rok a půl – kvůli studiu i práci. Střední Ameriku jsem celou projela sama stopem a Guatemala byla jednou z naprosto nezapomenutelných zemí. Doporučuji nebát se a vyrazit objevovat celou Střední Ameriku – je to naprosto jedinečný kousek světa. Sledovat mě můžete na Instagramu a blogu www.chicacheca.com.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Najděte nejlevnější letenky

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Knize o tom, jak cestovat levně, chytře a dlouho. Letenkám jsme věnovali jednu z nejdelších kapitol. Dozvíte se nejen základní pravidla k hledání nejlepších cen, ale i spoustu triků, jak získat co nejvíc za co nejméně peněz. Nechcete číst celou knihu? Několik základních tipů se dočete na blogu:

Co když nechcete letět?

Po Evropě se snadno dá jezdit i vlakem či autobusy. Hlavně u vlaků mohou ceny na první pohled vypadat dost astronomicky, stačí ale vědět, jak na to, a mnohdy cenu za jízdenku srazíte na méně než polovinu.

Jak najít bydlení?

My nejčastěji využíváme Airbnb a Booking.com. První na pronájem běžných bytů a domů, či jen pokojů ve sdíleném bydlení s hostitelem. Booking je fajn na různé penziony a samozřejmě hotely. Na Airbnb využijte 725 Kč slevu na první bydlení. Stačí se registrovat přes odkaz bit.ly/bibleairbnb. Zároveň pro vás máme 11 tipů, jak vybrat nejlepší bydlení přes Airbnb.

Vybíráte vybavení?

V první řadě se podívejte, jestli využijete některou ze slev, které jsme pro vás připravili ve VIP členské sekci Travel Bible. Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty, kde pravidelně aktualizujeme to nejlepší z nabídky. Stačí zvolit, jestli jedete na dlouhou nomádskou cestu, na pár dní do města, kempovat do přírody či na pořádný trek do hor. Outdoor vybavení doporučujeme nakupovat v obchodě Hanibal.cz. Sami od nich rádi (a k plné spokojenosti objednáváme), ale hlavně si necháme poradit. Všichni totiž cestováním, outdoorem a sportem žijí.  Hodit se vám může i několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Potřebujete si na cesty nejdřív našetřit?

Cestování dnes už rozhodně není drahé. Většinou se stačí v pár věcech uskromnit – a můžete mít na cestu našetřeno celkem brzy. Máme pro vás pár tipů:

Jedete na hodně dlouho?

Poradíme, jak vybrat nejlepší dlouhodobé cestovní pojištění. V knize Travel Jobs se pak dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Napsat komentář

0

Nech si posílat novinky na email a žádný článek ti už  neuteče!