Milujete chodit po horách, ale doma máte malé batole. Co s tím? Vezměte jej s sebou. I s miminem se dá vyrazit na několikadenní trek do hor. A možná si to užijete ještě víc, než když jste po horách chodili sami. Nejde o zdolanou vzdálenost ani výškové metry, nesoutěží se o čas. Přitom je každý kilometr náročnější, každý moment nepředvídatelnější. Jediný cíl dne je bezpečně a ideálně bez velkého křiku dojít na další horskou chatu. A právě proto to stojí za to.

Bára a Marek z Fox on board se na svatební cestu vydali na trek okolo Annapuren, cestování nevzdali ani po narození syna. Hned v jeho prvním roce vyrazili mimo jiné do Alp na známý trek okolo Mont Blanc. Rok nato prošli Vysoké Tatry, kde si už kromě batohu nesla Bára v bříšku i dvojčata. Jak takové cestování po horách s batoletem vypadá, to si můžete přečíst v jejich článku.

horská turistika s batoletem

Panoramata na Tour du Mont Blanc

Jak naplánovat horskou túru

Ideální věk, kdy s sebou vzít batole na několikadenní hřebenovku, je přibližně mezi 8 měsíci a 3 roky. Tedy od doby, kdy začne samo sedět, do věku, v kterém již bude příliš těžké ho nosit. Potom už počítejte s tím, že dítě si bude chtít šlapat samo a trasu tomu nejspíš budete muset přizpůsobit.

horská turistika s batoletem

Nejmladší turista v Tatrách

V čem nosit miminko na horách?

Než se vydáte do hor s dětmi, určitě vyzkoušejte, co vám a miminku sedí nejlépe a zda vůbec bude tento způsob přepravy vyhovovat.

Šátek nebo nosítko

Na krátké procházky vezměte mimino, jakmile se začne rádo nosit v šátku nebo ergonomickém nosítku. Dítě máte pod kontrolou, přímo na sobě. Vidíte na něj a můžete na něj mluvit. Nosítko je skladné a dobře se s ním cestuje, proto jej využijete i v běžné dny. Je také cenově dostupnější. Nevýhoda je, že máte omezený výhled pod nohy, což může být nepříjemné zejména v těžkém terénu.

Krosna na děti

Na několikadenní přechody hor je vhodnější speciální krosna na nošení dětí, tzv. turistický nosič. Rodič-nosič musí mít jistotu, že i v náročném terénu, s unavenýma nohama a ve špatném počasí je dítě v bezpečí a pohodlí. Nosiče jsou vhodné pro samostatně sedící batolata a děti do 18 kg. Nosí se jako klasická krosna.

Dítě je připoutané v sedáku na zádech, krosna je upevněná popruhy na ramenech a bedrech tak, aby si nosič nezničil záda po pár kilometrech.

Cenově se nosiče pohybují v rozpětí 2–8 tisíc Kč. Pokud si to chcete nejdříve vyzkoušet, anebo na hory nejezdíte tak často, aby se vám vyplatila koupě, dají se nosiče vypůjčit od 100 Kč na den například v outdoorkids nebo Pro malé dobrodruhy.

Turistický nosič

Turistický nosič v praxi

Jak vybrat vhodný nosič pro děti?

Při výběru krosny zvažte následující:

  • Bezpečnost: dítě musí být připoutané tak, aby při chůzi na nerovném terénu nevypadlo. Před koupí dítě do nosiče posaďte a různě se naklánějte. Konstrukce musí být pevná, aby dítě ochránila při případném uklouznutí.
Tatry s batoletem

Náročný terén v Tatrách

  • Pohodlí: dítěti se musí v nosiči líbit, jinak budete každých pár metrů zastavovat. Důležité jsou podpěry na hlavu, střecha proti slunci a dešti, měkkost sedáku. Pohodlí pro nosiče je taky klíčové, krosna musí dobře sedět. Asi tak jako oblíbený batoh.
Tatry s batoletem

Pátý den a pořád vysmátí, Chata pod Zeleným Plesom, Vysoké Tatry

Připravte si všechny popruhy a nastavení dopředu. Nacvičte co nejrychlejší upevnění dítěte – je to kritická doba, kterou většina dětí nesnáší. Čím rychleji bude na zádech, tím menší pravděpodobnost křiku.

Při výletu do hor, speciálně pokud nesete malé dítě, nepodceňujte výběr správné obuvi, která zajistí bezpečný pohyb v terénu. Na blogu vám pomůže článek Jak vybrat trekové boty, které vydrží a budou pohodlné.

horska turistika s batoletem

Rodič Nosič na Tour du Mont Blanc

Kde spát na horách s miminem?

Na hřebenovce máte dvě možnosti: spaní na horské chatě, nebo na divoko ve stanu (nebo taky bez něj). Pohodlí horské chaty je po celém dni s miminem k nezaplacení, a to nejen ve špatném počasí. Ušetříte spoustu stresu a času, který jinak můžete věnovat dítěti.

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Horské chaty nabízí většinou čtyř- až šestilůžkové pokoje nebo společné noclehárny. Pokud se rozhodnete pro noclehárnu, počítejte s rizikem, že vám noční ruch dítě vzbudí. S batoletem je lepší si připlatit za pokoj – pokud se dítě v noci rozpláče, naštvete méně lidí. Počítejte ale s tím, že málokdy budete mít pokoj jen pro sebe. Chaty ubytovávají do posledního volného místa. Pokud na soukromí trváte, zkuste se dohodnout při rezervaci a prázdná lůžka doplaťte. Vždy záleží na vstřícnosti chataře. Ale i spaní v noclehárně se dá v pohodě zvládnout. Vy víte nejlépe, jak klidné noci dítě má, nebo nemá.

horská chata

Nejpohodlnější spaní na horské chatě ve Švýcarsku

Chaty rezervujte ještě před začátkem sezony, obzvlášť pokud chcete pokoj místo noclehárny. Horské chaty sice mají povinnost nabídnout nouzové ubytování v případě zlého počasí nebo zdravotních těžkostí i v plně obsazené chatě, ale i když vy byste noc na zemi v jídelně jistě zvládli, miminku se to už líbit nemusí.

Komunikace s chataři má svoje nástrahy, vyzbrojte se trpělivostí. Horší přístup na internet znamená, že většinou na odpověď čekáte i několik dní. Častokrát se rezervuje pouze přes telefon, a pokud jedete do zahraničí, není zaručené, že se všude domluvíte anglicky. Vždy řekněte, že přijdete s dítětem. Některé horské chaty v dostupných lokalitách vám dokonce umí zařídit i dětskou postýlku. Je to ale rozhodně výjimka než pravidlo. Počítejte s tím, že spíte s miminem v posteli.

V chatách nás místní i ostatní turisté vítali s úsměvem. Všude nám vycházeli vstříc, občas jsme dostali novou hračku, na malé italské chatě nám dokonce připravili dětskou postýlku. Nejvíc nám vyhovovaly pokoje, kde se spí na matraci na zemi. Nemuseli jsme se bát, že syn v noci spadne. V jeho 9 měsících to navíc byl ideální prostor na trénink lezení, ve 2 letech na běh přes překážky. Jedinou nepříjemnou zkušenost máme z chaty ve Vysokých Tatrách, kde se neohleduplná turistka o půlnoci hlasitě domáhala otevření oken a dveří v přístavku, v kterém jsme skončili po zmatku v rezervacích.

horská chata

Dětská postýlka na horské chatě, luxus

Kam se vydat

Nejdříve ověřte, jestli se vámi vybraná trasa dá zvládnout s batoletem. Rozhodující je vzdálenost mezi jednotlivými chatami na přespání a náročnost terénu. Počítejte s tím, že s miminem půjdete pomaleji a budete dělat častější zastávky. Pro jistotu připočítejte 2–3 hodiny k průměrnému času chůze na ukazateli.

Také si předem zjistěte možnosti občerstvení při cestě, abyste mohli jít co nejvíc nalehko a plánovali přestávky pro vás a dítě zároveň. Další důležitá věc jsou únikové cesty neboli možnosti návratu do civilizace. S dítětem nikdy nevíte, co se může přihodit, a i běžná horečka spojená s růstem zubů vám může trek otrávit natolik, že radši pojedete domů. Je dobré dopředu zjistit, v které části treku máte možnost úniku.

Jak vyřešit jídlo? Inspirujte se v článku Jídlo na trek aneb jak nezůstat o hladu při cestování s batohem

na hory s batoletem

Mimino na Tour du Mont Blanc, Itálie

Nejlepší zdroj informací jsou lidé, kteří mají s vaší trasou zkušenosti. Na plánování tras je výborný Hikeplanner – interaktivní mapa turistických tras na Slovensku, v Čechách a také v zahraničí. Pokud neznáte nikoho, kdo má s trasou zkušenosti, můžete se obrátit i na cestovní agentury nebo horské průvodce.

Do jaké výšky s miminkem?

Jak vysoko s malým dítětem jít? To je – asi jako všechno, co se týká dětí – velmi individuální. Podle Lékařské komise UIAA pro děti do 2 let obecně lékaři doporučují maximální výšku 2500 m n. m. a nepřespávat výše než 2000 m n. m. Velmi ale záleží, jak váš pobyt ve výšce bude v realitě vypadat a jestli jde jen o rychlý přechod jednoho vrcholu, nebo dlouhodobý pobyt, na který jste aklimatizovaní.

Víc informací a doporučení k pobytu ve vysoké nadmořské výšce najdete v dokumentu Společné prohlášení Lékařské komise UIAA.

Vždy si dopředu zjistěte rizika, dodržujte pitný režim a dítě často kontrolujte.

Horská nemoc dokáže potrápit i zkušené dobrodruhy. Vše podstatné jsme sepsali do článku Horská nemoc: Tipy, jak jí předejít a co dělat, když už nastane

Mont Blanc s miminem

2537 mnm, nejvyšší bod naší trasy na Tour du Mont Blanc

Na naplánování trasy okolo Mont Blancu jsme využili služby cestovky, která tento trek nabízí, a nechali jsme si naplánovat a zabookovat celou trasu na míru. I když se toho dá na webu najít dost, osobně neznáme nikoho, kdo trasu prošel (obzvlášť s miminem), a osobní zkušenost článek nenahradí. Na rady agentury jsme otočili směr trasy kvůli dostupnosti ubytování a vynechali jsme většinu italské části, která je z celého okruhu nejnáročnější, prakticky bez možnosti úniku a hlavně příliš vysoko. Využití služeb cestovní agentury není zadarmo, počítejte 3–5 tisíc Kč za naplánování itineráře a rezervací. Nám se to vyplatilo, ušetřili jsme spoustu času a trek okolo Mont Blancu jsme si užili v pohodě a bez stresu.

Tour du Mont Blanc

Přes sníh na Tour du Mont Blanc

Jak se chytře sbalit

Při balení na hřebenovku platí pravidlo „čím míň, tím líp“. Nezapomeňte, že ten, kdo nese dítě, už toho moc navíc neunese. Počítejte, že vám a ostatním do batohu pár kil přibude ještě od nosiče. Pokud cestujete častěji, udělejte si univerzální seznam a podle něj vždy sbalte. Ušetříte čas a nemusíte se pokaždé strachovat, jestli jste něco nezapomněli.

Tour du Mont Blanc

Balení na Tour du Mont Blanc

Co sbalit pro mimino

1. Oblečení

Pokud máte šátek nebo nosítko, sbalte dostatek náhradního oblečení a mějte ho po ruce. Vzájemně se hřejete, což je sice výhoda v zimě, ale v létě záruka propocení. V dešti nebo větru budete muset nosítko něčím zakrýt – pořiďte si softshellový obal, nosicí vložku do bundy, nebo to vyřešte větší velikostí bundy. V krosně je dítě lépe chráněné před počasím, ale zase mu chybí vaše teplo, proto pro něj počítejte s víc oblečením.

Jako u dospělých, i dětem je fajn oblečení vrstvit. V teple stačí tenké kalhoty a tričko, pak postupně přioblékáte podle potřeby.

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Určitě nezapomeňte:

  • Dlouhý rukáv a dlouhé kalhoty, kšiltovku a sluneční brýle. Dítě sedí v jedné poloze, zatímco vy šlapete do kopce, a horské slunce pořádně pálí.
  • Tenkou čepici. Večery bývají chladné a na horských chatách se moc netopí.
  • Nepromokavou bundu – poslouží i proti větru. Když neseženete vhodnou v malé velikosti, nebojte se koupit větší číslo. Ohrnuté rukávy batoleti v nosiči nevadí.
  • Návleky na nožičky: přetáhněte je přes nohy, které trčí z nosiče, nebo do nich zabalte ruce (místo rukavic).
Tour du Mont Blanc

V pláštěnce po Itálii na Tour du Mont Blanc

2. Krmení

Nakrmené dítě je spokojené dítě, s jídlem pro batole nešetřete. Pokud kojíte, máte vystaráno. Pokud potřebujete umělou výživu, je to trochu náročnější, ale také se dá v pohodě sbalit.

Pár vychytávek:

  • Dávkovač na umělé mléko. Lehká umělohmotná krabička, kam si můžete každé ráno přesypat přesný počet dávek. Nemusíte manipulovat s práškem někde na svahu.
  • Termoska. Ráno si na horské chatě připravte horkou vodu na celý den.
  • Sterilizační tablety (například Milton, k dostání v lékárně). Místo převařování láhví a dudlíku jen zalijete studenou vodou a necháte chvilku odstát.
  • Příkrmy. Sbalte v kapsičkách do ruky, jsou lehké a skladné.
krmení batolete při horské túře

Svačinka s výhledem na Mont Blanc

3. Spaní

Na horských chatách máte k dispozici deku/peřinu. Dítě spí s vámi, ale určitě sbalte:

  • Vložku do spacáku, hlavně kvůli hygieně. Stačí jedna společná pro vás a batole.
  • Látkovou plenku – dejte pod hlavu miminku. Nevíte, kam se v noci posune a jak moc je (nebo spíš není) prostěradlo čisté. Také zabráníte zašpinění v případě odbrnknutí, oslintání a jiných batolecích radostí.

S dětmi nemusíte chodit jen po horách. Nosítko či krosnu využijete při cestě za teplem. Asijská rovnice o mnoha neznámých aneb na nový kontinent s dětmi

4. Přebalování

Pokud jedete v bezplenkové metodě, klobouk dolů. Pokud upřednostňujete jednorázovky, tak se vám náklad trochu pronese.

  • Pleny: rozpočítejte, kolik plen na den potřebujete, a vezměte i nějakou rezervu.
  • Podložku na přebalování: volte co možná nejlehčí. Vystačíte i s látkovou plenou, kterou uložíte prakticky kamkoliv.
  • Vlhčené ubrousky: váhu a přírodu ušetříte tím, že nabalíte Perlan z lékárny a před použitím namočíte do vody.

5. Lékárnička a kosmetika

Šetřete místo a kupte jedno mýdlo a krém, které jsou vhodné pro děti, ale využijete je všichni. Léky vezměte takové, které běžně používáte. Nezapomeňte na opalovací krém pro děti.

Jak vybavit lékárničku? Přečtěte si Cestování a zdraví: Jak se připravit a nic nepodcenit.

Jak se sbalit prakticky

Sbalte se tak, aby důležité věci pro mimino byly hned po ruce: přebalování, jídlo, mléko, náhradní oblečení, bunda. Nám se osvědčilo dopředu rozdělit zásoby jídla na jednotlivé dny, dát do označených sáčků a při ruce mít vždy jídlo na jeden den. Jak pro mimino, tak pro nás. Ráno ušetříte čas přípravou a zásoby budou rovnoměrně rozdělené po celou cestu.

Jídlo na horskou turu

Rozdělení jídla na každý den

I když se budou zásoby jídla postupně ztenčovat, vašim ramenům se neuleví. Co do hor donesete, to prosím také odneste. V batohu si určete prostor na odpadky, hlavně použité plenky dají zabrat (na ně je lepší brát pevný uzavíratelný sáček). Kdy se odpadu zbavit, to je na vašem zvážení. Ideálně až nazpět v civilizaci, nebo alespoň na horské chatě, která je přístupná autem.

Na cestě

Naplánované, zabalené. Teď je čas si trek užít.

Nejdůležitější rada je být flexibilní a nebát se změnit plán. Nedělejte, na co se s dítětem necítíte, a předcházejte nepříjemným situacím:

  • Kontrolujte počasí. Spolehlivý zdroj je YR a ani nemusíte umět norsky.
  • Zjišťujte podmínky na cestě, ostatní turisté rádi poradí. Berte do úvahy, že každý máme jiné možnosti, vy navíc máte v batohu mimino.
  • Dělejte časté přestávky. Batole se potřebuje protáhnout, poválet na horské trávě, užít si vaší pozornosti. Netlačte na pilu ani na výkon a hory si užívejte společně s miminem.
Gerlachovský Štít

Čekáme až vykoukne Gerlachovský Štít

Pětidenní přechod ve Vysokých Tatrách jsme naplánovali ze Štrbského plesa k Chate pri Zelenom plese včetně přechodu Priečneho sedla ve směru od Zbojničky na Téryho chatu. Dlouho byl tento úsek jednosměrný v opačném směru, ale podle nejnovějších informací na netu jej zprovoznili obousměrně. Na Zbojničke jsme dlouze diskutovali s chatařem a s lidmi, co sedlo prošli, a od nápadu projít trasu s miminem nás odradili. Ráno jsme se tedy rozdělili a šli delší cestou do údolí a zase nahoru na Téryho chatu. Nejlepší rozhodnutí! Členové skupiny, kteří pokračovali podle plánu, nám pak úsek popsali jako věčné čekání na řetězech, než projde zástup ne vždy ohleduplných turistů v opačném směru. A to by bylo peklo.

Řetězy v Tatrách

Řetězy v Tatrách, které jsme ještě prošli s miminem

Rada na závěr – nepodceňujte bezpečnost. Co si budeme povídat, Češi na horách mají hodně špatnou pověst, tak ať vám zůstanou krásné vzpomínky a fotky, nikoli titulky v bulvárních novinách.

Hledáte další tipy na cesty s dětmi? Na webu máme celou sekci věnovanou cestování s dětmi.

Bára Líška

Cestování je součástí našeho životního stylu, střídáme kratší i delší cesty a pohodu doma. Láká nás dobrodružství, jezdíme do hor, na pláž, do velkoměst, do přírody, do hotelů i do obytňáku. Před narozením dvojčat jsme s malým synem stihli navštívit například Španělsko, Island, Austrálii. Naše desetiměsíční cestovatelky už s námi byly v Itálii a Mexiku. Teď se opět chystáme na druhou stranu zeměkoule, tentokrát na Nový Zéland a okolní ostrovy.

Zážitky, zkušenosti a tipy sdílíme na našem blogu a Instagramu.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled

Jeden komentář

  1. Vlnacz 6.5.2021 v 8:35 - Odpovědět

    Článek jsem zhltala jedním dechem. Klobouk dolů. Já si zatím vždy troufla maximálně na jednodenní tůru. Normálně mám ale brouka v hlavě a zkusím něco naplánovat. Díky za skvělou inspiraci a praktické rady.