Spojení práce a cestování, poznávání i vydělávání peněz. Možnost prožít léto v krásné slunné destinaci u moře a zimu v exotice a teple. Spousta zážitků, nových kontaktů i přátelství a výborné jídlo na hotelech. Taky vám práce delegáta v cestovní kanceláři zní jako sen? Pojďme se podívat na to, jak se takovým delegátem stát, co potřebujete znát i co by přesně bylo náplní vaší práce. A je to vlastně taková pohoda?

Při troše štěstí může vaše pracoviště vypadat třeba takhle (ostrov Saona, Dominikánská republika)

Při troše štěstí může vaše pracoviště vypadat třeba takhle (ostrov Saona, Dominikánská republika)

Viděli jste film Účastníci zájezdu? Vzpomeňte na delegátku Pamelu, která je naivním vhledem do světa delegátů. Čtěte dál, abyste se dozvěděli o všem, co tato práce obnáší. Nejde jen o výhody uvedené výše, naopak na vás můžou čekat i nepříjemné situace, které je třeba ustát s chladnou hlavou. Zjistíte, jak práci hledat, jaké povinnosti na vás čekají, a také si můžete přečíst osobní příběh autorky, která po 6 letech práce v Turecku, Dominikánské republice a Řecku zakotvila na Kapverdách.

Jakou práci můžu pro cestovku dělat?

Pro začátek je dobré vědět, že práce pro cestovní kancelář v dovolenkové destinaci nemusí znamenat jen pozici delegáta. Někdy je dokonce lepší začít třeba u výletů a k delegování se postupně dopracovat.
Tak pěkně popořadě.

Technický delegát / doprovod do autobusu

Pozice, ke které se nováček v cestovním ruchu dostane nejsnáze. Při autobusových zájezdech (např. do Chorvatska) doprovází klienty v autobuse do destinace, kde je předá místnímu delegátovi a zase se vrací zpět s klienty, kterým dovolená končí. Není to úplně nejzáživnější práce a mnohahodinové přejezdy jsou vyčerpávající, ale pro začátek je to šikovný úvod do cestovního ruchu. Podobný scénář se odehrává i v zimě, kdy jsou cílem lyžařská střediska ve Francii nebo Itálii.

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Transferový delegát

V opravdu velkých destinacích (např. Turecko – Antalya, Alanya, Side) a při velkém množství klientů je zapotřebí člověka, který přivítá klienty na letišti, podá jim základní informace a doveze je do hotelu. Opět ideální pozice pro nováčky, kterým umožní rozkoukat se ve světě cestovního ruchu a získat zkušenosti pro pokročilejší pozice.

Průvodce fakultativních výletů

Takzvaný výletář obvykle působí ve větších destinacích a během fakultativních výletů provází klienty po nejzajímavějších místech, kde jim vypráví zajímavosti o místní historii, fauně, flóře, kultuře a obyvatelích. To už je práce, na kterou je třeba se připravit, ale u většiny výletů stačí týdenní zaučení – a pak hurá na věc.

Na rozdíl od delegáta je průvodce většinou značně populární a neřeší jiné problémy než ty, které se vyskytnou při samotném výletě. Také má klidnější spánek, protože mu nikdo nevolá 24 hodin denně, jako to bývá u delegáta.

Delegát/ka

Delegát cestovní kanceláře se specializuje na celkový doprovod zájezdových skupin. Jeho hlavním úkolem je zajistit pohodlný a bezproblémový průběh cestovního zájezdu pro klienty. Delegát se stará o koordinaci a kontrolu itineráře cesty, aby byly splněny veškeré plánované aktivity a zážitky.

dominikánská republika

Dominikánská republika má svoje kouzlo

Náplň práce delegáta

Teorii bychom měli za sebou, teď se podíváme na to, co všechno takový delegát vlastně dělá.

1. Přílet a transfer do hotelu

Mezi hlavní povinnosti delegáta patří uvítání klientů na letišti, podání základních informací a doprovod při transferu do hotelu. Klienti často bývají unavení z cesty, dezorientovaní a vystresovaní z nového prostředí, takže už tady je potřeba ukázat svůj šarm a zároveň organizační schopnosti.

2. Uvítací schůzka a následná setkání s klienty

Zpravidla den po příletu uspořádá delegát pro klienty uvítací schůzku (často se označuje slovem briefing), kde jim předá důležité informace o hotelu a destinaci, lékařské péči, místní dopravě a představí nabídku výletů.

Na delegáta se po schůzce nedočkaví klienti většinou vyloženě vrhnou – v lepším případě s touhou objednat fakultativní výlety, v horším s potřebou řešit naléhavé problémy, jako je přítomnost švába na pokoji, nespokojenost s výhledem do zdi, rozhořčení nad hlasitostí mešity vedle hotelu.

Během pobytového týdne může ještě proběhnout jedna nebo více schůzek, kdy si klienti přijdou dokoupit výlety, popovídat, nebo také postěžovat.

3. Fakultativní výlety

V menších destinacích, kde není výletář, se práce delegáta rozšiřuje o práci průvodce. Samotné výlety (a transfery) totiž neorganizuje cestovka, ale tzv. místní partner, který působí přímo v té dané zemi. Od jeho kvality a profesionality se často odvíjí zkušenost delegáta.

Setkání s keporkaky v zátoce Samaná (Dominikánská republika) patří k zážitkům na celý život

Setkání s keporkaky v zátoce Samaná (Dominikánská republika) patří k zážitkům na celý život

4. Řešení problémů

Nejméně oblíbená činnost doprovází delegáta klidně i 24 hodin denně, protože všichni klienti mají jeho číslo a neváhají ho použít. Tady se teprve ukáže, jestli je tahle práce pro vás to pravé, nebo spíš bude utrpením. Jako delegát/ka opravdu budete potřebovat nervy ze železa a pamatovat na pravidlo nikdy, ale opravdu nikdy si nebrat nic osobně.

Klienti to tak nemyslí, ale na koho jiného se s problémem mají obrátit? Samozřejmě na delegáta. Delegát totiž může za všechno, například za to, že:

  • Na návětrném kapverdském ostrově v zimě fouká a jsou příliš velké vlny (překvapivě), klienti se tedy nemohou koupat v moři.
  • Převažující národnost v hotelu (doplňte ji sami) je moc hlučná a v noci skáče pod vlivem vodky do bazénu, což klienty ruší.
  • Místní obyvatelé jsou příliš… tmaví, hluční atd.

Ukázka TRAVEL JOBS - knihy od autorů Travel Bible

Proč jezdit do světa na pár týdnů, když tam můžeš strávit několik měsíců a přitom si ještě vydělávat. Jak? Objev 135 způsobů jak si vydělávat na cestách. Stáhni si ukázku 44 stran zdarma.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

5. Administrativa

S prací delegáta je spojeno i mnoho papírování. Důležité je vést evidenci stížností i způsobů, jak byly vyřešeny. Každá cestovka může mít odlišné postupy, což se delegáti obvykle dozvědí během školení. Většina cestovek vás také vybaví manuálem se základními postupy. V průběhu delegátské práce už si pak ale musíte umět poradit sami (včetně obhajoby, že jste postupovali správně).

Delegát dostává i nemalou zodpovědnost za vybrané peníze (výlety a aktivity). Základem je najít šikovný způsob, jak mít o všem přehled a udržovat v těchto věcech pořádek, jinak hrozí velký průšvih třeba v případě, že by delegátovi peníze chyběly.

6. Odlet klientů

Už zbývá jen navigovat klienty na odbavení a rozloučit se. Některým z nich delegát rád zamává s ulehčením, že už je nikdy neuvidí, po jiných se mu naopak bude ještě dlouho stýskat.

Jak práci delegáta najít

Než se vrhnete na rozesílání životopisů a motivačních dopisů na všechny strany, projdeme si několik otázek a odpovědí, které vám pomůžou.

Kdy nejlépe začít práci hledat?

Hodně cestovek shání delegáty na letní sezonu už před koncem roku nebo začátkem roku nového. Prosinec až únor je dobré období, kdy začít. Další zajímavá etapa začíná na jaře před začátkem letní sezony (březen až květen), kdy cestovkám často někdo vypadne nebo dlouhodobě spolupracující delegáti přeběhnou ke konkurenci.

Rok co rok se – především ve větších cestovkách – odehrává stejný scénář: někdo si zlomí nohu, onemocní, otěhotní, nebo si to rozmyslí. Sezona se blíží každým dnem a cestovka najednou potřebuje velmi rychle sehnat náhradu. Tady je šance pro vás. Pokud jste zimu zaspali, ani teď ještě nemusí být vše ztraceno.

Bacardi island

Cayo Levantado neboli Bacardi Island proslavila reklama na rum a dnes je každodenním cílem mnoha turistů

Co musí delegát umět a znát?

Vlastností delegáta číslo jedna je samostatnost. Je potřeba umět čelit spoustě krizových situací a umět si vždy poradit. Cestovka chce mít jistotu, že zvládnete pracovat samostatně a že se z toho uprostřed sezony nezhroutíte. Máte za sebou studium, stáž nebo letní brigádu v zahraničí? Nenechávejte si to pro sebe, protože přesně takové vaše zkušenosti cestovce napoví, že si v zahraničí poradíte.

Láká vás vyrazit na stáž a nejprve nasbírat zahraniční zkušenosti? Čtěte Stáže v mezinárodních organizacích: cestování a práce v jednom.

Důležité také je být asertivní, pohotový, umět improvizovat. Samozřejmě to není práce pro tiché introverty (kterým by se stala pověstnou noční můrou), ale naopak pro někoho, kdo je hodně komunikativní a miluje práci s lidmi.

Hodí se také znalost nějakého cizího jazyka – slušná komunikativní angličtina je minimum, u některých destinací je třeba znát alespoň základy místního jazyka (např. Kapverdy – portugalština).

Tip redakce: Pro osvojení i potrénování cizího jazyka využíváme appku Online jazyky.

Naopak vystudovaný cestovní ruch nebo kurz průvodce není vždy nutností, i když vám samozřejmě přidá kladné body. Nadšením a ochotou učit se nové věci, stejně jako profesionálním přístupem, můžete ledacos vynahradit.

Jak oslovit cestovky?

Pokud máte svou destinaci snů, není nic snazšího, než vygooglovat cestovky, které tam pořádají zájezdy, najít kontakty a připravit přesvědčivý motivační dopis, kde prodáte svoje přednosti. Pokud je pro vás tento svět úplně nový, je lepší ze začátku nelpět na jedné konkrétní destinaci, ale jednoduše vyzkoušet víc cestovek. Pro začátek je nejdůležitější nějakou pozici získat a příští rok už si budete moct víc vybírat.

Šikovné je také přidat se do facebookové skupiny Průvodci a delegáti sobě. Čas od času se v ní objeví zajímavá pracovní nabídka.

Výhody a nevýhody práce delegáta

Profesi delegáta bych popsala spíš jako životní styl než práci jako takovou.

Výhody

Mezi nejúžasnější výhody a důvody, proč to my delegáti děláme, patří:

  • Spojení práce a cestování.
  • Nezapomenutelné zážitky.
  • Možnost pobývat v destinaci delší dobu (většinou 3–5 měsíců).
  • Nové zkušenosti a znalosti.
  • Nová přátelství a kontakty.
  • Naučení se samostatnosti a asertivitě.
  • Zkušenosti a reference do budoucnosti.

Benefity

Určitě vás budou zajímat také benefity, které vám cestovka nabídne:

Ubytování

Ať už dostanete pokoj v hotelu, kde jsou ubytovaní klienti, nebo apartmán spolu s dalšími delegáty, o ubytování bude postaráno, čímž odpadají tradičně nejvyšší náklady.

Stravování

Tady se situace liší případ od případu. Ideální scénář je ten, že bydlíte a celý den se stravujete v hotelu (této výhody si užívám na Kapverdách). Pokud bydlíte jinde, často je třeba dopravit se do některého hotelu, ideálně tam, kde má CK hodně klientů.

Co destinace a co hotel, to jiná pravidla. Někam můžete jen na oběd a v uniformě, někam vůbec, jinde se naopak stane, že vás hoteliér bude vyloženě zvát, ať k nim chodíte na jídlo. Cestovka by měla ještě před odjezdem nastínit, zda a jak je stravování zařízené. Pokud není, často pomůže trocha šarmu a vybudování dobrých vztahů s hotely, což je ostatně tak jako tak základ úspěšné spolupráce.

Telefon a internet

Místní partner vám většinou pořídí lokální telefon/SIMku, abyste mohli v destinaci bez problémů fungovat. Častý je nějaký limit na volání a omezení soukromých hovorů. Na ně je lepší pořídit si kartu zvlášť.

Plat nebo odměna za práci

Naprostá většina delegátů pracuje na živnostenský list, takže je čeká příprava faktur. Výše platu se mezi jednotlivými CK dost liší. Na rychlé zbohatnutí to opravdu není. Je dost možné, že v ČR byste vydělávali stejně, nebo více, ovšem velká část platu by padla na bydlení a stravování. Ve finále má tedy delegát větší šanci ušetřit (a minimum času na utrácení).

antalya turecko

Přístav Antalya

Nevýhody

S touto profesí se ale pojí i pěkná řádka nevýhod

Práce delegáta je – jako každá práce s lidmi – velmi nevděčná. Klienti si často vylévají vztek na delegátovi i u záležitostí, se kterými nemá vůbec co do činění.

  • Nedostatek spánku: klienti volají delegátovi 24 hodin denně.
  • Odloučení od rodiny a přátel.
  • Práce je pouze na sezonu, to znamená, že po návratu domů je delegát v podstatě bez práce.
  • Nutnost platit zdravotní a sociální pojištění – většina delegátů pracuje na živnostenský list.

Zajímá vás práce v zahraničí, ale zjistili jste, že práce delegáta není to pravé ořechové? Můžete uvažovat třeba o práci na zaoceánské lodi.

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Pár lekcí z delegátské školy života

Dovedete si představit, že vám karibským rumem posilněný klient vytrhne v autobuse mikrofon z ruky, aby všem předvedl, že umí zpívat jako Karel Gott? A jiný zase za jízdy vyskočí z motorového člunu, protože se právě vsadil s kamarády a chce jim ukázat, jaký je hrdina (zase ten rum…). Nebo že vás skupinka mladíků hodí ve vaší krásné růžové uniformě do bazénu, protože vás litují, že se v hotelu ani nevykoupete?

Vítejte ve světě průvodců a delegátů. To není sci-fi, ale realita všedního dne této profese. Někdy jsou to historky spíš k pobavení, jindy jde do tuhého. Můžete zažít i scénář nejhorší, kdy na dovolenou odjíždějí dva zdraví lidé plní života a domů se vrací jen jeden… I takové lekce zažijete v delegátské škole života.

Tajuplná cesta směrem k pobřeží Boa Esperanca (Kapverdy)

Tajuplná cesta směrem k pobřeží Boa Esperanca (Kapverdy)

Můj osobní příběh

Před šesti lety, kdy jsem stála na pomyslném rozcestí, co se svým životem dělat dál, volba padla na práci delegátky. Abych řekla pravdu, v první chvíli jsem absolutně neměla tušení, kde začít a jak hledat. Zaregistrovala jsem se v on-line databázi delegátů – a to bylo vše. Tak jako tak začínala zima, spokojeně jsem si posedávala u topení v kanceláři a věnovala se zbrusu novému jobu, kam jsem právě nastoupila. Jak se ukázalo, ne na dlouho.

Práce delegátky si mě totiž doslova našla – ve spamu mi přistála nabídka na práci v Dominikánské republice. Tomu se říká štěstí začátečníka… Bez praktických zkušeností, ale vyzbrojena diplomem z cestovního ruchu, slušnou španělštinou a obrovským nadšením jsem se vydala na cestu, odkud se těžko vrací. Pokud totiž propadnete kouzlu práce delegáta, sotva už si dokážete představit vrátit se někam do kanceláře. Sezonu co sezonu vás to bude lákat na cesty, i když už budete vědět, že tahle práce snů má i své stinné stránky.

Asi už tušíte, že této profesi jsem zůstala věrná. Po „Dominikánu“ jsem prožila dvě letní sezony v Turecku a obě probíhaly tak nesrovnatelně, jako by to ani nebyla stejná země. První léto v Alanyi se díky neprofesionální místní agentuře proměnilo ve zlý sen a doslova jsem si sáhla na dno při každodenním mnohahodinovém pendlování v autobuse mezi hotely a letištěm v Antalyi. Místo provádění turistů po úchvatných památkách mě čekalo překvapení v podobě změny pozice na transferového delegáta a šílené pracovní podmínky.

Jak se říká, všechno zlé je pro něco dobré: po roce jsem si mohla Turecko užít jako výletářka v překrásném prostředí letoviska Marmaris, tentokrát už při práci pro jednu z nejvýznamnějších českých CK. Po dobré zkušenosti jsem se už této cestovky nepustila a další léto dostala krásné poslání otevřít novou destinaci v Řecku – Attika.

pobřeží Kapverdy

Kapverdy mě učarovaly

Po návratu do ČR jsem – jako už mnohokrát – začínala od nuly a prožívala všechny nevýhody, které se k sezonní práci pojí. Mojí obrovskou touhou bylo žít v celoroční destinaci na krásném místě u moře. Jednou z takových destinací jsou Kapverdy. A tak jsem se zeptala…

Tipnete si, jak to dopadlo? Po třech týdnech od mého troufalého návrhu se na ostrově Boa Vista uvolnilo místo a zakrátko jsem v ruce držela roční smlouvu. Jednoho prosincového dne jsem se tak vydala vstříc Africe a dalšímu dobrodružství. Od té doby jsem na ostrově Boa Vista a tentokrát na hodně dlouho, protože do téhle destinace jsem se vyloženě zamilovala…

Pokud chcete prožít podobný příběh, je dobré důkladně se připravit na vše, co vás čeká.

Je pro vás práce delegáta to pravé?

Ano, práce delegáta vás může nesmírně obohatit a otevřít vám netušené možnosti. Zároveň ale také budete muset překračovat svou zónu komfortu (prakticky každý den) a naučit se vycházet s lidmi, kteří vás budou obviňovat ze všeho, co se jim zrovna nelíbí. Ze začátku to nebude snadné, ale postupně se ukáže, jestli je tahle kariéra opravdu pro vás, nebo se na tuto práci absolutně nehodíte.

Pokud o práci delegáta nebo průvodce přemýšlíte, je dobré položit si několik otázek:

  1. Mám opravdu rád/a lidi a práci s nimi?
  2. Opravdu mě bude bavit neustále lidem vysvětlovat věci, které pro mne budou samozřejmé? Budu s nimi mít trpělivost?
  3. Jsem připravený/á mluvit na mikrofon nebo si stoupnout před padesát či sto lidí a vést hodinový monolog (při kterém tu a tam někdo usne)?
  4. Baví mě řešit nejrůznější problémy? Bude mě to bavit i ve dvě ráno?
  5. Budu zvládat krizové situace, jako jsou zdravotní problémy klientů nebo rozbitý autobus cestou na letiště?
  6. Nevadí mi, že se možná několik měsíců kvalitně nevyspím?
  7. Vystačím s jedním dnem volna v týdnu po dobu několika měsíců?

Pokud jste na většinu otázek (nebo dokonce na všechny) odpověděli ano, pak vám musím pogratulovat, protože práce delegáta je pro vás ta pravá volba. Těším se, že se jednou v delegátském světě (nebo alespoň on-line) potkáme.

V poušti Viana na Boa Vistě je mi prostě fajn

V poušti Viana na Boa Vistě je mi prostě fajn

Dagmar Sučová

Dagmar je cestovatelka tělem i duší, delegátka, průvodkyně a milovnice pohodového životního stylu beze stresu a spěchu. Její vášní je cestování a plnění snů (nejen cestovatelských). Jak na to? Zeptejte se jí na emailu dagmar.sucova@hotmail.com nebo na Facebooku Sny se plní.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled