Chystáte se na dobrodružství za hranicemi a čeká vás první let po vlastní ose? Hledáte ucelené informace, které vás zdárně provedou celým tím zmatkem kolem létání a letišť až do plánované destinace?

Tak přesně pro vás jsme připravili tento návod, jak zvládnout první let. Krok za krokem vás provede celým procesem – od výběru a nákupu ideální letenky přes navigaci a rady, jak to chodí na letišti, až po bezproblémový přílet. Zjistíte, jak se vyhnout běžným pastem, jak efektivně plánovat a co všechno byste měli vědět, aby váš první let byl co nejpohodlnější.

Otevřete dveře novým zážitkům a nechte se inspirovat naším průvodcem pro pohodový první zážitek s létáním!

první let

Připravte se, vzlétáme!

Před odletem

Připravte si platné cestovní doklady

Zatímco v rámci schengenského prostoru si vystačíte jen s občankou, mimo EU potřebujete pas.

Ovšem pozor. Většina zemí vyžaduje pas s platností minimálně šest měsíců od data plánovaného návratu. V případě, že tuto podmínku nesplňujete, riskujete, že vás nemusí pustit na palubu letadla. Pokud se tedy datum expirace vašeho stávajícího pasu blíží, neotálejte a rychle si vyřiďte nový.

Nemusíte mít obavy, že byste letenku bez nového pasu nekoupili. Při rezervaci se uvádí osobní údaje, jako je jméno a datum narození, zatímco číslo pasu budete potřebovat až při check-inu (nejdříve 48 h před odletem).

Tip: Platných cestovních pasů můžete mít hned několik. Jak na to a k čemu vám budou dobré, se dočtete v článku Proč mít dva cestovní pasy a jak je zařídit?

Pokud toho váš pas už dost zažil, zkontrolujte si také dostatek prázdných stran pro vstupní a výstupní razítka, popřípadě víza. Úředníci se k plnému pasu chovají jako k neplatnému.

Zkontrolujte víza a podmínky pro vstup

Vízové požadavky se liší v závislosti na destinaci a vaší národnosti. Čeští občané najdou aktuální informace na stránkách Ministerstva zahraničních věcí. Pro více informací můžete také kontaktovat příslušná velvyslanectví nebo ambasády.

Český pas je poměrně silný, a tak se do spousty zemí podíváte i bez víza. Pokud ale v zemi plánujete zůstat déle než tradičních 30 dnů, popřípadě zde neplatí bezvízová politika, čeká vás minimálně jeden poplatek a trocha zařizování navíc.

Důležité je nepodcenit časovou náročnost víz a informovat se předem. Ne všechny země umožňují víza při příletu tzv. visa on arrival nebo elektronická e-visa a vyřízení tradičních víz na velvyslanectví může trvat i týden.

Tip: Nenechte se unést levnými letenkami a pečlivě spočítejte počet dnů strávených v dané zemi (včetně příletu a odletu). Stačí, abyste v zemi strávili 31 dnů namísto 30, a budete buď muset prodlužovat vízum (pokud to jde), nebo platit jeden den overstay (den v zemi navíc). Letenky levnější o pár stovek se tak vůbec nemusejí vyplatit.

Tranzitní vízum na přestupu

Nezapomeňte si také ověřit potřebu tzv. tranzitního víza na přestupu. U nenavazujících letů (jsou operované jinými leteckými společnostmi, na které máte zvlášť vystavené letenky) se musíte na přestupu znovu odbavit, což některé státy bez tranzitního víza neumožňují.

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Letíte jen jednu cestu?

Pokud plánujete cestu pouze jedním směrem (bez zpáteční letenky), můžete vyvolat otázky u leteckých společností nebo imigračních úřadů. Některé země vyžadují důkaz o odjezdu ze země, aby zabránily nelegálnímu pobytu.

Zde záleží, na jakého člověka na letištní přepážce narazíte. Někdy stačí obyčejná rezervace, pár cestovatelů už ale muselo kupovat letenku zpět ze země přímo před zaměstnanci letiště, kteří si rovnou ověřovali její správnost a propsání do systému.

Kupování letenky

Nákupu letenek i tomu, na co dát při výběru pozor, jsme se podrobně věnovali v samostatném článku. Zde uvádíme základní tipy, které vám pomohou vyhnout se nejčastějším trablům.

Rozdíly mezi letenkami

Kupujete-li přímý let do vaší destinace a nejste flexibilní v termínech, nemusíte nad výběrem vyhledávače, přes který nakoupit, trávit hodiny. Rozdíly v ceně budou minimální. My hledáme přes různé portály, samotnou letenku pak kupujeme přes web dané aerolinky nebo třeba pelikan.cz.

Ideálně se vyhněte nákupu u GoToGate, které často nabízí nejlevnější letenky, ale v případě problémů rychle pochopíte proč. Kiwi je naopak v průměru asi o 15 % dražší než další prodejci letenek, žádných VIP služeb se za tento příplatek bohužel také nedočkáte.

Více o portálech s letenkami a kde (ne)nakupovat, jsme se rozepsali v článku Které vyhledávače letenek používat a jakým způsobem.

V případě letů s přestupy dávejte pozor na rozdíl mezi návaznými a nenávaznými spoji. Návazné lety jsou organizované stejnou leteckou společností nebo jejími partnery, cestující tedy má všechny lety na jedné letence pod jednou rezervací. V případě zpoždění jednoho letu a zmeškání návazného se o vás aerolinka postará a do dané destinace vás dostane.

To neplatí u nenávazných letů. Nakombinované lety různých aerolinek jsou někdy sice levnější, zato riskujete, že pokud se první let zpozdí, můžete bez náhrady zmeškat další naplánované lety. Na přestupech si navíc budete muset znovu odbavit zavazadla, občas se přesunout o kus dál na jiný terminál a v některých případech můžete potřebovat i tranzitní vízum. Pokud tedy letíte poprvé, vsadili bychom na jistotu – přímý nebo navazující let.

Nejste vázaní destinací? Pak by se vám mohly hodit akční letenky. Inspirujte se v článku Jak a kde sehnat nejlepší a nejlevnější akční letenky

Ověřte si letištní kódy a polohu letiště

Před finálním nákupem letenky si ověřte IATA kód letiště (například Letiště Václava Havla najdete pod kódem PRG) a jeho polohu na mapě. Některá města mají více letišť (ta nejlevnější však jsou často vzdálená i několik hodin od daného města), případně jsou stejně se jmenující města a letiště v různých státech.

Koupit letenku do špatného místa je tedy snazší, než by se mohlo zdát.

Noční přílety a odlety

Při plánování ranních nebo nočních letů zvažte, jestli se vám vyplatí. Některá menší letiště se na noc zavírají, což může přinést dodatečné výdaje za taxi nebo ubytování, pokud dorazíte pozdě večer nebo máte let brzy ráno.

Máte cestovatelskou kartu Revolut? Nezapomeňte, že v některých variantách nabízí také zvýhodněný nebo bezplatný vstup do letištních salonků. Více se dočtete v článku Jak se dostat zdarma do letištních salonků? Využijte Revolut účet.

noční letiště

Některá, převážně menší, letiště bývají v nočních hodinách zavřená

Jak se sbalit

Zkontrolujte povolené rozměry zavazadel

Povolené rozměry a váhové limity zavazadel jsou pro každou leteckou společnost jiné. Čím víc lowcostově cestujete, tím menší zavazadlo bude součástí letenky. U zaoceánských letů se tradičně setkáte s požadavky jako 23 kg a maximální počet cm v součtu všech tří stran zavazadla. To, jestli si tuto váhu můžete rozložit do dvou menších zavazadel, popřípadě jestli můžete povolenou hmotnost překročit, letíte-li jako skupina, záleží na benevolentnosti vaší společnosti. Veškeré detaily najdete na jejich webových stránkách.

zavazadla na letišti

Povolené rozměry a váhu zavazadel se dozvíte z webu aerolinky

Co patří do odbavovaného a příručního zavazadla

Cenné předměty, jako jsou elektronika, šperky, důležité dokumenty a léky, by měly být vždy v příručním zavazadle. V odbavovaném zavazadle pak můžete mít věci, které nepotřebujete během letu nebo jsou příliš velké či těžké pro příruční zavazadlo.

Pro některé kousky platí speciální pravidla. Sepsali jsme je do článku Jak zabalit příruční i odbavované zavazadlo, abyste předešli problémům na letišti i v cílové destinaci?

Tekutiny patří zvlášť do litrového průhledného pytlíku

Do kabiny letadla platí také omezení pro tekutiny. Jednotlivá balení mohou mít obsah max. 100 ml a všechny nádoby musí být při bezpečnostní kontrole umístěné v jednom litrovém průhledném uzavíratelném pytlíku.

Ověřte si celní limity a zákazy

Každá země má specifická pravidla týkající se toho, co je a není povolené přivážet. Například Austrálie má přísné zákazy na dovoz ovoce a zeleniny, aby ochránila svůj ekosystém, a s tím spojené vysoké pokuty. Nejčastěji se s celními limity setkáte u hotovosti, alkoholu nebo tabáku.

Letíte s miminkem?

Mnohé letecké společnosti poskytují výjimky pro rodiny s malými dětmi. Tyto úlevy mohou zahrnovat možnost přepravy kočárku, přídavného zavazadla pro dětské potřeby nebo dokonce speciální sedadla.

Tradičně se na vás nevztahují limity na tekutiny a do letadla můžete vzít dětské přesnídávky nebo sušené mléko.

Na specifika létání s malými dětmi jsme se zaměřili v článku Nebojte se cestovat letadlem s malými dětmi: kompletní návod od nákupu letenky až po samotnou cestu. Inspiraci na vhodnou zábavu načerpejte v článku Jak zabavit děti v letadle? Aktivity a hračky pro děti 0–8 let.

Před odletem

Doplňkové služby

Pokud zjistíte, že máte nadměrné zavazadlo nebo potřebujete jiné speciální služby, můžete si je objednat z domu ještě před odletem. Půjde třeba o přednostní nástup na palubu, rezervaci lepšího sedadla nebo přepravu zvláštních zavazadel, jako jsou sportovní vybavení nebo hudební nástroje.

Výběr jídla

U delších a zaoceánských letů, kde je občerstvení zahrnuté v ceně letenky, mají cestující možnost vybrat si speciální typ stravy – např. vegetariánskou, veganskou, bezlepkovou nebo založenou na náboženských přesvědčeních.

Aby vám jídlo stihli připravit na palubu letadla, musíte tuto možnost uplatnit alespoň 72 hodin před odletem. Výběr speciálního jídla se většinou provádí v systému aerolinky, kam se přihlásíte s rezervačním kódem a vaším příjmením.

Celní ohlášení (custom declaration)

Celní ohlášení se většinou vyplňuje v papírové formě na formulář, který dostanete v letadle, nebo bude k dispozici při příletu na letišti. Některé země, např. Indonésie, ale zavedly on-line systém, kdy toto ohlášení vyplníte již před odletem a na příletu se prokážete vygenerovaným QR kódem.

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Příjezd na letiště

Najděte správný terminál odletu

Některá letiště jsou obrovská s několika terminály, které bohužel nemusejí být blízko u sebe nebo nějak šikovně propojené. Pečlivě si proto nastudujte, z jakého terminálu odlétáte, abyste se vyhnuli případným přesunům. Tato informace je obvykle uvedená na letence nebo na webových stránkách letecké společnosti.

praha letiště

Pražské letiště je malé a terminály jsou hned u sebe

Pražské i vídeňské letiště jsou relativně malá, a tak nemusíte mít obavy. Jednotlivé terminály jsou hned vedle sebe a během chvilky je projdete.

Přijeďte tři hodiny předem

Na letiště se doporučuje přijít tři hodiny před plánovaným odletem, zvlášť pokud vás čeká první let. V tuto dobu se otevírají odbavovací přepážky, což vám dává dostatek času na odbavení, bezpečnostní kontrolu a nalezení vašeho gate.

Pokud jste ale provedli on-line check-in nebo letíte jen s příručním zavazadlem a dané letiště není proslulé obřími frontami, můžete tuto čekací dobu zkrátit na dvě hodiny.

Check-in

Najděte, kde vás odbaví

Po příchodu na letiště vás uvítá velká tabule s nápisem Departures, kde najdete informace o vašem letu, a to včetně kódu letu, letecké společnosti, destinace a přepážek pro odbavení – např. A22. Postupujte podle šipek až k dané přepážce, kde uvidíte logo vaší letecké společnosti.

navigační cedule na letišti

Jako první krok na letišti hledejte interaktivní ceduli s odlety

On-line check-in vs. check-in na letišti

U některých nízkonákladových leteckých společností je on-line odbavení zdarma, zatímco za odbavení na letišti se účtuje poplatek. U standardních leteckých společností si můžete vybrat, jestli se odbavíte on-line, nebo na letišti (bez dodatečných poplatků).

Cestující, kteří provedli on-line odbavení, většinou mají samostatnou check-in přepážku, která je podstatně rychlejší než ty, u kterých vás musejí zaměstnanci letiště teprve odbavit. Pokud nemáte odbavené zavazadlo, můžete s hotovým on-line odbavením návštěvu check-in přepážky úplně vynechat a zamířit rovnou k bezpečnostní kontrole.

Zamýšlíte letět jen s příručním zavazadlem? Pomůžeme vám s jeho výběrem. Nakoukněte do článku 9 + 1 tip pro výběr příručního zavazadla.

Na přepážce

Při odbavení na letišti se prokážete pasem. Většinou nemusíte mít vytištěnou rezervaci letenky, je ale dobré mít ji po ruce v digitální podobě. Zpáteční letenku a potřebné certifikáty, jako jsou očkovací průkazy nebo potvrzení od lékaře v případě těhotenství, si raději vytiskněte.

Tip: Pokud letíte sami s dítětem, které nemá stejné příjmení jako to vaše, mějte při sobě souhlas druhého rodiče a rodný list dítěte.

Odevzdání zavazadla

Při odbavení odevzdáte odbavované zavazadlo, které se zváží a opatří štítkem s údaji o vaší destinaci. V případě návazných letů není potřeba zavazadlo znovu odbavovat na přestupu, pracovníci letiště se o to postarají za vás.

odbavovací přepážky na letišti

VIP pasažéři a on-line check-in mají často své vlastní odbavovací přepážky

Boarding pass

Po odbavení obdržíte boarding pass. Spolu s pasem je to momentálně váš nejdůležitější dokument, který byste měli pečlivě uschovat a rozhodně neztratit. Obsahuje důležité informace, jako je čas odletu, čas nástupu do letadla (boarding), číslo odletové brány (gate) a také vaše sedadlo v letadle.

Jsou pro vás tato anglická slovíčka cizí? Ty nejdůležitější fráze a výrazy najdete v článku 62 užitečných anglických slovíček a frází pro cestování a 23 slovíček na letiště.

Boarding pass je vaším klíčem k nástupu na palubu letadla a před odletem se jím ještě několikrát budete muset prokázat.

Na většině letišť (v Evropě všude) už vám stačí boarding pass v elektronické podobě v telefonu.

Co dělat, kdybyste náhodou boarding pass ztratili? Zachovejte chladnou hlavu a najděte transferovou přepážku (transfer desk). Tam vám většinou budou schopní pomoct. Případně vám řeknou, abyste počkali, až otevřou váš gate, kde problém vyřeší.

Kontroly na letišti

Bezpečnostní kontrola

Při bezpečnostní kontrole budete muset sundat bundy, čepice, šperky, pásky – a někdy i boty. Vytáhněte věci z kapes, především kovové předměty, jako jsou klíče nebo mince, které mohou aktivovat bezpečnostní skener.

Vytáhněte také notebooky a tablety a položte je do samostatného boxu pro rentgenovou kontrolu. Stejně tak tekutiny, které máte umístěné do průhledného pytlíku, jak už bylo zmíněné. Pokud vezete větší foťák nebo dron, budete je muset také vytáhnout ze zavazadla.

Jestliže u sebe máte nějaký zakázaný předmět nebo tekutinu nad povolený limit, bude vám to na kontrole zabavené.

Připravte se i na možnost dodatečné kontroly zavazadla na obsah výbušnin nebo drog. Nebojte: pracovník security vás jen požádá o otevření zavazadla, speciálním papírkem odebere vzorek z jeho stěn a v přístroji během necelé minuty vyhodnotí, že je vše v pořádku. Tato kontrola je většinou namátková, máte šanci zhruba 1 : 10 až 1 : 30, že na vás přijde řada.

Tip: Prázdnou láhev na vodu samozřejmě můžete pronést. Na většině letišť pak najdete pítka, kde jde vodu doplnit.

Některá letiště postupně zavádějí modernější scannery, dík kterým není potřeba vytahovat elektroniku, a v některých případech dokonce přestává platit limit na tekutiny. Brzy se to bude týkat i Prahy.

Pasová kontrola

Po bezpečnostní kontrole následuje pasová kontrola. Zde se prokážete pasem/občankou a předložíte boarding pass. V rámci vnitrostátních letů a letů v schengenském prostoru se vás samozřejmě tento krok netýká.

boarding pass

Boarding pass spolu s pasem si uchovejte při ruce, budete je ještě několikrát ukazovat

Tranzitní a odletový prostor

Ujistěte se o správnosti gate

Informace o gate (odletové bráně) je uvedená na vašem boarding passu. Bohužel není tento údaj stoprocentní a gate se může měnit. Pravidelně proto sledujte informace o odletech na interaktivních cedulích, které jsou rozmístěné po celém letišti.

Větší letiště mohou mít také aplikace nebo on-line informační systémy, kde můžete sledovat aktuální stav vašeho letu.

Kontrolujte čas

V odletovém prostoru bývá mnoho rozptýlení, jako jsou obchody, restaurace nebo dětské koutky. Na velkých letištích může být vzdálenost od pasové kontroly na gate i přes 15 minut chůze, proto pravidelně kontrolujte hodinky.

Nástup do letadla (boarding)

Kontrola na gate

Po otevření gate se musíte znovu prokázat pasem a boarding passem. Kontroly probíhají postupně, často podle zón v letadle. Nejprve nastupují VIP pasažéři (např. business class), poté rodiny s dětmi nebo cestující se speciálními potřebami. Během boarding procesu může dojít k dalším bezpečnostním kontrolám, jako je ověření totožnosti nebo ruční kontrola zavazadel.

Cesta k letadlu

K letadlu se dostanete buď autobusy, které vás odvezou k těm vzdálenějším, nebo pěšky skrze most z letiště přímo do letadla. V některých případech může být cesta k letadlu delší, zvláště na velkých mezinárodních letištích, i proto může boarding začínat třeba hodinu před samotným letem.

vstup do letadla

Do letadla se dostanete buď mostem přímo z budovy letiště, nebo autobusem, který vás doveze ke vzdálenějším letadlům

V letadle

U dveří letadla vás obvykle čekají členové posádky, kteří kontrolují boarding pass a ukazují cestu k sedadlům. Například sedadlo značené 3A bude ve třetí řadě u okna.

Uložení zavazadla

Příruční zavazadlo můžete uložit buď pod sedadlo před vámi, nebo do úložného prostoru nad hlavou. Řady u nouzových východů (exit row) ale musejí být vždy průchozí, proto tam není dovolené odkládat tašky na zem.

Příprava na vzlet

Před vzletem si vyslechněte bezpečnostní instrukce, připoutejte se, narovnejte sedadlo do vzpřímené polohy, otevřte záclonky u oken, odpojte USB zařízení a mobilní telefony dejte do režimu letadlo, nebo je úplně vypněte.

Jste připravení

To nejhorší už máte za sebou. Všechny kontroly jste zvládli na jedničku, můžete si oddechnout a užívat. Většina letadel nabízí různé formy zábavy, jako jsou filmy, hudba nebo hry, které vám pomohou zpříjemnit cestu.

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Přílet

Výstup z letadla

Po přistání a úplném zastavení letadla začíná proces vystupování. Vyčkejte, až letadlo zcela zastaví, a poté si začněte podávat zavazadla. Vystupuje se obvykle postupně od předních řad směrem k zadním.

Pasová kontrola

Po vystoupení z letadla následuje pasová kontrola, při které úředníci kontrolují víza, platnost pasu a další formality potřebné pro vstup do země. Opět se to netýká vnitrostátních letů a letů v schengenském prostoru.

Vyzvednutí zavazadla

Téměř posledním krokem na letišti je vyzvednutí odbavených zavazadel. Informace o tom, na kterém pásu se nacházejí, jsou obvykle zobrazené na velkých elektronických tabulích. Zde si nejspíš počkáte. Vytáhnout veškerá zavazadla z velkých letadel zkrátka trvá.

pás se zavazadly

Po příletu si vyzvednete odbavovaná zavazadla

Celní deklarace

O celních limitech jsme již psali. Někdy dostanete formulář, jinde může být proces on-line nebo zjednodušený. Po příletu pak můžete projít buď „nic k proclení“ východem (zelená čára), nebo „zboží k proclení“ východem (červená čára) – v závislosti na tom, zda máte, nebo nemáte zboží k proclení.

Zvládli jste to na jedničku

Svůj první výlet letadlem jste zvládli bravurně, teď už to bude jen snazší. Chcete-li se připravit ještě víc, máme tu pro vás pár doporučení:

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled