Nikdo nemůže s jistotou tvrdit, že byl ve všech krásných zákoutích České republiky, dokud nenavštíví jižní Moravu. Místa s osobitou atmosférou, nádhernou krajinou plnou proměnlivé přírody a s historickými městy bohatými na úžasné památky uhranou každého. Na své si tady přijdou aktivní páry, rodiny s dětmi i ti, kteří si chtějí dopřát kvalitní odpočinek a dobré víno. 

Kam se na jižní Moravě vydat, co vidět a jak naplánovat tu nejlepší dovolenou? Přichystali jsme si pro vás dvoudílnou sérii článků, které vás jižní Moravou provedou křížem krážem.

Zaručené turistické TOPovky, když máte čas

Jsou místa, která byste na jižní Moravě neměli vynechat. Pojďme se na ně podívat.

Zřícenina Děvičky – Dívčí hrady

Pavlovské vrchy na jižní Moravě jsou domovem zříceniny gotického hradu Děvičky, jinak také označované jako Dívčí hrady. Tato krásná dominanta na nejvyšším z vrcholů Pavlovských vrchů, Děvíně, je poprvé zmiňovaná už v raném 13. století. Původně byly Děvičky postavené ze dřeva, po jejich odhadovaném zničení je na konci téhož století obnovil král Václav II. V průběhu let docházelo k postupnému rozšiřování, byly přidány předhradí a renesanční bašta. Právě ta je dodnes zachovaná společně s obvodovými zdmi, které místy dosahovaly tloušťky dvou metrů. Od roku 1964 je zřícenina Děvičky kulturní památkou.

dívčí hrady - výhled z hradu

 

Dívčí hrady jsou pro každého lákavým výletem díky množství turistických cest s různou časovou a fyzickou náročností. Nejkratší a zároveň nejnáročnější výstup představuje cesta po zelené turistické značce z Pavlova dlouhá 1,7 kilometru, která zabere zhruba 45 minut. 

Ze stejného místa lze volit i o něco mírnější trasu, a to oklikou po žluté, napojující se na zelenou z jiného směru. Pro start z Dolních Věstonic je zde zhruba na hodinu trasa po červené v délce 2,5 kilometru.

Nejdelší a zároveň nejmírnější trasa trvající přibližně 100 minut a měřící 5,3 kilometru vede z Klentnic po modré. Tato trasa nabízí pohled na krásné skalní útvary a také na pozůstatky hradu Neuhaus, bude určitě bavit i děti. Propletenost cest umožňuje výletníkům různě je kombinovat, proto i opakovaná návštěva může být novým zážitkem.

Lednicko-valtický areál

Lednicko-valtický areál je svou rozlohou necelých 300 km2 jedním z největších komponovaných parků Evropy – a možná i světa –, což mu vysloužilo k 7. prosinci 1996 zápis na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Od roku 1992 je chráněný jako krajinná památková zóna České republiky. K prozkoumání nabízí téměř 90 nemovitých kulturních památek, z toho dva zámky, dále rybníky, parky, obory, salety (menší zděné stavby)… Prostě vše, co se dá v pohádkové krajině očekávat. Vezměte s sebou i děti.

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Bohatá historie Lednicko-valtického areálu by s přehledem vydala na několik knih plných známých jmen a šlechtických rodů. První zmínky o něm jsou datované k přelomu 11. a 12. století, k 1. únoru 1395 se stal majetkem rodu Lichtenštejnů, který je s areálem spojován téměř 700 let. Podoba a osud areálu byly formované husitskými válkami, první i druhou světovou válkou a dalšími historickými událostmi. V novodobé historii hostil několik prezidentů, T. G. Masaryk byl dokonce jmenovaný čestným občanem Valtic.

Pro návštěvníky je areál výborně zařízený. K dispozici je několik turistických značek nabízejících různě dlouhé i časově náročné výlety. V obci Lednice je celkem šest rozlehlých parkovišť s cenou okolo 20 Kč/h nebo 60 Kč/den. Pro případ hladu, žízně či neodolatelné chuti „na něco“ je v Lednici velké množství bister, restaurací, cukráren, kaváren, pivnic i vinařství.

Zámek Lednice

Zámek Lednice je poprvé zmiňovaný v raném 13. století, od roku 1249 ho po staletí s krátkými přestávkami vlastnili Lichtenštejnové. Během let byl zámek několikrát rekonstruován a vystřídal vzhled v renesančním, barokním i gotickém slohu. Dnešní novogotickou podobu získal v polovině 19. století. 

Návštěvníci jistě ocení parkování ve vzdálenosti zhruba 300 metrů od zámku. K dispozici jsou celkem 4 návštěvní okruhy (jeden z nich bezbariérový), na které zakoupíte vstupenky i on-line. Za nás byl nejzajímavější prohlídkový okruh zahrnující reprezentační sály se známým dřevěným točitým schodištěm. Psi a jiná zvířata však musí zůstat doma, vstup s nimi není povolen.

Zámecký park Lednice

Zámecký park Lednice je ideálním místem pro toulání. Kochat se můžete sbírkou tulipánů, zajímavě tvarovanými záhony, francouzskou zahradou, akvadukty, Růžovým rybníčkem, Maurskou vodárnou nebo jeskyněmi Nebe a Peklo.

lednicko valtický park

Pro ozvláštnění procházky jsou v parku nabízené různé aktivity – komentovaná romantická plavba zámeckým areálem, jízda kočárem či koňským povozem, létání dravých ptáků, které nadchne zejména děti, a také je možné zapůjčit si loď nebo koloběžku.

Minaret

Minaret – jinak označovaný jako Turecká věž – byl vybudovaný na přelomu 18. a 19. století. Měří téměř 60 metrů, díky čemuž poskytuje výhled na celý areál; má tři ochozy, na nejvyšší vystoupáte po 302 schodech, a je pokrytý nápisy v arabštině. Stavba takového charakteru ve střední Evropě je výjimečná, není tedy divu, že ji nalezneme právě v Lednicko-valtickém areálu.

Prohlídky jsou možné bez průvodce. Vstupné pro dospělého je 80 Kč a například pro děti a studenty využijete některou z více nabízených slev.

minaret lednice

Janův hrad

Ze tří stran Dyjí obtékaný Janův hrad byl postavený v roce 1801 na pokyn Jana Lichtenštejnského. Jde o umělou zříceninu středověkého hradu, který byl ve své době obyvatelný a využívaný jako myslivna. Vstupné pro dospělého vyjde na 80 Kč. V blízkosti lze zaparkovat, příjemné je ale přijet na kole.

janův hrad morava

Apollonův chrám

Jednou z menších staveb Lednicko-valtického areálu je Apollonův chrám. Byl postavený na počátku 19. století v empírovém stylu na břehu Mlýnského rybníka. Kromě deseti monumentálních dórských sloupů zaujme překrásným výhledem z něj. Na místě je k dispozici dalekohled v ceně vstupného (40 Kč/dospělý). 

apollonův chrám lednice

Chrám Tří Grácií

Chrám Tří Grácií získal své jméno díky soše Charitek, bohyním krásy a půvabu. Ta stojí před krytým sloupořadím ve tvaru podkovy – nádhernou stavbou z počátku 19. století, která je jak vystřižená z romantického filmu. Letohrádek leží nad Lednickými rybníky a lze ho navštívit pěšky (po červené turistické značce, asi 4 km od Lednice), na kole i autem (v blízkosti najdete malé parkoviště). Vstupné se nevybírá, vidět je však možné pouze exteriéry.

chrám tří grácií

Rybniční zámeček

Rybniční zámeček vznikal v letech 1814–1816 a tyčí se naproti Chrámu Tří Grácií na protějším břehu Prostředního rybníka. Nejdříve v něm bydlel hajný a později zahradník. Zajímavé je, že dnes je budova majetkem Mendelovy univerzity, přístupný je proto pouze dvakrát ročně.

Rendez-vous Valtice (Dianin chrám)

Dianin chrám je – stejně jako Apollonův – jedním ze šestnácti salet na území Lednicko-valtického areálu. Lovecký zámeček ve tvaru vítězného oblouku, věnovaný patronce lovu Dianě, byl vybudován na začátku 19. století u rybníka Rendezvous. Vstup do čtyřpatrového interiéru je zpoplatněn (70 Kč/dospělý). K Dianině chrámu lze dojet autem, na kole a případně i autobusem – zastávka je u blízkého parkoviště. Pro pěší je tu červená turistická značka, která z Lednice vede okolo Chrámu Tří Grácií, ale vyjít lze také z Valtic.

rendez vous lednice

Kolonáda na Reistně

Další romantickou zastávkou, kterou by nikdo neměl vynechat, je kolonáda na Reistně postavená v 19. století. Během 2. světové války sloužila jako pozorovatelna pohraniční stráže, stejně jako za okupace, a po revoluci byla zrekonstruovaná. Dnes je přístupná a lze zakoupit vstupenku (30 Kč/dospělý) na vyhlídkovou plošinu na střeše, odkud je výhled na okolí a při dobré viditelnosti i na slovenské Karpaty a Dolní Rakousko. 

valtice kolonáda

Stezka bosou nohou u Valtic

Stezka bosou nohou u Valtic je skvělým doprovodným výletem k návštěvě zámku či podzemí, který je vhodný pro celou rodinu i díky délce necelých 5 kilometrů.

První zastávkou je výše zmíněná kolonáda na Reistně, odkud se vydáte značenou cestou mezi vinicemi s výhledem na větrné elektrárny v Rakousku. Dalším záchytným bodem je dřevěná vyhlídka na vinohrad, následuje brána Druidů, domeček ze sudu na víno a kousek za vrcholem Chrastiny se ocitáte na skok v Rakousku, kde si v Bertiho chatě můžete dát občerstvení. Cestou narazíte i na další zastávky a konec stezky je opět na kolonádě.

Fotobanka CCRJM: autor Stezka bosou nohou

Mikulov

Svatý kopeček

Součástí Pavlovských vrchů je přírodní rezervace Svatý kopeček nad Mikulovem. Vápencový útvar je pokrytý množstvím zákonem chráněných rostlin, zejména na vrcholu, celkově je možné pokochat se neuvěřitelnými 700 druhy. Obdivovatel spíše staveb než flóry nebude zklamaný – na vrcholu Svatého kopečku se tyčí nádherná zvonice a kaple sv. Šebestiána, za nimi potom kaple sv. Rozálie a sv. Barbory. První dvě jmenované umožňují prohlídky podle otevírací doby. 

mikulov

Cesta na Svatý kopeček z Mikulova je zážitkem sama o sobě – jde o jednu z nejstarších křížových cest v Česku a zahrnuje 14 kapliček. Z náměstí Mikulova po modré turistické značce je to necelý kilometr, asi 25 minut chůze.

Zámek

Dominantou města Mikulov je bezpochyby barokní zámek stojící na Zámeckém vrchu (což je vznešené označení skalnatého kopce). Dnešní podobu získal v minulém století – v 18. století a znovu při 2. světové válce totiž vyhořel, proto bylo nutné jej zrekonstruovat. Vrátíme-li se však ještě o pár století dále (do roku 1575), najdeme na jeho místě kamenný hrad z dob Přemyslovců. Za přestavbou stojí rod Ditrichštejnů. Dnes je sídlem Regionálního muzea v Mikulově.

Při návštěvě je možné si vybrat z osmi prohlídkových okruhů, půlka z nich je komentovaná. Nejdražší historický okruh vyjde na 180 Kč pro dospělého. Lze se také projít krásným zámeckým parkem. Ten v dnešní době slouží i jako galerie moderního umění, které je tu vystavované.

Náměstí v Mikulově

Návštěva náměstí v Mikulově je návratem do historie. Do své podoby bylo formované na konci 16. a začátku 17. století a mnoho renesančních domů z té doby je zachovaných dodnes. Rok 1784 ale poznamenal rozsáhlým požárem jižní část náměstí, proto dnes v těchto místech uvidíte budovy, co byly postavené po něm.

mikulov

Za nejvýraznější lákadla náměstí považujeme několik významných objektů – sgrafitový dům U Rytířů, renesanční kanovnické domy, kašnu (dříve sloužící jako zdroj vody pro obyvatele Mikulova) a barokní sloup Sousoší Nejsvětější Trojice

Vinařství

Víno a jižní Morava je spojení, které je známé i nejzapřisáhlejším abstinentům. Vinařské naučné stezky křižují Moravu a přes Mikulov jich vede rovnou pět – Moravská, Mikulovská, Mikulov, Stará hora a Valtice. Různě dlouhé (od 3,5 do 280 kilometrů) trasy plné krásných výhledů na sady a vinice lze absolvovat pěšky, na kole (přes 1200 kilometrů značených cyklotras), a dokonce i autem. Výlet „do sklípku“ se na Moravě stává nezapomenutelným zážitkem.

Řopík

Zajímavým zážitkem je návštěva pěchotního srubu „Svah“ u Mikulova. Jde o jedinou dokončenou pevnost v okolí, která plnila svou funkci v letech 1938–1999. Dovnitř je možné nahlédnout během otevírací doby.

Rozhledny na jihu Moravy

Podívejte se do okolí z ptačí perspektivy. Rozhleden je v téhle krásné lokalitě nespočet a snad každá je svým způsobem unikátní.

Fotobanka CCRJM: Autor Vojtěch Peta

Kobylí vrch

Neobvyklá rozhledna Stezka nad vinohrady se tyčí nad obcí Kobylí v nadmořské výšce 334 metrů. Spirálovitý tvar rozhledny krásně zapadá do krajiny a výrazně ji nenarušuje. Díky absenci schodů je zároveň bezbariérově přístupná. Dokončená byla v roce 2018, takže nabízí výhled na romantické Pálavské vrchy a okolí teprve poměrně krátkou dobu. Parkování je možné jak v obci, tak na neplaceném parkovišti pod rozhlednou.

rozhledna kobylí vrch

Dalibor (Zaječí)

Rozhledna Dalibor u obce Zaječí je společně s kapličkou sv. Urbana dílem majitelů známého Vinařství U kapličky. Stavba z roku 2012 je 11 metrů vysoká a nahoru se vyšplháte po strmých ocelových schodech. Výstup stojí za to – naskytne se vám pohled na Pálavu, Lednicko-valtický areál, Bílé Karpaty… Pěšky lze vyrazit ze Zaječí po žluté, nebo od Vinařství u Kapličky, kde je možné i zaparkovat.

rozhledna dalibor zaječí

Maják na Přítlucké hoře (Zaječí)

108 schodů na rozhlednu Maják na Přítlucké hoře je malá cena k zaplacení za krásné výhledy na okolní vinice, které nabízí. Pěšky lze vyrazit po zelené z obce Zaječí nebo po žluté z Přítluk. Jak už je na jižní Moravě samozřejmostí, vede sem také cyklostezka.

Kraví hora

Kraví hora neboli Kravihorská rozhledna stojí kousek od vsi Bořetice. Po absolvování 65 schodů se nabízí pohled na novomlýnské nádrže, Pavlovské vrchy a další kopce, kopečky i roviny v okolí. Vede k ní kromě žluté a zelené turistické trasy i cyklostezka po úzké asfaltové silnici mezi vinicemi, kudy lze jet i autem. 

Fotobanka CCRJM: autor Dagmar Sedláčková

Rozhledna Slunečná

Rozhledna Slunečná u Velkých Pavlovic je pohledově naproti Kraví hoře, na kterou je samozřejmě možné dohlédnout. Kromě ní se pokocháte Mušovskými jezery, Pálavou a také moravskými městy, jako je Brno, Hodonín nebo Břeclav. Opět můžete zvolit cestu po žluté, zelené, na kole i autem.

Fotobanka CCRJM: autor TIC Velké Pavlovice

Rozhledna Mandloňová (Hustopeče)

17 metrů vysoká Mandloňová rozhledna postavená z různých druhů dřeva se tyčí nad dvěma mandloňovými sady na Hustopečském starém vrchu. Původ názvu netřeba vysvětlovat, snad je jen dobré zmínit, že nejhezčí pohled na rozkvetlé sady uvidíte v jarních měsících. K rozhledně vede Mandloňová naučná stezka, volit můžete mezi devíti- a pětikilometrovou trasou. 

Rozhledna Vyšicko u Mutěnic

Jednou z nejhezčích rozhleden Moravy je pro nás Vyšicko u Mutěnic. Místní jí říkají Tringl, protože na jejím místě byla dříve triangulační věž. Trojúhelníkový půdorys rozhledny nejlépe vynikne za romantických západů slunce. Můžete k ní dojet autem nebo dojít po zelené z nedaleké obce Mutěnice.

Po stopách Bobulí a Vinařů

Železniční přejezd Šakvice

Cestu mezi obcemi Šakvice a Starovičky přetíná železniční přejezd známý jako ten, kde létajíkachny“. Nejedná se o ptáky, ale o auto Citroën 2CV přezdívané „kachna“. Pamatovat si ho můžete z filmu Bobule, nad přejezdem se „prolétli“ tři hlavní hrdinové společně s burčákem. Scéna byla filmovaná jako poslední pro případ, že by auto let neustálo. Ustálo.

Kaplička na Hradišťku

Kaplička na Hradišťku nedaleko Velkých Bílovic ve filmu Bobule představuje několik romantických záběrů. Stačí podívat se na fotografii a pochopíte proč. Hlavní hrdina ztvárněný Kryštofem Hádkem má na kapličku krásné vzpomínky – jako malý tam s dědou odpaloval golfové míčky do vinice. To doporučit nemůžeme, ale návštěvu tohoto kouzelného místa určitě ano.

kaplička na hradišťku

Františkovo vinařství

Vinařství Františka Mátla, kam dva hlavní hrdinové dojedou s pomocí traktoru, není žádné jiné než právě Vinařství u Kapličky, o kterém už jsme psali v souvislosti s rozhlednou Dalibor. Více se ještě rozpovídáme dále v článku. 

u kapličky - jižní morava

U boží muky

Bloudění pražských policistů po moravských okreskách si ve filmu několikrát vyžádá zastavení a radu od domorodců. V jednom případě dodrží i tamní zvyk, tedy popít s místními ve sklípku, což má pro ně zajímavé následky. Natáčelo se ve Velkých Bílovicích.

 

Náves v Křeticích

Fiktivní vesnice, ve které se odehrává seriál Vinaři televize Prima, je ve skutečnosti Pavlov, zároveň se natáčelo i v Mikulově a Zaječí. Popularita seriálu přinesla zmíněným obcím davy turistů.

Lom v Mikulově

Lom, u kterého si v seriálu Michal zamiluje skákání do vody, je Janičův vrch u Mikulova. Z centra se k němu dostanete krátkou procházkou a můžete se i na vlastní nebezpečí vykoupat, nebo si dát občerstvení v kiosku.

lom mikulov

Farma Pálava

Nastínění scény: za starostou přišla „delegace“, aby ho donutili nepředat symbolický klíč od hory Frantovi Vlčkovi. Ten, když se dozvěděl, že se má „zarážat hora“ s dřevěnou kozou – po Znojemsku –, tak sám z tohoto důvodu trval na nepředání klíče svému synu Frantovi. Bedřich to hlásí obecním rozhlasem. Obyvatelé Křetic s tím souhlasí.

Záběry byly natáčené v obci Dolní Dunajovice u Vinařství Mikrosvín Mikulov.

Templářské sklepy (Čejkovice)

Templářská tvrz v Čejkovicích se společně s historickými sklepy v seriálu objeví mnohokrát. Vinařství Templářské sklepy Čejkovice figuruje i jako partner seriálu.

Krauzovi na cestách / Petr a Marie Krauzovi

Cestování je neoddělitelnou součástí našeho života. Na základě vlastních zkušeností, fotek i videí se na blogu a ve videích dělíme o naše zážitky z ČR i zbytku světa.

Co by vás mohlo ještě při plánování toulek jižní Moravou zaujmout?

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled